Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Αμνιοπαρακεντηση


Νασι@

Recommended Posts

38 χρονων εμεινα έγκυος, η αυχενικη ήταν μια χαρα και απλα εκανα το τεστ αίματος που ανέφεραν και τα Κοριτσια.  Εφοσον δεν υπαρχει θεμα ουτε εγω θα προχωρουσα σε μια επεμβατικη μεθοδο οπως η αμνιο.  Δικη μου αποψη. Ακομα και ο γιατρος μου ειναι πολυ κατα των υπερβολικών εξετάσεων ειδικα οταν δεν υπαρχει λογος

  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nicol_ είπε:

38 χρονων εμεινα έγκυος, η αυχενικη ήταν μια χαρα και απλα εκανα το τεστ αίματος που ανέφεραν και τα Κοριτσια.  Εφοσον δεν υπαρχει θεμα ουτε εγω θα προχωρουσα σε μια επεμβατικη μεθοδο οπως η αμνιο.  Δικη μου αποψη. Ακομα και ο γιατρος μου ειναι πολυ κατα των υπερβολικών εξετάσεων ειδικα οταν δεν υπαρχει λογος

Ναι όμως το τεστ δεν δείχνει 

  • Το Σύνδρομο Down, το οποίο αποτελεί την πιο συχνή αιτία, για την οποία συνιστούμε αμνιοπαρακέντηση.
  • Διάφορες άλλες ανωμαλίες στον αριθμό των αντισωμάτων (Τρισωμία 13, Τρισωμία 18, Σύνδρομο Turner, κ.α.)
  • Δρεπανοκυτταρική Αναιμία
  • Μεσογειακή Αναιμία
  • Κυστική Ίνωση
  • Μυϊκή Δυστροφία
  • Σύνδρομο Tay – Sach

Η αμνιοπαρακεντηση τα ανιχνευει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τεστ αναφερεσαι? Γιατι αυτο που εκανα εγω εχει και την τρισωμια 18 και 13 και καποιες αλλες. Έπισης εγω δεν εκανα το πληρες που ανιχνευει και αλλες ασθενειες. Οσο για την κυστικη Ίνωση γράφεται απο το ταμειο και γίνεται με μια απλη εξέταση αιματος. Την ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσύνης 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 3:48 ΜΜ, Nicol_ είπε:

38 χρονων εμεινα έγκυος, η αυχενικη ήταν μια χαρα και απλα εκανα το τεστ αίματος που ανέφεραν και τα Κοριτσια.  Εφοσον δεν υπαρχει θεμα ουτε εγω θα προχωρουσα σε μια επεμβατικη μεθοδο οπως η αμνιο.  Δικη μου αποψη. Ακομα και ο γιατρος μου ειναι πολυ κατα των υπερβολικών εξετάσεων ειδικα οταν δεν υπαρχει λογος

Στο νιπτ αναφερομαι ναι εχεις δικιο αλλα μου το ειπαν τεσσερις γιατροι για την αμνιοπαρακεντηση και εγω ειμαι μπερδεμενη  πολυ!!!! Να πω την αληθεια δεν θελω ναντην κανω καθολου ...δεν ξερω πάντως σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νασι@ είπε:

Στο νιπτ αναφερομαι ναι εχεις δικιο αλλα μου το ειπαν τεσσερις γιατροι για την αμνιοπαρακεντηση και εγω ειμαι μπερδεμενη  πολυ!!!! Να πω την αληθεια δεν θελω ναντην κανω καθολου ...δεν ξερω πάντως σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες να είσαι καλά

4 γιατροι σου είπαν να κανεις? Γιατι το αιτιολογησαν? 36 είσαι δεν εισαι μεγαλη


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 2:04 ΜΜ, Νασι@ είπε:

Δεν έχω χαρεί την εγκυμοσύνη μου είμαι μονίμως σ ένα αγχος.

Έχω κάνει την δεύτερη εξωσωματική η πρώτη παλλινδρομησε , έπαθα αποκόλληση οκ αντιμετωπίστηκε 

Από εκεί κ πέρα όλα πηγαίνουν καλά τώρα τέθηκε το θέμα αμνιοπαρακεντηση δεν έχω πρόβλημα η αυχενική τέλεια όμως ο γιατρός επιμένει να γίνει λόγω του ότι είμαι 36 ετών εγώ δεν θέλω να την κάνω φοβάμαι πολύ που είπε ένα τοις 1000 αποβολή έχω φτύσει Αιμά για να αποκτήσω αυτό το παιδάκι δεν θέλω να το χάσω δεν ξέρω τι να κάνω;;;;

Σας ευχαριστώ 

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου κ με το καλο να το παρεισ αγκαλια!!!

