Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Αλλαντικά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Ilios είπε:

Κορίτσια θα με μαζεύουν με ζουρλομανδύα σε λίγο καιρό.Ετυχε να διαβάσω ένα άρθρο για τα αλλαντικά στην εγκυμοσύνη.Εγω τρώω κάθε μέρα τοστ με παριζα.Νομιζω ότι πρέπει να είναι βραστό το παριζα κ μου το παίρνει ο άντρας μου όχι συσκευασμένο σε πλαστικό αλλά από σούπερ που σου τα κοβουνε. Έχω πανικοβληθεί τώρα.Ο γυναικολόγος μου δεν με ενημέρωσε τι πρέπει να τρώω κ τι όχι ,ότι διάβασα στο ίντερνετ αλλά λένε διαφορετικά πράγματα σε διάφορα σάιτ.Αυτο μου έλειπε τώρα να έχω κολλήσει κ τοξόπλασμα .Ξέρετε κάτι γι'αυτό το θεμα

Καλεεε, φαεεε!!Και γω κάθε μέρα έτρωγα τοστάκι, είπαμε τώρα...λογικο είναι να αγχώνεσαι και καλά κάνεις που τα ψάχνεις και ενημερώνεσαι και ακόμα καλύτερα που Ρωτάς...και γω να σου πω την αλήθεια δεν Ρωτούσα την γιατρό μου για οποιαδήποτε ερώτηση είχα,ντρεπόμουν....Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου σαν πρώτακι και γω άκουγα ότι μου λέγανε...είχα πάθει κατάθλιψη, μη εκείνο μη το άλλο...μια μέρα λοιπόν πάω στην πεθερά μου (καθαρά Δευτέρα) ήταν και είχε κάνει χταποδακι ....μου έτρεχαν τα σάλια...την ώρα που πάω να βάλω το ερημο το κομματάκι στο στόμα μου μηηηηηηη φωνάζει λέω γιατι;;;;γιατί λέει το χταπόδι είναι ζωντανό και δεν κάνει θα σου πνίξει το έμβρυο....εγκεφαλικό Εγώ...πάω στην γιατρό το λέω και μου λέει Ναι ναι ξέρω μην μου πεις θα σου πνίξει το μωρο και πέθανε στα γέλια....πάω μετά στο επόμενο ραντεβού και της λέω θέλω να πιω λίγη πορτοκάλαδα και δεν με αφήνουν...ξέρω ξέρω μου λέει θα κουφανει το μωρο....Χαχαχαχαχα αν ήταν έτσι μου λέει κανένα μωρο δεν θα άκουγε μόνο και μόνο από τον ήχο της καρδιά σου που ακούει συνέχεια....φάε λοιπόν και μην τρελαίνεσαι...μόνο τις σαλάτες απέξω να προσέχεις αν δεν έχεις αντισώματα στο τοξοπλασμα

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πω και εγώ τι μας είπε ο δικός μας γιατρός... Μας ανέφερε ότι το βέλτιστο είναι να τα ψήνουμε. Πάνω σε πίτσα δηλ και παρόμοια (πχ στο τοστακι ψήνεται αρκετά νομίζω) μπορείς να το φας άφοβα. 

Τώρα για τα ωμά παρότι δεν τα απαγορεύει, δεν τα προτείνει κιόλας. Πιστεύω πάντως γενικά πως δεν κολλάς τίποτα από αυτά... 

Αν γενικά μπορείς να τα αποφεύγεις, απέφυγε τα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και το συκώτι επιτρέπεται. Είναι μύθος ότι απαγορεύεται λόγω βιτ. Α. Αλλά πρέπει να τρως κάθε μέρα συκώτι και να καταναλώνεις κιλά. Και στις 3 εγκυμοσύνες μου έχω φάει τουλάχιστον 3 φορές συκώτι. Και ψάρια σολομος τονος κτλ κι αυτά επιτρέπονται αλλά με μέτρο.

