Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εμβόλιο rotarix κ παρενέργειες...


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Joann είπε:

Κορίτσια εγώ το 2019 το είχα κάνει στα παιδία μου αλλά φέτος μου είπε η παιδίατρος ότι δεν θα το κάνουμε στη μπέμπα γιατί βγήκε από το πρόγραμμα εμβολιασμού. Εσείς ξέρετε κάτι για αυτό;;

Εμενα δεν μου χει πει τίποτα και μάλιστα έχω ραντεβού αύριο για το συγκεκριμένο εμβόλιο.. Έχω φοβηθεί όμως κάπως με αυτά που ακούω. Επειδή τη θηλάζω ήδη τα κακά της είναι πολύ ρευστά, υδαρη φαντάσου να μου κάνει και καμιά διάρροια απ το εμβόλιο;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Joann είπε:

Κορίτσια εγώ το 2019 το είχα κάνει στα παιδία μου αλλά φέτος μου είπε η παιδίατρος ότι δεν θα το κάνουμε στη μπέμπα γιατί βγήκε από το πρόγραμμα εμβολιασμού. Εσείς ξέρετε κάτι για αυτό;;

Καλησπέρα.Κι εγω στον μεγάλο πριν 3 χρόνια το έκανα και θηλάζε αποκλειστικά.Δεν είχε καμία παρενέργεια.Περυσι στον μικρό δεν το κάναμε παρόλο που πάλι θηλάζε ,μου είπε απλα ότι δεν χρειάζεται.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, valentina23 said:

Εμενα δεν μου χει πει τίποτα και μάλιστα έχω ραντεβού αύριο για το συγκεκριμένο εμβόλιο.. Έχω φοβηθεί όμως κάπως με αυτά που ακούω. Επειδή τη θηλάζω ήδη τα κακά της είναι πολύ ρευστά, υδαρη φαντάσου να μου κάνει και καμιά διάρροια απ το εμβόλιο;;; 

Όπως έγραψα μου είπε ότι είναι σπάνιο αυτό που συνέβη. Η αλήθεια είναι οτι ούτε ο μεγάλος μου ούτε ο δίδυμος της μπέμπας έπαθαν κάτι. Απλά η μπεμπουλα έχει μια ευαισθησία απ ότι φαίνεται και την πείραξε. 
Δεν ήξερα ομολογω ότι είναι πια προαιρετικό αλλά επειδη έχω γιο στο δημοτικό φαντάζομαι θα το κάναμε έτσι κ αλλιώς. 
Αλλα έχει ταλαιπωρηθεί το μωρό.. το σύγκαμα παει σύννεφο!! Ευχομαι να μην κρατήσει πολύ ακόμη. Σήμερα είναι μια εβδομάδα που έκανε το εμβολιο.

17 hours ago, valentina23 said:

@chris79 είναι αυτό το πόσιμο;; για τον ροτοιο;; εμείς μεθαύριο θα το κάνουμε μαζί με του πνευμονιοκοκου.. Ωχ λες να έχω και γω τέτοια;; και γω αποκλειστικά την θηλάζω.. 

Ναι αυτό είναι 

Πραγματικά πιστεύω θα τα πάτε μια χαρά. Απ ότι κατάλαβα είναι πολύ σπάνιο να σου συμβεί..

15 hours ago, Joann said:

Κορίτσια εγώ το 2019 το είχα κάνει στα παιδία μου αλλά φέτος μου είπε η παιδίατρος ότι δεν θα το κάνουμε στη μπέμπα γιατί βγήκε από το πρόγραμμα εμβολιασμού. Εσείς ξέρετε κάτι για αυτό;;

Κ ο γιος μου το έκανε το 2014 και δεν είχε πρόβλημα. Τώρα πάει δημοτικό όποτε φαντάζομαι γι αυτό το κάναμε.. αφού έρχεται σε επαφή με αλλά παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,εμεις το ειχαμε κανει στον μικρο γιατι το θεωρησε απαραιτητο ο παιδιατρος και ειχε ως παρενεργεια να κανει αιμα στα κακα του και διάρροια.Τα συμπτωματα αρχισαν 5 μερες μετα το εμβολιο.Επειδη θηλαζα αποκλειστικα το απέδωσε σε αλλεργια και κανοντας και τη δεύτερη δοση ειδαμε σε πιο εντονο βαθμο τα συμπτωματα.Απευθυνθηκα σε παιδογαστρεντερολογο και ειδαμε οτι εφταιγε το συγκεκριμενο εμβολιο.Τα συγκεκριμενα συμπτωματα το παθαινουν ενα στα εκατο παιδια εγραφε το χαρτι που υπαρχει μεσα στο κουτι.Τριτη δοση εννοειτε δεν καναμε.Ο μικρος εκανε ενα μηνα μετα το δευτερο εμβολιο να συνελθει.Εκτοτε δεν αντιμετωπισαμε ξανα θεμα.Τρωει τα παντα και δεν εχει κανενα θεμα αλλεργιας οπως θεωρησε τοτε ο παιδιατρος.

Εψαξα πολυ το θεμα αλλεργειων τοτε γιατι για 4 μηνες μου ειχε κοψει σχεδον τα παντα.

Ο μικρος γεννηθηκε 36 και 6 εβδομαδων οποτε το πεπτικο συστημα ηθελε το χρονο του να ωριμασει,καναμε και το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ηρθε και εδεσε τοτε το πραμα.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Mar.da said:

Κοριτσια καλησπερα,εμεις το ειχαμε κανει στον μικρο γιατι το θεωρησε απαραιτητο ο παιδιατρος και ειχε ως παρενεργεια να κανει αιμα στα κακα του και διάρροια.Τα συμπτωματα αρχισαν 5 μερες μετα το εμβολιο.Επειδη θηλαζα αποκλειστικα το απέδωσε σε αλλεργια και κανοντας και τη δεύτερη δοση ειδαμε σε πιο εντονο βαθμο τα συμπτωματα.Απευθυνθηκα σε παιδογαστρεντερολογο και ειδαμε οτι εφταιγε το συγκεκριμενο εμβολιο.Τα συγκεκριμενα συμπτωματα το παθαινουν ενα στα εκατο παιδια εγραφε το χαρτι που υπαρχει μεσα στο κουτι.Τριτη δοση εννοειτε δεν καναμε.Ο μικρος εκανε ενα μηνα μετα το δευτερο εμβολιο να συνελθει.Εκτοτε δεν αντιμετωπισαμε ξανα θεμα.Τρωει τα παντα και δεν εχει κανενα θεμα αλλεργιας οπως θεωρησε τοτε ο παιδιατρος.

Εψαξα πολυ το θεμα αλλεργειων τοτε γιατι για 4 μηνες μου ειχε κοψει σχεδον τα παντα.

Ο μικρος γεννηθηκε 36 και 6 εβδομαδων οποτε το πεπτικο συστημα ηθελε το χρονο του να ωριμασει,καναμε και το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ηρθε και εδεσε τοτε το πραμα.

Νομίζω έτσι εξηγούνται πολλά!! Εμάς γεννήθηκε 33 και 1 και εννοείται πως ήταν ανώριμο το σύστημα. Εξαρχής είχε θέμα και πολύ έντονους κολικούς. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητησω από την παιδίατρο να μην κάνει τη δεύτερη δόση όταν έρθει η ώρα. 
Εγω δε θηλάζω πια αλλά σου εξήγησε κανείς γιατί η αλλεργία εμφανίστηκε μετά το εμβολιο και όχι νωρίτερα ; Πως συνδέεται με το εμβολιο ; Ή τελικά δεν υπήρχε ποτέ αλλεργία ;
Μετά την πρώτη δόση ποσό έκανε να συνέλθει ; 
Εμας δε θυμαμαι ακριβώς ποτέ μετά το εμβολιο ξεκίνησε η διάρροια (έτσι κ αλλιώς είναι πολύ υδαρείς οι κενώσεις της) αλλά είμαστε ήδη στην 3η μπορεί κ 4η μέρα. 
Και ειχα σκοπό ΣΚ να ξεκινήσω τροφές. Θα δω αν δεν έχει συνέλθει μήπως το αναβάλω. 
 

Επεξεργάστηκαν by chris79
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Νομίζω έτσι εξηγούνται πολλά!! Εμάς γεννήθηκε 33 και 1 και εννοείται πως ήταν ανώριμο το σύστημα. Εξαρχής είχε θέμα και πολύ έντονους κολικούς. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητησω από την παιδίατρο να μην κάνει τη δεύτερη δόση όταν έρθει η ώρα. 
Εγω δε θηλάζω πια αλλά σου εξήγησε κανείς γιατί η αλλεργία εμφανίστηκε μετά το εμβολιο και όχι νωρίτερα ; Πως συνδέεται με το εμβολιο ; Ή τελικά δεν υπήρχε ποτέ αλλεργία ;
Μετά την πρώτη δόση ποσό έκανε να συνέλθει ; 
Εμας δε θυμαμαι ακριβώς ποτέ μετά το εμβολιο ξεκίνησε η διάρροια (έτσι κ αλλιώς είναι πολύ υδαρείς οι κενώσεις της) αλλά είμαστε ήδη στην 3η μπορεί κ 4η μέρα. 
Και ειχα σκοπό ΣΚ να ξεκινήσω τροφές. Θα δω αν δεν έχει συνέλθει μήπως το αναβάλω. 
 

