Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μπράβο! Έφυγε ένα βάρος από πάνω σας! 

Σοβαρά τώρα είχατε τέτοια έκπληξή με το φύλο;;; εγώ μπορεί και να κρατούσα μούτρα στο γιατρό....δεν ξέρω πόσο ώριμο είναι αυτό!

 

Σημασία όπως λες έχει η υγεία τους και τίποτα άλλο! Με το καλό να έρθει η μπέμπα σας!

Ευχαριστούμε πολύ!! Άσε, τεράστιο βάρος! Να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν ξέρω τι να πιστέψω για το φύλο θα περιμένω να κάνω κ την β επιπέδου την άλλη τρίτη για να είμαι πιο σίγουρη.  Καλά να είναι όλα τα μωράκια μας!

5 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Συγχαρητήρια στα κορίτσια που πέρασαν και τον β'επιπεδου.... Και υπομονή σε εμάς που αναμένουμε αυτήν την ημέρα!!!

Εγώ είχα γυναικολόγο σήμερα... 22w+1... Βάρος απ' όσο θυμάμαι 350 νομίζω ξέχασα να ξανά ρωτήσω...άργησε μια ώρα να με πάρει στο ραντεβού..ο άντρας μου βιαζόταν να γυρίσει στη δουλειά...κ ήμουν μέσα στο άγχος που ήξερα ότι περίμενε...δεν ρώτησα τίποτα..ούτε για τον τράχηλο..και τώρα το μετάνιωσα...Δεν με είδε κολπικά..Τώρα ξανά σε 2 εβδομάδες (21/11) έχω β' επιπέδου... Γενικώς είπε όλα καλά πάνε..στον υπέρηχο κουνιόταν πέρα δώθε...μας έδειξε πόδια χέρια κλπ..

Μου επιασε την κοιλιά μου και μου είπε ότι θα πρέπει να είναι μαλακή ..να μην πετρώνει...γιατί την ρωτησα για συσπάσεις κλπ πως τις καταλαβαίνεις....

Επίσης μου είπε κάτι κουλό...όχι ότι το κάνω...είπε να μην χαϊδεύω υπερβολικά την κοιλιά μου... Κ της θηλές μου ....ότι μπορεί να προκληθούν συσπάσεις? Κάτι τέτοιο...δεν ρωτησα βέβαια διευκρινίσεις γιατί έβλεπα τον άντρα μου να κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα λόγω δουλειάς.

Επίσης κατά προτίμηση να φοράω ανοιχτά εσώρουχα...μάλλον για να βλέπω αν τύχει τπτ περίεργο καφέ υγρά κ αίμα? Μου έγραψε ουρά και καλλιέργεια ούρων...και τέλος με έβαλε να υπογράψω υπευθυνη δηλωση ότι με ενημερωσε ότι συνιστάται εμβόλιο κοβιντ κατά την κύηση και εμβόλιο γρίπης...επειδή εγώ δεν θα τα κάνω... να είναι αυτή καλυμμένη...

Αν έχετε να σχολιάσετε από αυτά που σας έγραψα...θα με βοηθούσατε...

 

 

Μπράβο!! Τι ωραία που είναι όλα καλά!!  Εμένα είχε να με δει καιρό οπότε με είδε κ κολπικά.4.1 μου τον μέτρησε. Από κει κ πέρα δεν μου είπε πολλά πολλά. Αυτό για τις θηλές το έχω ακούσει από πολλές γυναίκες, μάλιστα κάποιες το έχουν σαν "λύση" όταν έχεις περάσει τις 40 εβδομάδες για να επισπεύσει ο τοκετός, αλλά να μην χαϊδεύεις την κοιλιά πρώτη φορά το ακούω. 

Όσο για τα εμβόλια δεν μου είπε κάτι αμάν, με είχε ρωτήσει στην αρχή αν είμαι εμβολιασμενη  κατά του κορονοιου και του είχα πει με 2 δόσεις και απλά είπε ότι εάν θέλω μπορώ να το κάνω,να μην διστάσω και θα ήταν κ καλύτερα να είμαι με τρείς δόσεις. Πάνω που έληξε η δεύτερη δόση κόλλησα κορονοιο οπότε μου λέει τώρα για 6 μήνες δεν κάνω τίποτα. Για της γρίπης δεν αναφερε ποτέ κάτι.

Μου έδωσε κλασικά εξετάσεις ουρά, αίμα και άλλες 2 δεν τις θυμάμαι (η μια είναι λόγω αρνητικού ρέζους).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Χαίρομαι για τα καλά σας νέα! Η αληθεια είναι ότι πρώτη φορά το ακούω ότι καλό είναι να κάνουμε τριπλεξ φλεβών, δεν είχα ιδέα. Εγώ αυτές τις μέρες σκέφτομαι να κανονίσω μέχρι τα Χριστούγεννα τα εμβόλια της γρίπης και του κορονοιου (4η δόση ) , με διάφορα ενός μήνα μεταξύ τους, γιατί ο γιατρός μου είπε πως είναι προτιμοτερο να είμαι προστατευμένη παρά όχι..Νομίζω περνάνε και τα αντισώματα COVID στο μωρό, το οποίο είναι καλό! 

Έχετε κανένα άλλο παράξενο σύμπτωμα; Εγώ πχ εδώ και ένα μήνα , έχω εμβοη στο δεξί αυτί μόνο, ακούω τον χτύπο της καρδιάς μου πολύ έντονα..χτες πήγα σε οριλα και δεν είδε κάτι, αλλά συνέστησε να κάνω μαγνητική μετά τη γέννα για να δούμε από πού προέρχεται. 

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χαίρομαι για τα καλά σας νέα! Η αληθεια είναι ότι πρώτη φορά το ακούω ότι καλό είναι να κάνουμε τριπλεξ φλεβών, δεν είχα ιδέα. Εγώ αυτές τις μέρες σκέφτομαι να κανονίσω μέχρι τα Χριστούγεννα τα εμβόλια της γρίπης και του κορονοιου (4η δόση ) , με διάφορα ενός μήνα μεταξύ τους, γιατί ο γιατρός μου είπε πως είναι προτιμοτερο να είμαι προστατευμένη παρά όχι..Νομίζω περνάνε και τα αντισώματα COVID στο μωρό, το οποίο είναι καλό! 

Έχετε κανένα άλλο παράξενο σύμπτωμα; Εγώ πχ εδώ και ένα μήνα , έχω εμβοη στο δεξί αυτί μόνο, ακούω τον χτύπο της καρδιάς μου πολύ έντονα..χτες πήγα σε οριλα και δεν είδε κάτι, αλλά συνέστησε να κάνω μαγνητική μετά τη γέννα για να δούμε από πού προέρχεται. 

 

Αυτό με το αυτί το παθαίνω τις τελευταίες ημέρες αλλά νόμιζα πως ήταν τυχαίο ότι λαχανιασα και ακούω τον χτύπο. Δε το σκέφτηκα καν να το ψάξω.

Καλά έκανες παντως και το είδες να είσαι σίγουρη! 

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις σχετικά με τα ρούχα εγκυμοσύνης. Και εγω της ίδιας άποψης είμαι λίγα πράγματα γιατί είναι για λίγους μήνες και δεν αξίζει. Παντως εχει ποικιλία και τιμές λογικές ευτυχώς.

Σας καταλαβαίνω απόλυτα τα κορίτσια που ανέφεραν ότι δυσκολευονται που ειναι μόνες και πόσο μάλλον με παιδακια. Μια απο τα ιδια πρόσφατα μετακόμισα Αθήνα και δεν έχω κανέναν πάρα μόνο τον σύντροφό οπότε όλα πέφτουν πάνω του αυτή την περίοδο. Οπότε φαντάζομαι εσάς με τα μικρά σας ειναι ακομααα πιο δύσκολο και πρέπει να τα φροντιζετε! Υπομονή φτάσαμε στα μέσα σχεδόν.

