Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Θρομβοφιλια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Σοβαρα??μαλλον δεν θα διαπιστωθηκε πτι εχει θρομβ η φιλη σου γι αυτο..αν προεκθπτε οτι εχει τι θα της ελεγε??κακως που ελεγξες?

Εγω στον εξωσ μου τον πηρα τηλ κ του ειπα ηθελα απο μονη μου να ελεγξω για θρομβ κ τλκ εχω την επικτητη..δε μου ειπε τπτ με την εννοια οτι θυμωσε..μαλιστα μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ενεσεις μετα την εμβρυομεταφορα αλλα μου ζητησε εγγραφως κ  τις οδηγιες της αιματολογου..

Ισως καποιοι το βλεπουν οτι τους αμφισβητεις αλλα δεν πρεπει να φοβομαστε τι θα πει ο γιατρος κ αν τσαντιστει γτ το σωμα ειναι δικο μας κ εμεις βιωνουμε απωλειες που πονανε ενω για το γιατρο εισαι μια ακομη που απεβαλλε κ οκ θα ξαναπροσπαθησεις

Ακριβώς! Μπορεί να ήταν ο καλύτερος γιατρός του κόσμου, με είχε ταράξει στις εξετάσεις και μετά άρχισα να τρέχω δεξιά και αριστερά να μάθω τι ήταν όλα αυτά, αν είναι όλα καλά και γιατί τα έκανα. Επίσης με απόπαιρνε και μόνο που του έκανα ερωτήσεις για να ενημερωθώ. Οπότε σου δίνει το δικαίωμα να τον αμφισβητήσεις. Και από την άλλη σου λένε να μην ακούς την ιστορία του ενός ή του άλλου. Πώς θα μάθεις τελικά την αλήθεια; Ναι, είναι η ρουτίνα τους, αλλά όπως είπες, είναι δικό σου το σώμα και έχεις δικαίωμα να συζητάς γι αυτό με το γιατρό σου και να διαπραγματεύεσαι πράγματα (π.χ. πόσα φάρμακα θα πάρεις στις περιπτώσεις εξωσωματικών)...Μα πώς να μην έφευγα από αυτόν όταν μου απαγόρευε να του κάνω ερωτήσεις. Μου είπε επί λέξη: πάρε και τον τόμο της γυναικολογίας και διάβασε αν είναι να κάνεις ερωτήσεις...(Ωχ, φοβάμαι ότι τον έδειξα τώρα, αυτή την ατάκα σίγουρα θα την έχει πει και σε άλλες...Και σε συνδυασμό με το προφίλ "κάνε χίλιες δυο εξετάσεις και ας μην ξέρεις τι είναι και γιατί τις κάνεις. Ονόματα δε λέμε πάντως...)

Just now, Chisti είπε:

Διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απαντήσεις σας. Απλά.με.θυμωνει λιγο το γεγονός ότι δεν δίνουν από πριν ένα στοιχειώδες (κάποιους βασικούς δείκτες) πακέτο εξετάσεων να κάνει μια κοπέλα. Ναι ίσως είναι υπερβολή ναι ίσως της δημιουργήσει άγχος ναι είναι ακριβές....όμως για παράδειγμα εγώ θα τις είχα κάνει θα είχα βρει τι φταίει και το πιθανότερο και αν όλα πήγαιναν καλά να είχα το παιδί μου τώρα...εννοείται είναι νωρίς και θα συνεχίσω την.προσπαθεια απλά πιστεύω γενικά στην πρόληψη ...αν υπήρχε σε εμένα την άσχετη μια στοιχειώδης από πριν ενημέρωση με εξετάσεις (θρομβοφιλια κτλ) θα τις είχα κάνει σιγουρα... 

Μα κι εγώ που τις έκανα, δεν ήξερα γιατί τις έκανα, πώς έπρεπε να τις κάνω, με τι έχουν σχέση. Και αποδείχθηκε ότι κάποιες από αυτές έγιναν λάθος επειδή δεν μου είχε εξηγήσει, μάλλον δεν ήξερε κι αυτός επειδή δεν ήταν της δικής του ειδικότητας. Βλ. post μου για άλλο θέμα...

