Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Δεν κοιμάται


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Δεν κανεις τίποτα λάθος και οι ώρες που κοιμάται το μωράκι σου είναι μια χαρά. Απλά θα σου πω κάτι,που μου είχε πει και συνεχίζει να μου λέει η παιδοψυχολογος μου κ με βοηθάει να συνέλθω οτιλαν φορτίζονται. Χαμηλωσε τις προσδοκίες σου,είναι ακόμα πολύ μωρό. Και αυτό μου το λέει ακόμα κ τώρα που περνάμε διάφορες φάσεις ύπνου/αϋπνίας και με τα δύο μου παιδιά,και σε ηλικίες 2,5 και 3,5 αντίστοιχα.

Την κόρη μου την είχα πάνω μέχρι το 6μηνο κ τώρα που είναι 2,5 χρόνων περνάει φάσεις που είτε αργεί να κοιμηθεί το βράδυ,είτε ξυπνάει 2-3 φορές στο ενδιάμεσο αλλά έχει μάθει να νανουριζεται μόνη της.το μεσημέρι κοιμάται ένα 40λεπτο με κούνημα καρότσι(ακόμα κ τώρα,οριακά σκέψου δεν χωράει καλά καλά). Ο γιος μου εύκολος στον ύπνο αλλά έκοψε το μεσημεριανό από τα δύο. Έχει περάσει ήδη μια φάση αϋπνίας/ανασφάλειας στα 2+ του κ κοιμομασταν μαζί για κάνα τρίμηνο. Κ τώρα πάλι στα 3,5 είμαστε εδώ και έναν μήνα πάλι στην ίδια φάση. Ο άντρας μου κ μένα δουλεύει κ λείπει πολυ,τι κάνω;απλά υπομονή κ πάω με τις ανάγκες του παιδιού. Δεν είναι κακό να λες ότι νιώθεις ζόμπι,όλες το έχουμε νιώσει,όλες κατακλυζόμαστε συναισθηματικά. Το σημαντικό είναι να καταλαβαίνεις ότι ξεκουράζεται το παιδικό να αφουγκραζεσαι τις ανάγκες του. 

Εμάς μας βοήθησε σε αυτήν την ηλικία,χαμηλή μουσικουλα/νανούρισμα,χαμηλός φωτισμός(ζεστά χρώματα,όχι μπλε,ψυχρά κτλ) και τα πανάκαι του ύπνου(από δύο ο καθένας τους). Τώρα που μεγάλωσαν ακόμα δεν τα αποχωρίζονται ,απλά προστέθηκαν στα κρεβάτια τους ,,στην μικρή ένα λούτρινο Πέπα κ ο μεγάλος ένα κουβερτακι Φλις με αυτοκινητάκια. Γενικά κάνε λίγο υπομονή μέχρι τον χρόνο,θα αραιώσουν οι τόνοι μέσα στην μέρα,θα εκτονώνεται πιο εύκολα,μιας κ θα αναπτύξει κινητικότητα μεγαλύτερη κ όλα θα στρώσουν.

Κσλησπερα. Κοιμοταν πανω σου η μικρη σου? Αν ναι πως αλλαξε αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Τόνια1993 είπε:

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά όλα αυτά που μου λέτε με βοηθανε πάρα πολύ!!! Το έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές πιάνει το γουλοπανο του και το τρίβει στο πρόσωπο του, μήπως το κάνει τελικα επειδή νανουριζεται;;; σας ρωτάω γιατί μου είπατε για τα πανάκια παρηγοριάς (είμαι τόσο άσχετη που δεν ξέρω καν τι ήταν αυτά) μέχρι που το γράψατε και τα έψαξα,να του αγοράσω ένα τέτοιο;; λέτε να βοηθήσει και να τον ναναουρισει;;; κάνει για την ηλικία του;;; συγγνώμη πραγματικά για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα πως πάνε, ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα 