Η παραπληροφόρηση στο ίντερνετ είναι εξοργιστικη. Είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ που έγραφαν κάποιες κοπέλες (προ 8ετιας περίπου) ότι απαγορεύεται το ανθότυρο και η φέτα είχα διαβάσει ότι σαπουνιζουν τα λαχανικά και αλλα τέτοια.

Και επειδή 2 φορές που νοσηλεύτηκα φοβόμασταν για λιστερια, να πω πως από τυριά και γάλατα επιτρέπονται τα πάντα αρκεί να είναι παστεριωμένα και απαγορεύονται μόνο τα μπλε τυριά και τα τυπου μπρι.  Λαχανικά καλό πλύσιμο με κρύο τρεχούμενο νερό και μούλιασμα  ενα 10λεπτο σε νερό με ξύδι. Και τέλος αλλαντικά όχι προσουτο και μπέικον που είναι τελείως ωμά.

Και μαγιονέζα μπορουμε  αρκεί να είναι εμπορίου γιατί τα αυγά είναι παστεριωμένα. Δικά μας ωμα αυγά δεν κάνει. Και όχι σαλάτες απ'έξω.

Δηλαδή αν δεν μπορουμε να τρωμε αλλαντικά , ψαρια , τυρια, λαχανικά και τιποτα απ'εξω τι στο καλο; με αέρα θα ζουμε;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
  • Χαχα 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσια και το συκώτι επιτρέπεται. Είναι μύθος ότι απαγορεύεται λόγω βιτ. Α. Αλλά πρέπει να τρως κάθε μέρα συκώτι και να καταναλώνεις κιλά. Και στις 3 εγκυμοσύνες μου έχω φάει τουλάχιστον 3 φορές συκώτι. Και ψάρια σολομος τονος κτλ κι αυτά επιτρέπονται αλλά με μέτρο.

Η παραπληροφόρηση στο ίντερνετ είναι εξοργιστικη. Είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ που έγραφαν κάποιες κοπέλες (προ 8ετιας περίπου) ότι απαγορεύεται το ανθότυρο και η φέτα είχα διαβάσει ότι σαπουνιζουν τα λαχανικά και αλλα τέτοια.

Και επειδή 2 φορές που νοσηλεύτηκα φοβόμασταν για λιστερια, να πω πως από τυριά και γάλατα επιτρέπονται τα πάντα αρκεί να είναι παστεριωμένα και απαγορεύονται μόνο τα μπλε τυριά και τα τυπου μπρι.  Λαχανικά καλό πλύσιμο με κρύο τρεχούμενο νερό και μούλιασμα  ενα 10λεπτο σε νερό με ξύδι. Και τέλος αλλαντικά όχι προσουτο και μπέικον που είναι τελείως ωμά.

Και μαγιονέζα μπορουμε  αρκεί να είναι εμπορίου γιατί τα αυγά είναι παστεριωμένα. Δικά μας ωμα αυγά δεν κάνει. Και όχι σαλάτες απ'έξω.

Δηλαδή αν δεν μπορουμε να τρωμε αλλαντικά , ψαρια , τυρια, λαχανικά και τιποτα απ'εξω τι στο καλο; με αέρα θα ζουμε;

Χαχχαχαχαζχαχαχαχχαχαα γελαωω γιατί έχεις δίκιο στο μονο που θα διαφωνίσω είναι τα αυγουλακια δεν παθαινεις κάτι αν τα φας τηγανητά η ομελέτα έμενα έχει ο μπαμπάς μου βιολογικά λένε οτι παθαινεις σαλμονελα γελαω τόσο έλεος πια με τον κάθε άσχετο πρώτον το αυγό βγαίνει απο τον κώλο της κότας δεν παθαινεις σαλμονελα επίσης δεν έχει κανένα άλλο μικρόβιο στο αυγουλακι είναι της κοτουλας απο τον κώλο της χαχαχαχαχαχαχαχα αλλά σε όλα τα αλλά συμφωνω 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Κορίτσια πραγματικά Είναι εξοργιστικα Αυτά που γράφουν κ τα πιστέυουν κ κάποιες κοπέλες κ έτσι τα μεταφέρουν λάθος η τρομάζουν άλλες έγκυες ότι έκαναν κατι τρομερό αν έφαγαν σαλάτα απέξω κτλ .

