Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Iofolen δίνουν στην εγκυμοσύνη.

Τραχηλος κι.εγω 2,8 στην αυχενική,3 στη β επιπεδου.Μια χαρα ειμαστε.

Κι η πιεση σου μια χαρα.Απλα επειδη οπως κι ο διαβητης τωρα εκδηλωνονται αυτα,πρεπει να χουμε το νου μας.

Ναι και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και να μην αγχώθω κυρίως. Απλά μου είπε πρέπει να προσέχουμε και να το παρακολουθήσουμε παραπάνω ώστε να προλάβουμε αν τυχόν εμφανίσω όντως προεκλαμψία. Κι ότι σε αυτή την περίπτωση δηλαδή αν όντως εμφανιστεί ίσως χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα από το συνηθισμένο στην αρχή του 9ου πχ.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Iofolen δίνουν στην εγκυμοσύνη.

Τραχηλος κι.εγω 2,8 στην αυχενική,3 στη β επιπεδου.Μια χαρα ειμαστε.

Κι η πιεση σου μια χαρα.Απλα επειδη οπως κι ο διαβητης τωρα εκδηλωνονται αυτα,πρεπει να χουμε το νου μας.

Κι εμένα η πίεση είναι μια χαρά! Και η εξέταση ούρων μια χαρά και ο τραχηλος 3.2.

Η ζάχαρη μας την έκανε...είμαι και γκυκατζου η αλήθεια είναι!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε ολες! Εγω ειχα εχθές την καμπύλη ζαχαρου και αυριο μπαίνω με το καλο στην 27η εβδομάδα.. οι τιμες μου ηταν στο 0': 87, στο 60': 133 και στο 120': 79 το οποιο με ανησύχησε κιόλας... γίνεται να είναι στις 2 ωρες χαμηλότερο απο την πρώτη τιμή; αυριο θα μιλήσω με την γιατρό μου αλλα εχω αγχωθεί γιατί διάβασα ότι ακομα και οι χαμηλές τιμές μπορούν να ειναι διαβήτης κύησης , 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κι εμένα η πίεση είναι μια χαρά! Και η εξέταση ούρων μια χαρά και ο τραχηλος 3.2.

Η ζάχαρη μας την έκανε...είμαι και γκυκατζου η αλήθεια είναι!!

Μην ανησυχείς κοριτσάκι μου είσαι στο όριο δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα! Με διατροφή θα το ρυθμίσεις. 

Εμένα μου είπε να την κάνω σε 10 μέρες.  Από αύριο ξεκινάω λίγο πιο σωστή διατροφή γιατί έχω ξεφύγει λίγο τελευταία. Θα κοψω εντελώς τα γλυκά και τις χαζομαρούλες. Επίσης θα ξεκινήσω και περπάτημα γιατί όλη μέρα μες στο σπίτι να τρώω και να κάθομαι δεν γίνεται.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

77,140,118 οι δικες μου τιμες στην καμπυλη.

87 ειχα.οταν μετρησα το ζαχαρο.τον Ιουλιο.

Εγκυων ΦΤ στο νηστείας εχει το 95 οριο ανωτατο.Η Βιοιατρικη.

Κοριτσια οπωσδήποτε περπατημα.

Εγω δεν έχω σταματήσει καθόλου τόσους μηνες.

Ειναι.ανθυγιεινο να καθεσαι μεσα στο σπιτι και να τρως.Καλα εγω.δεν αντεχω κιολας.συνεχεια ξαπλα.

Εκτός αν επιβαλλεται φυσικά λογω αποκολλησης κλπ κλπ

Just now, Hope.2019 είπε:

Ναι και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και να μην αγχώθω κυρίως. Απλά μου είπε πρέπει να προσέχουμε και να το παρακολουθήσουμε παραπάνω ώστε να προλάβουμε αν τυχόν εμφανίσω όντως προεκλαμψία. Κι ότι σε αυτή την περίπτωση δηλαδή αν όντως εμφανιστεί ίσως χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα από το συνηθισμένο στην αρχή του 9ου πχ.

