Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αποθηλασμός


Kpp83

Recommended Posts


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Κόρες αποθηλασε καμμία;;;

Έχω ενάμιση μήνα περίπου που κόψαμε το θηλασμό και ώρες ώρες ακόμα νιώθω το γάλα.

Ποτέ σταματάει τελείως;

Δ εχω κτ συγκεκριμένο να σου πω

Την πρώτη φορά αποθηλασε η κορη μου 2χρ,δ πείραζα το στηθος, πιστευω είχα γαλα, γτ ήμουν 6μ εγκυος, οποτε 3μ μετά άρχισα να θηλάζω τον γιο μου

Ο μικρος αποθηλασε περυσι στα 2,5.παλι δ εχω προσπαθήσει να βγάλω γαλα με το χερι. Κάποια στιγμή είχα κτ πονους, πριν κανενα εξάμηνο το συζήτησα με την γυναικολογο κ ηταν απλα μυικο

Νιώθεις κτ; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι νιωθω το στηθος πιο βαρυ ώρες ώρες και το σημείο από το οποιο περνουσε το γαλα (ξερω ποιο ειναι γτ όποτε μου έκανε πέτρωμα εκεί το ενιωθα) να με ενοχλεί σαν κάψιμο.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Ναι νιωθω το στηθος πιο βαρυ ώρες ώρες και το σημείο από το οποιο περνουσε το γαλα (ξερω ποιο ειναι γτ όποτε μου έκανε πέτρωμα εκεί το ενιωθα) να με ενοχλεί σαν κάψιμο.

Εισαι κοντα στον αποθηλασμο οποτε πιστευω το βαρος δ ειναι κτ

Εκει που σε ενοχλει, αν ειναι εντονος ο πονος μπορεις να βαλεις ζεστη κομπρεσα, να κανεις λιγο μαλαξεις κ μετα κρυα

Γενικα αν δ πρηστει επωδυνα δ το πειραζεις, αλλα αυτα σε θεωρητικο πλαισιο. Απο οσα εχω διαβασει κ εμπειρικα, ενας συμβουκος νομιζω θα σου λυσει τις αποριες

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Κόρες αποθηλασε καμμία;;;

Έχω ενάμιση μήνα περίπου που κόψαμε το θηλασμό και ώρες ώρες ακόμα νιώθω το γάλα.

Ποτέ σταματάει τελείως;

Εγώ είμαι σε φάση αποθηλασμου.θηλαζα αποκλειστικά αλλά λόγω αποκόλλησης πλακούντα σε αυτήν μου την εγκυμοσύνη κ ο εμβρυολογος κ ο γυναικολογος μου σύστησαν διακοπή(έχουμε μιλήσει στα μπεμπακια για επιπωματικο πλακούντα)

Αν κ εμένα μειώθηκε ραγδαία το γάλα κ έγινε λίγο απότομα ο απογαλακτισμος(ίσως λόγω άγχους κ στεναχώριας) νιώθω αυτό ακριβώς που λες αλλά για κάποια ώρα κ μετά μου περνάει.ειναο κ γενικά ευαίσθητο το στήθος μου λόγω εγκυμοσύνης.πηρα τηλ την μαία που είχα τότε κ με καθοδήγησε στον θηλασμό κ μου είπε να μην το πειράζω,αν συνεχίσω να κάνω ζεστές κομπρεσες στην περιοχή κ αν σφαδαζω στον πόνο κ μόνο τότε να βγάλω λίγο με το θηλαστρο.(έχω ένα ηλεκτρικό της πλάκας) .εμένα βέβαια είναι μόνο η έκτη μέρα κ ξαναλέω σαν να μου κόπηκε απότομα από μόνο του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,γεια σας!Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω όσες αποθηλάσατε/αποθηλάζετε τι γάλα δίνετε και με ποιον τρόπο;Η μικρή μου δεν πήρε ποτέ μπιμπερό και πιπίλα(αν και έκανα κάποιες προσπάθειες..)οπότε με προβληματίζει πώς θα πίνει το γάλα όταν αποθηλάσω.Με την έναρξη των στερεών ξεκινήσαμε εκπαιδευτικό ποτηράκι για νερό που σταδιακά το δέχτηκε πολύ καλά.Δεν είμαι σίγουρη όμως αν θα πίνει το γάλα με αυτό και ειδικά στον βραδινό θηλασμό πριν τον ύπνο.Θα με ενδιέφερε να ακούσω την εμπειρία σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Κορίτσια,γεια σας!Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω όσες αποθηλάσατε/αποθηλάζετε τι γάλα δίνετε και με ποιον τρόπο;Η μικρή μου δεν πήρε ποτέ μπιμπερό και πιπίλα(αν και έκανα κάποιες προσπάθειες..)οπότε με προβληματίζει πώς θα πίνει το γάλα όταν αποθηλάσω.Με την έναρξη των στερεών ξεκινήσαμε εκπαιδευτικό ποτηράκι για νερό που σταδιακά το δέχτηκε πολύ καλά.Δεν είμαι σίγουρη όμως αν θα πίνει το γάλα με αυτό και ειδικά στον βραδινό θηλασμό πριν τον ύπνο.Θα με ενδιέφερε να ακούσω την εμπειρία σας...

