Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Nels είπε:

      Ο ενδοκρινολογος έδωσε και στον άντρα μου Q10, ίδια δόση, 400mg/μέρα, της Smile πήραμε και εμείς που είναι σχετικά οικονομικές. Επίσης στην ποιότητα των ωαρίων, σίγουρα σε περίπτωση πολυκυστικων αλλά και χωρίς όπως εγώ, βοηθάει μικρή δόση τύπου glucophage, και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος μου τα σύστησαν, τα έκοψα όταν έμεινα έγκυος γιατί δεν είχα θέμα με το σακχαρο αλλά ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι μπορούσα και να τα συνεχίσω.

      Από βιταμίνες μετά τις ακριβές για κάποιο διάστημα έψαξα για πιο οικονομική λύση και πήρα και εγώ τις wellwoman γιατί δεν έχουν ιώδιο που λόγω θυροειδη δεν κάνει και έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά με τις fertilimax κλπ

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

αμη συμπληρωματα


ΛΕΛΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις

1 hour ago, ΛΕΛΑ είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑ

 

Σας εχει βοηθησει καποιο συμπλήρωμα?

 

Ειμαι στα ταρταρα....

Καλησπερα!

Και εγω καπου εκει ειμαι... το 1ο σοκ ειναι δυσκολο ειναι αληθεια.

Αν εχω καταλαβει καλα και εγω (γιατι δεν ειμαι και γιατρος) η ΑΜΗ ειναι κατι που δεν αλλαζει, ειναι το αποθεμα σου, με οτι γεννηθηκες και ολα οσα εχεις χασει στις περιοδους σου μεχρι τωρα.

Δεν πρεπει να αγχωνει ομως παρα πολυ, γιατι αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα των ωαριων οταν κανεις ωορηξια για να μπορεις να μεινεις εγκυος, και αυτο μπορεις να το βελτιωσεις με συμπληρωματα και τροπο ζωης.

Οπως μου εξηγησε ο γιατρος μια χαμηλη ΑΜΗ σημαινει οτι δεν θα κανεις καθε μηνα ωορηξια, οποτε θα ειναι πιο δυσκολο να συλλαβεις, μας ενδιαφερει ομως οταν κανεις ωορηξια το αυγουλακι μας να ειναι καλο :)

Η ΑΜΗ μπορει να μεινει χαμηλη ακομη και για μεγαλο διαστημα, χωρις να σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

Ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι.

Απο την πλευρα μου εχω διαβασει για DHEA, δεν ξερω ομως πως λειτουργει και επειδη ειναι ορμονη θα ηθελα να το συζητησω με το γιατρο μου πρωτα για να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Καλησπερα!

Και εγω καπου εκει ειμαι... το 1ο σοκ ειναι δυσκολο ειναι αληθεια.

Αν εχω καταλαβει καλα και εγω (γιατι δεν ειμαι και γιατρος) η ΑΜΗ ειναι κατι που δεν αλλαζει, ειναι το αποθεμα σου, με οτι γεννηθηκες και ολα οσα εχεις χασει στις περιοδους σου μεχρι τωρα.

Δεν πρεπει να αγχωνει ομως παρα πολυ, γιατι αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα των ωαριων οταν κανεις ωορηξια για να μπορεις να μεινεις εγκυος, και αυτο μπορεις να το βελτιωσεις με συμπληρωματα και τροπο ζωης.

Οπως μου εξηγησε ο γιατρος μια χαμηλη ΑΜΗ σημαινει οτι δεν θα κανεις καθε μηνα ωορηξια, οποτε θα ειναι πιο δυσκολο να συλλαβεις, μας ενδιαφερει ομως οταν κανεις ωορηξια το αυγουλακι μας να ειναι καλο :)

Η ΑΜΗ μπορει να μεινει χαμηλη ακομη και για μεγαλο διαστημα, χωρις να σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

Ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι.

Απο την πλευρα μου εχω διαβασει για DHEA, δεν ξερω ομως πως λειτουργει και επειδη ειναι ορμονη θα ηθελα να το συζητησω με το γιατρο μου πρωτα για να καταλαβω.

Δλδ όταν εχεις χαμηλή ΑΜΗ δεν κανεις κάθε μήνα ωορρηξία; Στο είπε ο γιατρος αυτο; Έχω κ εγώ χαμηλή αλλά οι υπόλοιπες ορμόνες ήταν μια χαρά μ είπε να μην αγχώνομαι γιατί ήδη είμαι στη προσπάθεια απλά πρέπει να «βιαστώ»! Κάνω τεστ ωορρηξιας κάθε μήνα κ βρίσκω την ωορρηξία μου! Παρολαυτα νομίζω ότι ακόμα δεν τα καταφέραμε γιατί έχουμε ένα μικρό θεματάκι με τον αριθμό σπερματοζωαρίων (δεν ειναη πολύ χαμηλό αλλά μας είναι πιο κάτω από 15 εκ) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Δλδ όταν εχεις χαμηλή ΑΜΗ δεν κανεις κάθε μήνα ωορρηξία; Στο είπε ο γιατρος αυτο; Έχω κ εγώ χαμηλή αλλά οι υπόλοιπες ορμόνες ήταν μια χαρά μ είπε να μην αγχώνομαι γιατί ήδη είμαι στη προσπάθεια απλά πρέπει να «βιαστώ»! Κάνω τεστ ωορρηξιας κάθε μήνα κ βρίσκω την ωορρηξία μου! Παρολαυτα νομίζω ότι ακόμα δεν τα καταφέραμε γιατί έχουμε ένα μικρό θεματάκι με τον αριθμό σπερματοζωαρίων (δεν ειναη πολύ χαμηλό αλλά μας είναι πιο κάτω από 15 εκ) 

Μπορει να ειναι αδειο το ωοθηλακιο αν καταλαβα καλα. 

