Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Ικτερος


Recommended Posts

Καλησπερα η γυναικα μου γεννησε το σαββατο ξημερωματα κυριακης την κορη μας 2ο παιδι με ηλικια κυησης 36 εβδ και 4 ημ. Το παιδι την τεταρτη εμφανισε ικτερο μεχρι 15 και μπηκε στη λαμπα για περιπου 15 ωρες. Στο ενδιαμεσο του 15ωρου σε μετρηση που της εγινε επεσε μια μοναδα περιπου. Το πρωι χτες χωρις λαμπα ειχε ξαναπαει 15. Στις16. 30 χωρις λαμπα εφτασε 13.3 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο. Σημερα ξαναπηγαμε για μετρηση και ειχε ανεβει παλι στο 14 και μας συστησαν να ξαναπαμε αυριο για νεα μετρηση. Εχει καποιος εμπειρια; ειναι φυσιολογικο να ανεβοκατεβαινει ο ικτερος; εχω ανησυχησει πολυ... Η παιδιατρος του μαιευτηριου πιστευει πως ειναι προωρακι και λιγο ανωριμο και γι αυτο παρουσιαζει αυυες τις διακυμανσεις. Ειπε επισης και αυτο ηταν που με εκανε ανησυχησω πως αν παραμενει σταθερος θα κανουμε εξετασεις και μου εχουν μπει ιδεες στο μυαλο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν καταρχάς μην αγχωνεσαι,ο ίκτερος είναι κατά πολύ συνηθισμένο,εγώ γέννησα πέρσι τον Αύγουστο στις 39 εβδομάδες τον γιο μου 4 κιλα κ την τρίτη μέρα ανέβασε ίκτερο,μείναμε άλλη μια μέρα στην κλινική ,ξεκίνησε με 13,πήγε 15 ,με συχνούς θηλασμους κ από συμβουλές γιατρών κ με συμπλήρωμα έπεσε στο 13 κ μας δώσανε εξιτήριο.μας είπανε να πάμε σε δύο μέρες να τον μετρήσουν πάμε και ήταν ακόμα 13,ξανά σε δύο μέρες πήγε 18!εκεί ήταν που έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου!Παρ όλα αυτά,οι γιατροί ψύχραιμοι μου είπανε πως συμβαίνει συχνά ειδικά στις περιπτώσεις που μαμά κ παιδί έχουν διαφορετική ομάδα αίματος(ο γιος μου Α+ σαν τον μπαμπά του,εγώ Β+) τον μετρούσαν κάθε 3 ώρες και κάθε φορά έβγαζε και άλλη τιμή..16,13,15 οπότε τα σκαμπανεβάσματα είναι νορμάλ.σκεψου είχα λυσσαξει να τον βάλουμε στην λάμπα κ μου λέγανε δεν χρειάζεται!που ήμουν σε ιδιωτική κλινική κ τους συνέφερε οικονομικά κάτι τέτοιο.με τα πολλά τον πήραμε την επόμενη μέρα και για το υπόλοιπο της εβδομάδας τον πηγαίναμε για την εξέταση.οταν έφτασε 11, μας είπε να μην ξανάρθουμε κ ότι σε πολλά παιδιά για να πέσει τελειως ο ίκτερος μπορεί να περάσουν κ 40 μέρες απλά θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.θα το καταλάβεις κι εσύ από το χρώμα του.μην ανησυχείς ομως,..οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν κ δεν ρισκάρουν!να χαίρεσαι το μωράκι σου!να επιμένεις σε συχνούς θηλασμους/φόρμουλα γιατί φεύγει με τα ούρα κ βγάλτο κ λιγάκι στον ήλιο τώρα που έφτιαξε κ ο καιρος;-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με τέτοιες τιμές δ πρέπει να ανησυχείτε. Κ τα δυο μου παιδια μέσα στο νοσοκομειο ανέβασαν 13-15,την ημέρα που βγαίναμε 13γι αυτό κ καναμε μετρήσεις κ τις άλλες μέρες. Οι διακυμάνσεις είναι φυσιολογικές, ακομη κ εκεινη την ωρα αν κανανε 3μετρησεις θα έβγαινε πιθανον με απόκλιση 