Β επιπέδου και εγω τέλος του μήνα έχω και ανυπομονώ! 19 και 2 σήμερα! Περιμένω πως και πως να φτάσω 21η για να μπω στον 6ο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό, όλα τα βρήκε παρα πολύ καλα!!! Περίπου 22 εκατοστά και 400 γραμμάρια.. Περιμένουμε και εμείς μια μπουμπού τελικά!  Τον ρώτησα πόσο σίγουρος είσαι; Γιατί αγόρι μου είχες πει... 100%  λέει!  και μόνο που άκουσα ότι όλα πάνε καλά... δεν με νοιάζει τίποτα!!

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Και σε ποια εβδομάδα σου είπε ότι είναι αγόρι; Έλα Χριστέ μου!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!! Άσε, τεράστιο βάρος! Να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν ξέρω τι να πιστέψω για το φύλο θα περιμένω να κάνω κ την β επιπέδου την άλλη τρίτη για να είμαι πιο σίγουρη.  Καλά να είναι όλα τα μωράκια μας!

Μπράβο!! Τι ωραία που είναι όλα καλά!!  Εμένα είχε να με δει καιρό οπότε με είδε κ κολπικά.4.1 μου τον μέτρησε. Από κει κ πέρα δεν μου είπε πολλά πολλά. Αυτό για τις θηλές το έχω ακούσει από πολλές γυναίκες, μάλιστα κάποιες το έχουν σαν "λύση" όταν έχεις περάσει τις 40 εβδομάδες για να επισπεύσει ο τοκετός, αλλά να μην χαϊδεύεις την κοιλιά πρώτη φορά το ακούω. 

Όσο για τα εμβόλια δεν μου είπε κάτι αμάν, με είχε ρωτήσει στην αρχή αν είμαι εμβολιασμενη  κατά του κορονοιου και του είχα πει με 2 δόσεις και απλά είπε ότι εάν θέλω μπορώ να το κάνω,να μην διστάσω και θα ήταν κ καλύτερα να είμαι με τρείς δόσεις. Πάνω που έληξε η δεύτερη δόση κόλλησα κορονοιο οπότε μου λέει τώρα για 6 μήνες δεν κάνω τίποτα. Για της γρίπης δεν αναφερε ποτέ κάτι.

Μου έδωσε κλασικά εξετάσεις ουρά, αίμα και άλλες 2 δεν τις θυμάμαι (η μια είναι λόγω αρνητικού ρέζους).

Εμένα νομίζω τελευταία φορά μου είχε δει τράχηλο όταν μου πήρε κ κολπική καλλιέργεια...16 εβδομάδα... Είχε πει τέλειος αλλά δεν θυμάμαι νούμερο δυστυχώς...μόνο το νούμερο από την αυχενική που είναι γραμμένο 42mm..

Για την κοιλιά μου είπε να μην την χαϊδεύω συνεχώς...όχι καθόλου...θα το διευκρινίσω την επόμενη φορά και θα σας πω...Αυτό για τις θηλές ούτε που το ήξερα..μόνο για το σπέρμα είχα ακούσει ότι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα οπότε να τραβιέται ο άντρας...αλλά επειδή το έχω αφήσει το άθλημα μήνες τώρα δεν νοιάστηκαν να το ψάξω :-) 

Σημερα έδωσα ουρά και καλλιέργεια κ επίσης έγραφε και αντιβιογραμμα... Τι είναι αυτό? Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα..

Βγήκαν κ οι αιματολογικές...περιμενω να με πάρει τηλ η αιματολογος.. μάλλον θα κόψω το σαλοσπιρ και θα ξεκινήσω ενέσεις... Αιματοκρίτη 32...βέβαια δεν παίρνω σίδηρο ακόμα...

Εσύ πως αισθάνεσαι που θα κάνεις κόρη? Εγώ το θεωρώ ευχάριστη έκπληξη...αλλά τώρα αν συνηθίσεις σε μια ιδέα για το φύλο είναι περίεργο να σου τη " γυρίζουν τη μπιφτεκα". Μια φίλη μου της έλεγαν αγόρι και στην β'επιπεδου της είπαν κορίτσι...κ ένιωσε παράξενα γιατί αν κ ήθελε δεύτερο κορίτσι εξ αρχής, προσαρμόστηκε στην ιδέα του μπέμπη και της άρεσε...όπως και να χει γερά μωράκια να είναι.. η αδερφή σου τι περιμένει κοριτσάκι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Και σε ποια εβδομάδα σου είπε ότι είναι αγόρι; Έλα Χριστέ μου!!

Αν θυμάμαι καλά την αυχενική την είχα κάνει 12+4 και σήμερα είμαι 21+5. Λόγω αρρώστιας άργησα πολύ να πάω. Το φύλο νομίζω οριστικοποιείται στην 16 εβδομάδα. Στην αυχενική μου είχαν πει αγόρι 80% ενδιάμεσα πήγα άλλη μια φορά στον γιατρό που μου είχε πει σίγουρα αγορι και χθες τσουπ μου λένε κορίτσι χαχαχα  Να σου πω κρατάω μικρό καλάθι,θα περιμένω και την β επιπέδου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Μαρία.Μ είπε:

Αν θυμάμαι καλά την αυχενική την είχα κάνει 12+4 και σήμερα είμαι 21+5. Λόγω αρρώστιας άργησα πολύ να πάω. Το φύλο νομίζω οριστικοποιείται στην 16 εβδομάδα. Στην αυχενική μου είχαν πει αγόρι 80% ενδιάμεσα πήγα άλλη μια φορά στον γιατρό που μου είχε πει σίγουρα αγορι και χθες τσουπ μου λένε κορίτσι χαχαχα  Να σου πω κρατάω μικρό καλάθι,θα περιμένω και την β επιπέδου!

Χμμμ με το καλό η μπέμπα σας!! Στην εβδομάδα που είσαι δύσκολο να κάνει λάθος!! Το πρώτο σας μωράκι είναι; Είχες κάποια προτίμηση στο φύλο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Εμένα νομίζω τελευταία φορά μου είχε δει τράχηλο όταν μου πήρε κ κολπική καλλιέργεια...16 εβδομάδα... Είχε πει τέλειος αλλά δεν θυμάμαι νούμερο δυστυχώς...μόνο το νούμερο από την αυχενική που είναι γραμμένο 42mm..

Για την κοιλιά μου είπε να μην την χαϊδεύω συνεχώς...όχι καθόλου...θα το διευκρινίσω την επόμενη φορά και θα σας πω...Αυτό για τις θηλές ούτε που το ήξερα..μόνο για το σπέρμα είχα ακούσει ότι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα οπότε να τραβιέται ο άντρας...αλλά επειδή το έχω αφήσει το άθλημα μήνες τώρα δεν νοιάστηκαν να το ψάξω :-)

Σημερα έδωσα ουρά και καλλιέργεια κ επίσης έγραφε και αντιβιογραμμα... Τι είναι αυτό? Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα..

Βγήκαν κ οι αιματολογικές...περιμενω να με πάρει τηλ η αιματολογος.. μάλλον θα κόψω το σαλοσπιρ και θα ξεκινήσω ενέσεις... Αιματοκρίτη 32...βέβαια δεν παίρνω σίδηρο ακόμα...

Εσύ πως αισθάνεσαι που θα κάνεις κόρη? Εγώ το θεωρώ ευχάριστη έκπληξη...αλλά τώρα αν συνηθίσεις σε μια ιδέα για το φύλο είναι περίεργο να σου τη " γυρίζουν τη μπιφτεκα". Μια φίλη μου της έλεγαν αγόρι και στην β'επιπεδου της είπαν κορίτσι...κ ένιωσε παράξενα γιατί αν κ ήθελε δεύτερο κορίτσι εξ αρχής, προσαρμόστηκε στην ιδέα του μπέμπη και της άρεσε...όπως και να χει γερά μωράκια να είναι.. η αδερφή σου τι περιμένει κοριτσάκι? 

