Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Έβαλα airbnb και μου βγάζει πάνω από 1000/ μήνα ενώ για ενοίκιο βρήκα και με 750€....

      Υπάρχουν Κ άλλες σελίδες για βραχυχρόνια μίσθωση Κ σε μεσητικα μπορείς να ρωτήσεις. Googlare βραχυχρόνια μίσθωση Κ θα σου βγάλει διάφορα 

Εγκυμοσυνη


Elen64

Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα.

Πέρυσι δούλεψα πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο! Με πήραν τηλ πως με θέλουν και φετος στη δουλειά αλλά δεν τους είπα πως Είμαι έγκυος.  Η δουλειά έχει απίστευτο τρέξιμο και ανησυχώ μήπως δεν κάνει... Μια γνωστή μου,μου ανέφερε χθες κάτι για απαπειλουμενη εγκυμοσυνη. Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με αυτο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Elen64 είπε:

Γειά σας! Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα.

Πέρυσι δούλεψα πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο! Με πήραν τηλ πως με θέλουν και φετος στη δουλειά αλλά δεν τους είπα πως Είμαι έγκυος.  Η δουλειά έχει απίστευτο τρέξιμο και ανησυχώ μήπως δεν κάνει... Μια γνωστή μου,μου ανέφερε χθες κάτι για απαπειλουμενη εγκυμοσυνη. Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με αυτο ;

Με το καλό να έχεις μια τελειόμηνη και εύκολη εγκυμοσύνη. 

Επαπειλούμενη ειναι η εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου. 

Θεωρώ πως το να δουλεύεις σερβις σε ξενοδοχείο, ειδικά καλοκαίρι είναι πολύ απαιτητικό. Το συζήτησες με τον γιατρό σου;

Επίσης θα πρέπει να αναφέρεις στον εργοδότη σου πως είσαι έγκυος κατα την πρόσληψή σου για πολλούς λόγους 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Μου είπε η γνωστή μου πως αν αναφέρω από την αρχή πως είμαι έγκυος,ίσως δεν με προσλάβουν,γιατί δεν συμφέρει τους εργοδότες να έχουν έγκυες υπαλλήλους.Ισχυει κάτι τέτοιο;;; Εγώ βέβαια και θα το πω την Δευτέρα που έχουμε συνάντηση.  Με την γιατρό δεν συζήτησα το θέμα της δουλειάς ,έχω ραντεβού την Τριτη μαζί της. 

Έχω μπερδευτεί...δεν θέλω να χάσω ο,τι δικαιούμαι. 

πρίν από 20 λεπτά , Elen64 είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Elen64 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Μου είπε η γνωστή μου πως αν αναφέρω από την αρχή πως είμαι έγκυος,ίσως δεν με προσλάβουν,γιατί δεν συμφέρει τους εργοδότες να έχουν έγκυες υπαλλήλους.Ισχυει κάτι τέτοιο;;; Εγώ βέβαια και θα το πω την Δευτέρα που έχουμε συνάντηση.  Με την γιατρό δεν συζήτησα το θέμα της δουλειάς ,έχω ραντεβού την Τριτη μαζί της. 

Έχω μπερδευτεί...δεν θέλω να χάσω ο,τι δικαιούμαι. 

 

Ισχύει πως αν αναφέρεις πως είσαι έγκυος ο εργοδότης μπορεί να μη σε προσλάβει.

Όμως αν σε προσλάβει κ μετά μάθει για την εγκυμοσύνη σου, μπορεί να ισχυριστεί πως το απεκρυψες για να εκμεταλλευτείς το γεγονος πως ο νομος απαγορευει την απολυση εγκυου. Όντως ο νομος το απαγορευει και οντως με χαρτι απο γιατρο μπορει μια εγκυος να παρει αναρρωτικη αδεια λογω επαπειλουμενης εγκυμοσυνης.

Αν ομως ο εργοδοτης αποφασισει μπορει να το κυνηγησει νομικα ισχυριζομενος πως ειπες ψεματα και τον εξαπατησες.

Καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου για να σου πει την γνωμη του.

Αν αποφασισεις να προχωρησεις στη δουλεια συμβουλεψου δικηγορο για το τι συνεπειες μπορει να υπαρξουν σε περιπτωση που κατα την προσληψη δεν αναφερεις την εγκυμοσυνη, αν δλδ καλυπτεσαι νομικα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Elen64 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Μου είπε η γνωστή μου πως αν αναφέρω από την αρχή πως είμαι έγκυος,ίσως δεν με προσλάβουν,γιατί δεν συμφέρει τους εργοδότες να έχουν έγκυες υπαλλήλους.Ισχυει κάτι τέτοιο;;; Εγώ βέβαια και θα το πω την Δευτέρα που έχουμε συνάντηση.  Με την γιατρό δεν συζήτησα το θέμα της δουλειάς ,έχω ραντεβού την Τριτη μαζί της. 