Με το μηχάνημα που μετράει στο μέτωπο η με λήψη αίματος έγινε η μέτρηση; 

Πολύ γαλα γτ αποβάλλεται με τα ουρα(δ εννοω απαραίτητα φόρμουλα εμεις το ξεπεράσαμε με θηλασμο μόνο). Κ να το βλέπει ο ήλιος. Γυμνό το μωρο κοντά στο παράθυρο. Βοηθανε οι μερες

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Καλησπερα η γυναικα μου γεννησε το σαββατο ξημερωματα κυριακης την κορη μας 2ο παιδι με ηλικια κυησης 36 εβδ και 4 ημ. Το παιδι την τεταρτη εμφανισε ικτερο μεχρι 15 και μπηκε στη λαμπα για περιπου 15 ωρες. Στο ενδιαμεσο του 15ωρου σε μετρηση που της εγινε επεσε μια μοναδα περιπου. Το πρωι χτες χωρις λαμπα ειχε ξαναπαει 15. Στις16. 30 χωρις λαμπα εφτασε 13.3 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο. Σημερα ξαναπηγαμε για μετρηση και ειχε ανεβει παλι στο 14 και μας συστησαν να ξαναπαμε αυριο για νεα μετρηση. Εχει καποιος εμπειρια; ειναι φυσιολογικο να ανεβοκατεβαινει ο ικτερος; εχω ανησυχησει πολυ... Η παιδιατρος του μαιευτηριου πιστευει πως ειναι προωρακι και λιγο ανωριμο και γι αυτο παρουσιαζει αυυες τις διακυμανσεις. Ειπε επισης και αυτο ηταν που με εκανε ανησυχησω πως αν παραμενει σταθερος θα κανουμε εξετασεις και μου εχουν μπει ιδεες στο μυαλο... 

Καλησπέρα εγώ γέννησα τον Δεκέμβρη όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο το μωρό είχε Ίκτερο και πηγαίναμε ανα δυο μέρες και κάναμε εξετάσεις και είχαμε σκαμπανεβάσματα, το ότι είναι πρόωρο παιζει το ρόλο του γιατί ο ικτερος έχει να κάνει με το συκώτι το οποίο και σε ένα τελειόμηνο μωρό  είναι ανώριμο. Να ξέρεις ότι στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά ο ικτερος αργεί να πέσει. Επίσης στη δική μας περίπτωση τον Ίκτερο τον επηρέαζε και τοι οτι με τον γιό μου έχουμε διαφορετική ομάδα αίματος.Η δική σας παιδίατρος τι σας έχει πει;Εμάς μας είχε πει να μην ανησυχούμε γιατί είναι συχνό φαινόμενο και απλά να παρακολουθούμε το μωρό, όσο ανεβαίνει ο ικτερος κιτρινιζουν λίγο απο πάνω προς τα κάτω.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σας ζησει το μωράκι,γέννησα και εγώ τον γιο μου στης 36+4 και την δεύτερη ημέρα ανέβασε λίγο ικτερο,μου είχανε πει ότι είναι φυσιολογικό θυμάμαι οταν φύγαμε από το μαιευτήριο είχε 13,την επόμενη ημέρα πήγαμε για επανεξέταση και ευτυχώς είχε πέσει απλά μας είχανε πει να πίνει  συχνά γάλα  για να το αποβάλει με τα ούρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , vikib είπε:

Πραγματικά με τέτοιες τιμές δ πρέπει να ανησυχείτε. Κ τα δυο μου παιδια μέσα στο νοσοκομειο ανέβασαν 13-15,την ημέρα που βγαίναμε 13γι αυτό κ καναμε μετρήσεις κ τις άλλες μέρες. Οι διακυμάνσεις είναι φυσιολογικές, ακομη κ εκεινη την ωρα αν κανανε 3μετρησεις θα έβγαινε πιθανον με απόκλιση 

Με το μηχάνημα που μετράει στο μέτωπο η με λήψη αίματος έγινε η μέτρηση; 

Πολύ γαλα γτ αποβάλλεται με τα ουρα(δ εννοω απαραίτητα φόρμουλα εμεις το ξεπεράσαμε με θηλασμο μόνο). Κ να το βλέπει ο ήλιος. Γυμνό το μωρο κοντά στο παράθυρο. Βοηθανε οι μερες

Με ληψη αιματος... Απλα με τρομαζει η ιδεα οτι ανεβοκατεβαινει... 

