Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Θρομβοφιλια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Just now, Chisti είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο το ..timing. Για παράδειγμα σε περίπτωση εγκυμοσύνης όταν το μάθω θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με αιματολογο. Η χρονική περίοδος μέχρι να πάω στο ραντεβού (3,4 μέρες όσες προκύψουν) είναι επίφοβες για αποβολή? Δεν ζητάω ιατρική συμβουλή εννοείται ...από την εμπειρία πάντα της κάθε κοπέλας εδώ στο φόρουμ. Η πρώτη αποβολή που είχα ήταν στην 5η εβδομάδα. Γι'αυτό ανησυχώ λίγο. 

Εγώ σήμερα πήγα στο γυναικολόγο και μου είπε να κάνω χοριακη δέκα μέρες μετά την ωορρηξία για να μάθουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα την εγκυμοσύνη και να ξεκινήσουμε αντιπηκτικες..ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του τρόπο που θεωρεί καλύτερο..εγώ δεν θα μιλήσω άλλο με την αιματολογο συμφωνεί με την γνώμη του γυναικολόγου όποτε θα με καθοδηγεί αυτός..εσύ έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο σου για το τι θα ακολουθήσετε όταν ξανά μείνεις έγκυος??εμένα μου είπε σήμερα ο γιατρός ότι το αντιφωσφολιπιδικο που έχω εγώ είναι αιτία για τόσο πρώιμες αποβολές γι'αυτό και θέλει να το μάθουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα και να κάνω αντιπηκτικες..με χαλάρωσε και με ξεαγχωσε πολύ ο γιατρός μου και σε συμβουλεύω να μιλήσεις κι εσύ με τον δικό σου και να ξέρεις ξεκάθαρα τα βήματα που πρέπει να κάνεις για να πάνε όλα καλά..έχεις εξωτερικό γυναικολόγο η σε νοσοκομείο??επίσης θύμησε μου κορίτσι μου ποια μορφή θρομβοφιλιας έχεις??μην αγχώνεσαι από ότι μου είπαν και γυναικολόγος και αιματολογος υπάρχει λύση και πολύ αποτελεσματική μάλιστα..

1 ώρα πρίν, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα από το άγχος....Εγώ όταν έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια έκανα για την κληρονομική μόνο,  για την επίκτητη πρέπει να κάνεις όσο είσαι έγκυος..μπήκα χθες και διάβασα για την επίκτητη τι προκαλεί και μέσα στα πολλά ήταν και ο ενδομητριος θανατος μετά την 28η εβδομάδα και οι πολλές θρομβοσεις, που εμάς είχε και ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας. Μπορώ να την κάνω τώρα? Δεν ξέρω, στους γιατρούς όλα περιττά φαίνονται αλλά εγώ δεν θα αντέξω να περάσω ξανά τα ίδια. 

Μπορείς σίγουρα να την κάνεις τώρα πες στον γυναικολόγο σου την απόρροια και την ανασφάλεια σου και κάνε την εξέταση να έχεις το μυαλό σου ήσυχο..εμένα ρε κορίτσια στο βενιζελειο η σφυριδακη μου έκανε και για την κληρονομική και για το αντιφωσφολιπιδικο και για αντισώματα λύκου και γενικά δεν ξέρω αν είναι το πλήρες πακέτο αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη..γενικότερα κάνε αυτό που θα σε κρατήσει ήρεμη και γαλήνια σε αυτήν την περίοδο της ζωής σου..

  • Μου αρέσει 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Troia

    Troia 12 δημοσιεύσεις

  • Chisti

    Chisti 10 δημοσιεύσεις

  • Frogie

    Frogie 5 δημοσιεύσεις

  • Emilly

    Emilly 5 δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Troia είπε:

 Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την αυτοάνοση θρομβοφιλία. Θα κοιτάξω τις εξετάσεις μου να δω αν ήταν μέσα. Πώς θα το δω γραμμένη την τιμή που ψάχνω;   Πήγα και στο Έλενα κάποια στιγμή, στο Τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τις στέλνω όλες εκεί) και πολύ πιθανό να το έχω κάνει. Είναι όμως κάτι εξεζητημένο. Πώς κατέληξες εκεί; By trial and error; Λες τελικά να είχα τον καλύτερο γιατρό της Αθήνας και να μην τον εκτίμησα; Φυσικά και πάνε 2, 2 τα αυτοάνοσα. Κι εγώ θυρεοειδίτιδα hashimoto και τυχαία σε χειρουρχείο παλαιότερα βρέθηκαν εστίες ενδομητρίωσης.

