Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, maroullaki είπε:

γεια σας κοριτσια.... με το αιμα τα ποσοστα επηρεαστηκαν, εκτος απο την τρισωμια 21 που εμεινε ιδια

οποτε τρισωμια 21 1/1639, τρισωμια 18 1/469, τρισωμια 13 1/2037 και προεκλαμψια 1/8... @BILLE πωπω δεν εκλαψα χτες αλλα σημερα μερικα δακρυα δεν μπορεσα να τα συγκρατησω.... αλλα οκ βημα βημα και ψυχραιμια... ψαχνω αυριο την νιπτ και βλεπουμε 

καλη δυναμη σε ολες και αισιοδοξες κοριτσια 

Βήμα βήμα. Μην στεναχωριέσαι. Αισιοδοξία και θετική σκέψη

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Στις 19 έχει γενέθλια η μικρή στις 21 έχω αυχενική ελπίζω να πάνε όλα καλά....να σκέφτεσαι θετικά είναι το τρίτο σου παιδάκι και τα άλλα δύο πίσω είναι υγιείς..... 

Καφέ πίνω έναν κάθε μέρα κάποιες και λίγο παραπάνω έχω το οκ του γιατρού......

Ποτέ έχεις αυχενική???

Στις 16!!! Επιτέλους κοντοζυγωνει!!! Να δούμε τι θα δούμε 

 

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι....ναι γενικά οι κούριερ αυτήν την στιγμή προσπαθούν να ανταπεξέλθουν στο φόρτο εργασίας και υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για τα πάντα ....

Κορίτσια μην με βρίσετε είχα πάρει στην πρώτη εγκυμοσύνη doppler έμβρυου που ακούς την καρδιά όποτε θες ειναι αβλαβές....και αφού έβγαλε την δικιά μου εγκυμοσύνη και δύο εγκυμοσύνες της συνηφαδας μου μετά μου είχε επιστραφεί το έβαλα σήμερα να ακούσω αν και λέει από 12η εβδομάδα και μετά ακουγεται και άκουσα την καρδιά του πω πω είχα να το χρησιμοποιήσω δύο δυο χρόνια και....

Το πιστεύεις ότι σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ τέτοιο;;; αλλά θα κολλήσω εγώ, δεν υπάρχει περίπτωση... 

 

3 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

 κανονικο ή ντεκαφ? 

Εγώ μόνο ντεκαφ πίνω... Ο κανονικός με πειράζει... 

1 ώρα πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσι μου και εμένα τα στομαχικα σε καλυτερη κατάσταση! Οι μυρωδιες με ενοχλούν. Επισης έχω λίγα πονακια μέσα στη μέρα αλλά όχι κάθε μέρα! Καλά για τις ημικρανίες δεν λεω... Έχω πεθάνει... Αλλά δεν ξέρω αν αυτές ειναι λόγω εγκυμοσυνης. Το στήθος είναι πρησμενο αλλά δεν ποναει! Επίσης ματωνουν τα ουλα μου και η οδοντίατρος μου είπε ότι είναι από αυτό. Και τέλος... Πέφτει πολυ μαλλί... Έχω που έχω λίγο.. Θα μείνω φαλακρη!!! 

Έχεις τσεκάρει σίδηρο; 

 

Just now, maroullaki είπε:

γεια σας κοριτσια.... με το αιμα τα ποσοστα επηρεαστηκαν, εκτος απο την τρισωμια 21 που εμεινε ιδια

οποτε τρισωμια 21 1/1639, τρισωμια 18 1/469, τρισωμια 13 1/2037 και προεκλαμψια 1/8... @BILLE πωπω δεν εκλαψα χτες αλλα σημερα μερικα δακρυα δεν μπορεσα να τα συγκρατησω.... αλλα οκ βημα βημα και ψυχραιμια... ψαχνω αυριο την νιπτ και βλεπουμε 

καλη δυναμη σε ολες και αισιοδοξες κοριτσια 

Πω πω ψυχραιμία, με το να κλαις και να στεναχωριέσαι μόνο καλό δεν κάνεις. Όπως λες, βήμα βήμα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2020 at 8:32 ΜΜ, Maria92 είπε:

Μου έδωσε σίδηρο σε μορφή χαπιού το οποίο θα παίρνω κάθε μέρα. Επίσης, το ασβέστιο θα το παίρνω για αρχή Δεύτερη-Τετάρτη-Παρασκευή και είναι διασπειρωμενο άρα μάλλον χάλια στη γεύση (αύριο θα το πάρω πρώτη φορά) και τα Σαββατοκύριακα δε θα παίρνω σίδηρο αλλά τις πολυβιταμινες pregnaderm που έχει τα πάντα: Ω3 λιπαρά, φυλλικο, σίδηρο, βιταμίνες Β,C,D,E τα πάντα όλα δηλ. Πιο πολύ για τα Ω3 μου τα έδωσε γιατί δεν τρώω ψάρια αρνούμαι.

