Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

On 9/11/2022 at 9:17 ΠΜ, Evoulini24 είπε:

Εμένα το ξέρω ότι θα κοντύνει κι άλλο μέχρι τη Β επιπέδου...θα φτάσει κοντά στο 26! Μου έδωσε κι εμένα προγεστερόνη κολπικά με 33 χιλιοστά τράχηλο...ίσως λόγω ιστορικού! Ο πεσσος είναι κάτι σαν δαχτυλίδι σιλικόνης...αντί για περίδεση, σου βάζουν αυτό! Μπαίνει εύκολα και βγαίνει εύκολα χωρίς νάρκωση κλπ! Πολύ γρήγορα! Εμένα, στην πρώτη εγκυμοσύνη, όταν είδε ότι ο τράχηλος ήταν 24 χιλιοστά περίπου, τον έβαλε.. στην 28η-29η εβδομάδα κύησης ήμουν! Και μου τον έβγαλε στις 37+3! Ε λίγο μετά γέννησα χαχα 

Ο τραχηλος σου είναι 28 από την αρχή; Ή ήταν πιο μακρύς στην αρχή; Να ζητάς να στον μετρά κολπικά ο γιατρός γιατί μόνο έτσι φαίνεται το πραγματικό μήκος!

Ναι ήταν 28 από την αρχή εμένα. Και η γιατρός μου τόσο τον μετρούσε κάθε φορά και στην αυχενική τόσο μου τον μέτρησαν. ίσως μικρύνει τώρα. Θα δούμε. Αυτό με τον πεσσό δεν το ήξερα! Νόμιζα ότι γίνεται μόνο με περίδεση!

 

9 ώρες πρίν, Leica είπε:

Γιατί να το βουλώσεις καλέ;;

Εγώ την απολαμβάνω τέτοια "φλυαρία"..

 

Προσοχή στα χαλιά πάντως κοπέλα μου! Χαχαχαχ γέλασα πολύ...

Για να μην τρόμαξω καμία μανούλα ο τράχηλος μπορεί να είναι και λεπτός όμως εμένα μου είπαν ότι σε τρεις εβδομάδες από την προηγούμενη μέτρηση στα 3,78 πήγε 2,91....αυτό με τρόμαξε πιο πολύ κι όχι το μήκος από μόνο του...

Βρε κορίτσια μεγαλύτερη απόλαυση δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη από το να χαϊδεύω την κοιλιά και θύμωνα με την αδερφή μου που μου έλεγε το ίδιο...προφανώς κι εκείνη το είχε ακούσει από τον δικό της γιατρό. Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει..

 

 

Αχ κι εμένα μ αρέσει να τη χαϊδεύω. Άσε που με ανακουφίζει όταν νιώθω πονάκια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ, μας αρέσει η φλυαρία σου @Viv37!! Χιχιχιχι πως τα συνδυάζεις και απαντάς σχεδόν σε όλα...μπράβο !!

Καλά και ποια δε χαϊδεύει την κοιλιά της; Εννοείται!! Εγώ του μιλάω κιολας συχνά , παραλήρημα...και ο άντρας μου χαϊδεύει τα βράδια και νιώθει τις μικρές κλωτσιές! Μια -δυο μέρες που δεν τον είχα νιώσει, είχα στεναχωρεθεί..γιατί είναι σαν ένας τρόπος επικοινωνίας ματαξυ μας όταν κουνιέται! Πείτε μου, αρχίζω και τρελαίνομαι?? Ή όλες έτσι νιώθετε?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Maria X. said:

Συμφωνώ, μας αρέσει η φλυαρία σου @Viv37!! Χιχιχιχι πως τα συνδυάζεις και απαντάς σχεδόν σε όλα...μπράβο !!