Εδώ όμως θα έρθω να διαφωνήσω κάθετα μαζί σου σε δύο θέματα:  αυτά του βελονισμού και της διατροφής. Εξαρτάται φυσικά για τι είδους βελονισμό συζητάς...Εμένα πάντα με ενδιέφερε να βρω το αίτιο για όλα αυτά, γιατί πιστεύω στην καλή συνολική υγεία του ανθρώπου χωρίς πολλά φάρμακα. Και έτσι θα μιλήσω για την κινέζικη ιατρική. Και μάλιστα για το θέμα που μας ενδιαφέρει, για την ενίσχυση της γονιμότητας. Αποτελείται από 3 πράγματα: βελονισμό, βότανα και βελτίωση τρόπου ζωής (ύπνος, διατροφή). Και αν αναρωτιέστε τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα μας, και ειδικότερα για τα αυτοάνοσα, θα σας πω τη δική τους ερμηνεία. Αυτοί πιστεύουν ότι η πηγή του κακού είναι ο δυτικός τρόπος ζωής και κυρίως η διατροφή. Όλοι έχουμε ακούσει τελευταία για τη γλουτένη και για το ψωμί ζέας π.χ. vs το κοινό ψωμί από σιτηρά που τρώγαμε πάντα. Όλοι έχουμε ακούσει για το αγελαδινό vs πρόβειο ή κατσικίσιο γάλα. Αυτοί εξηγούν τι κακό κάνουν αυτά στον οργανισμό. Και στο προσκείμενο, είχα παρατηρήσει μείωση της ροής του αίματος στην περίοδό μου τα τελευταία χρόνια και η ολιστική ιατρός μου είπε ότι έχω ανεπάρκεια αίματος (μην το μπερδεύετε με την αναιμία στη δυτική ιατρική) και αυτό φαίνεται και στο σφυγμό μου. Και ανάλογα με την ομάδα αιματός μου, η διατροφή μου πρέπει να είναι συγκεκριμένη. 

Επειδή εδώ στην Ελλάδα αυτά δεν είναι διαδεδομένα, να εξηγήσω ότι αυτή η θεραπεία δεν υποκαθιστά την κλασσική προσέγγιση που ακολουθώ με τον Έλληνα γιατρό μου, αλλά μόνο την υποβοηθά. Από την άλλη όμως, έχω να σας πω την ιστορία της κουμπάρας μου, η οποία στη χώρα που ζει, απορρίφθηκε για εξωσωματική λόγω χαμηλής ΑΜΗ (στην Ελλάδα κανείς δεν απορρίπτεται). Και έτσι κατέφυγε στην κινέζικη ιατρική και απέκτησε φυσιολογικά και φυσικά στα 41 της ένα κοριτσάκι. Έχοντας ακούσει αυτή τη ιστορία, αισθάνθηκα τυχερή όταν ο γιατρός που μου συστάθηκε και τελικά τον επέλεξα, συνεργαζόταν με μία κυρία που εξασκεί κινέζικη ιατρική. 

Δεσμεύομαι να γράψω κάτι πιο ολοκληρωμένο αν όλα τελειώσουν αισίως. 

Δεν έκανα βελονισμό...έφτασα ένα κλικ αλλά δεν έκανα σε διατροφολογο πήγα ...για με α η διατροφή παίζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Εγώ σήμερα πήγα στο γυναικολόγο και μου είπε να κάνω χοριακη δέκα μέρες μετά την ωορρηξία για να μάθουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα την εγκυμοσύνη και να ξεκινήσουμε αντιπηκτικες..ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του τρόπο που θεωρεί καλύτερο..εγώ δεν θα μιλήσω άλλο με την αιματολογο συμφωνεί με την γνώμη του γυναικολόγου όποτε θα με καθοδηγεί αυτός..εσύ έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο σου για το τι θα ακολουθήσετε όταν ξανά μείνεις έγκυος??εμένα μου είπε σήμερα ο γιατρός ότι το αντιφωσφολιπιδικο που έχω εγώ είναι αιτία για τόσο πρώιμες αποβολές γι'αυτό και θέλει να το μάθουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα και να κάνω αντιπηκτικες..με χαλάρωσε και με ξεαγχωσε πολύ ο γιατρός μου και σε συμβουλεύω να μιλήσεις κι εσύ με τον δικό σου και να ξέρεις ξεκάθαρα τα βήματα που πρέπει να κάνεις για να πάνε όλα καλά..έχεις εξωτερικό γυναικολόγο η σε νοσοκομείο??επίσης θύμησε μου κορίτσι μου ποια μορφή θρομβοφιλιας έχεις??μην αγχώνεσαι από ότι μου είπαν και γυναικολόγος και αιματολογος υπάρχει λύση και πολύ αποτελεσματική μάλιστα..

