Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θρομβοφιλια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Just now, Emilly είπε:

Έτσι ειναι...γιατί είναι πολύ κρίμα να χάνονται μωρά για αμέλεια.

Δεν είναι ακριβώς έτσι...η κληρονομική θρομβοφιλια που ειχαν τα δύο κορίτσια δεν ευθύνεται για αποβολές.η αυτοάνοση ευθύνεται για αποβολές σε όποια εβδομάδα κύησης....σε βιοχημικές ,για αυτό κ δίνουν στις θρομβοφιλικες γυναικες αγωγή προληπτικά μετά την ωορηξια για να είναι καλυμμένες στις πρώτες μέρες ,αλλά και μετά την όγδοη εβδομάδα που φουντώνει το σύνδρομο κ το αίμα γίνεται τσιμέντο...και επίσης έστω κ μια αποβολή β εξαμήνου πας κατευθείαν αιματολογο...υπάρχει περίπτωση να την σκαπουλαρει γυναίκα με αντοφωσφολιπιδικο κ απλά να δει μειωμένη ανάπτυξη εμβρύου ηηη εμβρυϊκό θάνατο σε μεγάλη εβδομάδα όπου μετά ανευρίσκονται θρόμβοι στην ιστολογική..και τέλος να μην πάθει τίποτα το μωράκι κ να συμβεί εκλαμψια στην μαμά ηηη θρόμβωση ακόμα και στην λοχεία...όλο αυτό εξαρτάται από τους μηχανισμούς πήξης που συμβαίνουν στην κάθε μία.καθολου σπάνιο δεν είναι..απλά πολλές γυναίκες δεν έχουν τόσο μεγάλη εξέλιξη του συνδρόμου κ βλέπουν μικρά σημάδια.

Εγω εχω ενημερωθει απο αιματολογους οτι η θρομβοφιλία είναι πάρα πολύ σπάνιο να προκαλεσει αποβολές.Η επικτητη,ναι.

Ο αιματολογος του parents.org εχει τοποθετηθει ξεκαθαρα προς αυτή την κατευθυνση,επιχειρηματολογωντας με βαση τις διεθνεις κατευθυνσεις κατα της προληπτικης χορηγησης θεραπειας θρομβοφιλίας αλλα και της χορηγησης μετα απο 3 αποβολες ακριβως επειδη αυτές σχεδον παντα οφειλονται σε αλλους λογουςΑυτό δε συνιστά αμέλεια αλλά ορθη ιατρική πρακτική.

Οι αναρτησεις του ειναι στη διαθεση των ενδιαφερομένων.

Ολη αυτη η "διαφημιση" ή αλλιώς τρομοκρατία περί θρομβοφιλίας τα τελευταία χρονια την Ελλάδα γινεται για κερδοσκοπικους καθαρά λόγους.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Troia

    Troia 12 δημοσιεύσεις

  • Chisti

    Chisti 10 δημοσιεύσεις

  • Frogie

    Frogie 5 δημοσιεύσεις

  • Emilly

    Emilly 5 δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Εγω εχω ενημερωθει απο αιματολογους οτι η θρομβοφιλία είναι πάρα πολύ σπάνιο να προκαλεσει αποβολές.Η επικτητη,ναι.

Ο αιματολογος του parents.org εχει τοποθετηθει ξεκαθαρα προς αυτή την κατευθυνση,επιχειρηματολογωντας με βαση τις διεθνεις κατευθυνσεις κατα της προληπτικης χορηγησης θεραπειας θρομβοφιλίας.Αυτό δε συνιστά αμέλεια αλλά ορθη ιατρική πρακτική.

Οι αναρτησεις του ειναι στη διαθεση των ενδιαφερομένων.

Ολη αυτη η "διαφημιση" ή αλλιώς τρομοκρατία περί θρομβοφιλίας τα τελευταία χρονια την Ελλάδα γινεται για κερδοσκοπικους καθαρά λόγους.

