Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Doppler - Μικρή κοιλιά & άκρα, έχω αγχωθει!


El86

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Πήγα σήμερα για doppler και ο γιατρός με ενημέρωσε ότι το μωρό είναι πιο μικρό από το αναμενόμενο, δηλαδή είναι στα 1260g (είμαι στην 30η εβδομάδα κύησης), το οποίο δεν είχε προκύψει ως θέμα από τις προηγούμενες εξετάσεις & υπερήχους. Αυτό που μου ανέφερε είναι ότι η κοιλιά του μωρού και τα άκρα του αναπτύσσονται αργά (η εκατοστιαια θέση είναι στα 1,3g), οπότε καταλαβαίνετε τη στεναχώρια και το άγχος μου... Αυτό που μου είπε ο γιατρός είναι ότι πολύ πιθανόν το θέμα να είναι γονιδιακο, οπότε και το μωρό θα γεννηθεί λίγο πιο μικρό (κληρονομικότητα, ωστόσο και οι 2 μας είμαστε ψηλοί γονείς, αλλά οι μαμάδες μας είναι κοντές) ή θέμα με σύνδρομο, ωστόσο στην αυχενική είχε δείξει ότι οι πιθανότητες για χρωμοσωμιες ήταν πολύ μικρές (1 στα 5460, 1 στα 10000 και 1 στα 20000). Μου πρότειναν να κάνω μια επανάληψη της εξέτασης σε 2 εβδομάδες. Έχει τύχει σε καμία άλλη; Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.. θα στα πω απλα.. η αυχενικη και η β επιπέδου εχουν υψηλό ποσοστό ανίχνευσης στο down και σε αλλες δυο τρισωμιες..ολα τα υπόλοιπα σπανια γενετικά σύνδρομα ανιχνεύονται με αμνιο και μοριακο καρυοτυπο.. θες συμβουλευτική με γενετιστή μηπως ψάξει συγκεκριμένα σύνδρομα... εάν θες συζήτησε να την κανεις τωρα.. 

εάν η καρδιακή λειτουργία ειναι φυσιολογική ειναι πολυ σημςντικο γιατι πολλα σύνδρομα εμφανίζουν και μη φυσιολογική καρδιακή λειτουργία ΟΜΩΣ τα σύνδρομα αποκλείονται μονο με επεμβατική μέθοδο αμνιοπαρακεντησης..

εαν ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικός Τοτε θα πρόκειται για ενα μωρο μικρό για την ηλικια κυησης ( sga).. εάν το εμβρυο ήτανε μεσα στις καμπυλες και τωρα υπαρχει πτώση τοτε το μωρο εινσι iugr ( επιβρανδυση της εμβρυϊκής αναπτυξης).. 

θες συχνή παρακολούθηση καθε δυο βσομαδεσ Ειναι το πρωτόκολλο, συνήθως δίνουν Σαλοσπίρ ή ηπαρινες ( μεγάλο ποσοστό των εμβρύων iugr ή sga οφείλονται σε θρομβοφιλια της μητέρας) .. 

Το 80% παιδιων που γενιουνται iugr ή/ και sga συνήθως μεσα στο 6μηνο μπαίνουν στις καμπυλες ( catch up growth) εάν αποτύχουν ( μπορεί να τρώνε αλλά να μη ψηλώνουν με φυςιολογικο ρυθμό) να εινσι μικροκαμωμένα ή κοντοχοντρα μπαίνουν σε προγραμμα αυξητικής ορμόνης.. αν ειναι το τελικό ύψος να γίνουν 1.45 ( γιτι εχουν πεςει απο τις καμπυλες) κερδίζουν 4-5 εκατοστά.. σε γενικές γραμμές όλα αυτα αλλα εινσι πολυ μακρινά και αχρείαστα..

Αν ο γιατρος σου ειναι γάτος ( γιατι οι καλοι ιατροί στα δύσκολα φαίνονται) συζητά μηπως χρειαζεςαι σάλοσπιρ ή εάν πρεπει να κάνεις πλήρη έλεγχο Θρομβοφιλίας ΚΑΙ  ΑΜΝΙΟ ( μπορει Ο πλακούντας να κρασάρει Και το μωρο να μην παίρνει θρεπτικά συστατικά συνηθωσ η ηπαρινη βοηθάει).. βασικά χρειαζεςαι παρακολούθηση εάν το μωρο επιβραδύνει λογω δίκης σου παθολογίας ( απέκλεισε οσα μπορεις με εξεταςεις) , συνδρόμου (Η αμνιο αποκλείει Παρα πολλα) ή άλλης γενετικής προδιάθεσης ( εάν αποκλείστουν οι αλλοι συο παράγοντες τοτε μένει μονο αυτο) ενός υγιέστατου μικροκαμωμένου μωρου που οπως ανέφερα το 80% μπαίνουν στις καμπυλες τους πρώτους 6 μήνες απο τη γέννηση..