Μπορείς σίγουρα να την κάνεις τώρα πες στον γυναικολόγο σου την απόρροια και την ανασφάλεια σου και κάνε την εξέταση να έχεις το μυαλό σου ήσυχο..εμένα ρε κορίτσια στο βενιζελειο η σφυριδακη μου έκανε και για την κληρονομική και για το αντιφωσφολιπιδικο και για αντισώματα λύκου και γενικά δεν ξέρω αν είναι το πλήρες πακέτο αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη..γενικότερα κάνε αυτό που θα σε κρατήσει ήρεμη και γαλήνια σε αυτήν την περίοδο της ζωής σου..

Από όσο βλέπω τα αποτελέσματα λέει απλά είμαι ετεροζυγωτης σε 2 δείκτες. Συνολικά έκανα για 4. Μου έχει πει να κλείσω ραντεβού με αιματολογο αμέσως μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος. Είναι εξωτερικός γιατρός. Απλά είναι και αυτό που προείπα ότι εγώ το έχασα 5η εβδομάδα ...ελπίζω με τα χάπια που μου έχει δώσει (είναι 4,5) όταν μείνω να με "κρατήσουν" μέχρι να πάω αιματολογο. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Chisti είπε:

Από όσο βλέπω τα αποτελέσματα λέει απλά είμαι ετεροζυγωτης σε 2 δείκτες. Συνολικά έκανα για 4. Μου έχει πει να κλείσω ραντεβού με αιματολογο αμέσως μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος. Είναι εξωτερικός γιατρός. Απλά είναι και αυτό που προείπα ότι εγώ το έχασα 5η εβδομάδα ...ελπίζω με τα χάπια που μου έχει δώσει (είναι 4,5) όταν μείνω να με "κρατήσουν" μέχρι να πάω αιματολογο. 

Κορίτσι μου κι εγώ με το που έκλεισα την πέμπτη εβδομάδα είχα την αποβολή..από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πάει καθόλου σε αιματολογο σωστά??σε καθοδηγεί ο γυναικολόγος σου??λοιπόν εμένα η γνώμη μου είναι ότι σε ότι αφορά την θρομβοφιλια ο ειδικός είναι ο αιματολογος είναι αυτός που θα ερμηνεύσει τα αποτελέσματα και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις και τι αγωγή να ακολουθησεις..σίγουρα εκ πείρας γνωρίζουν και οι γυναικολόγοι αλλά δεν είναι οι ειδικοί και γι'αυτό υπάρχει πάντα συνεργασία αιματολογου γυναικολόγου στις περιπτώσεις μας..εγώ σου προτείνω να κλείσεις το ραντεβού σου από τώρα στον αιματολογο να πας να σου πει κι αυτός τι πρέπει να κάνεις γιατί θα είσαι και πιο ήρεμη και θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστότερο..θα σου πει ο αιματολογος ότι με το που έχεις θετικό κάνεις αυτό ας πούμε..εμένα μου είπε να κάνω χοριακη πριν την καθυστέρηση γι'αυτό το λόγο για να ξεκινήσει η θεραπεία όσο το δυνατόν νωρίτερα..κλείσε ραντεβού και θα δεις ότι θα είσαι πολύ πιο ήρεμη όταν θα ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται τι έχεις και τι πρέπει να κάνεις..


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Κορίτσι μου κι εγώ με το που έκλεισα την πέμπτη εβδομάδα είχα την αποβολή..από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πάει καθόλου σε αιματολογο σωστά??σε καθοδηγεί ο γυναικολόγος σου??λοιπόν εμένα η γνώμη μου είναι ότι σε ότι αφορά την θρομβοφιλια ο ειδικός είναι ο αιματολογος είναι αυτός που θα ερμηνεύσει τα αποτελέσματα και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις και τι αγωγή να ακολουθησεις..σίγουρα εκ πείρας γνωρίζουν και οι γυναικολόγοι αλλά δεν είναι οι ειδικοί και γι'αυτό υπάρχει πάντα συνεργασία αιματολογου γυναικολόγου στις περιπτώσεις μας..εγώ σου προτείνω να κλείσεις το ραντεβού σου από τώρα στον αιματολογο να πας να σου πει κι αυτός τι πρέπει να κάνεις γιατί θα είσαι και πιο ήρεμη και θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστότερο..θα σου πει ο αιματολογος ότι με το που έχεις θετικό κάνεις αυτό ας πούμε..εμένα μου είπε να κάνω χοριακη πριν την καθυστέρηση γι'αυτό το λόγο για να ξεκινήσει η θεραπεία όσο το δυνατόν νωρίτερα..κλείσε ραντεβού και θα δεις ότι θα είσαι πολύ πιο ήρεμη όταν θα ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται τι έχεις και τι πρέπει να κάνεις..