Επισης κατι που ξεχασα. Ολο κοιμαται και το γαλα κοιμισμενη το πινει. Ντεμεναδες κανω να την ξυπνησω. Για να την ξυπνησω πρεπει να ασχολουμαι πανω απο μιση ωρα. Επισης παρατηρησα σημερα οτι το ασπραδι των ματιων ειναι κιτρινωπο. Οχι εντονα αλλα ειναι. Επισης δεν θηλαζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Με ληψη αιματος... Απλα με τρομαζει η ιδεα οτι ανεβοκατεβαινει... 

Επισης κατι που ξεχασα. Ολο κοιμαται και το γαλα κοιμισμενη το πινει. Ντεμεναδες κανω να την ξυπνησω. Για να την ξυπνησω πρεπει να ασχολουμαι πανω απο μιση ωρα. Επισης παρατηρησα σημερα οτι το ασπραδι των ματιων ειναι κιτρινωπο. Οχι εντονα αλλα ειναι. Επισης δεν θηλαζουμε. 

Το κιτρινωπο ασπραδι ειναι λογω ικτερου. Εμεις πηραμε εξιτηριο με ικτερο εξοδου 12,3 ενω την προηγουμενη μερα ειχε 9. Δεν πηγαμε καν να τον μετρησουν ξανα, δεν μας το ζητησαν. Κι ο παιδιατρος μας που την ειδε μας ειπε απλα να τρωει συχνα και να επιμενω να φαει. Ετσι κι εκανα και μετα απο 2 μερες η μικρη ηταν μια χαρα, τα ματακια και το δερμα ξεκιτρινισαν και εγινε πιο ενεργητικη. Αν υπηρχε κατι ανησυχητικο, θα σας την κρατουσαν για φωτοθεραπεια, τωρα απλα να την ταιζετε συχνα για να αποβληθει η χολερυθρινη με τα ουρα. Ο παιδιατρος σας δεν σας τα εξηγησε ολα αυτα; Αν δεν την εχει δει ακομα, καλεστε τον αυριο σπιτι να σας πει κι ο ιδιος τι να κανετε.

Link to comment
Share on other sites

Απο τηλεφωνο μιλησαμε με την παιδια τρο μας. Ασχετο νομιζω αποβαλεται απο τα κοπρανα οχι απο τα ουρα. Ο φοβος μου ειναι μηπως παω αυριο και δουμε ακομα μεγαλυτερη τιμη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Απο τηλεφωνο μιλησαμε με την παιδια τρο μας. Ασχετο νομιζω αποβαλεται απο τα κοπρανα οχι απο τα ουρα. Ο φοβος μου ειναι μηπως παω αυριο και δουμε ακομα μεγαλυτερη τιμη 

Μπορεί, εμένα μου είπε ότι θέλουμε να "βρεχει" πολλές πάνες την μέρα. Αν το παιδί τρώει καλά, θα αρχίσει να πέφτει  Όπως είπαν και παραπάνω, πολλές φορές θέλει αρκετές μέρες. Δεν είναι όμως κάτι άξιο να αγχώνεστε τόσο. Ο παιδίατρος τι σας είπε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , nikosp είπε:

Με ληψη αιματος... Απλα με τρομαζει η ιδεα οτι ανεβοκατεβαινει... 

Επισης κατι που ξεχασα. Ολο κοιμαται και το γαλα κοιμισμενη το πινει. Ντεμεναδες κανω να την ξυπνησω. Για να την ξυπνησω πρεπει να ασχολουμαι πανω απο μιση ωρα. Επισης παρατηρησα σημερα οτι το ασπραδι των ματιων ειναι κιτρινωπο. Οχι εντονα αλλα ειναι. Επισης δεν θηλαζουμε. 

