Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Emmi@ είπε:

Το κορυφαίο είναι, ότι γενικά για να μπεις στην διαδικασία εξετάσεων σε δημόσιο φορέα, σε ενημερώνουν ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 συνεχόμενες παλινδρομες η αποβολές για να το ψάξεις...πρέπει να το περάσει μια γυναίκα αυτό 3 φορές; Τέτοιοι είμαστε

Στείλε μ σε παρακαλώ την αιματολογο σου αν μπορεις! Θα παω να τις κάνω μονη μ, ενημερωσα τον γυναικολογο μ, τον εμπιστεύομαι απολυτα,αλλα σε αυτο το θεμα εντυπωση μ κανει πως και δεν εδωσε βαση. Οταν είχε δει την μεταλλξη και οτι ημουν ετεροζυγωτης ειχε πει, δεν ειναι τπτ δεν εχεις θρομβοφιλια. Αλλα υπαρχουν δεν ξερω κ γω ποσες ακομα μεταλλάξεις, δυσκολο να βγαλεις συμπέρασμα μονο με το 1 θεωρώ! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Angot είπε:

Στείλε μ σε παρακαλώ την αιματολογο σου αν μπορεις! Θα παω να τις κάνω μονη μ, ενημερωσα τον γυναικολογο μ, τον εμπιστεύομαι απολυτα,αλλα σε αυτο το θεμα εντυπωση μ κανει πως και δεν εδωσε βαση. Οταν είχε δει την μεταλλξη και οτι ημουν ετεροζυγωτης ειχε πει, δεν ειναι τπτ δεν εχεις θρομβοφιλια. Αλλα υπαρχουν δεν ξερω κ γω ποσες ακομα μεταλλάξεις, δυσκολο να βγαλεις συμπέρασμα μονο με το 1 θεωρώ! 

 

Σου έχω στείλει προσωπικό 

Ίσως δεν έδωσε πολύ βάση γιατί ίσως έχει το σκεπτικό που σου ανέφερα παραπάνω. Για μένα και για όλες τις κοπέλες θεωρώ που έχουμε βιώσει μια απώλεια, θεωρω ότι αυτές οι εξετάσεις σε γλυτώνουν από πολύ κόπο και κυρίως πόνο.

Με ένα γονίδιο όντως δεν έχεις θρομβοφιλιας. Είναι πολλές οι μεταλλάξεις και ο συνδυασμός που κοιτάνε.

Link to comment
Share on other sites

@Anna 52547 Κοπέλα μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σου συνέβη. Εγώ είχα αποβολή στις 6 εβδομάδες, δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ πως θα ήμουν εαν το έχανα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και ξεκίνησα κατευθείαν αντιπηκτικές μόλις είχα θετική χοριακή ( σκέψου πήγα πρώτα στον αιματολόγο και μετά στο γυναικολόγο). Όλα θα πάνε καλά! 
@Angot Πάντως εμένα που έχει ο μπαμπάς μου και είχε και ο παππούς μου.. ο αιματολόγος μου είπε ότι δεν την έχω κληρονομήσει. Διότι έχω και εγώ τη μετάλλαξη γονιδίου που απειλεί μόνο την κύηση. Ωστόσο, όταν το ανέφερα στη πρώτη εγκυμοσύνη στο γυναικολόγο για το μπαμπά μου μου εγραψε κατευθείαν εξετάσεις θρομβοφιλίας, άσχετα που δεν το προλάβαμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Despoina31 είπε:

@Anna 52547 Κοπέλα μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σου συνέβη. Εγώ είχα αποβολή στις 6 εβδομάδες, δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ πως θα ήμουν εαν το έχανα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και ξεκίνησα κατευθείαν αντιπηκτικές μόλις είχα θετική χοριακή ( σκέψου πήγα πρώτα στον αιματολόγο και μετά στο γυναικολόγο). Όλα θα πάνε καλά! 
@Angot Πάντως εμένα που έχει ο μπαμπάς μου και είχε και ο παππούς μου.. ο αιματολόγος μου είπε ότι δεν την έχω κληρονομήσει. Διότι έχω και εγώ τη μετάλλαξη γονιδίου που απειλεί μόνο την κύηση. Ωστόσο, όταν το ανέφερα στη πρώτη εγκυμοσύνη στο γυναικολόγο για το μπαμπά μου μου εγραψε κατευθείαν εξετάσεις θρομβοφιλίας, άσχετα που δεν το προλάβαμε.

