Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Τσεκαρε το μηχανάκι που μετράς το ζάχαρο. Πολλές φορές βγάζουν λάθος τιμές ή χρειάζετε περισσότερο αίμα ή άλλη μπαταρία ή άλλαξε εταιρεία 

Αγάπη είναι καινούριο ! Σήμερα το αγόρασα !

και εκτός αυτού πήρα και του μπαμπά μ και μετρήθηκα είχε απόκλιση 10 μονάδες προς τα πάνω αλλά διάβασα τα χειρότερα στο Ίντερνετ για την μάρκα του μπαμπά μου ! 
δε ξέρω πραγματικά ! Έφαγα τώρα φρούτα και ανέβηκε στο 84 ! 
θα μετρηθώ αύριο το πρωί νηστική και από τα δυο ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Anii είπε:

Βρε κορίτσια αυτό που λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι η πιο ήρεμη περίοδος της γυναίκας ποσό μεγάλο ψέμα ;; 
Όλο ένα άγχος , κάθε μέρα ένα άγχος !

εκανα καμπύλη σακχάρου 

οι τιμές μ καλές μόνο της νηστείας 94 και μου λέει ο γυναικολόγος δεν είναι καλό μην παρουσιάσω διαβήτη κύησης ! Οκ μιλάω με ενδοκρινολόγο μου λέει εντάξει δε θα τρελαθούμε κι ολας κόψε ζάχαρη και γλυκά και μέτρα μια εβδομάδα πρωί μεσημέρι το ζάχαρο! 
Τρώω το μεσημέρι μετριέμαι μια ώρα μετά και το ζάχαρο 64! 
τωρα αυτό δεν είναι υπογλυκαιμία ; Έχω μπερδευτεί πολύ ! Ψάχνω να βρω τα όρια και δε τα βρίσκω , λένε μόνο να είναι μετά το φαΐ κάτω από 120-130 ! 
Στο μεταξύ από καθαρή περιέργεια μετρήθηκα και δέκα λεπτά μετά το φαΐ και είχε πάει 101 ! 

ο διαβητης δ ειναι απλα κοβω ζαχαρη κ γλυκα

οταν λεμε μετρηση πρωι-μεσημερι τι εννοουμε;πριν το γευμα;μετα;αν μετα ποσο μετα;εγω πχ μετρουσα πρωι-μεσημερι-βραδυ πριν το γευμα κ μετα αλλα στην μια ωρα,οχι μολις τελειωνα αμεσως.κ αν ηταν ψηλο κ στο διωρο

θελει κ καποια ωρα να επηρεασει κ το φαι

επισης πολυ σημαντικη εξεταση στο διαβητη ειναι η γλυκοζηλιωμενη,αν ο ενδοκρινολογος δ εχει εμπειρια σε διαβητη κυησης να βρεις αλλον

τωρα αν μετα το φαι θεωρειται υπογλυκαιμια το 64,δ το ξερω γτ επηρεαζουν πολλα

 

επισης το ζαχαρο νηστειας ειναι το πιο tricky,γτ παιζει ρολο τι εφαγες για βραδυ κ τι ωρα πχ.καλο ειναι να μην εισαι πχ μετα απο περισσοτερες απο 8ωρες υπνο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anii είπε:

Αγάπη είναι καινούριο ! Σήμερα το αγόρασα !

και εκτός αυτού πήρα και του μπαμπά μ και μετρήθηκα είχε απόκλιση 10 μονάδες προς τα πάνω αλλά διάβασα τα χειρότερα στο Ίντερνετ για την μάρκα του μπαμπά μου ! 
δε ξέρω πραγματικά ! Έφαγα τώρα φρούτα και ανέβηκε στο 84 ! 
θα μετρηθώ αύριο το πρωί νηστική και από τα δυο ! 

Δεν έχει σημασία αν είναι καινούριο . Δεν είναι όλες οι εταιρείες αξιόπιστες . Βγάζουν πολλές εταιρείες που πουλάνε τα φαρμακεία Κ δεν έχουν σωστές μετρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

@Anii @linaa @vikib @Fofi! @LeneL @Bluee19 @Nels καλησπέρα κορίτσια μου ....έχω κάποιες εξετάσεις...που έκανα ενώ ήμουν με έναν χαμηλό αριθμο χοριακης ....μου έχει βγει ένας αριθμός RBC ερυθρά αιμοσφαίρια χαμηλός ....ξέρετε καμία αν ούτως η άλλως βγαίνει χαμηλή στην εγκυμοσύνη η να το ψαξ Ω περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@Anii @linaa @vikib @Fofi! @LeneL @Bluee19 @Nels καλησπέρα κορίτσια μου ....έχω κάποιες εξετάσεις...που έκανα ενώ ήμουν με έναν χαμηλό αριθμο χοριακης ....μου έχει βγει ένας αριθμός RBC ερυθρά αιμοσφαίρια χαμηλός ....ξέρετε καμία αν ούτως η άλλως βγαίνει χαμηλή στην εγκυμοσύνη η να το ψαξ Ω περισσότερο?

Καλησπέρα! Ξέρω ότι γενικά αυτές οι τιμές επηρεάζονται στην εγκυμοσύνη, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται από την αρχή ή όσο προχωράει η κύηση.. ίσως θα πρέπει να τις επαναλάβεις σε κάποιο διάστημα για να δεις που έχε πάει η τιμή και μετά να δεις αν χρειαστεί περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, dragonbox61 είπε:

@Anii @linaa @vikib @Fofi! @LeneL @Bluee19 @Nels καλησπέρα κορίτσια μου ....έχω κάποιες εξετάσεις...που έκανα ενώ ήμουν με έναν χαμηλό αριθμο χοριακης ....μου έχει βγει ένας αριθμός RBC ερυθρά αιμοσφαίρια χαμηλός ....ξέρετε καμία αν ούτως η άλλως βγαίνει χαμηλή στην εγκυμοσύνη η να το ψαξ Ω περισσότερο?

Εξετασεις για σίδηρο έχεις κανει? Γιατί συνήθως οφείλεται σε αυτό. Στην εγκυμοσυνη επειδη αυξανεται ο όγκος του αίματος πολλοι δεικτες στη γενική αίματος είναι κατα καιρούς εκτός των φυσιολογικων ορίων χωρίς να υπάρχει ανησυχία, το συγκεκριμενο έχει να κάνει με το σίδηρο, ίσως χρειάζεσαι συμπλήρωμα ή να αυξήσεις τις τροφές που είναι πλούσιες σε σιδηρο.  Πάντως δεν έχει σχέση με την έκβαση της εγκυμοσύνης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vikib είπε:

ο διαβητης δ ειναι απλα κοβω ζαχαρη κ γλυκα

οταν λεμε μετρηση πρωι-μεσημερι τι εννοουμε;πριν το γευμα;μετα;αν μετα ποσο μετα;εγω πχ μετρουσα πρωι-μεσημερι-βραδυ πριν το γευμα κ μετα αλλα στην μια ωρα,οχι μολις τελειωνα αμεσως.κ αν ηταν ψηλο κ στο διωρο

θελει κ καποια ωρα να επηρεασει κ το φαι

επισης πολυ σημαντικη εξεταση στο διαβητη ειναι η γλυκοζηλιωμενη,αν ο ενδοκρινολογος δ εχει εμπειρια σε διαβητη κυησης να βρεις αλλον

τωρα αν μετα το φαι θεωρειται υπογλυκαιμια το 64,δ το ξερω γτ επηρεαζουν πολλα

 

επισης το ζαχαρο νηστειας ειναι το πιο tricky,γτ παιζει ρολο τι εφαγες για βραδυ κ τι ωρα πχ.καλο ειναι να μην εισαι πχ μετα απο περισσοτερες απο 8ωρες υπνο

Ναι σήμερα μετρήθηκα το πρωί μόλις ξύπνησα και είχα 60 !! Και τα δυο μηχανήματα ίδιες τιμές στο περίπου !