Παράδειγμα, ο αιματολόγος μου είχε πει ότι οι εξετάσεις της δικής του ειδικότητας πρέπει να γίνονται σε αξιόπιστο και εξειδικευμένο διαγνωστικό για να είναι έγκυρα τα αποτελέσματα. Ο γυναικολόγος ναι μεν μου τις είχε δώσει, αλλά δεν ήξερε ούτε πού ούτε πώς έπρεπε να γίνουν. Η βιοιατρική με είχε ρωτήσει τι ακριβώς θέλει, γιατί υπάρχουν πολλές σε αυτό που περιγράφει και δεν ήξερε να μου πει. Μου είπε: όποια να 'ναι. Ο αιματολόγος όμως με είχε στείλει σε εξειδικευμένο διαγνωστικό και μου εξήγησε ακριβώς.

Τελικά, σε πόσες ειδικότητες πρέπει να πηγαίνουμε όταν πρόκειται για εγκυμοσύνη, προγεννητικό και υπογονιμότητα; Έχω επισκεφθεί ήδη 4 ειδικότητες χωρίς να ξέρω αν έπρεπε ή δεν έπρεπε. Και κάπως έτσι άρχισα να διαβάζω και το forum...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Troia

    Troia 12 δημοσιεύσεις

  • Chisti

    Chisti 10 δημοσιεύσεις

  • Frogie

    Frogie 5 δημοσιεύσεις

  • Emilly

    Emilly 5 δημοσιεύσεις

Just now, Chisti said:

Διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απαντήσεις σας. Απλά.με.θυμωνει λιγο το γεγονός ότι δεν δίνουν από πριν ένα στοιχειώδες (κάποιους βασικούς δείκτες) πακέτο εξετάσεων να κάνει μια κοπέλα. Ναι ίσως είναι υπερβολή ναι ίσως της δημιουργήσει άγχος ναι είναι ακριβές....όμως για παράδειγμα εγώ θα τις είχα κάνει θα είχα βρει τι φταίει και το πιθανότερο και αν όλα πήγαιναν καλά να είχα το παιδί μου τώρα...εννοείται είναι νωρίς και θα συνεχίσω την.προσπαθεια απλά πιστεύω γενικά στην πρόληψη ...αν υπήρχε σε εμένα την άσχετη μια στοιχειώδης από πριν ενημέρωση με εξετάσεις (θρομβοφιλια κτλ) θα τις είχα κάνει σιγουρα...

Καλημέρα και από εμένα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι δυστυχές να πρέπει να υποβληθεί μια γυναίκα σε εξετάσεις αφότου έχει χάσει 1, 2, 3 μωράκια. Θα σου πω ότι εγώ είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις μετά από μια απολύτως φυσιολογική κύηση. Ο γιατρός μου όμως (δεν ζω Ελλάδα) μου έγραψε να κάνω αιματολογικές και γενετικές εξετάσεις. Παρόλου που δεν βρήκαν τίποτα έκανα αντιπηκτικές ενέσεις για 2 μήνες και ακόμη παίρνω ασπιρίνη (είμαι τώρα στη 14η εβδομάδα). Μη φοβάσαι και μην απελπίζεσαι. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι με αυτές τις εξετάσεις. Και εδώ κανονικά τις κάνουν μετά τις 3 αποβολές. Κάνε τις εξετάσεις σου, μίλα με έναν αιματολόγο όπως σε συμβουλέυον και οι άλλες κοπέλες και μην ανησυχείς! 3 μήνες που προσπαθείτε δεν είναι πολύ. Και ακόμη και να μείνεις έγκυος θα ξεκινήσεις τις ενέσεις μόλις το ανακαλύψεις. Ο πλακούντας είναι ωριμος για να αρχίσει να επιτελεί τη λειτουργεία του μετά την 9η εβδομάδα. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chisti είπε:

Διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απαντήσεις σας. Απλά.με.θυμωνει λιγο το γεγονός ότι δεν δίνουν από πριν ένα στοιχειώδες (κάποιους βασικούς δείκτες) πακέτο εξετάσεων να κάνει μια κοπέλα. Ναι ίσως είναι υπερβολή ναι ίσως της δημιουργήσει άγχος ναι είναι ακριβές....όμως για παράδειγμα εγώ θα τις είχα κάνει θα είχα βρει τι φταίει και το πιθανότερο και αν όλα πήγαιναν καλά να είχα το παιδί μου τώρα...εννοείται είναι νωρίς και θα συνεχίσω την.προσπαθεια απλά πιστεύω γενικά στην πρόληψη ...αν υπήρχε σε εμένα την άσχετη μια στοιχειώδης από πριν ενημέρωση με εξετάσεις (θρομβοφιλια κτλ) θα τις είχα κάνει σιγουρα...