Αντιβιογραμμα νομίζω βάζουν να κάνεις όταν έχεις κάποια λοίμωξη Για να δουν ποια αντιβίωση είναι κατάλληλη ίσως το έβαλε προληπτικά. Να είμαι ειλικρινής επειδή στα 5 ανήψια μου τα 4 είναι αγόρια+ το μωράκι της αδερφής μου που έγκυος είναι αγόρι ήθελα από την αρχή κορίτσι. Όταν μου είπαν αγόρι δεν απογοητεύτηκα μεν αλλά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι θα είναι κοριτσάκι, τώρα έχει 2 βδομάδες που είχα συμφιλιωθεί τόσο πολύ με το αγόρι που εν τέλει όταν μου είπε κορίτσι λέω αποκλείεται και γι'αυτό τον ρώτησα 2 φορές αν είναι σίγουρος.. δεν ήξερα πως να αντιδράσω... Αλλά αυτό που λες έχει σημασία! Ας είναι γερά, να πάνε όλα καλά και ας είναι ότι θέλει! 

πρίν από 15 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Χμμμ με το καλό η μπέμπα σας!! Στην εβδομάδα που είσαι δύσκολο να κάνει λάθος!! Το πρώτο σας μωράκι είναι; Είχες κάποια προτίμηση στο φύλο ή όχι;

Ευχαριστούμε!!!  Το πρώτο ναι. Η πρώτη πρώτη επιθυμία ήταν κορίτσι! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Μαρία.Μ είπε:

Αντιβιογραμμα νομίζω βάζουν να κάνεις όταν έχεις κάποια λοίμωξη Για να δουν ποια αντιβίωση είναι κατάλληλη ίσως το έβαλε προληπτικά. Να είμαι ειλικρινής επειδή στα 5 ανήψια μου τα 4 είναι αγόρια+ το μωράκι της αδερφής μου που έγκυος είναι αγόρι ήθελα από την αρχή κορίτσι. Όταν μου είπαν αγόρι δεν απογοητεύτηκα μεν αλλά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι θα είναι κοριτσάκι, τώρα έχει 2 βδομάδες που είχα συμφιλιωθεί τόσο πολύ με το αγόρι που εν τέλει όταν μου είπε κορίτσι λέω αποκλείεται και γι'αυτό τον ρώτησα 2 φορές αν είναι σίγουρος.. δεν ήξερα πως να αντιδράσω... Αλλά αυτό που λες έχει σημασία! Ας είναι γερά, να πάνε όλα καλά και ας είναι ότι θέλει! 

Ευχαριστούμε!!!  Το πρώτο ναι. Η πρώτη πρώτη επιθυμία ήταν κορίτσι! 

Με το καλό να σας έρθει! Κοριτσάκι θα είναι! Γερή και τυχερή!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 1:59 ΜΜ, Evoulini24 είπε:

Τώρα ελέγχει ο γυναικολόγος τον τραχηλο σου; Είναι κοντός;

Κι εμένα είναι κοντός ο τράχηλος... βασικά στην αυχενική διαφάνεια ήταν καλός 37 χιλιοστά! Όσο βαραίνει όμως το έμβρυο, λογικά κονταινει...στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έβαλε πεσσο στην 28η εβδομάδα! Και την ημέρα που μου τον έβγαλε, γέννησα! Οπότε μάλλον ο πεσσος κρατούσε το μωράκι! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα δούμε και τον τράχηλο κολπικά εννοείται! Εσένα τι μήκος έχει τώρα;

Καταφερα και εξαφανισα το μηνυμα μου. Παμε παλι.

Ο πεσσος τι ειναι; Εμενα ο τραχηλος μου ειναι 28 και εχω και πλακουντα χαμηλα οποτε τα 2 μαζι με αγχωνουν. Δεν ηξερα οτι κονταινει! Λες να κοντυνει κ αλλο;

On 1/11/2022 at 2:28 ΜΜ, Maria X. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! @Christina31 πραγματικά τι έζησες κι εσύ...πόσο επώδυνο σωματικά και ψυχολογικά! Δεν εχω λόγια...Και μετα παραπονιομαστε εμείς για κάτι πονάκια και αναγουλες...το μόνο που μετραει είναι να πάνε ολα καλά σε όλες μας!! 

Κορίτσια εγώ είχα μήκος τραχήλου 37mm περίπου στη Β επιπέδου. Καλά είναι, γνωρίζετε; Δε μου ανέφερε κάτι ανησυχητικο ο γιατρός. Οι συσπάσεις πως είναι σε αισθηση; Το καταλαβαίνεις όταν συμβαινουν; το έχω απορία ..

Ούτε κολπική εξέταση για μύκητες έχω κάνει, πώς γίνεται αυτή; Μόνο τις καθιερωμένες αιματολογικές κι αυτές κάθε μήνα ή και δίμηνο. 

Άσχετο, έκανε καμία σας την προληπτική εξέταση nipt? Εγω την έκανα επειδή είχα οριακα υψηλή αυχενική διαφάνεια (2,7) και ο γιατρός ανησύχησε λίγο..ευτυχως τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά! 

 

37 ειναι σουπερ! Για μυκητες εγω κανω σε καθε υπερηχο την κλασσικη καλλιεργεια. Το νιπτ εγω δεν το εκανα γιατι ηταν μικρες οι πιθανοτητες συνδρομου. 1 στις 7000.  Μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν ηταν 1/1000 και κατω θα μου ζητουσε να κανω. Αφου βγηκαν καλα τα αποτελεσματα σου ολα καλα!

 

On 2/11/2022 at 9:16 ΠΜ, Maria X. είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ξέχασα να πω κορίτσια ότι εγώ δεν εργάζομαι..είμαι από τις τυχερές στο δημόσιο που μπορώ να πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης..μόλις έκανα την αυχενική διαφάνεια βγήκα αμέσως σε άδεια, ήθελα να ξεκουραζομαι και να μην αγχώνομαι και τα σχετικά ξέρετε...προληπτικά δηλαδή. Κάποιες μέρες μπορεί να βαριέμαι λίγο, επίσης πιστεύω ότι πήρα αρκετά κιλά (+9) επειδή δε δουλεύω και άρα δεν είμαι όρθια και σε κίνηση πολλές ώρες την ημέρα, μόνο αν περπατήσω λίγο. Αλλά νομίζω πως αξίζει στη φάση που βρισκομαστε γιατί είναι απαιτητική η διαδικασία που συμβαίνει το σώμα μας και έχουμε ανάγκη την ξεκούραση και τη φροντίδα του εαυτού μας!! 

Από γυμναστικη κάνετε κάτι; Εγώ και από πριν δεν ήμουν της γυμναστικής όποτε ούτε τωρα κάνω, αν και αν είχε στην περιοχή μου γιόγκα ή πιλάτες για εγκύους θα το τολμούσα..online δε μου αρέσει νομίζω, θα ήθελα την κοντινη επαφή. Τώρα προσπαθώ να κάνω ένα καλό  πεπρατημα τη μέρα, μη φανταστειτε τίποτα τρελό, στο δικό μου Ρυθμό , απλά να κάνω πχ τις δουλειες στο κέντρο με τα πόδια ή να πηγαινω για καφέ χωρίς αυτοκίνητο. 

Σε καταλαβαινω! Κι εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και επελεξα να μη δουλευω αυτο το διαστημα γοα να εχω την ηρεμια μου. 

Εγω πριν την εγκυμοσυνη εκανα γυμναστικη καθε πρωι απο το ιντερνετ. Εχω και 2 τελεια προγραμματα σε εφαρμογη αλλα δυστυχως δε μ αφηνουν να κανω τιποτα τωρα καο μαλλομ γι αυτο πηρα κιολας 8 κιλα. Κανει παρα πολυ καλο η γυμναστικη και σε σενα και στο μωρο και αν σκοπευεις να γεννησεις φυσιολογικα θα βοηθηθεις πολυ. Αν δε θελεις γυμναστικη το περπατημα που κανεις ειναι μια χαρα. Φροντισε να ειναι αρκετα χιλιομετρα και θα εισαι οκ. 

