Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Προσπάθεια εννια μηνών για εγκυμοσύνη


Xristinak

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σε όλες σας. Μόλις έκανα εγγραφή στο parents cafe μιας κ είμαι πολύ αγχωμενη κ νομίζω ότι αν ακουσω παρόμοιες ιστορίες με τη δική μου με καλό τέλος ίσως πάρω κουράγιο. Προσπαθούμε για μωρό εδώ  κ εννια μήνες εντατικά αλλά τίποτα. Το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα διατροφή χωρίς υδατάνθρακες ζάχαρη κ πολλά άλλα λόγω μύκητα καντίνα που με έκανε να υποφέρω. Νόμιζα πως ο καντίνα ευθύνεται που δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος. Σήμερα που έκανα εξετάσεις γονιμότητας βρήκα ότι έχω θέμα με τον θυροειδή. Τα αντισώματα του θυροειδή είναι ανεβασμένα και θα πρέπει να πάω κ σε ενδοκρινολόγο να το ρυθμίσω. Επίσης κ η προλακτίνη είναι πολύ ανεβασμένη. Αυτά τα αποτελέσματα λέτε να ευθύνονται που δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να μείνω έγκυος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Xristinak είπε:

Κορίτσια γεια σε όλες σας. Μόλις έκανα εγγραφή στο parents cafe μιας κ είμαι πολύ αγχωμενη κ νομίζω ότι αν ακουσω παρόμοιες ιστορίες με τη δική μου με καλό τέλος ίσως πάρω κουράγιο. Προσπαθούμε για μωρό εδώ  κ εννια μήνες εντατικά αλλά τίποτα. Το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα διατροφή χωρίς υδατάνθρακες ζάχαρη κ πολλά άλλα λόγω μύκητα καντίνα που με έκανε να υποφέρω. Νόμιζα πως ο καντίνα ευθύνεται που δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος. Σήμερα που έκανα εξετάσεις γονιμότητας βρήκα ότι έχω θέμα με τον θυροειδή. Τα αντισώματα του θυροειδή είναι ανεβασμένα και θα πρέπει να πάω κ σε ενδοκρινολόγο να το ρυθμίσω. Επίσης κ η προλακτίνη είναι πολύ ανεβασμένη. Αυτά τα αποτελέσματα λέτε να ευθύνονται που δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να μείνω έγκυος;

γεια σου!! τα αvτισωματα ειvαι μοvο αvεβασμεvα η κ η Tsh? τα αvτισωματα δεv ρυθμιζοvται η tsh ρυθμιζετε μοvο. η προλακτιvη ρυθμιζετε ευκολα . Οι υπολοιπες εξετασεις ειvαι καλες fsh lh e2 ? Η tsh για vα συλλαβεις καλο ειvαι vα ειvαι κατω απο 2.5. 

για τηv ιστορια κ εγω ειχα αvτισωματα κ tsh 3,2 μολις πηρα χαπι κ επεσε η tsh εμειvα εγκυος τοv πρωτο μηvα . Ειχα ξεκιvησει κ βιταμιvες για τοv θυροειδη καλο καvει το σελιvιο κ βιταμιvη d . 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Xristinak είπε:

Κορίτσια γεια σε όλες σας. Μόλις έκανα εγγραφή στο parents cafe μιας κ είμαι πολύ αγχωμενη κ νομίζω ότι αν ακουσω παρόμοιες ιστορίες με τη δική μου με καλό τέλος ίσως πάρω κουράγιο. Προσπαθούμε για μωρό εδώ  κ εννια μήνες εντατικά αλλά τίποτα. Το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα διατροφή χωρίς υδατάνθρακες ζάχαρη κ πολλά άλλα λόγω μύκητα καντίνα που με έκανε να υποφέρω. Νόμιζα πως ο καντίνα ευθύνεται που δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος. Σήμερα που έκανα εξετάσεις γονιμότητας βρήκα ότι έχω θέμα με τον θυροειδή. Τα αντισώματα του θυροειδή είναι ανεβασμένα και θα πρέπει να πάω κ σε ενδοκρινολόγο να το ρυθμίσω. Επίσης κ η προλακτίνη είναι πολύ ανεβασμένη. Αυτά τα αποτελέσματα λέτε να ευθύνονται που δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να μείνω έγκυος;

Η αυξημένη προλακτινη σίγουρα δεν επιτρέπει να μείνεις εγκυος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, linaa είπε:

γεια σου!! τα αvτισωματα ειvαι μοvο αvεβασμεvα η κ η Tsh? τα αvτισωματα δεv ρυθμιζοvται η tsh ρυθμιζετε μοvο. η προλακτιvη ρυθμιζετε ευκολα . Οι υπολοιπες εξετασεις ειvαι καλες fsh lh e2 ? Η tsh για vα συλλαβεις καλο ειvαι vα ειvαι κατω απο 2.5. 