Εγω ειμαι γεννημενη ιουνιο του 82! Μεγαλυτερη απο σενα.κ οταν εμεινα εγκυοσ στο 2ο κ πηγα για να ακουσουμε καρδια συζητησαμε λιγο για αμνιο..μου λεει ο γιατροσ? Εισαι στα 38..τι θα γινει θα σε τσιμπησουμε?αλλα ειπαμε θα το ξανασυζητησου μετα την αυχενικη.( το πρωτο το εκανα στα 36 ουτε τοτε εκανα)

Κανω την αυχενικη κ το παπει και τα αποτελεσματα ηταν αψογα..26χρονησ μου ειπαν χαρακτηριστηκα..η εμβρυολογοσ δεν μου κανε ο νιξη για αμνιο..

Στελνω τα αποτελεσματα στον γιατρο μου λεει τελεια..κ τον ρωταω εγω? Αμνιο? Μου λεει με τετοια αποτελεσνατα δεν χρειαζεται..θα το συζητουσαμε αν βλεπαμε κατι..

Κ τον εμπιστευομαι απολυτα..ειναι μεγαλοσ σε ηλικια..καθηγητησ πανεπιστημιου..κ η εμβρυολογοσ μου θεωτειται απο τισ πολυ καλεσ..

Εγω για να ειμαι ειλικρινησ απο φοβο καμμοα φορα λεω μηπωσ θα πρεπε να κανω? Λογω ηλικιασ? Αλλα οπωσ το σκεφτομαι ετσι ηρεμω..

Εσυ θα αποφασισεισ τι θεσ.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου κ με το καλο να το παρεισ αγκαλια!!!

Εγω ειμαι γεννημενη ιουνιο του 82! Μεγαλυτερη απο σενα.κ οταν εμεινα εγκυοσ στο 2ο κ πηγα για να ακουσουμε καρδια συζητησαμε λιγο για αμνιο..μου λεει ο γιατροσ? Εισαι στα 38..τι θα γινει θα σε τσιμπησουμε?αλλα ειπαμε θα το ξανασυζητησου μετα την αυχενικη.( το πρωτο το εκανα στα 36 ουτε τοτε εκανα)

Κανω την αυχενικη κ το παπει και τα αποτελεσματα ηταν αψογα..26χρονησ μου ειπαν χαρακτηριστηκα..η εμβρυολογοσ δεν μου κανε ο νιξη για αμνιο..

Στελνω τα αποτελεσματα στον γιατρο μου λεει τελεια..κ τον ρωταω εγω? Αμνιο? Μου λεει με τετοια αποτελεσνατα δεν χρειαζεται..θα το συζητουσαμε αν βλεπαμε κατι..

Κ τον εμπιστευομαι απολυτα..ειναι μεγαλοσ σε ηλικια..καθηγητησ πανεπιστημιου..κ η εμβρυολογοσ μου θεωτειται απο τισ πολυ καλεσ..

Εγω για να ειμαι ειλικρινησ απο φοβο καμμοα φορα λεω μηπωσ θα πρεπε να κανω? Λογω ηλικιασ? Αλλα οπωσ το σκεφτομαι ετσι ηρεμω..

Εσυ θα αποφασισεισ τι θεσ.. 

Σ ευχαριστώ γλυκιά μου πολύ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Νασι@ είπε:

Στο νιπτ αναφερομαι ναι εχεις δικιο αλλα μου το ειπαν τεσσερις γιατροι για την αμνιοπαρακεντηση και εγω ειμαι μπερδεμενη  πολυ!!!! Να πω την αληθεια δεν θελω ναντην κανω καθολου ...δεν ξερω πάντως σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες να είσαι καλά

Καλησπερα και απο εμενα. 

Το θεμα ειναι πολυ προσωπικο και ο καθενας θα αποφασισει μονος του, φτανει να εχει ολα τα δεδομενα καθε φορα. 

