Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Χτυπιέται όταν τρώει


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών και 2 ημερών, έχουμε εδώ και μέρες που όταν τρώει χτυπιέται, τεντώνει χέρια πόδια διώχνει το μπουκάλι κάνει λες και δεν θέλει να φάει μετά ξαναπιανει το μπουκάλι, σπρώχνει για να σηκωθεί με αποτέλεσμα να κοκκινίζει από την πίεση, βέβαια ήμαστε λίγο αρρωστουλιδες και βγάζει φλεματα τον έχει δει ο γιατρός βέβαια και όλα εντάξει με το κρύωμα το έχουμε υποελενχο, αλλά όλο αυτό γιατί το κάνει; γιατί χτυπιέται όταν τρώει, χτυπάει με τα χεράκια του το μπουκάλι, έχω αρχίσει και ανησυχώ, είχε κάποια άλλη μαμά αντιμετώπιση κάτι παρόμοιο;;;; θα εκτιμούσα οποιαδήποτε εμπειρία ή γνώμη σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ! 4 μηνών μ εμείς και εδώ και κανα 2/3 μέρες κάνει σχεδόν τα ίδια δε κοκκινίσει αλλά έχει γκρίνια όταν πίνει το γάλα κουνιεται και καμία φορά κλαίει κιόλας ενώ πίνει ο λαίμαργος μου! Μήπως είναι κάποιο άλμα ; Δε ξέρω ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Τόνια1993 είπε:

Καλησπέρα σας, ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών και 2 ημερών, έχουμε εδώ και μέρες που όταν τρώει χτυπιέται, τεντώνει χέρια πόδια διώχνει το μπουκάλι κάνει λες και δεν θέλει να φάει μετά ξαναπιανει το μπουκάλι, σπρώχνει για να σηκωθεί με αποτέλεσμα να κοκκινίζει από την πίεση, βέβαια ήμαστε λίγο αρρωστουλιδες και βγάζει φλεματα τον έχει δει ο γιατρός βέβαια και όλα εντάξει με το κρύωμα το έχουμε υποελενχο, αλλά όλο αυτό γιατί το κάνει; γιατί χτυπιέται όταν τρώει, χτυπάει με τα χεράκια του το μπουκάλι, έχω αρχίσει και ανησυχώ, είχε κάποια άλλη μαμά αντιμετώπιση κάτι παρόμοιο;;;; θα εκτιμούσα οποιαδήποτε εμπειρία ή γνώμη σας ευχαριστώ πολύ 

Παρατήρησε αν κάνει το σωματακι του προς τα πίσω σαν τόξο όταν τεντώνεται όπως λες. Τα κακά του είναι οκ;αν παρατηρείς βλεννες ή πράσινο χρώμα ίσως ευθύνεται αλλεργία ή παλινδρόμηση γοπ/οισοφαγίτιδα. γουλιες σου βγάζει μετά από τα γεύματα; Το κάνει σε όλα τα γεύματα; 

Στους 4 μήνες είναι και ένα μεγάλο άλμα που περνάνε,η κόρη μου το είχε αυτό,έβλεπε μπουκάλι κ έκλαιγε από πριν σκέψου,στον μήνα το ξεπέρασε,εμείς είχαμε κ γουλιες κ φοβομασταν για αυτά που σου προείπα αλλά τελικά όλα κύλησαν οκ. Δες μήπως τον παραταιζεις και δυσανασχετεί πλέον,δοκιμασε να δίνεις πιο μικρά και συχνά γεύματα.Μολις δυσανασχετεί το μωρό,άφηνε το μπουκάλι κ ξαναπροσεφερε μετα από καμιά ώρα,μπορεί να έχει και κάποια ενόχληση άλλη. Περνάνε από διάφορες φάσεις γενικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , MumMaria είπε:

Παρατήρησε αν κάνει το σωματικό του προς τα πίσω σαν τόξο όταν τεντώνεται όπως λες. Τα κακά του είναι οκ;αν παρατηρείς βλεννες ή πράσινο χρώμα ίσως ευθύνεται αλλεργία ή παλινδρόμηση γιο/οισοφαγίτιδα. γουλιες σου βγάζει μετά από τα γεύματα; Το κάνει σε όλα τα γεύματα; 