συζητα το ενδεχόμενο να γεννήσεις με καισαρική ( αποφυγή  κινδυνου μικρό μωρό να στρεσαριστει απο τον φυςιολογικο τοκετο) .. 

ο ιατρος πρεπει να ειναι γάτος με πέταλα .. πήγαινε και για αλλη γνώμη σε έμπειρους υπερηχογραφηστες .. ηρεμησε ξεκινα διατροφή πλούσια σε φρούτα βιταμίνη c  (βοηθάει) ... ολα καλα θα πανε δεν ειςαι μονή σου η επιβράδυνση της αναπτυξης συμβαίνει συχνά.. 

 

Επίσης αναφερεις πτώση της κοιλιάς και των άκρων .. ας υποθέσουμε οτι το μωρο δεν ηταν σε καλη θεςη και ειχε λοξυγκα ένας δεύτερος υπέρηχος θα αποκλείσει και το ενδεχόμενο λάθους... εάν η πτώση της μέτρησης της κοιλιάς συνεχιστεί επιβραδύνονται Στην ανάπτυξη όλα τα όργανα με τελευταίο τον εγκέφαλο .. η ιδια η φύση φροντίζει και προκρίνει τον εγκέφαλο έναντι του ύψους και του βάρους ( fl μηριαίο οστό και ac  περίμετρος κοιλιάς).. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Mommy39 είπε:

Καλημερα.. θα στα πω απλα.. η αυχενικη και η β επιπέδου εχουν υψηλό ποσοστό ανίχνευσης στο down και σε αλλες δυο τρισωμιες..ολα τα υπόλοιπα σπανια γενετικά σύνδρομα ανιχνεύονται με αμνιο και μοριακο καρυοτυπο.. θες συμβουλευτική με γενετιστή μηπως ψάξει συγκεκριμένα σύνδρομα... εάν θες συζήτησε να την κανεις τωρα.. 

εάν η καρδιακή λειτουργία ειναι φυσιολογική ειναι πολυ σημςντικο γιατι πολλα σύνδρομα εμφανίζουν και μη φυσιολογική καρδιακή λειτουργία ΟΜΩΣ τα σύνδρομα αποκλείονται μονο με επεμβατική μέθοδο αμνιοπαρακεντησης..

εαν ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικός Τοτε θα πρόκειται για ενα μωρο μικρό για την ηλικια κυησης ( sga).. εάν το εμβρυο ήτανε μεσα στις καμπυλες και τωρα υπαρχει πτώση τοτε το μωρο εινσι iugr ( επιβρανδυση της εμβρυϊκής αναπτυξης).. 

θες συχνή παρακολούθηση καθε δυο βσομαδεσ Ειναι το πρωτόκολλο, συνήθως δίνουν Σαλοσπίρ ή ηπαρινες ( μεγάλο ποσοστό των εμβρύων iugr ή sga οφείλονται σε θρομβοφιλια της μητέρας) .. 

Το 80% παιδιων που γενιουνται iugr ή/ και sga συνήθως μεσα στο 6μηνο μπαίνουν στις καμπυλες ( catch up growth) εάν αποτύχουν ( μπορεί να τρώνε αλλά να μη ψηλώνουν με φυςιολογικο ρυθμό) να εινσι μικροκαμωμένα ή κοντοχοντρα μπαίνουν σε προγραμμα αυξητικής ορμόνης.. αν ειναι το τελικό ύψος να γίνουν 1.45 ( γιτι εχουν πεςει απο τις καμπυλες) κερδίζουν 4-5 εκατοστά.. σε γενικές γραμμές όλα αυτα αλλα εινσι πολυ μακρινά και αχρείαστα..

Αν ο γιατρος σου ειναι γάτος ( γιατι οι καλοι ιατροί στα δύσκολα φαίνονται) συζητά μηπως χρειαζεςαι σάλοσπιρ ή εάν πρεπει να κάνεις πλήρη έλεγχο Θρομβοφιλίας ΚΑΙ  ΑΜΝΙΟ ( μπορει Ο πλακούντας να κρασάρει Και το μωρο να μην παίρνει θρεπτικά συστατικά συνηθωσ η ηπαρινη βοηθάει).. βασικά χρειαζεςαι παρακολούθηση εάν το μωρο επιβραδύνει λογω δίκης σου παθολογίας ( απέκλεισε οσα μπορεις με εξεταςεις) , συνδρόμου (Η αμνιο αποκλείει Παρα πολλα) ή άλλης γενετικής προδιάθεσης ( εάν αποκλείστουν οι αλλοι συο παράγοντες τοτε μένει μονο αυτο) ενός υγιέστατου μικροκαμωμένου μωρου που οπως ανέφερα το 80% μπαίνουν στις καμπυλες τους πρώτους 6 μήνες απο τη γέννηση..

