Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εμβόλιο rotarix κ παρενέργειες...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...ο μικρος μου κανοντας τα καθιερωμένα πρώτα εμβόλια έκανε κ το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας κ απο κει ξεκινησε η ταλαιπωρία..Δύο μέρες μετά τη ληψη του εμβολίου αρχισε να κανει διάρροια ωσπου εφθασε αισιως τις δεκα την ημερα.ο παιδίατρος μου λεει ιωση κ μου δινει γαλα για διαρροια με λακτόζη,να σημειωσω οτι εχω καταφερει το τελευταίο μηνα να τον θηλαζω αποκλειστικα,το οποιο γαλα του παιδιάτρου δεν του κανει τπτ κ η κατάσταση ολο κ χειροτερευει.μετα απο μια βδομάδα πηγαίνουμε σε αλλεργιολογο γτ ο παιδίατρος μου λεει κατι τον ενοχλει.η Αλλεργιολόγος υποστηριζει πως η αλλεργικη πρωκτοκολιτιδα δεν κάνει τοσες κενωσεις κ μαλιστα τοσο υδαρεις.να σημειώσω οτι στην διάρροια τις δυο πρώτες ημέρες ειδα κοκκινη βλεννη γι αυτο κ η γαστρεντερίτιδα.έπειτα πηγαίνουμε σε γαστρεντερολογο κ κανουμε καλλιεργειες ουρων κ κοπράνων κ ολα καθαρα εκτός απο τον ιο του εμβολίου που το μωρο ειχε μεσα στα κακα του κ μας ειπε πως αν κ σπανιο είναι παρενέργεια του εμβολιου κ η διάρροια του προκάλεσε δυσανεξια στη λακτόζη κ τώρα πινει ενα γαλα χωρις λακτόζη ώσπου να συνελθει κ δεν μπορω φυσικά να τον θηλασω..μου ειπε σταδιακα κ αυτο θα δειξει κατα ποσο το δέχεται το εντερακι του..εχω απογοητευτει παρα πολυ γτ οι συνθηκες που καταφεραμε τον θηλασμό δεν ήταν οι ευνοϊκότερες κ τώρα συνεβη κ αυτο..καθε μερα ειναι πολυ δυσκολη γτ το μωρο δεν πιανει πιπιλανα,ζηταει στηθος κ κλαιει απαρηγορητο...Άλλες μανούλες ειχατε καποια παρενέργεια απ αυτο το εμβολιο???

Επίσης ο παιδίατρος οταν του ανεφερα πως 1 στους 10εμβολιασμους εχει ως παρενέργεια διάρροια οπως αναγραφει το εμβολιο υποστήριξε πως δεν του εχει συμβει ποτέ κατι αντιστοιχο.να αναφερω φυσικα οτι μου ειπε πως μ αυτο το εμβολιο δεν θα πας νοσοκομείο λογω γαστρεντερίτιδας.ειρωνεία!!να σημειώσω οτι δεν ειμαι κατα των εμβολιων κ τα κάνουμε ολα κ με το παραπάνω αλλά εχω εξαγριωθει με τη συμπεριφορά του παιδιάτρου που εχει μηδενισει τις δυο άλλες ειδικότητες που πήγα κ εβγαλαν αυτο το συμπερασμα...Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να εχεις αλλαξει παιδιατρο

το συγκεκριμενο εμβολιο δ το κανουμε,ακριβως επειδη θηλαζαμε,οι παιδιατροι που ειχαμε ελεγαν δ χρειαζεται

μαλιστα οταν η κορη μου 2,5χρ κολλησε γαστρεντεριτιδα κ κολλησε κ εμενα κ τον μπαμπα της,ο μικρος 3μ δ κολλησε

παρολο που δ το κανουμε,εχω ακουσει οτι η πιο συνηθισμενη παρενεργεια ειναι η διαρροια

αν πλεον το μωρακι εχει θεμα με αλλεργιες η δυσανεξιες,καλο ειναι να παρεις οδηγιες απο παιδοαλλεργιολογο η παιδογαστρεντερολογο

