Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Αυξημένο Αμνιακό υγρό


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι έγκυος στην 31η βδομάδα και στην εξέταση doppler μου βρήκε ο γιατρός αυξημένο αμνιακό (βάθος λίμνης 7,3 και δείκτης αμνιακου 23). Μου εξήγησε που μπορεί να οφείλεται και μέσα σε αυτά μου είπε για τοξοπλασμα. Όταν έκανα τις πρώτες μου εξετάσεις αφού έμαθα ότι είμαι έγκυος βρέθηκα θετική στο τοξοπλασμα. Τα igg ήταν 70.5 ενώ τα igm ήταν 1.54. Έκανα και το τεστ avifity και έδειξε χαμηλή συνάφεια που σημαίνει πως ήταν παλιά λοίμωξη και όπως μου εξήγησε η γυναικολόγος μου εμφανίζεται έως και 18 μήνες μετά τη λοίμωξη. Δε μου έδωσε όμως αντιβίωση. Να σημειώσω ότι σε κάθε εξέταση που κάνω από τότε τα igm πέφτουν και σήμερα είναι στο 1.06. Λέτε βρε κορίτσια να μην εκτίμησε σωστά την κατάσταση η γυναικολόγος και να έχει περαστεί στο μωρό κάτι; Ο εμβρυολογος μου πρότεινε αμνιοπαρακεντηση αλλά η εγκυμοσύνη μου είναι προχωρημένη. Επίσης αν ήταν κάτι δε θα φαινόταν στους υπερηχους; Η α και β επιπέδου μου ήταν καλές το ίδιο και το doppler. Είμαι να σκάσω πραγματικά. Όλη μέρα κλάμα. Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είχα αυξημένο αμνιακό μετά την β επιπέδου. Είχα στεναχωρηθεί πολύ και μου είχαν προτείνει αμνιο αλλά δεν έκανα. Το 23 δεν είναι πάρα πολύ αμνιακό αλλά και πάλι. Είχα πολύ καλή καμπύλη ζαχάρου και παρόλα αυτά μετρούσα το ζάχαρο μου συνέχεια, το οποίο ήταν καλό. Είχα κάνει εξετάσεις για διάφορους ιούς αρνητικά όλα. Πήγα σε παιδοκαρδιολογο για το έμβρυο που δεν βρήκε κάτι. Σε δύο εβδομάδες περίπου το αμνιακό είχε πάει στο 17 από 23,5.  Αυτό που μου είπε και ο παλιός μου γυναικολόγος που ασχολείται με τα έμβρυα περισσότερο είναι ότι αν ήταν κάτι θα ανέβαινε το αμνιακό υγρό και θα επέμενε.

Τελικά είχα άγχος μέχρι που γέννησα. Τώρα έχω ένα μωρό 3 εβδομάδων περίπου. Όλα καλά. 

Για το τοξόπλασμα δεν είχα σε όλη την εγκυμοσύνη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2022 at 12:04 ΠΜ, Πένη22 είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι έγκυος στην 31η βδομάδα και στην εξέταση doppler μου βρήκε ο γιατρός αυξημένο αμνιακό (βάθος λίμνης 7,3 και δείκτης αμνιακου 23). Μου εξήγησε που μπορεί να οφείλεται και μέσα σε αυτά μου είπε για τοξοπλασμα. Όταν έκανα τις πρώτες μου εξετάσεις αφού έμαθα ότι είμαι έγκυος βρέθηκα θετική στο τοξοπλασμα. Τα igg ήταν 70.5 ενώ τα igm ήταν 1.54. Έκανα και το τεστ avifity και έδειξε χαμηλή συνάφεια που σημαίνει πως ήταν παλιά λοίμωξη και όπως μου εξήγησε η γυναικολόγος μου εμφανίζεται έως και 18 μήνες μετά τη λοίμωξη. Δε μου έδωσε όμως αντιβίωση. Να σημειώσω ότι σε κάθε εξέταση που κάνω από τότε τα igm πέφτουν και σήμερα είναι στο 1.06. Λέτε βρε κορίτσια να μην εκτίμησε σωστά την κατάσταση η γυναικολόγος και να έχει περαστεί στο μωρό κάτι; Ο εμβρυολογος μου πρότεινε αμνιοπαρακεντηση αλλά η εγκυμοσύνη μου είναι προχωρημένη. Επίσης αν ήταν κάτι δε θα φαινόταν στους υπερηχους; Η α και β επιπέδου μου ήταν καλές το ίδιο και το doppler. Είμαι να σκάσω πραγματικά. Όλη μέρα κλάμα. Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες. 

Κοπέλα μου δεν είναι και τόσο πολύ το αμνιακό υγρό σου είναι λίγο αυστηρό το όριο του 7. Εγώ είχα φτάσει στο ντοπλερ 9,4 λίμνη.. Δεν ανησυχούσαμε γτ είχα κάνει τροφοβλάστη έτσι και αλλιώς στο πρώτο τρίμηνο αλλά το αυξημένο αμνιακό υγρό ως ένδειξη από μόνο του μόνο ζάχαρο μπορεί να δείχνει..αν υπάρχει κάτι άλλο υπάρχουν και άλλα ευρήματα! Εγώ δεν είχα ούτε ζάχαρο ήταν απλά του οργανισμου μου. Δεν μειώθηκε ποτέ, με αυτο το αμνιακό γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι πριν ένα χρόνο! Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!❤️ Επίσης από όσο γνωρίζω μπορεί το 7 να είναι το όριο (για άλλους το 8 ) αλλά όταν ένα μωράκι έχει πραγματικά κάποιο πρόβλημα οι τιμές είναι πάνω από 10

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα... ας με βοηθήσει οποία μπορεί... σήμερα έκανα το doppler κ μου βγηκε αυξημένο το αμνιακο υγρό...δείκτης αμνιακου 22,7...κ βαθύτερη λίμνη 8,3... να πω ότι είχα παθολογική καμπύλη κ είμαι με διατροφή κ μετρήσεις... όμως γενικά έχω καλές μετρήσεις,κάποιες οριακες κ λίγες φορές έχω περάσει λίγο πιο πάνω... λέτε να είναι κάτι ανησυχητικό??? Έχει τύχει σε καμμια κ τι κάνατε να βοηθήσετε??? Είμαι 32 εβδομάδων ακριβώς κ σε 2 βδομάδες θα πάω γυναικολόγο... αύριο πάω πάλι για καμπύλη...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...