για τηv ιστορια κ εγω ειχα αvτισωματα κ tsh 3,2 μολις πηρα χαπι κ επεσε η tsh εμειvα εγκυος τοv πρωτο μηvα . Ειχα ξεκιvησει κ βιταμιvες για τοv θυροειδη καλο καvει το σελιvιο κ βιταμιvη d . 

Γεια και σε εσένα. Συγχαρητήρια για το παιδάκι σου... Η tsh είναι στο 1.77 με φυσιολογικές τιμές από 0.35-4.94 και η θυροξίνη ελεύθερη είναι 0.97 και οι φυσιολογικές τιμές είναι από 0.70-1.48. και η προλακτίνη μου είναι 49.80 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέχρι πέντε. Οι antitpo antitg είναι ανεβασμένες. Είχα και έλλειψη βιταμίνης d αλλά με θεραπεία την ανέβασα στο 28. Περιμενω τώρα από την γυναικολόγο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω γιατί Μ έχει φάει το άγχος . Είχαμε πει ότι αν μέχρι τον Αύγουστο δεν έχω μείνει έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφια. Και σκέφτομαι αν φταίνε αυτά τα αποτελέσματα για τις ανεπιτιλυχης προσπάθειες που μάλλον φταίνε απ' ο,τι λέτε. Πολύ αγχωτική διαδικασία πάντως.. συγχαρητήρια που τα κατάφερες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου ....

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Η αυξημένη προλακτινη σίγουρα δεν επιτρέπει να μείνεις εγκυος.

Τι στο καλό είναι αυτή η προλακτίνη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Xristinak είπε:

Γεια και σε εσένα. Συγχαρητήρια για το παιδάκι σου... Η tsh είναι στο 1.77 με φυσιολογικές τιμές από 0.35-4.94 και η θυροξίνη ελεύθερη είναι 0.97 και οι φυσιολογικές τιμές είναι από 0.70-1.48. και η προλακτίνη μου είναι 49.80 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέχρι πέντε. Οι antitpo antitg είναι ανεβασμένες. Είχα και έλλειψη βιταμίνης d αλλά με θεραπεία την ανέβασα στο 28. Περιμενω τώρα από την γυναικολόγο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω γιατί Μ έχει φάει το άγχος . Είχαμε πει ότι αν μέχρι τον Αύγουστο δεν έχω μείνει έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφια. Και σκέφτομαι αν φταίνε αυτά τα αποτελέσματα για τις ανεπιτιλυχης προσπάθειες που μάλλον φταίνε απ' ο,τι λέτε. Πολύ αγχωτική διαδικασία πάντως.. συγχαρητήρια που τα κατάφερες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου ....

Τι στο καλό είναι αυτή η προλακτίνη;

vαι η προλακτιvη σου ειvαι πολυ ψηλα. Μηv αvχωvεσε δεv ειvαι τιποτα με εvα χαπι πεφτει αμεσως. Η προλκτιvη ειvαι μια ορμοvη που εμποδιζει vα γιvει ωορηξια κ συλληψη. Πεφτει ομως πολυ ευκολα αυτηv τηv ορμοvη τηv εκριvουv οι γυvαικες συvηθως που θυλαζουv κ γιαυτο κ με το θυλασμο μεvεις δυσκολα εγκυος . απλ εσεvα εχει αποριθμιστει απο αvχος λογικα μπορει κ απο το θυροειδη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Xristinak είπε:

Γεια και σε εσένα. Συγχαρητήρια για το παιδάκι σου... Η tsh είναι στο 1.77 με φυσιολογικές τιμές από 0.35-4.94 και η θυροξίνη ελεύθερη είναι 0.97 και οι φυσιολογικές τιμές είναι από 0.70-1.48. και η προλακτίνη μου είναι 49.80 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέχρι πέντε. Οι antitpo antitg είναι ανεβασμένες. Είχα και έλλειψη βιταμίνης d αλλά με θεραπεία την ανέβασα στο 28. Περιμενω τώρα από την γυναικολόγο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω γιατί Μ έχει φάει το άγχος . Είχαμε πει ότι αν μέχρι τον Αύγουστο δεν έχω μείνει έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφια. Και σκέφτομαι αν φταίνε αυτά τα αποτελέσματα για τις ανεπιτιλυχης προσπάθειες που μάλλον φταίνε απ' ο,τι λέτε. Πολύ αγχωτική διαδικασία πάντως.. συγχαρητήρια που τα κατάφερες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου ....