Ειμαι 39 χρονων και των 11/2018 εμαθα οτι ειμαι εγκυος μετα απο την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης. Η αυχενικη βγηκε τελεια, αλλα λογω ηλικιας και δικου μου φοβου επεμενα να κανω αμνιοπαρακεντηση. Ο γενετιστης και ο επεμβατικος μου ειπαν μπραβο καλα κανεις! Και ηταν και οι δυο γνωστοι μου, δεν το ειπαν για τα χρηματα! 

Εκανα αμνιοπαρακεντηση με κινδυνο αποβολης 0,5% δηλαδη 1 στα 200! 

Και οντως 7 ημερες μετα εχασα το αγγελουδι μου στην 20 εβδομαδα κυησης, μετα απο συσπασεις της μητρας και ανεπαρκεια τραχηλου και χοριοαμνιονιτιδα. Τα εκανα ολα οπως επρεπε! Νομιζα οτι εκανα το καλυτερο για το μπεμπακο μου!! 

Αλλα τον εχασα! 1 εβδομαδα αργοτερα πηρα τον ελεγχο και ολα ηταν τελεια!! Μονο που σεν ειχα πια μωρο!

η πιθανοτητα 1 στα 200 ειναι μια υπαρκτη πιθανοτητα οσο μικρη και αν ακουγεται! Αν η πιθανοτητα απο τον ελεγχο α και β επιπεδου ειναι μικροτερη για γενετικο προβλημα τοτε δεν αξιζει το ρισκο.

θ ελεγα να περιμενεις ν γινει κ η β επιπεδου και αν ολα ειναι οκ να μην κανεις τιποτα κοριτσι μου.

απο τη μερα εκεινη ανεβαινω καθημερινα τον γολγοθα μου μαζι με κοπελες που κατι εγινε και εχασαν το μωρο τους!

να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κοριτσι μου! Να σου πανε ολα καλα!!

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angel2019 είπε:

Καλησπερα και απο εμενα. 

Το θεμα ειναι πολυ προσωπικο και ο καθενας θα αποφασισει μονος του, φτανει να εχει ολα τα δεδομενα καθε φορα. 

Ειμαι 39 χρονων και των 11/2018 εμαθα οτι ειμαι εγκυος μετα απο την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης. Η αυχενικη βγηκε τελεια, αλλα λογω ηλικιας και δικου μου φοβου επεμενα να κανω αμνιοπαρακεντηση. Ο γενετιστης και ο επεμβατικος μου ειπαν μπραβο καλα κανεις! Και ηταν και οι δυο γνωστοι μου, δεν το ειπαν για τα χρηματα! 

Εκανα αμνιοπαρακεντηση με κινδυνο αποβολης 0,5% δηλαδη 1 στα 200! 

Και οντως 7 ημερες μετα εχασα το αγγελουδι μου στην 20 εβδομαδα κυησης, μετα απο συσπασεις της μητρας και ανεπαρκεια τραχηλου και χοριοαμνιονιτιδα. Τα εκανα ολα οπως επρεπε! Νομιζα οτι εκανα το καλυτερο για το μπεμπακο μου!! 

Αλλα τον εχασα! 1 εβδομαδα αργοτερα πηρα τον ελεγχο και ολα ηταν τελεια!! Μονο που σεν ειχα πια μωρο!

η πιθανοτητα 1 στα 200 ειναι μια υπαρκτη πιθανοτητα οσο μικρη και αν ακουγεται! Αν η πιθανοτητα απο τον ελεγχο α και β επιπεδου ειναι μικροτερη για γενετικο προβλημα τοτε δεν αξιζει το ρισκο.

θ ελεγα να περιμενεις ν γινει κ η β επιπεδου και αν ολα ειναι οκ να μην κανεις τιποτα κοριτσι μου.

απο τη μερα εκεινη ανεβαινω καθημερινα τον γολγοθα μου μαζι με κοπελες που κατι εγινε και εχασαν το μωρο τους!

να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κοριτσι μου! Να σου πανε ολα καλα!!

Λυπαμαι πραγματικα γι αυτο που εγινε..κ για αυτο που περνασ τωρα..