Ααα θα τον ρωτήσω κ εγώ τον δικό μου για αυτές τις βιταμίνες γιατί τις έχω πάρει ήδη (τις βρήκα σε μισή τιμή όταν είχα πάρει τις PregnaDerm για τη ναυτια!!) Επίσης ούτε εγώ τρώω ψάρια συχνά και θα με βόλευε να παίρνω μια κάψουλα τη μέρα αντί για 3 διαφορετικά, έστω και για κάποιες μέρες! 

1 hour ago, Κική_ είπε:

Εμένα πάλι τα στομαχικά χάλια! Μέχρι το μεσημέρι με ταλαιπωρει πολύ. Χτες έκανα και 3 φορές εμετό. Έχει πάρει καμία το σκεύασμα της pregnaderm για τη ναυτία; κάνει δουλειά; Το στήθος κι εμένα πονάει λιγότερο από ότι στην αρχή αλλά εξακολουθεί να είναι πρησμένο. Λέτε να είναι ανησυχητικό; υπομονή με τις ημικρανίες! Είναι δύσκολο! 

Κορίτσι μου εγώ τις είχα πάρει αυτές τις βιταμίνες, μάλιστα τελείωσα όλο το πακέτο και είναι 3 την μέρα,  αλλά νομίζω δεν με βοήθησαν καθόλου, και είχαν και μια περίεργη γεύση τζίντζερ που μου έκαιγε το στόμα! συνέχιζα να έχω αναγουλες και ναυτιες κανονικά οσο καιρο τις έπαιρνα! Όταν μου τελείωσαν ρώτησα τον γιατρό για να παίρνω  το σιρόπι primperan και μου έδωσε το οκ. Δεν το έπαιρνα κάθε μέρα, μόνο όταν είχα αρκετή ναυτία αλλά μου έκανε δουλειά σχεδόν αμέσως! Επίσης το σιρόπι αυτό ενώ μπορούσα να πάρω μέχρι 3 φορές τη μέρα,  τις περισσότερες μέρες το πήρα 1-2 φορές το πολύ, εκτός από μία μέρα που ήμουν πολύ χάλια και το πήρα 3! Γενικά εγώ είχα μεγάλο θέμα με την αναγούλα είχα πάρα πολύ και  με βοήθησε αμέσως αλλά είναι και ανάλογα τον οργανισμό νομίζω!

 

Ευτυχώς τις τελευταίες μέρες δεν έχω αναγουλες, καμία καουρα στην χειρότερη! Το πρόβλημα μου τώρα είναι η δυσκοιλιότητα! έχω να πάω 3 μέρες!! Νιώθω τόσο πρησμενη , έτοιμη να σκάσω !! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Στις 16!!! Επιτέλους κοντοζυγωνει!!! Να δούμε τι θα δούμε 

 

Το πιστεύεις ότι σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ τέτοιο;;; αλλά θα κολλήσω εγώ, δεν υπάρχει περίπτωση... 

 

Εγώ μόνο ντεκαφ πίνω... Ο κανονικός με πειράζει... 

Έχεις τσεκάρει σίδηρο; 

 

Πω πω ψυχραιμία, με το να κλαις και να στεναχωριέσαι μόνο καλό δεν κάνεις. Όπως λες, βήμα βήμα.. 

Μπα την πρώτη φορά είχα κόλλημα τώρα ούτε καν....εγώ στις 21 έχω αργεί ακόμα!!!!

@maroullaki όπως το είπες κορίτσι μου βήμα βήμα θα γίνουν όλα, το να μην κλαίς ή στεναχωριέσαι δεν θα σου το πω έχω περάσει κάτι αντίστοιχο την πρώτη φορα με την εξέταση άλφα τεστ(προπολεμική για οποία αναρωτιέται πλέον δεν την κάνουν βγάζει κατά 60% λανθασμένο αποτελέσμα που έμαθα εκ των υστέρων) που είχε βγει 1/200 για σύνδρομο ντάουν και τελικά ήταν εργαστηριακό λάθος....πέρασα μεγάλη στενοχώρια

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska said:

Ααα θα τον ρωτήσω κ εγώ τον δικό μου για αυτές τις βιταμίνες γιατί τις έχω πάρει ήδη (τις βρήκα σε μισή τιμή όταν είχα πάρει τις PregnaDerm για τη ναυτια!!) Επίσης ούτε εγώ τρώω ψάρια συχνά και θα με βόλευε να παίρνω μια κάψουλα τη μέρα αντί για 3 διαφορετικά, έστω και για κάποιες μέρες! 

