Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εξωσωματική


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Είμαι 37 χρονών και είμαι 3 χρόνια παντρεμένη, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε διαδικασίες για να αποκτήσουμε μωράκι. Γνωρίζαμε εξ' αρχής ότι θα γινόταν μόνο με εξωσωματική λόγω ενός θέματος υγείας που έχω. Έκανα την ΑΜΗ και βγήκε πολλή χαμηλή και από εκείνη την ώρα κατάλαβα πως δεν θα είναι εύκολο αλλά ήλπιζα ώσπου εχθές ο γιατρός μας ανακοινώνει ότι  ναι μεν μπορώ να μείνω έγκυος αλλά με δανεικά ωάρια. Ενώ δεν θεωρώ ότι είναι κάτι μεμπτό έπαθα ένα σοκ γιατί ήταν μια πιθανότητα που δεν είχα υπολογίσει και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Από την μια νιώθω άχρηστη και είμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και από την άλλη θέλω σαν τρελή να αποκτήσω ένα μωράκι!! Κι επειδή είναι ευαίσθητο θέμα δεν μπορώ να το μοιραστώ εύκολα. Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να μου πει και γενικά θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antigone είπε:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Είμαι 37 χρονών και είμαι 3 χρόνια παντρεμένη, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε διαδικασίες για να αποκτήσουμε μωράκι. Γνωρίζαμε εξ' αρχής ότι θα γινόταν μόνο με εξωσωματική λόγω ενός θέματος υγείας που έχω. Έκανα την ΑΜΗ και βγήκε πολλή χαμηλή και από εκείνη την ώρα κατάλαβα πως δεν θα είναι εύκολο αλλά ήλπιζα ώσπου εχθές ο γιατρός μας ανακοινώνει ότι  ναι μεν μπορώ να μείνω έγκυος αλλά με δανεικά ωάρια. Ενώ δεν θεωρώ ότι είναι κάτι μεμπτό έπαθα ένα σοκ γιατί ήταν μια πιθανότητα που δεν είχα υπολογίσει και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Από την μια νιώθω άχρηστη και είμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και από την άλλη θέλω σαν τρελή να αποκτήσω ένα μωράκι!! Κι επειδή είναι ευαίσθητο θέμα δεν μπορώ να το μοιραστώ εύκολα. Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να μου πει και γενικά θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα,

Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις κι άλλες γνώμες. Στα 37 σου και χωρίς να έχεις προσπαθήσει καν με τα δικά σου, πώς να βγάλεις συμπεράσματα; Επίσης η ΑΜΗ συνήθως εκτιμάται σε συνδυασμό με την FSH. Αλλά ακόμα και αν ο συνδυασμός τους δεν είναι καλός, μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα για να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου. Προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" για να καταλάβεις. Επίσης, θα σε βοηθήσει σε πρακτικό επίπεδο το site "to make a mommy". Αν χρειάζεσαι κάποια άλλη βοήθεια ή συμβουλή, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Καλησπέρα,

Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις κι άλλες γνώμες. Στα 37 σου και χωρίς να έχεις προσπαθήσει καν με τα δικά σου, πώς να βγάλεις συμπεράσματα; Επίσης η ΑΜΗ συνήθως εκτιμάται σε συνδυασμό με την FSH. Αλλά ακόμα και αν ο συνδυασμός τους δεν είναι καλός, μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα για να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου. Προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" για να καταλάβεις. Επίσης, θα σε βοηθήσει σε πρακτικό επίπεδο το site "to make a mommy". Αν χρειάζεσαι κάποια άλλη βοήθεια ή συμβουλή, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Αγαπητή Troia,

καταρχάς ευχαριστώ που απάντησες! Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη και μπήκα ήδη στο site "to make a mommy" και είναι πολύ ενδιαφέρον! Θα ψαχτώ να δω τι είναι το καλύτερο για εμένα και το μελλοντικό μωρό μας.. Αν γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antigone είπε:

Αγαπητή Troia,

καταρχάς ευχαριστώ που απάντησες! Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη και μπήκα ήδη στο site "to make a mommy" και είναι πολύ ενδιαφέρον! Θα ψαχτώ να δω τι είναι το καλύτερο για εμένα και το μελλοντικό μωρό μας.. Αν γίνει...

Διάβασε και το βιβλίο (καλύτερα αγόρασε την ηλεκτρονική του έκδοση, γιατί ξέρω ότι τώρα με τον κορονοιό αργούν οι παραδόσεις), θα σε διαφωτίσει. Γνώμονας στην απόφαση για τους γιατρούς που θα βλέπεις να είναι η τιμιότητά τους (στο βαθμό που μπορείς να την αξιολογήσεις). Να θυμάσαι ότι τα ωάρια σου κάνουν 3 μήνες να ωριμάσουν, οπότε αυτό είναι το ελάχιστο διάστημα στο οποίο θα πρέπει να εφαρμόσεις τις αλλαγές στον τρόπο ζωής σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Antigone είπε:

Αγαπητή Troia,

καταρχάς ευχαριστώ που απάντησες! Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη και μπήκα ήδη στο site "to make a mommy" και είναι πολύ ενδιαφέρον! Θα ψαχτώ να δω τι είναι το καλύτερο για εμένα και το μελλοντικό μωρό μας.. Αν γίνει...

Καλησπέρα, αυτά που σου πρότεινε η Τροία θα σε βοηθήσουν. Αν επιτρέπεται πόση αμη έχεις; Σίγουρα παίζει ρόλο κ ο συνδυασμός της fsh και στη τελική αν δεν κάνεις προσπάθειες πως αποφασίζει ο γιατρός να σε παραπέμψει σε δοτρια; Εμείς με Αμη 0.86 είχαμε 4 ωάρια κ προχώρησαν τα 3. Αν δεν βιάζεστε πάρα πολύ σίγουρα προσπαθήστε το κάνα χρόνο και παραπάνω. Κ γω κοντεύω 35, ίσως έχει πέσει η ΑΜΗ κ άλλο γιατί κοντεύει χρόνος που την έκανα αλλά θα το προσπαθήσουμε όσο πάει με δικά μου. Κ μη ξεχνάς ότι υπάρχει κ ο φυσικός κύκλος που μπορείς να μαζέψεις ωάρια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 5:13 ΜΜ, chrysa32 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό γυναικολόγο για εξωσωματική? Κυρίως Θεσσαλονίκη!

Καλημέρα, αρχικά για γυναικολόγο θα σου σύστηνα το Δημητρίου Αλέξανδρο αλλά για εξωσωματική δε θα πας σε γυναικολόγο αλλά σε γενετιστή που ασχολείται μόνο με αυτό. Εγώ συστήνω τη Ζερβακάκου Γλ. που έχει δικό της Ιατρείο και συνεργάζεται με όποιο γυναικολόγο θέλεις. Αλλά προσοχή εάν έχει για εξωσωματική γυναικολόγο και μαιευτήρα δεν είναι ότι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...