On 2/11/2022 at 10:08 ΜΜ, Evoulini24 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια! Είχα σήμερα (18+1) ραντεβού με τον γιατρό μου...όλα είναι μια χαρά! Το μπεμπακι ζυγίζει 219 γραμμάρια και οι μετρήσεις όλες ήταν ευτυχώς καλές! Μας επιβεβαίωσε και το φύλο... κοριτσάκι! Χάρηκα πολύ γιατί ήθελα ανέκαθεν ένα κι ένα! Γερά φυσικά να είναι τα παιδάκια μου κι όλα τα παιδάκια του κόσμου!! Μέτρησε και τον τράχηλο κολπικά και ήταν 33 χιλιοστά... καλός αλλά έπεσε από την αυχενική διαφάνεια που ήταν 37! Και ξέρω ότι θα κοντύνει κι άλλο μέχρι τη Β επιπέδου! Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος...

Μπραβο σου! Τελεια! Προχωρας μια χαρα! Ο τραχηλος σου και παλι καλος ειναι♥️

 

On 4/11/2022 at 7:29 ΜΜ, Leica είπε:

Κορίτσια 20 και 2 ήμερες σήμερα και μου βρήκε τράχηλο 2,9 εκατοστά....μου είπε να μην σηκώνω τον μικρό να μην κουράζομαι και να πάρω προγενέστερη που την σιχαίνομαι γιατί επιδεινώνει φοβερά την ναυτία μου.... είμαι σε περίεργη ψυχολογική κατάσταση. Σχεδόν δεν το πιστεύω. Νιώθω τύψεις. Ότι το σώμα μου δεν το κάνει σωστά..

Μια χαρα το κανει το σωμα σου κοριτσακι μου. Αυτο απ οτι εχω καταλαβει συμβαινει συχνα! Μου φαινεται λιγο ακραιο που σου ειπε να παρεις προγεστερονη με τοσο τραχηλο. Συνηθως αυτο το κανουν οταν ειναι απο 25 και κατω. Εμενα πχ που ειναι 28 μου ειπε να μη σηκωνω βαρυ και να προσεχω. Και γιογκα εκανα καποιες μερες αλλα μετα φοβηθηκα και το σταματησα. Σε τι μορφη θα παιρνεις προγεστερονη; Ενεσιμη ή χαπι;

Για το μικρακι σου να μην εχεις τυψεις. Μπορεις να το παιρνεις αγκαλιτσα οταν θα εισαι καθιστη για να μη σηκωνεις το βαρος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/11/2022 at 2:17 ΜΜ, Christina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω εκτός από τις ενοχλήσεις μας πόνους και ανησυχίες που έχουμε όλες από ότι καταλαβαίνω και ελπίζω να τα ξεπεράσουμε και να παμε καλά!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο πήρατε ρούχα εγκυμοσύνης; Εμένα παρόλο που ακόμα λόγω εμετων είμαι στα κιλά μου δε μου κάνει κανένα παντελόνι μου. Πήρα 2 κολάν και μου φαίνεται σιγα σιγα θα χρειαστεί και άλλα κάθε μέρα βάζω μια το ένα μια το άλλο χαχα. 

Εσεις πηρατεε; αν ναι από πουυυ;

Εμενα ευτυχως μου εδωσε μια φιλη μου 5 παντελονια εγκυμοσυνης. Απο παμω φοραω τις φρδιες μου μπλουζες. Αλλιως εχει στα h&m αρκετα κομματια. Τα βλεπω λογο σαν τζαμπα λεφτα για τοσο λιγο καιρο...

Εμενα το σουτιεν με ζοριζει. Ηδη πηρα 2 καινουρια και μεσα σε ενα μηνα μικρυναν κ αυτα. Πφφφφ

On 5/11/2022 at 2:34 ΜΜ, WomensPower είπε:

Εγώ από το Σεπτέμβριο 12η εβδομάδα πήρα παντελόνια...γιατί εκτός του ότι έβαλα κιλά...έκανα και κοιλιά από την αρχή... Από το sinsay παρήγγειλα γύρω στο 20€ το παντελόνι...και 10€ το κόλαν εγκυμοσύνης...έχει και στο shein ωραία αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα...κ μετά στα h&m εγκυμοσύνης έχει οικονομικά μου είπε η αδερφή μου να πάω να δω...

Αυτά είναι ευχάριστα νέα άρα μάλλον έκανε λάθος ο άλλος γιατρός? Προγεστερόνη έχει κ ενέσιμη έχω ακούσει μήπως αυτή όταν χρειαστείς θα σου ταιριάζει καλύτερα?  Αφού τα κολπικά σ παίρνουν φαγούρα και τα χάπια αναγουλες.. Β' επιπέδου ποτε έχεις με το καλό? Εκει νομίζω τα βλέπουν καλύτερα αυτά...παρόλα αυτά προσπάθησε να είσαι ξεκούραστη όσο μπορείς...με ένα μωρό βέβαια που σε χρειάζεται δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι...αλλά για λίγο διάστημα υποχρεωσου σε φίλους, συγγενείς...τι να κάνεις...

Ααα κ συ κάτω δεξιά? Ναι κ γω ξαπλώνω και περνάνε...Απλά το θέμα είναι ότι έχω πάει πολλές φορές έκτακτα γιατί έχω φοβίες...και ντρέπομαι κ τη γιατρό κ τον άντρα μου ακόμα...όλο τον ταραζω...με παίρνει τηλ με ψάχνει κ εγώ είμαι στη γιατρό... Τις προάλλες έλλειπε εκτός Θεσσαλονίκης κ Μ έψαχνε δεν το σήκωνα επειδή ήμουν στη γιατρό...πήρε την κουμπάρα μου που ήξερε ότι πήγαμε βόλτα κέντρο κ χωρίς να του πει κάτι...μόνος του ρώτησε πού είναι στη γιατρό? Τώρα θα κλείνω πάλι ανά δύο βδομάδες...οι 3 βδομάδες είναι πολλές... περιμένω να ρθει οι Δευτέρα κ μετράω τις μέρες σαν το φαντάρο... Διαβάζω κ αυτά για τον τράχηλο που λένε τα κορίτσια κ ευτυχώς είναι το φόρουμ κ ενημερώνομαι..κ σκέφτομαι ότι έχει να μου μετρήσει τον τράχηλο από 14η εβδομάδα νομίζω...κ αν έχει μικρύνει? Όλο κάνω και γω δουλειές ανεβοκατεβαίνω στις σκάλες χωρίς να έχω πρόσφατη μέτρηση τραχήλου... 

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου περιγραφή... Νομίζω θα το κάνω σκρινσοτ να το βλέπω οπότε νιώθω κάπως να βλέπω αυτά που γράφεις και να τα συγκρίνω με τα συμπτώματα μου :-P Πάλι καλά είστε κ εσείς εδώ κ λετε για τράχηλο, συσπάσεις κλπ να έχουμε και μεις το νου μας...  Θενγκ γιου :-)

 

Δεν ειναι απαραιτητο να μικρυνει ο τραχηλος ποστευω γιατι εμενα ειναι 28 απο την αρχη και τωρα ειμαι 21 + 6. Η γιατρος μου ειναι πολυ κουλ με το θεμα. Λεει θα το παρακολουθουμε. Οποτε ισως βα μην ειναι τοσο τρομερο οσο το λεμε εδω. Δεν ξερω κ εγω.  Αλλα βρε μαναρι μου ασε τις σκαλες! Καλα ολα τα αλλα αλλα οι σκαλες δεν ειναι οτι καλυτερο σε οποια κατασταση κ αν ειναι ο τραχηλος σου. 

Ασε τον αντρα σου να λεει. Αν εσενα το να πηγαινεις στο γιατρο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα και να μην αγχωνεσαι τοτε αυτο να κανεις. Δεν περνας και λιγα. Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις τον εαυτο σου ναι πωε θα νιωθεις εσυ καλυτερα. 

On 5/11/2022 at 3:11 ΜΜ, Maria X. είπε:

@Leica άρα λοιπόν δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Για την ακρίβεια ,η δεύτερη μέτρηση ήταν μια χαρά! Στα κανονικά επίπεδα...παρόλα αυτά προσέχουμε πάντα προληπτικά εννοείται.

