Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Νανούρισμα


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Konisn είπε:

3 μηνών και 5 ημερών.... 

Μικρουλι ακομα σε 1.5 μηνα θα δεις μεγαλες διαφορες. Γενικα θα στηρίζετε κ καλητερα το κεφάλι του θα έχει κ περισσότερη δύναμη σε χερια κ πόδια οποτε θα μπορει να βολευτεί καλητερα κ σε καρότσι κ τετοια . Τωρα ένα μεγάλο πρόβλημα στα μωρά είναι ότι δεν μπορούν κ να βολευτούν πιάνονται εύκολα γιαυτο κ ξυπνάνε κ πολύ εύκολα εκτός αγκαλιάς.  Σκεψου να μην μπορείς να κουνηθείς κ να είσαι ξάπλα σε ένα στρώμα εντελώς άβολο.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , linaa είπε:

Μικρουλι ακομα σε 1.5 μηνα θα δεις μεγαλες διαφορες. Γενικα θα στηρίζετε κ καλητερα το κεφάλι του θα έχει κ περισσότερη δύναμη σε χερια κ πόδια οποτε θα μπορει να βολευτεί καλητερα κ σε καρότσι κ τετοια . Τωρα ένα μεγάλο πρόβλημα στα μωρά είναι ότι δεν μπορούν κ να βολευτούν πιάνονται εύκολα γιαυτο κ ξυπνάνε κ πολύ εύκολα εκτός αγκαλιάς.  Σκεψου να μην μπορείς να κουνηθείς κ να είσαι ξάπλα σε ένα στρώμα εντελώς άβολο.  

Δίκιο έχεις. Απλά μερικές φορές απελπίζομαι. Διαβάζω για μωρά που κοιμούνται κ σκέφτομαι τι λάθος κάνω ρε γμτ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Konisn είπε:

Δίκιο έχεις. Απλά μερικές φορές απελπίζομαι. Διαβάζω για μωρά που κοιμούνται κ σκέφτομαι τι λάθος κάνω ρε γμτ.

Όχι ειναι ανάλογα το μωρό ο ύπνος μην το σκεφτεσε δεν κανεις κάτι λάθος. Απλα ειναι στο παιδί. Πολλά παιδιά από 15 ημερών κοιμούνται ολο το βράδυ χωρίς να έχει κάνει κάτι η μαμά.  Ειναι θέμα οργανισμού. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

Όχι ειναι ανάλογα το μωρό ο ύπνος μην το σκεφτεσε δεν κανεις κάτι λάθος. Απλα ειναι στο παιδί. Πολλά παιδιά από 15 ημερών κοιμούνται ολο το βράδυ χωρίς να έχει κάνει κάτι η μαμά.  Ειναι θέμα οργανισμού. 

Προσπαθώ να το λεω στον εαυτό μου. Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Περνάω ακριβώς τα ίδια. Ξαφνικά εδω κ 1 μήνα κοιμάται μόνο πάνω μου. Υποφέρουν χέρια, μέση, πλάτη. Αν δε κοιμηθεί πάνω μου, δε κοιμάται καθόλου κ σε κάποια φάση τον πιάνει υστερία. Στις 5 το πρωϊ ξυπνάει γιατί έχει αέρια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα κατάρρευσης. Ούτε εγώ έχω βοήθεια. Ανησυχώ κ για το τι επίπτωση θα έχει η έλλειψη ύπνου στην ανάπτυξη του. Χθες απο την κούραση έπαθα κ μια κρίση άγχους.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω πάθει μέχρι και κρίση πανικού και ήμουν εντελώς μόνη μου στο σπίτι μου, και όσο για το θέμα ύπνου;; άστα προσπαθώ να μην τον βάλω στο κρεβάτι μου γιατί μετά πάει θα το έχω χάσει εντελώς το  "παιχνίδι"!! Μόνο στον καναπέ για να ανακουφιζω το χέρι μου! Δοκίμασε τον τρόπο που με συμβούλεψε η @Sissaki89@Sissaki89 εχθές τουλάχιστον έπιασε θα δούμε και σήμερα, κουράγιο οοο να μην νιώθεις μόνη σου είμαστε πολλές τελικά εχθές αυτό κατάλαβα από τις απαντήσεις που πήρα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιβεβαιώνω ότι είναι θέμα οργανισμού. Ο,τι ακριβώς περιγράφετε πέρασα στο πρώτο και δεν περνάω τώρα στο δεύτερο. Η ίδια μαμά είμαι, τα ίδια πράγματα κάνω. Αλλά τα μωρά δεν είναι ίδια.

Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δε μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα εκτός από κουράγιο (μια κουβέντα είναι κι αυτό). Η επαφή με τη μαμά είναι το μόνο που μας βοηθούσε, τίποτε άλλο δε δούλευε.

Πάντως, έχοντας ένα παιδί (τον μεγάλο) που έκανε κοντά ένα χρόνο να κοιμηθεί, αλλά έξι για να κοιμηθεί πριν τις δώδεκα και ακόμα και τώρα που κοιμάται 22:30 δεν είναι και πολύ του ύπνου, σας λέω με σιγουριά ότι η ανάπτυξη δεν επηρεάζεται. Φυσικά και ισχύουν όσα λένε για την αυξητική ορμόνη, κλπ, αλλά εγώ δεν είδα καμιά ορατή διαφορά. Ούτε στις καμπύλες, ούτε στα ψυχοκινητικά. Ειδικά στα δεύτερα, το αντίθετο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Τόνια1993 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω πάθει μέχρι και κρίση πανικού και ήμουν εντελώς μόνη μου στο σπίτι μου, και όσο για το θέμα ύπνου;; άστα προσπαθώ να μην τον βάλω στο κρεβάτι μου γιατί μετά πάει θα το έχω χάσει εντελώς το  "παιχνίδι"!! Μόνο στον καναπέ για να ανακουφιζω το χέρι μου! Δοκίμασε τον τρόπο που με συμβούλεψε η @Sissaki89@Sissaki89 εχθές τουλάχιστον έπιασε θα δούμε και σήμερα, κουράγιο οοο να μην νιώθεις μόνη σου είμαστε πολλές τελικά εχθές αυτό κατάλαβα από τις απαντήσεις που πήρα!!! 

Το κάνω αυτό με το μαξιλάρι θηλασμού. Έκανα κ ένεση στο χέρι γιατί ούτε πάνα δε μπορούσα να αλλάξω. Κουράγιο σε όλες μας.

πρίν από 31 λεπτά , Melie είπε:

Επιβεβαιώνω ότι είναι θέμα οργανισμού. Ο,τι ακριβώς περιγράφετε πέρασα στο πρώτο και δεν περνάω τώρα στο δεύτερο. Η ίδια μαμά είμαι, τα ίδια πράγματα κάνω. Αλλά τα μωρά δεν είναι ίδια.

Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δε μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα εκτός από κουράγιο (μια κουβέντα είναι κι αυτό). Η επαφή με τη μαμά είναι το μόνο που μας βοηθούσε, τίποτε άλλο δε δούλευε.

Πάντως, έχοντας ένα παιδί (τον μεγάλο) που έκανε κοντά ένα χρόνο να κοιμηθεί, αλλά έξι για να κοιμηθεί πριν τις δώδεκα και ακόμα και τώρα που κοιμάται 22:30 δεν είναι και πολύ του ύπνου, σας λέω με σιγουριά ότι η ανάπτυξη δεν επηρεάζεται. Φυσικά και ισχύουν όσα λένε για την αυξητική ορμόνη, κλπ, αλλά εγώ δεν είδα καμιά ορατή διαφορά. Ούτε στις καμπύλες, ούτε στα ψυχοκινητικά. Ειδικά στα δεύτερα, το αντίθετο. 

Ανακουφιστικό αυτό που λες.... σκεφτόμουν διάφορα χθες κ τρελάθηκα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα! Ο γιος μου κοιμόταν εύκολα από νεογέννητο. Η κόρη μου άλλη ιστορία,είχε κ κολικούς το καημένο,κ ειμασταν αγκαλίτσα όλη μέρα. Είχα τον μάρσιπο συνέχεια κ ένα ζωνάρι μέσης(γιατί θα λυγίσεις μετά από κάποια φάση) και τα κάναμε όλα μαζί,μαγείρεμα,σκούπα,και στην τουαλέτα που πήγαινα ακόμα,μετα συγχωρήσεως ,την είχα δεμένη.και φυσικά ακολουθούσε κ η ουρα, ο τότε 14 μηνών γιος μου. Οπότε ,όταν ήθελε κοιμόταν μέσα στην μέρα,όταν γυρνούσε ο άντρας μου από την δουλειά(κι εμείς βοήθεια δεν είχαμε κ έχουμε) ασχολιόταν,για να κάνω ένα μπανιο,να ξεπιαστω ,να είμαι μόνη μου με τον μεγάλο.,το βράδυ συγκοιμηση μέχρι 6 μηνών . Αλλά το πρώτο 6μηνο βόλεψε,μετά βρήκε τον ρυθμο της ,από μόνη της η μικρή αλλά δίνοντας κ εγώ μια κατεύθυνση. Φυσικά και πάλι ήταν κουραστικά αλλά στην περίπτωση μας μόνο έτσι έβγαινε η μέρα αρμονικά και με τα δύο τα μικρά στο σπίτι. Πάντως ειλικρινά στο λέω,(και αν με διαβάζουν φίλες μου στο ίντερνετ που τους γκρινιαζα τότε,θα γελάνε τώρα:P,) την ξεχνάς αυτήν την περίοδο και την ταλαιπωρία,μην σου πω φορές φορές την αναπολώ κιόλας.:x μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και αυτή η φάση κρατάει ελάχιστα.κρατα γερά. Να τον χαίρεσαι τον μικρούλη σου!

Ευχαριστώ πάρα πολύ και ευχαριστώ πιο πολύ για την εμψύχωση!! Το έχω ανάγκη!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας να είναι πάντα υγείες και ευτυχισμένα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Α κορίτσια θυμήθηκα και ένα άλλο κόλπο που είχε πιάσει κάποιες φορές! Όταν είχε κοιμηθεί καλά, δηλαδή περίπου κανένα εικοσαλεπτο αφού τον είχα αγκαλιά, τον ξάπλωνα στο κρεβάτι με χειρουργικές κινήσεις, φυσικά πήγαινε κατευθείαν να ξυπνήσει αλλά χωρίς να χάνω χρόνο κουνούσα γρήγορα και ρυθμικά το στρώμα του κρεβατιού και τον επερνε πάλι ο ύπνος! Μετά με ύφος νικήτριας  παγκόσμιου πρωταθληματος ένιωθα πάλι να κυλάει το αίμα στα χερια μου. 

Ελπίζω να πιάσει και σε σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sissaki89 είπε:

Α κορίτσια θυμήθηκα και ένα άλλο κόλπο που είχε πιάσει κάποιες φορές! Όταν είχε κοιμηθεί καλά, δηλαδή περίπου κανένα εικοσαλεπτο αφού τον είχα αγκαλιά, τον ξάπλωνα στο κρεβάτι με χειρουργικές κινήσεις, φυσικά πήγαινε κατευθείαν να ξυπνήσει αλλά χωρίς να χάνω χρόνο κουνούσα γρήγορα και ρυθμικά το στρώμα του κρεβατιού και τον επερνε πάλι ο ύπνος! Μετά με ύφος νικήτριας  παγκόσμιου πρωταθληματος ένιωθα πάλι να κυλάει το αίμα στα χερια μου. 

Ελπίζω να πιάσει και σε σας!

Το εικοσαλεπτο δούλευε και σε μένα. Τόσο κάνει λένε να τα πάρει ο βαθύς ύπνος. Ακριβώς την ίδια μέθοδο ακολουθούσα με τις χειρουργικές κινήσεις και το κούνημα!δεν έπιανε πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές τα κατάφερνα. Κουράγιο σε όλες τις μανουλες , μεγάλο θέμα ο ύπνος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Sissaki89 είπε:

Α κορίτσια θυμήθηκα και ένα άλλο κόλπο που είχε πιάσει κάποιες φορές! Όταν είχε κοιμηθεί καλά, δηλαδή περίπου κανένα εικοσαλεπτο αφού τον είχα αγκαλιά, τον ξάπλωνα στο κρεβάτι με χειρουργικές κινήσεις, φυσικά πήγαινε κατευθείαν να ξυπνήσει αλλά χωρίς να χάνω χρόνο κουνούσα γρήγορα και ρυθμικά το στρώμα του κρεβατιού και τον επερνε πάλι ο ύπνος! Μετά με ύφος νικήτριας  παγκόσμιου πρωταθληματος ένιωθα πάλι να κυλάει το αίμα στα χερια μου. 

Ελπίζω να πιάσει και σε σας!

Αχ σε μενα δε πιανει!!!! Στο 10λεπτο εχει ξυπνησει....

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...