Ε ενταξει ολα.μια χαρα!!!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Mighty είπε:

καλημέρα κορίτσια ελπίζω να βαίνουν όλα καλά για όλες σας. έχω καιρό να γράψω κ να διαβάσω λόγω χρόνου. χθες βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης κ εντέλει εχω διαβήτη κύησης. έχει κάποια άλλη εδώ; ανησυχώ λίγο για το μωρό γιατί στην β επιπέδου ενώ όλα βγήκαν φυσιολογικά η περίμετρος της κοιλιάς του είναι στα ανώτατα φυσιολογικά κ αναρωτιέμαι αν έχει επηρεαστεί από τον διαβήτη. εννοείται ξεκίνησε να με παρακολουθεί διατροφολόγος ,να κάνω μετρήσεις κ περιμένω να δω κ τον διαβητολόγο να μου πει εντέλει αν θα χρειαστώ ινσουλίνη. 

Καλησπέρα, εγώ έχω διαβήτη κύησης, η Ενδοκρινολόγος με έβαλε να μετριέμαι όλη ΜΕΡΑ το σάκχαρο και ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ να ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ινσουλίνης ααα και διατροφή! Τουλάχιστον προσπαθώ! 

Just now, Joka είπε:

77,140,118 οι δικες μου τιμες στην καμπυλη.

87 ειχα.οταν μετρησα το ζαχαρο.τον Ιουλιο.

Εγκυων ΦΤ στο νηστείας εχει το 95 οριο ανωτατο.Η Βιοιατρικη.

Κοριτσια οπωσδήποτε περπατημα.

Εγω δεν έχω σταματήσει καθόλου τόσους μηνες.

Ειναι.ανθυγιεινο να καθεσαι μεσα στο σπιτι και να τρως.Καλα εγω.δεν αντεχω κιολας.συνεχεια ξαπλα.

Εκτός αν επιβαλλεται φυσικά λογω αποκολλησης κλπ κλπ

Ε ενταξει ολα.μια χαρα!!!

πολύ καλές οι τιμες σου! Μπράβο, βέβαια εσύ προσέχεις πολύ διατροφή κλπ ίσως ΓΙ ΑΥΤΟ! 
 

Αστα εγώ με την αποκόλληση έχω φρικάρει που κάθομαι όλη μέρα και είμαι άτομο υπερδραστήριο, τώρα κάθομαι στα ΑΥΓΑ μου και δεν το ρισκάρω, βέβαια την Παρασκευή σταματάω την δουλειά και λογικά θα αρχίσω να ΣΚΟΤΩΝΩ κοσμο που δεν θα κάνω τίποτα επικοδομητικό και χρήσιμο....

γι’ αυτό όσες μπορείτε να γυμνάζεστε και να περπατάτε... διατηρείτε την καρδιά και το σώμα σας ενεργό....

 

Just now, Τουτουνι είπε:

Κι εμένα η πίεση είναι μια χαρά! Και η εξέταση ούρων μια χαρά και ο τραχηλος 3.2.

Η ζάχαρη μας την έκανε...είμαι και γκυκατζου η αλήθεια είναι!!

Τουτουνι και εγώ που δεν τρώω γλυκά καθόλου και καθόλου σοκολάτα πάλι έχω σάκχαρο! 
Τι να κάνουμε; Λίγο προσοχή και θα το ξεπεράσουμε και ΑΥΤΟ! 
 

πάντως εγώ πιστεύω για μένα ότι θα γεννήσω πρόωρα...έτσι έχω μια αίσθηση....

  • Μου αρέσει 3

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Κορίτσια παιρνει καποια συμπληρωμα βιταμίνης D;;

@Paris.33Παίρνω D3 συνδυαστικά με το ασβέστιο και ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε extra γιατί δεν επαρκούσε της γυναικολόγου.

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου έκανα τον υπέρηχο σήμερα όλα καλά με το μωράκι μας.