Θυμομουν και από άλλο ποστ σου ότι δεν θηλάζετε για αυτό κ είπα για φόρμουλα.να επιμένεις με το τάισμα,να προσπαθείς να την κρατάς ξύπνια να πίνει,πείραξε λίγο αυτακια,χάιδεψε την πατουσιτσα,εμείς μέχρι κ νεράκι του ρίχναμε γιατί λόγω υψηλού ίκτερου κοιμόταν βαριά κ όλη μερα.και σίγουρα μέχρι να πέσει ο ίκτερος ανά 2ωρο,μετά μόλις πέσει ρίχνετε τα γεύματα ανά 3 ώρες.και εννοείται την ξυπνάτε κ τα βράδια.ευχομαι να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό κ να θυμάσαι ότι είναι κάτι πολύ κοινό κ όχι ανησυχητικό.να την χαίρεστε την κορούλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MumMaria είπε:

Θυμομουν και από άλλο ποστ σου ότι δεν θηλάζετε για αυτό κ είπα για φόρμουλα.να επιμένεις με το τάισμα,να προσπαθείς να την κρατάς ξύπνια να πίνει,πείραξε λίγο αυτακια,χάιδεψε την πατουσιτσα,εμείς μέχρι κ νεράκι του ρίχναμε γιατί λόγω υψηλού ίκτερου κοιμόταν βαριά κ όλη μερα.και σίγουρα μέχρι να πέσει ο ίκτερος ανά 2ωρο,μετά μόλις πέσει ρίχνετε τα γεύματα ανά 3 ώρες.και εννοείται την ξυπνάτε κ τα βράδια.ευχομαι να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό κ να θυμάσαι ότι είναι κάτι πολύ κοινό κ όχι ανησυχητικό.να την χαίρεστε την κορούλα!

Σε ευχαριστω πολυ. Αλλα αν εχει ανεβει κι αλλο στην αυριανη μετρηση θα τρελαθω ειλικρινα... Σημερα στις 2.30 κλεινει το 6ο 24ωρο ζωης. Ελπιζω να μην ειναι κατι γιατι η παιδιατρος μας ειπε αν μας ανεβει θα μεινει στη λαμπα και ισως γινουν και καποιες εξετασεις... Εκει ειναι που αγχωθηκα

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

Πραγματικά με τέτοιες τιμές δ πρέπει να ανησυχείτε. Κ τα δυο μου παιδια μέσα στο νοσοκομειο ανέβασαν 13-15,την ημέρα που βγαίναμε 13γι αυτό κ καναμε μετρήσεις κ τις άλλες μέρες. Οι διακυμάνσεις είναι φυσιολογικές, ακομη κ εκεινη την ωρα αν κανανε 3μετρησεις θα έβγαινε πιθανον με απόκλιση 

Με το μηχάνημα που μετράει στο μέτωπο η με λήψη αίματος έγινε η μέτρηση; 

Πολύ γαλα γτ αποβάλλεται με τα ουρα(δ εννοω απαραίτητα φόρμουλα εμεις το ξεπεράσαμε με θηλασμο μόνο). Κ να το βλέπει ο ήλιος. Γυμνό το μωρο κοντά στο παράθυρο. Βοηθανε οι μερες

Αυτες οι διακυμανσεις μας εχουνε τρελανει... 

Link to comment
Share on other sites

Μα τόσα άτομα σου είπαμε ότι οι διακυμάνσεις συμβαίνουν, δ ειναι κτ

Ωραια, κ αντε ανέβηκε, τι θα γίνει; λογικο δ ειναι να μπει σε λάμπα; αφού αυτό βοηθάει μετά το γαλα. 

