Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Λίγα λόγια πάνω στο πρόγραμμα επιδότησης μητέρων για παιδικούς σταθμούς.


Recommended Posts

Ας ξεκινήσω με μια σύνοψη των δικών μας αποτελεσμάτων.

Καταρχήν θα μας παίρναν και στους τέσσερις σταθμούς που δηλώσαμε,αν και τα μόριά μας δεν ήταν και απο τα υψηλότερα .

697η θέση .Αρκετά κάτω από τη μέση σε όλο το νομό.

Στην πρώτη μας επιλογή,όπου και μας πήραν και πηγαίναμε ήδη δύο χρόνια τώρα μέσω ΕΣΠΑ, είμαστε τελικά στην 27η από τις 30.Σταθήκαμε αρκετά τυχεροί ,αν και μας περάσαν και 5-6 από τις αρχικά απορριφθείσες.

Στη δεύτερη επιλογή θα ήμασταν 21η από τις 28

Στην τρίτη επιλογή θα ήμασταν 11η από τις 25 και

Στην τέταρτη επιλογή μας θα ήμασταν 19η από τις 70 (αυτός ο σταθμός μας άρεσε πολύ-είναι ολοκαίνουριος και θα λειτουργήσει πρώτη φορά -αλλά είναι εκτός πόλης και δεν θα μπορούσαμε να πάμε με το ποδήλατο όταν έχει καλό καιρό και έτσι τον βάλαμε τέταρτο για να είμαστε σίγουροι πως κάπου θα μας πάρουν λόγω πολλών θέσεων.Αν και μπορεί να επιλέξουμε αυτόν τελικά μιας και είναι ίδιας ιδιοκτησίας με αυτόν της πρώτης επιλογής μας,οπότε θα το συζητήσω με την ιδιοκτήτρια προσωπικά.Δεν θα μου αρνηθεί.

Από τα αποτελέσματά μας παρατηρώ πως όσο έπεφτα σε σειρά προτίμησης ανέβαινα σε σειρά θέσης.Ήμασταν και τυχεροί τελικά :D:D:D

Θα μου πείτε γιατί τα έγραψα όλα αυτά.

Γιατί ίσως φανούν χρήσιμα για κάποιες του χρόνου.

Και λίγες οδηγίες προς ναυτιλομένους για όσες κάνουν τα χαρτιά τους για του χρόνου.

Μιας και οι δομές φέτος δήλωσαν συμμετοχή στο πρόγραμμα για δυο χρονιές , λίγο πολύ θα είναι οι ίδιοι σταθμοί και για του χρόνου και έτσι μπορείτε καλλίτερα να κάνετε τον προγραμματισμό σας από τώρα και να κρατήσετε κάπου τα συμπεράσματά σας.

Καταρχήν από μια γρήγορη ματιά ,είδα πάλι πως μείναν απέξω μάνες με 70άρια μόρια και είχαν δηλώσει μόνο μια δομή.

Μέγα λάθος.Αν σας ενδιαφέρει μόνο μια δομή , καλώς.

Αν όμως κύριο μέλημά σας είναι να σας πάρουν , δηλώστε όλους τους σταθμούς που έχετε δικαίωμα ,όσο ψηλά κι αν πιστεύετε πως είναι τα μόριά σας.Πάντα μπορεί κάποιες να έχουν παραπάνω από εσάς και να σας "φάει" η πολλή σιγουριά.

Στις επιλογές σας βάλτε και μια δομή με τις περισσότερες δυνατές θέσεις ,έστω και ως τελευταία επιλογή , αν δεν είναι και πολύ του γούστου σας , μόνο και μόνο για να αυξήσετε τις πιθανότητές σας γιατί του χρόνου θα γίνει σφαγή.Κάθε χρονιά οι βάσεις αυξάνονται , αλλά λόγω κρίσης του χρόνου και τα μόρια θα είναι ψηλότερα και οι αιτήσεις επίσης.

Επίσης , ψάξτε τα αποτελέσματα στο νομό σας-περιοχή σας και δείτε σε ποιες δομές πήραν με λιγότερα μόρια ώστε να κάνετε μια έξυπνη δήλωση προτιμήσεων.Λίγο πολύ κάθε σταθμός έχει την ίδια περίπου ζήτηση χρονιά με χρονιά.

Ακόμη ,ρίξτε και μια ματιά στις "κομμένες" να αποφύγετε τα ίδια λάθη.

Τέλος,προετοιμαστείτε αρκετά νωρίτερα από τη δημοσιοποίηση του προγράμματος και αρχίστε να μαζεύετε τα δικαιολογητικά από πριν.Σχεδόν κάθε χρονιά τα ίδια ζητάνε,οπότε μην περιμένετε την πρόσκληση.

Ειδικά για την κάρτα ανεργίας.

Όσο γρηγορότερα έχετε τα χαρτιά σας ,τόσες περισσότερες δυνατότητες έχετε να διορθώσετε κάτι και νας μη σας κυνηγάει ο χρόνος διότι επερχεται πανικός και ο πανικός είναι κακός σύμβουλος , με αποτέλεσμα να γίνονται λάθη και απορρίψεις και ενστάσεις και περισσότερο άγχος.

Φτιάξτε εσείς τα χαρτιά σας και καταθέστετα και αργότερα(ΑΝ ΚΙ ΕΓΏ ΤΑ ΚΑΤΈΘΕΣΑ ΤΗ ΔΕΎΤΕΡΗ ΜΈΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΊΝΗΣΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΘΈΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ "ΛΕΙΨΗ" ΑΙΤΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΉΜΟΥΝ ΣΊΓΟΥΡΟΣ),όμως μην κυνηγάτε χαρτιά την τελευταία στιγμή.

Συγχαρητήρια σε όσες περάσαν και καλή τύχη στις αναπληρωματικές.

Εμείς του χρόνου δεν θα είμαστε εδώ,αλλά στην υποχρεωτική εκπαίδευση πλέον :D

Αυτά τα ολίγα.:D:D:D

Και μια τελευταία παραίνεση(συγχωρέστε με)

Ας μη λέμε/γράφουμε πράγματα εν θερμώ και κάτω από το αίσθημα αδικίας που μπορεί να μας διακατέχει σε περίπτωση που δεν μας πήραν.

Ας θυμόμαστε πως όλα τα παιδάκια (πρέπει να) έχουν δικαίωμα σε ένα καλλίτερο σχολείο και σε μια δωρεάν παιδεία.

Το σχολείο,ακόμη και ο βρεφονηπιακός σταθμός, δεν πρέπει να είναι πάρκινγκ παιδιών ,οπότε μην κακίζουμε ακόμη και τις άεργες που ενώ μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι αυτές θέλουν να τα στείλουν στους παιδικούς και ίσως μας "τρώνε" τη θέση.

Τα παιδιά τα στέλνουμε σχολείο όχι γιατί δεν έχουμε πού να τα αφήσουμε ,αλλά για αλλους λόγους πολύ πιο σημαντικούς,αρχίζοντας από την κοινωνικοποίηση.Γιατί καλές οι γιαγιάδες και οι παππούδες αλλά για συγκεκριμένους λόγους και όχι για μαθητευόμενοι...παιδαγωγοί.

Και τα παιδιά ,εκτός από παιδαγωγούς και μεγάλους που τα αγαπάνε χρειάζονται και άλλα παιδιά της ηλικίας τους , πράγμα που στο σπίτι και μια δυο ώρες στον παιδότοπο και στην παιδική χαρά δεν μπορέί να αναπληρώσει την ανάγκη τους για συναναστροφή με συνομηλίκους τους.

Το δικό μου αίτημα , δωρεάν παιδεία για όλους.

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εισαι ωραιος σερ..

και πραγματικα βοηθησες παρα πολυ κοσμο, και συ και η γατα και το καλαμαρι...

να στε καλα..

καλη μας σταδιοδρομια, ειμαστε μαθητουδια πλεον σνιφ ελα με πηραν τα ζουμια, :P:p:p:p:p


Parents are the last people on earth who ought to have children

Link to comment
Share on other sites

είσαι καταπληκτικός :D που μπήκες τον κόπο να τα γράψεις ολα αυτα

κι εμεις του χρόνου στην υποχρεωτική,αλλά σίγουρα θα φανούν χρήσιμα σε άλλες μαμάδες

καλη χρονιά να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Σεραφίνο ευχαριστούμε!!!

Όχι μόνο για την πολύτιμη πραγματικά βοήθειά σου, αλλά πρωτίστως γιατί (τουλάχιστον εμένα) με έπεισες ότι το πρόγραμμα είναι αξιοκρατικό... Δεν έχω μάθει στο "τσάμπα" βλέπεις και δεν θα πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσα να ωφεληθώ από τέτοιου είδους διαδικασία! Μην μιλήσω για τις φορές που με επανέφερες στην τάξη ενώ ήμουν σε κατάσταση πανικού!

Είσαι σωστός σε ότι λες στο μήνυμά σου σε αυτό το τόπικ....

Θερμά ευχαριστώ επίσης σε φυστικάκι και μαεστρία77 για την προσωπική εξυπηρέτηση που μου έκαναν!!!

Τέλος, ευχαριστώ κι εγώ την γατούλα και το καλαμάρακι που ασχολήθηκαν τόσο πολύ και το θέμα αλλά και όοοοολους όσους συμμετείχαν μιας και πολλές ερωτήσεις τους ήταν και δικές μου!!!

Βρε παιδιά, ωραία περάσαμε! Να το ξανακάνουμε???:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι εδω

ολοσωστα τα γραφει ο σεραφινο! κι εγω φετος κινηθηκα πιο στρατηγικα και τελικα μπηκαμε στη 3η επιλογη και θα μπαιναμε κ στη τεταρτη.

Eαν ειδικα εχεις λιγα μορια θελει πολυ στρατηγικο σχεδιασμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είσαι ωραίος!

όλα τα παιδάκια (πρέπει να) έχουν δικαίωμα σε ένα καλλίτερο σχολείο και σε μια δωρεάν παιδεία.

κ κουνώ το κεφάλι, επικροτώντας τα γραφόμενά σου,γιατί δεν μπορώ με κόσμο να χειροκροτήσω!

καλή σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω και του χρονου να ειμαστε παρεα!!!! Σεραφινο..ελα μη κανεις το δυσκολο....ελαααααα

αφού εσύ θα είσαι περασμένη στην υποχρεωτική τί θες;

Πότε είναι γεννημένα τα διδυμάκια σου;

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα του 2007 θα ειμαστε, προνηπια φετος ειπαμε!

αλλα μαρεσε η παρεουλα εδω φετος χαχαχχα (δε τα ηξερα περσυ αυτα!!!!)

ολο και καποια γνωστη θα εχω για να εχω λογο να γυροφερνω!

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα του 2007 θα ειμαστε, προνηπια φετος ειπαμε!

αλλα μαρεσε η παρεουλα εδω φετος χαχαχχα (δε τα ηξερα περσυ αυτα!!!!)

ολο και καποια γνωστη θα εχω για να εχω λογο να γυροφερνω!

Κι εμείς του '07 αλλα σας περνάμε σχεδον χρόνο 11/1/07

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21/12! τα μωρα θα ειμαστε παντα

για τη μινιατουρα το βλεπω να μου λενε στο δημοτικο...

κυρια μου.....εκει.....κατα νηπιο πλευρα χαχαχαχχαα

κι εμείς οι...παππούδες της τάξης

Δύσκολα στην ίδια τάξη να βρεθεί μεγαλύτερος(αν δεν έχει χάσει τάξη βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

εισαι ωραιος σερ..

και πραγματικα βοηθησες παρα πολυ κοσμο, και συ και η γατα και το καλαμαρι...

να στε καλα..

καλη μας σταδιοδρομια, ειμαστε μαθητουδια πλεον σνιφ ελα με πηραν τα ζουμια, :P:p:p:p:p

Σεραφίνο ευχαριστούμε!!!

Όχι μόνο για την πολύτιμη πραγματικά βοήθειά σου, αλλά πρωτίστως γιατί (τουλάχιστον εμένα) με έπεισες ότι το πρόγραμμα είναι αξιοκρατικό... Δεν έχω μάθει στο "τσάμπα" βλέπεις και δεν θα πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσα να ωφεληθώ από τέτοιου είδους διαδικασία! Μην μιλήσω για τις φορές που με επανέφερες στην τάξη ενώ ήμουν σε κατάσταση πανικού!

Είσαι σωστός σε ότι λες στο μήνυμά σου σε αυτό το τόπικ....

Θερμά ευχαριστώ επίσης σε φυστικάκι και μαεστρία77 για την προσωπική εξυπηρέτηση που μου έκαναν!!!

Τέλος, ευχαριστώ κι εγώ την γατούλα και το καλαμάρακι που ασχολήθηκαν τόσο πολύ και το θέμα αλλά και όοοοολους όσους συμμετείχαν μιας και πολλές ερωτήσεις τους ήταν και δικές μου!!!

Βρε παιδιά, ωραία περάσαμε! Να το ξανακάνουμε???:P

:D:D:D;);) σματσ σμουτσ

Καλημερα κι εδω

ολοσωστα τα γραφει ο σεραφινο! κι εγω φετος κινηθηκα πιο στρατηγικα και τελικα μπηκαμε στη 3η επιλογη και θα μπαιναμε κ στη τεταρτη.

Eαν ειδικα εχεις λιγα μορια θελει πολυ στρατηγικο σχεδιασμο!

Ακριβως αυτο!!

Να σαι καλα Σεραφίνο για τι οδηγιες! Οντως ετσι ειναι και ετσι ακριβως έκανα και εγώ και δεν έπεσα έξω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...