Οταν ειδα οτι τα συμτωματα  επανεμφανιστηκαν μετα τη δευτερη δοση του συγκεκριμενου εμβολιου και εχοντας κανει αποχη για 4 μηνς απο γαλακτοκομικα,ιχνη,σογια,μοσχαρι,αυγο ψαρι και οτι αλλο μου ελεγε καθε φορα ο παιδιατρος ως πιθανη αλλεργιογονο τροφη πηρα την αποφαση να παω το παιδι σε παιδογαστρεντερολογο.

Κατα πρωτον μου ειπε οτι απο το γαλα μου περναει στο μωρο το 0,01 της εκατο τα συστατικα των τροφών που τρωω οποτε θεωρει πως δυσκολα θα κανει αλλεργια ενα μωρο στο γαλα της μαμας.Το μονο που περναει αμεσα ειναι το αλκοολ και το τσιγαρο.

Παίρνοντας το ιστορικο του μωρου,τα δικα μας σταθηκε σε δυο πραγματα,το γεγονος οτι γεννηθηκε νωριτερα και στο εμβολιο της γαστρεντεριτιδας,το οποιο με ρωτησε γιατι το καναμε,θεωρησε πως δεν υπηρχε λογος να γινει και πως εχει δει πολλα μωρακια με παρενεργειες απο το συγκεκριμενο εμβολιο.

Μου ειπε οτι δεν πρεπει να κανει την 3η δοση(την οποια δε θα εκανα ετσι κι αλλιως) και να αρχισω αμεσα να τρωω γαλακτοκομικα και να εισαγω σταδιακα τις τροφες που ειχα κοψει.Ο μικρος ηταν 5 μηνων και μου ειπε να ξεκινησουμε στερεες τροφες και πως σιγουρα δεν εχει θεμα αλλεργιας.Οντως ακολουθησα τις οδηγιες του και το παιδι ειναι μια χαρα και θηλαζουμε ακομα.

Οταν πηγα στον παιδιατρο μετα απο την επισκεψη στον παιδιγαστρεντερολογο μου ειπε οτι τελικα αυτο εφταιγε.

Δε το παθαινουν ολα τα  παιδια αλλα αν έχετε  δει κατι μετα απο το συγκεκριμενο εμβολιο γνωμη μου να το κοιταξετε.

Στις κορες μου δεν ειχαμε κανει τετοιο εμβολιο(εχουν περασει βεβαια πολλα χρονια) και δε γνωριζα οτι ηταν προαιρετικο.

Τροφες ειναι η αληθεια θα πρεπει να περιμένεις να στρωσει πρωτα.

Ευχομαι τα καλυτερα για τα μπεμπακια σου:)

  • Ευχαριστώ 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mar.da said:

Κοριτσια καλησπερα,εμεις το ειχαμε κανει στον μικρο γιατι το θεωρησε απαραιτητο ο παιδιατρος και ειχε ως παρενεργεια να κανει αιμα στα κακα του και διάρροια.Τα συμπτωματα αρχισαν 5 μερες μετα το εμβολιο.Επειδη θηλαζα αποκλειστικα το απέδωσε σε αλλεργια και κανοντας και τη δεύτερη δοση ειδαμε σε πιο εντονο βαθμο τα συμπτωματα.Απευθυνθηκα σε παιδογαστρεντερολογο και ειδαμε οτι εφταιγε το συγκεκριμενο εμβολιο.Τα συγκεκριμενα συμπτωματα το παθαινουν ενα στα εκατο παιδια εγραφε το χαρτι που υπαρχει μεσα στο κουτι.Τριτη δοση εννοειτε δεν καναμε.Ο μικρος εκανε ενα μηνα μετα το δευτερο εμβολιο να συνελθει.Εκτοτε δεν αντιμετωπισαμε ξανα θεμα.Τρωει τα παντα και δεν εχει κανενα θεμα αλλεργιας οπως θεωρησε τοτε ο παιδιατρος.

Εψαξα πολυ το θεμα αλλεργειων τοτε γιατι για 4 μηνες μου ειχε κοψει σχεδον τα παντα.