Κορίτσι μου καμία δε σε μαλώνει απλά όπως καταλαβαίνεις περνάμε πολύ χειρότερα κάποιες και μας φάνηκε περίεργο να παραπονιέσαι με τέτοιο πρόγραμμα όμως είναι λογικό ο καθένας μας για τον οποιοδήποτε λόγω να θέλει να φτιάξει ένα καλύτερο πρόγραμμα για το μωρό του και εσυ που είσαι και μόνη σ ένα παραπάνω και από θέμα παρέας και μόνο γιατί πολύ πατεράδες δεν βοηθάμε και ας είναι σπίτι απλά είναι ένας ωμός να γκρινιάξεις μιας και δεν έχεις εσυ πες τα μας εμάς όλα !!! Εγώ και στα δυο τους έχω φιλια κουβέρτα κατοτσιπυ μικρή και ο μικρός την τριβή στο πρόσωπο να κοιμηθεί αλλά και ο μεγάλος όντας πεντέμισι χρόνων ακόμα με αυτή κοιμάται χειμώνα καλοκαίρι μούσκεμα  !!!  Χαχαχ και αυτό που σου είπαν με τους λευκούς και ροζ ήχους εγώ του έχω μια εφαρμογή δέκα ώρες και παίζει ασταμάτητα επίσης του έχω και ένα παιχνίδι με δόνηση και όταν πάει να ξυπνήσει το πατάω και χαλαρώνει αμέσως τώρα δεν ξέρω αν θα πιάσουν στο μικρο σου αλλά δε χάνεις να τα δοκιμάσεις!! Επίσης αυτό που είπε μια κοπέλα αν έχετε την οικονομία ευχέρεια αφού είσαι μόνη ώρες μια γυναίκα και βόλτα να θες να φύγει το μυαλό σου η να ξαπλώσει σ αν δε πας για δουλειά καλύτερα να έρχεται έστω δυο τρεις ώρες θα είναι σωτήριο θα λες και μια κουβέντα !! Σε καταλαβαίνω ότι αποκόπηκες απο όλα είναι και οι εποχές με αυτές τος ιώσεις αλλά κάπου διάβασα και το θαύμασα αυτό ότι η γυναίκα όταν φέρνει στο κόσμο το παιδί της περνάει μετά μια φάση πένθους !!! Πενθεί τη ζωή που έχασα και άφησε πίσω της την ελευθερία της και όλα τα κοινωνικά της θέματα αφού πλέον είναι μια άλλη !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Τόνια1993 είπε:

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά όλα αυτά που μου λέτε με βοηθανε πάρα πολύ!!! Το έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές πιάνει το γουλοπανο του και το τρίβει στο πρόσωπο του, μήπως το κάνει τελικα επειδή νανουριζεται;;; σας ρωτάω γιατί μου είπατε για τα πανάκια παρηγοριάς (είμαι τόσο άσχετη που δεν ξέρω καν τι ήταν αυτά) μέχρι που το γράψατε και τα έψαξα,να του αγοράσω ένα τέτοιο;; λέτε να βοηθήσει και να τον ναναουρισει;;; κάνει για την ηλικία του;;; συγγνώμη πραγματικά για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα πως πάνε, ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα 

Πάρε ένα πανακι ύπνου(αγκαλιας),είναι μαλακό αρκετά και ταιριάζει στα χεράκια από νεογέννητο που λέει ο λόγος ,μέχρι όσο θέλει το παιδάκι. Εγώ και στα δύο παιδιά μου,αφού το έπλυνα στο πλυντήριο,κοιμήθηκα το πρώτο βράδυ με αυτό στο στέρνο μου για να πάρει την μυρωδιά μου (ναι ναι τόσο σαικο ήμουν κ το έκανα) αλλά ειδικά στην κόρη μου που είχα θέμα,έπιασε. Τώρα και στα δύο παιδιά μου,δεν τολμάω να τα βάλω στο πλυντήριο,θέλουν την μυρωδιά τους(την μπιχλα δλδ πλέον),πρωί πλένω κ κατευθείαν καλοριφέρ. Χαχα. Δοκίμασε το πάντως κ αυτό.

5 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Κσλησπερα. Κοιμοταν πανω σου η μικρη σου? Αν ναι πως αλλαξε αυτο?