Ειναι πολυ ακριβες και δεν γράφονται  ισως γιαυτο δεν τις δίνουν τουλάχιστον εγώ που τις έκανα πριν 4 χρόνια δεν γραφόταν και όλο το πακέτο έκανε 450 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα και από εμένα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι δυστυχές να πρέπει να υποβληθεί μια γυναίκα σε εξετάσεις αφότου έχει χάσει 1, 2, 3 μωράκια. Θα σου πω ότι εγώ είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις μετά από μια απολύτως φυσιολογική κύηση. Ο γιατρός μου όμως (δεν ζω Ελλάδα) μου έγραψε να κάνω αιματολογικές και γενετικές εξετάσεις. Παρόλου που δεν βρήκαν τίποτα έκανα αντιπηκτικές ενέσεις για 2 μήνες και ακόμη παίρνω ασπιρίνη (είμαι τώρα στη 14η εβδομάδα). Μη φοβάσαι και μην απελπίζεσαι. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι με αυτές τις εξετάσεις. Και εδώ κανονικά τις κάνουν μετά τις 3 αποβολές. Κάνε τις εξετάσεις σου, μίλα με έναν αιματολόγο όπως σε συμβουλέυον και οι άλλες κοπέλες και μην ανησυχείς! 3 μήνες που προσπαθείτε δεν είναι πολύ. Και ακόμη και να μείνεις έγκυος θα ξεκινήσεις τις ενέσεις μόλις το ανακαλύψεις. Ο πλακούντας είναι ωριμος για να αρχίσει να επιτελεί τη λειτουργεία του μετά την 9η εβδομάδα. 

Ναι αυτό θα κάνω...ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση εσένα και όλες τις κοπέλες εδώ. Διάβαζα κατά καιρούς χωρίς να είμαι μέλος. Είδα όμως έστω και στο λίγο αυτό.διαστημα επειτα από την εγγραφή ότι υπάρχει πληροφόρηση και στηριξη. Δεν θα το βάλω κάτω θα συνεχίσω τις προσπάθειες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Troia είπε:

Τότε άκου τη δική μου ιστορία πάνω στο θέμα, γιατί κι εγώ την έχω λίγο μέσα μου την ερώτηση που έχεις κι εσύ:

Όταν στο χρόνο φυσικών προσπαθειών, δεν είχε επέλθει σύλληψη, αποφάσισα να απευθυνθώ σε κάποιον γυναικολόγο/ειδικό γονιμότητας για διερεύνηση του προβλήματος. Εκείνος λοιπόν, μου έδωσε ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω, μέσα στις οποίες ήταν και ολόκληρο το πακέτο της θρομβοφιλίας. Φυσικά εγώ τότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και δεν είχα καθόλου γνώσεις. Όμως επειδή οι εξετάσεις αυτές δε μπορούσαν να γραφούν από γυναικολόγο και ήταν πολύ ακριβές, είχα απευθυνθεί σε αιματολόγο για να μου γράψει ό,τι μπορούσε. Εκείνος με ρώτησε για ποιο λόγο τις κάνω και αν είχα αποβολές. Όταν του εξήγησα, μου είπε ότι η θρομβοφιλία δεν έχει σχέση με την υπογονιμότητα, αλλά μπορεί να προκαλέσει αποβολές 2ου τριμήνου. Ήταν όμως ένας απλός αιματολόγος συμβεβλημμένος με τον ΕΟΠΥΥ, δεν ειδικευόταν σε θέματα αναπαραγωγής. Από τότε λοιπόν, έχω κι εγώ την απορία αν χρειαζόταν να κάνω αυτές τις εξετάσεις, αν όντως η θρομβοφιλία σχετίζεται με την υπογονιμότητα ή αν απλώς εκείνος ο γιατρός ήθελε να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Και δυστυχώς ήταν από εκείνους τους γιατρούς που δε δεχόταν ερωτήσεις, οπότε δε μπόρεσα ποτέ να μάθω από τον ίδιο...