Όλα σχεδόν επιτρέπονται απλά κάποια θέλουν λίγο προσοχη.

Εμένα μου έλεγαν μακριά από γάτες ,να μην τρωω απεξω σουβλάκια ,κρύα σαντουιτς ,χυμο πορτοκάλι γτ δεν πλενουν τα πορτοκάλια!!!κ αλλά πολλά. Πολλές βλακείες που διάβασα Και άκουσα. Φυσικά όλα τα έφαγα κ ηπια. Κ Κάθε μέρα κρυο σαντουιτς με μαρούλι έφαγα . δεν Κόλλας τόσο εύκολα τοξόπλασμα κ λιστερια κτλ. 

Α κ το καλύτερο ,να Μην πινω αναψυκτικά Γτ θα κουφαθει το μωρό !!! Ε έλεος!! Απλά σου ο γιατρός να μην πιεις για τις θερμίδες.

Ζηστε την περίοδο της εγκυμοσύνης Όσο πιο όμορφα μπορείτε γτ μετά θα έχετε ξενυχτια κτλ..

  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα ! Κορίτσια πραγματικά Είναι εξοργιστικα Αυτά που γράφουν κ τα πιστέυουν κ κάποιες κοπέλες κ έτσι τα μεταφέρουν λάθος η τρομάζουν άλλες έγκυες ότι έκαναν κατι τρομερό αν έφαγαν σαλάτα απέξω κτλ .

Όλα σχεδόν επιτρέπονται απλά κάποια θέλουν λίγο προσοχη.

Εμένα μου έλεγαν μακριά από γάτες ,να μην τρωω απεξω σουβλάκια ,κρύα σαντουιτς ,χυμο πορτοκάλι γτ δεν πλενουν τα πορτοκάλια!!!κ αλλά πολλά. Πολλές βλακείες που διάβασα Και άκουσα. Φυσικά όλα τα έφαγα κ ηπια. Κ Κάθε μέρα κρυο σαντουιτς με μαρούλι έφαγα . δεν Κόλλας τόσο εύκολα τοξόπλασμα κ λιστερια κτλ. 

Α κ το καλύτερο ,να Μην πινω αναψυκτικά Γτ θα κουφαθει το μωρό !!! Ε έλεος!! Απλά σου ο γιατρός να μην πιεις για τις θερμίδες.

Ζηστε την περίοδο της εγκυμοσύνης Όσο πιο όμορφα μπορείτε γτ μετά θα έχετε ξενυχτια κτλ..

ΧαχαχΧαχαχαχαχαχαα α ρε τι ακούμε λέω εγώ θα κουφαθει το μωρο με το αναψυκτικό χαχαχαχαχαχαχαχα αχ λέω εγώ Θεουλη μου

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ναι πολλά είναι βλακείες κ είναι κ το ίντερνετ που διαβάζεις τόσα κ πανικοβαλλεσαι.Εμενα φίλες μου από την δουλειά τρώγανε  κάθε μέρα απεξω.Δεν πάθανε τίποτα.Αλλα πιστεύω ότι θέλει προσοχή.Ειναι να μην σου τύχει.Στην εγκυμοσύνη είσαι πολύ πιο ευάλωτη σε μικρόβια από κάθε άλλη περίοδο.Προσωπικα σαλάτες δεν θα έτρωγα ποτέ απέξω .Σε περίοδο εγκυμοσύνης εννοώ αλλιώς τρωω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Giotitsa είπε:

ΧαχαχΧαχαχαχαχαχαα α ρε τι ακούμε λέω εγώ θα κουφαθει το μωρο με το αναψυκτικό χαχαχαχαχαχαχαχα αχ λέω εγώ Θεουλη μου