μπορεις ομως να θηλαζεις,μαλιστα ειναι το ιδανικο σε τετοιες περιπτωσεις.θα πρεπει ομως να κοψεις ολα τα γαλακτοκομικα,κ κρυφα,κ ισως κ καποιες αλλεργιογονες τροφες

ισως να μιλουσες κ με συμβουλο θηλασμου.σε ποια περιοχη μενετε;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Ο Γαστρεντερολόγος μου είπε δυστυχώς προς το παρόν να μην τον θηλασω γτ το μητρικό γαλα λεει εχει λακτόζη..κ η αλήθεια είναι πως πριν μου δωσει το γαλα χωρίς λακτόζη κ επινε μονο απο μ ενα η διάρροια του χειροτερευε...μου είπε πως θελει χρονο για να στρωσει..εχω κοψει τα γαλακτοκομικά απο τον πρώτο μηνα κ τα κρυφά γτ ειχε εντονους κολικούς αλλά κανενα αποτέλεσμα..

Μένουμε νεα Σμύρνη..Αύριο θα παω κ σ εναν δεύτερο παιδογαστρεντερολογο για μια ακόμη γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Stefeirini είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Ο Γαστρεντερολόγος μου είπε δυστυχώς προς το παρόν να μην τον θηλασω γτ το μητρικό γαλα λεει εχει λακτόζη..κ η αλήθεια είναι πως πριν μου δωσει το γαλα χωρίς λακτόζη κ επινε μονο απο μ ενα η διάρροια του χειροτερευε...μου είπε πως θελει χρονο για να στρωσει..εχω κοψει τα γαλακτοκομικά απο τον πρώτο μηνα κ τα κρυφά γτ ειχε εντονους κολικούς αλλά κανενα αποτέλεσμα..

Μένουμε νεα Σμύρνη..Αύριο θα παω κ σ εναν δεύτερο παιδογαστρεντερολογο για μια ακόμη γνωμη...

γεια σου!! το συγκεκριμενο εμβολιο δεν ειναι απτα υποχρεωτικα. εμας η παιδιατρος μας ειπε να μην το κανουμε αν το μωρο δεν εχει επαφη με παιδακια η αν εγω δεν παω στην δουλεια ακομα. μου ειπε οτι το κανουν μονο αν η μαμα κ το παιδι εχει επαφη με πολυ κοσμο καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stefeirini είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Ο Γαστρεντερολόγος μου είπε δυστυχώς προς το παρόν να μην τον θηλασω γτ το μητρικό γαλα λεει εχει λακτόζη..κ η αλήθεια είναι πως πριν μου δωσει το γαλα χωρίς λακτόζη κ επινε μονο απο μ ενα η διάρροια του χειροτερευε...μου είπε πως θελει χρονο για να στρωσει..εχω κοψει τα γαλακτοκομικά απο τον πρώτο μηνα κ τα κρυφά γτ ειχε εντονους κολικούς αλλά κανενα αποτέλεσμα..

Μένουμε νεα Σμύρνη..Αύριο θα παω κ σ εναν δεύτερο παιδογαστρεντερολογο για μια ακόμη γνωμη...

πραγματι το μητρικο εχει λακτοζη γι αυτο κ πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να προσεχεις τι τρως

κ παλι ομως ειναι καλυτερα να θηλαζες

δυστυχως δ εχω καποιον να σου προτεινω εκ πειρας.για παιδογαστρεντερολογο μπορεις να ρωτησεις στο parents.gr

επισης για να εχεις σωστη καθοδηγηση μπορεις να απευθυνθεις σε παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου

θα σου βαλω λινκ,αλλα μπορεις να το ψαξεις κ μονη.το λινκ ισως αργησει να φανει

http://www.thilasmos.com/ibclc/simvouloi-ibclc/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν τα ήξερα ολα αυτα..Πρέπει να ψαχνομαστε παραπάνω κ να μην έχουμε τυφλη εμπιστοσύνη στο παιδίατρο.