Το μηκωνιο αποβάλλεται με τα κακα. Ο ίκτερο θελει γαλα κ τσισα

Ειναι αναμενόμενο το κίτρινο στο μάτι. Κ η υπνηλια λόγω ίκτερο. Τάισμα ανά διωρο από την έναρξη του προηγούμενου γεύματος ήταν οι οδηγίες σε μας με θηλασμο. Κ στην αναγκη το κανεις μπανιο να ξυπνήσει. Πρέπει να τρωει. Σε αυτήν την φάση δ θέλουμε ένα μωρό που κοιμαται

Να διευκρινίσω κτ για τον τρόπο γραφής μου

Φυσικα καταλαβαίνω πόσο αγχωτικο είναι όταν ζεις κτ με το παιδί σου, κ ειδικα αν το βλεπεις να του κάνουν αιμοληψία είναι κτ δυσκολο

Αλλα πραγματικα δ υπαρχει λογος να ανησυχειτε(τόσο πολύ) για τιμές 13-14-15 σε μωρο 6ημ.ουτε για τις διακυμανσεις

Ακομη κ να χρειαστεί η λάμπα δ ειναι κτ τόσο τραγικό, γενικα ο ίκτερος.ειναι κτ τελειως αντιμετωπισιμο

Κ εσεις τρέμετε κ έχετε φέρει την συντέλεια απλα κ μονο στον φόβο να είναι αύριο πιο υψηλή η τιμη

Προσπαθώ να τα πω με όλη την καλή διάθεση, απλα για να είστε λιγο πιο ψύχραιμοι. Ο πανικός ποτέ δ βοηθαει σε τπτ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nikosp είπε:

Σε ευχαριστω πολυ. Αλλα αν εχει ανεβει κι αλλο στην αυριανη μετρηση θα τρελαθω ειλικρινα... Σημερα στις 2.30 κλεινει το 6ο 24ωρο ζωης. Ελπιζω να μην ειναι κατι γιατι η παιδιατρος μας ειπε αν μας ανεβει θα μεινει στη λαμπα και ισως γινουν και καποιες εξετασεις... Εκει ειναι που αγχωθηκα

Αυτες οι διακυμανσεις μας εχουνε τρελανει... 

Καλημέρα!κι ένας όταν μας συνέβη,νόμιζα ότι ήταν το χειρότερο που μπορούσε να μας συμβη,στεναχωριομουν που το τρυπούσαν κ που έβλεπα το παιδί μου κίτρινο,όχι μόνο στα μάτια αλλά από πάνω μέχρι κάτω!τώρα που το βλέπω πιο ψύχραιμα,καταλαβαίνω ότι ήμουν υπερβολική κ ότι παααααρα μα πάρα πολλά παιδιά ανεβάζουν ίκτερο.επισης άλλο 15 στην 2η μέρα,άλλο στην 6η άλλο στην 16η.εννοω οσο θα μεγαλώνει το μωράκι τόσο πιο μη ανησυχητικό θα είναι,ακόμα κ μια υψηλή τιμή.γι αυτό κ μετά από κάποια μέρα ηλικίας του παιδιού,σταματάνε κ οι μετρήσεις!τώρα για την λάμπα,αν χρειαστεί ας τον βάλουν για κάποιες ώρες να τελειώνετε κ με αυτό.εγω ίσως να προτιμούσα κ την λάμπα στην περίπτωση μας από το να περνάνε εβδομάδες κ να παλεύω να ξυπνήσω/ταισω το παιδί,γιατί έδινα κ μόνο στήθος κ εκεί να δεις υπνους!εγώ προσπαθούσα καλά καλά να βρω θέση να με βολεύει ο θηλασμός(αρχές ακόμα κ δεν το είχα) κ ο άντρας μου να πειράζει/βρέχει το μωρό κάθε 2 ώρες!για βδομάδες!έχω φωτό του μωρού που έχει 40ντησει κ έχει ακόμα το κιτρινο χρώμα του ίκτερου!δεν σημαίνει κάτι!προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος!όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυζως ο ικτερος εφτασε 15 και η μικρη εχει χασει αλλα 100 γραμμαρια εφτασε 2600 απο 2700 που την πηραμε απο το μαοεθτηριο. Τωρα περιμρνουμρ την παιδιατρο να την δει... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Δυστυζως ο ικτερος εφτασε 15 και η μικρη εχει χασει αλλα 100 γραμμαρια εφτασε 2600 απο 2700 που την πηραμε απο το μαοεθτηριο. Τωρα περιμρνουμρ την παιδιατρο να την δει... 

Ποσο γεννήθηκε; σε γραμμάρια; είναι αναμενόμενη μια μείωση 10%

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...