Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Περίδεση η' πεσσος?


Recommended Posts

Είμαι στη 13 η βδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης. Στην πρώτη είχα βάλει πέσσο στην 26 βδομαδα λόγω ανεπάρκεια τραχήλου 1.1 εκ.ειχε φτάσει. Τελικά τα καταφέραμε μέχρι τις 39 εβδομάδες.

Τώρα στην αυχενική ο τράχηλος είναι 2.6 και μου είπε ο γιατρός θα κάνουμε καλλιέργεια και να σκεφτώ και γω τι από τα δύο προτιμώ.

Έχει καμία.κοπελα εμπειρία? Τι είναι καλύτερο?

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα μιας και είμαι στην 13η εβδομάδα και εγώ της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και στην πρώτη λόγω γιατρού δεν μετρήσαμε ποτέ τράχηλο παρόλες της συσπάσεις που είχα και τελικά έφτασα 34η εβδομάδα με τράχηλο 0.5χιλ εκεί δεν μπορούσα τότε να βάλω κάτι και με κατάκλιση και φαρμακα έφτασα κοντά 40εβδ που γέννησα αυτήν την φορά ο νέος γιατρός παρακολουθεί από την πρώτη στιγμή τον τράχηλο και προς το παρόν είναι 4εκ αλλα λόγω ιστορικού μου εξήγησε πως αν μειωθεί σαν την πρώτη φορά θα ακολουθήσουμε ένα από τα δύο.... περίμενω και εγώ εμπειρίες....

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@ΒαλεντιναΧ @λιλιτο με το καλο τα μωρακια σας! Εγω μετα απο μια αποβολη στις 16 εβδομάδες, λογω βαρβατης ανεπαρκειας,  τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 33η, και εχω κανει ηδη περιδεση την 13η εβδομάδα. Ο τραχηλος μου δεν εχει πεσει ουτε χιλιοστο και γενικα νιωθω πιο ασφαλης! Επειδή το εψαξα πολυ μου προτειναν απο κατακλιση σε συνδυασμό με προγεστερονη (για κανενα λογο δεν το προτεινω,  ειναι κορωνα γράμματα) πεσσο και περιδεση.  Ο γιατρος μου ειναι πεπειραμενος τον εμπιστευτηκα απολυτα εκανα την περιδεση και μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα! 

Να συμπληρώσω οτι στη δικη μ περίπτωση ειχα στην αυχενικη 3,6 τραχηλο  ψηλο και κλειστο, κ μεχρι την τελευταία επίσκεψη στον ηταν ολα καλα,  και απλα μεσα σε μια μερα ισως,  δεν κατάλαβα ποτε δεν ειχα ενδειξεις,  ο τραχηλος αρχισε να ανοιγει, μιση ωρα πονων ηταν αρκετή δεν προλαβαιναμε να κανουμε κατι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

@ΒαλεντιναΧ @λιλιτο με το καλο τα μωρακια σας! Εγω μετα απο μια αποβολη στις 16 εβδομάδες, λογω βαρβατης ανεπαρκειας,  τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 33η, και εχω κανει ηδη περιδεση την 13η εβδομάδα. Ο τραχηλος μου δεν εχει πεσει ουτε χιλιοστο και γενικα νιωθω πιο ασφαλης! Επειδή το εψαξα πολυ μου προτειναν απο κατακλιση σε συνδυασμό με προγεστερονη (για κανενα λογο δεν το προτεινω,  ειναι κορωνα γράμματα) πεσσο και περιδεση.  Ο γιατρος μου ειναι πεπειραμενος τον εμπιστευτηκα απολυτα εκανα την περιδεση και μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα! 

Να συμπληρώσω οτι στη δικη μ περίπτωση ειχα στην αυχενικη 3,6 τραχηλο  ψηλο και κλειστο, κ μεχρι την τελευταία επίσκεψη στον ηταν ολα καλα,  και απλα μεσα σε μια μερα ισως,  δεν κατάλαβα ποτε δεν ειχα ενδειξεις,  ο τραχηλος αρχισε να ανοιγει, μιση ωρα πονων ηταν αρκετή δεν προλαβαιναμε να κανουμε κατι

Να ρωτήσω στην περίδεση χρειαζεται κατάκλιση???? Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και εύχομαι να κρατήσεις γερό το μωράκι σου λυπάμαι για την απώλεια....

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Να ρωτήσω στην περίδεση χρειαζεται κατάκλιση???? Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και εύχομαι να κρατήσεις γερό το μωράκι σου λυπάμαι για την απώλεια....

Ημουν ξαπλα τις πρώτες 10 μερες σχεδον τελειως, γρήγορο μπανακι κ κρεβάτι, μετα σηκωνομουνα σπιτι τριγυρνουσα κ μετα το μηνα εξω κανονικα αλλα πχ μια φορα την εβδομάδα καφεδακι κ αντε σε κανενα μαγαζι,  ειδικα δε οταν στη β επιπέδου ειδαμε τραχηλο 4,1 χαλαρωσαν κ αλλο τα πράγματα..  Καλα και για πιο πολλα νομίζω δεν ήμουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια .τον περασμένο Φλεβάρη γεννησα .στις 19 εβδομάδες διαπιστώσαμε τν ανεπάρκεια τραχήλου .ηταν 0,8 .καναμε εσπευσμένα περιδεση κ όλα πήγαν μια χαρά .δν χρειάστηκε ν κάτσω ξάπλα .μ είπε ν κάνω ότι έκανα κ πριν .ολα πήγαν μια χαρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Γεια σας κορίτσια .τον περασμένο Φλεβάρη γεννησα .στις 19 εβδομάδες διαπιστώσαμε τν ανεπάρκεια τραχήλου .ηταν 0,8 .καναμε εσπευσμένα περιδεση κ όλα πήγαν μια χαρά .δν χρειάστηκε ν κάτσω ξάπλα .μ είπε ν κάνω ότι έκανα κ πριν .ολα πήγαν μια χαρά 