Και εγώ έτσι τελικά σκεφτόμουν και χαίρομαι που τα συζητάμε για να δω ότι ίσως πρέπει να πάω νωρίτερα μην έχω αλλά πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chisti είπε:

Και εγώ έτσι τελικά σκεφτόμουν και χαίρομαι που τα συζητάμε για να δω ότι ίσως πρέπει να πάω νωρίτερα μην έχω αλλά πάλι...

Θα είσαι σίγουρα πιο ήρεμη και από ότι μου είπε η αιματολογος όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά..αφού θα πας που θα πας κάντο μια ώρα αρχιτερα..:)


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2019 at 3:37 ΜΜ, Frogie είπε:

Θα είσαι σίγουρα πιο ήρεμη και από ότι μου είπε η αιματολογος όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά..αφού θα πας που θα πας κάντο μια ώρα αρχιτερα..:)

Τελικά έκλεισα ραντεβού με αιματολογο αύριο πριν τις 21του μηνος που είναι κανονικά να έρθει. Οπότε ελπίζω να προλάβω είτε έρθει είτε δεν έρθει! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chisti είπε:

Τελικά έκλεισα ραντεβού με αιματολογο αύριο πριν τις 21του μηνος που είναι κανονικά να έρθει. Οπότε ελπίζω να προλάβω είτε έρθει είτε δεν έρθει! 

Μπράβο κορίτσι μου καλά το έκανες..να μας στείλεις να μας πεις τι θα σου πει η γιατρός σου.. εσύ να είσαι προετοιμασμένη και θα πάνε όλα καλά θα δεις.. :)

  • Μου αρέσει 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Αυτό που ειπώθηκε στην αιματολογο είναι ότι δεν είναι σοβαρής.μορφη θρομβοφιλια και συνέστησε φυλλικό οξύ από τώρα και εννοείται salospir όταν μείνω έγγυος (συν τα υπόλοιπα χάπια του γυναικολόγου). Όσο για ενεσεις μου είπε θα το δούμε μετά από.την 7η εβδομάδα εγκυμοσύνης. Οπότε έχουμε μέλλον....αρχικά να μείνω και.επειτα να φτάσω στην 7η...!....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,  λοιπόν και γω είχα αποβολή την 5η εβδομάδα,  έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και βγήκα θετική.  Ο δικός μου αιματολόγος μου έδωσε τα ενεσακια clexane 0.4 από τώρα,  που δεν είμαι έγκυος. Έχει πάρει κάποια άλλη κοπέλα ενεσακια πριν να μείνει έγκυος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nectar20 είπε:

Καλησπέρα,  λοιπόν και γω είχα αποβολή την 5η εβδομάδα,  έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και βγήκα θετική.  Ο δικός μου αιματολόγος μου έδωσε τα ενεσακια clexane 0.4 από τώρα,  που δεν είμαι έγκυος. Έχει πάρει κάποια άλλη κοπέλα ενεσακια πριν να μείνει έγκυος;

Πριν μεινω οχι δεν ειχα κανει. Οταν εμεινα ομως  κ του ανεφερα το προβλημα, μου εκλεισε ραντεβου αμεσα, για να τις ξεκινησω οσο πιο γρηγορΑ γινεται. Κ εγω τις clexane ειχα κανει τοτε κ στα δυο παιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nectar20 είπε:

Καλησπέρα,  λοιπόν και γω είχα αποβολή την 5η εβδομάδα,  έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και βγήκα θετική.  Ο δικός μου αιματολόγος μου έδωσε τα ενεσακια clexane 0.4 από τώρα,  που δεν είμαι έγκυος. Έχει πάρει κάποια άλλη κοπέλα ενεσακια πριν να μείνει έγκυος;

Εγώ έχω θρομβοφιλια και το ήξερα αρκετά χρόνια πριν μείνω έγκυος,ούτε έκανα ενέσεις προαιρετικά πριν μείνω έγκυος,απλά όταν έμεινα εγκυος επικοινώνησα αμέσως με την αιματολογο και από τη  7 εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 13/11/2019 at 1:53 ΜΜ, Ξένη είπε:

