Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Θρομβοφιλια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη ή να γνωρίζετε κάτι παραπάνω. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει φυσιολογική σύλληψη και εγκυμοσύνη έπειτα από αποβολή λόγω θρομβοφιλια? Υπάρχουν ελπίδες..?

Ευχαριστώ πολύ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Troia

    Troia 12 δημοσιεύσεις

  • Chisti

    Chisti 10 δημοσιεύσεις

  • Frogie

    Frogie 5 δημοσιεύσεις

  • Emilly

    Emilly 5 δημοσιεύσεις

Just now, Chisti είπε:

Καλημέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη ή να γνωρίζετε κάτι παραπάνω. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει φυσιολογική σύλληψη και εγκυμοσύνη έπειτα από αποβολή λόγω θρομβοφιλια? Υπάρχουν ελπίδες..?

Ευχαριστώ πολύ 

Καλημερα!!νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις..εγω βεβαια εμεινα εγκυος με εξωσωματικη κ ξεκινησα τις αντιπηκτικες ενεσεις με την εμβρυομεταφορα..απο οσο ξερω οταν συλλαμβανεις φυσιολογικα με το που διαπιστωθει εγκυμοσυνη αμεσως ξεκινας αντιπηκτικες..

Απο οδο ξερω η θρομβοφιλια δεν δημιουργει δυσκολια στη συλληψη(εμεινες εγκυος), στη συνεχεια θελει προσοχη για να εξελιχθει η κυηση με το καλυτερο αποτελεσμα..Αν διαπιστωσες προσφατα το θεμα με θρομβοφιλια το καλυτερο ειναι να επισκεφτεις εναν αιματολογο για να σε καθοδηγησει..οι γυναικολογοι δε γινεται να τα ξερουν ολα..εκαστος στο ειδος του..

Σου ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα κ με ενα γερο μωρακι αγκαλια

 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chisti είπε:

Καλημέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη ή να γνωρίζετε κάτι παραπάνω. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει φυσιολογική σύλληψη και εγκυμοσύνη έπειτα από αποβολή λόγω θρομβοφιλια? Υπάρχουν ελπίδες..?

Ευχαριστώ πολύ 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς αιματολόγο. Θα σου έλεγα να διατυπώσεις το ερώτημά σου σε αντίστοιχο θέμα (ή α ανοίξεις ένα δικό σου) στο parents.org, όπου απαντάει κάποιος συνεργαζόμενος αιματολόγος.

Εναλλακτικά, θα μπορούσες να συμβουλευτείς αιματολόγο ειδικό για θέματα αναπαραγωγής ή να πας στο Τμήμα καθ' έξιν αποβολών του Έλενα, στην κα. Τσεκούρα (αιματολόγος), όπου όμως υπάρχει ένα θέμα με τα ραντεβού, οπότε ίσως χρειαστεί να περιμένεις.

Εγώ για άλλο θέμα σχετικό με την ειδικότητα του αιματολόγου είχα μιλήσει στο τηλέφωνο για συμβουλές με κάποιον κο. Αναγνώστου. Ασχολείται με αυτά τα θέματα, αν βρίσκεσαι στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες...Ένας γιατρός θα σου δώσει, όχι κουράγιο, αλλά λύσεις σε προβλήματα.

Ερώτηση: Όταν απέβαλες, σε παρακολουθούσε κάποιος γυναικολόγος σίγουρα. Αυτός δεν σου είπε τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα; Χωρίς να έχω θρομβοφιλία, αυτό που περιέγραψε η κοπέλα πιο πάνω για τις ενέσεις ηπαρίνης είναι τετριμμένο και το ξέρω ακόμα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

Εμείς εδώ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες...Ένας γιατρός θα σου δώσει, όχι κουράγιο, αλλά λύσεις σε προβλήματα.

Ερώτηση: Όταν απέβαλες, σε παρακολουθούσε κάποιος γυναικολόγος σίγουρα. Αυτός δεν σου είπε τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα; Χωρίς να έχω θρομβοφιλία, αυτό που περιέγραψε η κοπέλα πιο πάνω για τις ενέσεις ηπαρίνης είναι τετριμμένο και το ξέρω ακόμα κι εγώ.