Κορίτσι μου εγώ τις είχα πάρει αυτές τις βιταμίνες, μάλιστα τελείωσα όλο το πακέτο και είναι 3 την μέρα,  αλλά νομίζω δεν με βοήθησαν καθόλου, και είχαν και μια περίεργη γεύση τζίντζερ που μου έκαιγε το στόμα! συνέχιζα να έχω αναγουλες και ναυτιες κανονικά οσο καιρο τις έπαιρνα! Όταν μου τελείωσαν ρώτησα τον γιατρό για να παίρνω  το σιρόπι primperan και μου έδωσε το οκ. Δεν το έπαιρνα κάθε μέρα, μόνο όταν είχα αρκετή ναυτία αλλά μου έκανε δουλειά σχεδόν αμέσως! Επίσης το σιρόπι αυτό ενώ μπορούσα να πάρω μέχρι 3 φορές τη μέρα,  τις περισσότερες μέρες το πήρα 1-2 φορές το πολύ, εκτός από μία μέρα που ήμουν πολύ χάλια και το πήρα 3! Γενικά εγώ είχα μεγάλο θέμα με την αναγούλα είχα πάρα πολύ και  με βοήθησε αμέσως αλλά είναι και ανάλογα τον οργανισμό νομίζω!

 

Ευτυχώς τις τελευταίες μέρες δεν έχω αναγουλες, καμία καουρα στην χειρότερη! Το πρόβλημα μου τώρα είναι η δυσκοιλιότητα! έχω να πάω 3 μέρες!! Νιώθω τόσο πρησμενη , έτοιμη να σκάσω !! 

Να σου πω τι έχω προσπαθήσει τις τελευταίες μέρες;μου το είχε πει γαστρεντερολογος

το Πρωί με το που σηκωθώ πίνω ένα ποτηράκι παγωμένο νερό και ξαπλώνω.

συνηθως είναι αρκετό για να ενεργοποιήσει μια κατάσταση χαχαχαχαχα έστω και ελαχιστη

  • Μου αρέσει 2

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες! Σήμερα έκανα αιματολογικές και βγήκαν κι όλας! Μου έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης στο 33.5 ενώ στις πρώτες εξετάσεις ηταν 38.3.. Να προσθέσω πως έχω ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες συμπληρώματα σιδήρου οπότε λογικά θα μου αυξήσει τη δόση! Επίσης άλλη μια εξέταση που βγήκε χαμηλά ήταν στα λεμφοκύτταρα και στην κατηγορία απολύτως 1.36 τα οποία δεν έχω ιδέα τι ειναι! Αύριο αναμένω τηλέφωνο από τον γιατρό να με ενημερώσει 

  • Μου αρέσει 2

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Μπα την πρώτη φορά είχα κόλλημα τώρα ούτε καν....εγώ στις 21 έχω αργεί ακόμα!!!!

@maroullaki όπως το είπες κορίτσι μου βήμα βήμα θα γίνουν όλα, το να μην κλαίς ή στεναχωριέσαι δεν θα σου το πω έχω περάσει κάτι αντίστοιχο την πρώτη φορα με την εξέταση άλφα τεστ(προπολεμική για οποία αναρωτιέται πλέον δεν την κάνουν βγάζει κατά 60% λανθασμένο αποτελέσμα που έμαθα εκ των υστέρων) που είχε βγει 1/200 για σύνδρομο ντάουν και τελικά ήταν εργαστηριακό λάθος....πέρασα μεγάλη στενοχώρια

 

Ευχαριστώ πολύ για την στήριξη κορίτσια, με πήρε λίγο από κάτω έτσι σαν πρώτη κρυάδα αλλά για την ηλικία μου δεν περίμενα και θαύματα και δεν θέλω να είμαι αχάριστη θα μπορούσαν να ναι και χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

@maroullaki mου μη στεναχωριέσαι!όλα καλά θα μας πάνε. Να μου στείλεις κ εμένα μήνυμα να ανταλλάσσουμε τις καθοδηγήσεις των γιατρών μας! το κλάμα είναι ανακουφιστικό. Καλά έκανες και έκλαψες και ξέσπασες. Καλύτερα από το να το κρατάς μέσα σου να σε τρώει  η στεναχώρια. Τώρα φτάνει όμως!ό,τι έκλαψες έκλαψες, πάμε παρακάτω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Evouska είπε:

Ααα θα τον ρωτήσω κ εγώ τον δικό μου για αυτές τις βιταμίνες γιατί τις έχω πάρει ήδη (τις βρήκα σε μισή τιμή όταν είχα πάρει τις PregnaDerm για τη ναυτια!!) Επίσης ούτε εγώ τρώω ψάρια συχνά και θα με βόλευε να παίρνω μια κάψουλα τη μέρα αντί για 3 διαφορετικά, έστω και για κάποιες μέρες! 