Κι ομως μου το είπε κοπέλα!!! Κ τις λέω ,πας καλά;;;;;; άσε κάποιες είναι τραγικες!!! Το να προσέχεις λιγο είναι φυσιολογικό , Αλλά όταν έχεις μια φυσιολ. Εγκυμοσύνη Τότε δεν χρειάζεται πολυ απλα να το χαρουν οι εγκυουλες γτ μετα ερχονται οι ανησυχίες κ τα τρεξίματα με το μωρό.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Χαχχαχαχαζχαχαχαχχαχαα γελαωω γιατί έχεις δίκιο στο μονο που θα διαφωνίσω είναι τα αυγουλακια δεν παθαινεις κάτι αν τα φας τηγανητά η ομελέτα έμενα έχει ο μπαμπάς μου βιολογικά λένε οτι παθαινεις σαλμονελα γελαω τόσο έλεος πια με τον κάθε άσχετο πρώτον το αυγό βγαίνει απο τον κώλο της κότας δεν παθαινεις σαλμονελα επίσης δεν έχει κανένα άλλο μικρόβιο στο αυγουλακι είναι της κοτουλας απο τον κώλο της χαχαχαχαχαχαχαχα αλλά σε όλα τα αλλά συμφωνω 

Ναι ναι εννοείται αυγουλακια τρώμε . Εννοούσα όχι ωμά αυγά. Βραστά τηγανιτά κτλ εννοείται πως τρώμε!! 

Κι εγώ το μόνο που δεν τρώω απ'έξω είναι σαλάτες (μαρούλια λαχανα) χωριατικη ομως τρώω. Και σουβλάκι αν θα φάω απλά θα ζητήσω καλό ψήσιμο και αποφεύγω τις σως αν και το πιθανότερο είναι το ωμό αυγό που περιέχουν να είναι παστεριωμένο (συνήθως τα παίρνουν από προμηθευτές δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι) αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πρόσφατα έφαγα σουβλάκι (γιαμι) που είχα κάτι μήνες να φάω και έβαλα τυροσαλατα!!

Αυτή τη βλακεία με το αναψυκτικό το έχω ακούσει κι εγώ. Τρατζικ!!

Το πιο τραγικό εγώ που έχω ακούσει είναι να πλένουν τις σαλάτες με ζεστό νερό και σαπούνι... Δηλαδή για να αποφύγουν το τοξόπλασμα, τρώνε μετα ωραιότατο σαπουνακι  με την σαλάτα τους.

Και άλλο ένα που είχα διαβάσει και μου έχει μείνει (σε φορουμ) που μια έγραφε πως αν πιάσει κρέας ωμό μετά πλένει τα χέρια της και για να είναι 1000% καλυμμένη, βάζει και λίγη χλωρίνη στα χέρια της Απαπαπα τρελάθηκε όταν το διάβασα.

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ναι ναι εννοείται αυγουλακια τρώμε . Εννοούσα όχι ωμά αυγά. Βραστά τηγανιτά κτλ εννοείται πως τρώμε!! 

Κι εγώ το μόνο που δεν τρώω απ'έξω είναι σαλάτες (μαρούλια λαχανα) χωριατικη ομως τρώω. Και σουβλάκι αν θα φάω απλά θα ζητήσω καλό ψήσιμο και αποφεύγω τις σως αν και το πιθανότερο είναι το ωμό αυγό που περιέχουν να είναι παστεριωμένο (συνήθως τα παίρνουν από προμηθευτές δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι) αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πρόσφατα έφαγα σουβλάκι (γιαμι) που είχα κάτι μήνες να φάω και έβαλα τυροσαλατα!!

Αυτή τη βλακεία με το αναψυκτικό το έχω ακούσει κι εγώ. Τρατζικ!!

Το πιο τραγικό εγώ που έχω ακούσει είναι να πλένουν τις σαλάτες με ζεστό νερό και σαπούνι... Δηλαδή για να αποφύγουν το τοξόπλασμα, τρώνε μετα ωραιότατο σαπουνακι  με την σαλάτα τους.

Και άλλο ένα που είχα διαβάσει και μου έχει μείνει (σε φορουμ) που μια έγραφε πως αν πιάσει κρέας ωμό μετά πλένει τα χέρια της και για να είναι 1000% καλυμμένη, βάζει και λίγη χλωρίνη στα χέρια της Απαπαπα τρελάθηκε όταν το διάβασα.

