Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

7 hours ago, Evoulini24 said:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν εντάξει ο τράχηλος; Την προγεστερόνη μπορείς να την παίρνεις και κολπικά! Εμένα κολπικά μου είπε! 18+1 προχθές και ο τράχηλος ήταν 33 χιλιοστά... σίγουρα θα πέσει κι άλλο μέχρι τη Β επιπέδου, όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη...

Εύα ήταν τέλειος ο τράχηλος όχι μόνο στην πρώτη εγκυμοσύνη που δεν έπεσε εύκολα κάτω από 3 εκ αλλά μόνο προς το στο τελος της εγκυμοσύνης αλλά και σε αυτήν που στον υπέρηχο ένα μήνα πριν μου είπε η γιατρός τι τέλειος τράχηλος! Είναι σχεδόν 4 εκατοστά αλλά θα γράψω 3,5 για να το πάμε συγκρατημένα...κάπως έτσι μου είπε...

Και χθες ο γιατρός μετρούσε ξανά μετρούσε πατούσε πάνω στην κοιλιά να δει πώς θα αντιδράσει ο τράχηλος (με πέθανε λίγο) και μου είπε αν ήταν 3,1 πχ δεν θα υπήρχε θέμα όμως έχει πέσει πολύ. Μου είπε βέβαια μπορεί να παραμείνει έτσι μπορεί να πέσει κι άλλο οπότε θα δούμε...

Εγώ σαν την τρελή όλο το βράδυ νόμιζα ότι έχω συσπάσεις κ δεν κοιμήθηκα. Θα πάω τώρα σε έναν γιατρό με καλές κριτικές εδώ στην γειτονιά να μετρήσει πάλι. Να κάνουμε μία καλλιέργεια μήπως υπάρχει μικρόβιο να μπω σε καρδιοτοκογράφο μήπως έχω πρόωρες συσπάσεις......ήμουν σαστισμένη χθες κ ενώ του είπα πάρε μία λήψη από τον κόλπο για καλλιέργεια μου είπε δεν χρειάζεται δεν έχεις συμπτώματα μόλυνσης και δεν επέμεινα κι εγώ. 

Είναι πολύ μακριά μου όμως για να τρέχω κ σήμερα οπότε θα πάω εδώ κοντά να πάρω κ δεύτερη γνώμη.

Όσο για την προγεστερόνη θα την βάζω κολπικά αλλά αν δω ότι μου κάνει αντίδραση στο σημείο και φλεγμονή θα την πάρω με ένεση....

Καλήμερα σε όλες ! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για την συμπαράσταση...

Πάλι το μικρό μου σκέφτομαι που δεν μπορώ να το σηκώσω και κάνουμε ολόκληρη κομπίνα για να τον πλένω...τι έχει τραβήξει κι αυτό..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Leica είπε:

Εύα ήταν τέλειος ο τράχηλος όχι μόνο στην πρώτη εγκυμοσύνη που δεν έπεσε εύκολα κάτω από 3 εκ αλλά μόνο προς το στο τελος της εγκυμοσύνης αλλά και σε αυτήν που στον υπέρηχο ένα μήνα πριν μου είπε η γιατρός τι τέλειος τράχηλος! Είναι σχεδόν 4 εκατοστά αλλά θα γράψω 3,5 για να το πάμε συγκρατημένα...κάπως έτσι μου είπε...

Και χθες ο γιατρός μετρούσε ξανά μετρούσε πατούσε πάνω στην κοιλιά να δει πώς θα αντιδράσει ο τράχηλος (με πέθανε λίγο) και μου είπε αν ήταν 3,1 πχ δεν θα υπήρχε θέμα όμως έχει πέσει πολύ. Μου είπε βέβαια μπορεί να παραμείνει έτσι μπορεί να πέσει κι άλλο οπότε θα δούμε...

Εγώ σαν την τρελή όλο το βράδυ νόμιζα ότι έχω συσπάσεις κ δεν κοιμήθηκα. Θα πάω τώρα σε έναν γιατρό με καλές κριτικές εδώ στην γειτονιά να μετρήσει πάλι. Να κάνουμε μία καλλιέργεια μήπως υπάρχει μικρόβιο να μπω σε καρδιοτοκογράφο μήπως έχω πρόωρες συσπάσεις......ήμουν σαστισμένη χθες κ ενώ του είπα πάρε μία λήψη από τον κόλπο για καλλιέργεια μου είπε δεν χρειάζεται δεν έχεις συμπτώματα μόλυνσης και δεν επέμεινα κι εγώ. 

Είναι πολύ μακριά μου όμως για να τρέχω κ σήμερα οπότε θα πάω εδώ κοντά να πάρω κ δεύτερη γνώμη.

Όσο για την προγεστερόνη θα την βάζω κολπικά αλλά αν δω ότι μου κάνει αντίδραση στο σημείο και φλεγμονή θα την πάρω με ένεση....

Καλήμερα σε όλες ! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για την συμπαράσταση...

Πάλι το μικρό μου σκέφτομαι που δεν μπορώ να το σηκώσω και κάνουμε ολόκληρη κομπίνα για να τον πλένω...τι έχει τραβήξει κι αυτό..

Καλημέρα! Και ποια δε θα είχε αγωνία στη θέση σου....όλες τα ίδια θα σκεφτόμασταν , έχεις τα δίκια σου! Καλά κάνεις που θα ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον ο γιατρός σου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και σου είπε να ξαναπάς σε 10 μέρες, θα πάνε όλα καλά με την προγεστερόνη και την ξεκουραση. Μην κάνεις δουλειές , και ασχολήσου μονο με  τα απολύτως απαραίτητα γενικά...επίσης, θετική σκέψη, βοηθάει πολύ!! Υπομονή όλα θα πάνε μια χαρά !!