Έχω μπερδευτεί...δεν θέλω να χάσω ο,τι δικαιούμαι. 

 

αυτην την στιγμη εισαι στην αρχη της εγκυμοσυνης σου,κ ευτυχως ως τωρα ολα πανε καλα για σενα

δ εχεις καποια δυσκολια για να επαιρνες αδεια πχ αν δουλευες

αντικειμενικα τωρα,πιστευω οτι δ θα σε προσλαβουν εγκυο.ειδικα γι αυτην την θεση

μπορω να φανταστω οτι ειναι δυσκολο ποστο,λογικα ουτε εσυ θα προτιμουσες να εργαζεσαι εγκυος εκει

δ χανεις τπτ απο αυτα που δικαιουσαι γτ δ εισαι εργαζομενη

αν θες παρε ενα τηλ την γιατρο να την ρωτησεις για το ειδος εργασιας

αλλα θεωρω σωστο να αναφερεις στο επαγγελματικο ραντεβου οτι εισαι εγκυος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Elen64 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Μου είπε η γνωστή μου πως αν αναφέρω από την αρχή πως είμαι έγκυος,ίσως δεν με προσλάβουν,γιατί δεν συμφέρει τους εργοδότες να έχουν έγκυες υπαλλήλους.Ισχυει κάτι τέτοιο;;; Εγώ βέβαια και θα το πω την Δευτέρα που έχουμε συνάντηση.  Με την γιατρό δεν συζήτησα το θέμα της δουλειάς ,έχω ραντεβού την Τριτη μαζί της. 

Έχω μπερδευτεί...δεν θέλω να χάσω ο,τι δικαιούμαι. 

 

Έχω δουλέψει σε ξενοδοχείο είναι πολύ απαιτητική δουλειά. Εγώ δε θα συνέχιζα στη θέση σου. Παρόλα αυτά κανένας νόμος δε σε υποχρεώνει να ανακοινώσεις εγκυμοσύνη και  επειδή είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης και το πρώτο τρίμηνο είναι λίγο επισφαλές εγώ θα περίμενα. Θα πήγαινα κανονικά στη συνάντηση και βλέποντας και κάνοντας. Να πάνε όλα καλά πρώτα με την εγκυμοσύνη και αφού κλείσεις το πρώτο τρίμηνο βλέπεις . Πότε είναι να ξεκινήσεις σεζόν; Συνήθως όταν δούλευα ξεκινούσα γύρω στο Πάσχα , οπότε έχεις ακόμη περιθώριο να δεις τι θα κάνεις. Ακόμα δηλαδή και το συμβόλαια και την πρόσληψη την υπογραφαμε κοντά στο Πάσχα, οπότε δεν είναι ότι αν θα κάνετε μία συζήτηση τώρα σε δεσμεύει κιόλας κάτι. Να προχωρήσει και η εγκυμοσύνη και να δεις ότι όλα πάνε καλά και τότε το ανακοινώνεις. Εκτός αν πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα πχ πας σε κάνα νησί που ξεκινάτε από Μάρτιο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως δε θα υπεγραφα πρόσληψη , θα κοιτούσα την εγκυμοσύνη μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Annitamik είπε:

Έχω δουλέψει σε ξενοδοχείο είναι πολύ απαιτητική δουλειά. Εγώ δε θα συνέχιζα στη θέση σου. Παρόλα αυτά κανένας νόμος δε σε υποχρεώνει να ανακοινώσεις εγκυμοσύνη και  επειδή είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης και το πρώτο τρίμηνο είναι λίγο επισφαλές εγώ θα περίμενα. Θα πήγαινα κανονικά στη συνάντηση και βλέποντας και κάνοντας. Να πάνε όλα καλά πρώτα με την εγκυμοσύνη και αφού κλείσεις το πρώτο τρίμηνο βλέπεις . Πότε είναι να ξεκινήσεις σεζόν; Συνήθως όταν δούλευα ξεκινούσα γύρω στο Πάσχα , οπότε έχεις ακόμη περιθώριο να δεις τι θα κάνεις. Ακόμα δηλαδή και το συμβόλαια και την πρόσληψη την υπογραφαμε κοντά στο Πάσχα, οπότε δεν είναι ότι αν θα κάνετε μία συζήτηση τώρα σε δεσμεύει κιόλας κάτι. Να προχωρήσει και η εγκυμοσύνη και να δεις ότι όλα πάνε καλά και τότε το ανακοινώνεις. Εκτός αν πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα πχ πας σε κάνα νησί που ξεκινάτε από Μάρτιο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως δε θα υπεγραφα πρόσληψη , θα κοιτούσα την εγκυμοσύνη μου

Όντως είναι πολύ απαιτητική δουλειά και σε ...ορθοστασία-τρεξιμο-βαρος . Εγώ είμαι από νησί κι μου είπαν στο τηλεφώνημα πως το ξενοδοχείο θα ανοίξει μέσα με τέλος Απριλίου. Θα το συζητήσω με τη γιατρό να δω τι γνώμη έχει και εκείνη!