Καλά και ποια δε χαϊδεύει την κοιλιά της; Εννοείται!! Εγώ του μιλάω κιολας συχνά , παραλήρημα...και ο άντρας μου χαϊδεύει τα βράδια και νιώθει τις μικρές κλωτσιές! Μια -δυο μέρες που δεν τον είχα νιώσει, είχα στεναχωρεθεί..γιατί είναι σαν ένας τρόπος επικοινωνίας ματαξυ μας όταν κουνιέται! Πείτε μου, αρχίζω και τρελαίνομαι?? Ή όλες έτσι νιώθετε?

Όχι κορίτσι μου δεν τρελαίνεσαι και εγώ μια από τα ίδια. 
Μόλις νιώσω κάποια κίνηση αμέσως αρχίζω να της μιλάω να χαϊδεύω την κοιλίτσα μου και ακριβώς έτσι αισθάνομαι και εγώ ότι είναι ένας τρόπος επικοινωνίας:wub:

 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πως είστε; Σήμερα έκανα την β επιπέδου και όλα είναι μια χαρά. Η μικρούλα μας 540γρ και είναι μια κουκλίτσα.
Με το καλό όλες να έχετε  καλα αποτελέσματα. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν τρελαίνεσαι και εγώ μια από τα ίδια. 
Μόλις νιώσω κάποια κίνηση αμέσως αρχίζω να της μιλάω να χαϊδεύω την κοιλίτσα μου και ακριβώς έτσι αισθάνομαι και εγώ ότι είναι ένας τρόπος επικοινωνίας:wub:

 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πως είστε; Σήμερα έκανα την β επιπέδου και όλα είναι μια χαρά. Η μικρούλα μας 540γρ και είναι μια κουκλίτσα.
Με το καλό όλες να έχετε  καλα αποτελέσματα. 

Πόσο εβδομάδων είσαι???σου μέτρησε τράχηλο?? Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, geozak said:

Πόσο εβδομάδων είσαι???σου μέτρησε τράχηλο?? Με το καλό 

Αχ κοπέλα μου δεν ξέρω να σου πω ποσό είναι ο τράχηλος μου. Μου τον μέτρησε και είπε είναι τέλειος. Έγινε η εξέταση χθες ακριβώς στις 22 εβδομάδες. 
ευχαριστώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Pozi είπε:

Αχ κοπέλα μου δεν ξέρω να σου πω ποσό είναι ο τράχηλος μου. Μου τον μέτρησε και είπε είναι τέλειος. Έγινε η εξέταση χθες ακριβώς στις 22 εβδομάδες. 
ευχαριστώ πολύ!!

Μπράβο που όλα είναι καλά! Με το καλό η μπεμπουλα! Σου μέτρησε κολπικά τον τράχηλο; Πάντως λογικά στα αποτελέσματα των εξετάσεων που σου έδωσε θα γράφει και για τον τράχηλο!

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Evoulini24 said:

Μπράβο που όλα είναι καλά! Με το καλό η μπεμπουλα! Σου μέτρησε κολπικά τον τράχηλο; Πάντως λογικά στα αποτελέσματα των εξετάσεων που σου έδωσε θα γράφει και για τον τράχηλο!

Ευχαριστώ πολύ! 
Ο γυναικολόγος μου δεν κάνει την β’ επιπέδου και με έστειλε σε άλλο γυναικολόγο που συνεργάζεται η οποία έχει πολύ καλό όνομα και ουρές την περιμένουν. 
Η μέτρηση έγινε από την κοιλιά. 
Σήμερα πήγα στον γιατρό μου να δει τα αποτελέσματα και του ανάφερα για τον τράχηλο και μου είπε να μην ανησυχώ και οτι είναι τέλειος. 
Έχω ένα άσχημο ιστορικό και ήταν αυτός που με είχε αναλαβει τελευταία στιγμή όποτε ξέρει πολύ καλά το ιστορικό μου και με βλέπει εξονυχιστικά κάθε δύο βδομάδες. 
 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πως είστε; Σήμερα έκανα την β επιπέδου και όλα είναι μια χαρά. Η μικρούλα μας 540γρ και είναι μια κουκλίτσα.