Συσπάσεις γιατί νόμιζες ότι είχες; Τι ένιωθες; Πιστεύω , επειδη έχεις ξαναγεννησει, θα το καταλαβαινες αν ήταν...μήπως χρειάζεσαι και λίγο μαγνήσιο παραπάνω; Συζήτησε όλους τους φόβους σου με τον γιατρό και είμαι σίγουρα πως θα σε ηρεμήσουν. 

Όλες κάτι περνάμε και κάτι μας τρομάζει!! Εγώ ας πούμε έχω τρομοκρατηθεί με τον αιματοκρίτη που εδώ και ενάμιση μηνα είναι ήδη στο 28 και η φεριτινη όλο πέφτει, ενώ μπουκωνομαι στο σίδηρο και προσέχω ...απορώ που θα φτάσει μέχρι να γεννήσω και αν θα χρειαστώ μετάγγιση. Επίσης, έχω πάρει 10 κιλά!! Και είμαι στην 23η βδομάδα. Δεν το λες και επιτυχία...αλλά μπροστά στα ιατρικά προβλήματα, δεν είναι τίποτα, αυτό σκέφτομαι και ήρεμω. Καλημέρα σε όλες και να έχετε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλησπέρα Εύα, Ναι κάθε φορά που πηγαίνω μετράει τον τράχηλο και είναι 30εκ. Μέχρι στιγμής είναι καλός και μακάρι να συνεχίσει να είναι. 

Σε ευχαριστώ πολύ μακαρι αυτη τη φορά να πάει καλά. Η αληθεια ειναι οτι έχω συχνά ενοχλήσεις και συσπάσεις οποτε είμαι μόνιμα μέσα στο άγχος και προχθές πάλι πήγα ενώ το προγραμματισμενο ραντεβού μας ήταν για 29/11. Εμένα πέρυσι στην αποβολή οι συσπασεις που ήταν και πιο έντονες ήταν σαν κραμπα ο μυς κάτω από τον αφαλό είχε σφίξει και ήταν σαν καρουμπαλο και σκληρό. Χαλαρωνε κάποια λεπτά και ξανα σαν μπαλακι. Προχθές επίσης έγινε αυτό πέτρωνε η κοιλιά μου 5 λεπτά χαλαρωνε και πάλι τα ίδια και πηγα αρων αρων αλλά εν τελει όλα καλά. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Πέρασα πολύ δύσκολα όσο αφορά το πως έγινε και το μετά το πως θα το διαχειριστώ. Εν τελει μετά από 1 χρόνο έμεινα ενω ξεκινησα προσπάθειες στους 3 μήνες. Ίσως λόγω χαλια ψυχολογίας δεν εμένα. Αυτή τη φορά θέλω να πιστεύω πως θα πάει καλά. 

Στη δουλεια είμαι σε δύσκολη φάση γιατί είμαι καινούρια και είναι μια θέση που ήθελα και προσπαθούσα καιρό και μόλις ξεκινησα έμεινα στον 3ο μήνα. Τους ηρθε καπως και αισθάνομαι και εγω άσχημα με τις αναρρωτικες. Αν ήμουν στην προηγούμενη μου δουλεια θα έβγαινα από την πρώτη ημέρα. Θα προσπαθήσω όσο τα καταφερωωνα πάω έστω ως το τέλος του χρόνου και μετα να βγω μια και καλή σε άδεια και αναρρωτική. Τα χρήματα είναι το 50% νομίζω τώρα περιμένω να πληρωθώ για τις 2 εβδομάδες που ειχα αναρρωτικη για να δω. Παντως ειναι μεγάλη ταλαιπωρία με τα αστικα και εννοείται δε σου δίνουν θεση εκτός αν ζητησεις και παλι σε κοιτάνε καπως (ακόμα δε φαίνεται η κοιλιά πολυ). 

 

Κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε. Παρε την προγεστερονη αν και σε καταλαβαινω απόλυτα με τα συμπτώματα αλλά θα βοηθήσει πολύ. Με ξεκούραση όλα καλά θα πάνε. Είχες ιστορικό δε θυμαμαι; Παντως αν ήταν ανησυχητικο κτλ θα σου ανέφερε για περιδεση. Με ξεκούραση και προγεστερονη θα εισαι μια χαρά.

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε τέλεια...και τώρα γνωρίζετε το θέμα με τον τράχηλο οπότε θα το έχετε υπό έλεγχο! Αυτό με τα αστικά που δεν σηκώνονται είναι ένα θέμα μεγάλο...απλά αν ντρεπεσαι να απευθυνθείς κάπου προσωπικά να σηκωθεί μπορείς να πηγαίνεις στον οδηγό να το αναφέρει ώστε να σηκωθεί κάποιος... Εκτός από την ορθοστασία, τα τραντάγματα κινδυνεύεις με ένα φρενάρισμα να έρθει κάποιος πάνω σου... Πρέπει να είσαι πολύ δυνατή γυναίκα.. συγχαρητήρια...που το παλεύεις και αγωνίζεσαι για τη θέση εργασίας σου! Πρέπει να σε θαυμάζει πολύ ο σύντροφός σου! Απλά σκέψου 1% να σου πει ο γιατρός ότι ο τράχηλος μικραίνει απότομα και πρέπει να είσαι ξάπλα...μετά μπορεί να νιώθεις τύψεις και να νομίζεις ότι μπορεί να φταίει που δεν βγήκες σε αναρρωτική... Τηλεργασια κάποιες μέρες παίζει? Τι να πω ζούμε σε μια κοινωνία που ο καθένας πλέον κοιτάει τον εαυτό του...κ μπράβο σου που νοιάζεσαι για την εργασία να μην τους δυσκολέψεις ...απλά σκέψου πως αν ερχόσουν εσύ σε κάποια δύσκολη θέση αυτοί θα σε σκεφτοντουσαν? Λέω εγώ τώρα κάποια στιγμή να κάνουν κάποια απόλυση κ να απολύσουν το πιο προσφατους...θα σκεφτοντουσαν ότι εσύ έχεις ένα παιδί να θρέψεις ή αν έχεις ενοίκιο ή αν ο άντρας σου δεν δουλεύει κλπ?  Πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορούν να σε απολύσουν για δύο χρόνια από τη μέρα που θα είσαι έγκυος...οπότε θα έχεις χρόνο να αποδείξεις την αξία σου και τη θέληση σου για δουλειά όταν επιστρέψεις μετά το μπεμπέ :-)