Εγω σκεψου το ειπα γτ η γυναικολόγος της ξαδέρφης μ η οποία είχε θρομβοφιλια. Της ειπε αν έχεις αδελφές ή ξαδελφες που θέλουν να κάνουν μωρο, να ενημερώσουν τους γιατρούς τους. Αλλιώς δεν είχα ιδέα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 22/3/2022 at 11:14 ΠΜ, Emmi@ είπε:

Εγώ τις έκανα μετά την παλινδρόμη. Έχω ειδική αιματολογο, και πλήρωσα σε διαγνωστικό στην Αθήνα για όλες τις εξετάσεις 34 ευρώ.

Εααν είσαι Αθήνα και θες, πες μου να σου στείλω σε πμ το όνομα της αιματολογου για να τις κάνεις και εσύ φθηνά.

Καλύτερα να τις κάνεις τώρα. Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θα κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις για να σου ρυθμίζει τις ενέσεις

Καλησπέρα.  Πριν λίγες μέρες είχα μια δεύτερη παλλινδρομη σε διάστημα 6 μηνών. Έκανα το Σάββατο αποξεση λ περιμένω καρυοτυπο κ ιολογικες. Είχα κάνει τις βασικές της θρομβοφιλιας που συνταγογραφουνται.  Η γυναικολόγος μου απέκλεισε το ενδεχόμενο της θρομβοφιλιας όμως εγώ έχω χάσει τον κόσμο μου!

Σου είναι εύκολο να μου στείλεις τα στοιχεία της αιματολογου σου;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , EvEvEv είπε:

Καλησπέρα.  Πριν λίγες μέρες είχα μια δεύτερη παλλινδρομη σε διάστημα 6 μηνών. Έκανα το Σάββατο αποξεση λ περιμένω καρυοτυπο κ ιολογικες. Είχα κάνει τις βασικές της θρομβοφιλιας που συνταγογραφουνται.  Η γυναικολόγος μου απέκλεισε το ενδεχόμενο της θρομβοφιλιας όμως εγώ έχω χάσει τον κόσμο μου!

Σου είναι εύκολο να μου στείλεις τα στοιχεία της αιματολογου σου;

 

Σου στέλνω προσωπικό!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Επανέρχομαι στο θέμα κι οποία μπορεί ας μοιραστει την εμπειρία της...

Πήγα σε αιματολογο κ μου βρηκε αντικαρδιολιπινικο lgM λιγο ανεβασμένο, το συνδεει με τον υποθυροειδισμο μου κ ζήτησε επανάληψη σε 12 βδομάδες για επιβεβαίωση. Αν λέει ωστόσο μείνωέγκυος στο μεσοδιάστημα να τον πάρω τηλέφωνο να ξεκινήσουμεαγωγή σαν να το έχω...

Εγώ έχω την εξής απορία..  Τα μωρά μου παλλινδρομουν 6η με 7η βδομάδα.  Εγώ θεωρητικά θα το καταλάβω στην 4η... Θα προλάβει να δράσει η αγωγη? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/6/2022 at 10:37 ΠΜ, EvEvEv είπε:

Καλημέρα! Επανέρχομαι στο θέμα κι οποία μπορεί ας μοιραστει την εμπειρία της...

Πήγα σε αιματολογο κ μου βρηκε αντικαρδιολιπινικο lgM λιγο ανεβασμένο, το συνδεει με τον υποθυροειδισμο μου κ ζήτησε επανάληψη σε 12 βδομάδες για επιβεβαίωση. Αν λέει ωστόσο μείνωέγκυος στο μεσοδιάστημα να τον πάρω τηλέφωνο να ξεκινήσουμεαγωγή σαν να το έχω...

Εγώ έχω την εξής απορία..  Τα μωρά μου παλλινδρομουν 6η με 7η βδομάδα.  Εγώ θεωρητικά θα το καταλάβω στην 4η... Θα προλάβει να δράσει η αγωγη? 

Κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω..συνήθως κάνω τεστ μια μέρα πριν αδιαθετησω η την ίδια μέρα και βλέπω ότι είμαι έγκυος και μέχρι να κάνω χορικη όλα χάνονται ..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω..συνήθως κάνω τεστ μια μέρα πριν αδιαθετησω η την ίδια μέρα και βλέπω ότι είμαι έγκυος και μέχρι να κάνω χορικη όλα χάνονται ..

Έρευνες έχουν δείξει ότι η θρομβοφιλια εμποδίζει κ τη σύλληψη. Η γυναικολόγος μου πρότεινε αγωγή με σαλοσπιρ από τις γόνιμες κ εφόσον επιβεβαιωθεί η κυηση θα αρχίσω αντιπηκτικες. 