Σας ευχαριστώ πολυ για τα σχόλιά σας κ το χρονο σας!!

Ελπίζω να βρούμε τη λυση σύντομα γτ είναι μεγάλο ζορι ολο αυτο..ημουν πολυ χαρούμενη που τα ειχαμε καταφέρει να θηλασω τον μικρό μου κ τώρα συνεβη αυτο.εσεις σίγουρα θα με νιώθετε γτ ο περίγυρος μου ακόμη κ ο σύζυγος μου λενε κ τι εγινε...ηταν να συμβει κ.α..εχω στενοχωρηθει αρκετά,δεν το βλεπω εγωιστικα ισως να μην τα καταφερω αλλά τουλάχιστον θα το προσπαθησω οσο μπορω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα χθες να σου πω να σου ζησει το μωρακι σου κ ευχομαι γρηγορα να ειναι καλα απο διαρροιες κ αλλεργιες

δυστυχως υπαρχουν πολλοι γιατροι που δ εχουν ιδεα απο θηλασμο.αλλα κ καποιοι που ακομη κ στο ιατρικο κομματι ειναι αμφιβολο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα αυτό στον γιο μου, δεν είχε καμία παρενέργεια, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί η παιδίατρος σου ενώ βλέπει πως το παιδάκι σου το πείραξε το εμβόλιο δεν μπορεί να το δεχθεί και να αναλάβει την ευθύνη όπως της αναλογεί.Γιατί δεν δέχεται πως το δικό σου το παιδί είναι το 1 στα 10.

Στην θέση σου θα άλλαζα και παιδίατρο όχι(μόνο)  γιατί έχει μηδενίσει τις άλλες δύο ειδικότητες, αλλά κυρίως γιατί ακυρώνει τις ανησυχίες μου ως μητέρα, προσωπικά θέλω  ο εκάστοτε γιατρός που πάω πρώτα να ακούει εμένα, γιατί εγώ ξέρω το παιδί μου καλύτερα από τον καθένα και όταν εγώ λέω πως κάτι έχει το παιδί μου σημαίνει πως κάτι έχω δει.


 
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ vikib για τις ευχές σου!!!κ εγω ευχομαι ολόψυχα να χαίρεστε τα παιδακια σας κ να είσαστε γερές να τα μεγαλωνετε!!

Σήμερα πήγαμε κ σ αλλο γαστρεντερολογο, ο οποιος μου ειπε σταδιακα με πολύ προσοχη να του αντικαθιστω ενα γεύμα ξενου με δικο μου..θα μας παρει αρκετό καιρό γτ δεν ξέρει ποσο χρόνο θέλει να φτιάξει το εντερακι αλλά τουλάχιστον θα το προσπαθήσουμε..

Είναι να μην μπλέξεις με ολα αυτά,δυστυχώς..

Η παιδίατρος είναι κάθετη πως δεν της εχει ξανασυμβεί..δεν της επιρριπτω ευθύνες στο οτι έκανε το εμβολιο..αλλά να μην παραδεχεται οτι υπάρχει σαν παρενέργεια με εξοργιζει..μου ειπε το εξής:εσεις παιξατε τζοκερ κ κερδισατε, τοσο σπάνιο ειναι..με ειρωνευτηκε κιολας..

Τι να πω!!!!εύχομαι να παει καλά ο μικρός μου κ απο δω κ πέρα θα ειμαι περισσότερο προσεκτικη.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/11/2018 at 3:54 ΜΜ, Stefeirini είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ vikib για τις ευχές σου!!!κ εγω ευχομαι ολόψυχα να χαίρεστε τα παιδακια σας κ να είσαστε γερές να τα μεγαλωνετε!!

Σήμερα πήγαμε κ σ αλλο γαστρεντερολογο, ο οποιος μου ειπε σταδιακα με πολύ προσοχη να του αντικαθιστω ενα γεύμα ξενου με δικο μου..θα μας παρει αρκετό καιρό γτ δεν ξέρει ποσο χρόνο θέλει να φτιάξει το εντερακι αλλά τουλάχιστον θα το προσπαθήσουμε..