Όμως και πάλι, εγώ δεν είχα καταφέρει να μείνω έγκυος, οπότε είμαστε σίγουρα διαφορετικές περιπτώσεις.

Εξαρτάται από τη θρομβοφιλια( εγώ έχω την αυτοάνοση δηλαδή το ανριφωσφολιπιδικο σύνδρομο) που συνήθως τα μεγάλα πακέτα που δίνουν οι γυναικολόγοι δεν την περιλαμβάνει..όπως σε κάθε αυτοάνοσο έτσι κι εδώ μπορεί να προκληθεί υπογονιμότητα ( χωρίς να είναι ο κανόνας ) με δεδομένο ότι μιλάμε για υψηλα αντισώματα..Επίσης συνήθως τα αυτοάνοσα πάνε δυο δυο ( πχ χασιμοτο στο θυροειδή) οπότε λίγο από εδώ λίγο από εκεί τσουκ καθηστερει η συλλυψη

5 ώρες πρίν, Troia είπε:

Ακριβώς! Μπορεί να ήταν ο καλύτερος γιατρός του κόσμου, με είχε ταράξει στις εξετάσεις και μετά άρχισα να τρέχω δεξιά και αριστερά να μάθω τι ήταν όλα αυτά, αν είναι όλα καλά και γιατί τα έκανα. Επίσης με απόπαιρνε και μόνο που του έκανα ερωτήσεις για να ενημερωθώ. Οπότε σου δίνει το δικαίωμα να τον αμφισβητήσεις. Και από την άλλη σου λένε να μην ακούς την ιστορία του ενός ή του άλλου. Πώς θα μάθεις τελικά την αλήθεια; Ναι, είναι η ρουτίνα τους, αλλά όπως είπες, είναι δικό σου το σώμα και έχεις δικαίωμα να συζητάς γι αυτό με το γιατρό σου και να διαπραγματεύεσαι πράγματα (π.χ. πόσα φάρμακα θα πάρεις στις περιπτώσεις εξωσωματικών)...Μα πώς να μην έφευγα από αυτόν όταν μου απαγόρευε να του κάνω ερωτήσεις. Μου είπε επί λέξη: πάρε και τον τόμο της γυναικολογίας και διάβασε αν είναι να κάνεις ερωτήσεις...(Ωχ, φοβάμαι ότι τον έδειξα τώρα, αυτή την ατάκα σίγουρα θα την έχει πει και σε άλλες...Και σε συνδυασμό με το προφίλ "κάνε χίλιες δυο εξετάσεις και ας μην ξέρεις τι είναι και γιατί τις κάνεις. Ονόματα δε λέμε πάντως...)

Μα κι εγώ που τις έκανα, δεν ήξερα γιατί τις έκανα, πώς έπρεπε να τις κάνω, με τι έχουν σχέση. Και αποδείχθηκε ότι κάποιες από αυτές έγιναν λάθος επειδή δεν μου είχε εξηγήσει, μάλλον δεν ήξερε κι αυτός επειδή δεν ήταν της δικής του ειδικότητας. Βλ. post μου για άλλο θέμα...

Παράδειγμα, ο αιματολόγος μου είχε πει ότι οι εξετάσεις της δικής του ειδικότητας πρέπει να γίνονται σε αξιόπιστο και εξειδικευμένο διαγνωστικό για να είναι έγκυρα τα αποτελέσματα. Ο γυναικολόγος ναι μεν μου τις είχε δώσει, αλλά δεν ήξερε ούτε πού ούτε πώς έπρεπε να γίνουν. Η βιοιατρική με είχε ρωτήσει τι ακριβώς θέλει, γιατί υπάρχουν πολλές σε αυτό που περιγράφει και δεν ήξερε να μου πει. Μου είπε: όποια να 'ναι. Ο αιματολόγος όμως με είχε στείλει σε εξειδικευμένο διαγνωστικό και μου εξήγησε ακριβώς.