Στην λευκού πήγα...έχει βοηθήσει άπειρες γυναίκες...και να σου πω δεν τραβάει τις γυναίκες για χρήματα απλά δίνει στους γυναικολόγους οδηγίες για την γυναίκα...αν δεν εμπιστευτώ κ αυτήν δεν εμπιστεύομαι κανέναν.εχει κάποια ονόματα ρε παιδί μου όπως κάποιοι εξωσωματικος που έχω ακούσει που δεν ρωτάς καν.ακολουθεις.αυτη μου είπε όλα αυτά που ξέρω.ναι ναι τώρα είδα που είπες για την επίκτητη...η κληρονομική όχι μόνο δεν προκαλεί αποβολές αλλά προστατεύει κ την εγκυμοσύνη...μιλάμε για την αυτοάνοση.επικτητη.κλπ.μαιευτικο αντοφωσφολιπιδικο σύνδρομο.φαντασου εμένα παραγωντα leiden για κληρονομική δεν μου έκανε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας. Βρισκομαι στην 4η εβδομαδα θα ηθελα να μαθω τις οδηγιες που σας δίνει ο γιατρός σε οσες έχετε θρομβοφιλια. Τι χαπια παιρνετε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσυνης σας; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Maria2891 είπε:

Καλησπερα σας. Βρισκομαι στην 4η εβδομαδα θα ηθελα να μαθω τις οδηγιες που σας δίνει ο γιατρός σε οσες έχετε θρομβοφιλια. Τι χαπια παιρνετε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσυνης σας; 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου..αυτό που ρωτάς όμως δεν είναι εύκολο να απαντηθεί γιατί ακόμα κ σε θρομβοφιλικες γυναικες οι οδηγίες κ οι δοσολογιες είναι διαφορετικές κ επίσης άλλες χρειάζονται προσθήκη κ άλλων φαρμάκων ενώ άλλες όχι..πάντως αν έχεις θρομβοφιλια πρέπει να ακολουθήσεις εβλαβικά τις οδηγίες του δικού σου αιματολογους που είναι πολύ σημαντικό για την πορεία της εγκυμοσύνης σου...κ εγώ είμαι σε εγκυμοσύνη κ κάνω αντιπηκτική αγωγή..σε εμένα θεώρησε η γιατρός ότι έπρεπε να πάρω ένα φάρμακο παράδειγμα που άλλα κορίτσια δεν το έχουν πάρει...ότι σου πει ο γιατρός σου θα πάρεις κ ότι ανησυχία έχεις να του την παραθέσεις...παράδειγμα κ εγώ φοβόμουν για τα τόσα φάρμακα που έπρεπε να πάρω κ ρωτούσα κ έπαιρνα τις κατάλληλες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου..αυτό που ρωτάς όμως δεν είναι εύκολο να απαντηθεί γιατί ακόμα κ σε θρομβοφιλικες γυναικες οι οδηγίες κ οι δοσολογιες είναι διαφορετικές κ επίσης άλλες χρειάζονται προσθήκη κ άλλων φαρμάκων ενώ άλλες όχι..πάντως αν έχεις θρομβοφιλια πρέπει να ακολουθήσεις εβλαβικά τις οδηγίες του δικού σου αιματολογους που είναι πολύ σημαντικό για την πορεία της εγκυμοσύνης σου...κ εγώ είμαι σε εγκυμοσύνη κ κάνω αντιπηκτική αγωγή..σε εμένα θεώρησε η γιατρός ότι έπρεπε να πάρω ένα φάρμακο παράδειγμα που άλλα κορίτσια δεν το έχουν πάρει...ότι σου πει ο γιατρός σου θα πάρεις κ ότι ανησυχία έχεις να του την παραθέσεις...παράδειγμα κ εγώ φοβόμουν για τα τόσα φάρμακα που έπρεπε να πάρω κ ρωτούσα κ έπαιρνα τις κατάλληλες απαντήσεις.

Καλησπερα!! Ευχαριστω πολυ με το καλο και σε εσας! Εννοείται ότι ακολουθώ τις οδηγίες των γιατρών μου. Δεν ρωτάω για να ακολουθήσω κάτι αντίστοιχο, συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσουμε εμπειρίες, ανησυχίες προς Θεού δεν είμαστε γιατροί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Maria2891 είπε:

Καλησπερα!! Ευχαριστω πολυ με το καλο και σε εσας! Εννοείται ότι ακολουθώ τις οδηγίες των γιατρών μου. Δεν ρωτάω για να ακολουθήσω κάτι αντίστοιχο, συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσουμε εμπειρίες, ανησυχίες προς Θεού δεν είμαστε γιατροί. 

