Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μαρία όμως αυτός ο δεύτερος μέτρησε τον τράχηλο από πάνω από την κοιλιά και όχι από μέσα....είχε τόση σκόνη το μαραφέτι που τρόμαξα και δεν ήθελα κι εγώ να μπει. Ξέρω όμως ότι η σωστή μέτρηση είναι αυτή που γίνεται με ενδοκολπικό υπέρηχο...

Οπότε κρατάω τα του γιατρού μου....

Δεν έχω κανένα συγγενικό πρόσωπο εδώ στην αθήνα κορίτσι μου...έχω σκεφτεί διάφορους τρόπους να μην σκύβω. Αν δεν δουλέψει θα πω στην νταντά του μικρού να έρχεται παρά πάνω...

Είμαι μισό κιλό κάτω από όταν έμεινα έγκυος...πάντως στο τελος μπαίνουν τα πολλά κιλά....αλλά και χάνονται εύκολα μετά ιδίως αν θηλάζεις.

Η σωστή μέτρηση τραχήλου γίνεται κολπικά! Ακριβώς αυτό που λες, οπότε άκου τον δικό σου γιατρό και τις συμβουλές του! Στη Β επιπέδου γίνεται κανονικά η πρώτη μέτρηση τραχήλου κολπικά! Εκτός κι αν υπάρχει ιστορικό ή κάποια ανησυχία κλπ! Όσον αφορά στα κιλά, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά και τα περισσότερα τα έβαλα στην αρχή! Τώρα ξεκίνησα τη δεύτερη πιο αδύνατη, μάλλον επειδή θήλαζα τον μικρό κι έτρεχα κιόλας γενικά από πίσω του όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Evoulini24 said:

Η σωστή μέτρηση τραχήλου γίνεται κολπικά! Ακριβώς αυτό που λες, οπότε άκου τον δικό σου γιατρό και τις συμβουλές του! Στη Β επιπέδου γίνεται κανονικά η πρώτη μέτρηση τραχήλου κολπικά! Εκτός κι αν υπάρχει ιστορικό ή κάποια ανησυχία κλπ! Όσον αφορά στα κιλά, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά και τα περισσότερα τα έβαλα στην αρχή! Τώρα ξεκίνησα τη δεύτερη πιο αδύνατη, μάλλον επειδή θήλαζα τον μικρό κι έτρεχα κιόλας γενικά από πίσω του όλη την ώρα...

Αχ κι εγώ είχα πολλή κίνηση τώρα με τον μικρό....τώρα που συνήλθα! Τώρα θα ρίξω μεγάλη βαρύτητα στη διατροφή...

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μαρία όμως αυτός ο δεύτερος μέτρησε τον τράχηλο από πάνω από την κοιλιά και όχι από μέσα....είχε τόση σκόνη το μαραφέτι που τρόμαξα και δεν ήθελα κι εγώ να μπει. Ξέρω όμως ότι η σωστή μέτρηση είναι αυτή που γίνεται με ενδοκολπικό υπέρηχο...

Οπότε κρατάω τα του γιατρού μου....

Δεν έχω κανένα συγγενικό πρόσωπο εδώ στην αθήνα κορίτσι μου...έχω σκεφτεί διάφορους τρόπους να μην σκύβω. Αν δεν δουλέψει θα πω στην νταντά του μικρού να έρχεται παρά πάνω...

Είμαι μισό κιλό κάτω από όταν έμεινα έγκυος...πάντως στο τελος μπαίνουν τα πολλά κιλά....αλλά και χάνονται εύκολα μετά ιδίως αν θηλάζεις.

Άντε ρε συ! Οπότε ναι,και εγώ στην θέση σου θα είχα μόνο τα λόγια του γιατρού μου στο μυαλό μου. Πολύ δύσκολο να μην έχεις κάποιον κοντά σου, όχι για κάθε τρείς και λίγο αλλά να, για κάτι τέτοιες στιγμές.Σιγουρα θα ήταν μια λύση η νταντά μακάρι να μην χρειαστεί για καιρό! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μαρία όμως αυτός ο δεύτερος μέτρησε τον τράχηλο από πάνω από την κοιλιά και όχι από μέσα....είχε τόση σκόνη το μαραφέτι που τρόμαξα και δεν ήθελα κι εγώ να μπει. Ξέρω όμως ότι η σωστή μέτρηση είναι αυτή που γίνεται με ενδοκολπικό υπέρηχο...

Οπότε κρατάω τα του γιατρού μου....

Δεν έχω κανένα συγγενικό πρόσωπο εδώ στην αθήνα κορίτσι μου...έχω σκεφτεί διάφορους τρόπους να μην σκύβω. Αν δεν δουλέψει θα πω στην νταντά του μικρού να έρχεται παρά πάνω...

Είμαι μισό κιλό κάτω από όταν έμεινα έγκυος...πάντως στο τελος μπαίνουν τα πολλά κιλά....αλλά και χάνονται εύκολα μετά ιδίως αν θηλάζεις.

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.. κι εγώ δεν έχω κανέναν δικό μου κοντά.. συχνά αισθάνομαι μόνη, γιατί δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει πέρα από τον άντρα μου... είναι δύσκολο να μην μπορείς να αυτοεξυπηρετηθεις και να περιμένεις από κάποιον άλλον βοήθεια συνεχώς..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Amalia! said:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.. κι εγώ δεν έχω κανέναν δικό μου κοντά.. συχνά αισθάνομαι μόνη, γιατί δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει πέρα από τον άντρα μου... είναι δύσκολο να μην μπορείς να αυτοεξυπηρετηθεις και να περιμένεις από κάποιον άλλον βοήθεια συνεχώς..

Ναι πολύ δύσκολο...και νιώθω τόσο άσχημα για την σύντροφό μου...είχα την υπερέμεση φρόντιζε εμένα και τον μικρό...και τώρα αυτό με τον τράχηλο...δουλεύει κιόλας...πόσα να αντέξει; πολλές φορές τα σκ τον βγάζει πρωί βράδυ μόνη της...αλλά δεν γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε;

Κουράγιο μας...κι εγώ νιώθω αρκετά μόνη σε όλο αυτό...αλλά εκτιμώ πολύ και την βοήθεια που μου δίνεται από τον άνθρωπο μου.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Leica είπε:

Ναι πολύ δύσκολο...και νιώθω τόσο άσχημα για την σύντροφό μου...είχα την υπερέμεση φρόντιζε εμένα και τον μικρό...και τώρα αυτό με τον τράχηλο...δουλεύει κιόλας...πόσα να αντέξει; πολλές φορές τα σκ τον βγάζει πρωί βράδυ μόνη της...αλλά δεν γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε;

Κουράγιο μας...κι εγώ νιώθω αρκετά μόνη σε όλο αυτό...αλλά εκτιμώ πολύ και την βοήθεια που μου δίνεται από τον άνθρωπο μου.

Ναι δεν το συζητώ.. οι άντρες μας είναι ήρωες.. κι εμένα δουλεύει το πρωί, και το απόγευμα τρέχει με μένα.. Αλλά όλα για καλό γίνονται.. Ας έρθουν τα μωράκια μας υγιεί, και θα τα ξεχάσουμε αυτά. Ωστόσο, με πιάνει το παράπονο καμία φορά που δεν έχω κανέναν άλλο άνθρωπο κοντά να ζητήσω έστω 2 πράγματα από το σούπερ μάρκετ να μου φέρουν.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Leica είπε:

Ναι πολύ δύσκολο...και νιώθω τόσο άσχημα για την σύντροφό μου...είχα την υπερέμεση φρόντιζε εμένα και τον μικρό...και τώρα αυτό με τον τράχηλο...δουλεύει κιόλας...πόσα να αντέξει; πολλές φορές τα σκ τον βγάζει πρωί βράδυ μόνη της...αλλά δεν γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε;

Κουράγιο μας...κι εγώ νιώθω αρκετά μόνη σε όλο αυτό...αλλά εκτιμώ πολύ και την βοήθεια που μου δίνεται από τον άνθρωπο μου.

Κουράγιο και στις δύο! Καλώς ή κακώς θα πέσουν περισσότερα βάρη πάνω της όσον αφορά στον μικρό! Εμένα το χειροτερο μου είναι ότι δεν μπορώ να τον πάω μόνη μου στις κούνιες κλπ, όπως έκανα πριν λίγο καιρό... συνεχώς παρακαλάω κάποιον! Ούτε βόλτα με το καρότσι δεν τον πηγαίνω γιατί φοβάμαι να ζοριζομαι (λόγω τραχήλου)! Και δε θέλει κι αυτός να είναι κλεισμένος μες στο σπίτι... θέλει να βγαίνει έξω! Το μόνο που με έχει σώσει είναι μία καφετέρια στη Νέα Φιλαδέλφεια.. λέγεται Τέμπερα! Ο γονιός πίνει το καφεδάκι του και τα πιτσιρίκια παίζουν! Οπότε εκεί δε χρειάζεται να κάνω τίποτα...

Και είναι κι άλλη μια καφετέρια εκεί δίπλα, το Merlin's House της ηθοποιού Λίνας Σακκά...όσες μένουν Αθήνα να τις έχουν στον νου τους και τις δύο καφετέριες...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amalia! said:

Ναι δεν το συζητώ.. οι άντρες μας είναι ήρωες.. κι εμένα δουλεύει το πρωί, και το απόγευμα τρέχει με μένα.. Αλλά όλα για καλό γίνονται.. Ας έρθουν τα μωράκια μας υγιεί, και θα τα ξεχάσουμε αυτά. Ωστόσο, με πιάνει το παράπονο καμία φορά που δεν έχω κανέναν άλλο άνθρωπο κοντά να ζητήσω έστω 2 πράγματα από το σούπερ μάρκετ να μου φέρουν.. 

Αχ κοριτσάκι μου γλυκό...να τα παίρνεις όλα ηλεκτρονικά...εγώ αυτό κάνω. E - food και volt market τα έχω τσακίσει...

42 minutes ago, Evoulini24 said:

Κουράγιο και στις δύο! Καλώς ή κακώς θα πέσουν περισσότερα βάρη πάνω της όσον αφορά στον μικρό! Εμένα το χειροτερο μου είναι ότι δεν μπορώ να τον πάω μόνη μου στις κούνιες κλπ, όπως έκανα πριν λίγο καιρό... συνεχώς παρακαλάω κάποιον! Ούτε βόλτα με το καρότσι δεν τον πηγαίνω γιατί φοβάμαι να ζοριζομαι (λόγω τραχήλου)! Και δε θέλει κι αυτός να είναι κλεισμένος μες στο σπίτι... θέλει να βγαίνει έξω! Το μόνο που με έχει σώσει είναι μία καφετέρια στη Νέα Φιλαδέλφεια.. λέγεται Τέμπερα! Ο γονιός πίνει το καφεδάκι του και τα πιτσιρίκια παίζουν! Οπότε εκεί δε χρειάζεται να κάνω τίποτα...

Και είναι κι άλλη μια καφετέρια εκεί δίπλα, το Merlin's House της ηθοποιού Λίνας Σακκά...όσες μένουν Αθήνα να τις έχουν στον νου τους και τις δύο καφετέριες...

Εύακι έτσι είναι....και οι δυο γονείς δοκιμάζονται σε δύσκολες εγκυμοσύνες....μακάρι να υπήρχε περισσότερο η κοινότητα δίπλα μας σε αυτές τις περιπτώσεις...

Κι εμένα με πονάει που δεν τον βγάζω πια στο πάρκο έπαιζε εκεί και με κάτι άλλα παιδάκια της γειτονιάς....αχ κι αυτό μου λέει βαριέμαι όταν τον έχω πολύ μέσα...δεν είναι κ πολύ των παιδικών δεν τον έχουμε μάθει και δεν τα θέλει για πολλή ώρα...τι να κάνουμε; λίγοι μήνες είναι, θα περάσουν...!

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις!

Εμείς μία καλή που μας αρέσει λέγεται mafas place στον άγιο Δημήτριο....

Το σημαντικό είναι το τραπεζάκι να είναι δίπλα στον χώρο που παίζει για να σε βλέπει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Leica είπε:

Αχ κοριτσάκι μου γλυκό...να τα παίρνεις όλα ηλεκτρονικά...εγώ αυτό κάνω. E - food και volt market τα έχω τσακίσει...

Εύακι έτσι είναι....και οι δυο γονείς δοκιμάζονται σε δύσκολες εγκυμοσύνες....μακάρι να υπήρχε περισσότερο η κοινότητα δίπλα μας σε αυτές τις περιπτώσεις...

Κι εμένα με πονάει που δεν τον βγάζω πια στο πάρκο έπαιζε εκεί και με κάτι άλλα παιδάκια της γειτονιάς....αχ κι αυτό μου λέει βαριέμαι όταν τον έχω πολύ μέσα...δεν είναι κ πολύ των παιδικών δεν τον έχουμε μάθει και δεν τα θέλει για πολλή ώρα...τι να κάνουμε; λίγοι μήνες είναι, θα περάσουν...!

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις!

Εμείς μία καλή που μας αρέσει λέγεται mafas place στον άγιο Δημήτριο....

Το σημαντικό είναι το τραπεζάκι να είναι δίπλα στον χώρο που παίζει για να σε βλέπει..

Που είναι το mafas place κοντα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα κορίτσια μου!! Με αισιοδοξία θα προχωρήσουμε και θα νικήσουμε όλες τις δυσκολίες της εγκυμοσύνης μας! Η καθεμία ξεχωριστα! Σήμερα μπήκα στην 24η βδομάδα. Στείλτε τα νέα σας από β επιπέδου, εξετάσεις και τα σχετικά. Εγώ αργω να ξαναπαω..τέλη Νοεμβρίου. Τα φιλιά μου !

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλή βδομάδα κορίτσια μου!! Με αισιοδοξία θα προχωρήσουμε και θα νικήσουμε όλες τις δυσκολίες της εγκυμοσύνης μας! Η καθεμία ξεχωριστα! Σήμερα μπήκα στην 24η βδομάδα. Στείλτε τα νέα σας από β επιπέδου, εξετάσεις και τα σχετικά. Εγώ αργω να ξαναπαω..τέλη Νοεμβρίου. Τα φιλιά μου !

 

Εγώ είμαι 22+4 σήμερα...έκανα πριν 4μερες την β επιπέδου.... ευτυχώς όλα καλά....στο γιατρό έκλεισα ραντεβού στις 17....πάω κάθε 15.....μου ζήτησε ο γυναικολόγος υπέρηχο μαστών κ τριπλεξ φλεβών για τα πόδια .. δεν ξέρω γιατί από τη στιγμή που δεν έχω θέμα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό, όλα τα βρήκε παρα πολύ καλα!!! Περίπου 22 εκατοστά και 400 γραμμάρια.. Περιμένουμε και εμείς μια μπουμπού τελικά!  Τον ρώτησα πόσο σίγουρος είσαι; Γιατί αγόρι μου είχες πει... 100%  λέει!  και μόνο που άκουσα ότι όλα πάνε καλά... δεν με νοιάζει τίποτα!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Μαρία.Μ said:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό, όλα τα βρήκε παρα πολύ καλα!!! Περίπου 22 εκατοστά και 400 γραμμάρια.. Περιμένουμε και εμείς μια μπουμπού τελικά!  Τον ρώτησα πόσο σίγουρος είσαι; Γιατί αγόρι μου είχες πει... 100%  λέει!  και μόνο που άκουσα ότι όλα πάνε καλά... δεν με νοιάζει τίποτα!!

Μπράβο! Έφυγε ένα βάρος από πάνω σας! 

Σοβαρά τώρα είχατε τέτοια έκπληξή με το φύλο;;; εγώ μπορεί και να κρατούσα μούτρα στο γιατρό....δεν ξέρω πόσο ώριμο είναι αυτό!

 

Σημασία όπως λες έχει η υγεία τους και τίποτα άλλο! Με το καλό να έρθει η μπέμπα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Συγχαρητήρια στα κορίτσια που πέρασαν και τον β'επιπεδου.... Και υπομονή σε εμάς που αναμένουμε αυτήν την ημέρα!!!

Εγώ είχα γυναικολόγο σήμερα... 22w+1... Βάρος απ' όσο θυμάμαι 350 νομίζω ξέχασα να ξανά ρωτήσω...άργησε μια ώρα να με πάρει στο ραντεβού..ο άντρας μου βιαζόταν να γυρίσει στη δουλειά...κ ήμουν μέσα στο άγχος που ήξερα ότι περίμενε...δεν ρώτησα τίποτα..ούτε για τον τράχηλο..και τώρα το μετάνιωσα...Δεν με είδε κολπικά..Τώρα ξανά σε 2 εβδομάδες (21/11) έχω β' επιπέδου... Γενικώς είπε όλα καλά πάνε..στον υπέρηχο κουνιόταν πέρα δώθε...μας έδειξε πόδια χέρια κλπ..

Μου επιασε την κοιλιά μου και μου είπε ότι θα πρέπει να είναι μαλακή ..να μην πετρώνει...γιατί την ρωτησα για συσπάσεις κλπ πως τις καταλαβαίνεις....

Επίσης μου είπε κάτι κουλό...όχι ότι το κάνω...είπε να μην χαϊδεύω υπερβολικά την κοιλιά μου... Κ της θηλές μου ....ότι μπορεί να προκληθούν συσπάσεις? Κάτι τέτοιο...δεν ρωτησα βέβαια διευκρινίσεις γιατί έβλεπα τον άντρα μου να κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα λόγω δουλειάς.

Επίσης κατά προτίμηση να φοράω ανοιχτά εσώρουχα...μάλλον για να βλέπω αν τύχει τπτ περίεργο καφέ υγρά κ αίμα? Μου έγραψε ουρά και καλλιέργεια ούρων...και τέλος με έβαλε να υπογράψω υπευθυνη δηλωση ότι με ενημερωσε ότι συνιστάται εμβόλιο κοβιντ κατά την κύηση και εμβόλιο γρίπης...επειδή εγώ δεν θα τα κάνω... να είναι αυτή καλυμμένη...

Αν έχετε να σχολιάσετε από αυτά που σας έγραψα...θα με βοηθούσατε...

 

6 ώρες πρίν, geozak είπε:

Εγώ είμαι 22+4 σήμερα...έκανα πριν 4μερες την β επιπέδου.... ευτυχώς όλα καλά....στο γιατρό έκλεισα ραντεβού στις 17....πάω κάθε 15.....μου ζήτησε ο γυναικολόγος υπέρηχο μαστών κ τριπλεξ φλεβών για τα πόδια .. δεν ξέρω γιατί από τη στιγμή που δεν έχω θέμα 

Τέλεια που ξεμπερδεψες με την β'επιπεδου..ένα άγχος έφυγε...εγώ πάντως πήρα να κλείσω ραντεβού για τριπλεξ κάτω άκρων όταν ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές...μέχρι να ερθει το ραντεβού είχα θετικό τεστ όπου κατέληξε σε βιοχημικη...παρόλα αυτά εκτός από τριπλεξ λόγω βιοχημικής ήθελα να εξαντλήσω κάθε γιατρό, οπότε πήγα και σε αγγειοχειρουργο (μου τον σύστησε η γυναικολόγος) που μου έκανε υπέρηχο στα κάτω άκρα και το πόρισμα του ήταν λίγο διαφορετικό από αυτό του ακτινολόγου που μου έκανε το τριπλεξ... βέβαια εγώ στο ένα πόδι έχω εδώ και χρόνια στη γάμπα 3 "σημάδια " σαν πρησμένες φλέβες...οπότε αρχικά το έψαξα από μόνη μου  με τριπλεξ χωρίς να μου το πει η γυναικολόγος...και ένας λόγος που παίρνω σαλοσπιρ και θα το γυρίσω μάλλον σε ένεση είναι και η φλεβική ανεπάρκεια εκτός από ετεροζυγωτης θρομβοφιλιας...

Δεν είναι κακό που σου προτείνει κάτι τέτοιο... εμένα μου αρέσει η προληψη :-)

Πολλές γυναίκες έχουν κακό κυκλοφοριακό και δεν υπάρχουν σημάδια στα πόδια που να το προδίδει... Υπάρχουν και ειδικές κάλτσες συμπίεσης για το κυκλοφοριακό! Αν το κάνεις και έχεις νέα πες μας... Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...