Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια 

Πριν λίγους μήνες έχασα στον 9ο μήνα το μωρό μου. 

Εννοείτε πως αυτοί οι μήνες είναι δύσκολοι για μένα. 

Μεγάλωσαν οι φοβίες μου και οι κρίσεις πανικού. 

Ψάξαμε για πιο λόγο έγινε αυτό 

Και τελικά είχα θρομβοφιλια 

Η αιματολογος μου είπε ότι στην δεύτερη εγκυμοσύνη θα πάνε όλα καλά τώρα που ξέρουμε ότι έχω θρομβοφιλια κύησης. 

Με αντιπυκτικες θα είναι όλα καλά. 

Εγώ όμως είμαι πολύ φοβισμένη 

Είχε καμία παρόμοια περίπτωση με μένα; 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Anna 52547 είπε:

Γειά σας κορίτσια 

Πριν λίγους μήνες έχασα στον 9ο μήνα το μωρό μου. 

Εννοείτε πως αυτοί οι μήνες είναι δύσκολοι για μένα. 

Μεγάλωσαν οι φοβίες μου και οι κρίσεις πανικού. 

Ψάξαμε για πιο λόγο έγινε αυτό 

Και τελικά είχα θρομβοφιλια 

Η αιματολογος μου είπε ότι στην δεύτερη εγκυμοσύνη θα πάνε όλα καλά τώρα που ξέρουμε ότι έχω θρομβοφιλια κύησης. 

Με αντιπυκτικες θα είναι όλα καλά. 

Εγώ όμως είμαι πολύ φοβισμένη 

Είχε καμία παρόμοια περίπτωση με μένα; 

Ευχαριστώ

 

Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που πέρασες! Εύχομαι γρήγορα να νιώσεις δυνατή και πάλι.

Δεν εχω παρόμοια εμπειρία, αλλά είχε η ξαδέρφη μου. Έχασα το μωράκι της στον 6ο μήνα. Έκανε κ εκείνη εξετάσεις κ είχε θρομβοφιλία. Μετά απο αυτό έμεινε έγκυος 3 φορές και έφερε στον κόσμο 3 παιδάκια χωρίς κανένα θέμα. Έκανε αντιπηκτικές ενέσεις στην κοιλίτσα της και πήγαν όλα καλά. Είχε πολύ καλές εγκυμοσύνες κ δεν αντιμετώπισε θέμα ούτε στις γέννες της.

Έχεις δίκιο να φοβάσαι. Θα σου έλεγα να εστιάσεις στο να νιώσεις καλά. Την θρομβοφιλία αφού την βρήκες μη την φοβάσαι. Πολλες γυναίκες έχουν θέμα. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που πέρασες! Εύχομαι γρήγορα να νιώσεις δυνατή και πάλι.

Δεν εχω παρόμοια εμπειρία, αλλά είχε η ξαδέρφη μου. Έχασα το μωράκι της στον 6ο μήνα. Έκανε κ εκείνη εξετάσεις κ είχε θρομβοφιλία. Μετά απο αυτό έμεινε έγκυος 3 φορές και έφερε στον κόσμο 3 παιδάκια χωρίς κανένα θέμα. Έκανε αντιπηκτικές ενέσεις στην κοιλίτσα της και πήγαν όλα καλά. Είχε πολύ καλές εγκυμοσύνες κ δεν αντιμετώπισε θέμα ούτε στις γέννες της.

Έχεις δίκιο να φοβάσαι. Θα σου έλεγα να εστιάσεις στο να νιώσεις καλά. Την θρομβοφιλία αφού την βρήκες μη την φοβάσαι. Πολλες γυναίκες έχουν θέμα. 

 

ΣΕ ευχαριστώ πολύ 

Έχω ανάγκη να ακούω τέτοιες περιπτώσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου.