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Maria X. said:

Καλημέρα! Και ποια δε θα είχε αγωνία στη θέση σου....όλες τα ίδια θα σκεφτόμασταν , έχεις τα δίκια σου! Καλά κάνεις που θα ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον ο γιατρός σου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και σου είπε να ξαναπάς σε 10 μέρες, θα πάνε όλα καλά με την προγεστερόνη και την ξεκουραση. Μην κάνεις δουλειές , και ασχολεισου μονο με  τα απολύτως απαραίτητα γενικά...επίσης, θετική σκέψη, βοηθάει πολύ!! Υπομονή όλα θα πάνε μια χαρά !!

Συσπάσεις γιατί νόμιζες ότι είχες; Τι ένιωθες; Πιστεύω , επειδη έχεις ξαναγεννησει, θα το καταλαβαινες αν ήταν...μήπως χρειάζεσαι και λίγο μαγνήσιο παραπάνω; Συζήτησε όλους τους φόβους σου με τον γιατρό και είμαι σίγουρα πως θα σε ηρεμήσουν. 

Όλες κάτι περνάμε και κάτι μας τρομάζει!! Εγώ ας πούμε έχω τρομοκρατηθεί με τον αιματοκρίτη που εδώ και ενάμιση μηνα είναι ήδη στο 28 και η φεριτινη όλο πέφτει, ενώ μπουκωνομαι στο σίδηρο και προσέχω ...απορώ που θα φτάσει μέχρι να γεννήσω και αν θα χρειαστώ μετάγγιση. Επίσης, έχω πάρει 10 κιλά!! Και είμαι στην 23η βδομάδα. Δεν το λες και επιτυχία...αλλά μπροστά στα ιατρικά προβλήματα, δεν είναι τίποτα, αυτό σκέφτομαι και ήρεμω. Καλημέρα σε όλες και να έχετε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο!! 

Έλα κορίτσι μου! Καλά αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στην γειτονιά μου τον έβγαλε 3,1 εκατοστά τον τράχηλο και ήταν πολύ cool... μου είπε για μαγνήσιο αν και δεν είδε καμία σύσπαση στον υπέρηχο αλλά γενικά το θεωρεί πολύτιμο το μαγνήσιο...επίσης μου είπε μπορώ να την πάρω από τον επόμενό υπέρηχο την προγενέστερη δεν είναι αναγκαία σε αυτό το στάδιο...νομίζω θα την καθυστέρησω λίγο ακόμα γιατί τρόμαξα να βελτιώθω με τις ναυτίες κ θα με πάει πολύ πίσω...

Μου είπε βέβαια μην σηκώνεις μην σκύβεις μην κουράζεσαι μείνε ήρεμη....και να το παρακολουθούμε...

 

Γενικά ηρέμησα κάπως...μου είπε κι αν δεν έχει δει χειρότερους τραχήλους και πήγαν μία χαρά.

 

Ουφ....πάει η ανεμελιά αυτής τής εγκυμοσύνης αλλά είμαι ευγνώμων που το παρακολουθώ. Πάντως όντως είχα ξεφύγει όλο έσκυβα με τον μικρό και τον σήκωνα πολύ συχνά.

 

Ήταν πονάκια Μαρία αυτά που είχα στην πλάτη πίσω χαμηλά και κάτω στη μήτρα...νομίζω με ζόρισε τόσο ο γιατρός χθες στον υπέρηχο που ίσως για αυτό είχα πιο έντονη ενόχληση. Οι συσπάσεις μπορεί να είναι τελείως ανώδυνες (πέτρωμα στην κοιλιά ιδίως ψηλά στο στομάχι) μπορεί και να μοιάζουν με πόνους περιόδου...

 

Μήπως να δοκιμάσεις άλλο σίδηρο; δεν τα απορροφά όλα το ίδιο ο οργανισμός...εγώ με το sideral forte είχα δει διαφορά...

Μην ανησυχείς μία χαρά είναι τα κιλά σου θα τα χάσεις όλα μετά πολύ εύκολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Christina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Εγώ από το Σεπτέμβριο 12η εβδομάδα πήρα παντελόνια...γιατί εκτός του ότι έβαλα κιλά...έκανα και κοιλιά από την αρχή... Από το sinsay παρήγγειλα γύρω στο 20€ το παντελόνι...και 10€ το κόλαν εγκυμοσύνης...έχει και στο shein ωραία αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα...κ μετά στα h&m εγκυμοσύνης έχει οικονομικά μου είπε η αδερφή μου να πάω να δω...