Κορίτσια κι εγώ από H'n' m είχα ψωνίσει ήδη στον 4ο μήνα κάτι κολάν, ένα τζιν παντελόνι,  καλσον εγκυμοσύνης, 2 σουτιεν και κάτι βρακάκια..οικονομικά και έχει ποικιλία. Σκέφτομαι να κάνω άλλη μια παραγγελία από shein σύντομα γιατί έχω ανάγκες, καμία μπλούζα - φόρεμα φτηνά ξέρετε. Δεν αξίζει να δώσουμε και πολλά χρήματα γιατί είναι μόνο για 2-3 μήνες !  

Από σίδηρο παίρνω το omalin plus , δοκίμασα διάφορα και είναι το μόνο που με βοηθάει πραγματικά , μου κρατησε τον αιματοκρίτη ενάμιση μήνα στα ίδια επίπεδα, ενώ πριν έπεφτε κατακόρυφα! Έχω και το στίγμα μεσογειακής αναιμίας εγώ οπότε εγώ ευαισθησια σε αυτά τα θέματα...φανταστείτε κορίτσια ότι κοιμάμαι σχεδόν 15 ώρες καθημερινά για να ανταπεξέλθω!! Βέβαια έχω και την πολυτελεια να το κάνω ..

Πιστεύω δεν πρέπει να αγχωνόμαστε ιδιαίτερα αν δεν έχουμε κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην εγκυμοσύνη μας, σκεφτείτε ότι στο εξωτερικό κάνουν μόνο τους βασικούς υπερήχους..Αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου και έναν ακόμα νομίζω . Δεν πάνε καν κάθε μήνα στο γιατρό όπως εμείς εδώ, ούτε κάνουν τόσο συχνές εξετάσεις. Οπότε ας χαρούμε αυτή την -απαιτητικη ομολογουμένως, αλλά και χαρούμενη - περίοδο της ζωής μας!! 

Στη Γερμανια κανουν υπερηχουν ανα 2 βδομαδες! Μαλλον η καθε χωρα εχει τα δικα της.

On 5/11/2022 at 6:41 ΜΜ, Amalia! είπε:

Ναι κι εγώ είχα όνειρα ότι θα κάνω γυμναστική, ότι θα περπατάω, ότι ότι... προς το παρών κοιμάμαι όλη μέρα, κι αν κάτσω λίγη ώρα παραπάνω όρθια ενώ μαγειρεύω, κουράζομαι!!! Προχθές βγήκα να ψωνίσω πράγματα για το μωρό για μια ώρα, κι όταν γύρισα πονουσα τόσο στην πυελο και στα πόδια, λες και ήμουν 100 χρόνων χαχαχ.. μακάρι να μείνει εκεί ο τράχηλος και να μην μειωθεί άλλο και μετά την γεννα θα επανέλθουμε 

Αχ τωρα που το ειπες αυτο αμου να γελασεις! Προχθες εσκυψα κατω να πιασω ενα χαλί που ηθελα να αγορασω και μετα δεν μπορουσα να σηκωθω!!! Χαχαχα! Γερανο χρειαζομουν! Που καταντησαμε!!!

On 6/11/2022 at 8:48 ΜΜ, Leica είπε:

Ναι πολύ δύσκολο...και νιώθω τόσο άσχημα για την σύντροφό μου...είχα την υπερέμεση φρόντιζε εμένα και τον μικρό...και τώρα αυτό με τον τράχηλο...δουλεύει κιόλας...πόσα να αντέξει; πολλές φορές τα σκ τον βγάζει πρωί βράδυ μόνη της...αλλά δεν γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε;

Κουράγιο μας...κι εγώ νιώθω αρκετά μόνη σε όλο αυτό...αλλά εκτιμώ πολύ και την βοήθεια που μου δίνεται από τον άνθρωπο μου.

Θα κανει υπομονη κοριτσακι μου και θα,αντεξει και εκεινη οπως αντεχεις κ εσυ. Δεν ειναι οτι το κανεις επιτηδες ή οτι το κανεις για να τη δυσκολεψεις. Εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη οποτε μην εχεις τυψεις τωρα. Οταν γεννησεις με το καλο θα αλλαξουν τα πραγματα.  

 

23 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Συγχαρητήρια στα κορίτσια που πέρασαν και τον β'επιπεδου.... Και υπομονή σε εμάς που αναμένουμε αυτήν την ημέρα!!!

Εγώ είχα γυναικολόγο σήμερα... 22w+1... Βάρος απ' όσο θυμάμαι 350 νομίζω ξέχασα να ξανά ρωτήσω...άργησε μια ώρα να με πάρει στο ραντεβού..ο άντρας μου βιαζόταν να γυρίσει στη δουλειά...κ ήμουν μέσα στο άγχος που ήξερα ότι περίμενε...δεν ρώτησα τίποτα..ούτε για τον τράχηλο..και τώρα το μετάνιωσα...Δεν με είδε κολπικά..Τώρα ξανά σε 2 εβδομάδες (21/11) έχω β' επιπέδου... Γενικώς είπε όλα καλά πάνε..στον υπέρηχο κουνιόταν πέρα δώθε...μας έδειξε πόδια χέρια κλπ..

Μου επιασε την κοιλιά μου και μου είπε ότι θα πρέπει να είναι μαλακή ..να μην πετρώνει...γιατί την ρωτησα για συσπάσεις κλπ πως τις καταλαβαίνεις....

Επίσης μου είπε κάτι κουλό...όχι ότι το κάνω...είπε να μην χαϊδεύω υπερβολικά την κοιλιά μου... Κ της θηλές μου ....ότι μπορεί να προκληθούν συσπάσεις? Κάτι τέτοιο...δεν ρωτησα βέβαια διευκρινίσεις γιατί έβλεπα τον άντρα μου να κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα λόγω δουλειάς.

Επίσης κατά προτίμηση να φοράω ανοιχτά εσώρουχα...μάλλον για να βλέπω αν τύχει τπτ περίεργο καφέ υγρά κ αίμα? Μου έγραψε ουρά και καλλιέργεια ούρων...και τέλος με έβαλε να υπογράψω υπευθυνη δηλωση ότι με ενημερωσε ότι συνιστάται εμβόλιο κοβιντ κατά την κύηση και εμβόλιο γρίπης...επειδή εγώ δεν θα τα κάνω... να είναι αυτή καλυμμένη...

Αν έχετε να σχολιάσετε από αυτά που σας έγραψα...θα με βοηθούσατε...

 

Τέλεια που ξεμπερδεψες με την β'επιπεδου..ένα άγχος έφυγε...εγώ πάντως πήρα να κλείσω ραντεβού για τριπλεξ κάτω άκρων όταν ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές...μέχρι να ερθει το ραντεβού είχα θετικό τεστ όπου κατέληξε σε βιοχημικη...παρόλα αυτά εκτός από τριπλεξ λόγω βιοχημικής ήθελα να εξαντλήσω κάθε γιατρό, οπότε πήγα και σε αγγειοχειρουργο (μου τον σύστησε η γυναικολόγος) που μου έκανε υπέρηχο στα κάτω άκρα και το πόρισμα του ήταν λίγο διαφορετικό από αυτό του ακτινολόγου που μου έκανε το τριπλεξ... βέβαια εγώ στο ένα πόδι έχω εδώ και χρόνια στη γάμπα 3 "σημάδια " σαν πρησμένες φλέβες...οπότε αρχικά το έψαξα από μόνη μου  με τριπλεξ χωρίς να μου το πει η γυναικολόγος...και ένας λόγος που παίρνω σαλοσπιρ και θα το γυρίσω μάλλον σε ένεση είναι και η φλεβική ανεπάρκεια εκτός από ετεροζυγωτης θρομβοφιλιας...