Καλησπέρα,ναι η κόρη μου μέχρι τους 6 μήνες κοιμόταν πάνω μου και δίπλα μου. Ειχαμε κ κολικούς που παρατραβηξαν κ δεν υπήρχε κ άλλη λύση. Μόλις πέρασαν οι κολικοι,κ γενικά δεν είχε κάποια άλλη ενόχληση το μωρό(δλδ δοντακια,να είναι άρρωστο κτλ, αλλά ειναι βασικό αυτό) την βάλαμε κούνια της κ εγώ κοιμόμουν στις αρχές στο ίδιο δωμάτιο,στο απέναντι κρεβάτι. Αργότερα μεταφέρθηκα στο σαλόνι,που είναι δίπλα στο δωμάτιο της(το υπνοδωμάτιο μας είναι μακριά από το δικό της) . Είχα διαβάσει δύο τρία βιβλία για την εκπαίδευση ύπνου,ο γιος μου ήταν πολύ εύκολος κ εν τέλει από την πρώτη μέρα που τον μετακομίσαμε στο δωμάτιο του,δεν διαμαρτυρήθηκε. Η μικρή χρειάστηκε 2-3 μέρες .Μην φανταστείς ότι έκανα ότι λέει το βιβλίο,σε καμία περίπτωση δεν την άφηνα να κλαίει,αλλά δεν πήγαινα κιόλας να την σηκώσω. Βασικά ο άντρας μου βοήθησε πολύ,κ έκανε αυτός την όλη διαδικασία. Χαζοεκλαιγε,χαιδεμα,λογακια,ηρεμούσε,εφευγε. Ξανά πάλι. Ξανά πάλι . .και όλο κ πιο λίγο. Τρίτη μέρα πχ είχε μόνο γκρινιτσα. Τεσπα. Εγώ πιστεύω ότι είναι κ λίγο στο παιδί. Και ιδιοσυγκρασιακα αλλά κ ποτε είναι κάπως έτοιμο .Όπως επισης κ λίγο στον γιονο. Δηλαδή εγώ στο πρώτο κιχ,σηκωνομουνα κ τα έπαιρνα αγκαλιά. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό φυσικά. Εσύ ζοριζεσαι με το μωράκι σου;πόσο είναι;

πρίν από 21 λεπτά , MumMaria είπε:

Πάρε ένα πανακι ύπνου(αγκαλιας),είναι μαλακό αρκετά και ταιριάζει στα χεράκια από νεογέννητο που λέει ο λόγος ,μέχρι όσο θέλει το παιδάκι. Εγώ και στα δύο παιδιά μου,αφού το έπλυνα στο πλυντήριο,κοιμήθηκα το πρώτο βράδυ με αυτό στο στέρνο μου για να πάρει την μυρωδιά μου (ναι ναι τόσο σαικο ήμουν κ το έκανα) αλλά ειδικά στην κόρη μου που είχα θέμα,έπιασε. Τώρα και στα δύο παιδιά μου,δεν τολμάω να τα βάλω στο πλυντήριο,θέλουν την μυρωδιά τους(την μπιχλα δλδ πλέον),πρωί πλένω κ κατευθείαν καλοριφέρ. Χαχα. Δοκίμασε το πάντως κ αυτό.

