Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Επιλογή καροτσιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και καλή χρονιά! Ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μανούλες τι καρότσι σας βόλεψε;; Κοιτάμε τώρα για 3 σε 1 και είμαστε ανάμεσα σε inglesina (trilogy) και cybex balios.. Είναι περίπου στην ίδια τιμή ( κάποια άλλα inglesina ξεφεύγουν αρκετά) αλλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε μιας και είναι το πρώτο μας παιδάκι δεν έχω ιδέα τι θα μας βολεψει. Αν έχει κάποια εμπειρία, συμβουλή καλοδεχούμενη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα σου πω την πρόσφατη εμπειρία μου μιας και έχουμε ένα μωράκι δέκα μηνων!

Έχω εμπειρία απ' το inglesina trilogy και είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι. Θεωρώ ότι είναι απ' τα κορυφαία καροτσια. Θα σου πω τα θετικά :

είναι μικρό σε μέγεθος, χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα και τα ασανσέρ.

είναι όμορφο και γερό σαν κατασκευή. Επίσης κλείνει και ανοίγει κυριολεκτικά με το ένα χέρι. Είναι ελαφρύ ( το πιο ελαφρύ σε σχέση με ότι έχουν πάρει φίλες μου ). Το έχουμε λιώσει στις βόλτες δεν έχει πάθει τίποτα. Έχει πολύ καλά υφάσματα και καθαρίζει εύκολα.

εχει πολύ καλή καλαθουνα η οποία έχει φοβερό στρωματακι και ανάκληση σε πολλές θέσεις, εμείς εκεί κοιμηζαμε το μωρό τους πρώτους 5 μήνες και άνετα θα μπορούσαμε παρά πάνω αλλά ήταν πια καλοκαίρι και ήταν πολύ ζεστή για να κοιμάται εκεί μέσα.

Επισης το καθίσματακι αυτοκινήτου τίμιο, εμεις το χρησιμοποιήσαμε και σαν κάθισμα για το καρότσι για τους μήνες 3 έως 5 γιατί το μωρό δεν ήθελε να είναι ξαπλωμενο στην καλαθουνα, ήθελε να βλέπει και ήταν τέλειο γιατί του έδινε την κατάλληλη στήριξη.

Το πήραμε σε προσφορά 650€ άξιζε τα λεφτά του. Μακάρι να έχει κάποια άλλη κοπέλα έμπειρια να σου πει και για το cybex

με το καλό το μωράκι σας και καλές αγορές!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Sissaki89 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα σου πω την πρόσφατη εμπειρία μου μιας και έχουμε ένα μωράκι δέκα μηνων!

Έχω εμπειρία απ' το inglesina trilogy και είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι. Θεωρώ ότι είναι απ' τα κορυφαία καροτσια. Θα σου πω τα θετικά :

είναι μικρό σε μέγεθος, χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα και τα ασανσέρ.

είναι όμορφο και γερό σαν κατασκευή. Επίσης κλείνει και ανοίγει κυριολεκτικά με το ένα χέρι. Είναι ελαφρύ ( το πιο ελαφρύ σε σχέση με ότι έχουν πάρει φίλες μου ). Το έχουμε λιώσει στις βόλτες δεν έχει πάθει τίποτα. Έχει πολύ καλά υφάσματα και καθαρίζει εύκολα.

εχει πολύ καλή καλαθουνα η οποία έχει φοβερό στρωματακι και ανάκληση σε πολλές θέσεις, εμείς εκεί κοιμηζαμε το μωρό τους πρώτους 5 μήνες και άνετα θα μπορούσαμε παρά πάνω αλλά ήταν πια καλοκαίρι και ήταν πολύ ζεστή για να κοιμάται εκεί μέσα.

Επισης το καθίσματακι αυτοκινήτου τίμιο, εμεις το χρησιμοποιήσαμε και σαν κάθισμα για το καρότσι για τους μήνες 3 έως 5 γιατί το μωρό δεν ήθελε να είναι ξαπλωμενο στην καλαθουνα, ήθελε να βλέπει και ήταν τέλειο γιατί του έδινε την κατάλληλη στήριξη.

Το πήραμε σε προσφορά 650€ άξιζε τα λεφτά του. Μακάρι να έχει κάποια άλλη κοπέλα έμπειρια να σου πει και για το cybex

με το καλό το μωράκι σας και καλές αγορές!

Ευχαριστώ πολύ!! Μου άρεσε και μένα πολύ και είδα κάτι σχόλια από κριτικές ότι δεν είναι στιβαρό κτλ για αυτό το σκεφτόμουν! Από θέμα βάρους πάντως που είναι πολύ σημαντικό είναι το πιο ελαφρύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το balios 3 σε 1 και το πήρα προσφορά με δωρεάν το πορτ μπεμπέ. Είμαι δευτερομανούλα και έψαχνα ένα ελαφρύ καρότσι, αλλά επέμενε πολύ ο άντρας μου γι αυτό.

Καταρχάς να πω ότι το Πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο, ευτυχώς που δεν το πλήρωσα. Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ούτε μία φορά. Και στο πρώτο μου παιδί που είχε τελείως διαφορετική προσωπικότητα δεν είχα χρησιμοποιήσει. Πήρα λίκνο τώρα και δε χρησιμοποίησα ούτε αυτό, κάνουμε συγκοιμηση γιατί το μωρό πετάγονταν όταν το αφήναμε οπουδήποτε αλλού εκτός από το κρεβάτι μας.