Εγώ είχα μια παλινδρόμη κύηση τον Ιούνιο, ψαχτηκα με εξετάσεις και είδα ότι έχω μεταλλάξεις στην θρομβοφιλια. Είμαι έγκυος, 5 μισή μηνών, κάνω κάθε μέρα αντιπηκτικες και δόξα τον Θεό πάμε μια χαρά :)

Το θέμα είναι ότι βρήκες το πρόβλημα και από εδώ και πέρα όλα καλά θα είναι..

οι ενέσεις γίνονται παιχνιδάκι μετά από κάποιο καιρό, μην αγχώνεσαι καθόλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για την απώλειά σου. Σε καταλαβαίνω. Εγώ το έχασα στις 34εβδομάδες. Είχα θρομβοφιλία και δε το γνώριζα. Στην επόμενη κύηση 5 μήνες μετά το συμβάν έκανα ενέσεις ηπαρίνης και όλα πήγαν καλά. Θα σε παρακαλουθεί και ο αιματολόγος σου να ρυθμιζει την αγωγή. Το καλό είναι οτι βρήκες τι φταίει και απο αυτο και μόνο θα βοηθηθείς και τιποτα δε θα ξαναγίνει. Όλα καλά θα σου πανε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου πόσο χαίρομαι 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα. 

πρίν από 5 λεπτά , Mommy39 είπε:

Λυπαμαι για την απώλειά σου. Σε καταλαβαίνω. Εγώ το έχασα στις 34εβδομάδες. Είχα θρομβοφιλία και δε το γνώριζα. Στην επόμενη κύηση 5 μήνες μετά το συμβάν έκανα ενέσεις ηπαρίνης και όλα πήγαν καλά. Θα σε παρακαλουθεί και ο αιματολόγος σου να ρυθμιζει την αγωγή. Το καλό είναι οτι βρήκες τι φταίει και απο αυτο και μόνο θα βοηθηθείς και τιποτα δε θα ξαναγίνει. Όλα καλά θα σου πανε.

Πόσο χαίρομαι με αυτά που λέτε. 

Ευχαριστώ πολύ που απαντάτε. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου 

Εύχομαι τα καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια. Να ρωτησω η θρομβοφιλια είναι κληρονομικη;  εχει η 1η μου ξαδελφη και μαλιστα εχασε και ενα παιδακι. Εγω τωρα ειμαι σε φαση ivf ενημερωσα τον γιατρό ότι ειχε η ξαδελφη μ, αλλα δεν μ ειπε κατι. Ειχα κανει μια μεταλλαξη MTFR (C677T) παλιότερα και βγηκε ετεροζυγωτης; εχετε καμια ιδεα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Να ρωτησω η θρομβοφιλια είναι κληρονομικη;  εχει η 1η μου ξαδελφη και μαλιστα εχασε και ενα παιδακι. Εγω τωρα ειμαι σε φαση ivf ενημερωσα τον γιατρό ότι ειχε η ξαδελφη μ, αλλα δεν μ ειπε κατι. Ειχα κανει μια μεταλλαξη MTFR (C677T) παλιότερα και βγηκε ετεροζυγωτης; εχετε καμια ιδεα; 

Εάν τα θυμάμαι καλά, υπάρχουν 2 ειδών. Η επίκτητη και η κληρονομική γι'αυτό και όταν κάνουμε εξετάσεις, εξετάζουν όλες τις μεταλλάξεις.. η θρομβοφιλια στην κύηση είναι επίκτητη, δεν την έχουμε δηλαδή σε συνθήκες χωρίς εγκυμοσύνη. Για την μετάλλαξη που αναφέρεις είχα εγω θέμα αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι το θέμα είναι να είσαι ομοζυγωτης. Εάν θυμάμαι κάποια άλλη κοπέλα ας μας διαφωτίσει γιατί δεν τα θυμάμαι καλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Emmi@ είπε:

Εάν τα θυμάμαι καλά, υπάρχουν 2 ειδών. Η επίκτητη και η κληρονομική γι'αυτό και όταν κάνουμε εξετάσεις, εξετάζουν όλες τις μεταλλάξεις.. η θρομβοφιλια στην κύηση είναι επίκτητη, δεν την έχουμε δηλαδή σε συνθήκες χωρίς εγκυμοσύνη. Για την μετάλλαξη που αναφέρεις είχα εγω θέμα αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι το θέμα είναι να είσαι ομοζυγωτης. Εάν θυμάμαι κάποια άλλη κοπέλα ας μας διαφωτίσει γιατί δεν τα θυμάμαι καλά. 