Κορίτσι μου εγώ τις είχα πάρει αυτές τις βιταμίνες, μάλιστα τελείωσα όλο το πακέτο και είναι 3 την μέρα,  αλλά νομίζω δεν με βοήθησαν καθόλου, και είχαν και μια περίεργη γεύση τζίντζερ που μου έκαιγε το στόμα! συνέχιζα να έχω αναγουλες και ναυτιες κανονικά οσο καιρο τις έπαιρνα! Όταν μου τελείωσαν ρώτησα τον γιατρό για να παίρνω  το σιρόπι primperan και μου έδωσε το οκ. Δεν το έπαιρνα κάθε μέρα, μόνο όταν είχα αρκετή ναυτία αλλά μου έκανε δουλειά σχεδόν αμέσως! Επίσης το σιρόπι αυτό ενώ μπορούσα να πάρω μέχρι 3 φορές τη μέρα,  τις περισσότερες μέρες το πήρα 1-2 φορές το πολύ, εκτός από μία μέρα που ήμουν πολύ χάλια και το πήρα 3! Γενικά εγώ είχα μεγάλο θέμα με την αναγούλα είχα πάρα πολύ και  με βοήθησε αμέσως αλλά είναι και ανάλογα τον οργανισμό νομίζω!

 

Ευτυχώς τις τελευταίες μέρες δεν έχω αναγουλες, καμία καουρα στην χειρότερη! Το πρόβλημα μου τώρα είναι η δυσκοιλιότητα! έχω να πάω 3 μέρες!! Νιώθω τόσο πρησμενη , έτοιμη να σκάσω !! 

Συμπάσχουν τα έντερα μας. Μόλις ήπια 2 κουταλιές της σούπας σιρόπι ,άντε να δούμε. 

Άσε που έχω πεθάνει όλη την οικογένεια στα λαδερα.  Χθες φασολακια,σήμερα φακές ,αύριο σπανακορυζο. Τους έχω ξεκανει. 

Πίνω χυμό φυσικό. Κ αύριο αν κατέβω θα πάρω κ δαμάσκηνα.  Οι αναγουλες μειώθηκαν.  Απόγευμα με πιάνουν έντονα. 

1 ώρα πρίν, maroullaki είπε:

γεια σας κοριτσια.... με το αιμα τα ποσοστα επηρεαστηκαν, εκτος απο την τρισωμια 21 που εμεινε ιδια

οποτε τρισωμια 21 1/1639, τρισωμια 18 1/469, τρισωμια 13 1/2037 και προεκλαμψια 1/8... @BILLE πωπω δεν εκλαψα χτες αλλα σημερα μερικα δακρυα δεν μπορεσα να τα συγκρατησω.... αλλα οκ βημα βημα και ψυχραιμια... ψαχνω αυριο την νιπτ και βλεπουμε 

καλη δυναμη σε ολες και αισιοδοξες κοριτσια 

Κορίτσι Μ καλή δύναμη κ ψυχραιμία. 

Να έχεις θετική σκέψη.  Όλα αυτά είναι πιθανότητες. Δεν είναι ότι απόλυτα θα συμβούν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@maroullaki το κλαμα και εμένα με βοηθαει πολυ να ξεσπασω!!! Να σκέφτεσαι θετικά και να δεις ότι σε μερικους μήνες θα τα συζητάμε και όλα θα έχουν παει καλα... 

Κορίτσια εγώ σήμερα και παλι με πονοκεφαλο. Χθες με έπιασε το παναντολ το βράδυ!!! Εσας σας αφήνουν οι γιατροί σας ντεπόν και παναντολ? Και για ποσο καιρο? 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

@maroullaki το κλαμα και εμένα με βοηθαει πολυ να ξεσπασω!!! Να σκέφτεσαι θετικά και να δεις ότι σε μερικους μήνες θα τα συζητάμε και όλα θα έχουν παει καλα... 

Κορίτσια εγώ σήμερα και παλι με πονοκεφαλο. Χθες με έπιασε το παναντολ το βράδυ!!! Εσας σας αφήνουν οι γιατροί σας ντεπόν και παναντολ? Και για ποσο καιρο? 

Καλημέρα!! Ντεπον που ρώτησα Μ αφήνει. Μ λέει δε θέλουμε να πονάς. Οπότε πινω. Αλλά γενικά αυτές τις ημέρες έχω κ  γω πολλούς.  Ειδικά από απόγευμα κ μετά.  

Περιμένουμε νέα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 said:

Στις 12 θα πάω σε νευρολόγο τελικά.... 

το σάκχαρο είναι ρυθμισμένο; το ψηλό ή χαμηλό κάνει επίσης πονοκεφάλους...

καλή επιτυχία!

στείλε μας να μας πεις!

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...