πρίν από 25 λεπτά , vikib είπε:

αυτην την στιγμη εισαι στην αρχη της εγκυμοσυνης σου,κ ευτυχως ως τωρα ολα πανε καλα για σενα

δ εχεις καποια δυσκολια για να επαιρνες αδεια πχ αν δουλευες

αντικειμενικα τωρα,πιστευω οτι δ θα σε προσλαβουν εγκυο.ειδικα γι αυτην την θεση

μπορω να φανταστω οτι ειναι δυσκολο ποστο,λογικα ουτε εσυ θα προτιμουσες να εργαζεσαι εγκυος εκει

δ χανεις τπτ απο αυτα που δικαιουσαι γτ δ εισαι εργαζομενη

αν θες παρε ενα τηλ την γιατρο να την ρωτησεις για το ειδος εργασιας

αλλα θεωρω σωστο να αναφερεις στο επαγγελματικο ραντεβου οτι εισαι εγκυος

Εγώ θέλω να αναφέρω την εγκυμοσύνη για να είμαι ξεκάθαρη! Μου είπες πως δεν χάνω τίποτα από αυτά που δικαιούμαι γιατί δεν είμαι εργαζόμενη,άρα δεν δικαιούμαι τίποτα; σωστά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Elen64 είπε:

Όντως είναι πολύ απαιτητική δουλειά και σε ...ορθοστασία-τρεξιμο-βαρος . Εγώ είμαι από νησί κι μου είπαν στο τηλεφώνημα πως το ξενοδοχείο θα ανοίξει μέσα με τέλος Απριλίου. Θα το συζητήσω με τη γιατρό να δω τι γνώμη έχει και εκείνη!

Εγώ θέλω να αναφέρω την εγκυμοσύνη για να είμαι ξεκάθαρη! Μου είπες πως δεν χάνω τίποτα από αυτά που δικαιούμαι γιατί δεν είμαι εργαζόμενη,άρα δεν δικαιούμαι τίποτα; σωστά κατάλαβα;

για να δεις τι διακαιουσαι εξαρταται απο τα ενσημα της προηγουμενης χρονιας σου.εγω δ ειχα πολλα,δ πηρα κτ,οποτε δ μπορω να σε βοηθησω σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την γμωμη μου μιας που μας έγραψες! Καταρχάς καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Εγω θα ρωτήσω το εξής το καλοκαίρι μεσα στο φουλ της σεζόν θα είσαι 7,8 μηνων εγκυος πως θα ειναι για σενα να είσαι στο σέρβις σε ξενοδοχείο? Στο λέω εκ πείρας γιατι μένω επαρχία και ξερω πολυ καλα πως λειτουργούν αυτά μεσα στην σεζόν υπάρχει πολύ τρεξιμο σε αυτούς τους τομείς... Να ήσουν πχ ρεσεψιόν να πω πάει στο καλό. Να σου δώσω να καταλάβεις κι εγω δούλευα στις εγκυμοσύνες μου και στο τέλος του 7ου μηνα εβγαινα σε αδεια εγκυμοσύνης και πρόσεχα όσο μπορούσα και καθομουν όσο μπορούσα ... Σίγουρα θα είναι πολυ κουραστικό κι ίσως επικίνδυνο για σενα και το μωρο σου! Στα λέω ολα φιλικα και καλοπροαιρετα...το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις ανάγκη την δουλειά όπως όλοι μας αλλα δεν ξερω κατα πόσο μια τέτοια δουλειά είναι κατάλληλη για εγκύους! 


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλα. Να έχεις μια ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι. Επειδή η δουλειά μου έχει να κανει με τα εργασιακά, σε διαβεβαιώ ότι αν κρύψεις την εγκυμοσύνη κατά την πρόσληψη σου, ο εργοδότης μπορεί να κινηθεί νομικά και να σε απολύσει. Και λόγω της φύσης της δουλειάς σου μπορεί να σε μηνύσει και για διαφυγόντα κέρδη. Εισαι σε εβδομάδα που αποκλείεται να μην ήξερες ότι είσαι έγκυος. Αυτά όσον αφορά τα εργασιακά. Στα της εγκυμοσύνης τώρα, εγώ δεν θα το διακινδυνευα και λόγω της φύσης της δουλειάς αλλά και λόγω covid. Ρώτα και την γιατρό σου και πράξε όπως νιώθεις. Εύχομαι τα καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...