Δεν είναι κακό που σου προτείνει κάτι τέτοιο... εμένα μου αρέσει η προληψη :-)

Πολλές γυναίκες έχουν κακό κυκλοφοριακό και δεν υπάρχουν σημάδια στα πόδια που να το προδίδει... Υπάρχουν και ειδικές κάλτσες συμπίεσης για το κυκλοφοριακό! Αν το κάνεις και έχεις νέα πες μας... Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Κι εμενα το λεει αυτο μεντο χαιδεμα της κοιλιας καθε φορα η γιατρος μου. Λεει οτι μπορει μεχρι και να γεννησεις προωρα αν το κανεις. Αν με δει να χαιδευω παντα μου λεει παρε τα χερια σου απο κει. Μεχρι τωρα δεν ειχα ακουσει αλλον να το λεει!

16 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χαίρομαι για τα καλά σας νέα! Η αληθεια είναι ότι πρώτη φορά το ακούω ότι καλό είναι να κάνουμε τριπλεξ φλεβών, δεν είχα ιδέα. Εγώ αυτές τις μέρες σκέφτομαι να κανονίσω μέχρι τα Χριστούγεννα τα εμβόλια της γρίπης και του κορονοιου (4η δόση ) , με διάφορα ενός μήνα μεταξύ τους, γιατί ο γιατρός μου είπε πως είναι προτιμοτερο να είμαι προστατευμένη παρά όχι..Νομίζω περνάνε και τα αντισώματα COVID στο μωρό, το οποίο είναι καλό! 

Έχετε κανένα άλλο παράξενο σύμπτωμα; Εγώ πχ εδώ και ένα μήνα , έχω εμβοη στο δεξί αυτί μόνο, ακούω τον χτύπο της καρδιάς μου πολύ έντονα..χτες πήγα σε οριλα και δεν είδε κάτι, αλλά συνέστησε να κάνω μαγνητική μετά τη γέννα για να δούμε από πού προέρχεται. 

 

Αν ακους τον ηχο της καρδια σου δες το θυροειδη σου. Εγω οου εχω χασιμοτο το παθαινω συχνα αυτο και ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο ενδοκρινολογος. 

 

Κοριτσια ρεκος σεντονιου εκανα σημερα. 1000 συγγνωμη! Το βουλωνω τωρα!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Viv37 είπε:

Εμενα ευτυχως μου εδωσε μια φιλη μου 5 παντελονια εγκυμοσυνης. Απο παμω φοραω τις φρδιες μου μπλουζες. Αλλιως εχει στα h&m αρκετα κομματια. Τα βλεπω λογο σαν τζαμπα λεφτα για τοσο λιγο καιρο...

Εμενα το σουτιεν με ζοριζει. Ηδη πηρα 2 καινουρια και μεσα σε ενα μηνα μικρυναν κ αυτα. Πφφφφ

Δεν ειναι απαραιτητο να μικρυνει ο τραχηλος ποστευω γιατι εμενα ειναι 28 απο την αρχη και τωρα ειμαι 21 + 6. Η γιατρος μου ειναι πολυ κουλ με το θεμα. Λεει θα το παρακολουθουμε. Οποτε ισως βα μην ειναι τοσο τρομερο οσο το λεμε εδω. Δεν ξερω κ εγω.  Αλλα βρε μαναρι μου ασε τις σκαλες! Καλα ολα τα αλλα αλλα οι σκαλες δεν ειναι οτι καλυτερο σε οποια κατασταση κ αν ειναι ο τραχηλος σου. 

Ασε τον αντρα σου να λεει. Αν εσενα το να πηγαινεις στο γιατρο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα και να μην αγχωνεσαι τοτε αυτο να κανεις. Δεν περνας και λιγα. Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις τον εαυτο σου ναι πωε θα νιωθεις εσυ καλυτερα. 

Στη Γερμανια κανουν υπερηχουν ανα 2 βδομαδες! Μαλλον η καθε χωρα εχει τα δικα της.

Αχ τωρα που το ειπες αυτο αμου να γελασεις! Προχθες εσκυψα κατω να πιασω ενα χαλί που ηθελα να αγορασω και μετα δεν μπορουσα να σηκωθω!!! Χαχαχα! Γερανο χρειαζομουν! Που καταντησαμε!!!

Θα κανει υπομονη κοριτσακι μου και θα,αντεξει και εκεινη οπως αντεχεις κ εσυ. Δεν ειναι οτι το κανεις επιτηδες ή οτι το κανεις για να τη δυσκολεψεις. Εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη οποτε μην εχεις τυψεις τωρα. Οταν γεννησεις με το καλο θα αλλαξουν τα πραγματα.  

 

Κι εμενα το λεει αυτο μεντο χαιδεμα της κοιλιας καθε φορα η γιατρος μου. Λεει οτι μπορει μεχρι και να γεννησεις προωρα αν το κανεις. Αν με δει να χαιδευω παντα μου λεει παρε τα χερια σου απο κει. Μεχρι τωρα δεν ειχα ακουσει αλλον να το λεει!

Αν ακους τον ηχο της καρδια σου δες το θυροειδη σου. Εγω οου εχω χασιμοτο το παθαινω συχνα αυτο και ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο ενδοκρινολογος. 

 

Κοριτσια ρεκος σεντονιου εκανα σημερα. 1000 συγγνωμη! Το βουλωνω τωρα!!!

πρίν από 54 λεπτά , Viv37 είπε:

Εμενα ευτυχως μου εδωσε μια φιλη μου 5 παντελονια εγκυμοσυνης. Απο παμω φοραω τις φρδιες μου μπλουζες. Αλλιως εχει στα h&m αρκετα κομματια. Τα βλεπω λογο σαν τζαμπα λεφτα για τοσο λιγο καιρο...

Εμενα το σουτιεν με ζοριζει. Ηδη πηρα 2 καινουρια και μεσα σε ενα μηνα μικρυναν κ αυτα. Πφφφφ

Δεν ειναι απαραιτητο να μικρυνει ο τραχηλος ποστευω γιατι εμενα ειναι 28 απο την αρχη και τωρα ειμαι 21 + 6. Η γιατρος μου ειναι πολυ κουλ με το θεμα. Λεει θα το παρακολουθουμε. Οποτε ισως βα μην ειναι τοσο τρομερο οσο το λεμε εδω. Δεν ξερω κ εγω.  Αλλα βρε μαναρι μου ασε τις σκαλες! Καλα ολα τα αλλα αλλα οι σκαλες δεν ειναι οτι καλυτερο σε οποια κατασταση κ αν ειναι ο τραχηλος σου. 

Ασε τον αντρα σου να λεει. Αν εσενα το να πηγαινεις στο γιατρο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα και να μην αγχωνεσαι τοτε αυτο να κανεις. Δεν περνας και λιγα. Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις τον εαυτο σου ναι πωε θα νιωθεις εσυ καλυτερα. 

Στη Γερμανια κανουν υπερηχουν ανα 2 βδομαδες! Μαλλον η καθε χωρα εχει τα δικα της.

Αχ τωρα που το ειπες αυτο αμου να γελασεις! Προχθες εσκυψα κατω να πιασω ενα χαλί που ηθελα να αγορασω και μετα δεν μπορουσα να σηκωθω!!! Χαχαχα! Γερανο χρειαζομουν! Που καταντησαμε!!!

Θα κανει υπομονη κοριτσακι μου και θα,αντεξει και εκεινη οπως αντεχεις κ εσυ. Δεν ειναι οτι το κανεις επιτηδες ή οτι το κανεις για να τη δυσκολεψεις. Εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη οποτε μην εχεις τυψεις τωρα. Οταν γεννησεις με το καλο θα αλλαξουν τα πραγματα.  

 

Κι εμενα το λεει αυτο μεντο χαιδεμα της κοιλιας καθε φορα η γιατρος μου. Λεει οτι μπορει μεχρι και να γεννησεις προωρα αν το κανεις. Αν με δει να χαιδευω παντα μου λεει παρε τα χερια σου απο κει. Μεχρι τωρα δεν ειχα ακουσει αλλον να το λεει!

Αν ακους τον ηχο της καρδια σου δες το θυροειδη σου. Εγω οου εχω χασιμοτο το παθαινω συχνα αυτο και ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο ενδοκρινολογος. 

 

Κοριτσια ρεκος σεντονιου εκανα σημερα. 1000 συγγνωμη! Το βουλωνω τωρα!!!