Με το καλό όλες να έχετε  καλα αποτελέσματα. 

Άντε τέλεια!!!! Τι ανακούφιση αυτός ο υπέρηχος! Πολύ χάρηκα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 8:01 ΜΜ, Pozi είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν τρελαίνεσαι και εγώ μια από τα ίδια. 
Μόλις νιώσω κάποια κίνηση αμέσως αρχίζω να της μιλάω να χαϊδεύω την κοιλίτσα μου και ακριβώς έτσι αισθάνομαι και εγώ ότι είναι ένας τρόπος επικοινωνίας:wub:

 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πως είστε; Σήμερα έκανα την β επιπέδου και όλα είναι μια χαρά. Η μικρούλα μας 540γρ και είναι μια κουκλίτσα.
Με το καλό όλες να έχετε  καλα αποτελέσματα. 

Καλησπέρα!! Κ εγώ περιμένω πως και πως τώρα στις 24 για την β :))) ευχαριστούμε πολύ !!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/10/2022 at 8:01 PM, Pozi said:

Όχι κορίτσι μου δεν τρελαίνεσαι και εγώ μια από τα ίδια. 
Μόλις νιώσω κάποια κίνηση αμέσως αρχίζω να της μιλάω να χαϊδεύω την κοιλίτσα μου και ακριβώς έτσι αισθάνομαι και εγώ ότι είναι ένας τρόπος επικοινωνίας:wub:

 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πως είστε; Σήμερα έκανα την β επιπέδου και όλα είναι μια χαρά. Η μικρούλα μας 540γρ και είναι μια κουκλίτσα.
Με το καλό όλες να έχετε  καλα αποτελέσματα. 

Μπράβο Pozi! Έχει πολύ καλό βάρος η μπέμπα! Τι καλά που είναι υγιέστατη και ομορφούλα! Άντε και στα δικά μας τώρα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Leica said:

Μπράβο Pozi! Έχει πολύ καλό βάρος η μπέμπα! Τι καλά που είναι υγιέστατη και ομορφούλα! Άντε και στα δικά μας τώρα....

Ναι η καλή μου τρώει καλά :-P Με το καλό  κορίτσια!! Καλά αποτελέσματα σε όλες!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μανουλες! Και εγώ πρώτα ο Θεός μανούλα Μαρτίου θα είμαι.απλα πριν 2 μέρες στην β επιπέδου ο γιατρός μου είπε για επιπωματικο πλακούντα και έχω φοβηθεί.. υπάρχει περίπτωση να ανέβει και να γεννηθεί το μωρό μου στην ώρα του και φυσιολογικα ? Είμαι 21 εβδομάδα!

πρίν από 14 λεπτά , Μαρακι27 είπε:

Καλημέρα Μανουλες! Και εγώ πρώτα ο Θεός μανούλα Μαρτίου θα είμαι.απλα πριν 2 μέρες στην β επιπέδου ο γιατρός μου είπε για επιπωματικο πλακούντα και έχω φοβηθεί.. υπάρχει περίπτωση να ανέβει και να γεννηθεί το μωρό μου στην ώρα του και φυσιολογικα ? Είμαι 21 εβδομάδα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κορίτσια σε όσες κάνατε Β επιπέδου  και είχατε καλά αποτελέσματα! Επόμενη στάση..καμπύλη σακχάρου σε κανένα μήνα.  Και στις υπόλοιπες που περιμενουν..good luck!!

@Μαρακι27 δεν ξέρω για περιπτώσεις με επιπωματικό πλακούντα και πως συνέχισε η εγκυμοσύνη τους, αλλα θέλω να σου πω να μην το βάλεις κάτω! Είμαι σίγουρη πως με τις οδηγίες του γιατρού σου και χωρίς περιττό  άγχος, όλα θα πάνε τέλεια!! Να μας στέλνεις νέα σου..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...