Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Recommended Posts

Καλησπέρα!Σαν αγχώδης μαμά αποφάσισα να γράψω πάλι για εναν προβληματισμό που έχω.Θελω να μου πειτε γνωμες για το εμβολιο mmr που γινεται 15μηνων.Εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλεσει μεχρι και αυτισμο;;;Ισχυει κατι τετοιο;;;Μπορω να το αποφυγω και να μην το κανω στο μωρο;Κ αν δεν ισχυει γιατι υπαρχουν μαμαδες που ισχυριζονται οτι μετα απο αυτο το εμβολιο τα παιδια τους ειχαν ξαφνικα θεματα;Ειναι ολα ψεματα δεν μπορω να καταλαβω!Ειναι σε λιγες μερες να κανουμε το εμβολιο κ εχω χασει τον υπνο μου!Τελικα ειναι επικινδυνο τι ισχυει κ τι οχι;Ο γιατρος φυσικα και θα μου πει οτι σκεφτομαι βλακειες οποτε δεν τον ρωταω καν γ αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γ αυτο το εμβολιο που εχει γινει τοσο μεγαλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα!Σαν αγχώδης μαμά αποφάσισα να γράψω πάλι για εναν προβληματισμό που έχω.Θελω να μου πειτε γνωμες για το εμβολιο mmr που γινεται 15μηνων.Εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλεσει μεχρι και αυτισμο;;;Ισχυει κατι τετοιο;;;Μπορω να το αποφυγω και να μην το κανω στο μωρο;Κ αν δεν ισχυει γιατι υπαρχουν μαμαδες που ισχυριζονται οτι μετα απο αυτο το εμβολιο τα παιδια τους ειχαν ξαφνικα θεματα;Ειναι ολα ψεματα δεν μπορω να καταλαβω!Ειναι σε λιγες μερες να κανουμε το εμβολιο κ εχω χασει τον υπνο μου!Τελικα ειναι επικινδυνο τι ισχυει κ τι οχι;Ο γιατρος φυσικα και θα μου πει οτι σκεφτομαι βλακειες οποτε δεν τον ρωταω καν γ αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γ αυτο το εμβολιο που εχει γινει τοσο μεγαλο θεμα!

Σαν μαμά δυο μικρών παιδιών,θα σου πω ότι και στα δυο μου παιδιά το έκανα όταν έπρεπε. Δεν είχαν τίποτα παρά μόνο την κλασική αναστάτωση που μπορεί ένα οποιοδήποτε εμβόλιο προκαλέσει. Γενικά,ένα εμβόλιο δεν μπορεί να προκαλέσει αυτισμό,είναι μια κατάσταση πολύ συνθέτη ο αυτισμος.είμαι ψυχολόγος,έχω δουλέψει με παιδιά με αυτισμό καθώς και άλλες διαταραχές και θα σου πω ότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία,ούτε ενδελεχή έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Απλά ημερολογιακα το εμβόλιο συμπίπτει με την ηλικία που συνήθως παρατηρούνται τα πρώτα σημάδια αυτισμού. Τώρα επειδή φυσικά δεν είμαι κ γιατρός,το μόνο ίσως που θα μπορούσα να δεχτώ,και αυτό με ένα μεγάλο ερωτηματικό, είναι ότι μπορεί να το πυροδοτήσει. Δλδ ένα αυτιστικό παιδί,που κάποια στιγμή στην ζωή του ,να εκδηλωνε τον αυτισμό, να συμβεί  αυτό μετά το εμβόλιο. Το αντίστοιχο,βέβαια, ισχύει και μετά από ένα αυτόνομο,μια βαριά ίωση κτλ κτλ. Αλλά και πάλι,στο ξαναλέω,δεν υπάρχει έρευνα πιστοποίημενη,που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Τα εμβόλια ευτυχώς υπάρχουν,είναι σωτηρια και τα αποτελέσματα μη αποδοχής αυτών,στην ζυγαριά είναι πολύ πιο σοβαρά έως και θανατηφόρα σε περιπτώσεις. Ελπίζω να βοήθησα. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Just now, MumMaria είπε:

Σαν μαμά δυο μικρών παιδιών,θα σου πω ότι και στα δυο μου παιδιά το έκανα όταν έπρεπε. Δεν είχαν τίποτα παρά μόνο την κλασική αναστάτωση που μπορεί ένα οποιοδήποτε εμβόλιο προκαλέσει. Γενικά,ένα εμβόλιο δεν μπορεί να προκαλέσει αυτισμό,είναι μια κατάσταση πολύ συνθέτη ο αυτισμος.είμαι ψυχολόγος,έχω δουλέψει με παιδιά με αυτισμό καθώς και άλλες διαταραχές και θα σου πω ότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία,ούτε ενδελεχή έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Απλά ημερολογιακα το εμβόλιο συμπίπτει με την ηλικία που συνήθως παρατηρούνται τα πρώτα σημάδια αυτισμού. Τώρα επειδή φυσικά δεν είμαι κ γιατρός,το μόνο ίσως που θα μπορούσα να δεχτώ,και αυτό με ένα μεγάλο ερωτηματικό, είναι ότι μπορεί να το πυροδοτήσει. Δλδ ένα αυτιστικό παιδί,που κάποια στιγμή στην ζωή του ,να εκδηλωνε τον αυτισμό, να συμβεί  αυτό μετά το εμβόλιο. Το αντίστοιχο,βέβαια, ισχύει και μετά από ένα αυτοανοσο,μια βαριά ίωση κτλ κτλ. Αλλά και πάλι,στο ξαναλέω,δεν υπάρχει έρευνα πιστοποίημενη,που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Τα εμβόλια ευτυχώς υπάρχουν,είναι σωτηρια και τα αποτελέσματα μη αποδοχής αυτών,στην ζυγαριά είναι πολύ πιο σοβαρά έως και θανατηφόρα σε περιπτώσεις. Ελπίζω να βοήθησα. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

  • Μου αρέσει 2
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το αγχος κ τον προβληματισμο σου αλλα σε παρακαλω μην αποφυγεις τον εμβολιασμο του παιδιου σου για κανεναν λογο. Το mmr ειναι απο τα πιο παλια και συνηθη εμβολια, το εχουμε κανει ολοι. Ειναι ηλιθιοτητες ολα αυτα που λεγονται. Ο αυτισμος δεν ειναι επικτητος. Το παιδακι σου πρεπει να προστατευτει οσο το δυνατον καλυτερα, ειδικα απο ασθενειες που εχουν σχεδον εξαληφθει. Δεν γινεται να εχουμε φτασει 2023 και να εχουμε αμφιβολιες για πραγματα που εχουν λυθει επιστημονικα εδω και 50-100 χρονια.

Ολα καλα θα πανε ❤️

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δυο παιδάκια στο πρώτο εννοείται έκανα όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια χωρίς κανένα άγχος και το ίδιο θα κάνω και στο δεύτερο που γεννήθηκε πριν λίγο καιρο.. επειδή έχουμε στην οικογένεια έφηβο πλέον με αυτισμό από την αρχή φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά δλδ η μητέρα το είχε αντιληφθεί από βρέφος.. ο αυτισμός είναι συνθέτη νευρολογική διαταραχή δεν την αποκτάς αργότερα έτσι γεννιέσαι.. απλά πολλοί γονείς καθυστερούν να δουν τα σημάδια ή εθελοτυφλούν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα!Σαν αγχώδης μαμά αποφάσισα να γράψω πάλι για εναν προβληματισμό που έχω.Θελω να μου πειτε γνωμες για το εμβολιο mmr που γινεται 15μηνων.Εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλεσει μεχρι και αυτισμο;;;Ισχυει κατι τετοιο;;;Μπορω να το αποφυγω και να μην το κανω στο μωρο;Κ αν δεν ισχυει γιατι υπαρχουν μαμαδες που ισχυριζονται οτι μετα απο αυτο το εμβολιο τα παιδια τους ειχαν ξαφνικα θεματα;Ειναι ολα ψεματα δεν μπορω να καταλαβω!Ειναι σε λιγες μερες να κανουμε το εμβολιο κ εχω χασει τον υπνο μου!Τελικα ειναι επικινδυνο τι ισχυει κ τι οχι;Ο γιατρος φυσικα και θα μου πει οτι σκεφτομαι βλακειες οποτε δεν τον ρωταω καν γ αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γ αυτο το εμβολιο που εχει γινει τοσο μεγαλο θεμα!

Ολα τα φαρμακα οπως κ ολα τα εμβολια εχουv παρεvεργειες καποιες απο αυτες κ πολυ σοβαρες αλλα σπαvιες . Ο αυτισμος σιγουρα ΔΕΝ ειvαι μια αποαυτες τις παρεvεργειες . Το οφελος ειvαι τεραστιο απτα εμβολια κ οπως εκαvες ολα τα υπολοιπα ετσι θα καvεις κ αυτο γιατι πραγματικα θα ξεvοιασεις απο πολλα. οι τυχοv παρεvεργειες υπαρχουv τιποτα δεv ειvαι εvτελως ακιvδυvο απλα ειvαι ελαχιστες οι πιθαvοτητες vα συμβει κατι σοβαρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...