Κατά τα άλλα, είμαι τρελά ικανοποιημένη από το καρότσι. Είναι βολικό και στιβαρό, έχει καλές αναρτήσεις και δε μασάει σε πιο δύσκολο έδαφος. Ο άντρας μου τελικά είχε δίκιο να το πάρουμε, γιατί δε χρειαζόμασταν ελαφρύ καρότσι όπως στο πρώτο. Μένουμε πια σε σπίτι χωρίς σκάλες, σε γειτονιά με πολύ καλά πεζοδρόμια, μεγάλο ασανσέρ και αυτοκίνητο και δεν υπάρχει καν η ανάγκη να το κλείσω, το αφήνω ανοιχτό χύμα έξω από το σπίτι. (όλα αυτά δεν υπήρχαν στο πρώτο παιδί, οπότε οι ανάγκες ήταν διαφορετικές) Κατά τα άλλα, κουμαντάρεται πανευκολα, παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα ελαφρύ. Και πάνω από όλα, δε νιώθεις το παιδί φτερό στον άνεμο, ότι θα τουμπάρει στην πρώτη ευκαιρία.

Καταλήγω λοιπόν ότι όλα είναι ανάλογα με το πού μένεις, αλλά και με το παιδί. Ο μεγάλος μου γιος, για παράδειγμα, δεν έκατσε ποτέ σε καρότσι. Είχα κάνει τόση έρευνα το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, με λίστες και συγκρίσεις σαν να αγοράζω αυτοκίνητο, του πήρα ένα britax καρότσι, το καλύτερο που μπορούσα τότε, και δε χρησιμοποιήθηκε. Τελικά το χάρισα. (Μεσολάβησαν και πολλά χρόνια ανάμεσα στα παιδιά και δεν πίστευα ότι θα ξαναχρειαστώ καρότσι)

Με το καλό το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Melie είπε:

Έχω το balios 3 σε 1 και το πήρα προσφορά με δωρεάν το πορτ μπεμπέ. Είμαι δευτερομανούλα και έψαχνα ένα ελαφρύ καρότσι, αλλά επέμενε πολύ ο άντρας μου γι αυτό.

Καταρχάς να πω ότι το Πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο, ευτυχώς που δεν το πλήρωσα. Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ούτε μία φορά. Και στο πρώτο μου παιδί που είχε τελείως διαφορετική προσωπικότητα δεν είχα χρησιμοποιήσει. Πήρα λίκνο τώρα και δε χρησιμοποίησα ούτε αυτό, κάνουμε συγκοιμηση γιατί το μωρό πετάγονταν όταν το αφήναμε οπουδήποτε αλλού εκτός από το κρεβάτι μας.

Κατά τα άλλα, είμαι τρελά ικανοποιημένη από το καρότσι. Είναι βολικό και στιβαρό, έχει καλές αναρτήσεις και δε μασάει σε πιο δύσκολο έδαφος. Ο άντρας μου τελικά είχε δίκιο να το πάρουμε, γιατί δε χρειαζόμασταν ελαφρύ καρότσι όπως στο πρώτο. Μένουμε πια σε σπίτι χωρίς σκάλες, σε γειτονιά με πολύ καλά πεζοδρόμια, μεγάλο ασανσέρ και αυτοκίνητο και δεν υπάρχει καν η ανάγκη να το κλείσω, το αφήνω ανοιχτό χύμα έξω από το σπίτι. (όλα αυτά δεν υπήρχαν στο πρώτο παιδί, οπότε οι ανάγκες ήταν διαφορετικές) Κατά τα άλλα, κουμαντάρεται πανευκολα, παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα ελαφρύ. Και πάνω από όλα, δε νιώθεις το παιδί φτερό στον άνεμο, ότι θα τουμπάρει στην πρώτη ευκαιρία.

Καταλήγω λοιπόν ότι όλα είναι ανάλογα με το πού μένεις, αλλά και με το παιδί. Ο μεγάλος μου γιος, για παράδειγμα, δεν έκατσε ποτέ σε καρότσι. Είχα κάνει τόση έρευνα το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, με λίστες και συγκρίσεις σαν να αγοράζω αυτοκίνητο, του πήρα ένα britax καρότσι, το καλύτερο που μπορούσα τότε, και δε χρησιμοποιήθηκε. Τελικά το χάρισα. (Μεσολάβησαν και πολλά χρόνια ανάμεσα στα παιδιά και δεν πίστευα ότι θα ξαναχρειαστώ καρότσι)

Με το καλό το μωράκι σας!

Σ ευχαριστώ πολύ!! Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Κι εμένα ο άντρας μου επιμένει για το cybex, του φαίνεται πιο στιβαρό, εγώ όμως τα ψάχνω λίγο παραπάνω και θέλω να το μελετήσω λίγο το πράγμα χαχα! Όταν λες δε χρησιμοποιησες το Πορτ μπεμπέ, πού το έβαζες στις πρώτες βόλτες;

πρίν από 4 λεπτά , Spring_girl είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!! Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Κι εμένα ο άντρας μου επιμένει για το cybex, του φαίνεται πιο στιβαρό, εγώ όμως τα ψάχνω λίγο παραπάνω και θέλω να το μελετήσω λίγο το πράγμα χαχα! 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ! Τις πρώτες βόλτες τις κάναμε με το κάθισμα αυτοκινήτου που έμπαινε στο σκελετό με ανταπτορα. Πολύ γρήγορα όμως, γιατί είναι χοντρούλης και δεν ήταν άνετα για πολλή ώρα, περάσαμε στο κυρίως καρότσι που ξαπλώνει τελείως.

Το πορτ μπεμπέ δεν έχει χρησιμοποιηθεί ούτε ένα λεπτό και τώρα ο άντρας μου θέλει να το κάνει κρεβάτι για τη γάτα! Φαντάζομαι ότι αν το είχα πληρώσει (220 ευρώ κάνει χωριστά) θα τράβαγα τα μαλλιά μου τώρα!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...