Αλλά αγχώθηκα γιατί μου εμφάνισε 60% πιθανότητα για προεκλαμψία.. είπε ο γιατρός να μην αγχώθω θα το παρακολουθήσουμε. Είπε ευτυχώς που στο πρώτο τρίμηνο έπαιρνα σαλοσπιρ(λόγω εξωσωματικής). Μου είπε έτσι όπως το βλέπει αν εμφανιστεί προεκλαμψία θα εμφανιστεί στον 9ο μάλλον αλλά θα παρακολουθω την πίεση και αν εμφανιστεί τελικά ίσως χρειαστεί να γεννησω νωρίτερα:???:

Α επίσης μου είπε ότι θα φανεί και στα ούρα γιατί συνήθως εμφανίζεται λεύκωμα στα ούρα στην προεκλαμψία.

Εντωμεταξυ εγώ ακόμα έχω χαμηλή πίεση 9-10 συνήθως η μεγάλη..

@Hope.2019 μην ανησυχείς για την προεκλαμψία.. να είσαι χαρούμενη που το είδατε γιατί άλλες παθαίνουν και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει θέμα. 

Κι εμείς το είδαμε στην Α επιπέδου και μάλιστα έχω εξαιρετικά πολλές πιθανότητες... 1/38 μου είχε βγάλει... Παίρνω salospir 2 των 80 mg κάθε μέρα ενώ συνήθως οι περισσότερες παίρνουν 1... Όλα θα πάνε καλά με το μωράκι σου κι εσένα! Μην ανησυχείς καθόλου μα καθόλου!!! Το παρακολουθείτε!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Μην ανησυχείς κοριτσάκι μου είσαι στο όριο δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα! Με διατροφή θα το ρυθμίσεις. 

Εμένα μου είπε να την κάνω σε 10 μέρες.  Από αύριο ξεκινάω λίγο πιο σωστή διατροφή γιατί έχω ξεφύγει λίγο τελευταία. Θα κοψω εντελώς τα γλυκά και τις χαζομαρούλες. Επίσης θα ξεκινήσω και περπάτημα γιατί όλη μέρα μες στο σπίτι να τρώω και να κάθομαι δεν γίνεται.

 Καλημέρα κορίτσια!!!Περπάτημα πρέπει να.ξεκινξσω κι εγώ!!! Όλη μέρα κι εγώ μέσα στο σπίτι πάνω σε.μια καρέκλα δεν παλεύεται!!!

6 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα, εγώ έχω διαβήτη κύησης, η Ενδοκρινολόγος με έβαλε να μετριέμαι όλη ΜΕΡΑ το σάκχαρο και ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ να ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ινσουλίνης ααα και διατροφή! Τουλάχιστον προσπαθώ! 

πολύ καλές οι τιμες σου! Μπράβο, βέβαια εσύ προσέχεις πολύ διατροφή κλπ ίσως ΓΙ ΑΥΤΟ! 
 

Αστα εγώ με την αποκόλληση έχω φρικάρει που κάθομαι όλη μέρα και είμαι άτομο υπερδραστήριο, τώρα κάθομαι στα ΑΥΓΑ μου και δεν το ρισκάρω, βέβαια την Παρασκευή σταματάω την δουλειά και λογικά θα αρχίσω να ΣΚΟΤΩΝΩ κοσμο που δεν θα κάνω τίποτα επικοδομητικό και χρήσιμο....

γι’ αυτό όσες μπορείτε να γυμνάζεστε και να περπατάτε... διατηρείτε την καρδιά και το σώμα σας ενεργό....

 

Τουτουνι και εγώ που δεν τρώω γλυκά καθόλου και καθόλου σοκολάτα πάλι έχω σάκχαρο! 
Τι να κάνουμε; Λίγο προσοχή και θα το ξεπεράσουμε και ΑΥΤΟ! 
 

πάντως εγώ πιστεύω για μένα ότι θα γεννήσω πρόωρα...έτσι έχω μια αίσθηση....

Εγώ αυτό το έχω δεδομένο, τουλάχιστον θα ήθελα να προλάβω να φτάσω, 35, 36 βδομάδα...