Μην ανησυχείς για την αντιπηκτική αγωγή...μόνο καλό θα σου κάνει...οι δοσολογιες είναι ανάλογα με τα κιλα κ απλά βλέπεις την εγκυμοσύνη να εξελίσσεται πιο ομαλά κ το μωράκι να μεγαλώνει κανονικά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, έχει διακόψει κάποια από εσάς για λίγες ημέρες την αντιπηκτικη ένεση λόγω αιμορραγίας ενώ έχετε θρομβοφιλια? Μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να σταματήσω για λίγες μέρες τις ενέσεις επειδή έπαθα αποκόλληση με αιμορραγία και έχω αγχωθει μην με βρει άλλο κακό με την θρομβοφιλια.


 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια κορίτσια. 

Έχω κάνει αυτές τις εξετάσεις για θρομβοφιλια. 

Ομοκυστεινη 9,3 ( επιθυμητή 3,7-14,9)

Quick (χρόνος προθρομβινης) 15,5 

PT% (χρόνος προθρομβινης %) 72,8%

INR 1,23 ( 0,85-1,15)

FIB 320 ( 180-350)

Αντιθρομβινη III  , 89 ( 75-125)

Πρωτεινη C,  93,8 (70-140)

Ελεύθερη πρωτεινη S αντιγόνο 60,6 (60,1-113,6)

Η γυναικολόγος μου είπε ότι λόγω του INR που βλέπει και από τον χρόνο προθρομβινης το αίμα αργεί να πήξει. 

Λόγω του ιστορικού μου δεν φαίνεται να έχω θέμα. (Μια κύηση εως τον 5 μηνα-εγινε διακοπή λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών και μια βιοχημική)

Εσείς μπορείτε να μου πείτε πρώτον αν ξέρετε σχετικά με τις εξετάσεις να μου πείτε πως τα βλέπετε και δεύτερον τι άλλο κοιταξατε και ενδεχομένως όσες εν τέλη βρήκαν θρομβοφιλια, αν έκαναν κάποιες από τις τις εξετάσεις που έκανα κι εγώ να μου πουν τις τιμές τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 14/11/2019 at 2:53 ΜΜ, Frogie είπε:

Εγώ σήμερα πήγα στο γυναικολόγο και μου είπε να κάνω χοριακη δέκα μέρες μετά την ωορρηξία για να μάθουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα την εγκυμοσύνη και να ξεκινήσουμε αντιπηκτικες..ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του τρόπο που θεωρεί καλύτερο..εγώ δεν θα μιλήσω άλλο με την αιματολογο συμφωνεί με την γνώμη του γυναικολόγου όποτε θα με καθοδηγεί αυτός..εσύ έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο σου για το τι θα ακολουθήσετε όταν ξανά μείνεις έγκυος??εμένα μου είπε σήμερα ο γιατρός ότι το αντιφωσφολιπιδικο που έχω εγώ είναι αιτία για τόσο πρώιμες αποβολές γι'αυτό και θέλει να το μάθουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα και να κάνω αντιπηκτικες..με χαλάρωσε και με ξεαγχωσε πολύ ο γιατρός μου και σε συμβουλεύω να μιλήσεις κι εσύ με τον δικό σου και να ξέρεις ξεκάθαρα τα βήματα που πρέπει να κάνεις για να πάνε όλα καλά..έχεις εξωτερικό γυναικολόγο η σε νοσοκομείο??επίσης θύμησε μου κορίτσι μου ποια μορφή θρομβοφιλιας έχεις??μην αγχώνεσαι από ότι μου είπαν και γυναικολόγος και αιματολογος υπάρχει λύση και πολύ αποτελεσματική μάλιστα..

Μπορείς σίγουρα να την κάνεις τώρα πες στον γυναικολόγο σου την απόρροια και την ανασφάλεια σου και κάνε την εξέταση να έχεις το μυαλό σου ήσυχο..εμένα ρε κορίτσια στο βενιζελειο η σφυριδακη μου έκανε και για την κληρονομική και για το αντιφωσφολιπιδικο και για αντισώματα λύκου και γενικά δεν ξέρω αν είναι το πλήρες πακέτο αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη..γενικότερα κάνε αυτό που θα σε κρατήσει ήρεμη και γαλήνια σε αυτήν την περίοδο της ζωής σου..

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Η επόμενη χοριακη την Τρίτη πάλι τώρα … το θέμα είναι ότι μου έχει δώσει outrogestan και  salospir και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όνομα που τα παίρνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...