πρίν από 21 λεπτά , Leica είπε:

Έλα κορίτσι μου! Καλά αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στην γειτονιά μου τον έβγαλε 3,1 εκατοστά τον τράχηλο και ήταν πολύ cool... μου είπε για μαγνήσιο αν και δεν είδε καμία σύσπαση στον υπέρηχο αλλά γενικά το θεωρεί πολύτιμο το μαγνήσιο...επίσης μου είπε μπορώ να την πάρω από τον επόμενό υπέρηχο την προγενέστερη δεν είναι αναγκαία σε αυτό το στάδιο...νομίζω θα την καθυστέρησω λίγο ακόμα γιατί τρόμαξα να βελτιώθω με τις ναυτίες κ θα με πάει πολύ πίσω...

Μου είπε βέβαια μην σηκώνεις μην σκύβεις μην κουράζεσαι μείνε ήρεμη....και να το παρακολουθούμε...

 

Γενικά ηρέμησα κάπως...μου είπε κι αν δεν έχει δει χειρότερους τραχήλους και πήγαν μία χαρά.

 

Ουφ....πάει η ανεμελιά αυτής τής εγκυμοσύνης αλλά είμαι ευγνώμων που το παρακολουθώ. Πάντως όντως είχα ξεφύγει όλο έσκυβα με τον μικρό και τον σήκωνα πολύ συχνά.

 

Ήταν πονάκια Μαρία αυτά που είχα στην πλάτη πίσω χαμηλά και κάτω στη μήτρα...νομίζω με ζόρισε τόσο ο γιατρός χθες στον υπέρηχο που ίσως για αυτό είχα πιο έντονη ενόχληση. Οι συσπάσεις μπορεί να είναι τελείως ανώδυνες (πέτρωμα στην κοιλιά ιδίως ψηλά στο στομάχι) μπορεί και να μοιάζουν με πόνους περιόδου...

 

Μήπως να δοκιμάσεις άλλο σίδηρο; δεν τα απορροφά όλα το ίδιο ο οργανισμός...εγώ με το sideral forte είχα δει διαφορά...

Μην ανησυχείς μία χαρά είναι τα κιλά σου θα τα χάσεις όλα μετά πολύ εύκολα..

Αυτά είναι ευχάριστα νέα άρα μάλλον έκανε λάθος ο άλλος γιατρός? Προγεστερόνη έχει κ ενέσιμη έχω ακούσει μήπως αυτή όταν χρειαστείς θα σου ταιριάζει καλύτερα?  Αφού τα κολπικά σ παίρνουν φαγούρα και τα χάπια αναγουλες.. Β' επιπέδου ποτε έχεις με το καλό? Εκει νομίζω τα βλέπουν καλύτερα αυτά...παρόλα αυτά προσπάθησε να είσαι ξεκούραστη όσο μπορείς...με ένα μωρό βέβαια που σε χρειάζεται δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι...αλλά για λίγο διάστημα υποχρεωσου σε φίλους, συγγενείς...τι να κάνεις...

On 4/11/2022 at 10:44 ΠΜ, marylouu είπε:

Και εγώ όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια μπορεί να αισθάνομαι κάτω δεξιά έτσι ενοχλησουλες και πάω και κάθομαι !

αν φοβάσαι πάρε την γιατρό σου να σε δει πιο γρήγορα και γενικά και την ίδια μέρα αν κάτι σε ανησυχεί δν είναι κακό .. 

για τις συσπάσεις δν ξέρω καθόλου :/

Ααα κ συ κάτω δεξιά? Ναι κ γω ξαπλώνω και περνάνε...Απλά το θέμα είναι ότι έχω πάει πολλές φορές έκτακτα γιατί έχω φοβίες...και ντρέπομαι κ τη γιατρό κ τον άντρα μου ακόμα...όλο τον ταραζω...με παίρνει τηλ με ψάχνει κ εγώ είμαι στη γιατρό... Τις προάλλες έλλειπε εκτός Θεσσαλονίκης κ Μ έψαχνε δεν το σήκωνα επειδή ήμουν στη γιατρό...πήρε την κουμπάρα μου που ήξερε ότι πήγαμε βόλτα κέντρο κ χωρίς να του πει κάτι...μόνος του ρώτησε πού είναι στη γιατρό? Τώρα θα κλείνω πάλι ανά δύο βδομάδες...οι 3 βδομάδες είναι πολλές... περιμένω να ρθει οι Δευτέρα κ μετράω τις μέρες σαν το φαντάρο... Διαβάζω κ αυτά για τον τράχηλο που λένε τα κορίτσια κ ευτυχώς είναι το φόρουμ κ ενημερώνομαι..κ σκέφτομαι ότι έχει να μου μετρήσει τον τράχηλο από 14η εβδομάδα νομίζω...κ αν έχει μικρύνει? Όλο κάνω και γω δουλειές ανεβοκατεβαίνω στις σκάλες χωρίς να έχω πρόσφατη μέτρηση τραχήλου... 

On 4/11/2022 at 11:44 ΠΜ, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Οταν έχεις συσπασεις, σε αυτή την εβδομάδα που είσαι θα πρέπει να μην πονάς, βασικό. Οι συσπάσεις είναι σαν πέτρωμα της κοιλιας, σαν έντονη κράμπα ίσως, που σε ενοχλεί. Θα θες να αλλάξεις πλευρό, να περπατήσεις λίγο.. δε θα βολεύεσαι στην ίδια θέση, αλλα δεν υπαρχει πονος! Συνήθως αν μετακινηθεις περνάει η ενόχληση. Εάν νιώθεις όπως σου είπα, τότε είναι αθώες μην ανησυχείς.. 

Να ανησυχήσεις αν νιώσεις πόνο στη μέση και σε όλη την κοιλιά μαζί με το πέτρωμα, ή  νιωθεις βαρος προς τα κάτω, ότι θα πέσει το μωρό.. Τότε παίρνεις τον γιατρό τηλέφωνο!