Εμένα δεν τεντώνεται .. εμένα απλά εδώ και κάποιες μέρες κάποιες φορές όταν τρώει κλαίει ενώ πίνει γάλα και κουνάει τα χεράκια του πιάνει το μπουκάλι και τέτοια .. γκρίνια θεωρώ είναι δλδ γιατί διάβασμα πως έχει άλμα σε αυτή την περίοδο !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Παρατήρησε αν κάνει το σωματακι του προς τα πίσω σαν τόξο όταν τεντώνεται όπως λες. Τα κακά του είναι οκ;αν παρατηρείς βλεννες ή πράσινο χρώμα ίσως ευθύνεται αλλεργία ή παλινδρόμηση γοπ/οισοφαγίτιδα. γουλιες σου βγάζει μετά από τα γεύματα; Το κάνει σε όλα τα γεύματα; 

Στους 4 μήνες είναι και ένα μεγάλο άλμα που περνάνε,η κόρη μου το είχε αυτό,έβλεπε μπουκάλι κ έκλαιγε από πριν σκέψου,στον μήνα το ξεπέρασε,εμείς είχαμε κ γουλιες κ φοβομασταν για αυτά που σου προείπα αλλά τελικά όλα κύλησαν οκ. Δες μήπως τον παραταιζεις και δυσανασχετεί πλέον,δοκιμασε να δίνεις πιο μικρά και συχνά γεύματα.Μολις δυσανασχετεί το μωρό,άφηνε το μπουκάλι κ ξαναπροσεφερε μετα από καμιά ώρα,μπορεί να έχει και κάποια ενόχληση άλλη. Περνάνε από διάφορες φάσεις γενικά.

Ναι ακριβώς κάνει σαν τόξο το σωματακι του, ευτυχώς δεν κάνει γουλιες ούτε έχει βλεννα στα κακά του το σκέφτηκα και εγώ για γοπ, δεν το κάνει πάντα σε όλα τα γεύματα π.χ το πρωινό του 6 η ώρα που το τρώει είναι κύριος ούτε χτυπιέται ούτε κουνιέται και πίνει και όλο το γάλα του σταγόνα δεν αφήνει, μετά ξεκινάει όλο αυτό,λέτε να τον παραταιζω;;; αυτό δεν το σκέφτηκα, εχθές για παράδειγμα με το που άφηνα το μπουκάλι τσουπ ήταν οκ και μόλις τον σήκωνα κύριος ούτε κλάμα ούτε σφίξιμο τίποτα απόλυτος, επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν πάμε να φάμε και ξεκινά περιττό ότι τρώει λαίμαργα σα μωρό ακούω την κοιλίτσα του που κάνει σα γουργουριτο, λέτε να παθαίνει κολικούς;;; (δεν ξέρω βέβαια εάν παθαίνουν κολικούς στους 4 μήνες) ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα ! 4 μηνών μ εμείς και εδώ και κανα 2/3 μέρες κάνει σχεδόν τα ίδια δε κοκκινίσει αλλά έχει γκρίνια όταν πίνει το γάλα κουνιεται και καμία φορά κλαίει κιόλας ενώ πίνει ο λαίμαργος μου! Μήπως είναι κάποιο άλμα ; Δε ξέρω ! 

Ακριβώς το ίδιο όμως!! Εμένα κοκκινίζει από τα νεύρα του που θέλει να σηκωθεί με το που τον ακουμπάω καθιστο στα πόδια μου τέλος όλα καλά, μακάρι να είναι άλμα ανάπτυξης πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

Πετάγομαι εδώ μιας και είχα το ιδιο πρόβλημα.

 Και τα δικά μου έτσι χτυπιοντουσαν, έκλαιγαν και έκαναν το σωματάκι τους προς τα πίσω σαν τοξο. Τελικα είχαν γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση... πήραμε σιροπακι algoral infant και μας βοηθησε πολύ...

Ρωτήστε τον παιδίατρο σας...

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Πετάγομαι εδώ μιας και είχα το ιδιο πρόβλημα.

 Και τα δικά μου έτσι χτυπιοντουσαν, έκλαιγαν και έκαναν το σωματάκι τους προς τα πίσω σαν τοξο. Τελικα είχαν γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση... πήραμε σιροπακι algoral infant και μας βοηθησε πολύ...

Ρωτήστε τον παιδίατρο σας...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αύριο πρωί έχουμε ραντεβού με τον παιδίατρο μας, μου είπε σήμερα πάντως να μην ανησυχώ και πως μόλις τον εξετάσει θα μου πει!!! Να χαίρεστε την οικογένειά σας!!!! Καλές γιορτές να έχετε! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...