ΧαχΧαχαχααχχαχαα ΑΣΕ τα Εχω διαβάζει ολά μωρε εντάξει θέλει προσοχή γενικά αλλά Οχι και ετσι είπαμε αυτό είναι παράνοια


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giotitsa είπε:

ΧαχΧαχαχααχχαχαα ΑΣΕ τα Εχω διαβάζει ολά μωρε εντάξει θέλει προσοχή γενικά αλλά Οχι και ετσι είπαμε αυτό είναι παράνοια

Είναι σπάνιο να πάθεις λιστερια πχ αλλά λες άμα μου κάτσει κάτι τετοιο; Υπάρχει ο φόβος. Θέλει προσοχή αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Είναι σπάνιο να πάθεις λιστερια πχ αλλά λες άμα μου κάτσει κάτι τετοιο; Υπάρχει ο φόβος. Θέλει προσοχή αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια..

Το ξέρω αγάπη οτι είναι σπάνιο αλλά όπως Ειπες προσοχή σε λογικά πλαίσια


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ της παράνοιας και της απερισκεψίας υπάρχουν πολλά στάδια.. ο καθένας δεν διαλέγει μόνο για τον εαυτό του αλλά και για το παιδί του και θα πρέπει οι επιλογές να είναι υπεύθυνες. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιοι λένε βλακείες για αναψυκτικά και χταπόδια δεν πρέπει να προσέχουμε για λιστέρια ή τοξόπλασμα.. Ούτε επείδη κάποια ήταν  "μάγκας" και δεν πρόσεχε να την κάνουμε παράδειγμα προς μίμηση. ΘΑ βρεις και κόσμο να σου πει ότι οδηγεί χωρίς κράνος ή τρέχει στην εθνική με 200 και δεν έχει πάθει τπτ. Πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας και να το ακολουθήσουμε; Κάποιες από τις απαντήσεις τις βρίσκω τραγικές και επικίνδυνες.. Μπορούμε να κάνουμε τους έξυπνους και τους μάγκες και σε άλλα πραγματα, ας μην εξαντλήσουμε τη μαγκιά μας στο έμβρυο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, favol είπε:

Μεταξύ της παράνοιας και της απερισκεψίας υπάρχουν πολλά στάδια.. ο καθένας δεν διαλέγει μόνο για τον εαυτό του αλλά και για το παιδί του και θα πρέπει οι επιλογές να είναι υπεύθυνες. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιοι λένε βλακείες για αναψυκτικά και χταπόδια δεν πρέπει να προσέχουμε για λιστέρια ή τοξόπλασμα.. Ούτε επείδη κάποια ήταν  "μάγκας" και δεν πρόσεχε να την κάνουμε παράδειγμα προς μίμηση. ΘΑ βρεις και κόσμο να σου πει ότι οδηγεί χωρίς κράνος ή τρέχει στην εθνική με 200 και δεν έχει πάθει τπτ. Πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας και να το ακολουθήσουμε; Κάποιες από τις απαντήσεις τις βρίσκω τραγικές και επικίνδυνες.. Μπορούμε να κάνουμε τους έξυπνους και τους μάγκες και σε άλλα πραγματα, ας μην εξαντλήσουμε τη μαγκιά μας στο έμβρυο...

H πιο σωστή τοποθέτηση πάνω στο θέμα είναι αυτή.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 
Link to comment
Share on other sites

Με έναν πόνο σου εύχομαι... φαε ότι θέλεις μην έχεις σκέψεις τ ν φας κ τ Όχι..φαε τα πάντα όλα αφού τ ζητάει το μωρό τα πολλά .. μην ακούς για τα αλλαντικά φαε οσα θες..Εγώ στην εγκυμοσύνη μου έτρωγα τα πάντα όλα ότι ζητούσε τ μωρό.. Κάνε αυτό Που θες να φας άφοβα... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...