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου περιγραφή... Νομίζω θα το κάνω σκρινσοτ να το βλέπω οπότε νιώθω κάπως να βλέπω αυτά που γράφεις και να τα συγκρίνω με τα συμπτώματα μου :-P Πάλι καλά είστε κ εσείς εδώ κ λετε για τράχηλο, συσπάσεις κλπ να έχουμε και μεις το νου μας...  Θενγκ γιου :-)

 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

@Leica άρα λοιπόν δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Για την ακρίβεια ,η δεύτερη μέτρηση ήταν μια χαρά! Στα κανονικά επίπεδα...παρόλα αυτά προσέχουμε πάντα προληπτικά εννοείται.

Κορίτσια κι εγώ από H'n' m είχα ψωνίσει ήδη στον 4ο μήνα κάτι κολάν, ένα τζιν παντελόνι,  καλσον εγκυμοσύνης, 2 σουτιεν και κάτι βρακάκια..οικονομικά και έχει ποικιλία. Σκέφτομαι να κάνω άλλη μια παραγγελία από shein σύντομα γιατί έχω ανάγκες, καμία μπλούζα - φόρεμα φτηνά ξέρετε. Δεν αξίζει να δώσουμε και πολλά χρήματα γιατί είναι μόνο για 2-3 μήνες !  

Από σίδηρο παίρνω το omalin plus , δοκίμασα διάφορα και είναι το μόνο που με βοηθάει πραγματικά , μου κρατησε τον αιματοκρίτη ενάμιση μήνα στα ίδια επίπεδα, ενώ πριν έπεφτε κατακόρυφα! Έχω και το στίγμα μεσογειακής αναιμίας εγώ οπότε εγώ ευαισθησια σε αυτά τα θέματα...φανταστείτε κορίτσια ότι κοιμάμαι σχεδόν 15 ώρες καθημερινά για να ανταπεξέλθω!! Βέβαια έχω και την πολυτελεια να το κάνω ..

Πιστεύω δεν πρέπει να αγχωνόμαστε ιδιαίτερα αν δεν έχουμε κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην εγκυμοσύνη μας, σκεφτείτε ότι στο εξωτερικό κάνουν μόνο τους βασικούς υπερήχους..Αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου και έναν ακόμα νομίζω . Δεν πάνε καν κάθε μήνα στο γιατρό όπως εμείς εδώ, ούτε κάνουν τόσο συχνές εξετάσεις. Οπότε ας χαρούμε αυτή την -απαιτητικη ομολογουμένως, αλλά και χαρούμενη - περίοδο της ζωής μας!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Maria X. είπε:

@Leica άρα λοιπόν δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Για την ακρίβεια ,η δεύτερη μέτρηση ήταν μια χαρά! Στα κανονικά επίπεδα...παρόλα αυτά προσέχουμε πάντα προληπτικά εννοείται.

Κορίτσια κι εγώ από H'n' m είχα ψωνίσει ήδη στον 4ο μήνα κάτι κολάν, ένα τζιν παντελόνι,  καλσον εγκυμοσύνης, 2 σουτιεν και κάτι βρακάκια..οικονομικά και έχει ποικιλία. Σκέφτομαι να κάνω άλλη μια παραγγελία από shein σύντομα γιατί έχω ανάγκες, καμία μπλούζα - φόρεμα φτηνά ξέρετε. Δεν αξίζει να δώσουμε και πολλά χρήματα γιατί είναι μόνο για 2-3 μήνες !  

Από σίδηρο παίρνω το omalin plus , δοκίμασα διάφορα και είναι το μόνο που με βοηθάει πραγματικά , μου κρατησε τον αιματοκρίτη ενάμιση μήνα στα ίδια επίπεδα, ενώ πριν έπεφτε κατακόρυφα! Έχω και το στίγμα μεσογειακής αναιμίας εγώ οπότε εγώ ευαισθησια σε αυτά τα θέματα...φανταστείτε κορίτσια ότι κοιμάμαι σχεδόν 15 ώρες καθημερινά για να ανταπεξέλθω!! Βέβαια έχω και την πολυτελεια να το κάνω ..

Πιστεύω δεν πρέπει να αγχωνόμαστε ιδιαίτερα αν δεν έχουμε κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην εγκυμοσύνη μας, σκεφτείτε ότι στο εξωτερικό κάνουν μόνο τους βασικούς υπερήχους..Αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου και έναν ακόμα νομίζω . Δεν πάνε καν κάθε μήνα στο γιατρό όπως εμείς εδώ, ούτε κάνουν τόσο συχνές εξετάσεις. Οπότε ας χαρούμε αυτή την -απαιτητικη ομολογουμένως, αλλά και χαρούμενη - περίοδο της ζωής μας!! 

Είχε h&m και καλσόν εγκυμοσύνης? Κ ψάχνω να πάρω....οπότε να πάω από εκεί! Ναι δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για ρούχα που είναι για μικρό χρονικό διάστημα...Αν παραλαβεις τελικά από shein εγκυμοσύνης πες μας σχόλια για μεγέθη κλπ.... Γιατί όταν ήμουν αδύνατη είχα πάρει πολλές φορές από το shein αλλά έπαιρνα με κλειστά μάτια το νούμερο... Τώρα βλέπω στις φωτό κάτι αδύνατα μοντέλα με κοιλίτσα...και δεν ξέρω τι μέγεθος πρέπει να πάρω... 