Ναι με παρακολουθεί απλά η αποβολή έλαβε χώρα 1 χρόνο πριν και τώρα εδώ και 3 μήνες προσπαθώ για φυσιολογική σύλληψη αλλά τπτ. Γνωρίζω για τις ενέσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης όμως ανησυχώ μήπως η αποβολή έχει επηρεάσει τη διαδικασία αυτή της σύλληψης. Ουσιαστικά τώρα αρχίζουμε με.τον άντρα μου πιο ενεργά να ασχολούμαστε με το θεμα και τα έχω και εγώ λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chisti είπε:

Ναι με παρακολουθεί απλά η αποβολή έλαβε χώρα 1 χρόνο πριν και τώρα εδώ και 3 μήνες προσπαθώ για φυσιολογική σύλληψη αλλά τπτ. Γνωρίζω για τις ενέσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης όμως ανησυχώ μήπως η αποβολή έχει επηρεάσει τη διαδικασία αυτή της σύλληψης. Ουσιαστικά τώρα αρχίζουμε με.τον άντρα μου πιο ενεργά να ασχολούμαστε με το θεμα και τα έχω και εγώ λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Τότε άκου τη δική μου ιστορία πάνω στο θέμα, γιατί κι εγώ την έχω λίγο μέσα μου την ερώτηση που έχεις κι εσύ:

Όταν στο χρόνο φυσικών προσπαθειών, δεν είχε επέλθει σύλληψη, αποφάσισα να απευθυνθώ σε κάποιον γυναικολόγο/ειδικό γονιμότητας για διερεύνηση του προβλήματος. Εκείνος λοιπόν, μου έδωσε ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω, μέσα στις οποίες ήταν και ολόκληρο το πακέτο της θρομβοφιλίας. Φυσικά εγώ τότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και δεν είχα καθόλου γνώσεις. Όμως επειδή οι εξετάσεις αυτές δε μπορούσαν να γραφούν από γυναικολόγο και ήταν πολύ ακριβές, είχα απευθυνθεί σε αιματολόγο για να μου γράψει ό,τι μπορούσε. Εκείνος με ρώτησε για ποιο λόγο τις κάνω και αν είχα αποβολές. Όταν του εξήγησα, μου είπε ότι η θρομβοφιλία δεν έχει σχέση με την υπογονιμότητα, αλλά μπορεί να προκαλέσει αποβολές 2ου τριμήνου. Ήταν όμως ένας απλός αιματολόγος συμβεβλημμένος με τον ΕΟΠΥΥ, δεν ειδικευόταν σε θέματα αναπαραγωγής. Από τότε λοιπόν, έχω κι εγώ την απορία αν χρειαζόταν να κάνω αυτές τις εξετάσεις, αν όντως η θρομβοφιλία σχετίζεται με την υπογονιμότητα ή αν απλώς εκείνος ο γιατρός ήθελε να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Και δυστυχώς ήταν από εκείνους τους γιατρούς που δε δεχόταν ερωτήσεις, οπότε δε μπόρεσα ποτέ να μάθω από τον ίδιο...

Όμως και πάλι, εγώ δεν είχα καταφέρει να μείνω έγκυος, οπότε είμαστε σίγουρα διαφορετικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chisti είπε:

Ναι με παρακολουθεί απλά η αποβολή έλαβε χώρα 1 χρόνο πριν και τώρα εδώ και 3 μήνες προσπαθώ για φυσιολογική σύλληψη αλλά τπτ. Γνωρίζω για τις ενέσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης όμως ανησυχώ μήπως η αποβολή έχει επηρεάσει τη διαδικασία αυτή της σύλληψης. Ουσιαστικά τώρα αρχίζουμε με.τον άντρα μου πιο ενεργά να ασχολούμαστε με το θεμα και τα έχω και εγώ λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Καλημέρα,  δεν έχω θρομβοφιλια απλά ήθελα να σου γράψω τι ξέρω γι αυτήν. Πριν 9 μήνες περίπου είχα ενδομητριο θανατο στην 36η εβδομάδα,  όταν έγινε η νεκροψία βρήκαν θρομβους στον πλακούντα Και έτσι η παθολογοανατομος με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις που μέσα σε αυτές ήταν και η θρομβοφιλια,  βέβαια ο γυναικολος μου είπε ότι θα της κάνω τζάμπα γιατί αν είχα θα είχα αποβάλει μέχρι την 16η εβδομάδα.  Τις έκανα και άλλες πολλές...Δεν είχα θρομβοφιλια,  πήγα όμως σε αιματολογο,  ο οποίος μιλάει εδώ στο φόρουμ,  ο άνθρωπος ήταν ειλικρινεστατος,  γιατί κάποιοι γυναικολογοι μου είπαν ότι μετά από τον ενδομητριο θανατο δίνουν αντιπυκτικες έτσι....Και χωρίς να έχω θρομβοφιλια..Αυτός μου είπε ότι ο πλακουντας είχε θρομβους γιατί είναι φυσιολογικό, ήταν γερασμένος,  είχα μπει στον 9ο μήνα,  ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα και όταν ξαναμεινω εγκυος να μην κάνω αντιπυκτικες....Τώρα στο θέμα το δικό σου, η θρομβοφιλια δεν επηρεάζει την σύλληψη,  ο χρόνος που προσπαθείτε δεν είναι και πολύς...προσπαθείστε πιο εντατικά και θα έρθει...Εγω μετά την πρώτη μου εγκυμοσυνη φοβόμουν μήπως η μήτρα μου έχει πάθει σηψαιμία και δεν μου λένε κάτι,  ήμουν τυχερή που δεν έπαθα,  φοβόμουν ότι δεν θα ξαναμεινω εγκυος γιατί και εμείς προσπαθούσαμε και δεν έμεινα με την πρώτη όπως είχα μείνει....τον μήνα που έμεινα είχαμε επαφές κάθε δεύτερη μέρα και έμεινα και μες στο άγχος....θα έρθει και σύντομα!!!!Και όταν έρθει κατευθείαν σε αιματολογο και σε γυναικολόγο για να κάνεις τις ενέσεις που θα σου που η ότι σου πουν....μπορείς να πας και τώρα και να ρωτήσεις...να σου φύγει και το άγχος..

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Εμείς εδώ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες...Ένας γιατρός θα σου δώσει, όχι κουράγιο, αλλά λύσεις σε προβλήματα.

Ερώτηση: Όταν απέβαλες, σε παρακολουθούσε κάποιος γυναικολόγος σίγουρα. Αυτός δεν σου είπε τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα; Χωρίς να έχω θρομβοφιλία, αυτό που περιέγραψε η κοπέλα πιο πάνω για τις ενέσεις ηπαρίνης είναι τετριμμένο και το ξέρω ακόμα κι εγώ.

Ειναι τετριμμενο γτ αυτη ειναι η λυση..ετσι θα καταφερεις να κρατησεις παιδι στα χερια σου..δεν το λεω για οσες ειναι απο εξωσ κ κανουν προληπτικα ενεσεις αλλα για οσες οντως εχουν θρομβοφιλια..επισης αλλο να προσπαθεις 1χρονο κ να μην πετυχαινεις συλληψη..τοτε ναι ψαχνεις αν εχεις θεμα υπογονιμοτητας..κ αλλο οταν αποβαλλεις λογω θρομβ κ προσπαθεις παλι 

Just now, Chisti είπε:

Ναι με παρακολουθεί απλά η αποβολή έλαβε χώρα 1 χρόνο πριν και τώρα εδώ και 3 μήνες προσπαθώ για φυσιολογική σύλληψη αλλά τπτ. Γνωρίζω για τις ενέσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης όμως ανησυχώ μήπως η αποβολή έχει επηρεάσει τη διαδικασία αυτή της σύλληψης. Ουσιαστικά τώρα αρχίζουμε με.τον άντρα μου πιο ενεργά να ασχολούμαστε με το θεμα και τα έχω και εγώ λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι..πολλες κοπελες ειχαν 1 2 3 αποβολες κ μολις διαπιστωσαν τι εφταιγε τα καταφεραν..με τα δεδομενα που μας ειπες δε νονιζω να εχεις θεμα υπογονιμοτητας..αν ειναι δυνατον..εμεινες ηδη εγκυος μια φορα κ αυτη τη στιγμη προσπαθεις μονο 3μηνες..υπο αλλες συνθηκες αν τωρα προσπαθουσες για 1η φορα αυτοι οι 3μηνες δε θα σε αγχωναν..το σκεφτεσαι κ λογικο να φοβασαι λογω της προηγ.εμπειριας σου..

Ο γυναικολογος σου κ ο αιματολογος θα σε βοηθησουν καταλληλα κ ολα θα πανε καλα!!