Αχ για πες μου,  οταν σου εκοψε τα ραμματα μετα απο ποσο καιρο γεννησες;; και επισης πονεσες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Αχ για πες μου,  οταν σου εκοψε τα ραμματα μετα απο ποσο καιρο γεννησες;; και επισης πονεσες; 

Λοιπόν .εγω γεννησα με καισαρική .οποτε με το π γεννησα μπυ έκανε μια μέθη και μου έβγαλε το ράμμα ,όπου δεν κατάλαβα τίποτα γιατί ημουν ναρκωμένη .2 φίλες μ π είχαν κάνει περιδεση κ γέννησαν φυσιολογικά , είχαν πονέσει πολύ όταν πήγαν να τους κόψουν τ ραμμα αλλα ήταν στιγμιαίο .πονεσαν εκείνη τ στιγμή κ τέλος .η μια δν άντεχε τν πόνο κ ζήτησε να τη νεκρώσουν για να της τ βγάλουν .εγω ποστευω ότι είναι ανάλογα τν οργανισμό της κάθε γυναίκας κ κατά ποσο αντέχει .σημασια σε όλο αυτό έχει ότι σε  προφυλάσσει κ είναι κάτι πολύ ασφαλές .εσυ κορίτσι μου αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει περιδεση ;νομοζω είχαμε ξαναμιλήσει δε κάποιο ποστ .σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Λοιπόν .εγω γεννησα με καισαρική .οποτε με το π γεννησα μπυ έκανε μια μέθη και μου έβγαλε το ράμμα ,όπου δεν κατάλαβα τίποτα γιατί ημουν ναρκωμένη .2 φίλες μ π είχαν κάνει περιδεση κ γέννησαν φυσιολογικά , είχαν πονέσει πολύ όταν πήγαν να τους κόψουν τ ραμμα αλλα ήταν στιγμιαίο .πονεσαν εκείνη τ στιγμή κ τέλος .η μια δν άντεχε τν πόνο κ ζήτησε να τη νεκρώσουν για να της τ βγάλουν .εγω ποστευω ότι είναι ανάλογα τν οργανισμό της κάθε γυναίκας κ κατά ποσο αντέχει .σημασια σε όλο αυτό έχει ότι σε  προφυλάσσει κ είναι κάτι πολύ ασφαλές .εσυ κορίτσι μου αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει περιδεση ;νομοζω είχαμε ξαναμιλήσει δε κάποιο ποστ .σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα ;;

Ναι ναι ξαναμιλησαμε! Την Τετάρτη 33 ακριβως! Βέβαια δεν εχει γυρισει ακομη η φουσκιτσα μου,  οπότε υπαρχει το ενδεχόμενο να παω κατευθείαν καισαρική κ να μ βγαλει τα ραμματα εκει,  αν γυρισει μ ειπε να παρω λιγες μερες απο τον 9ο, τα κοβουμε και περιμενουμε! Απλα ποτε δεν ρωτησα τον γιατρό που και πως γινεται η διαδικασία. Δηλαδή οι φιλες σου πήγαν στο μαιευτήριο για να τους τα κοψει;;  το μονο σίγουρο σε μια γεννα τον πονο δεν τον γλιτωνεις με τον εναν τροπο ή τον αλλον

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο ναι .απο όσο θυμάμαι ομως δεν γέννησαν κατευθείαν .περασαν μέρες .αλλα έχει ακούσει κ περιπτώσεις που γέννησαν μετά από λίγο .οτι κ να γίνει δν χρειάζεται ν αγχώνεσαι .θα χεις μπει στο μήνα σου ,οποτε θα σαι μια χαρά !!αν πας μ καισαρική δεν θα το καταλάβεις καν .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Pennymav είπε:

Στο μαιευτήριο ναι .απο όσο θυμάμαι ομως δεν γέννησαν κατευθείαν .περασαν μέρες .αλλα έχει ακούσει κ περιπτώσεις που γέννησαν μετά από λίγο .οτι κ να γίνει δν χρειάζεται ν αγχώνεσαι .θα χεις μπει στο μήνα σου ,οποτε θα σαι μια χαρά !!αν πας μ καισαρική δεν θα το καταλάβεις καν .

Εχωω τοση αγωνια που νομίζω δεν περναει ο καιρος!! Τωρα ο,τι ειναι να γινει θα γινει! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Με το καλό! 

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με τράχηλο 2,2 λόγω προηγούμενου χειρουργείου. Είχα κάνει εκτομη στον τράχηλο πριν κάποια χρόνια γιατί υπήρχαν αλλοιώσεις. Έτσι ήταν πολύ κοντός ο τράχηλος από την αρχή. 

Την 27η εβδομάδα είδαμε ότι ήταν στο 1,03. Έβαλα πεσσο και έμεινα ξάπλα. Τον έβγαλα την 37η εβδομάδα. 

Τελικά γέννησα στην πητ μου ακριβώς στις 40 εβδομάδες. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...