συζητα το ενδεχόμενο να γεννήσεις με καισαρική ( αποφυγή  κινδυνου μικρό μωρό να στρεσαριστει απο τον φυςιολογικο τοκετο) .. 

ο ιατρος πρεπει να ειναι γάτος με πέταλα .. πήγαινε και για αλλη γνώμη σε έμπειρους υπερηχογραφηστες .. ηρεμησε ξεκινα διατροφή πλούσια σε φρούτα βιταμίνη c  (βοηθάει) ... ολα καλα θα πανε δεν ειςαι μονή σου η επιβράδυνση της αναπτυξης συμβαίνει συχνά.. 

 

Επίσης αναφερεις πτώση της κοιλιάς και των άκρων .. ας υποθέσουμε οτι το μωρο δεν ηταν σε καλη θεςη και ειχε λοξυγκα ένας δεύτερος υπέρηχος θα αποκλείσει και το ενδεχόμενο λάθους... εάν η πτώση της μέτρησης της κοιλιάς συνεχιστεί επιβραδύνονται Στην ανάπτυξη όλα τα όργανα με τελευταίο τον εγκέφαλο .. η ιδια η φύση φροντίζει και προκρίνει τον εγκέφαλο έναντι του ύψους και του βάρους ( fl μηριαίο οστό και ac  περίμετρος κοιλιάς).. 

 

Το 1/3  από αυτά ήξερα και θα σ έλεγα και εγώ.... Είναι ακριβώς όπως τα λέει.... συμβαίνει και αντιμετωπίζεται απλά πρέπει να πέσεις σε καλό γιατρό και να συμπληρώσω σε καλό παιδίατρο που να ξέρει να χειριστεί τέτοιες περιπτώσεις ώστε να του κάνει την κατάλληλη αγωγή (σε κάποιους δεν έχει τύχει και δεν ξέρουν Θεσσαλονίκη κος Βετσοπουλος-παιδιατρος ξέρει από αυτα).. μπορει να υπαρχει και συγκεκριμενη ειδικοτητα πχ αναπτυξιολογος που ασχολειται με αυτα.. δεν τα ξερω τοσο καλα... Καλη δύναμη... εύχομαι να μην χρειαστείς τίποτα από όλα αυτά και απλά το μηχάνημα να έκανε λάθος συμβαίνει συχνά ..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη φάση χρειαζεςαι καλο υπερηχογραφηστη να ειναι διαπιστευμένος για τις μετρήσεις που κανει και άριστο γυναικολόγο. Με τη γέννηση εάν και εφόσον  ειναι κατω απο τη 10η καμπύλη Χρειαζεςαι να αναφερεις οτι ως εμβρυο ειναι iugr kai sga και θελει διατροφή οχι το απλό σκονογαλα αλλα ειδικά γάλατα ή εφόσον θηλάζεις μητρικός θηλασμός... αν οι παιδίατροι/ νεογνολογοι σφυρίζουν αδιάφορα τοτε άλλαξε τους .. αν στο εξάμηνο Με χρόνο δεν εχει μπει στις καμπυλες χρειαζεςαι παιδοενδοκρινολογο.. ολα καλα θα σου πανε... σου ευχομαι οτι καλυτερο .. 