Τελικά, σε πόσες ειδικότητες πρέπει να πηγαίνουμε όταν πρόκειται για εγκυμοσύνη, προγεννητικό και υπογονιμότητα; Έχω επισκεφθεί ήδη 4 ειδικότητες χωρίς να ξέρω αν έπρεπε ή δεν έπρεπε. Και κάπως έτσι άρχισα να διαβάζω και το forum...

Χαχα κλαίω....μέτρα ειδικότητες μέχρι να έρθει η κόρη με εξωσωματική

Ενδοκρινολόγο

Αιματολογο ανοσολογο

Ακτινολόγο( έκανα μαγνητική στην υπόφυση)

Καρδιολόγο

Παθολόγο ( πάθαινα κρίσεις άσθματος λόγω πίεσης ψυχολογικής κ έπρεπε να ρυθμίζω κ από εκεί κορτιζόνη)

Διαβητικοί( χωριά από τον ενδοκρινολόγο)

Βελονιστη( έκλεισα κ δεν πήγα ευτυχώς..πόσο απελπισμένη έχω υπάρξει)

Διατροφολογο...

Θυμάμαι κάποια περίοδο μετρήσαμε με τον άντρα μου 9 παρασκευές σερί απόγευμα σε γιατρούς.....

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Εξαρτάται από τη θρομβοφιλια( εγώ έχω την αυτοάνοση δηλαδή το ανριφωσφολιπιδικο σύνδρομο) που συνήθως τα μεγάλα πακέτα που δίνουν οι γυναικολόγοι δεν την περιλαμβάνει..όπως σε κάθε αυτοάνοσο έτσι κι εδώ μπορεί να προκληθεί υπογονιμότητα ( χωρίς να είναι ο κανόνας ) με δεδομένο ότι μιλάμε για υψηλα αντισώματα..Επίσης συνήθως τα αυτοάνοσα πάνε δυο δυο ( πχ χασιμοτο στο θυροειδή) οπότε λίγο από εδώ λίγο από εκεί τσουκ καθηστερει η συλλυψη

Χαχα κλαίω....μέτρα ειδικότητες μέχρι να έρθει η κόρη με εξωσωματική

Ενδοκρινολόγο

Αιματολογο ανοσολογο

Ακτινολόγο( έκανα μαγνητική στην υπόφυση)

Καρδιολόγο

Παθολόγο ( πάθαινα κρίσεις άσθματος λόγω πίεσης ψυχολογικής κ έπρεπε να ρυθμίζω κ από εκεί κορτιζόνη)

Διαβητικοί( χωριά από τον ενδοκρινολόγο)

Βελονιστη( έκλεισα κ δεν πήγα ευτυχώς..πόσο απελπισμένη έχω υπάρξει)

Διατροφολογο...

Θυμάμαι κάποια περίοδο μετρήσαμε με τον άντρα μου 9 παρασκευές σερί απόγευμα σε γιατρούς.....

 

 

 

 

 

 Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την αυτοάνοση θρομβοφιλία. Θα κοιτάξω τις εξετάσεις μου να δω αν ήταν μέσα. Πώς θα το δω γραμμένη την τιμή που ψάχνω;   Πήγα και στο Έλενα κάποια στιγμή, στο Τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τις στέλνω όλες εκεί) και πολύ πιθανό να το έχω κάνει. Είναι όμως κάτι εξεζητημένο. Πώς κατέληξες εκεί; By trial and error; Λες τελικά να είχα τον καλύτερο γιατρό της Αθήνας και να μην τον εκτίμησα; Φυσικά και πάνε 2, 2 τα αυτοάνοσα. Κι εγώ θυρεοειδίτιδα hashimoto και τυχαία σε χειρουρχείο παλαιότερα βρέθηκαν εστίες ενδομητρίωσης.

