Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Serpafar χωρίς ωορρηξία


Recommended Posts

Γεια σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ για να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου! Είμαι 30 ετών και με τον άντρα μου προσπαθούμε 7 μήνες για μωρό. Έχω πολυκυστικες ωοθήκες και ο γιατρός μου μου έδωσε τους τελευταίους 2 μήνες serpafar και παράλληλα κάνουμε υπερηχογραφικό έλεγχο.Τώρα στο δεύτερο κύκλο που κάναμε υπέρηχο δεν έχει εμφανιστεί κάποιο ωάριο για ωορρηξία. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη να πάρει serpafar και να μην κάνει ωορρηξία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Konsta είπε:

Γεια σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ για να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου! Είμαι 30 ετών και με τον άντρα μου προσπαθούμε 7 μήνες για μωρό. Έχω πολυκυστικες ωοθήκες και ο γιατρός μου μου έδωσε τους τελευταίους 2 μήνες serpafar και παράλληλα κάνουμε υπερηχογραφικό έλεγχο.Τώρα στο δεύτερο κύκλο που κάναμε υπέρηχο δεν έχει εμφανιστεί κάποιο ωάριο για ωορρηξία. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη να πάρει serpafar και να μην κάνει ωορρηξία;

εννοεις οτι ειναι αδειες οι ωοθηκες η οτι τα ωαρια ειναι μικρα? ορμονικες εχεις κανει? aμη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

εννοεις οτι ειναι αδειες οι ωοθηκες η οτι τα ωαρια ειναι μικρα? ορμονικες εχεις κανει? aμη?

δεν έχει μεγαλώσει κάποιο για ωορρηξία...στις ωοθήκες έχει ωοθυλάκια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Konsta είπε:

δεν έχει μεγαλώσει κάποιο για ωορρηξία...στις ωοθήκες έχει ωοθυλάκια

αα οκ συμβαινει στις πολυκοιστικες αρκετα συχνα αυτο. μην ανχωνεσε μεχρι να τελειωσει ο κυκλος μπορει κ να εχει καποιο μεγαλωσει. αλλιως στον επομενο κυκλο δεν ειναι παντα ολοι οι κυκλοι καλοι ακομα κ με φαρμακα. ισως σου φτιαξει κ την δοσολογια. βιταμινες ,ζαχαρο εχεις ελενξει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ δεν είχα καλή απόκριση. Όσες φορές με serpafar έκανα ωάριο είχα μόνο ένα. Και μερικές από αυτές τις φορές είχε αργήσει να μεγαλώσει. Σε ποια η μέρα του κύκλου είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

αα οκ συμβαινει στις πολυκοιστικες αρκετα συχνα αυτο. μην ανχωνεσε μεχρι να τελειωσει ο κυκλος μπορει κ να εχει καποιο μεγαλωσει. αλλιως στον επομενο κυκλο δεν ειναι παντα ολοι οι κυκλοι καλοι ακομα κ με φαρμακα. ισως σου φτιαξει κ την δοσολογια. βιταμινες ,ζαχαρο εχεις ελενξει?

Τώρα είμαι στην 18η μέρα του κύκλου αλλά θα πάω ξανά για υπέρηχο την Παρασκευή! Τους προηγούμενους μήνες είχα ωορρηξία περίπου την 20η μέρα με ή χωρίς σερπαφαρ! Έχεις δίκιο μου είπε ότι αν δεν κάνω θα αυξήσει τη δόση σε 2 χάπια! έκανα ορμονολογικες εξετάσεις,ινσουλίνη,Β12...είχα λίγο υψηλή τεστοστερόνη τα άλλα ήταν οκ!