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα, εγώ έχω διαβήτη κύησης, η Ενδοκρινολόγος με έβαλε να μετριέμαι όλη ΜΕΡΑ το σάκχαρο και ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ να ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ινσουλίνης ααα και διατροφή! Τουλάχιστον προσπαθώ! 

πολύ καλές οι τιμες σου! Μπράβο, βέβαια εσύ προσέχεις πολύ διατροφή κλπ ίσως ΓΙ ΑΥΤΟ! 
 

Αστα εγώ με την αποκόλληση έχω φρικάρει που κάθομαι όλη μέρα και είμαι άτομο υπερδραστήριο, τώρα κάθομαι στα ΑΥΓΑ μου και δεν το ρισκάρω, βέβαια την Παρασκευή σταματάω την δουλειά και λογικά θα αρχίσω να ΣΚΟΤΩΝΩ κοσμο που δεν θα κάνω τίποτα επικοδομητικό και χρήσιμο....

γι’ αυτό όσες μπορείτε να γυμνάζεστε και να περπατάτε... διατηρείτε την καρδιά και το σώμα σας ενεργό....

 

Τουτουνι και εγώ που δεν τρώω γλυκά καθόλου και καθόλου σοκολάτα πάλι έχω σάκχαρο! 
Τι να κάνουμε; Λίγο προσοχή και θα το ξεπεράσουμε και ΑΥΤΟ! 
 

πάντως εγώ πιστεύω για μένα ότι θα γεννήσω πρόωρα...έτσι έχω μια αίσθηση....

εσύ κορίτσι είχες επίσης αναγούλες φουλ καλά θυμάμια; μήπως συσχετίζεται; εγώ ακόμα έχω. από πότε ξεκίνησαν να σε παρακολουθούν μετά από την καμπύλη;το μωράκι σου αναπτύσσεται φυσιολογικά; ρωτάω γιατί εμένα το βγάλανε λίγο τροφαντό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Εγώ από σήμερα θα ξεκινήσω να περπατάω κάθε απόγευμα μισή ωρίτσα και θα κόψω και όλες τις βλακειούλες που έτρωγα. Γιατί τον περασμένο μήνα έτρωγα συχνά γλυκά και γενικά υδατάνθρακες. Άμα δεν έχετε κάποιο θέμα που να σας απαγορεύεται η κίνηση είναι καλό το περπάτημα!

Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω σε δέκα μέρες και ελπίζω να βγει καλή. 

Επίσης δεν σας είπα χθές τρόμαξα με την πιθανότητα προεκλαμψίας και τα ξέχασα. 822γρ ήταν το μωρό και ο πλακούντας και το αμνιακό και τα οργανάκια του μια χαρά.  Βασικά χθες κάναμε και ένα πρώιμο Doppler. Ο γιατρός μου είναι και εμβευομητρικός πιστοποιημένος και εκεί κάνουμε όλες τις εξετάσεις. Τώρα δεν ξέρω ίσως το κανονικό Doppler γίνει στο επόμενο ραντεβού το Δεκέμβριο

  • Μου αρέσει 4

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Και εγω θα ρωτήσω αν μ επιτρέπει εστω λιγα λεπτα περπάτημα καθημερινά (αφου μετρησουμε τραχηλο) , και θελω να βρω και κάποιες ασκησουλες για τα χερια γιατι την πλατη μου και τα χερια μου ολη μερα καρεκλα καναπε κρεβάτι τα νιώθω χαλια.. Μετα απο τοσα χρονια γυμναστήριο, τρεξιμο και περπάτημα εχω βρεθει κλεισμενη στους 4 τοίχους:(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα! Και εγω θα ρωτήσω αν μ επιτρέπει εστω λιγα λεπτα περπάτημα καθημερινά (αφου μετρησουμε τραχηλο) , και θελω να βρω και κάποιες ασκησουλες για τα χερια γιατι την πλατη μου και τα χερια μου ολη μερα καρεκλα καναπε κρεβάτι τα νιώθω χαλια.. Μετα απο τοσα χρονια γυμναστήριο, τρεξιμο και περπάτημα εχω βρεθει κλεισμενη στους 4 τοίχους:(

Μακάρι να σου επιτρέψει λίγο περπάτημα έστω δέκα με δεκαπέντε λεπτά βρε παιδί μου! Έχεις πιαστεί όλη μέρα μέσα στο σπίτι! Θα σε κάνεις να νοιώσεις πολύ καλύτερα μακάρι να στο επιτρέψει..