Εγώ σουτιέν πήρα από ένα κινέζικο...3.5€ το ένα.. κ είναι τέλεια...αλλά βλέπω κ στο shein πολλά τέλεια...όπως και νυχτικιές θηλασμού με ρομπακια για το μαιευτήριο αργότερα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν βρείτε κάποιο κατάστημα orchestra με ρούχα εγκυμοσύνης, επιβάλλεται να ρίξετε μια ματιά!! Έχει υπέροχα μπλουζάκια και άλλα πολλά για τις εγκυουλες...εγώ από εκεί ψώνισα και τζιν από hnm φανταστικά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Leica είπε:

Έλα κορίτσι μου! Καλά αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στην γειτονιά μου τον έβγαλε 3,1 εκατοστά τον τράχηλο και ήταν πολύ cool... μου είπε για μαγνήσιο αν και δεν είδε καμία σύσπαση στον υπέρηχο αλλά γενικά το θεωρεί πολύτιμο το μαγνήσιο...επίσης μου είπε μπορώ να την πάρω από τον επόμενό υπέρηχο την προγενέστερη δεν είναι αναγκαία σε αυτό το στάδιο...νομίζω θα την καθυστέρησω λίγο ακόμα γιατί τρόμαξα να βελτιώθω με τις ναυτίες κ θα με πάει πολύ πίσω...

Μου είπε βέβαια μην σηκώνεις μην σκύβεις μην κουράζεσαι μείνε ήρεμη....και να το παρακολουθούμε...

 

Γενικά ηρέμησα κάπως...μου είπε κι αν δεν έχει δει χειρότερους τραχήλους και πήγαν μία χαρά.

 

Ουφ....πάει η ανεμελιά αυτής τής εγκυμοσύνης αλλά είμαι ευγνώμων που το παρακολουθώ. Πάντως όντως είχα ξεφύγει όλο έσκυβα με τον μικρό και τον σήκωνα πολύ συχνά.

 

Ήταν πονάκια Μαρία αυτά που είχα στην πλάτη πίσω χαμηλά και κάτω στη μήτρα...νομίζω με ζόρισε τόσο ο γιατρός χθες στον υπέρηχο που ίσως για αυτό είχα πιο έντονη ενόχληση. Οι συσπάσεις μπορεί να είναι τελείως ανώδυνες (πέτρωμα στην κοιλιά ιδίως ψηλά στο στομάχι) μπορεί και να μοιάζουν με πόνους περιόδου...

 

Μήπως να δοκιμάσεις άλλο σίδηρο; δεν τα απορροφά όλα το ίδιο ο οργανισμός...εγώ με το sideral forte είχα δει διαφορά...

Μην ανησυχείς μία χαρά είναι τα κιλά σου θα τα χάσεις όλα μετά πολύ εύκολα..

Γεια σου κορίτσι! Εγώ είχα 3 εκ στην αυχενική, και στην β επιπεδου είχα 2.8.. από τότε επειδή αγχώθηκα εγώ πολύ, ο γιατρός ήταν πιο χαλαρός, παίρνω προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά και αποφεύγω τα πολλά πολλά.. ξεκουράζομαι αρκετά, δεν σηκώνω βάρη και δεν περπατάω ιδιαίτερα. Μόνο το μαγειρεμα κάνω στο σπίτι! Ραντεβού παω κάθε 2 εβδομαδες.. σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 7ο! Είμαστε πολλές τελικά που μας ταλαιπωρει ο τράχηλος! Εύχομαι σε όλες μας να φτάσουμε στον μήνα μας! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Christina31 said:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Έχει ωραία ρούχα το Η&M. Έχω πάρει μερικά κολάν και τα συνδυάζω με κανονικά χαλαρά φορέματα από πάνω...

1 hour ago, Amalia! said:

Γεια σου κορίτσι! Εγώ είχα 3 εκ στην αυχενική, και στην β επιπεδου είχα 2.8.. από τότε επειδή αγχώθηκα εγώ πολύ, ο γιατρός ήταν πιο χαλαρός, παίρνω προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά και αποφεύγω τα πολλά πολλά.. ξεκουράζομαι αρκετά, δεν σηκώνω βάρη και δεν περπατάω ιδιαίτερα. Μόνο το μαγειρεμα κάνω στο σπίτι! Ραντεβού παω κάθε 2 εβδομαδες.. σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 7ο! Είμαστε πολλές τελικά που μας ταλαιπωρει ο τράχηλος! Εύχομαι σε όλες μας να φτάσουμε στον μήνα μας! 

Αχ στα ίδια είμαστε γλυκιά μου...κι εμένα αυτά ακριβώς μου συνέστησε...και είχα και όνειρα να κάνω γυμναστική...

Είσαι ασφαλής θα τα πας μία χαρά! Ελπίζω κι εγώ γιατί έχω τον μικρό και είναι πραγματικά δύσκολο να μην σκύβω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leica είπε:

Έχει ωραία ρούχα το Η&M. Έχω πάρει μερικά κολάν και τα συνδυάζω με κανονικά χαλαρά φορέματα από πάνω...

Αχ στα ίδια είμαστε γλυκιά μου...κι εμένα αυτά ακριβώς μου συνέστησε...και είχα και όνειρα να κάνω γυμναστική...

Είσαι ασφαλής θα τα πας μία χαρά! Ελπίζω κι εγώ γιατί έχω τον μικρό και είναι πραγματικά δύσκολο να μην σκύβω.