Τι στο καλό είναι αυτή η προλακτίνη;

Ειναι μια ορμόνη που την έχουν φυσιολογικά πολυ ανεβασμένη οι θηλάζουσες, ετσι το σώμα παιρνει το μήνυμα να μην ξαναμεινει εγκυος για την προστασία του πρώτου μωρού. Φυσικα τιποτα δεν ειναι απόλυτο. Ξέρουμε  θηλάζουσες που έμειναν έγκυες. Πολυ παράγοντικο μάλλον το ζητημα.

πολλες φορές ομως ανεβαίνει και σε άλλες γυναίκες. Επηρεάζεται απο το άγχος , αν περπάτησες πριν δώσεις αιμα κ.α. Οι γιατροι δίνουν χάπι και έρχεται σταισα της.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Xristinak είπε:

Γεια και σε εσένα. Συγχαρητήρια για το παιδάκι σου... Η tsh είναι στο 1.77 με φυσιολογικές τιμές από 0.35-4.94 και η θυροξίνη ελεύθερη είναι 0.97 και οι φυσιολογικές τιμές είναι από 0.70-1.48. και η προλακτίνη μου είναι 49.80 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέχρι πέντε. Οι antitpo antitg είναι ανεβασμένες. Είχα και έλλειψη βιταμίνης d αλλά με θεραπεία την ανέβασα στο 28. Περιμενω τώρα από την γυναικολόγο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω γιατί Μ έχει φάει το άγχος . Είχαμε πει ότι αν μέχρι τον Αύγουστο δεν έχω μείνει έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφια. Και σκέφτομαι αν φταίνε αυτά τα αποτελέσματα για τις ανεπιτιλυχης προσπάθειες που μάλλον φταίνε απ' ο,τι λέτε. Πολύ αγχωτική διαδικασία πάντως.. συγχαρητήρια που τα κατάφερες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου ....

Τι στο καλό είναι αυτή η προλακτίνη;

Για τις διαφορές τιμές, προλακτινη κλπ σου είπαν τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα.. Εγώ επιπλέον θα σου έλεγα πριν τη σαλπιγγογραφια να κάνετε έλεγχο στο σπέρμα του συζυγου.. Κ εγώ σε μένα έψαχνα τι γίνεται κ τλκ από το σπέρμα δυακολευομασταν.. Φυσικά αν ρυθμιστούν οι ανεβασμενες σου τιμές πολυ πιθανον να μην προλαβατε να κάνετε κάτι άλλο γτ θα σαι έγκυος.. Στο Ευχομαι να'ναι γρήγορη κ ευκολη η λυση ώστε να γινεις μανουλα.. 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Για τις διαφορές τιμές, προλακτινη κλπ σου είπαν τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα.. Εγώ επιπλέον θα σου έλεγα πριν τη σαλπιγγογραφια να κάνετε έλεγχο στο σπέρμα του συζυγου.. Κ εγώ σε μένα έψαχνα τι γίνεται κ τλκ από το σπέρμα δυακολευομασταν.. Φυσικά αν ρυθμιστούν οι ανεβασμενες σου τιμές πολυ πιθανον να μην προλαβατε να κάνετε κάτι άλλο γτ θα σαι έγκυος.. Στο Ευχομαι να'ναι γρήγορη κ ευκολη η λυση ώστε να γινεις μανουλα.. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ... Είναι τόσο αγχωτική η όλη διαδικασία και δεν ήξερα που να απευθυνθώ γιατί και ο άντρας μου είναι πολύ αγχωμενος για αυτό το θέμα  και όταν το συζητάω μαζί του τον αγχωνω περισσότερο. Να σαι καλά!!!!!θα κάνουμε και σπερμοδιαγραμμα αλλά το αφήνω για το τελευταίο βήμα γιατί τον λυπάμαι. Μας έχει αγχώσει πολύ το όλο θέμα. 