Ολοι ξερουμς τουσ κινδυνουσ τησ αμνιο..αλλα πωσ θα μπορουσεσ να φανταστεισ πωσ εσυ θα σαι το 1 στα 200?? Εσυ προσπαθουσεσ  να κανεισ το σωστο..εγω ακομη κ τωρ το σκεφτομαι αν εκανα η δεν εκανα καλα ποτ δεν προχωρησα σε αμνιο..κ ασ βγηκαν τα αποτελσματα καλα..ακομη με τρωει λιγο η σκεψη..αλλα κ εγω με τισ πιθανοτητεσ παιζω..

Προσπαθησε να σκεφτεσαι πωσ εσυ μονο για καλο το εκανεσ..δεν χρωστανε σε τιποτα να βασανιζονται τα παιδια μασ απο διαφορα συνδρομα...

Κοιτα να μαζεψσισ τισ δυναμεισ σου κ προσπαθησε ξανα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Νασι@ είπε:

Στο νιπτ αναφερομαι ναι εχεις δικιο αλλα μου το ειπαν τεσσερις γιατροι για την αμνιοπαρακεντηση και εγω ειμαι μπερδεμενη  πολυ!!!! Να πω την αληθεια δεν θελω ναντην κανω καθολου ...δεν ξερω πάντως σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες να είσαι καλά

Καλησπέρα ! Προσωπικά με έχεις μπερδέψει , ακούγεσαι κάπως σε σύγχυση . 

Ο λόγος που οι 4 γιατροί σου σύστησαν αμνιο είναι μόνο η ηλικία ; δεν υπάρχει καμία ένδειξη ; 

 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Σε ποιο τεστ αναφερεσαι? Γιατι αυτο που εκανα εγω εχει και την τρισωμια 18 και 13 και καποιες αλλες. Έπισης εγω δεν εκανα το πληρες που ανιχνευει και αλλες ασθενειες. Οσο για την κυστικη Ίνωση γράφεται απο το ταμειο και γίνεται με μια απλη εξέταση αιματος. Την ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσύνης 

Ναι ουτε εγω εκανα αυτο που λες @Νασι@ Δεντο ξερω το νιπτ ή nifty. Εγω αυτο που εκανα ηταν ενα πληρες πακετο που ειχε τα παντα. Για να καταλαβεις εγω το ηθελα για τρισωμιες που ηταν υποπτες στην αυχενικη. Η εταιρεια στελνει το αιμα στην Αμερικη οπου και μετα απο δυο εβδομαδες παιρνουμε τα αποτελεσματα. Καρυο κατι λεγετε αν θυμαμαι καλα.

Στο ειπαν ολες οι κοπελες λογω ηλικιας και μονο δε κανουμε αμνιο ειδικα σε περιπτωσεις δυσκολιων στη συλληψη. Εκτος αν οι γιατροι σου εχουν δει κατι πολυ υποπτο. 

Τωρα τι να σου πω για τους 4 γιατρους; Η αντιληψη αμνιο λογω ηλικιας ειναι απαρχαιωμενη και ειδικα οταν μιλαμε για 36 ετων. Πλεον γυρω στα 40 ψαχνονται και αυτο οταν συντρεχει λογος.

Αν το ενστικτο σου λεει να την κανεις τοτε καντην, αν παλι δε θες υπαρχουν εναλλακτικες.

Καλημερα!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alekk είπε:

Ναι ουτε εγω εκανα αυτο που λες @Νασι@ Δεντο ξερω το νιπτ ή nifty. Εγω αυτο που εκανα ηταν ενα πληρες πακετο που ειχε τα παντα. Για να καταλαβεις εγω το ηθελα για τρισωμιες που ηταν υποπτες στην αυχενικη. Η εταιρεια στελνει το αιμα στην Αμερικη οπου και μετα απο δυο εβδομαδες παιρνουμε τα αποτελεσματα. Καρυο κατι λεγετε αν θυμαμαι καλα.

Στο ειπαν ολες οι κοπελες λογω ηλικιας και μονο δε κανουμε αμνιο ειδικα σε περιπτωσεις δυσκολιων στη συλληψη. Εκτος αν οι γιατροι σου εχουν δει κατι πολυ υποπτο. 

Τωρα τι να σου πω για τους 4 γιατρους; Η αντιληψη αμνιο λογω ηλικιας ειναι απαρχαιωμενη και ειδικα οταν μιλαμε για 36 ετων. Πλεον γυρω στα 40 ψαχνονται και αυτο οταν συντρεχει λογος.

