Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Βρογχόσπασμος


Recommended Posts

Γειά σας,

σε κάθε περίπτωση εάν ένα βρέφος τέτοιας ηλικίας εμφανίσει δύσπνοια θα πρέπει να το πάτε νοσοκομείο ή παιδίατρο για συνεκτίμηση χωρίς καθυστέρηση .  Αρχικά πρέπει και να κρίνει κάποιος αν το μωρό έχει δύσπνοια, είναι κάτι που μπορεί εσείς να μην το διακρίνετε, είναι καλύτερα να το κρίνει ένας γιατρός.  

Θέλουμε να πούμε, μήν μπαίνετε στην διαδικασία να κρίνετε εσείς κάτι τόσο σημαντικό, από μόνη σας.

 https://paidiatre.gr/arrosto-paidi-reader/ti-einai-i-duspnoia.html 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα και περαστικά. Να σου πω την αλήθεια,εγώ με τεσσάρων μηνών μωράκι,θα πήγαινα μάλλον στο νοσοκομείο ,αν έβλεπα το μωρό να έχει δύσπνοια ή να αναπνέει γρήγορα. 

Ασμοτρατ δίνουν νομίζω σε μεγαλύτερες ηλικίες και γενικά σιρόπια,αντιβηχικα κτλ είναι απαγορευτικά σύμφωνα με δύο παιδιάτρους που συμβουλεύομαι πλέον(πρώτη χρονιά παιδικό σταθμό τα μωρά μου κ πνιγόμαστε στις ιώσεις,οπότε έχω δύο παιδιάτρους stand by). 

Οι πιο μεγάλοι(ηλικιακά) παιδίατροι δινουν ακόμα κ τώρα ,αλλά το καλύτερο ειναι η μασκουλα πιστεύω,ειδικά για τόσο μωράκια. Ακόμα και να μην μπορέσει να το κάνει σωστά ή να κλαίει εκείνη την στιγμή,τις εισπνοές που πρέπει θα τις πάρει. Θεωρώ ότι είναι καλύτερα γιατί δρα τοπικά και κατευθείαν στοχεύει σε αυτό που πάσχει,ενώ τα σιρόπια περνάνε και στο αίμα. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη πάντως.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, τον ρώτησα για το σιρόπι και μου είπε πως κάνει για αυτήν την ηλικία και όταν πήγα φαρμακείο να το πάρω ρώτησα και την φαρμακοποιό και μου είπε ότι το συγκεκριμένο σιροπακι μπορεί να το πάρει και ο δικός μου και είναι ακίνδυνο, τι να σας πω πραγματικά, σήμερα θα ξαναπάρω τον παιδίατρο να τον ρωτήσω όλα αυτά, βέβαια εχθές ο μικρούλης μου έβγαλε πολλές μυξουλες από το στόμα και νομίζω ότι αρχίζει και δρα το σιρόπι, αλλά και πάλι όπως και να έχει θα τον ρωτήσω για όλα όσα μου γράψατε, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Τόνια1993 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, τον ρώτησα για το σιρόπι και μου είπε πως κάνει για αυτήν την ηλικία και όταν πήγα φαρμακείο να το πάρω ρώτησα και την φαρμακοποιό και μου είπε ότι το συγκεκριμένο σιροπακι μπορεί να το πάρει και ο δικός μου και είναι ακίνδυνο, τι να σας πω πραγματικά, σήμερα θα ξαναπάρω τον παιδίατρο να τον ρωτήσω όλα αυτά, βέβαια εχθές ο μικρούλης μου έβγαλε πολλές μυξουλες από το στόμα και νομίζω ότι αρχίζει και δρα το σιρόπι, αλλά και πάλι όπως και να έχει θα τον ρωτήσω για όλα όσα μου γράψατε, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! 

Από το μπούκωμα μπορεί να μην αναπνεει καλά κ εσύ να το εκλαμβάνεις ως δύσπνοια.θα σου πω αυτό που μου είπαν οι παιδίατροι όταν πήγαινα τα παιδιά για ακροαστικα κ δεν είχαν,νόμιζα ότι δεν ανεπνεαν σωστά στον ύπνο,παρακολούθησε κ αν στην εισπνοή ,χουρχουριζει είναι από τις μυξες ,αν όμως στην εκπνοή βράζει,δηλαδή σαν ένα κατσαρολάκι με βραστό νερό,τότε είναι τα πνευμόνια. Το κατάλαβα κι εγώ πρόσφατα όταν ο γιος μου έκανε βρογχίτιδα και με μασκουλα τρίτη μέρα ήταν καλά. Γενικά τα ακροαστικα να τα παρακολουθείς στενά,μέσα σε μια μέρα μπορεί να χειροτερέψει κ τότε το νοσοκομείο αλλά κ η νοσηλεία θα είναι χειρότερη,ειδικά σε τόσο μικρό μωράκι. Πολλούς ορούς,αν δεν φυσάει,δεν ξέρω αν σε αφήνει ο παιδίατρος να τις ρουφήξεις χαλαρά την μυτούλα εσύ για να βοηθήσεις,με το ρουφηχτηρι και πολλά υγρά για να τα βγάλει τα φλεμματα είτε από μυτούλα είτε από τα κακά αν τα καταπίνει.περαστικα σας.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Από το μπούκωμα μπορεί να μην αναπνεει καλά κ εσύ να το εκλαμβάνεις ως δύσπνοια.θα σου πω αυτό που μου είπαν οι παιδίατροι όταν πήγαινα τα παιδιά για ακροαστικα κ δεν είχαν,νόμιζα ότι δεν ανεπνεαν σωστά στον ύπνο,παρακολούθησε κ αν στην εισπνοή ,χουρχουριζει είναι από τις μυξες ,αν όμως στην εκπνοή βράζει,δηλαδή σαν ένα κατσαρολάκι με βραστό νερό,τότε είναι τα πνευμόνια. Το κατάλαβα κι εγώ πρόσφατα όταν ο γιος μου έκανε βρογχίτιδα και με μασκουλα τρίτη μέρα ήταν καλά. Γενικά τα ακροαστικα να τα παρακολουθείς στενά,μέσα σε μια μέρα μπορεί να χειροτερέψει κ τότε το νοσοκομείο αλλά κ η νοσηλεία θα είναι χειρότερη,ειδικά σε τόσο μικρό μωράκι. Πολλούς ορούς,αν δεν φυσάει,δεν ξέρω αν σε αφήνει ο παιδίατρος να τις ρουφήξεις χαλαρά την μυτούλα εσύ για να βοηθήσεις,με το ρουφηχτηρι και πολλά υγρά για να τα βγάλει τα φλεμματα είτε από μυτούλα είτε από τα κακά αν τα καταπίνει.περαστικα σας.

Η μύτη του δεν έχει μυξουλες, και ναι τον ακούω κάποιες φορές να βράζει σαν κατσαρολακι η αλήθεια είναι βέβαια δεν το κάνει συνέχεια μόνο όταν του δίνω σιρόπι και μετά από το στόμα βγάζει σάλια με λίγα φλεματα, εχθές το βράδυ κοιμήθηκε πολύ καλύτερα, δεν ακουγόταν καθόλου, και σήμερα που μίλησα με τον γιατρό μου είπε ότι μάλλον ξεκίνησε το σιρόπι να δρα και να συνεχίσω να τον παρακολουθώ, ευτυχώς δεν έχει δέκατα ούτε πυρετό, ελπίζω να δουλέψει το σιρόπι η εάν μου δώσει μάσκα να γλυτώσουμε τα χειρότερα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!! Να στε πάντα καλά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...