Καλημέρα!εμένα επειδή έβγαζα κ από θηλαστρο το έπινε κ από μπιμπερο οπότε σε αυτό δεν έχω θεμα.απο φίλη που αποθηλασε στον χρόνο,έδινε φρέσκο γάλα κ το παιδί το έπινε από ποτήρι μόνο με καλαμάκι.ενω νεράκι κ χυμούς έπινε από αυτό το ποτηράκι που λες ,το γάλα δεν το ήθελε έτσι.ποσο είναι το παιδάκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Καλημέρα!εμένα επειδή έβγαζα κ από θηλαστρο το έπινε κ από μπιμπερο οπότε σε αυτό δεν έχω θεμα.απο φίλη που αποθηλασε στον χρόνο,έδινε φρέσκο γάλα κ το παιδί το έπινε από ποτήρι μόνο με καλαμάκι.ενω νεράκι κ χυμούς έπινε από αυτό το ποτηράκι που λες ,το γάλα δεν το ήθελε έτσι.ποσο είναι το παιδάκι σου;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Η δικιά μου είναι 8,5 μηνών και σκέφτομαι γύρω στον χρόνο να αποθηλάσω,οπότε με προβληματίζει ήδη πώς θα γίνει η μετάβαση..Τώρα θηλάζει πρωί-βράδυ σίγουρα και άλλη μια φορά μέσα στη μέρα,σπάνια δύο.Τρώει καλή ποσότητα από τις στερεές και δεν ζητάει. Με θήλαστρο είχα βγάλει κι εγώ όταν προσπάθησα να της δώσω να δοκιμάσει το μπιμπερό αλλά δεν ήθελε καθόλου και δεν την πίεσα άλλο..(ίσως να φταίει κι ότι καθυστέρησα λίγο-γύρω στον 3ο μήνα). Εσύ θα δίνεις το δικό σου γάλα ή φόρμουλα τώρα;Με το καλό κιόλας το νέο μωράκι! Μάλλον θα προσπαθήσω κι εγώ με καλαμάκι μέσα στο καλοκαίρι..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MumMaria said:

Εγώ είμαι σε φάση αποθηλασμου.θηλαζα αποκλειστικά αλλά λόγω αποκόλλησης πλακούντα σε αυτήν μου την εγκυμοσύνη κ ο εμβρυολογος κ ο γυναικολογος μου σύστησαν διακοπή(έχουμε μιλήσει στα μπεμπακια για επιπωματικο πλακούντα)

Αν κ εμένα μειώθηκε ραγδαία το γάλα κ έγινε λίγο απότομα ο απογαλακτισμος(ίσως λόγω άγχους κ στεναχώριας) νιώθω αυτό ακριβώς που λες αλλά για κάποια ώρα κ μετά μου περνάει.ειναο κ γενικά ευαίσθητο το στήθος μου λόγω εγκυμοσύνης.πηρα τηλ την μαία που είχα τότε κ με καθοδήγησε στον θηλασμό κ μου είπε να μην το πειράζω,αν συνεχίσω να κάνω ζεστές κομπρεσες στην περιοχή κ αν σφαδαζω στον πόνο κ μόνο τότε να βγάλω λίγο με το θηλαστρο.(έχω ένα ηλεκτρικό της πλάκας) .εμένα βέβαια είναι μόνο η έκτη μέρα κ ξαναλέω σαν να μου κόπηκε απότομα από μόνο του.

Και εγω δεν βγαζω απλά μρ προβληματίζει πο΄τε σταματάει όλο αυτό!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Η δικιά μου είναι 8,5 μηνών και σκέφτομαι γύρω στον χρόνο να αποθηλάσω,οπότε με προβληματίζει ήδη πώς θα γίνει η μετάβαση..Τώρα θηλάζει πρωί-βράδυ σίγουρα και άλλη μια φορά μέσα στη μέρα,σπάνια δύο.Τρώει καλή ποσότητα από τις στερεές και δεν ζητάει. Με θήλαστρο είχα βγάλει κι εγώ όταν προσπάθησα να της δώσω να δοκιμάσει το μπιμπερό αλλά δεν ήθελε καθόλου και δεν την πίεσα άλλο..(ίσως να φταίει κι ότι καθυστέρησα λίγο-γύρω στον 3ο μήνα). Εσύ θα δίνεις το δικό σου γάλα ή φόρμουλα τώρα;Με το καλό κιόλας το νέο μωράκι! Μάλλον θα προσπαθήσω κι εγώ με καλαμάκι μέσα στο καλοκαίρι..