Ναι κι εγώ είχα όνειρα ότι θα κάνω γυμναστική, ότι θα περπατάω, ότι ότι... προς το παρών κοιμάμαι όλη μέρα, κι αν κάτσω λίγη ώρα παραπάνω όρθια ενώ μαγειρεύω, κουράζομαι!!! Προχθές βγήκα να ψωνίσω πράγματα για το μωρό για μια ώρα, κι όταν γύρισα πονουσα τόσο στην πυελο και στα πόδια, λες και ήμουν 100 χρόνων χαχαχ.. μακάρι να μείνει εκεί ο τράχηλος και να μην μειωθεί άλλο και μετά την γεννα θα επανέλθουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Γειαα :) εγώ είχα πάρει όταν εκλεισα τρίμηνο δυο κολαν από H&M μαύρα εγκυμοσυνης με 20€ τα δυο βέβαια δν τρελάθηκα..α! Και ένα τζιν εγκυμοσυνης αλλά ακόμα μου πέφτει γτ μάλλον θέλει κοιλιά για να το κρατάει  ..αλλά με βόλεψαν γιατί απ την αρχή που έμεινα εγγυος εγώ με ενοχλούσαν όλα δν ήθελα τπτ να με πιέζει με ανακάτευε χειρότερα ..

επειτα δν πήρα κάτι άλλο γιατί σκέφτηκα ότι μετά τι θα τα κάνω ; Οπότε πήρα άλλο ένα κολαν τώρα στον 5ο πάλι από εκεί αλλά πιο ωραια ποιότητα και από πάνω φοράω oversized πουκαμίσες μπλούζες ή παίρνω φορεματακια Ζάρα άνετη γραμμή !

ρε κορίτσια εγώ απ την αρχή ζύγιζα 5 κιλα συν  χωρίς να τρώω ιδιαίτερα γτ είχα φουλ εμετούς ! Ούτε μου φαινοταν να τα έχω πάρει .. τώρα αυτές τις μέρες πήρα συν 1 που έχω φτάσει 20η εβδομάδα και όλοι μ λένε α δν έχεις πάρει κιλα μια κοιλιτσα έχεις όμως εγώ όσο πάω και ανεβαίνω !

Απο που βάζουμε κιλα τόσο γρήγορα πια ;$$$

επίσης το ζάχαρο μου τις δυο προηγούμενες φορές που δν έτρωγα τόσο έβγαινε στο όριο για να κάνω ενώ τώρα που το είχα ρίξει στο σορολοπ χθες που εκανα μου είπε ο γιατρός που με μια πρώτη μάτια του φαίνεται βγήκε καλό ! 
την Δευτέρα θα ξέρω βέβαια ! Τι να πω !!

οσον αφορά για τον τράχηλο που διαβάζω που γράφετε εμένα δν μου έχει μετρήσει τπτ έως ώρας να ανησυχήσω;;

μ είμαι 20η εβδομάδα ..

τι ακριβώς είναι αυτό ; Να την ρωτήσω ..

 

συγνωμη προκαταβολικά για το σεντονάκι :)

καλο σουκου !

6 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Έχει τοH&M το παιδικό ρούχα εγκυμοσύνης αν κ εγώ θα σου πρότεινα γενικά να μην πάρεις ακριβώς ρούχα εγκυμοσύνης γτ μετά θα σου μείνουν !

παρε σίγουρα κολαν εγκυμοσύνης που βολεύει 

και μετά παίρνε φόρμες άνετες φορεματακια ανετα και μπορείς να φοράς και πουλόβερ και φούτερ του άντρα σου :)

επίσης έχει και το SHEIN κάτι ωραια !

μη πας και δώσεις ένα σορό λεφτά δλδ ..

κ εγώ απ την 12η είχα πάρει δυο κολαν γιατί όλα με έσφιγγαν είχα πολύ πρήξιμο απ την αρχή !

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Leica είπε:

Έλα κορίτσι μου! Καλά αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στην γειτονιά μου τον έβγαλε 3,1 εκατοστά τον τράχηλο και ήταν πολύ cool... μου είπε για μαγνήσιο αν και δεν είδε καμία σύσπαση στον υπέρηχο αλλά γενικά το θεωρεί πολύτιμο το μαγνήσιο...επίσης μου είπε μπορώ να την πάρω από τον επόμενό υπέρηχο την προγενέστερη δεν είναι αναγκαία σε αυτό το στάδιο...νομίζω θα την καθυστέρησω λίγο ακόμα γιατί τρόμαξα να βελτιώθω με τις ναυτίες κ θα με πάει πολύ πίσω...

Μου είπε βέβαια μην σηκώνεις μην σκύβεις μην κουράζεσαι μείνε ήρεμη....και να το παρακολουθούμε...

 

Γενικά ηρέμησα κάπως...μου είπε κι αν δεν έχει δει χειρότερους τραχήλους και πήγαν μία χαρά.

 

Ουφ....πάει η ανεμελιά αυτής τής εγκυμοσύνης αλλά είμαι ευγνώμων που το παρακολουθώ. Πάντως όντως είχα ξεφύγει όλο έσκυβα με τον μικρό και τον σήκωνα πολύ συχνά.

 

Ήταν πονάκια Μαρία αυτά που είχα στην πλάτη πίσω χαμηλά και κάτω στη μήτρα...νομίζω με ζόρισε τόσο ο γιατρός χθες στον υπέρηχο που ίσως για αυτό είχα πιο έντονη ενόχληση. Οι συσπάσεις μπορεί να είναι τελείως ανώδυνες (πέτρωμα στην κοιλιά ιδίως ψηλά στο στομάχι) μπορεί και να μοιάζουν με πόνους περιόδου...

 

Μήπως να δοκιμάσεις άλλο σίδηρο; δεν τα απορροφά όλα το ίδιο ο οργανισμός...εγώ με το sideral forte είχα δει διαφορά...

Μην ανησυχείς μία χαρά είναι τα κιλά σου θα τα χάσεις όλα μετά πολύ εύκολα..