Είναι να μην μπλέξεις με ολα αυτά,δυστυχώς..

Η παιδίατρος είναι κάθετη πως δεν της εχει ξανασυμβεί..δεν της επιρριπτω ευθύνες στο οτι έκανε το εμβολιο..αλλά να μην παραδεχεται οτι υπάρχει σαν παρενέργεια με εξοργιζει..μου ειπε το εξής:εσεις παιξατε τζοκερ κ κερδισατε, τοσο σπάνιο ειναι..με ειρωνευτηκε κιολας..

Τι να πω!!!!εύχομαι να παει καλά ο μικρός μου κ απο δω κ πέρα θα ειμαι περισσότερο προσεκτικη.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

 

Ανοίγω μετά καιρό το θέμα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα Stefeirini με το μικρό μου.

Κάναμε το εμβόλιο κι έχει τρελαθεί στις διάρροιες. Επίσης ζορίστηκα πολύ με τον θηλασμό και δεν θέλω να σταματήσω τώρα που πάει καλύτερα. Η παιδιατροσ επίσης είπε ότι δεν έχει ξανασυμβεί δέκα χρόνια που το κάνει... 

Όποτε θέλω να σε ρωτήσω τι έκανες τελικά και πως λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ! Και εμένα η μικρή μου έκανε το rotarix πριν 6 μέρες και κάνει διάρροιες. Μάλιστα ενώ εδω και ένα μήνα κοιμάται όλο το βράδυ εδω και 3 μερες ξυπνάει 2 φορες με λερωμένη πάνα μέσα στη νύχτα και την ξανά ταΐζω για να κοιμηθεί.Τα έχω δει όλα. Η παιδίατρος είπε ότι είναι μεν σπάνιο αλλά το έχει ξαναδεί να κρατάει καμία εβδομάδα σε κάποια παιδάκια . Επισης μου είπε ότι κυκλοφορεί μια γαστρεντερίτιδα σε μωρά αλλά πως δεν κόλλησε και ο μπεμπης αν είναι αυτό; Οι πιπιλες πάνε κ έρχονται από τον έναν στον άλλο. 
Ελπίζω να στρώσει γρήγορα γιατί το παιδί έχει φρικαρει.

Είχε καμία άλλη τα ίδια συμπτώματα με το εμβολιο αυτό ; Ποσό κράτησαν ; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ το 2019 το είχα κάνει στα παιδία μου αλλά φέτος μου είπε η παιδίατρος ότι δεν θα το κάνουμε στη μπέμπα γιατί βγήκε από το πρόγραμμα εμβολιασμού. Εσείς ξέρετε κάτι για αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Joann είπε:

Κορίτσια εγώ το 2019 το είχα κάνει στα παιδία μου αλλά φέτος μου είπε η παιδίατρος ότι δεν θα το κάνουμε στη μπέμπα γιατί βγήκε από το πρόγραμμα εμβολιασμού. Εσείς ξέρετε κάτι για αυτό;;

Einai proeretiko ama thes to kaneis.  An den paei paidiko statmo k den exei aderfia ston paidiko statmo sinithos den to kanoun 

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω κ παραπανω,τα προαιρετικα εμβολια δ τα καναμε

ειδικα το ποσιμο δ μου το προτειναν καμια απο τις δυο παιδιατρους για κανενα απο τα δυο παιδια

παρολα αυτα εχω ακουσει οτι κανει συχνα διαρροιες

εμενα η κορη μου δ πηγαινε κ παιδικο για να το κανει ο αδερφος της.κ τα δυο θηλαζαν μωρα

κ μαλιστα κολλησε γαστρεντεριτιδα η κορη 2,5χρ,ο μπαμπας της κ εγω,αλλα οχι το μωρο 3μ

δ ξερω ποσο κρατανε,απο γατρεντεριτιδα παντως μπορει κ 2βδ.κ μαλιστα η κορη μου τοτε γενικα γαλα αργησε πολυ να πιει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...