Προσωπικα χωρις να έχω σκοπό άμεσο αποθηλασμο κ στα δυο εισήγαγα το φρέσκο γάλα στον χρονο. Κανένα από τα δύο δεν ηπιε όμως ποσότητα πριν τους 18μ.απλα το είχαμε σαν υλικό κ για μικρά γευματα. Δλδ χρησιμοποιούσαν σε συνταγές, λιγο γαλα με δημητριακα κλπ

Κ τα δυο παιδια μου ετρωγαν κομμάτια όμως στον χρονο οποτε δ με προβληματιζε

Δοκιμασε εκπαιδευτικό ποτηρακι με καλαμάκι σιλικόνης, κ αργότερα απλό καλαμάκι, θεωρώ είναι ο πιο απλός τρόπος μετά τους 9μ(για φρέσκο γάλα, για σκονη δ ξερω αν εχει ωραια υφή) 

Επίσης σίγουρα μετά τα δυο, κάποιοι λένε κ νωρίτερα, ένα παιδάκι που τρωει καλά κ με ποικιλία, με τα υπόλοιπα γαλακτοκομικα κ να παιρνει μέσα από τροφές αρκετό ασβέστιο, ισως να μην χρειάζεται κ να πιει γαλα. Συζήτησε το με τον γιατρο σας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LittleCherry είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Η δικιά μου είναι 8,5 μηνών και σκέφτομαι γύρω στον χρόνο να αποθηλάσω,οπότε με προβληματίζει ήδη πώς θα γίνει η μετάβαση..Τώρα θηλάζει πρωί-βράδυ σίγουρα και άλλη μια φορά μέσα στη μέρα,σπάνια δύο.Τρώει καλή ποσότητα από τις στερεές και δεν ζητάει. Με θήλαστρο είχα βγάλει κι εγώ όταν προσπάθησα να της δώσω να δοκιμάσει το μπιμπερό αλλά δεν ήθελε καθόλου και δεν την πίεσα άλλο..(ίσως να φταίει κι ότι καθυστέρησα λίγο-γύρω στον 3ο μήνα). Εσύ θα δίνεις το δικό σου γάλα ή φόρμουλα τώρα;Με το καλό κιόλας το νέο μωράκι! Μάλλον θα προσπαθήσω κι εγώ με καλαμάκι μέσα στο καλοκαίρι..

Θα δίνω δικό μου από την τράπεζα που έχω κατάψυξη,άντε να φτάσει μέχρι τους 9 μήνες κ μετά για 3 μήνες σκόνη.στον χρόνο φρέσκο γάλα.ηθελα κι εγώ στον χρόνο να το φτάσω αλλά δεν τα κατάφερα δυστυχως λόγω της αποκόλλησης.δεν πειράζει καλά να είναι τα μωράκια μας.ναι δώσε σιγά σιγά καλαμακι,μετά τον χρόνο το βλέπω πιο εφικτό.παντως στον χρόνο μπορεί να τρώει κ γιαουρτακι,τυρακι κ άλλα γαλακτοκομικά άμα δεν συμπληρώσεις την ποσότητα που πρέπει με το γάλα.ολα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο ποτηράκι με καλαμάκι σιλικόνης κατάλληλο για γάλα (μητρικό ή ξένο), για μωρό μικρότερο του έτους. Επειδή τα περισσότερα εκπαιδευτικά ποτήρια με καλαμάκι είναι πλαστικά με προβληματίζει αν είναι ασφαλές να μπαίνει ζεστό γάλα μέσα.. Από μια γρήγορη έρευνα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία ή γνωρίζει θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Κορίτσια, επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο ποτηράκι με καλαμάκι σιλικόνης κατάλληλο για γάλα (μητρικό ή ξένο), για μωρό μικρότερο του έτους. Επειδή τα περισσότερα εκπαιδευτικά ποτήρια με καλαμάκι είναι πλαστικά με προβληματίζει αν είναι ασφαλές να μπαίνει ζεστό γάλα μέσα.. Από μια γρήγορη έρευνα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία ή γνωρίζει θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να βοηθήσει..

Εμεις είχαμε της b box. Κ μπορούσαν να πιουν από 8μ περίπου. Αλλα δ ξερω αν θα μπορεί να πιει γαλα. Για νερό ήταν μια χαρα

Νομιζω υπάρχουν κ αλλες μαρκες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...