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Ειναι τετριμμενο γτ αυτη ειναι η λυση..ετσι θα καταφερεις να κρατησεις παιδι στα χερια σου..δεν το λεω για οσες ειναι απο εξωσ κ κανουν προληπτικα ενεσεις αλλα για οσες οντως εχουν θρομβοφιλια..επισης αλλο να προσπαθεις 1χρονο κ να μην πετυχαινεις συλληψη..τοτε ναι ψαχνεις αν εχεις θεμα υπογονιμοτητας..κ αλλο οταν αποβαλλεις λογω θρομβ κ προσπαθεις παλι 

Παρεξήγηση, δεν είπα στην κοπέλα να ψαχτεί για υπογονιμότητα. Απλώς κι εγώ ποτέ δεν έμαθα το λόγο που έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας όταν απλώς ήθελα να μάθω γιατί δε μένω έγκυος. Κανείς γιατρός δεν μου το έχει ξεκαθαρίσει αυτό. Προφανώς και είμαστε διαφορετικές περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Troia είπε:

Παρεξήγηση, δεν είπα στην κοπέλα να ψαχτεί για υπογονιμότητα. Απλώς κι εγώ ποτέ δεν έμαθα το λόγο που έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας όταν απλώς ήθελα να μάθω γιατί δε μένω έγκυος. Κανείς γιατρός δεν μου το έχει ξεκαθαρίσει αυτό. Προφανώς και είμαστε διαφορετικές περιπτώσεις...

Κανενα προβλημα κοριτσι μου..ξερεις κατι?αχ αυτη τη θρομβοφιλια γτ δεν την βαζουν στο προγεννητικο οι γυναικολογοι δεν εχω καταλαβει..δε νομιζω ο γιατρος σου να σε εβαλε να τις κανεις σαν αιτια υπογονιμοτητας αλλα ισως οταν ενα ζευγαρι δυσκολευεται πρεπει να εντοπισεις παραγοντες που ισως του δημιουργησουν εστω κ αργοτερα προβλγμα..τι θελω να πω??εγω εκανα εξωσ λογω προβληματος στο σπερμα που το διαπιστωσαμε 1,5 χρονο μετα απο τοσες ακαρπες προσπαθειες απογοητευσεις κ κλαμα που δεν καταφερναμε αυτο που θελαμε..τεσπα...διαβαζοντας εδω μεσα για τη θρομβοφιλια κ αποβολες απο μονη μου ηθελα να ελεγξω..θα τρελαινομουν στην ιδεα να μεινω εγκυος μετα απο τοση ψυχικη ταλαιπωρια κ τλκ να το χασω..γτ να ζησει μια γυναικα κ αλλο τετοιο πονο κ να αυξησει το αγχος της για το αν θα τα καταφερει ποτε..εκ του αποτελεσματος ευτυχως που το τσεκαρα...πολλα ειπα..εβγαλα απο μεσα μου τον καημο μου..παντψς σε οσες ξερω τους λεω να το ελεγξουν πριν μεινουν εγκυες καλυτερα μια εξεταση πριν παρα να ζησεις δυσκολες καταστασεις...

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Κανενα προβλημα κοριτσι μου..ξερεις κατι?αχ αυτη τη θρομβοφιλια γτ δεν την βαζουν στο προγεννητικο οι γυναικολογοι δεν εχω καταλαβει..δε νομιζω ο γιατρος σου να σε εβαλε να τις κανεις σαν αιτια υπογονιμοτητας αλλα ισως οταν ενα ζευγαρι δυσκολευεται πρεπει να εντοπισεις παραγοντες που ισως του δημιουργησουν εστω κ αργοτερα προβλγμα..τι θελω να πω??εγω εκανα εξωσ λογω προβληματος στο σπερμα που το διαπιστωσαμε 1,5 χρονο μετα απο τοσες ακαρπες προσπαθειες απογοητευσεις κ κλαμα που δεν καταφερναμε αυτο που θελαμε..τεσπα...διαβαζοντας εδω μεσα για τη θρομβοφιλια κ αποβολες απο μονη μου ηθελα να ελεγξω..θα τρελαινομουν στην ιδεα να μεινω εγκυος μετα απο τοση ψυχικη ταλαιπωρια κ τλκ να το χασω..γτ να ζησει μια γυναικα κ αλλο τετοιο πονο κ να αυξησει το αγχος της για το αν θα τα καταφερει ποτε..εκ του αποτελεσματος ευτυχως που το τσεκαρα...πολλα ειπα..εβγαλα απο μεσα μου τον καημο μου..παντψς σε οσες ξερω τους λεω να το ελεγξουν πριν μεινουν εγκυες καλυτερα μια εξεταση πριν παρα να ζησεις δυσκολες καταστασεις...