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

εσύ κορίτσι είχες επίσης αναγούλες φουλ καλά θυμάμια; μήπως συσχετίζεται; εγώ ακόμα έχω. από πότε ξεκίνησαν να σε παρακολουθούν μετά από την καμπύλη;το μωράκι σου αναπτύσσεται φυσιολογικά; ρωτάω γιατί εμένα το βγάλανε λίγο τροφαντό.

Καλημέρα, εγώ λόγω ινσουλινοαντίστασης με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης! Μετά την αυχενική διαφάνεια είδε ότι η μικρή μου είναι «μπαλονάκι» :P και τροφαντούλα αλλά μεγαλώνει φυσιολογικά! 
 

και μετά την καμπύλη σακχάρου με ξεκίνησε ινσουλίνη και μέτρηση καθημερινά! 
 

αναγούλες δεν έχω,αντιθέτως είμαι οριακά να φάω και τα πιάτα από την πείνα....Ίσως οφείλεται ότι είμαι σπίτι όλη μέρα και δεν περνάει η ώρα μου και το’χω ρίξει στο φαγητό! Πάντως Από κιλά έχω πάρει 5 από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

Εγώ από σήμερα θα ξεκινήσω να περπατάω κάθε απόγευμα μισή ωρίτσα και θα κόψω και όλες τις βλακειούλες που έτρωγα. Γιατί τον περασμένο μήνα έτρωγα συχνά γλυκά και γενικά υδατάνθρακες. Άμα δεν έχετε κάποιο θέμα που να σας απαγορεύεται η κίνηση είναι καλό το περπάτημα!

Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω σε δέκα μέρες και ελπίζω να βγει καλή. 

Επίσης δεν σας είπα χθές τρόμαξα με την πιθανότητα προεκλαμψίας και τα ξέχασα. 822γρ ήταν το μωρό και ο πλακούντας και το αμνιακό και τα οργανάκια του μια χαρά.  Βασικά χθες κάναμε και ένα πρώιμο Doppler. Ο γιατρός μου είναι και εμβευομητρικός πιστοποιημένος και εκεί κάνουμε όλες τις εξετάσεις. Τώρα δεν ξέρω ίσως το κανονικό Doppler γίνει στο επόμενο ραντεβού το Δεκέμβριο

Καλημέρα,  μια χαρά είναι το ζουζουνάκι σου! να σε ρωτήσω κάτι:  τι ακριβώς δείχνει το πρώιμο Doppler;  Έχω ραντεβού 8/12 και απλά ήθελα να ξέρω τι να περιμένω.

Φτιάχνω σιγά-σιγά τα πράγματα του μωρού Που μου έχουνε δώσει και Κάποια που έχω αγοράσει καινούργια. ρουχαλάκια, σεντονάκια, πετσέτες, σελταδάκια, πάνες αγκαλιάς,  κουβερτούλες κλπ,

Αλλά αυτό που πραγματικά με έχει προβληματίσει και είναι για μένα πρόκληση είναι να κουμπώσω σωστά όλες τις κόπιτσες από τα φορμάκια :P 

Σας προκαλώ να το Δοκιμάσετε :lol: 

 

  • Χαχα 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, εγώ λόγω ινσουλινοαντίστασης με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης! Μετά την αυχενική διαφάνεια είδε ότι η μικρή μου είναι «μπαλονάκι» :P και τροφαντούλα αλλά μεγαλώνει φυσιολογικά! 
 

και μετά την καμπύλη σακχάρου με ξεκίνησε ινσουλίνη και μέτρηση καθημερινά! 
 

