Recommended Posts

κορίτσια εσείς τηρείται  αυτά για τις λεχωνες;; να μην βγείτε έξω.. να μην δει κανείς το παιδί πριν 40σει  (πέρα της οικογένειας) κλπ;

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια εσείς τηρείται  αυτά για τις λεχωνες;; να μην βγείτε έξω.. να μην δει κανείς το παιδί πριν 40σει  (πέρα της οικογένειας) κλπ;

Ούτε καν....παραμύθια....Αυτό το να μείνει η γυναίκα στο σπίτι για 40 μέρες είναι μια πρόφαση της γυναίκας τα παλιά τα χρόνια μάλλον για να γλυτώσει τη δουλειά...τωρα να μην δει κανείς το παιδί για 40 μέρες,  την τωρινή εποχή εγώ δεν άφησα  να δει κανείς το παιδί αλλά ούτε και εμάς,  βιντεοκλήση μόνο...Και πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω...το Σάββατο 40ντησαμε εμείς...Αλλά και καλό καιρό δεν έχει να πάμε καμία βόλτα οι τρεις μας...

• Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

CRVnp2.png

Διαφημίσεις

Ούτε καν κ εγώ....έχουμε βγει από 20 μερών έξω στον ήλιο κ τον καθαρό αέρα...πάμε βολτες κ εγώ επίσης....το παιδί το βλέπουν οι δικοί μ λογο καραντίνα κ όχι άλλοι δεν έχει έρθει κανένας....

• Μου αρέσει 2

που ζουμε ρε παιδια;; κ μετα απορουμε με αυτα τα νεατερνταλ που γινονται στα ανωγεια...βγες κοπελα μου να χαρεις το μωρο σου στον ηλιο..μη συχνωτιστεις με κοσμο, λογω κορονοιου, αλλα καντε τη βολτα σας να χαλαρωσετε. φωναξε τη μαμα σου η καποιον να σε βοηθησει...τι πραγματα ειναι αυτα...οτι σε κραταει ηρεμη κ ευτυχη θα κανεις.. τα περι λεχωνας κ 40 ημερων που λες, τα λεγανε πριν 100 χρονια που οι γυναικες γεννουσαν στα χωραφια για να μπορεσουν να μην δουλευουν λιγες μερες..απενοχοποιησε το μυαλουδακι σου κ κανε οτι σε ευχαριστει!! 

• Μου αρέσει 2

αχ αγάπη μου όπως τα λες.. έχω 33 μέρες μεσα με αυτές τις ηλιθιότητες.  θέλει να έρθει η κολλητή μου και όλο της λέω όχι..  είμαι 15 ώρες την μερα μόνη με ένα μωρό. ούτε άνθρωπο να δω ούτε βόλτα.. εγώ το μωρό και ο  αντρας μου.. 

Διαφημίσεις

αχ αγάπη μου όπως τα λες.. έχω 33 μέρες μεσα με αυτές τις ηλιθιότητες.  θέλει να έρθει η κολλητή μου και όλο της λέω όχι..  είμαι 15 ώρες την μερα μόνη με ένα μωρό. ούτε άνθρωπο να δω ούτε βόλτα.. εγώ το μωρό και ο  αντρας μου.. 

να βγεις κ αν η κολλητή σ έχει προσέξει ας έρθει....εμένα ήρθε κ απολαύσαμε καφέ κ κουτσομπολιο...

Just now, Rafaelatarzan είπε:

να βγεις κ αν η κολλητή σ έχει προσέξει ας έρθει....εμένα ήρθε κ απολαύσαμε καφέ κ κουτσομπολιο...

αχ τι ωραια.. ναι προσέχει  γενικά. 

εδώ στον Βόλο δεν έχουμε  κρούσματα  οπότε το άγχος είναι γενικά λιγότερο 

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα! Αυτά τα λέγαμε πριν 100 χρόνια , βγες έξω να απολαύσεις τον ήλιο και τον ωραίο καιρό με το μωράκι σου. Εγώ γέννησα Δεκέμβριο και στις είκοσι μέρες βγήκαμε βόλτα με το μωρό και η παιδίατρος μου είπε να τον βγάζω απλά όχι σε κλειστούς χώρους εμπορικά κλπ έξω στον καθαρό αέρα. Εμείς περνάνε καφεδάκι στο χέρι και βολταραμε με τις ώρες.

Ούτε εμείς εδώ έχουμε...οπότε θα σ πρότεινα να έρθει η φίλη σ αφού προσέχει κ φυσικά αν θες κ συ χωρίς να σε παρασυρω...απλώς την γνώμη μ λεω....θα  σ κάνει καλό.. 