ο ενδοκρινολόγος μ είναι και  διαβητολόγος και γενικά είμαι ευχαριστημένη με την συνεργασία μας !

μου είπε να μετριέμαι νηστική το πρωί και το μεσημέρι μια ώρα μετά το γεύμα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anii είπε:

Ναι σήμερα μετρήθηκα το πρωί μόλις ξύπνησα και είχα 60 !! Και τα δυο μηχανήματα ίδιες τιμές στο περίπου !

ο ενδοκρινολόγος μ είναι και  διαβητολόγος και γενικά είμαι ευχαριστημένη με την συνεργασία μας !

μου είπε να μετριέμαι νηστική το πρωί και το μεσημέρι μια ώρα μετά το γεύμα !

με λιγο προσοχη πιστευω δ θα εχεις θεμα

γενικα με προσοχη οι υδατανθρακες,να προτιμας ολικης.με μετρο τα φρουτα.μικρα συχνα γευματα,σαλατα,πολυ νερο,κ αν μπορεις ηπια ασκηση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

με λιγο προσοχη πιστευω δ θα εχεις θεμα

γενικα με προσοχη οι υδατανθρακες,να προτιμας ολικης.με μετρο τα φρουτα.μικρα συχνα γευματα,σαλατα,πολυ νερο,κ αν μπορεις ηπια ασκηση

Υπογλυκαιμία δεν υποδηλώνει το 60;;

Link to comment
Share on other sites

@LeneL @Nels ακριβώς από κάτω φαίνεται και ο σίδηρος και η φεριττινη τα οποία είναι μια χαρά μόνο αυτό μου δείχνει χαμηλά και επίσης ένας άλλος δείκτες είναι τα βασεοφιλα έτσι γράφει ότι είναι ανεβασμένα αυτα λιγακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Anii είπε:

Υπογλυκαιμία δεν υποδηλώνει το 60;;

δ εχω ιδεα

ποτε εχεις 60;πες το στον ενδοκρινολογο.γτ εγω μονο μια φορα ειχα κοντα σε αυτο,κ ηταν μετα απο κτ που ζορισε τον οργανισμο μου

αλλα ηνουν σε αλλη φαση,με ψηλοτερες γενικα τιμες κ ινσουλινη

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dragonbox61 είπε:

@LeneL @Nels ακριβώς από κάτω φαίνεται και ο σίδηρος και η φεριττινη τα οποία είναι μια χαρά μόνο αυτό μου δείχνει χαμηλά και επίσης ένας άλλος δείκτες είναι τα βασεοφιλα έτσι γράφει ότι είναι ανεβασμένα αυτα λιγακιε 

Με το γιατρό μίλησες στο μεταξύ; Τι σου είπε; 

Link to comment
Share on other sites

@LeneLναι και βέβαια μου ειπε παλινδρόμηση ήταν και βγήκαν και οι εξετάσεις μου που όπως προανέφερα ήταν αυτές και σήμερα θα πάω πάλι στο γιατρό για να μας ενημερώσει γηαι τον καρυότυπο που ρωτάω τι είναι..γι'αυτό και δεν ξέρω τι γίνεται θα πάω και θασ ας στθςλω να σας ενημερωσω

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

@LeneL @linaa @Nels @vikib @Anii @Fofi! καλημςρα σας κορίτσια μου έχω κάποιες εξετάσεις στα χέρια μου από αυτές του γυναικολόγου μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πληροφοριακά από εμπειρία σας αν γνωρίζει κάποια για την ομοκυστεΐνη έχω αποτέλεσμα θετικό -ετεροζυγωτης και c677T τα είναι αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...