αναγούλες δεν έχω,αντιθέτως είμαι οριακά να φάω και τα πιάτα από την πείνα....Ίσως οφείλεται ότι είμαι σπίτι όλη μέρα και δεν περνάει η ώρα μου και το’χω ρίξει στο φαγητό! Πάντως Από κιλά έχω πάρει 5 από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

αυτό είναι το λάθος μου οτι το άφησα το θέμα της ινσουλινοαντίστασης(γιατι εχω κεγω) λόγω των αναγούλων κ δεν έκανα ούτε διατροφή ούτε μετρήσεις απλά απέφευγα γλυκά όσο μπορούσα. και εμένα μου τον βρήκαν τροφαντούλη αλλά μου το είπαν στην β'επιπέδου. κεγώ τώρα ξεκίνησα μετρήσεις κ διατροφή αλλά ακόμα όχι ινσουλίνη. καλά είσαι από κιλά νομίζω κεγώ τόσα έχω πάρει βέβαια εγώ ξεκίνησα υπέρβαρη.ίσως δεν θα έπρεπε να χω πάρει παραπάνω από 2-3. σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, εγώ λόγω ινσουλινοαντίστασης με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης! Μετά την αυχενική διαφάνεια είδε ότι η μικρή μου είναι «μπαλονάκι» :P και τροφαντούλα αλλά μεγαλώνει φυσιολογικά! 
 

και μετά την καμπύλη σακχάρου με ξεκίνησε ινσουλίνη και μέτρηση καθημερινά! 
 

αναγούλες δεν έχω,αντιθέτως είμαι οριακά να φάω και τα πιάτα από την πείνα....Ίσως οφείλεται ότι είμαι σπίτι όλη μέρα και δεν περνάει η ώρα μου και το’χω ρίξει στο φαγητό! Πάντως Από κιλά έχω πάρει 5 από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

Καλημέρα,  μια χαρά είναι το ζουζουνάκι σου! να σε ρωτήσω κάτι:  τι ακριβώς δείχνει το πρώιμο Doppler;  Έχω ραντεβού 8/12 και απλά ήθελα να ξέρω τι να περιμένω.

Η εξέταση που πήρα γράφει ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΙΣ ΈΜΒΡΥΟ_ΠΛΑΚΟΥΝΤΙΑΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ-ΑΝΑΛΥΣΗ DOPPLER

Από μετρήσεις εκτός από τις βασικές γράφει και doppler υπερηχογραφία μητριαία αρτηρία δεξιάς, αριστερής ,μέση τιμή και εντύπωμα(εμένα εκεί φάνηκε ότι έχω κόμβους και στις δύο πλευρές κι αυτό εδειξε την προδιάθεση για προεκλαμψία)

Επίσης μετράει και την ομφαλική αρτηρια

Τώρα θυμάμαι μετραγε και άλλα ο γιατρός που μου είπε βγήκαν μια χαρά αλλά δεν τα κατάλαβα και εγώ καλά!

Just now, Hope.2019 είπε:

Η εξέταση που πήρα γράφει ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΙΣ ΈΜΒΡΥΟ_ΠΛΑΚΟΥΝΤΙΑΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ-ΑΝΑΛΥΣΗ DOPPLER

Από μετρήσεις εκτός από τις βασικές γράφει και doppler υπερηχογραφία μητριαία αρτηρία δεξιάς, αριστερής ,μέση τιμή και εντύπωμα(εμένα εκεί φάνηκε ότι έχω κόμβους και στις δύο πλευρές κι αυτό εδειξε την προδιάθεση για προεκλαμψία)

Επίσης μετράει και την ομφαλική αρτηρια

Τώρα θυμάμαι μετραγε και άλλα ο γιατρός που μου είπε βγήκαν μια χαρά αλλά δεν τα κατάλαβα και εγώ καλά!

Με παρακολουθεί και μένα ενδοκρινολόγος λόγω θυρεοειδή όποτε αναμένω την καμπύλη κι αν δεν βγει καλή θα μου δώσει οδηγίες. 

Όλα θα πάνε καλά ελπίζω. Τώρα ξεκινάνε για πολλές μας κάποια προβλήματα , τι να κάνουμε; Με την καθοδήγηση των γιατρών εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...