Άντε ωραία πολύ χάρηκα!! Τελικά πρέπει οπωσδήποτε να παίρνουμε και μια δεύτερη γνώμη. Η αδερφή μου είχε αποκόλληση πλακούντα μικρή βέβαια όχι ολική και την είπε ο γιατρός να είναι ξάπλα και να σηκώνεται μόνο για τουαλέτα . Δυσκολεύτηκε και αυτή πάρα πολύ γιατί έχει ήδη 2 παιδιά το ένας 3 χρονών και ο μικρός 1. Αναγκαστικά πήγε τον ένα στην πεθερά της και τον άλλον στην μαμά μας για 2 βδομάδες. Δεν ξέρω αν έχεις κάποια βοήθεια ή αν θα ήθελες και εσύ έστω για λίγες μέρες να τον δώσεις σε κάποιο άτομο εμπιστοσύνης γιατί καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να τον έχεις και να μην μπορείς να τον πάρεις αγκαλιά. Όπως και να έχει, μου φάνηκε καθησυχαστικος ο γιατρός, θα καθυστερήσεις και για λίγο ακόμα την προγεστερόνη,όλα θα πάνε καλά!!

17 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Να σου πω την αλήθεια η μόνη καινούρια αγορά είναι ένα κολάν εγκυμοσύνης από ένα μαγαζί της γειτονιάς (τα ράβει η κοπέλα μόνη της) μου το πήρε ο άντρας μου δώρο αλλιώς ούτε αυτό θα έπαιρνα. Παρόλο που πήρα 7 κιλά και έχω κοιλιά μου κάνουν τα φορέματα και τα κολάν που έχω. Μου έδωσαν οι αδελφές μου κάτι μπλουζάκια και παντελόνια, τα παντελόνια δεν μου κάνουν γιατί και οι 2 είναι αρκετά αδύνατες και τις μπλούζες που μου κάνουν δεν έχω παντελόνια να τις βάλω οπότε ίσως πάρω κάποιο τζιν από Η&m σε κανένα μήνα.Δεν θέλω να πάρω αυτά με την μπασκα γιατί μετά θα είναι άχρηστα. Σκέφτομαι ίσως πάρω 1-2 φορέματα ή κολαν ακόμα απλά μεγαλύτερο νούμερο και βγάλω τον χειμώνα με αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Μαρία.Μ said:

Άντε ωραία πολύ χάρηκα!! Τελικά πρέπει οπωσδήποτε να παίρνουμε και μια δεύτερη γνώμη. Η αδερφή μου είχε αποκόλληση πλακούντα μικρή βέβαια όχι ολική και την είπε ο γιατρός να είναι ξάπλα και να σηκώνεται μόνο για τουαλέτα . Δυσκολεύτηκε και αυτή πάρα πολύ γιατί έχει ήδη 2 παιδιά το ένας 3 χρονών και ο μικρός 1. Αναγκαστικά πήγε τον ένα στην πεθερά της και τον άλλον στην μαμά μας για 2 βδομάδες. Δεν ξέρω αν έχεις κάποια βοήθεια ή αν θα ήθελες και εσύ έστω για λίγες μέρες να τον δώσεις σε κάποιο άτομο εμπιστοσύνης γιατί καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να τον έχεις και να μην μπορείς να τον πάρεις αγκαλιά. Όπως και να έχει, μου φάνηκε καθησυχαστικος ο γιατρός, θα καθυστερήσεις και για λίγο ακόμα την προγεστερόνη,όλα θα πάνε καλά!!

Να σου πω την αλήθεια η μόνη καινούρια αγορά είναι ένα κολάν εγκυμοσύνης από ένα μαγαζί της γειτονιάς (τα ράβει η κοπέλα μόνη της) μου το πήρε ο άντρας μου δώρο αλλιώς ούτε αυτό θα έπαιρνα. Παρόλο που πήρα 7 κιλά και έχω κοιλιά μου κάνουν τα φορέματα και τα κολάν που έχω. Μου έδωσαν οι αδελφές μου κάτι μπλουζάκια και παντελόνια, τα παντελόνια δεν μου κάνουν γιατί και οι 2 είναι αρκετά αδύνατες και τις μπλούζες που μου κάνουν δεν έχω παντελόνια να τις βάλω οπότε ίσως πάρω κάποιο τζιν από Η&m σε κανένα μήνα.Δεν θέλω να πάρω αυτά με την μπασκα γιατί μετά θα είναι άχρηστα. Σκέφτομαι ίσως πάρω 1-2 φορέματα ή κολαν ακόμα απλά μεγαλύτερο νούμερο και βγάλω τον χειμώνα με αυτά.

 

Μαρία όμως αυτός ο δεύτερος μέτρησε τον τράχηλο από πάνω από την κοιλιά και όχι από μέσα....είχε τόση σκόνη το μαραφέτι που τρόμαξα και δεν ήθελα κι εγώ να μπει. Ξέρω όμως ότι η σωστή μέτρηση είναι αυτή που γίνεται με ενδοκολπικό υπέρηχο...

Οπότε κρατάω τα του γιατρού μου....

Δεν έχω κανένα συγγενικό πρόσωπο εδώ στην αθήνα κορίτσι μου...έχω σκεφτεί διάφορους τρόπους να μην σκύβω. Αν δεν δουλέψει θα πω στην νταντά του μικρού να έρχεται παρά πάνω...

Είμαι μισό κιλό κάτω από όταν έμεινα έγκυος...πάντως στο τελος μπαίνουν τα πολλά κιλά....αλλά και χάνονται εύκολα μετά ιδίως αν θηλάζεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...