Εδώ όμως θα έρθω να διαφωνήσω κάθετα μαζί σου σε δύο θέματα:  αυτά του βελονισμού και της διατροφής. Εξαρτάται φυσικά για τι είδους βελονισμό συζητάς...Εμένα πάντα με ενδιέφερε να βρω το αίτιο για όλα αυτά, γιατί πιστεύω στην καλή συνολική υγεία του ανθρώπου χωρίς πολλά φάρμακα. Και έτσι θα μιλήσω για την κινέζικη ιατρική. Και μάλιστα για το θέμα που μας ενδιαφέρει, για την ενίσχυση της γονιμότητας. Αποτελείται από 3 πράγματα: βελονισμό, βότανα και βελτίωση τρόπου ζωής (ύπνος, διατροφή). Και αν αναρωτιέστε τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα μας, και ειδικότερα για τα αυτοάνοσα, θα σας πω τη δική τους ερμηνεία. Αυτοί πιστεύουν ότι η πηγή του κακού είναι ο δυτικός τρόπος ζωής και κυρίως η διατροφή. Όλοι έχουμε ακούσει τελευταία για τη γλουτένη και για το ψωμί ζέας π.χ. vs το κοινό ψωμί από σιτηρά που τρώγαμε πάντα. Όλοι έχουμε ακούσει για το αγελαδινό vs πρόβειο ή κατσικίσιο γάλα. Αυτοί εξηγούν τι κακό κάνουν αυτά στον οργανισμό. Και στο προσκείμενο, είχα παρατηρήσει μείωση της ροής του αίματος στην περίοδό μου τα τελευταία χρόνια και η ολιστική ιατρός μου είπε ότι έχω ανεπάρκεια αίματος (μην το μπερδεύετε με την αναιμία στη δυτική ιατρική) και αυτό φαίνεται και στο σφυγμό μου. Και ανάλογα με την ομάδα αιματός μου, η διατροφή μου πρέπει να είναι συγκεκριμένη. 

Επειδή εδώ στην Ελλάδα αυτά δεν είναι διαδεδομένα, να εξηγήσω ότι αυτή η θεραπεία δεν υποκαθιστά την κλασσική προσέγγιση που ακολουθώ με τον Έλληνα γιατρό μου, αλλά μόνο την υποβοηθά. Από την άλλη όμως, έχω να σας πω την ιστορία της κουμπάρας μου, η οποία στη χώρα που ζει, απορρίφθηκε για εξωσωματική λόγω χαμηλής ΑΜΗ (στην Ελλάδα κανείς δεν απορρίπτεται). Και έτσι κατέφυγε στην κινέζικη ιατρική και απέκτησε φυσιολογικά και φυσικά στα 41 της ένα κοριτσάκι. Έχοντας ακούσει αυτή τη ιστορία, αισθάνθηκα τυχερή όταν ο γιατρός που μου συστάθηκε και τελικά τον επέλεξα, συνεργαζόταν με μία κυρία που εξασκεί κινέζικη ιατρική. 

Δεσμεύομαι να γράψω κάτι πιο ολοκληρωμένο αν όλα τελειώσουν αισίως. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Chisti είπε:

Διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απαντήσεις σας. Απλά.με.θυμωνει λιγο το γεγονός ότι δεν δίνουν από πριν ένα στοιχειώδες (κάποιους βασικούς δείκτες) πακέτο εξετάσεων να κάνει μια κοπέλα. Ναι ίσως είναι υπερβολή ναι ίσως της δημιουργήσει άγχος ναι είναι ακριβές....όμως για παράδειγμα εγώ θα τις είχα κάνει θα είχα βρει τι φταίει και το πιθανότερο και αν όλα πήγαιναν καλά να είχα το παιδί μου τώρα...εννοείται είναι νωρίς και θα συνεχίσω την.προσπαθεια απλά πιστεύω γενικά στην πρόληψη ...αν υπήρχε σε εμένα την άσχετη μια στοιχειώδης από πριν ενημέρωση με εξετάσεις (θρομβοφιλια κτλ) θα τις είχα κάνει σιγουρα...