Αν το ενστικτο σου λεει να την κανεις τοτε καντην, αν παλι δε θες υπαρχουν εναλλακτικες.

Καλημερα!

Καλήμερα έχεις δίκιο σε όλα αλλά και εγώ μπορώ να βγω μπροστά απ' του γιατρούς ;;; Δεν θέλω με τίποτα να την κάνω φοβάμαι πάρα πολύ σ ευχαριστω πολύ που μου απαντησες.

Το τεστ αυτό το άτομο άμα δείξει κάτι αρνητικό πάλι δεν την γλιτωνεις την αμνιο.... Ουφ Θεέ μου πως να βγω απ' αυτό το δίλλημα ;;;; Σ ευχαριστώ για την ην υπέροχη απάντηση σου

6 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Καλησπέρα ! Προσωπικά με έχεις μπερδέψει , ακούγεσαι κάπως σε σύγχυση . 

Ο λόγος που οι 4 γιατροί σου σύστησαν αμνιο είναι μόνο η ηλικία ; δεν υπάρχει καμία ένδειξη ; 

 

Καλημέρα ναι έχεις δίκιο έχω απόλυτη σύγχυση όχι καμία ένδειξη αυχενική τέλεια υπέροχη δεν βρήκαν τίποτα αρνητικό αλλά ναι επιμένουν λόγω του ότι ειμαι 36 ετών αυτό. Δεν ξέρω αν έγινα ποιο σαφής;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Λυπαμαι πραγματικα γι αυτο που εγινε..κ για αυτο που περνασ τωρα..

Ολοι ξερουμς τουσ κινδυνουσ τησ αμνιο..αλλα πωσ θα μπορουσεσ να φανταστεισ πωσ εσυ θα σαι το 1 στα 200?? Εσυ προσπαθουσεσ  να κανεισ το σωστο..εγω ακομη κ τωρ το σκεφτομαι αν εκανα η δεν εκανα καλα ποτ δεν προχωρησα σε αμνιο..κ ασ βγηκαν τα αποτελσματα καλα..ακομη με τρωει λιγο η σκεψη..αλλα κ εγω με τισ πιθανοτητεσ παιζω..

Προσπαθησε να σκεφτεσαι πωσ εσυ μονο για καλο το εκανεσ..δεν χρωστανε σε τιποτα να βασανιζονται τα παιδια μασ απο διαφορα συνδρομα...

Κοιτα να μαζεψσισ τισ δυναμεισ σου κ προσπαθησε ξανα..

Σε ευχαριστω για τα λογια σου. Ειναι πολυ δυσκολο πραγματικα. Οχι γιατι σκεφτομαι μονο το τι εγινε σωστα ή λαθος, αλλα γιατι φοβαμαι μην ξανασυμβει «κάτι» και «γεννησω» 2 φορες αλλα θα γυρισω σπιτι παλι χωρις μωρο! 

Μακαρι να πανε καλα ολα καλα σε ολες μας!

Just now, Νασι@ είπε:

 

Καλημέρα ναι έχεις δίκιο έχω απόλυτη σύγχυση όχι καμία ένδειξη αυχενική τέλεια υπέροχη δεν βρήκαν τίποτα αρνητικό αλλά ναι επιμένουν λόγω του ότι ειμαι 36 ετών αυτό. Δεν ξέρω αν έγινα ποιο σαφής;

Μπορεις να κανεις επικουρικα εναν εμβρυικο καρδιολογικο ελεγχο. Πολλα συνδρομα συνδυαζονται με καρδιοπαεθειες. Αν ειναι και αυτος ο ελεγχος καλος θα ελεγα να μην κανεις τιποτα αλλο! ( με δεδομενο οτι φοβασαι και εσυ να γινει!)

η πιθανοτητα ειναι 1 στα 200 να παει κατι στραβα! Ειναι υπαρκτη! Εγινε σε μενα και σε αλλα κοριτσια( με ολα τελεια!!)

αν ολες οι εξετασεις του μωρου ειναι καλες που σημεινει οτι η πιθανοτητα να γινει κατι στραβο ειναι μικροτερη ( 1 στα 1000 ή 1 στα 2000) απο την αποβολη της αμνιο, να μην την κανεις. Εχεις περισσοτερα να χασεις!

ελπιζω να σε βοήθησα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...