Καλημέρα,  δεν έχω θρομβοφιλια απλά ήθελα να σου γράψω τι ξέρω γι αυτήν. Πριν 9 μήνες περίπου είχα ενδομητριο θανατο στην 36η εβδομάδα,  όταν έγινε η νεκροψία βρήκαν θρομβους στον πλακούντα Και έτσι η παθολογοανατομος με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις που μέσα σε αυτές ήταν και η θρομβοφιλια,  βέβαια ο γυναικολος μου είπε ότι θα της κάνω τζάμπα γιατί αν είχα θα είχα αποβάλει μέχρι την 16η εβδομάδα.  Τις έκανα και άλλες πολλές...Δεν είχα θρομβοφιλια,  πήγα όμως σε αιματολογο,  ο οποίος μιλάει εδώ στο φόρουμ,  ο άνθρωπος ήταν ειλικρινεστατος,  γιατί κάποιοι γυναικολογοι μου είπαν ότι μετά από τον ενδομητριο θανατο δίνουν αντιπυκτικες έτσι....Και χωρίς να έχω θρομβοφιλια..Αυτός μου είπε ότι ο πλακουντας είχε θρομβους γιατί είναι φυσιολογικό, ήταν γερασμένος,  είχα μπει στον 9ο μήνα,  ότι δεν

έχω κάποιο πρόβλημα και όταν ξαναμεινω εγκυος να μην κάνω αντιπυκτικες....Τώρα στο θέμα το δικό σου, η θρομβοφιλια δεν επηρεάζει την σύλληψη,  ο χρόνος που προσπαθείτε δεν είναι και πολύς...προσπαθείστε πιο εντατικά και θα έρθει...Εγω μετά την πρώτη μου εγκυμοσυνη φοβόμουν μήπως η μήτρα μου έχει πάθει σηψαιμία και δεν μου λένε κάτι,  ήμουν τυχερή που δεν έπαθα,  φοβόμουν ότι δεν θα ξαναμεινω εγκυος γιατί και εμείς προσπαθούσαμε και δεν έμεινα με την πρώτη όπως είχα μείνει....τον μήνα που έμεινα είχαμε επαφές κάθε δεύτερη μέρα και έμεινα και μες στο άγχος....θα έρθει και σύντομα!!!!Και όταν έρθει κατευθείαν σε αιματολογο και σε γυναικολόγο για να κάνεις τις ενέσεις που θα σου που η ότι σου πουν....μπορείς να πας και τώρα και να ρωτήσεις...να σου φύγει και το άγχος.. 

Εχουμε παρομοια ιστορια. Την Τριτη 21 του μήνα πήγα στο Ιασω λογω του οτι δεν είχα ακούσει το μωρο μου ολη την ημερα. Μια μέρα πριν ημουν εκεί για καρδιοτοκογραφημα και όλα ηταν μια χαρα. Το μωρακι μου δυστυχως ειχε πεθάνει και με εβαλαν απευθειας για καισαρικη. Σε 3 μερες εμπαινα στον μηνα μου.. ολες οι εξετασεις ηταν φυσιολογικες. Ισως καποιες να μην εγιναν (θρομβοφιλια κτλ) δεν το εχω πιστεψει ακομα... περιμένουμε την νεκροψία να δούμε τι θα δείξει και κατά πόσο άραγε θα ναι αληθεια. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια μανουλα; εχετε να μου προτεινετε γυναικολογους καλους εδω στην Αθηνα; Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2020 at 10:49 ΜΜ, Nectar20 είπε:

Καλησπέρα,  λοιπόν και γω είχα αποβολή την 5η εβδομάδα,  έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και βγήκα θετική.  Ο δικός μου αιματολόγος μου έδωσε τα ενεσακια clexane 0.4 από τώρα,  που δεν είμαι έγκυος. Έχει πάρει κάποια άλλη κοπέλα ενεσακια πριν να μείνει έγκυος;

Καλησπέρα! Επειδή κ εγώ έχω βγει θετικη στην κληρονομική θρομβοφιλία, αλλά ο αιματολόγος μου ισχυρίζεται ότι δεν έχει σχέση με τις βιοχημικές, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις σε τι παράγοντες είσαι; Κ σου είπε να κανείς ενέσεις πριν καν μείνεις έγκυος;

Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στα αντιφωσφολιπιδικα αντισώματα lgG και στα lgM, είμαι ασθενως θετικό 14 και στα 2, ενώ το όριο είναι 12. Ελπίζω να σε βοήθησα. Πάντως και γω που ρώτησα μια δεύτερη γνώμη μου είπε ότι περισσότερο μου έδωσαν τα ενεσακια προληπτικά και ο δεύτερος αιματολόγος μου είπε να τα ξεκινήσω όταν μείνω έγκυος.  Απλά έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και τα έχω ξεκινήσει. Θα δείξει,  ο Θεός βοηθός!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...