Έχεις πάει σε αιματολογο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πρίν λίγες ημέρες γέννησα τον μπέμπη μου στις 35+2 εβδομάδες. Αιφνίδιος ενδομήτριος θάνατος. Μια εβδομάδα πριν στο καρδιοτοκογραφημα όλα ήταν μια χαρά. Οι εξετάσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης άριστες. Λόγω του ότι η πρώτη εξαδέλφη μου είχε χασει μωρό ενώ ήταν έγκυος 7 μηνών (λόγω θρομβοφιλιας) πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις. Ο αιματολογος δεν είχε βρει κάτι ανησυχητικό και οταν έμεινα έγκυος έπαιρνα σαλοσπιρ των 100 προληπτικά καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Από το νοσοκομείο μου είπαν πως κατά πάσα πιθανότητα η αιτία θανάτου του μωρού μου ήταν εμβολή από θρόμβο... Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον αιματολόγο που θα ασχοληθεί σοβαρά και έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις; 

Είμαστε τόσες πολλές τελικά.. Κουράγιο και δύναμη. Εύχομαι να μην χαθεί άλλο αγγελούδι έτσι άδικα και ελπίζω ο πόνος με τον καιρό να απαλύνεται γιατί αυτή τη στιγμή το μόνο που αισθάνομαι είναι ενα κενό...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , Roulagou είπε:

Καλησπέρα σας, πρίν λίγες ημέρες γέννησα τον μπέμπη μου στις 35+2 εβδομάδες. Αιφνίδιος ενδομήτριος θάνατος. Μια εβδομάδα πριν στο καρδιοτοκογραφημα όλα ήταν μια χαρά. Οι εξετάσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης άριστες. Λόγω του ότι η πρώτη εξαδέλφη μου είχε χασει μωρό ενώ ήταν έγκυος 7 μηνών (λόγω θρομβοφιλιας) πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις. Ο αιματολογος δεν είχε βρει κάτι ανησυχητικό και οταν έμεινα έγκυος έπαιρνα σαλοσπιρ των 100 προληπτικά καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Από το νοσοκομείο μου είπαν πως κατά πάσα πιθανότητα η αιτία θανάτου του μωρού μου ήταν εμβολή από θρόμβο... Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον αιματολόγο που θα ασχοληθεί σοβαρά και έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις; 

Είμαστε τόσες πολλές τελικά.. Κουράγιο και δύναμη. Εύχομαι να μην χαθεί άλλο αγγελούδι έτσι άδικα και ελπίζω ο πόνος με τον καιρό να απαλύνεται γιατί αυτή τη στιγμή το μόνο που αισθάνομαι είναι ενα κενό...

Πω πω κοριτσι μου ανατρίχιασα.  Πόσο μα πόσο πολύ λυπάμαι...ειλικρινά...

Και μόνο που έχεις το κουράγιο και σκέφτεσαι το επόμενο βήμα σου αξίζουν πολλά συγχαρητηρια. 

Λοιπόν εγώ δεν έχω πάει αλλά έχω διαβάσει από πάρα πολλές κοπέλες τα καλύτερα για το νοσοκομείο Έλενα για το τμήμα καθ έξιν αποβολών. Λένε ότι σε ξεψαχνιζουν και ότι η γιατρος εκεί (Οικονομόπουλου αν δεν κάνω λαθος) είναι πάρα πολύ καλή.

Τωρα αν για τον Χ, ψ λόγο δεν μπορείς ή δεν θέλεις να πας, μπορείς να πας στην Λευκού η οποία βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη αλλά κάνει τηλεφωνικά ραντεβού. Και εγώ αυτήν έχω και μένω Κρήτη. Ειδικεύεται σε τέτοια θέματα και γενικά κάνει έρευνες συνεχώς κτλ. Όσο δύσκολο και αν σου είναι, καλό θα ήταν να πας για εξετάσεις όσο το δυνατόν συντομότερο γιατί δεν πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός από τη γέννα ή την αποβολή για να βγάλουν πιο σωστά συμπεράσματα. Αν καταλήξεις στη Λευκού και σου πει ότι δεν μπορεί να σε δεχτεί γιατί έχει πάρα πολύ κόσμο, θα της πεις την ιστορία σου και είμαι σίγουρη ότι θα σε δεχτεί. Και εμένα επειδή αντιμετωπίζω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου, παρόλο τον κόσμο που εχει,  με βάζει σε προτεραιότητα. 