Το 40ημερο αν κάτσεις μέσα δ παλεύεται. Φυσικα κ στα δυο παιδιά βγήκα, στον μικρο από 2εβδ,στην μεγάλη από 3(κ είχα κ πρόβλημα κινητικό στην μεγάλη) 

Τότε δ ειχαμε τέτοιον ιό, οποτε είχαμε κ επαφές με κοσμο. Αυτό δ σημαινει 500ατομα πάνω από το μωρο, ετσι κ αλλιως δ το περνανε αγκαλιές κ τέτοια. Πέρα από την οικογενεια

Καταλαβαίνω ότι λογω των ημερών είναι πιο δύσκολο, η αδερφη μου δ εχει σαραντισει ακομη, αλλα το να βγεις να περπατήσεις με το καροτσι η έναν μαρσιπο δ ειναι κακο, ισα ισα, πολυ καλο θα σας κάνει. Κ σε σένα κ το μωρακι σου

Εφοσον είσαι αρκετές ώρες μόνη δ ειναι κακο να ζητήσεις βοηθεια/παρέα. Απλα με τα κατάλληλα μέτρα αναλόγως των συνθηκων

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

Στις μερες μας ειναι κατι καθαρο υποκειμενικο το πως θα συμπεριφερθεις τις πρωτες 40 μερες και δεν θα επρεπε να ειναι κατακριτεο ουτε οτι μια γυναικα θελει να το κανει ως ηθισται κ να μεινει μεσα ουτε φυσικα αν προτιμησει να μην ακολουθησει αυτο το δρομο κ να βγαινει κανονικα οποτε νοιωσει ετοιμη κ το εχει αναγκη!

Τα παλια χρονια η θνησιμοτητα κ η νοσηροτητα ηταν σε πολυ μεγαλα ποσοστα(μιας κ δεν υπηρχαν φαρμακα,νοσοκομεια,εμβολια) και αυτος ηταν ο κυριος λογος που οι γυναικες τηρουσαν το 40μερο...

Επισης για τις επισκεψεις λογικα ο παιδιατρος δινει εναν μπουσουλα (ειδικα στην κατασταση που βρισκομαστε) φανταζομαι...

Στο συγκεκριμενο θεμα ολα ειναι υποκειμενικα σε εναν μεγαλο βαθμο...

Να σου ζησει το μωρο σου!!

• Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

πρίν από 32 λεπτά , mpempaki1 είπε:

Κι εγώ Βόλο μενω :-D

Μας είχε πει η μαια όταν καναμε μαθήματα θηλασμού ότι φυσικά και μπορούμε να βγούμε βόλτες με το παιδί πριν 40ισει αρκει να είμαστε στον ανοιχτό αέρα και να μην έρχονται σε κοντινή επαφή μαζί του η σαρα και η μαρα. Ούτε στα χιόνια να το πας λέει πειράζει αν το εχεις ζεστό και δεν εισπνέει τον κρύο αέρα. Επισης μας είχε εξηγήσει την λογική που κρατούσαν παλιά το 40ημερο. Φαντάσου ότι δεν υπήρχαν μέρες αργίας για τις γυναίκες. Έπρεπε να κάνουν σκληρές δουλειές και σε δύσκολες συνθήκες. Και επειδή οι άντρες ήταν και λίγο ντουβάρια η εκκλησία προκειμένου να τις προφυλάξει είχε θέσει το 40ημερο σαν διάστημα που χρειάζεται για να πάρει το μωρό και η μαμα ευχή και να βγουν έξω. Αν λέει δεν έβαζαν τον Θεό στη μέση δεν υπήρχε περίπτωση οι αντρες να τις αφήσουν τις γυναίκες να ξεκουραστούν και να εδραιώσουν και τον θηλασμο! 

Τωρα τη σημερον ημέρα είναι δύσκολο να εξηγήσεις σε μεγάλους ανθρώπους ότι αυτό που κανεις δεν είναι κακό. Θυμάμαι που είχα βγει κι εγώ και το μωρό από δυο εβδομάδων και η Θεια μου επέμενε να πάω να πάρω μισή ευχή για να το κάνω αυτό. Ποτε δεν κατάλαβα τι ήταν η μισή ευχή. Αν ήταν να μου δώσουν μια ευχή ας μου την έλεγαν όλη βρε αδερφέ! Όχι κομμένη στη μέση! 

• Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα