Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα,θα ηθελα τη γνωμη οποιας εχει την ιδια εμπειρια με μενα,παρακαλω.

Την Τριτη(18/10/2022) εκανα αποξεση μετα απο παλλινδρομη κυηση.Μεχρι την Παρασκευη δεν ειχα καμια ενοχληση.Ομως απο το Σαββατο εχω αιμα ( σαν να εχω περιοδο) και πονο.πηρα χθες το γιατρο μου και μου ειπε να παρω μιτροταν ( 3 την ημερα,για 3 μερες).εχει τυχει σε καμια αλλη;; οποια απαντηση σιγουρα θα με καθυσηχασει... 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 50 λεπτά , Mrfl είπε:

Καλησπέρα,θα ηθελα τη γνωμη οποιας εχει την ιδια εμπειρια με μενα,παρακαλω.

Την Τριτη(18/10/2022) εκανα αποξεση μετα απο παλλινδρομη κυηση.Μεχρι την Παρασκευη δεν ειχα καμια ενοχληση.Ομως απο το Σαββατο εχω αιμα ( σαν να εχω περιοδο) και πονο.πηρα χθες το γιατρο μου και μου ειπε να παρω μιτροταν ( 3 την ημερα,για 3 μερες).εχει τυχει σε καμια αλλη;; οποια απαντηση σιγουρα θα με καθυσηχασει... 

Ευχαριστω

δ εχω προσωπικη εμπειρια,αλλα μπορει να το δει καποια αλλη που να εχει

ποσο εβδομαδων ησουν;

ο γιατρος σου τι σου ειπε;σε ποσο καιρο περιπου να περιμενεις αιμα;

το μονο που ξερω ειναι οτι το μιτροταν ειναι για να κανει συσπασεις η μητρα κ να καθαρισεις.λογικα θα δεις κ περισσοτερο αιμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς λυπάμαι για την απώλεια σου.. το πέρασα πρόσφατα και ξέρω πώς είναι.. Έκανα απόξεση και ο γιατρός μου μου είπε οτι η περίοδος θα έρθει σε έναν μήνα όπως και έγινε.Ειχα πολύ λίγο αίμα για τρεις τέσσερις μέρες μετά την επέμβαση χωρίς καθόλου πόνο.Επισης για τρεις μέρες έπαιρνα αντιβίωση.Αφου μίλησες με τον γιατρό σου θεωρώ πως δεν πρέπει να ανησυχείς, λογικά κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ..... ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ..... ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ  ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΔΛΔ ΚΑΙ  ΡΟΖ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΞΑΡΧΗΣ ΜΙΤΡΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ. ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΤ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ(ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ) ΠΟΝΑΓΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΟΛΥ,  ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ  ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ. ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 28 ΜΕΡΕΣ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΙΣ 36 ΜΕ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΜΩΣ. 

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΤ Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Εγώ μετά την απόξεση είχα λοχεία περίπου 10 μέρες πολύ και.μετα ελάχιστα καφέ υγρά. Μετά από 35 ημέρες.μου ήρθε η περίοδος. Πόνο είχα σαν αυτό της περιόδου. Όχι κάτι ιδιαίτερο όμως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια

δυστυχως εκανα καο εγω σημερα αποξεση. Ημουν κοντα στο δευτερο μηνα..ειδα λιγο καφε αιμα, πηγαμε στην γιατρο και τελικα δεν ακούσαμε καρδιά…

πολύ δύσκολο συναισθημα…για την αποξεση μου ειπε μπορει να εχω αιμα για δεκα μερες αλλα ακομα εχω λιγο καφε. Οταν τελειωσα μονο η κοιλια με πονούσε σαν πονο περιόδου αλλα ευτυχως πέρασε 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα , είμαι 20 χρονων , εκανα απόξεση 4/12/23 εγω δεν είχα βγάλει καθόλου αίμα τις 10 πρώτες μέρες που λενε συνήθως , μόνο όταν μου ήρθε περίοδος έβγαλα πολύ 28/12/23 και ο κύκλος μου δεν ήταν ανισόρροπος , δηλαδή κρατησε ακριβως 5 μέρες όσο μου κρατούσε και πιο πριν ! Όμως … έχει περάσει ένας μήνας και προχθές είχα έντονους πόνους περιόδου χωρίς να περιμένω περίοδο εφόσον ήδη μου ειχε έρθει και μου ειχε τελειώσει πιο πριν ο κύκλος . Το αίμα είναι καφεκόκκινο , ακόμα και τώρα ποναω και έχω κράμπες όπως και μικρές ζαλάδες …. Ανησυχώ . έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cathyblue said:

Καλησπέρα , είμαι 20 χρονων , εκανα απόξεση 4/12/23 εγω δεν είχα βγάλει καθόλου αίμα τις 10 πρώτες μέρες που λενε συνήθως , μόνο όταν μου ήρθε περίοδος έβγαλα πολύ 28/12/23 και ο κύκλος μου δεν ήταν ανισόρροπος , δηλαδή κρατησε ακριβως 5 μέρες όσο μου κρατούσε και πιο πριν ! Όμως … έχει περάσει ένας μήνας και προχθές είχα έντονους πόνους περιόδου χωρίς να περιμένω περίοδο εφόσον ήδη μου ειχε έρθει και μου ειχε τελειώσει πιο πριν ο κύκλος . Το αίμα είναι καφεκόκκινο , ακόμα και τώρα ποναω και έχω κράμπες όπως και μικρές ζαλάδες …. Ανησυχώ . έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο ; 

Να συμβουλευτείς τον γιατρό σου άμεσα μήπως χρειαστεί να σου κάνει εξετάσεις … να δει δηλαδή πως είναι η μητρα σου ! Όλα καλα θα είναι … μπορεί να είναι ωορρηξία και να την νιώθεις έντονα μετά την απόξεση …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Lila ki είπε:

Να συμβουλευτείς τον γιατρό σου άμεσα μήπως χρειαστεί να σου κάνει εξετάσεις … να δει δηλαδή πως είναι η μητρα σου ! Όλα καλα θα είναι … μπορεί να είναι ωορρηξία και να την νιώθεις έντονα μετά την απόξεση …

Μου είχε κάνει εξέταση στην μήτρα και ήταν μια χαρά …. Τώρα δεν ξέρω … μακάρι να είναι όλα καλά !!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cathyblue said:

Μου είχε κάνει εξέταση στην μήτρα και ήταν μια χαρά …. Τώρα δεν ξέρω … μακάρι να είναι όλα καλά !!

Τότε πιθανότατα νιώθεις την ωορρηξία σου …. Καλό αυτό !!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Lila ki είπε:

Τότε πιθανότατα νιώθεις την ωορρηξία σου …. Καλό αυτό !!!! 

Δεν μου έχει ξανά συμβεί με την ωορρηξία μου, λες να είναι από αυτό και να είναι η πρώτη μου φορά ;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Τότε πιθανότατα νιώθεις την ωορρηξία σου …. Καλό αυτό !!!! 

Πήγα σημερα το πρωι και εκανα χοριακη.. αυριο βγαινουν τα αποτελεσματα. Πως θα καταλαβω απο την τιμή οτι εχουν μεινει υπολείμματα ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , cathyblue είπε:

Πήγα σημερα το πρωι και εκανα χοριακη.. αυριο βγαινουν τα αποτελεσματα. Πως θα καταλαβω απο την τιμή οτι εχουν μεινει υπολείμματα ;

Αν είναι θετική η χοριακη Κ δεν έχεις κάνει νέα προσπάθεια για εγκυμοσύνη τότε έχουν μείνει υπολείμματα. Η χοριακη σου πρέπει να είναι αρνητική 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Αν είναι θετική η χοριακη Κ δεν έχεις κάνει νέα προσπάθεια για εγκυμοσύνη τότε έχουν μείνει υπολείμματα. Η χοριακη σου πρέπει να είναι αρνητική 

Η αλήθεια ειναι οτι με την σχεση μου εχω σεξουαλικη επαφη χωρις προφυλαξη αλλα δεν εχει τελειωσει μεσα μου.. αρα αν ειναι θετικο υπαρχει η περιπτωση να ειμαι και εγκυος σωστα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , cathyblue είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι με την σχεση μου εχω σεξουαλικη επαφη χωρις προφυλαξη αλλα δεν εχει τελειωσει μεσα μου.. αρα αν ειναι θετικο υπαρχει η περιπτωση να ειμαι και εγκυος σωστα;

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα όμως . Δες την χοριακη σου Κ αν είναι θετική πρέπει να επαναλαβεις ξανά σε 48 ώρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...