Ο μικρος γεννηθηκε 36 και 6 εβδομαδων οποτε το πεπτικο συστημα ηθελε το χρονο του να ωριμασει,καναμε και το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ηρθε και εδεσε τοτε το πραμα.

Καλησπέρα,

Κάναμε την πρώτη δόση στη μικρή και μετά απο 3 ημέρες εμφάνισε διάρροιες και εμετούς. Η παιδίατρος τότε μας το απέδωσε σε γαστρεντερίτιδα αλλά θεωρώ ότι ήταν από το εμβόλιο γιατι ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έκανα και το ανήψι μου μετά από τον 1ο εμβολιασμό με το ίδιο εμβόλιο. Η μικρή έκανα κοντά στις 2 εβδομάδες να συνέλθει. 

Στον γιό μας μετά από την εμπειρία με την κόρη μου δεν του έκανα το εμβόλιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Καλησπέρα,

Κάναμε την πρώτη δόση στη μικρή και μετά απο 3 ημέρες εμφάνισε διάρροιες και εμετούς. Η παιδίατρος τότε μας το απέδωσε σε γαστρεντερίτιδα αλλά θεωρώ ότι ήταν από το εμβόλιο γιατι ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έκανα και το ανήψι μου μετά από τον 1ο εμβολιασμό με το ίδιο εμβόλιο. Η μικρή έκανα κοντά στις 2 εβδομάδες να συνέλθει. 

Στον γιό μας μετά από την εμπειρία με την κόρη μου δεν του έκανα το εμβόλιο. 

Καλησπερα,ξεχασα να σας πω πως αλλο ενα συμπτωμα με οσα ανεφερα ηταν να εμφανισει παραλληλα σπιθουρακια σε ολο το σωμα του την επομενη μερα του εμβολιου,το χαρτι το εγραφε κι αυτο ως παρενεργεια αλλα τοτε νομισαμε οτι ηταν ατοπικη δερματιτιδα.

Μετα τη δικη μας εμπειρια ανακαλυψα πολλα μωρακια γνωστων που εμφανισαν παρενεργειες του συγκεκριμενου εμβολιου.

  • Μπερδεμένη/-ος 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, smaro30 said:

Καλησπέρα,

Κάναμε την πρώτη δόση στη μικρή και μετά απο 3 ημέρες εμφάνισε διάρροιες και εμετούς. Η παιδίατρος τότε μας το απέδωσε σε γαστρεντερίτιδα αλλά θεωρώ ότι ήταν από το εμβόλιο γιατι ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έκανα και το ανήψι μου μετά από τον 1ο εμβολιασμό με το ίδιο εμβόλιο. Η μικρή έκανα κοντά στις 2 εβδομάδες να συνέλθει. 

Στον γιό μας μετά από την εμπειρία με την κόρη μου δεν του έκανα το εμβόλιο. 

Κι εγώ σήμερα που της ξαναμίλησα της παιδιάτρου πιστεύει ότι δε φταίει το εμβολιο αλλά τόσες συμπτώσεις πραγματικά δεν μπορεί. Μας έδωσε γάλα χωρίς λακτόζη μπας και δούμε βελτίωση γιατί το παιδί κάνει κακά κάθε 1-2 ώρες. Και μίλησα και με παιδο γαστρεντερολόγο και είπε τα ίδια. Όποτε συνεχίζω έτσι και ελπιζω σύντομα για βελτίωση. Ανησυχώ μόνο αν δω αίμα στα κακά... που ακόμη δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο ακόμη. Δεν περίμενα τόσο μεγάλο θέμα πάντως .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 39 λεπτά , valentina23 είπε:

Κορίτσια εμείς μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο. Της είπα τις φοβίες μου για το εμβόλιο και μου είπε ότι δεν υπαρχει καμία παρενέργεια!! Τώρα τι να πω.. Ίδωμεν! 

Καλη επιτυχια!μακαρι να μην δεις τιποτα στη μικρη σου.Λιγο απολυτη την βρισκω την παιδιατρο σας,παρενεργειες εχουν και ντεπον..

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια εμείς μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο. Της είπα τις φοβίες μου για το εμβόλιο και μου είπε ότι δεν υπαρχει καμία παρενέργεια!! Τώρα τι να πω.. Ίδωμεν! 

Δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα σχόλια..