Επίσης κατι ακόμη.. το μωρο σου έπεσε στις μετρήσεις .. άρα γενετικά καθορισμένο δεν ειναι να μοιάσει στη γιαγιά του, γιατι απο την αρχή θα ακολουθούσε την καμπύλη του.. ήτανε κάπου και ξαφνικά επιβραδύνει ..αν σου συμβαίνει κάποιο παθολογικό γεγονός όπως μη σωστή λειτουργία πλακούντα, ( δε φαίνονται ολα τα προβληματα στον υπερηχο) προεκλαμψία τοτε  ναι αν δεν αντιμετωπιστεί μπιρει να επαναπρογραματιστει ο εγκέφαλος του παιδιού σε ενα ποιο κοντό παιδι iugr και sga με χειρότερη προγνωση στην ανταπόκριση αυξητικής..Τελοσπαντων τιποτα απο αυτα δε θα συμβεί.. οι πιθανοτητεσ Συντριπτικά ειναι με το μερος σου..ξεκινά να αποκλείεις ομωσ τη μπιρει να συμβαίνει για να ξερεισ Που βαδίζεις, από τη λαθος μετρηση , τη θρομβοφιλια  και δε ξερω τι αλλο.. καθε περιπτωση διαφορετική.. ο ιατρος θα σε κατευθύνει .. καλη τύχη και καλη  λευτεριά ..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, El86 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Πήγα σήμερα για doppler και ο γιατρός με ενημέρωσε ότι το μωρό είναι πιο μικρό από το αναμενόμενο, δηλαδή είναι στα 1260g (είμαι στην 30η εβδομάδα κύησης), το οποίο δεν είχε προκύψει ως θέμα από τις προηγούμενες εξετάσεις & υπερήχους. Αυτό που μου ανέφερε είναι ότι η κοιλιά του μωρού και τα άκρα του αναπτύσσονται αργά (η εκατοστιαια θέση είναι στα 1,3g), οπότε καταλαβαίνετε τη στεναχώρια και το άγχος μου... Αυτό που μου είπε ο γιατρός είναι ότι πολύ πιθανόν το θέμα να είναι γονιδιακο, οπότε και το μωρό θα γεννηθεί λίγο πιο μικρό (κληρονομικότητα, ωστόσο και οι 2 μας είμαστε ψηλοί γονείς, αλλά οι μαμάδες μας είναι κοντές) ή θέμα με σύνδρομο, ωστόσο στην αυχενική είχε δείξει ότι οι πιθανότητες για χρωμοσωμιες ήταν πολύ μικρές (1 στα 5460, 1 στα 10000 και 1 στα 20000). Μου πρότειναν να κάνω μια επανάληψη της εξέτασης σε 2 εβδομάδες. Έχει τύχει σε καμία άλλη; Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπερα!μολις διαβασα το post σου γεννησα τον ιουνιου του 2021 η μικρη μου τωρα ειναι 6 μηνων!απο την 30 εβδομαδα και μετα η γυναικολογος μου αρχισε να μου λεει οτι το μωρο βγαινει μικρο υπολειπεται κατα 1 εβδομαδα ενω ειχε ξεκινησει να φαινεται μεγαλο μωρο φαντασου στην αυχενικη μου αλλαξαν την πητ κατα τς 3 μερες νωριτερα γιατι φαινοτανε πιο μεγαλο το μωρο ξαφνικα η γιατρος μου μου ελεγε βγαινει μικρο κ κυριως η κοιλια του οπως την μετρουσε η κοιλια εβγαινε 2 εβδομαδες πισω δλδ ημουν π.χ 32 εβδομαδων η κοιλια εβγαινε 30 εβδομαδων εμβρυο η αυχενικη μου ηταν αριστη ο β επιπεδου το ιδιο στο doppler ολα τελεια και ο πλακουντας και η τροφοδισια και το αμνιακο υγρο μου ελεγε οτι ισως φταιει οτι ειχα διαφορα στομαχικα προβληματα και δεν ετρωγα καλα ειχα παρει πολυ λιγα κιλα δε σου περιγραφω αγχος στεναχωρια να ψανχω ολη μερα στο internet σε καθε επισκεψη μου ελεγε μικρο μωρο μικρη κοιλια πισω το μωρο και οτι αν. Γεννηθει κατω απο 2500 κιλα θα μπει σε θερμοκοιτιδα!με εστελνε για καρδιοτοκογραφο να δουμε αν ζοριζεται το μωρο ολα τελεια μου ελεγε αν πεφτει η εκατοστιαια θεση θα το οερουμε νωριτερα!αγχος κλαματα την παρακαλουσα να μ αφησει να παω τουλαχιστο. 38 εβδομαδων να μη στα πολυλογω τελευταια φορα μου μετρησε το μωρο 2500 κιλα γεννησα 38 εβδομαδων και 4 ημερων με2 το χειρουργειο ελεγε στον παιδιαττο οτι θα ειναι μικρο μωρο γυρω στα 2400 και γενναω μια μπεμπα 3 κιλα και 50 γραμμαρια ολοι μεινανε αφωνοι μου ηρθε να σηκωθω απο το χειρουργειο και να τη δειρω για αυτα που ταρβηξα στο τελος!μετανιωσα που την εμπιστευομουν ηταν βλεπεις δευτερη εγκυμοσυνη και δεν πηγε σε ενα εμβρυμετρικο να παρω 2 γνωμη γαι αυυο μη στεναχωριεσαι τζαμπα παρε μια δευτερη γνωμη στο τριτο τριμηνο ειναι τετοια η σταση του μωρου που δεν μπορουν να μετρησουν καλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Χριστινα32! το οτι όλοι οι ιατροί εχουν ενα μηχανημα υπερήχου δε τους κανει και άριστους σε αυτή την ειδικότητα..προσωπικά σε όλες μου τις εγκυμοσύνες σε συγκεκριμένους ιατρούς που κάνανε τις μετρήσεις το βάρος και γενικα το μέγεθος Στη γεννηση ήτανε σύμφωνο με τος μετρήσεις..σε περιπτωση που αναφέρεται προβλημα καλο ειναι και η δευτερη γνώμη για να αποκλεισθεί η περιπτωση λαθουσ.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...