Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Ουδετεροπενια


nikosp

Recommended Posts

Καλησπερα, 

Το σαββατο η κορη μου ειχε παρει ενα τσιγαρο στο στομα δεν καταπιε καπνο γτ προλαβαμε αλλα δεν ημασταν καιναπολυτα σιγουροι κι ετσι πηγαμε νοσοκομειο. Της εκαναν πλυση στομαχου κι ενα φαρμακο ενεργου ανθρακα κι εναν ενυδατικο ορο. Της βρηκανε πολυ χαμηλα ουδετεροφιλα 178 και ειπαν πως θα κανουν κι ενα πλακακι να ειναι σιγουροι. Μετα απο καμμια ωρα πηγε ο γιατρος και ειπε ολα καλα με τις εξετασεις και ρωτησε αν ειχε περασει καποια ιωση. Η κορη μου ειχε περασει αιφνιδιο εξανθημα αρχες φλεβαρη. Ειπε πως αυτο δικαιολογει την ουδετεροπενια καθως ειχε παρακολουθησει παιδι με αιφνιδιο εξανθημα του οποιου τα ουδετετοφιλα δεν ειχαν επανελθει 2 μηνες μετα και ειπε πως θα φυγουμε την αλλη μερα και πως μενουμε προληπτικα 24 ωρες. Την αλλη μερα ο γιατρος που ειχε εφημερια ειπε πως πρεπει να μεινουμε σε αντιθεση με τον προηγουμενο γιατρο. Εμεις σε επικοινωνια με την παιδιατρο μας και λογω κορονωιου υπογραψαμε και φυγαμε. Να επισημανω πως το νοεμβρη ηταν συνεχεια αρρωστη με ιωσεις της εφερνε ο αδερφος της απο το σταθμο και της ειχαμε κανει εξετασεις και τα ουδετεροφιλα ηταν 1700.Η κορη μου δεν εχει κανενα συμπτωμα ιωσης αυτες τις μερες Εχω τρελαθει.... η παιδιατρος μας καθησυχαζει λεγοντας μας πως μπορει  να ναι λαθος εργαστηριου που δεν το πιστευω να σας πω την αληθεια και στη χειροτερη καλοηθης βρεφικη ουδετεροπενια που περναει... Εχω απελπιστει καποιος με παρομοια εμπειρια;;;; 

Επισης η παιδιατροςη δικη μας ειπε πως θα το βρισκαμε στον τακτικο ελεγχο του ενος χρονου σε λιγες μερες δηλαδη κι οτι εχει αρκετα παιδια με αυτο το θεμα και να μην ανησυχουμε αφου το πλακακι ητανε καλο. Επισης οτι ο ελεγχος στο ενα ετος ζωης γινεται και για την ουδετεροπενια καθως καπου στο χρονο την παρουσιαζουν κι οτι απλα εμεις το βρηκαμε λιγο νωριτερα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nikosp είπε:

κανεις ρε παιδια; ααα

Γενικη αιματος συστηνετε καλητερα πιο μετα αοο το χρονο δηλδη 1.5 με 2 χρονων γιατι στα μικρα παιδακια οι δεικτες ειναι συνεχεια αλλα νταλον εξαιτιας της ηλικιας τους.  Αν το πλακακι ηταν οκ δεν εχεις κανενα προβλημα . Αν υπηρχε κατι θα φαινοταν μια χαρα στα ειπαν οι γιατροι απλα θα σου βαλουν επαναληψει εξετασεων μετα απο κανενα τριμηνο για σιγουρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθεσω επισης πως οταν στο νοσοκομειο βγηκαν τα ουδετεροφιλα κανανε και πλακακι κατ εντολην τωων γιατρων. Μετα απο μιαμιση ωρα πηγανε στη γυναικα μου και της ειπανε βγηκανε. ολες οι εξετασεις ολα καλα. Δεν ειπανε συγκεκριμενα για πλακακι αλλα ολες οι εξετασεις. Φανταζομαι πψς αυτο θα ηταν μεσα. Αν εβλεπαν κατι δε θα το ελεγαν ρε παιδια;;; αχ βοηθηστε καποιος γιατι τη δευτερα θα κανουμε εξετασεις και μεχρι να βγουν θα εχω πεθανει απο την αγωνια μου... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, επανερχομαι στο θεμα αυτο...μετα την εξοδο απο το νοσοκομειο 20 μαρτη περιπου καναμε γενικη αιματος και τα ουδετεροφιλα ηταν 1700...μεταναπο 15 μερες παλι εξετασεις 700 την πεμπτη χτεςεξετασεις 300. Εχουμε τρελαθει...η γιατρος μας λεει οτι εχει καλοηθη ουδετεροπενια αλλα θελει νανκλεισουμε ραντεβου στον κατταμη για σιγουρια... Ισχυριζεται οτι στην καλοηθη ουδετεροπενια τα ουδετεροφιλα ανεβοκδτεβαφνουν μας ειπε να κλεισουμε αλλα μην βιαστουμε δεν ειναι κατι ανησυχητικο και σε 2 με 3 μηνες ραντεβου στον αιματολογο μεσα στο καλοκαιρι...καμμια γνωμη;;; Εχουμε αγχωθει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να μπορει να μας κατευθύνει; Εκλεισα ραντεβου με τον κατταμη τη δευτερα μαλλον θα γινει απο τηλεφωνο αφου στειλω τις εξετασεις με μειλ. Εχει καποιος παρομοια εμπειρια με το παιδί του; Η παιδίατρος μας στην Πατρα μας ειπε να παμε στον κατταμη γιατι οι παιδοαιματολογοι της Πατρας θα μας βάλουν περιττές εξετασεις και θα μας αγχωσουν....τι να πω ρε παιδια ολη αυτη η αναμονή σκοτώνει πραγματικα...Η παιδίατρος λεει καλοήθης ουδετεροπενια απλά θελει επιβεβαίωση απο αιματολογο...μακαρι να ναι ολα καλα αλλα πολυ φοβαμαι πως θα εχουμε Γολγοθά μπροστα.μας.εχουμε ηδη 2 μηνες και παραπάνω που ειμαστε στο άγχος κι ακομα δεν εχουμε ξεμπλεξει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα,

Εκανα ραντεβου με 2 αιματολογους κορυφαιους. Οι αποψεις πολυ διαφορετικες. Ο ενας να μην κανουμε τπτ και να μην ταλαιπωρουμε το παιδι και οτι ειναι αυτοανοση βρεφικη ουδετεροπενια. Ο αλλος εξετασεις γενικη β12 iga igg igm και ana. Πραγματικα δεν ξερω ποιον να πιστεψω.Θελω να πιστεψω αυτον που λεει πως δεν εχει τπτ. Απο την αλλη μου δημιουργουνται αμφιβολιες.Και αυτος που μας εβαλε τις εξετασεις λεει πως το πιο λογικο ειναι αυτο με την αυτοανοση που περναει σε καποια χρονια αλλα παει δια του αποκλεισμου. Πρωτο βημα αυτες οι εξετασεις κι αν δε δειξουν τπτ καποιες πιο ειδικες οπου θα πρεπει να παμε στο αγια σοφια να παρουν λιγο αιμα οπως ειπε για να παει δειγμα στην κρητη η τη γερμανια. Βεβαια δε μας εξηγησε τι εξετασεις θα ειναι αυτες και τι θα δειξουν. Ειλικρινα δεν θα ηθελα να μαθω το τριτο βημα και δεν τολμησα καν να ρωτησω γιατι λογικα θα ειναι το μυελογραμμα. Αυτο δεν θελω καν να το σκεφτομαι. Πραγματικα ελεγα πως θα παρω απαντησεις και δυστυχως δεν πηρα.... Τον ρωτησα και για το πλακακι που κανουμε σε καθε εξεταση και ειπε πως ειναι θετικο οτι δε δειχνει κατι και πιστευει πως δεν κρυβεται κατι πολυ κακο. Τι να πω αγχωθηκα περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον μετα απο 2γιατρους αγχωνεστε ακομη,η θα πατε σε τριτο,η θα κανετε τις εξετασεις

τουλ να καταληξετε στο καλο σεναριο,μεσω αποκλεισμου που λες

αν ειναι κ απλα αιμοληψια δ ειναι μεγαλη ταλαιπωρια

ολα να πανε καλα!κ να παρετε καλες απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 months later...
  • 8 months later...

Γεια σας ελπιζω τα μωράκια σας να ειναι καλα εμεις σε τυχαίο έλεγχο βρήκαμε μέτρια ουδετεροπενια και πανω π θα καναμε εξετασεις μας επιασε ο κορονωιου και ακυρώθηκαν γιατι μ ειπν δεν θα βγουν σωστές. Οι γιατροι κατα βαση μ λενε να μην ανησυχώ και οτι μαλλον δν προέρχεται απο κατι κακο Αλλα εχω περασει τοσα πολλα που ο νους μου μονο στο κακο παει. Πως εξελίχθηκε σε εσας;

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...