Και πάλι κοριτσι μου ειλικρινά μέσα από την ψυχή μου συλλυπητήριά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Roulagou είπε:

Καλησπέρα σας, πρίν λίγες ημέρες γέννησα τον μπέμπη μου στις 35+2 εβδομάδες. Αιφνίδιος ενδομήτριος θάνατος. Μια εβδομάδα πριν στο καρδιοτοκογραφημα όλα ήταν μια χαρά. Οι εξετάσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης άριστες. Λόγω του ότι η πρώτη εξαδέλφη μου είχε χασει μωρό ενώ ήταν έγκυος 7 μηνών (λόγω θρομβοφιλιας) πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις. Ο αιματολογος δεν είχε βρει κάτι ανησυχητικό και οταν έμεινα έγκυος έπαιρνα σαλοσπιρ των 100 προληπτικά καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Από το νοσοκομείο μου είπαν πως κατά πάσα πιθανότητα η αιτία θανάτου του μωρού μου ήταν εμβολή από θρόμβο... Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον αιματολόγο που θα ασχοληθεί σοβαρά και έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις; 

Είμαστε τόσες πολλές τελικά.. Κουράγιο και δύναμη. Εύχομαι να μην χαθεί άλλο αγγελούδι έτσι άδικα και ελπίζω ο πόνος με τον καιρό να απαλύνεται γιατί αυτή τη στιγμή το μόνο που αισθάνομαι είναι ενα κενό...

Ειναι τοσο κρίμα κι άδικο  αυτο που σου συνεβει να εχεις κουράγιο.

 Εγω ειχα την Κωτση Παρασκευή βρίσκεται στην Λάρισα πλεον ειναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο , δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει 

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Little star είπε:

Πω πω κοριτσι μου ανατρίχιασα.  Πόσο μα πόσο πολύ λυπάμαι...ειλικρινά...

Και μόνο που έχεις το κουράγιο και σκέφτεσαι το επόμενο βήμα σου αξίζουν πολλά συγχαρητηρια. 

Λοιπόν εγώ δεν έχω πάει αλλά έχω διαβάσει από πάρα πολλές κοπέλες τα καλύτερα για το νοσοκομείο Έλενα για το τμήμα καθ έξιν αποβολών. Λένε ότι σε ξεψαχνιζουν και ότι η γιατρος εκεί (Οικονομόπουλου αν δεν κάνω λαθος) είναι πάρα πολύ καλή.

Τωρα αν για τον Χ, ψ λόγο δεν μπορείς ή δεν θέλεις να πας, μπορείς να πας στην Λευκού η οποία βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη αλλά κάνει τηλεφωνικά ραντεβού. Και εγώ αυτήν έχω και μένω Κρήτη. Ειδικεύεται σε τέτοια θέματα και γενικά κάνει έρευνες συνεχώς κτλ. Όσο δύσκολο και αν σου είναι, καλό θα ήταν να πας για εξετάσεις όσο το δυνατόν συντομότερο γιατί δεν πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός από τη γέννα ή την αποβολή για να βγάλουν πιο σωστά συμπεράσματα. Αν καταλήξεις στη Λευκού και σου πει ότι δεν μπορεί να σε δεχτεί γιατί έχει πάρα πολύ κόσμο, θα της πεις την ιστορία σου και είμαι σίγουρη ότι θα σε δεχτεί. Και εμένα επειδή αντιμετωπίζω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου, παρόλο τον κόσμο που εχει,  με βάζει σε προτεραιότητα. 

Και πάλι κοριτσι μου ειλικρινά μέσα από την ψυχή μου συλλυπητήριά. 

Ευχαριστώ πολύ @Little starέχω ήδη κλείσει ραντεβού στο συγκεκριμένο τμήμα στο Έλενα, βέβαια είναι για Σεπτέμβριο.. Δυστυχώς δεν υπήρχε κάτι άμεσα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Πήγα στο Έλενα και με ενημέρωσαν πως δεν τίθεται θέμα θρομβοφιλιας. Η γιατρός πήρε λεπτομερές ιστορικό και βρήκε όλες τις εξετάσεις μου άριστες. Έκανα και κάποιες επαναληπτικές που αφορούν την επίκτητη αλλά άφησε ελάχιστες πιθανότητες να ευθύνεται αυτό για τον θάνατο.Στο μυαλό μου είχα ότι αν βρεθεί το πρόβλημα, υπάρχει και λύση. Τώρα; Πώς μπορώ να προχωρήσω; Τι πρέπει να κάνω; Είμαι στα χαμένα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...