Εμένα Μ αρέσουν τα ρεκόρ σεντονιου πάντως :-)

 Ας τα γράφουμε τώρα που μπορούμε γιατί από τον Μάρτιο πρώτα ο Θεός με τα μπεμπακια δεν θα προλαβαίνουμε...

Και εγώ ακούω καμία φορά την καρδιά μου δυνατά όταν ξαπλώνω κ θέλω να κλείσω σε καρδιολόγο για τσεκ απ..έχω ένα χρόνο να κάνω...απλά μια η αιματολογος, μια η γυναικολόγος, μια αίμα, μια ουρα, μια οδοντίατρο κλπ..όλο έχω κάτι να περιμένω... Ας περάσει η β' επιπέδου μια... 

Δυστυχώς  μένουμε σε μονοκατοικία κ εγώ  είμαι στον πάνω όροφο...από κάτω ισόγειο είναι η πεθερά μου...δεν έχουμε ασανσέρ... Στο κατέβασμα είμαι καλή.. στο ανέβασμα δυσκολεύομαι πλέον λαχανιαζω...φταίνε και τα πολλά κιλά σίγουρα που πήρα..

Το πήρες τελικά το χαλί? Ή άδικα ήρθε ο γερανός? :-P

Σ ευχαριστω που με καθυσηχασες για τον τράχηλο...χαίρομαι που έμεινε σταθερός ο δικός σου ..ελπίζω σε δύο βδομάδες και ο δικός μου να είναι στη θέση του... 

Άντε καλή ξεκούραση σε όλες :-)

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Καταφερα και εξαφανισα το μηνυμα μου. Παμε παλι.

Ο πεσσος τι ειναι; Εμενα ο τραχηλος μου ειναι 28 και εχω και πλακουντα χαμηλα οποτε τα 2 μαζι με αγχωνουν. Δεν ηξερα οτι κονταινει! Λες να κοντυνει κ αλλο;

37 ειναι σουπερ! Για μυκητες εγω κανω σε καθε υπερηχο την κλασσικη καλλιεργεια. Το νιπτ εγω δεν το εκανα γιατι ηταν μικρες οι πιθανοτητες συνδρομου. 1 στις 7000.  Μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν ηταν 1/1000 και κατω θα μου ζητουσε να κανω. Αφου βγηκαν καλα τα αποτελεσματα σου ολα καλα!

 

Σε καταλαβαινω! Κι εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και επελεξα να μη δουλευω αυτο το διαστημα γοα να εχω την ηρεμια μου. 

Εγω πριν την εγκυμοσυνη εκανα γυμναστικη καθε πρωι απο το ιντερνετ. Εχω και 2 τελεια προγραμματα σε εφαρμογη αλλα δυστυχως δε μ αφηνουν να κανω τιποτα τωρα καο μαλλομ γι αυτο πηρα κιολας 8 κιλα. Κανει παρα πολυ καλο η γυμναστικη και σε σενα και στο μωρο και αν σκοπευεις να γεννησεις φυσιολογικα θα βοηθηθεις πολυ. Αν δε θελεις γυμναστικη το περπατημα που κανεις ειναι μια χαρα. Φροντισε να ειναι αρκετα χιλιομετρα και θα εισαι οκ. 

Μπραβο σου! Τελεια! Προχωρας μια χαρα! Ο τραχηλος σου και παλι καλος ειναι♥️

 

Μια χαρα το κανει το σωμα σου κοριτσακι μου. Αυτο απ οτι εχω καταλαβει συμβαινει συχνα! Μου φαινεται λιγο ακραιο που σου ειπε να παρεις προγεστερονη με τοσο τραχηλο. Συνηθως αυτο το κανουν οταν ειναι απο 25 και κατω. Εμενα πχ που ειναι 28 μου ειπε να μη σηκωνω βαρυ και να προσεχω. Και γιογκα εκανα καποιες μερες αλλα μετα φοβηθηκα και το σταματησα. Σε τι μορφη θα παιρνεις προγεστερονη; Ενεσιμη ή χαπι;

Για το μικρακι σου να μην εχεις τυψεις. Μπορεις να το παιρνεις αγκαλιτσα οταν θα εισαι καθιστη για να μη σηκωνεις το βαρος. 

Εμένα το ξέρω ότι θα κοντύνει κι άλλο μέχρι τη Β επιπέδου...θα φτάσει κοντά στο 26! Μου έδωσε κι εμένα προγεστερόνη κολπικά με 33 χιλιοστά τράχηλο...ίσως λόγω ιστορικού! Ο πεσσος είναι κάτι σαν δαχτυλίδι σιλικόνης...αντί για περίδεση, σου βάζουν αυτό! Μπαίνει εύκολα και βγαίνει εύκολα χωρίς νάρκωση κλπ! Πολύ γρήγορα! Εμένα, στην πρώτη εγκυμοσύνη, όταν είδε ότι ο τράχηλος ήταν 24 χιλιοστά περίπου, τον έβαλε.. στην 28η-29η εβδομάδα κύησης ήμουν! Και μου τον έβγαλε στις 37+3! Ε λίγο μετά γέννησα χαχα 

10 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Καταφερα και εξαφανισα το μηνυμα μου. Παμε παλι.

Ο πεσσος τι ειναι; Εμενα ο τραχηλος μου ειναι 28 και εχω και πλακουντα χαμηλα οποτε τα 2 μαζι με αγχωνουν. Δεν ηξερα οτι κονταινει! Λες να κοντυνει κ αλλο;

37 ειναι σουπερ! Για μυκητες εγω κανω σε καθε υπερηχο την κλασσικη καλλιεργεια. Το νιπτ εγω δεν το εκανα γιατι ηταν μικρες οι πιθανοτητες συνδρομου. 1 στις 7000.  Μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν ηταν 1/1000 και κατω θα μου ζητουσε να κανω. Αφου βγηκαν καλα τα αποτελεσματα σου ολα καλα!

 

Σε καταλαβαινω! Κι εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και επελεξα να μη δουλευω αυτο το διαστημα γοα να εχω την ηρεμια μου. 

Εγω πριν την εγκυμοσυνη εκανα γυμναστικη καθε πρωι απο το ιντερνετ. Εχω και 2 τελεια προγραμματα σε εφαρμογη αλλα δυστυχως δε μ αφηνουν να κανω τιποτα τωρα καο μαλλομ γι αυτο πηρα κιολας 8 κιλα. Κανει παρα πολυ καλο η γυμναστικη και σε σενα και στο μωρο και αν σκοπευεις να γεννησεις φυσιολογικα θα βοηθηθεις πολυ. Αν δε θελεις γυμναστικη το περπατημα που κανεις ειναι μια χαρα. Φροντισε να ειναι αρκετα χιλιομετρα και θα εισαι οκ. 

Μπραβο σου! Τελεια! Προχωρας μια χαρα! Ο τραχηλος σου και παλι καλος ειναι♥️

 

Μια χαρα το κανει το σωμα σου κοριτσακι μου. Αυτο απ οτι εχω καταλαβει συμβαινει συχνα! Μου φαινεται λιγο ακραιο που σου ειπε να παρεις προγεστερονη με τοσο τραχηλο. Συνηθως αυτο το κανουν οταν ειναι απο 25 και κατω. Εμενα πχ που ειναι 28 μου ειπε να μη σηκωνω βαρυ και να προσεχω. Και γιογκα εκανα καποιες μερες αλλα μετα φοβηθηκα και το σταματησα. Σε τι μορφη θα παιρνεις προγεστερονη; Ενεσιμη ή χαπι;

Για το μικρακι σου να μην εχεις τυψεις. Μπορεις να το παιρνεις αγκαλιτσα οταν θα εισαι καθιστη για να μη σηκωνεις το βαρος. 

Ο τραχηλος σου είναι 28 από την αρχή; Ή ήταν πιο μακρύς στην αρχή; Να ζητάς να στον μετρά κολπικά ο γιατρός γιατί μόνο έτσι φαίνεται το πραγματικό μήκος!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Viv37 said:

Καταφερα και εξαφανισα το μηνυμα μου. Παμε παλι.