Καλησπέρα κορίτσι μου κι εγώ διαγνωστικά με θρομβοφιλια μετά από αποβολή που είχα στην έκτη εβδομάδα..αυτό το ότι η θρομβοφιλια οφείλεται μόνο για αποβολές δεύτερου τριμήνου είναι μύθος..η θρομβοφιλια μπορεί να είναι λόγος καθεξιν αποβολών πριν την δωδέκατη εβδομάδα..δεν επιρεαζει τη σύλληψη κάπου απλά θα πρέπει να μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται ότι είσαι έγκυος για να ακολουθήσεις την κατάλληλη θεραπεία που θα σου υποδείξει αιματολογος..εγώ έχω επίκτητη μορφή θρομβοφιλιας και αντέδρασα όπως κι εσύ..ένιωσα ατοσο θυμό και αδικία που θα μπορούσα να μην είχε αποβάλλει αν το ήξερα όμως όπως διάβασα και με ενημέρωσε ο γιατρός για να χαρακτηριστεί ένα άτομο ότι έχει θρομβοφιλια χρειάζεται να εχεις δύο θετικές αιματολογικές με διάφορα τριμήνου μεταξύ τους και ένα από τα παρακάτω κλινικά περιστατικά..3αποβολες πρώτου τριμήνου ή μια δεύτερου ή να έχεις πάθει θρόμβωση..αυτά τα λίγα που ξέρω μια ΚΙΑ διαγνωστικά πολύ πρόσφατα..όπου μπορώ να σε βοηθήσω να μου πεις..καλό κουράγιο και θα έρθει ξανά το σπορακι και θα μείνει..


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα από το άγχος....Εγώ όταν έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια έκανα για την κληρονομική μόνο,  για την επίκτητη πρέπει να κάνεις όσο είσαι έγκυος..μπήκα χθες και διάβασα για την επίκτητη τι προκαλεί και μέσα στα πολλά ήταν και ο ενδομητριος θανατος μετά την 28η εβδομάδα και οι πολλές θρομβοσεις, που εμάς είχε και ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας. Μπορώ να την κάνω τώρα? Δεν ξέρω, στους γιατρούς όλα περιττά φαίνονται αλλά εγώ δεν θα αντέξω να περάσω ξανά τα ίδια. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα από το άγχος....Εγώ όταν έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια έκανα για την κληρονομική μόνο,  για την επίκτητη πρέπει να κάνεις όσο είσαι έγκυος..μπήκα χθες και διάβασα για την επίκτητη τι προκαλεί και μέσα στα πολλά ήταν και ο ενδομητριος θανατος μετά την 28η εβδομάδα και οι πολλές θρομβοσεις, που εμάς είχε και ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας. Μπορώ να την κάνω τώρα? Δεν ξέρω, στους γιατρούς όλα περιττά φαίνονται αλλά εγώ δεν θα αντέξω να περάσω ξανά τα ίδια. 

Είσαι ηδη έγκυος τώρα ;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα από το άγχος....Εγώ όταν έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια έκανα για την κληρονομική μόνο,  για την επίκτητη πρέπει να κάνεις όσο είσαι έγκυος..μπήκα χθες και διάβασα για την επίκτητη τι προκαλεί και μέσα στα πολλά ήταν και ο ενδομητριος θανατος μετά την 28η εβδομάδα και οι πολλές θρομβοσεις, που εμάς είχε και ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας. Μπορώ να την κάνω τώρα? Δεν ξέρω, στους γιατρούς όλα περιττά φαίνονται αλλά εγώ δεν θα αντέξω να περάσω ξανά τα ίδια. 

απο τη δικη μου εμπειρια νομιζω ναι οτι μπορεις, γιατι και εγω στο δευτερο παιδι, οταν ημουν εγκυος κοντα στο τριτο μηνα ειχα κανει αιματολογικες και μου εδωσε αντιπηκτικες . στο τριτο παιδι  που το ειπα στο γιατρο, απο τη πρωτη μερα που πηγα και με ειδε τις ξεκινησα . 