Καλησπέρα,ναι η κόρη μου μέχρι τους 6 μήνες κοιμόταν πάνω μου και δίπλα μου. Ειχαμε κ κολικούς που παρατραβηξαν κ δεν υπήρχε κ άλλη λύση. Μόλις πέρασαν οι κολικοι,κ γενικά δεν είχε κάποια άλλη ενόχληση το μωρό(δλδ δοντακια,να είναι άρρωστο κτλ, αλλά ειναι βασικό αυτό) την βάλαμε κούνια της κ εγώ κοιμόμουν στις αρχές στο ίδιο δωμάτιο,στο απέναντι κρεβάτι. Αργότερα μεταφέρθηκα στο σαλόνι,που είναι δίπλα στο δωμάτιο της(το υπνοδωμάτιο μας είναι μακριά από το δικό της) . Είχα διαβάσει δύο τρία βιβλία για την εκπαίδευση ύπνου,ο γιος μου ήταν πολύ εύκολος κ εν τέλει από την πρώτη μέρα που τον μετακομίσαμε στο δωμάτιο του,δεν διαμαρτυρήθηκε. Η μικρή χρειάστηκε 2-3 μέρες .Μην φανταστείς ότι έκανα ότι λέει το βιβλίο,σε καμία περίπτωση δεν την άφηνα να κλαίει,αλλά δεν πήγαινα κιόλας να την σηκώσω. Βασικά ο άντρας μου βοήθησε πολύ,κ έκανε αυτός την όλη διαδικασία. Χαζοεκλαιγε,χαιδεμα,λογακια,ηρεμούσε,εφευγε. Ξανά πάλι. Ξανά πάλι . .και όλο κ πιο λίγο. Τρίτη μέρα πχ είχε μόνο γκρινιτσα. Τεσπα. Εγώ πιστεύω ότι είναι κ λίγο στο παιδί. Και ιδιοσυγκρασιακα αλλά κ ποτε είναι κάπως έτοιμο .Όπως επισης κ λίγο στον γιονο. Δηλαδή εγώ στο πρώτο κιχ,σηκωνομουνα κ τα έπαιρνα αγκαλιά. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό φυσικά. Εσύ ζοριζεσαι με το μωράκι σου;πόσο είναι;

Υγ επίσης στην κόρη μου δεν θήλαζα,άρα δεν είχε συνδιάσει κ τον ύπνο με το στήθος.δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο και αυτό. Στον γιο μου που θήλαζα,δεν ξυπνούσε το βράδυ.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , MumMaria είπε:

Πάρε ένα πανακι ύπνου(αγκαλιας),είναι μαλακό αρκετά και ταιριάζει στα χεράκια από νεογέννητο που λέει ο λόγος ,μέχρι όσο θέλει το παιδάκι. Εγώ και στα δύο παιδιά μου,αφού το έπλυνα στο πλυντήριο,κοιμήθηκα το πρώτο βράδυ με αυτό στο στέρνο μου για να πάρει την μυρωδιά μου (ναι ναι τόσο σαικο ήμουν κ το έκανα) αλλά ειδικά στην κόρη μου που είχα θέμα,έπιασε. Τώρα και στα δύο παιδιά μου,δεν τολμάω να τα βάλω στο πλυντήριο,θέλουν την μυρωδιά τους(την μπιχλα δλδ πλέον),πρωί πλένω κ κατευθείαν καλοριφέρ. Χαχα. Δοκίμασε το πάντως κ αυτό.

Καλησπέρα,ναι η κόρη μου μέχρι τους 6 μήνες κοιμόταν πάνω μου και δίπλα μου. Ειχαμε κ κολικούς που παρατραβηξαν κ δεν υπήρχε κ άλλη λύση. Μόλις πέρασαν οι κολικοι,κ γενικά δεν είχε κάποια άλλη ενόχληση το μωρό(δλδ δοντακια,να είναι άρρωστο κτλ, αλλά ειναι βασικό αυτό) την βάλαμε κούνια της κ εγώ κοιμόμουν στις αρχές στο ίδιο δωμάτιο,στο απέναντι κρεβάτι. Αργότερα μεταφέρθηκα στο σαλόνι,που είναι δίπλα στο δωμάτιο της(το υπνοδωμάτιο μας είναι μακριά από το δικό της) . Είχα διαβάσει δύο τρία βιβλία για την εκπαίδευση ύπνου,ο γιος μου ήταν πολύ εύκολος κ εν τέλει από την πρώτη μέρα που τον μετακομίσαμε στο δωμάτιο του,δεν διαμαρτυρήθηκε. Η μικρή χρειάστηκε 2-3 μέρες .Μην φανταστείς ότι έκανα ότι λέει το βιβλίο,σε καμία περίπτωση δεν την άφηνα να κλαίει,αλλά δεν πήγαινα κιόλας να την σηκώσω. Βασικά ο άντρας μου βοήθησε πολύ,κ έκανε αυτός την όλη διαδικασία. Χαζοεκλαιγε,χαιδεμα,λογακια,ηρεμούσε,εφευγε. Ξανά πάλι. Ξανά πάλι . .και όλο κ πιο λίγο. Τρίτη μέρα πχ είχε μόνο γκρινιτσα. Τεσπα. Εγώ πιστεύω ότι είναι κ λίγο στο παιδί. Και ιδιοσυγκρασιακα αλλά κ ποτε είναι κάπως έτοιμο .Όπως επισης κ λίγο στον γιονο. Δηλαδή εγώ στο πρώτο κιχ,σηκωνομουνα κ τα έπαιρνα αγκαλιά. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό φυσικά. Εσύ ζοριζεσαι με το μωράκι σου;πόσο είναι;

 

Υποφέρω. Σε μια βδομάδα γινεται 6 μηνών. Κοιμάται μόνο πάνω μου κ σπάνια δίπλα μου. Οταν το βάζω στο λίκνο ξυπνάει στα 20 λεπτά. Το περισσότερο που κοιμάται συνεχόμενα ειναι 2.5 ώρες. Συνήθως κάνει 6 αφυπνίσεις τη νύχτα. Είμαι σε απόγνωση μιας κ μονίμως τον εχω αγκαλια. Εχω βγαλει γάγγλια στα χερια κ ποναω παντου....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσουν οι δικές μου πρακτικές αλλά όλες οι μανάδες έχουμε περάσει δύσκολα για να ισορροπήσουμε την καθημερινότητα μας με των παιδιών μας και να μην καταρρεύσουμε.. 

και επίσης έχουμε κάψει τα μάτια μας να διαβάζουμε και να ψάχνουμε τα πάντα. 
Διάβασα ότι στο λικνο ξυπνάει στα 20 λεπτά και θα σου πω ότι είναι λογικό. Ο εγκέφαλος τους αναγνωρίζει ακόμα κ στον ύπνο μια θέση ασφαλειας που είναι μια κλειστή αγκαλιά με τη μυρωδιά της μαμάς… ούτε η αίσθηση είναι ίδια ,ούτε η θερμοκρασία κλπ.

Προσπάθησε να προσημειώνεις την αγκαλιά σου και να την αναπροσαρμόζεις κάθε λίγες μέρες. Πχ αν κοιμάται εντελώς πάνω σου , δοκίμασε να συνεχίσεις να το έχεις αγκαλιά αλλά να ακουμπάει στρώμα. Αποκωδικοποιεί ότι η αίσθηση αυτή είναι επίσης ασφάλεια. Όταν περάσουν 2-3 μέρες και έχει καταγράφει η πληροφορία δοκίμασε να ανοίγεις λίγο την αγκαλιά σου, ακόμα και να ξυπνήσει θα σε δει θα σε μυρισει θα σε αισθανθεί και θα ξανακοιμηθεί. Μετά δοκίμασε να τον βάλεις σε φωλιά μεγάλη , και βάλε μια μπλούζα σου αντι για σεντόνι, ( εγώ της είχα βαλει ενα πουπουλένιου τρομερά λεπτό μαξιλάρι που κοιμόμουν εγώ και με μύριζε). Δεν ξέρω πόση εφαρμογή θα έχουν στο παιδί σου αυτά, αλλά Ελπιζω έστω και λίγο να βοηθήσουν. Ακόμα και το λικνο που ήταν κρύο, το ζέστανα με σεσουάρ ή με σίδερο και μου κοιμόταν σερί μετά.. καλό κουράγιο και υπομονή !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Πάρε ένα πανακι ύπνου(αγκαλιας),είναι μαλακό αρκετά και ταιριάζει στα χεράκια από νεογέννητο που λέει ο λόγος ,μέχρι όσο θέλει το παιδάκι. Εγώ και στα δύο παιδιά μου,αφού το έπλυνα στο πλυντήριο,κοιμήθηκα το πρώτο βράδυ με αυτό στο στέρνο μου για να πάρει την μυρωδιά μου (ναι ναι τόσο σαικο ήμουν κ το έκανα) αλλά ειδικά στην κόρη μου που είχα θέμα,έπιασε. Τώρα και στα δύο παιδιά μου,δεν τολμάω να τα βάλω στο πλυντήριο,θέλουν την μυρωδιά τους(την μπιχλα δλδ πλέον),πρωί πλένω κ κατευθείαν καλοριφέρ. Χαχα. Δοκίμασε το πάντως κ αυτό.

