Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Παλινδρομηση


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια χτες η γυναίκα μου πήγε στον γιατρό για να την δει κ το χάσαμε κ αυτό το μωράκι μας ήταν 8 εβδομάδων κ δυστυχώς τώρα πάλι μόνοι μας είμαστε πάνε όλα τα όνειρα ήταν 2 εμβρυακια στο ένα δεν ακουσαμε καρδούλα κ στο άλλο είχαμε ακούσει 2 φορές.δεν ξέρω τι να κάνω τόσο κόπος τόσες αγωνίες τόση χαρά κ χάθηκε μέσα σε μια στιγμή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Depi1234 είπε:

Καλησπερα κορίτσια χτες η γυναίκα μου πήγε στον γιατρό για να την δει κ το χάσαμε κ αυτό το μωράκι μας ήταν 8 εβδομάδων κ δυστυχώς τώρα πάλι μόνοι μας είμαστε πάνε όλα τα όνειρα ήταν 2 εμβρυακια στο ένα δεν ακουσαμε καρδούλα κ στο άλλο είχαμε ακούσει 2 φορές.δεν ξέρω τι να κάνω τόσο κόπος τόσες αγωνίες τόση χαρά κ χάθηκε μέσα σε μια στιγμή 

Καλημέρα! Κάντε κουράγιο! Το ξέρω είναι δύσκολο γτ το εχω περάσει 2 φορές κ τη3η ήταν 2 κ το 1 παλλινδρομησε! Τώρα έχω το άλλο μ μωράκι αγκαλιά! Ξεκινήστε αμέσως τις προσπάθειες και θα έχετε σύντομα γεμάτη την αγκαλιά σας με το πιο όμορφο πλασματάκι να ομορφαίνει το σπίτι σας και να ζεσταίνει τις ψυχές σας!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Καλημέρα! Κάντε κουράγιο! Το ξέρω είναι δύσκολο γτ το εχω περάσει 2 φορές κ τη3η ήταν 2 κ το 1 παλλινδρομησε! Τώρα έχω το άλλο μ μωράκι αγκαλιά! Ξεκινήστε αμέσως τις προσπάθειες και θα έχετε σύντομα γεμάτη την αγκαλιά σας με το πιο όμορφο πλασματάκι να ομορφαίνει το σπίτι σας και να ζεσταίνει τις ψυχές σας!

Να σου ζήσει κ να είναι γερό κ τυχερό.μετα από τις αποτυχίες που είχες τι έκανες;έκανες κάποιες εξετάσεις παραπάνω δεν ξέρω τι να κάνουμε;έπειτα από ποσό καιρό ξαναπροσπαθησες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depi1234 είπε:

Να σου ζήσει κ να είναι γερό κ τυχερό.μετα από τις αποτυχίες που είχες τι έκανες;έκανες κάποιες εξετάσεις παραπάνω δεν ξέρω τι να κάνουμε;έπειτα από ποσό καιρό ξαναπροσπαθησες

Σε ευχαριστώ πολύ!

Κοίτα εγώ δεν έκανα εξετάσεις! Και τις 2 φορές έμεινα έγκυος στον επόμενο κύκλο κ έχω 2 παιδάκια! Θεωρήθηκαν τυχαία περιστατικά κ έπαιρνα σαλοσπιρ στη 1η εγκυμοσύνη κ ενέσεις αντιπηκτικες προληπτικά στη 2η. Συνήθως στις 3 αποτυχίες συνεχομενες κ μετα σε στέλνουν για εξετάσεις εκτός κι αν έχεις υποψίες,ενδειξεις ότι κάτι δν πάει καλά ή κάποια πάθηση. Να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας οπωσδήποτε!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Depi1234 είπε:

Καλησπερα κορίτσια χτες η γυναίκα μου πήγε στον γιατρό για να την δει κ το χάσαμε κ αυτό το μωράκι μας ήταν 8 εβδομάδων κ δυστυχώς τώρα πάλι μόνοι μας είμαστε πάνε όλα τα όνειρα ήταν 2 εμβρυακια στο ένα δεν ακουσαμε καρδούλα κ στο άλλο είχαμε ακούσει 2 φορές.δεν ξέρω τι να κάνω τόσο κόπος τόσες αγωνίες τόση χαρά κ χάθηκε μέσα σε μια στιγμή 

Καλησπέρα, αν δεν κάνω λάθος είστε με.εξωσωματικη; Θυμάμαι γράφαμε.με τη κοπέλα στο άλλο θέμα. Υποστήριξε την όσο μπορείς, δεν είναι εύκολο. Να κάνετε έλεγχο στο έμβρυο να δείτε αν είχε κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία. Επίσης καλό είναι πριν προχωρήσετε ξανά να κάνει μια υστεροσκοπηση να δείτε αν υπάρχει καμία φλεγμονή στη μήτρα και αιματολογικές μήπως υπάρχει κάποιο αυτοάνοσο, κάποια θρομβοφιλια. Μπορείτε να απευθυνθείτε κ στο τμήμα αποβολών του Έλενα απλά αργούν τα ραντεβού, είναι λίγο χρονοβόρο. Γιατί οι αιματολογικές κοστίζουν αν πάτε ιδιωτικά. Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φορά κ πετύχατε;.είναι πολύ θετικό αυτό, σίγουρα θα βρείτε τί έφταιξε. Επειδή όμως δίνουμε ήδη πολλά λεφτά σε εξωσωματικη όσο μπορείτε να το ψάξετε πριν ξαναδοκιμασετε. Να της πεις ότι δεν είναι μόνη της σε αυτόν τον αγώνα, όμως θα τα καταφέρουμε! Πάρτε τον χρόνο σας, να δυναμώσετε και ο,τι χρειάζεται ας στείλει κ στο θέμα της εξωσωματικης.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Depi1234 είπε:

Καλησπερα κορίτσια χτες η γυναίκα μου πήγε στον γιατρό για να την δει κ το χάσαμε κ αυτό το μωράκι μας ήταν 8 εβδομάδων κ δυστυχώς τώρα πάλι μόνοι μας είμαστε πάνε όλα τα όνειρα ήταν 2 εμβρυακια στο ένα δεν ακουσαμε καρδούλα κ στο άλλο είχαμε ακούσει 2 φορές.δεν ξέρω τι να κάνω τόσο κόπος τόσες αγωνίες τόση χαρά κ χάθηκε μέσα σε μια στιγμή 

Λυπάμαι πολύ και δυστυχώς το έχω περάσει πολλές φορές, όμως έψαξα τα πάντα για να είμαι και να νιώθω ότι έχω εξαντλήσει τα πάντα 

Αρχικά θα ζητήσετε καρυοτυπο του εμβρύου που θα κάνει στην αποξεση ο γιατρός, αυτό θα είναι πολύ σημαντική πληροφορία 

Αφού πάρετε τον χρόνο σας, καλό είναι να πάτε σ έναν καλό αιματολογο ( προτείνω την Τσεκουρα στο Έλενα) ή ιδιωτικά την κα Λευκού αν δέχεται Αθήνα τωρα , στην συνέχεια ενδοκρινολογο αναπαραγωγής και να σας γράψουν και να δείτε τα πάντα!

Συνήθως η μια φορά είναι τυχαία, όμως καλό ειναι να ξέρουμε τι σημαίνει αν υπάρχει λόγος 

Εγω δεν έχω βρει τι φταίει, υπάρχουν όντως και τα τυχαία, παίρνω δύναμη όμως θα πάρετε και εσείς όταν νιώσετε έτοιμοι και ξανά στην προσπάθεια 

Εύχομαι καλή ανάρρωση και σύντομα να μας λέτε για μια νέα εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Είχα και εγώ 2 παλίνδρομες, μια στη 12η και μία στην 8η εβδομάδα. Καταλαβαίνω πόσο επώδυνο είναι. Στο εξωτερικό ζω και μετά και τη 2η ατυχία ο γιατρός μου είπε ότι μετάτην 3η κάνουν εξετάσεις αλλά παρόλα αυτά που είχε γράψει μερικές. Κάναμε καρυότυπο ζεύγους, και επιπλέον έκανα για θρομβοφιλία, κάποιες βιοχημικές (κρεατινίνη), HbA1c, homocystein, και για το θυρεοειδή. Όλα βγήκαν φυσιολογικά και ο γιατρός μου είπε ότι απλά ήταν 2 τυχαία περιστατικά. Βιοψία στα έμβρυα δεν κάναμε αλλά δεν ξέρω από ποια εβδομάδα και μετά είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί.

Δεν έχω την εμπειρία της εξωσωματικής, απλά ήθελα να σας πω ότι δεν είστε μόνοι.  Έμεινα έγκυος 1 μήνα μετά τη 2η απόξεση και ο γιος μου τώρα κοντεύει 9 μηνών. Προληπτικά μου έδινε ασπιρίνη μέχρι την 36η εβδομάδα και έκανα αντιπηκτικές ενέσεις μέχρι και τη 12η εβδομάδα. Εύχομαι καλή ανάρρωση, να στηρίξεις τη γυναίκα σου και να είσαι δυνατός και για τους 2. Θα βρει τη δύναμη να προχωρήσει. Δεν το ξεχνάς, απλά προχωράς. Ακόμη και τώρα σκέφτομαι πότε θα ήταν τα γενέθλια των μωρών που έχασα. Καλή δύναμη και εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα! 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Είχα και εγώ 2 παλίνδρομες, μια στη 12η και μία στην 8η εβδομάδα. Καταλαβαίνω πόσο επώδυνο είναι. Στο εξωτερικό ζω και μετά και τη 2η ατυχία ο γιατρός μου είπε ότι μετάτην 3η κάνουν εξετάσεις αλλά παρόλα αυτά που είχε γράψει μερικές. Κάναμε καρυότυπο ζεύγους, και επιπλέον έκανα για θρομβοφιλία, κάποιες βιοχημικές (κρεατινίνη), HbA1c, homocystein, και για το θυρεοειδή. Όλα βγήκαν φυσιολογικά και ο γιατρός μου είπε ότι απλά ήταν 2 τυχαία περιστατικά. Βιοψία στα έμβρυα δεν κάναμε αλλά δεν ξέρω από ποια εβδομάδα και μετά είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί.

Δεν έχω την εμπειρία της εξωσωματικής, απλά ήθελα να σας πω ότι δεν είστε μόνοι.  Έμεινα έγκυος 1 μήνα μετά τη 2η απόξεση και ο γιος μου τώρα κοντεύει 9 μηνών. Προληπτικά μου έδινε ασπιρίνη μέχρι την 36η εβδομάδα και έκανα αντιπηκτικές ενέσεις μέχρι και τη 12η εβδομάδα. Εύχομαι καλή ανάρρωση, να στηρίξεις τη γυναίκα σου και να είσαι δυνατός και για τους 2. Θα βρει τη δύναμη να προχωρήσει. Δεν το ξεχνάς, απλά προχωράς. Ακόμη και τώρα σκέφτομαι πότε θα ήταν τα γενέθλια των μωρών που έχασα. Καλή δύναμη και εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα! 

Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι το παιδάκι σου τώρα πρέπει να ψαχτούμε λίγο παραπάνω μας βοήθησαν κ κάποιες κοπέλες εδώ με πληροφορίες που μας έδωσαν αλλά είναι δύσκολη η απώλεια εκεί που έκανες όνειρα κ είχαμε μια απερίγραπτη χαρά κατέληξε στο να είμαστε πάλι μόνοι μας.η γυναίκα μου είχει λευκοπενια κ αυτό με φοβίζει λίγο τι να πω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Depi1234 said:

Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι το παιδάκι σου τώρα πρέπει να ψαχτούμε λίγο παραπάνω μας βοήθησαν κ κάποιες κοπέλες εδώ με πληροφορίες που μας έδωσαν αλλά είναι δύσκολη η απώλεια εκεί που έκανες όνειρα κ είχαμε μια απερίγραπτη χαρά κατέληξε στο να είμαστε πάλι μόνοι μας.η γυναίκα μου είχει λευκοπενια κ αυτό με φοβίζει λίγο τι να πω δεν ξερω

Ναι φυσικά, καταλαβαίνω. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Και δεν είναι εύκολο να δεις και να αντιμετωπίσεις τα πράγματα με απόλυτη ψυχραιμία όταν τα βιώνεις τη δεδομένη στιγμή. Και εγώ εκ των συτέρων τα γράφω αυτά αλλά όταν είχα πρόσφατες τις απώλειες εννοείται ότι υπερίσχυαν άλλα συναισθήματα. Ελπίζω να πήρατε κάποιες απαντήσεις από εδώ και να νιώσατε ότι δεν είστε μόνοι σας.

Όσο για τη λευκοπενία, φυσικά δεν είμαι ειδικό για να ξέρω πώς θα μπορούσε να συμβάλλει ανασταλτικά στην προσπάθειά σας. Το μόνο που ξέρω είναι ότι κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να αυξηθούν τα λευκά στη μητέρα. Σας έχουν πει ότι μπορεί να έχει κάποια σοβαρή επίδραση; Φαντάζομαι ότι είναι κάτι που θα παρακολοθούν συνεχώς.

Τα όνειρα μπορεί να γκρεμίστηκαν αλλά να σκέφτεστε ότι αυτό είναι προσωρινό. Θα τα χτίσετε ξανά. Εύχομαι καλή συνέχεια, καλή τύχη και σύντομα να μάθουμε ευχάριστα νέα σας.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Ναι φυσικά, καταλαβαίνω. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Και δεν είναι εύκολο να δεις και να αντιμετωπίσεις τα πράγματα με απόλυτη ψυχραιμία όταν τα βιώνεις τη δεδομένη στιγμή. Και εγώ εκ των συτέρων τα γράφω αυτά αλλά όταν είχα πρόσφατες τις απώλειες εννοείται ότι υπερίσχυαν άλλα συναισθήματα. Ελπίζω να πήρατε κάποιες απαντήσεις από εδώ και να νιώσατε ότι δεν είστε μόνοι σας.

Όσο για τη λευκοπενία, φυσικά δεν είμαι ειδικό για να ξέρω πώς θα μπορούσε να συμβάλλει ανασταλτικά στην προσπάθειά σας. Το μόνο που ξέρω είναι ότι κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να αυξηθούν τα λευκά στη μητέρα. Σας έχουν πει ότι μπορεί να έχει κάποια σοβαρή επίδραση; Φαντάζομαι ότι είναι κάτι που θα παρακολοθούν συνεχώς.

Τα όνειρα μπορεί να γκρεμίστηκαν αλλά να σκέφτεστε ότι αυτό είναι προσωρινό. Θα τα χτίσετε ξανά. Εύχομαι καλή συνέχεια, καλή τύχη και σύντομα να μάθουμε ευχάριστα νέα σας.

Σε ευχαριστω πολύ Μαρία για τα λόγια σου επειδή το παρακολουθούσαμε άρχιζαν κ ανέβαιναν Κ ευχομαι να μη μην φταίει αυτό ο θεός να βάλει το χέρι του κ βλέπουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...