Ίσως γι' αυτό να με έβαλε να το ψάξω. Αν ήταν πιο επεξηγηματικός, θα είχα λύσει την απορία  μου. Πάλι εξαρτάται από το γιατρό: υπάρχουν γιατροί που τους αρέσει να δίνουν πολλές εξετάσεις έστω και προληπτικά, άλλοι πάλι, αν μία γυναίκα ακολουθήσει τη συμβουλή σου να το ψάξει από μόνη της για να γλιτώσει τα χειρότερα, θα την κατσαδιάσουν. Συνέβη στην κουμπάρα μου, έκανε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας παρακινημένη από μία φίλη της που είχε κακό προηγούμενο και όταν τις πήγε στο γιατρό της, τα άκουσε κανονικά που έκανε εξετάσεις που εκείνος δεν θεωρούσε απαραίτητο. Ένα είναι το σίγουρο: οι γιατροί μπορούν σίγουρα να σε τρελάνουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Ίσως γι' αυτό να με έβαλε να το ψάξω. Αν ήταν πιο επεξηγηματικός, θα είχα λύσει την απορία  μου. Πάλι εξαρτάται από το γιατρό: υπάρχουν γιατροί που τους αρέσει να δίνουν πολλές εξετάσεις έστω και προληπτικά, άλλοι πάλι, αν μία γυναίκα ακολουθήσει τη συμβουλή σου να το ψάξει από μόνη της για να γλιτώσει τα χειρότερα, θα την κατσαδιάσουν. Συνέβη στην κουμπάρα μου, έκανε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας παρακινημένη από μία φίλη της που είχε κακό προηγούμενο και όταν τις πήγε στο γιατρό της, τα άκουσε κανονικά που έκανε εξετάσεις που εκείνος δεν θεωρούσε απαραίτητο. Ένα είναι το σίγουρο: οι γιατροί μπορούν σίγουρα να σε τρελάνουν...

Σοβαρα??μαλλον δεν θα διαπιστωθηκε πτι εχει θρομβ η φιλη σου γι αυτο..αν προεκθπτε οτι εχει τι θα της ελεγε??κακως που ελεγξες?

Εγω στον εξωσ μου τον πηρα τηλ κ του ειπα ηθελα απο μονη μου να ελεγξω για θρομβ κ τλκ εχω την επικτητη..δε μου ειπε τπτ με την εννοια οτι θυμωσε..μαλιστα μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ενεσεις μετα την εμβρυομεταφορα αλλα μου ζητησε εγγραφως κ  τις οδηγιες της αιματολογου..

Ισως καποιοι το βλεπουν οτι τους αμφισβητεις αλλα δεν πρεπει να φοβομαστε τι θα πει ο γιατρος κ αν τσαντιστει γτ το σωμα ειναι δικο μας κ εμεις βιωνουμε απωλειες που πονανε ενω για το γιατρο εισαι μια ακομη που απεβαλλε κ οκ θα ξαναπροσπαθησεις


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,η θρομβοφιλια δεν έχει σχέση με την σύλληψή απλά αν δεν γνωρίζεις ότι έχεις οδηγεί σε αποβολές,ο καιρός που προσπαθείς δεν μου φαίνεται πολύ εγώ έμεινα έγκυος σε ένα χρόνο ελεύθερων επαφών απλά ξεκίνησα αμέσως αντιπηκτικες 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απαντήσεις σας. Απλά.με.θυμωνει λιγο το γεγονός ότι δεν δίνουν από πριν ένα στοιχειώδες (κάποιους βασικούς δείκτες) πακέτο εξετάσεων να κάνει μια κοπέλα. Ναι ίσως είναι υπερβολή ναι ίσως της δημιουργήσει άγχος ναι είναι ακριβές....όμως για παράδειγμα εγώ θα τις είχα κάνει θα είχα βρει τι φταίει και το πιθανότερο και αν όλα πήγαιναν καλά να είχα το παιδί μου τώρα...εννοείται είναι νωρίς και θα συνεχίσω την.προσπαθεια απλά πιστεύω γενικά στην πρόληψη ...αν υπήρχε σε εμένα την άσχετη μια στοιχειώδης από πριν ενημέρωση με εξετάσεις (θρομβοφιλια κτλ) θα τις είχα κάνει σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...