Καλησπέρα,ναι η κόρη μου μέχρι τους 6 μήνες κοιμόταν πάνω μου και δίπλα μου. Ειχαμε κ κολικούς που παρατραβηξαν κ δεν υπήρχε κ άλλη λύση. Μόλις πέρασαν οι κολικοι,κ γενικά δεν είχε κάποια άλλη ενόχληση το μωρό(δλδ δοντακια,να είναι άρρωστο κτλ, αλλά ειναι βασικό αυτό) την βάλαμε κούνια της κ εγώ κοιμόμουν στις αρχές στο ίδιο δωμάτιο,στο απέναντι κρεβάτι. Αργότερα μεταφέρθηκα στο σαλόνι,που είναι δίπλα στο δωμάτιο της(το υπνοδωμάτιο μας είναι μακριά από το δικό της) . Είχα διαβάσει δύο τρία βιβλία για την εκπαίδευση ύπνου,ο γιος μου ήταν πολύ εύκολος κ εν τέλει από την πρώτη μέρα που τον μετακομίσαμε στο δωμάτιο του,δεν διαμαρτυρήθηκε. Η μικρή χρειάστηκε 2-3 μέρες .Μην φανταστείς ότι έκανα ότι λέει το βιβλίο,σε καμία περίπτωση δεν την άφηνα να κλαίει,αλλά δεν πήγαινα κιόλας να την σηκώσω. Βασικά ο άντρας μου βοήθησε πολύ,κ έκανε αυτός την όλη διαδικασία. Χαζοεκλαιγε,χαιδεμα,λογακια,ηρεμούσε,εφευγε. Ξανά πάλι. Ξανά πάλι . .και όλο κ πιο λίγο. Τρίτη μέρα πχ είχε μόνο γκρινιτσα. Τεσπα. Εγώ πιστεύω ότι είναι κ λίγο στο παιδί. Και ιδιοσυγκρασιακα αλλά κ ποτε είναι κάπως έτοιμο .Όπως επισης κ λίγο στον γιονο. Δηλαδή εγώ στο πρώτο κιχ,σηκωνομουνα κ τα έπαιρνα αγκαλιά. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό φυσικά. Εσύ ζοριζεσαι με το μωράκι σου;πόσο είναι;

 

Αχ δε ξερω τι να πω...εγω παλευω να τον κανω να κοιμηθει διπλα μου. Σε αλλο δωματιο μου φαινεται ακατορθωτο. 

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσουν οι δικές μου πρακτικές αλλά όλες οι μανάδες έχουμε περάσει δύσκολα για να ισορροπήσουμε την καθημερινότητα μας με των παιδιών μας και να μην καταρρεύσουμε.. 

και επίσης έχουμε κάψει τα μάτια μας να διαβάζουμε και να ψάχνουμε τα πάντα. 
Διάβασα ότι στο λικνο ξυπνάει στα 20 λεπτά και θα σου πω ότι είναι λογικό. Ο εγκέφαλος τους αναγνωρίζει ακόμα κ στον ύπνο μια θέση ασφαλειας που είναι μια κλειστή αγκαλιά με τη μυρωδιά της μαμάς… ούτε η αίσθηση είναι ίδια ,ούτε η θερμοκρασία κλπ.

Προσπάθησε να προσημειώνεις την αγκαλιά σου και να την αναπροσαρμόζεις κάθε λίγες μέρες. Πχ αν κοιμάται εντελώς πάνω σου , δοκίμασε να συνεχίσεις να το έχεις αγκαλιά αλλά να ακουμπάει στρώμα. Αποκωδικοποιεί ότι η αίσθηση αυτή είναι επίσης ασφάλεια. Όταν περάσουν 2-3 μέρες και έχει καταγράφει η πληροφορία δοκίμασε να ανοίγεις λίγο την αγκαλιά σου, ακόμα και να ξυπνήσει θα σε δει θα σε μυρισει θα σε αισθανθεί και θα ξανακοιμηθεί. Μετά δοκίμασε να τον βάλεις σε φωλιά μεγάλη , και βάλε μια μπλούζα σου αντι για σεντόνι, ( εγώ της είχα βαλει ενα πουπουλένιου τρομερά λεπτό μαξιλάρι που κοιμόμουν εγώ και με μύριζε). Δεν ξέρω πόση εφαρμογή θα έχουν στο παιδί σου αυτά, αλλά Ελπιζω έστω και λίγο να βοηθήσουν. Ακόμα και το λικνο που ήταν κρύο, το ζέστανα με σεσουάρ ή με σίδερο και μου κοιμόταν σερί μετά.. καλό κουράγιο και υπομονή !!

Διπλα μου σε φωλια κ χωρις φωλια τα καταφερνω ελαχιστες φορες, κυριως βραδυ. Φοβαμαι να του δωσω "νανι" μη τυχον κ το βαλει κοντα στη μυτη κ δε μπορει να αναπνευσει.

 

Αν κανω πολλες προσπαθειες κ τελικα το παιδι μεινει αϋπνο αρχιζει να εχει παλι το αντανακλαστικο moro κ με αγχωνει. Ειχαμε παει κ σε παιδονευρολογο, αλλα μας ειπε πως δεν εχει τπτ κ θα περασει. Όντως όταν κοιμαται δε το κανει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Αχ δε ξερω τι να πω...εγω παλευω να τον κανω να κοιμηθει διπλα μου. Σε αλλο δωματιο μου φαινεται ακατορθωτο. 

Διπλα μου σε φωλια κ χωρις φωλια τα καταφερνω ελαχιστες φορες, κυριως βραδυ. Φοβαμαι να του δωσω "νανι" μη τυχον κ το βαλει κοντα στη μυτη κ δε μπορει να αναπνευσει.

 

Αν κανω πολλες προσπαθειες κ τελικα το παιδι μεινει αϋπνο αρχιζει να εχει παλι το αντανακλαστικο moro κ με αγχωνει. Ειχαμε παει κ σε παιδονευρολογο, αλλα μας ειπε πως δεν εχει τπτ κ θα περασει. Όντως όταν κοιμαται δε το κανει. 

Κάποια στιγμή θα στρώσει μονο του . Δεν κανεις τιποτα λάθος στο λέω ότι τιποτα δεν πιάνει είναι στο παιδί. Κ εμένα κοιμόταν μονο αγκαλια ή αν είχα το χερι μου από κάτω στο κρεβάτι. Κάποια στιγμή στρώνει ο ύπνος σε οποιο γιατρο κ να πας τόσο μικρό δεν μπορεί να διαγνώσει τιποτα. Οσο μεγαλώνει στρώνει παντως κ ίσως αυτά τα θέματα εξηγηθούν κιόλας. Δηλαδη καποια παιδια είναι πιο υπερκινητικα καποια δεν χρειάζονται τόσο πολύ υπνο όσο αλλα κτλ. 

Καποια ειναι κ πιο ανώριμα κ ωριμάζουν πιο αργά εγκεφαλικά από αλλα οποτε μην σε αγχώνει.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Αχ δε ξερω τι να πω...εγω παλευω να τον κανω να κοιμηθει διπλα μου. Σε αλλο δωματιο μου φαινεται ακατορθωτο. 

Διπλα μου σε φωλια κ χωρις φωλια τα καταφερνω ελαχιστες φορες, κυριως βραδυ. Φοβαμαι να του δωσω "νανι" μη τυχον κ το βαλει κοντα στη μυτη κ δε μπορει να αναπνευσει.

 

Αν κανω πολλες προσπαθειες κ τελικα το παιδι μεινει αϋπνο αρχιζει να εχει παλι το αντανακλαστικο moro κ με αγχωνει. Ειχαμε παει κ σε παιδονευρολογο, αλλα μας ειπε πως δεν εχει τπτ κ θα περασει. Όντως όταν κοιμαται δε το κανει. 

Αυτό που πρότεινε η @Afrodite88 νομίζω είναι το πιο σωστό κ ίσως βελτιωθεί η κατάσταση. Δηλαδή μικρές αλλαγές κάθε τρεις-τεσσερις μέρες. Εμείς σκέψου στην αρχή κοιμομασταν στην κουνιστή καρέκλα του ΙΚΕΑ(τα έβγαλε τα λεφτά της) ,δηλαδή εγώ καθιστή,με μάρσιπο η μικρή πάνω μου σε όρθια στάση κ κουνα κουνα όλο το βράδυ. Μετά έκοψε το κούνα κουνά,μετά τόλμησα να την έχω πάνω μου στον καναπέ,λίγο πιο ξαπλωτη εγώ,μετά να την ρολαρω δίπλα μου αλλά σχετικά πάνω μου πάλι,μετά αποτραβιωμουν αλλά πάλι δίπλα της ήμουν,μετά σε φωλιά κ μόλις πήγαινε να ξυπνήσει,είχα επαφή,την αγκάλιαζα,ξανακοιμοταν κ τέλος στην κούνια που την είχα κολλήσει στο κρεβάτι,κ σιγά σιγά την μετακίνησα πίσω στον τοίχο. Βλέπεις κ πόσο δεκτικό είναι το παιδί. Μπορεί να χρειαστεί και δέκα μέρες για την κάθε αλλαγή. Αλλά όσο το κάνεις,θα περνάει ο καιρός κ θα μεγαλώνει κ αυτό.θα γίνεται πιο εύκολο. Σε σένα πάνω ,φαντάζομαι κοιμάται μπρούμυτα ε;μήπως να δοκίμαζες να το βάλεις μπρούμυτα;η κόρη μου μόνο έτσι κοιμόταν κ ενώ φοβόμουν στην αρχή,ρώτησα τον παιδίατρο ,είχε κ καλή κινητικότητα κ σταθερό κεφάλι κ με άφησε να την βάζω έτσι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Θα 

πρίν από 43 λεπτά , MumMaria είπε:

Αυτό που πρότεινε η @Afrodite88 νομίζω είναι το πιο σωστό κ ίσως βελτιωθεί η κατάσταση. Δηλαδή μικρές αλλαγές κάθε τρεις-τεσσερις μέρες. Εμείς σκέψου στην αρχή κοιμομασταν στην κουνιστή καρέκλα του ΙΚΕΑ(τα έβγαλε τα λεφτά της) ,δηλαδή εγώ καθιστή,με μάρσιπο η μικρή πάνω μου σε όρθια στάση κ κουνα κουνα όλο το βράδυ. Μετά έκοψε το κούνα κουνά,μετά τόλμησα να την έχω πάνω μου στον καναπέ,λίγο πιο ξαπλωτη εγώ,μετά να την ρολαρω δίπλα μου αλλά σχετικά πάνω μου πάλι,μετά αποτραβιωμουν αλλά πάλι δίπλα της ήμουν,μετά σε φωλιά κ μόλις πήγαινε να ξυπνήσει,είχα επαφή,την αγκάλιαζα,ξανακοιμοταν κ τέλος στην κούνια που την είχα κολλήσει στο κρεβάτι,κ σιγά σιγά την μετακίνησα πίσω στον τοίχο. Βλέπεις κ πόσο δεκτικό είναι το παιδί. Μπορεί να χρειαστεί και δέκα μέρες για την κάθε αλλαγή. Αλλά όσο το κάνεις,θα περνάει ο καιρός κ θα μεγαλώνει κ αυτό.θα γίνεται πιο εύκολο. Σε σένα πάνω ,φαντάζομαι κοιμάται μπρούμυτα ε;μήπως να δοκίμαζες να το βάλεις μπρούμυτα;η κόρη μου μόνο έτσι κοιμόταν κ ενώ φοβόμουν στην αρχή,ρώτησα τον παιδίατρο ,είχε κ καλή κινητικότητα κ σταθερό κεφάλι κ με άφησε να την βάζω έτσι.

Θα προσπαθησω να το παω πιο σταδιακα... κ ελπιζω κατι να πετυχω. Κοιμαται σε σταση θηλασμου, στο πλαϊ κ σπανια ανασκελα. Πανω στο μαξιλαρι θηλασμου κ το χερι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...