Ο πεσσος τι ειναι; Εμενα ο τραχηλος μου ειναι 28 και εχω και πλακουντα χαμηλα οποτε τα 2 μαζι με αγχωνουν. Δεν ηξερα οτι κονταινει! Λες να κοντυνει κ αλλο;

37 ειναι σουπερ! Για μυκητες εγω κανω σε καθε υπερηχο την κλασσικη καλλιεργεια. Το νιπτ εγω δεν το εκανα γιατι ηταν μικρες οι πιθανοτητες συνδρομου. 1 στις 7000.  Μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν ηταν 1/1000 και κατω θα μου ζητουσε να κανω. Αφου βγηκαν καλα τα αποτελεσματα σου ολα καλα!

 

Σε καταλαβαινω! Κι εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και επελεξα να μη δουλευω αυτο το διαστημα γοα να εχω την ηρεμια μου. 

Εγω πριν την εγκυμοσυνη εκανα γυμναστικη καθε πρωι απο το ιντερνετ. Εχω και 2 τελεια προγραμματα σε εφαρμογη αλλα δυστυχως δε μ αφηνουν να κανω τιποτα τωρα καο μαλλομ γι αυτο πηρα κιολας 8 κιλα. Κανει παρα πολυ καλο η γυμναστικη και σε σενα και στο μωρο και αν σκοπευεις να γεννησεις φυσιολογικα θα βοηθηθεις πολυ. Αν δε θελεις γυμναστικη το περπατημα που κανεις ειναι μια χαρα. Φροντισε να ειναι αρκετα χιλιομετρα και θα εισαι οκ. 

Μπραβο σου! Τελεια! Προχωρας μια χαρα! Ο τραχηλος σου και παλι καλος ειναι♥️

 

Μια χαρα το κανει το σωμα σου κοριτσακι μου. Αυτο απ οτι εχω καταλαβει συμβαινει συχνα! Μου φαινεται λιγο ακραιο που σου ειπε να παρεις προγεστερονη με τοσο τραχηλο. Συνηθως αυτο το κανουν οταν ειναι απο 25 και κατω. Εμενα πχ που ειναι 28 μου ειπε να μη σηκωνω βαρυ και να προσεχω. Και γιογκα εκανα καποιες μερες αλλα μετα φοβηθηκα και το σταματησα. Σε τι μορφη θα παιρνεις προγεστερονη; Ενεσιμη ή χαπι;

Για το μικρακι σου να μην εχεις τυψεις. Μπορεις να το παιρνεις αγκαλιτσα οταν θα εισαι καθιστη για να μη σηκωνεις το βαρος. 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου για τα λόγια σου! Χθες ένιωθα κάτι πόνους στη μέση έπαθα κρίση πανικού και πήγα και τον έβγαλε πάλι 2,9...21 εβδομάδων είμαι. Μου είπε κιόλας ότι στο δεύτερο παιδάκι συχνά έχουμε πιο λεπτό τράχηλο να ηρεμήσω να μην σηκώνω να μην σκύβω και θα το δούμε στο μέλλον για προγεστερόνη.....

Ο μικρός μου μου λέει πια:θα σε βοηθήσω μαμά σκύβει και μου δίνει πράγματα...τον παίρνω αγκαλίτσα στον καναπέ....όλα τα έχει δεχθεί το καλό μου...

Κι εσένα είναι πολύ κοντά στο 3 εκατοστά κορίτσι μου και όλα θα πάνε μία χαρά...οι απότομες μεταβολές πειράζουν κι όχι απλά να έχεις έναν πιο κοντό τράχηλο...καθόλου μην σε νοιάζει για τα κιλά...θα τα χάσεις εύκολα πίστεψέ με...

:)

 

υγ. Ο πεσός είναι μία καλή εναλλακτική στην περίδεση τραχήλου

WomensPower αυτό με την κοιλιά δεν ξέρω αν ισχύει πάντως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη χαϊδευα μέχρι τέλους την κοιλίτσα και δεν ένιωσα ότι προκαλούσε συσπάσεις ενώ ας πούμε με τον θηλασμό το νιώθω..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2022 at 12:17 AM, Viv37 said:

Εμενα ευτυχως μου εδωσε μια φιλη μου 5 παντελονια εγκυμοσυνης. Απο παμω φοραω τις φρδιες μου μπλουζες. Αλλιως εχει στα h&m αρκετα κομματια. Τα βλεπω λογο σαν τζαμπα λεφτα για τοσο λιγο καιρο...

Εμενα το σουτιεν με ζοριζει. Ηδη πηρα 2 καινουρια και μεσα σε ενα μηνα μικρυναν κ αυτα. Πφφφφ

Δεν ειναι απαραιτητο να μικρυνει ο τραχηλος ποστευω γιατι εμενα ειναι 28 απο την αρχη και τωρα ειμαι 21 + 6. Η γιατρος μου ειναι πολυ κουλ με το θεμα. Λεει θα το παρακολουθουμε. Οποτε ισως βα μην ειναι τοσο τρομερο οσο το λεμε εδω. Δεν ξερω κ εγω.  Αλλα βρε μαναρι μου ασε τις σκαλες! Καλα ολα τα αλλα αλλα οι σκαλες δεν ειναι οτι καλυτερο σε οποια κατασταση κ αν ειναι ο τραχηλος σου. 

Ασε τον αντρα σου να λεει. Αν εσενα το να πηγαινεις στο γιατρο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα και να μην αγχωνεσαι τοτε αυτο να κανεις. Δεν περνας και λιγα. Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις τον εαυτο σου ναι πωε θα νιωθεις εσυ καλυτερα. 

Στη Γερμανια κανουν υπερηχουν ανα 2 βδομαδες! Μαλλον η καθε χωρα εχει τα δικα της.

Αχ τωρα που το ειπες αυτο αμου να γελασεις! Προχθες εσκυψα κατω να πιασω ενα χαλί που ηθελα να αγορασω και μετα δεν μπορουσα να σηκωθω!!! Χαχαχα! Γερανο χρειαζομουν! Που καταντησαμε!!!

Θα κανει υπομονη κοριτσακι μου και θα,αντεξει και εκεινη οπως αντεχεις κ εσυ. Δεν ειναι οτι το κανεις επιτηδες ή οτι το κανεις για να τη δυσκολεψεις. Εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη οποτε μην εχεις τυψεις τωρα. Οταν γεννησεις με το καλο θα αλλαξουν τα πραγματα.  

 

Κι εμενα το λεει αυτο μεντο χαιδεμα της κοιλιας καθε φορα η γιατρος μου. Λεει οτι μπορει μεχρι και να γεννησεις προωρα αν το κανεις. Αν με δει να χαιδευω παντα μου λεει παρε τα χερια σου απο κει. Μεχρι τωρα δεν ειχα ακουσει αλλον να το λεει!

Αν ακους τον ηχο της καρδια σου δες το θυροειδη σου. Εγω οου εχω χασιμοτο το παθαινω συχνα αυτο και ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο ενδοκρινολογος. 

 

Κοριτσια ρεκος σεντονιου εκανα σημερα. 1000 συγγνωμη! Το βουλωνω τωρα!!!

Γιατί να το βουλώσεις καλέ;;

Εγώ την απολαμβάνω τέτοια "φλυαρία"..

 

Προσοχή στα χαλιά πάντως κοπέλα μου! Χαχαχαχ γέλασα πολύ...

Για να μην τρόμαξω καμία μανούλα ο τράχηλος μπορεί να είναι και λεπτός όμως εμένα μου είπαν ότι σε τρεις εβδομάδες από την προηγούμενη μέτρηση στα 3,78 πήγε 2,91....αυτό με τρόμαξε πιο πολύ κι όχι το μήκος από μόνο του...

Βρε κορίτσια μεγαλύτερη απόλαυση δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη από το να χαϊδεύω την κοιλιά και θύμωνα με την αδερφή μου που μου έλεγε το ίδιο...προφανώς κι εκείνη το είχε ακούσει από τον δικό της γιατρό. Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει..

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...