πρίν από 7 λεπτά , favol είπε:

Ναι εγώ δεν είχα καλή απόκριση. Όσες φορές με serpafar έκανα ωάριο είχα μόνο ένα. Και μερικές από αυτές τις φορές είχε αργήσει να μεγαλώσει. Σε ποια η μέρα του κύκλου είσαι;

Α μάλιστα!τους προηγούμενους μήνες που δεν έπαιρνα σερπαφαρ έκανα ωορρηξία,τον προηγούμενο με σερπαφαρ είχαν μεγαλώσει 2 αλλά προχώρησε μόνο το 1 και έγινε ωορρηξία την 20η μέρα του κύκλου. Τώρα είμαι στην 18η μέρα και δεν έχει εμφανιστεί κάτι. Θα πάω ξανά την Παρασκευή. Εσύ πόσο καιρό πήρες σερπαφαρ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Ειδα πως ανοιξατε το συγκεκριμένο θέμα και ειπα να γραψω και εγώ. Αυτον τον μήνα πηρα και εγω serpafar για 7 μερες. Δεν μου τα συστησε ο γιατρος. Απο μονη μου τα πηρα. Συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειπε πως μαλλον δεν θα μου κανουν τπτ αλλα εγω ειπα να τα δοκιμασω εφόσον εχω και εγω θεμα με την οωρρηξία. Το παραδοξο ομως με μενα ειναι οτι ενω ειπα θα ξεκινξσω τα τεστακια οωρρηξιας την 10η μερα του κυκλου εκανα δυο την 8η και μου βγηκαν θετικά και τα δυο. Υπάρχει περιπτωση να μου αλλαξε τοσο πολυ τον κυκλο? Δεδομενου οτι εχω μεγαλους κυκλους και εχω χάσει και περιόδους. Έχετε τετοια εμπειρια? Sorry για το μεγαλο ποστ και ευχομαι σε ολες ενα σποράκι στη κοιλιτσα σας!!!


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kindness είπε:

Καλημέρα κοριτσια!! Ειδα πως ανοιξατε το συγκεκριμένο θέμα και ειπα να γραψω και εγώ. Αυτον τον μήνα πηρα και εγω serpafar για 7 μερες. Δεν μου τα συστησε ο γιατρος. Απο μονη μου τα πηρα. Συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειπε πως μαλλον δεν θα μου κανουν τπτ αλλα εγω ειπα να τα δοκιμασω εφόσον εχω και εγω θεμα με την οωρρηξία. Το παραδοξο ομως με μενα ειναι οτι ενω ειπα θα ξεκινξσω τα τεστακια οωρρηξιας την 10η μερα του κυκλου εκανα δυο την 8η και μου βγηκαν θετικά και τα δυο. Υπάρχει περιπτωση να μου αλλαξε τοσο πολυ τον κυκλο? Δεδομενου οτι εχω μεγαλους κυκλους και εχω χάσει και περιόδους. Έχετε τετοια εμπειρια? Sorry για το μεγαλο ποστ και ευχομαι σε ολες ενα σποράκι στη κοιλιτσα σας!!!

Απογορεύεται να πίνεις κλομιφαίνη χωρίς παρακολούθηση υπερήχων κάθε 2 μέρες μέχρι την ωορρηξία!!Μπορεί να μην σκάσουν ποτέ να ωάρια κ να γίνουν κύστες!!Επίσης πολλές φορές οι γιατροί κάνουν ένεση για να σκάσουν τα ωάρια κ να αποφευχθουν μελλοντικές κύστες!!Επίσης δημιούργουνται πολλά ωοθηλάκια που δν είναι σε ίδιο μέγεθος άρα απο μόνη σου δν παίζει να καταλάβεις πότε θα γίνει η ωορρηξία ούτε με τεστ!!Συγγνώμη αλλά θα σε μαλώσω!!Η κλομιφαίνη δν είναι ούτε βιταμίνες ούτε καραμέλες!!Σε όλη μας την ζωή μπορούμε μόνο 6 φορές να την πίουμε!!Πάρε σήμερα κι όλας τον γιατρό σου να σε δει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marillia είπε:

Απογορεύεται να πίνεις κλομιφαίνη χωρίς παρακολούθηση υπερήχων κάθε 2 μέρες μέχρι την ωορρηξία!!Μπορεί να μην σκάσουν ποτέ να ωάρια κ να γίνουν κύστες!!Επίσης πολλές φορές οι γιατροί κάνουν ένεση για να σκάσουν τα ωάρια κ να αποφευχθουν μελλοντικές κύστες!!Επίσης δημιούργουνται πολλά ωοθηλάκια που δν είναι σε ίδιο μέγεθος άρα απο μόνη σου δν παίζει να καταλάβεις πότε θα γίνει η ωορρηξία ούτε με τεστ!!Συγγνώμη αλλά θα σε μαλώσω!!Η κλομιφαίνη δν είναι ούτε βιταμίνες ούτε καραμέλες!!Σε όλη μας την ζωή μπορούμε μόνο 6 φορές να την πίουμε!!Πάρε σήμερα κι όλας τον γιατρό σου να σε δει!!

Σημερα το πρωί πήγα για υπέρηχο. Ενα οωθηλακιο εχω μονο. Δεν εχω κανει οωρρηξια ακομα και δεν ειμαι σε φαση ακομα για να κανω οωρρηξια. Θα ξαναπάω την παρασκευη. Δεν ειχα τον συγκεκριμενο φοβο γιατι απο μονη μου δεν παραγω πολλα οωθυλακια. Τα γνωρίζω ολα αυτα που λες και σ ευχαριστώ για την απαντηση.


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kindness είπε:

Σημερα το πρωί πήγα για υπέρηχο. Ενα οωθηλακιο εχω μονο. Δεν εχω κανει οωρρηξια ακομα και δεν ειμαι σε φαση ακομα για να κανω οωρρηξια. Θα ξαναπάω την παρασκευη. Δεν ειχα τον συγκεκριμενο φοβο γιατι απο μονη μου δεν παραγω πολλα οωθυλακια. Τα γνωρίζω ολα αυτα που λες και σ ευχαριστώ για την απαντηση.

βρε προσεχε με τα φαρμακα πρεπει να σου πει κ γιατρος τις δοσολογιες διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα. γιατι δεν ζητας απτο γιατρο σου να κανετε κατι πιο στοχευμενο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, kindness είπε:

Σημερα το πρωί πήγα για υπέρηχο. Ενα οωθηλακιο εχω μονο. Δεν εχω κανει οωρρηξια ακομα και δεν ειμαι σε φαση ακομα για να κανω οωρρηξια. Θα ξαναπάω την παρασκευη. Δεν ειχα τον συγκεκριμενο φοβο γιατι απο μονη μου δεν παραγω πολλα οωθυλακια. Τα γνωρίζω ολα αυτα που λες και σ ευχαριστώ για την απαντηση.

Αααα οκ αν το παρακολουθείς μια χαρά!!Εγω έχω πίει 2 φορές κλομιφαίνη κ ωορρηξία έκανα 14 μέρα!!Θέςλουν τον χρόνο τους!!Απο 2 ωάρια έκανα κάθε φορά!!Επίσης άσχετα αν δν έκανες πριν πολλά ωοθηλάκια μπορεί με την κλομιφαίνη να δημιουργηθουν γι αυτό κ την πίνουμε!!Θέλει στενή παρακολούθηση!!Σου εύχομαι να είναι ο τυχερός σου μήνας!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

βρε προσεχε με τα φαρμακα πρεπει να σου πει κ γιατρος τις δοσολογιες διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα. γιατι δεν ζητας απτο γιατρο σου να κανετε κατι πιο στοχευμενο?

Στη δική μου περιπτωση λογω ηλικιας και κυριως κληρονομικοτητας ειναι λιγο πιο περιπλοκα τα πραγματα. Δεν κανω οωρρηξια συχνα έχω το πολύ ενα οωθηλακιο και αν κανω οωρρηξία δεν εχω πάντα καλό ωάριο. Και εξωσωματική να θέλω να κανω θα ζοριστώ. Οποτε το παλευω μονη μου και οσο αντέξω.:)

Just now, marillia είπε:

Αααα οκ αν το παρακολουθείς μια χαρά!!Εγω έχω πίει 2 φορές κλομιφαίνη κ ωορρηξία έκανα 14 μέρα!!Θέςλουν τον χρόνο τους!!Απο 2 ωάρια έκανα κάθε φορά!!Επίσης άσχετα αν δν έκανες πριν πολλά ωοθηλάκια μπορεί με την κλομιφαίνη να δημιουργηθουν γι αυτό κ την πίνουμε!!Θέλει στενή παρακολούθηση!!Σου εύχομαι να είναι ο τυχερός σου μήνας!!

