Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ


Recommended Posts

Ο άντρας μου μόλις τελείωσε μέσα μου, στην 18η ημερα κυκλου μου που σημαινει οτι ειμαι στην σημαντική πιθανότητα εγκυμοσύνης, δηλαδη στις γόνιμες, 25 έχω ωορρηξία.. άρα μπορώ να πιάσω παιδάκι; συγνώμη για το ''χύμα'' , γυναίκες είμαστε και υπάρχει νομίζω κατανόηση !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , diafanokrino είπε:

Ο άντρας μου μόλις τελείωσε μέσα μου, στην 18η ημερα κυκλου μου που σημαινει οτι ειμαι στην σημαντική πιθανότητα εγκυμοσύνης, δηλαδη στις γόνιμες, 25 έχω ωορρηξία.. άρα μπορώ να πιάσω παιδάκι; συγνώμη για το ''χύμα'' , γυναίκες είμαστε και υπάρχει νομίζω κατανόηση !! 

Καλό θα ήταν να έχεις και άλλες επαφές αυτές τις μέρες ή τουλάχιστον όσο πιο κοντά γίνεται στη μέρα της ωορρηξίας σου. Το σπέρμα ζει στον οργανισμό 3-4 μέρες περίπου αρα αυτό είναι το διάστημα που μπορεί να γονιμοποιήσει το ωάριο μετά την επαφή. Κάπως έτσι να το έχεις στο μυαλό σου..

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, diafanokrino είπε:

Ο άντρας μου μόλις τελείωσε μέσα μου, στην 18η ημερα κυκλου μου που σημαινει οτι ειμαι στην σημαντική πιθανότητα εγκυμοσύνης, δηλαδη στις γόνιμες, 25 έχω ωορρηξία.. άρα μπορώ να πιάσω παιδάκι; συγνώμη για το ''χύμα'' , γυναίκες είμαστε και υπάρχει νομίζω κατανόηση !! 

Κάτι δε μας γράφεις σωστά. Πωε γίνεται να έχεις ωορηξια 25η μέρα του κύκλου σου? Ο κύκλος σου κρατάει 39 μέρες? Να υπολογίζεις ότι η ωορηξια γίνεται 14 μέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο και οι γόνιμες ξεκινούν 5 μέρες πριν την ωορηξια. Πχ σε ένα κύκλο 30 ημερών η ωορηξια υπολογίζεις ότι θα γίνει τη 16η μερα οπότε ξεκινάς επαφές ανα 2 το πολύ μέρες από την 11η μέρα και για μια βδομάδα περίπου. Αν ωστόσο δεν έχεις σταθερό κύκλο θα σε βοηθήσουν τα τεστ ωορηξιας, ομοίως με το που δεις θετικό τεστ ξεκινάς προσπάθειες για μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nels είπε:

Κάτι δε μας γράφεις σωστά. Πωε γίνεται να έχεις ωορηξια 25η μέρα του κύκλου σου? Ο κύκλος σου κρατάει 39 μέρες? Να υπολογίζεις ότι η ωορηξια γίνεται 14 μέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο και οι γόνιμες ξεκινούν 5 μέρες πριν την ωορηξια. Πχ σε ένα κύκλο 30 ημερών η ωορηξια υπολογίζεις ότι θα γίνει τη 16η μερα οπότε ξεκινάς επαφές ανα 2 το πολύ μέρες από την 11η μέρα και για μια βδομάδα περίπου. Αν ωστόσο δεν έχεις σταθερό κύκλο θα σε βοηθήσουν τα τεστ ωορηξιας, ομοίως με το που δεις θετικό τεστ ξεκινάς προσπάθειες για μια βδομάδα.

Με συγχωρείς, δεν ξέρω να υπολογίζω όντως σωστά. Πριν μείνω έγκυος, ο κύκλος μου ήταν σταθερός(28 ημερες) και το ημερολόγιο ήταν κομπλέ και σε υπολογισμούς και σε  ωορρηξία . Μετά την απόξεση επειδή δεν ασχολιόμουν με το ημερολόγιο λόγω απώλειας περιόδου, μόλις το χρησιμοποίησα μου έβγαλε 34 ημερες κύκλου, και νόμιζα οτι ο κυκλος μου έχει γινει ασταθής και εχει αλλάξει. Μάλλον δεν ισχύει αυτό ... δεν ξέρω... έβαλα πάλι τις 28 ημέρες στο ημερολόγιο και μου δείχνει οτι οι γόνιμες ημέρες έχουν περάσει , οπότε δεν ξέρω... μάλλον τώρα αρχιζει και ξανα φτιαχνεται ο κύκλος μου . Είχα πάντα σταθερό κύκλο , μετα την απόξεση είμαι μπερδεμένη 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diafanokrino είπε:

Με συγχωρείς, δεν ξέρω να υπολογίζω όντως σωστά. Πριν μείνω έγκυος, ο κύκλος μου ήταν σταθερός(28 ημερες) και το ημερολόγιο ήταν κομπλέ και σε υπολογισμούς και σε  ωορρηξία . Μετά την απόξεση επειδή δεν ασχολιόμουν με το ημερολόγιο λόγω απώλειας περιόδου, μόλις το χρησιμοποίησα μου έβγαλε 34 ημερες κύκλου, και νόμιζα οτι ο κυκλος μου έχει γινει ασταθής και εχει αλλάξει. Μάλλον δεν ισχύει αυτό ... δεν ξέρω... έβαλα πάλι τις 28 ημέρες στο ημερολόγιο και μου δείχνει οτι οι γόνιμες ημέρες έχουν περάσει , οπότε δεν ξέρω... μάλλον τώρα αρχιζει και ξανα φτιαχνεται ο κύκλος μου . Είχα πάντα σταθερό κύκλο , μετα την απόξεση είμαι μπερδεμένη 

Ο γιατρός σου σε έχει δει μετά την απόξεση; Δεν είναι απαραίτητο να χαλάσει ο κύκλος μετά από απόξεση. μπορεί και να συμβαίνει δλδ, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Εμένα όμως από τον πρώτο μήνα είχε έρθει κανονικά. Εσύ έχεις αδιαθετησει ήδη αρκετές φορές από τότε, ίσως θα έπρεπε να έχει στρώσει. Εκτός αν δεν το παρακολουθείς σωστά και αλλάζοντας διαρκώς τις ημερομηνίες στο ημερολόγιο το έχεις μπερδέψει και απλά σου βγάζει ένα μέσο όρο των ημερών που σου έρχεται περίοδος. Πάντως, αν δε σε έχει δει καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη εφόσον θεωρείς ότι δεν έχει στρώσει ο κύκλος σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εκεί που πίστευα πως ο κύκλος περιόδου μου έρχεται στα καλά του, τσουπ.. τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση( έχω κανει τεστ φαρμακειου και τα δύο αρνητικά) ... υποτίθεται οτι θα  μου ερχοταν περιοδος τώρα στις 8, αλλά τίποτα ! Μετά απ την απόξεση ήξερα οτι θα κανει καιρο να φτιαχτει ο κυκλος μου, αλλά νόμιζα πως επειδη εχει περάσει ενα 6μηνο θα ηταν εντάξει .. αλλά μάλλον εκανα λαθος.. οχι τιποτε αλλο, όταν δεν μου έρχεται η περιοδος ακριβώς στην ημερομηνία που ξέρω, τρελαίνομαι και αγχώνομαι... συν οτι μου τα σκανε οι ορμονες ...:???:

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...