Η μεγάλη μου κόρη 55 ημερών εμφάνισε αλλεργική πρωκτοκολιτιδα.είχαμε μεγάλη αιμοραγια σε σημείο που να πάμε νοσοκομείο...μςτα από κάνα μήνα που κάναμε το εμβόλιο κ ενώ είχε βελτιωθεί η κατάσταση είχαμε πισωγυρισμα..πάλι αρκετό αίμα..πάλι κολικουσ..είδαμε κ πάθαμε να επανέλθουμε..η παιδίατρος έλεγε δεν έφταιγε το εμβόλιο..

Εμεισ πήγαμε κ σε παιδογαστρεντερολιγο λίγο μετα το εμβόλιο κ όταν την ρώτησα μασ είπε πωσ είναι πολύ καλό εμβόλιο αλλά είναι βαρύ  κ έχει τέτοιες παρενέργειες..2 η δόση δεν μασ άφησε να κάνουμε..

Η μικρή μου έκανε κ τισ 2  δόσεις κ δεν είχε καμμία παρενέργεια..ήμουν επιφυλακτική το ΧΑ συζητήσει με τον καινούργιο μασ παιδίατρο αλλά μου χε πει πως εφόσον το παιδί δεν παρουσίασε κάποια ευαισθησία δεν θα πρέπε να είμαι αρνητική..τελικά όλα καλά με την μικρή..

On 18/5/2021 at 11:50 ΠΜ, valentina23 είπε:

Εμενα δεν μου χει πει τίποτα και μάλιστα έχω ραντεβού αύριο για το συγκεκριμένο εμβόλιο.. Έχω φοβηθεί όμως κάπως με αυτά που ακούω. Επειδή τη θηλάζω ήδη τα κακά της είναι πολύ ρευστά, υδαρη φαντάσου να μου κάνει και καμιά διάρροια απ το εμβόλιο;;; 

Όλα τα βρεφακια που θηλάζουν υδαρη κάνουν..αν δεν βλέπεις βλεννεσ κ κυρίως αίμα δεν υπάρχει φόβος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους!! Κάναμε το εμβόλιο ροταριξ πριν από 8 ημέρες. Το μικρό από τότε κάνει πολλές κενώσεις μέσα στην ημέρα, ξυπνάει τα βράδια λόγω του ότι θέλει να τα κάνει ενώ κοιμόταν μια χαρά κ γενικά έχει αναστατωθεί πολύ με αυτή την κατάσταση όπως κ εμείς. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι σχετίζεται με το εμβόλιο αυτή η κατάσταση, η ερώτηση μου είναι μετά από πόσες μέρες στρώνουν τα πράγματα;; Είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα σε όλους!! Κάναμε το εμβόλιο ροταριξ πριν από 8 ημέρες. Το μικρό από τότε κάνει πολλές κενώσεις μέσα στην ημέρα, ξυπνάει τα βράδια λόγω του ότι θέλει να τα κάνει ενώ κοιμόταν μια χαρά κ γενικά έχει αναστατωθεί πολύ με αυτή την κατάσταση όπως κ εμείς. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι σχετίζεται με το εμβόλιο αυτή η κατάσταση, η ερώτηση μου είναι μετά από πόσες μέρες στρώνουν τα πράγματα;; Είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;;

Καλησπέρα....

Εμένα η μικρή μου την πείραξε σε εμετούς και πυρετό 3 μέρες,αν και μας διαβεβαίωνε η παιδιατρος ότι δεν κάνει τέτοια πράγματα εγώ που έψαξα στο ίντερνετ για πιθανές παρενέργειες έλεγε ξεκάθαρα για εμετο, πυρετό,διάρροια 

Αλλά από ότι έχω ψάξει η διάρροια είναι το ποιο συχνό φαινόμενο και κρατάει από 7 έως 10 μέρες λένε....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Καλησπέρα....

Εμένα η μικρή μου την πείραξε σε εμετούς και πυρετό 3 μέρες,αν και μας διαβεβαίωνε η παιδιατρος ότι δεν κάνει τέτοια πράγματα εγώ που έψαξα στο ίντερνετ για πιθανές παρενέργειες έλεγε ξεκάθαρα για εμετο, πυρετό,διάρροια 

Αλλά από ότι έχω ψάξει η διάρροια είναι το ποιο συχνό φαινόμενο και κρατάει από 7 έως 10 μέρες λένε....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Κ εμάς η παιδίατρος είπε ότι δεν κάνει τίποτα αυτό το εμβόλιο, είναι σαν να μην το έκανε. Αλλά μας έχει ταλαιπωρήσει πολύ! 

Ελπίζω όντως να περνάει σε 10 μέρες όπως λες κ να μην γίνει μόνιμη αυτή η κατάσταση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...