 

Δεν θα επρεπε να κανω εξετασεις πριν την ivf; ή γινονται και στους πρωτους μηνες της εγκυμοσύνης; ;

σκέφτομαι να παω μονη μ ιδιωτικα. 180€ μου ειπαν 13 μεταλλαξεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τις έκανα μετά την παλινδρόμη. Έχω ειδική αιματολογο, και πλήρωσα σε διαγνωστικό στην Αθήνα για όλες τις εξετάσεις 34 ευρώ.

Εααν είσαι Αθήνα και θες, πες μου να σου στείλω σε πμ το όνομα της αιματολογου για να τις κάνεις και εσύ φθηνά.

Καλύτερα να τις κάνεις τώρα. Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θα κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις για να σου ρυθμίζει τις ενέσεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Emmi@ είπε:

Εγώ τις έκανα μετά την παλινδρόμη. Έχω ειδική αιματολογο, και πλήρωσα σε διαγνωστικό στην Αθήνα για όλες τις εξετάσεις 34 ευρώ.

Εααν είσαι Αθήνα και θες, πες μου να σου στείλω σε πμ το όνομα της αιματολογου για να τις κάνεις και εσύ φθηνά.

Καλύτερα να τις κάνεις τώρα. Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θα κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις για να σου ρυθμίζει τις ενέσεις

Ναι σε παρακαλώ αν μπορείς. 

 

Ρε κορίτσια αφού ειναι τοσο συχνό φαινόμενο η θρομβοφιλια! Γιατι πρρεπει να γινεται αφου χασεις πρωτα το μωράκι σ;  επρεπε να ειναι προυποθεση οπως ειναξ και η ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης.

Δλδ κριμα ειναι. Εγω το ειπα οτι εχω κληρονομικο  κ δεν με έστειλε σουμ0ητη για εξετασεις λες και με τα τοσα λεφτα της ivf τα 200 € θα με σωζανε! 

13 ώρες πρίν, Anna 52547 είπε:

ΣΕ ευχαριστώ πολύ 

Έχω ανάγκη να ακούω τέτοιες περιπτώσεις 

Κ  η ξαδερφη μ εχασε το 1ο της μωρακι. Και με τις ενεσουλες εκανε 2 αγοραρους μετα! 

Μην ανησυχείς, ολα καλα θα πανε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες 

Με ανεβάζετε πολύ ψυχολογικά. 

Έπρεπε να την κάνουν όλοι οι γιατροί την εξέταση η τουλάχιστον να ενημερώνουν. 

Μεγάλο κρίμα για όλες τις γυναίκες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Anna 52547 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες 

Με ανεβάζετε πολύ ψυχολογικά. 

Έπρεπε να την κάνουν όλοι οι γιατροί την εξέταση η τουλάχιστον να ενημερώνουν. 

Μεγάλο κρίμα για όλες τις γυναίκες. 

Δεν καταλαβαίνω, ειλικρινά! Να ενημερώνουν και να ειναι επιλογη του καθε ζευγαριού αν θα το ψαξει! Χανεις το μωρο σ, και μετα σ λενε ααααα μηοπε να κανουμε εξεταση για θρομβοφιλια... Γιατι ρε χριστιανε δε μου το λεγες νωριτερα!?   

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο είναι, ότι γενικά για να μπεις στην διαδικασία εξετάσεων σε δημόσιο φορέα, σε ενημερώνουν ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 συνεχόμενες παλινδρομες η αποβολές για να το ψάξεις...πρέπει να το περάσει μια γυναίκα αυτό 3 φορές; Τέτοιοι είμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...