Πω πω, εμεις ακριβως τα ιδια θεματ εχουμε δλδ...χαμηλη ΑΜΗ και κατω απο 15εκ... και εμενα δεν με πανικοεβαλε αλλα μου ειπε οτι πρεπει να το παρακολουθω απο κοντα με υπερηχους και αν δεν γινει κατι αμεσα σε επεμβατικη μεθοδο. Εγω ειμαι βεβαια και 41 σχεδον και εχω 0.33 ΑΜΗ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chris_V είπε:

Μπορει να ειναι αδειο το ωοθηλακιο αν καταλαβα καλα. 

Πω πω, εμεις ακριβως τα ιδια θεματ εχουμε δλδ...χαμηλη ΑΜΗ και κατω απο 15εκ... και εμενα δεν με πανικοεβαλε αλλα μου ειπε οτι πρεπει να το παρακολουθω απο κοντα με υπερηχους και αν δεν γινει κατι αμεσα σε επεμβατικη μεθοδο. Εγω ειμαι βεβαια και 41 σχεδον και εχω 0.33 ΑΜΗ 

Εμένα ήδη μου είπε σπερματέγχυση για αρχή απλά είπα προς το φθινόπωρο να προχωρήσουμε και ότι με φυσική σύλληψη θα καθυστερήσει … 

αν είναι άδειο πως το βλέπει από τον υπέρηχο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμένα ήδη μου είπε σπερματέγχυση για αρχή απλά είπα προς το φθινόπωρο να προχωρήσουμε και ότι με φυσική σύλληψη θα καθυστερήσει … 

αν είναι άδειο πως το βλέπει από τον υπέρηχο; 

Καλημερα, νομιζω δεν μπορει να δει, μονο αν γινει ωοληψια θα ξερει τι βρηκε. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 9:18 ΠΜ, Chris_V είπε:

Καλημερα, νομιζω δεν μπορει να δει, μονο αν γινει ωοληψια θα ξερει τι βρηκε. 

Καλησπέρα κορίτσια. Όταν δεν υπάρχει ωάριο το καταλαβαίνει ο γιατρός από τη διαμετρο του ωοθηλακιου. Εμένα πχ αυτό το μήνα είδε μεγάλο ωοθηλακιο και μου εξήγησε για τα εκατοστά. Αυτό το μήνα δεν είχα ωάριο λοιπόν. Βέβαια εγώ είμαι μετά από ξαφνική καισαρική οπότε οι ορμόνες δεν έχουν επανέλθει πλήρως ακόμα. Παρόλα αυτά εμένα λόγω ηλικίας (42 σε λίγο) μου είχε δώσει Serpafarr και τον επόμενο μήνα θα τα ξαναπάρω. Τα Serpafarr όταν δεν έχεις ωορηξια σου κατεβάζει 1 ωάριο και αν έχεις ωορηξια κατεβάζεις περισσότερα. Βέβαια θέλει εξετάσεις πριν τα πάρει κανείς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 21/2/2022 at 2:19 ΜΜ, Chris_V είπε:

Καλησπερα!

Και εγω καπου εκει ειμαι... το 1ο σοκ ειναι δυσκολο ειναι αληθεια.

Αν εχω καταλαβει καλα και εγω (γιατι δεν ειμαι και γιατρος) η ΑΜΗ ειναι κατι που δεν αλλαζει, ειναι το αποθεμα σου, με οτι γεννηθηκες και ολα οσα εχεις χασει στις περιοδους σου μεχρι τωρα.

Δεν πρεπει να αγχωνει ομως παρα πολυ, γιατι αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα των ωαριων οταν κανεις ωορηξια για να μπορεις να μεινεις εγκυος, και αυτο μπορεις να το βελτιωσεις με συμπληρωματα και τροπο ζωης.

Οπως μου εξηγησε ο γιατρος μια χαμηλη ΑΜΗ σημαινει οτι δεν θα κανεις καθε μηνα ωορηξια, οποτε θα ειναι πιο δυσκολο να συλλαβεις, μας ενδιαφερει ομως οταν κανεις ωορηξια το αυγουλακι μας να ειναι καλο :)

Η ΑΜΗ μπορει να μεινει χαμηλη ακομη και για μεγαλο διαστημα, χωρις να σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

Ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι.

Απο την πλευρα μου εχω διαβασει για DHEA, δεν ξερω ομως πως λειτουργει και επειδη ειναι ορμονη θα ηθελα να το συζητησω με το γιατρο μου πρωτα για να καταλαβω.

Καλημέρα,

 

θέλουν γιατρο τα dhea κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/2/2022 at 4:02 ΜΜ, Blondie 2020 είπε:

Με DHEA και Q10 ειχα δει διαφορα στην AMH μου. Τα επαιρνα για 2 μηνες!

Κ εμένα μου είπε χθες που πήγα για το DHEA για 2 μηνες κ να δούμε πως θα προχωρήσουμε αν κ μ είπε ότι δεν αλλάζει κ τόσο η τιμή της ΑΜΗ αλλά βελτιώνουμε τα ωάρια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...