Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

Αποθηλασμος


Katerina96

Recommended Posts

. Ο μικρός μου είναι 9μ και θέλω να αποθηλασω. Οκ ναι είναι μικρός αλλά δεν αντέχω άλλο. 

Την μέρα έχω βοήθεια και δεν θηλαζω, θα παίξουμε κλπ και θα τον κουνήσει η μητέρα μου και θα κοιμηθεί. Τρώει όλες τις τροφές και πίνει και νερό. Όμως έχω 2 πρόβληματα. Πρώτον, δεν πίνει μπιμπερό είτε δικό μιυ γάλα είτε ξένο( πίνει πότε 20,40,70μλ με πολύ πίεση και αν) . Και δεύτερον το βράδυ ξυπνάει σίγουρα 4 φορές και αν βρει στήθος κοιμάται αμέσως αν οχι ξαγρυπναει. 

Πιπίλα δεν παίρνει πάλεψα πολύ μ πλέον 9μ νομίζω πως δεν θέλω ούτε εγώ να πάρει. Θεωρητικά στον χρόνο πρέπει να την κόψει.. Οχι να τηη ξεκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα @Katerina96!! Αρχικώς, δεν χρειάζεται καμία δικαιολογία για το γεγονός ότι αποφάσισες να αποθηκεύσεις. Είναι δικαίωμα σου, και εσύ κρίνεις τι είναι σωστό για εσένα και για το μωρό σου, άσχετα αν είναι μικρός ή όχι. 

Αναγκάστηκα να αποθηλασω το μεγάλο μου γιο μέσα σε ένα βράδυ, λόγω αλλεργιών. Είχα σταματήσει να τρώω σχεδόν τα πάντα. Μετα από μια επίσκεψη στο νοσοκομείο γιατί το παιδί γέμισε σπυριά από κάτι που είχα φάει, αποφάσισα να σταματήσω. Ήταν τότε έξι μηνών. Και αυτός κοιμόταν με το στήθος, ειδικά κατά την διάρκεια της ημέρας,αλλά και στις βραδινές αφυπνίσεις. Λοιπόν, το μόνο που σου προτείνω είναι υπομονή. Αφού μπορείς, μείωσε σταδιακά τους θηλασμους. Κατά την διάρκεια της νύχτας προσπάθησε να δίνεις μπουκάλι, και ας πιεί λιγότερο, νομίζω θα το συνηθίσει. Εγώ για να κοιμηθεί τον κουναγα στην πολυθρόνα θηλασμού...σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλό κουράγιο, γιατί είναι μια περίοδος στρεσογόνα και για τους δυο σας και με πολύ αϋπνία.. προσπάθησε όσο μπορείς πιο σταδιακά και είμαι σίγουρη ότι θα τον βρείτε τον τρόπο σας:wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Klaral είπε:

Καλησπέρα @Katerina96!! Αρχικώς, δεν χρειάζεται καμία δικαιολογία για το γεγονός ότι αποφάσισες να αποθηκεύσεις. Είναι δικαίωμα σου, και εσύ κρίνεις τι είναι σωστό για εσένα και για το μωρό σου, άσχετα αν είναι μικρός ή όχι. 

Αναγκάστηκα να αποθηλασω το μεγάλο μου γιο μέσα σε ένα βράδυ, λόγω αλλεργιών. Είχα σταματήσει να τρώω σχεδόν τα πάντα. Μετα από μια επίσκεψη στο νοσοκομείο γιατί το παιδί γέμισε σπυριά από κάτι που είχα φάει, αποφάσισα να σταματήσω. Ήταν τότε έξι μηνών. Και αυτός κοιμόταν με το στήθος, ειδικά κατά την διάρκεια της ημέρας,αλλά και στις βραδινές αφυπνίσεις. Λοιπόν, το μόνο που σου προτείνω είναι υπομονή. Αφού μπορείς, μείωσε σταδιακά τους θηλασμους. Κατά την διάρκεια της νύχτας προσπάθησε να δίνεις μπουκάλι, και ας πιεί λιγότερο, νομίζω θα το συνηθίσει. Εγώ για να κοιμηθεί τον κουναγα στην πολυθρόνα θηλασμού...σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλό κουράγιο, γιατί είναι μια περίοδος στρεσογόνα και για τους δυο σας και με πολύ αϋπνία.. προσπάθησε όσο μπορείς πιο σταδιακά και είμαι σίγουρη ότι θα τον βρείτε τον τρόπο σας:wink:

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Να σου ζήσει το μωράκι σου. Σήμερα ενώ ήπιε 150μλ ξένο, κοιμήθηκε και ξύπνησε πάλι στην μια ώρα. Για 50λ ακριβώς τον κουνούσα κάπως λίγο ξαπλωνε αλλά δεν.. Είχε πλανταξει τόσο πολύ που τον θήλασα. Δυστυχώς δεν βλέπω να αποθηλαζει. Το βράδυ θα θηλάζει κανονικά. Η μόνη μου ελπίδα είναι όταν μάθει το ξένο και φτάσει να πίνει 220μλ πχ και βαρενει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Katerina96 είπε:

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Να σου ζήσει το μωράκι σου. Σήμερα ενώ ήπιε 150μλ ξένο, κοιμήθηκε και ξύπνησε πάλι στην μια ώρα. Για 50λ ακριβώς τον κουνούσα κάπως λίγο ξαπλωνε αλλά δεν.. Είχε πλανταξει τόσο πολύ που τον θήλασα. Δυστυχώς δεν βλέπω να αποθηλαζει. Το βράδυ θα θηλάζει κανονικά. Η μόνη μου ελπίδα είναι όταν μάθει το ξένο και φτάσει να πίνει 220μλ πχ και βαρενει 

Η συμβουλή μου κ δεν ξέρω αν είναι εφικτό ,το βράδυ που ξυπνάει,να πηγαίνει ο μπαμπάς αν είναι δυνατόν για κάποιες μέρες. Με εσένα θα ζοριζεστε και οι δύο,σε μυρίζει,σε έχει συνδέσει με τον θηλασμό ,τον θηλασμό με τον ύπνο,είναι δύσκολα..όταν αποθηλασα τον μικρό μου ,λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης ,ο άντρας μου έπαιξε κομβικό ρόλο σε αυτήν την αποσύνδεση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Η συμβουλή μου κ δεν ξέρω αν είναι εφικτό ,το βράδυ που ξυπνάει,να πηγαίνει ο μπαμπάς αν είναι δυνατόν για κάποιες μέρες. Με εσένα θα ζοριζεστε και οι δύο,σε μυρίζει,σε έχει συνδέσει με τον θηλασμό ,τον θηλασμό με τον ύπνο,είναι δύσκολα..όταν αποθηλασα τον μικρό μου ,λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης ,ο άντρας μου έπαιξε κομβικό ρόλο σε αυτήν την αποσύνδεση.

Το προσπαθήσαμε χθες αλλά δεν έπιασε. Έκλαιγε πολύ στον άντρα μου και ηρεμουσε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ο αποθηλασμος δεν είναι εύκολο πράγμα.. κ δυστυχώς/ ευτυχώς  δεν κόβεται σε μια μέρα εκτός αν συντρέχουν κ άλλοι λογοι..  έγκυος στο 4 θηλάζω ακόμα τη 3η( 21 μηνων)   μπαίνω σε διαδικασία αποθηλασμου .. θα σου πω το εξής..

 Προσπαθείς να κόβεις 1 γεύμα ανά 3 μέρες .. αν σου είναι πιο εύκολο να αρχίσεις τα πρωινά κάντο.. θα πρέπει όμως να δώσεις κάτι αλλο είτε φαγητο είτε περισσότερο παιχνίδι μια βόλτα  έξω.. νερά.  

Εμένα με βοήθησε στην 1η κόρη μια υφασμάτινη κουνια απ τα λητω την έβαζα εκεί τη κουναγα κ την επερνε ο ύπνος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΜomOf4 είπε:

Καλημέρα! Ο αποθηλασμος δεν είναι εύκολο πράγμα.. κ δυστυχώς/ ευτυχώς  δεν κόβεται σε μια μέρα εκτός αν συντρέχουν κ άλλοι λογοι..  έγκυος στο 4 θηλάζω ακόμα τη 3η( 21 μηνων)   μπαίνω σε διαδικασία αποθηλασμου .. θα σου πω το εξής..

 Προσπαθείς να κόβεις 1 γεύμα ανά 3 μέρες .. αν σου είναι πιο εύκολο να αρχίσεις τα πρωινά κάντο.. θα πρέπει όμως να δώσεις κάτι αλλο είτε φαγητο είτε περισσότερο παιχνίδι μια βόλτα  έξω.. νερά.  

Εμένα με βοήθησε στην 1η κόρη μια υφασμάτινη κουνια απ τα λητω την έβαζα εκεί τη κουναγα κ την επερνε ο ύπνος

Με το καλό το μωράκι σου.  Να χαίρεσαι την οικογένεια σου. Πλέον θηλάζω μόνο στις αφυπνίσεις τις βραδινές. Αυτές παλεύω να κόψω.  Κούνημα θέλει μόνο αγκαλιά και μετά με το ζόρι να τον αφήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...