1 hour ago, Καντι είπε:

Ειναι μια ορμόνη που την έχουν φυσιολογικά πολυ ανεβασμένη οι θηλάζουσες, ετσι το σώμα παιρνει το μήνυμα να μην ξαναμεινει εγκυος για την προστασία του πρώτου μωρού. Φυσικα τιποτα δεν ειναι απόλυτο. Ξέρουμε  θηλάζουσες που έμειναν έγκυες. Πολυ παράγοντικο μάλλον το ζητημα.

πολλες φορές ομως ανεβαίνει και σε άλλες γυναίκες. Επηρεάζεται απο το άγχος , αν περπάτησες πριν δώσεις αιμα κ.α. Οι γιατροι δίνουν χάπι και έρχεται σταισα της.

Ο ενδοκρινολόγος το ρυθμίζει κ αυτό έτσι; Άντε να δούμε τι θα γίνει... Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πραγματικά!!

1 hour ago, linaa είπε:

vαι η προλακτιvη σου ειvαι πολυ ψηλα. Μηv αvχωvεσε δεv ειvαι τιποτα με εvα χαπι πεφτει αμεσως. Η προλκτιvη ειvαι μια ορμοvη που εμποδιζει vα γιvει ωορηξια κ συλληψη. Πεφτει ομως πολυ ευκολα αυτηv τηv ορμοvη τηv εκριvουv οι γυvαικες συvηθως που θυλαζουv κ γιαυτο κ με το θυλασμο μεvεις δυσκολα εγκυος . απλ εσεvα εχει αποριθμιστει απο αvχος λογικα μπορει κ απο το θυροειδη. 

Κ από θυροειδή κ από άγχος πάμε πολύ καλά!!! Άντε να δούμε τι θα γίνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, linaa είπε:

γεια σου!! τα αvτισωματα ειvαι μοvο αvεβασμεvα η κ η Tsh? τα αvτισωματα δεv ρυθμιζοvται η tsh ρυθμιζετε μοvο. η προλακτιvη ρυθμιζετε ευκολα . Οι υπολοιπες εξετασεις ειvαι καλες fsh lh e2 ? Η tsh για vα συλλαβεις καλο ειvαι vα ειvαι κατω απο 2.5. 

για τηv ιστορια κ εγω ειχα αvτισωματα κ tsh 3,2 μολις πηρα χαπι κ επεσε η tsh εμειvα εγκυος τοv πρωτο μηvα . Ειχα ξεκιvησει κ βιταμιvες για τοv θυροειδη καλο καvει το σελιvιο κ βιταμιvη d . 

Τώρα είδα πως η e2 einai 53 κ η fsh 4.5. και η tsh είναι 1.77 . Αυτά τα αποτελέσματα καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Καντι είπε:

Ναι τελεια ειναι! Δεύτερη μερα περιοδου τις εκανες;

Τετάρτη μέρα περιόδου. 2η με 5η μου είπε η γιατρός. Διάβασα μια δική σου ανάρτηση παλαιότερη και πραγματικα συγκινήθηκα Μ αυτά που πέρασες...εύχομαι να χαίρεσαι το παιδάκι σου... Ένα έχεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Xristinak είπε:

Τώρα είδα πως η e2 einai 53 κ η fsh 4.5. και η tsh είναι 1.77 . Αυτά τα αποτελέσματα καλά είναι;

Οι εξετάσεις σου είναι άριστες οπότε σύντομα θα μείνεις έγκυος.  Μπράβο σου που το ψάχνεις νωρίς σίγουρα όλα θα πάνε γρήγορα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , linaa είπε:

Μακάρι..σ ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια. Εγώ θεωρώ άργησα κιόλας. Θεωρώ πως όταν λες στον γυναικολόγο σου ότι ξεκινάς για παιδί αντί για τον απλό προγεννητικό έλεγχο να σου γράφει κατευθειαν κ αυτές τις εξετάσεις.να ξέρεις από την αρχή. Όχι να απογοητεύεται το ζευγάρι κάθε μήνα ενώ μπορεί να βελτιώσει κάτι κ να καταφέρει πιο γρήγορα εγκυμοσύνη. Φυσικά δεν ξέρω στην δική μας περίπτωση αν σίγουρα είναι ο θυροειδης κ η προλακτίνη που ευθύνονται που δεν έχω μείνει μέχρι τώρα αλλά ελπίζω να είναι αυτό κ όχι κάτι πιο σοβαρό κ να τα καταφέρουμε γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...