Μακαρι γιατι εχω ενα οωθηλακιο μονο και μακαρι να κανω οωρρηξία. Παίρνω και βιταμινες που ελπιζω να βοηθησουν κ αυτες. Σ ευχαριστώ και ευχομαι και εσυ με ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου.

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kindness είπε:

Στη δική μου περιπτωση λογω ηλικιας και κυριως κληρονομικοτητας ειναι λιγο πιο περιπλοκα τα πραγματα. Δεν κανω οωρρηξια συχνα έχω το πολύ ενα οωθηλακιο και αν κανω οωρρηξία δεν εχω πάντα καλό ωάριο. Και εξωσωματική να θέλω να κανω θα ζοριστώ. Οποτε το παλευω μονη μου και οσο αντέξω.:)

Μακαρι γιατι εχω ενα οωθηλακιο μονο και μακαρι να κανω οωρρηξία. Παίρνω και βιταμινες που ελπιζω να βοηθησουν κ αυτες. Σ ευχαριστώ και ευχομαι και εσυ με ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου.

εγω θα ελεγα να το προσπαθησεις κ αλλιως. να τωρα θα μπορουσες με αυτο το ενα ωοθηλακιο να κανεις εξωσωματικη να το γονιμοποιησεις κ να το φυλαξεις η ακομα κ να το βαλεις . κ μετα οποτε ξανα θελησεις να παρεις κ.αλλο ωοθηλακιο αν δεν θες να παρεις κ αλλα φαρμακα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kindness είπε:

Καλημέρα κοριτσια!! Ειδα πως ανοιξατε το συγκεκριμένο θέμα και ειπα να γραψω και εγώ. Αυτον τον μήνα πηρα και εγω serpafar για 7 μερες. Δεν μου τα συστησε ο γιατρος. Απο μονη μου τα πηρα. Συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειπε πως μαλλον δεν θα μου κανουν τπτ αλλα εγω ειπα να τα δοκιμασω εφόσον εχω και εγω θεμα με την οωρρηξία. Το παραδοξο ομως με μενα ειναι οτι ενω ειπα θα ξεκινξσω τα τεστακια οωρρηξιας την 10η μερα του κυκλου εκανα δυο την 8η και μου βγηκαν θετικά και τα δυο. Υπάρχει περιπτωση να μου αλλαξε τοσο πολυ τον κυκλο? Δεδομενου οτι εχω μεγαλους κυκλους και εχω χάσει και περιόδους. Έχετε τετοια εμπειρια? Sorry για το μεγαλο ποστ και ευχομαι σε ολες ενα σποράκι στη κοιλιτσα σας!!!

Εμένα μου τα πρότεινε ο γιατρός μου και πηγαίνω για υπέρηχο 2-3 φορές σε κάθε κύκλο! μίλα με το γιατρό σου,μην τα παίρνεις έτσι... θέλει παρακολούθηση...και θα σου πει πότε είναι καλές σου μέρες για να προσπαθήσετε εντατικά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει κλομιφαινη με το κιλό και στα τυφλά από τον παλιό γυναικολόγο που χωρίς να θέλω να κάνω παιδί μου την έδωσε χωρίς παρακολούθηση και την επερνα 1 χρόνο τουλάχιστον.. Δεν ξέρω αν γι'αυτό δεν λειτουργεί τώρα που τη χρειαστηκα και την πήρα 6 φορές για τις σπερματεγχυσεις. Μου έκανε τον κύκλο μικρότερο αλλά ωάριο μόνο ένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...