ετσι μου ειπε ο δευτερος γυναικολογος μου , οταν υπαρχει θρομβοφιλια, μπορει να το χασεις στο πρωτο τριμηνο ή μπορει να επελθει ενδομητριος θανατος στο τελος . ετσι παρα λιγο  να χασω το πρωτο παιδι , που δεν ηξερα για την θρομβοφιλια .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου κι εγώ διαγνωστικά με θρομβοφιλια μετά από αποβολή που είχα στην έκτη εβδομάδα..αυτό το ότι η θρομβοφιλια οφείλεται μόνο για αποβολές δεύτερου τριμήνου είναι μύθος..η θρομβοφιλια μπορεί να είναι λόγος καθεξιν αποβολών πριν την δωδέκατη εβδομάδα..δεν επιρεαζει τη σύλληψη κάπου απλά θα πρέπει να μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται ότι είσαι έγκυος για να ακολουθήσεις την κατάλληλη θεραπεία που θα σου υποδείξει αιματολογος..εγώ έχω επίκτητη μορφή θρομβοφιλιας και αντέδρασα όπως κι εσύ..ένιωσα ατοσο θυμό και αδικία που θα μπορούσα να μην είχε αποβάλλει αν το ήξερα όμως όπως διάβασα και με ενημέρωσε ο γιατρός για να χαρακτηριστεί ένα άτομο ότι έχει θρομβοφιλια χρειάζεται να εχεις δύο θετικές αιματολογικές με διάφορα τριμήνου μεταξύ τους και ένα από τα παρακάτω κλινικά περιστατικά..3αποβολες πρώτου τριμήνου ή μια δεύτερου ή να έχεις πάθει θρόμβωση..αυτά τα λίγα που ξέρω μια ΚΙΑ διαγνωστικά πολύ πρόσφατα..όπου μπορώ να σε βοηθήσω να μου πεις..καλό κουράγιο και θα έρθει ξανά το σπορακι και θα μείνει..

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο το ..timing. Για παράδειγμα σε περίπτωση εγκυμοσύνης όταν το μάθω θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με αιματολογο. Η χρονική περίοδος μέχρι να πάω στο ραντεβού (3,4 μέρες όσες προκύψουν) είναι επίφοβες για αποβολή? Δεν ζητάω ιατρική συμβουλή εννοείται ...από την εμπειρία πάντα της κάθε κοπέλας εδώ στο φόρουμ. Η πρώτη αποβολή που είχα ήταν στην 5η εβδομάδα. Γι'αυτό ανησυχώ λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chisti είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο το ..timing. Για παράδειγμα σε περίπτωση εγκυμοσύνης όταν το μάθω θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με αιματολογο. Η χρονική περίοδος μέχρι να πάω στο ραντεβού (3,4 μέρες όσες προκύψουν) είναι επίφοβες για αποβολή? Δεν ζητάω ιατρική συμβουλή εννοείται ...από την εμπειρία πάντα της κάθε κοπέλας εδώ στο φόρουμ. Η πρώτη αποβολή που είχα ήταν στην 5η εβδομάδα. Γι'αυτό ανησυχώ λίγο. 

Εγώ που ήξερα ότι έχω θρομβοφιλια όταν έμεινα έγκυος πήρα τηλ την Αιματολογο μου γιατι εμένα σε νησί και δεν υπηρχε εκεί αιματολογος,την ρώτησα αν ξεκινήσω αμέσως ενέσεις και μου είπε μέχρι την 7η εβδομάδα δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ την επισκέφτηκα στην 6η και άρχισα από εκεί και πέρα κάθε μέρα,ο γυναικολόγος μου μου είχε πρότεινει σαλοσπιρ μέχρι να ξεκινήσω ενέσεις αλλά η Αιματολογος μου είπε πως δεν χρειάζεται,αυτά από την δική μου εμπειρία άλλοι γιατροί μπορεί να έχουν άλλη γνώμη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα από το άγχος....Εγώ όταν έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια έκανα για την κληρονομική μόνο,  για την επίκτητη πρέπει να κάνεις όσο είσαι έγκυος..μπήκα χθες και διάβασα για την επίκτητη τι προκαλεί και μέσα στα πολλά ήταν και ο ενδομητριος θανατος μετά την 28η εβδομάδα και οι πολλές θρομβοσεις, που εμάς είχε και ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας. Μπορώ να την κάνω τώρα? Δεν ξέρω, στους γιατρούς όλα περιττά φαίνονται αλλά εγώ δεν θα αντέξω να περάσω ξανά τα ίδια. 

Να πας να κάνεις τι από μόνη σου; Βλέπεις και από τα posts μας ότι με τους γιατρούς δε βγάζεις άκρη. Για να είμαι on the safe side στη θέση σου θα πήγαινα στο Έλενα, στο Τμήμα καθ' έξιν αποβολών. Το συνιστώ όσο πιο ένθερμα μπορώ. Λίγο υπομονή με τα ραντεβού μόνο...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...