Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εισαγωγή στερεών τροφών!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες  είπα να ανοίξω ένα θέμα με την εισαγωγή στερεών τροφών στα μωράκια μας  ❤️ εμείς σήμερα πρώτη μέρα ξεκηνησαμε με αχλάδακι ❤️ τα πήγε καλά σχετικά για πρώτη φορά ... Θα τρώμε φρουτάκια για δώδεκα μέρες και μετά θα μπούμε στα λαχανικά ☺️ κλησαμε τον πέμπτο μηνα 20 Μαρτίου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Καλησπέρα μανουλες  είπα να ανοίξω ένα θέμα με την εισαγωγή στερεών τροφών στα μωράκια μας  ❤️ εμείς σήμερα πρώτη μέρα ξεκηνησαμε με αχλάδακι ❤️ τα πήγε καλά σχετικά για πρώτη φορά ... Θα τρώμε φρουτάκια για δώδεκα μέρες και μετά θα μπούμε στα λαχανικά ☺️ κλησαμε τον πέμπτο μηνα 20 Μαρτίου 

Καλημέρα! Εμείς εδώ και έξι μέρες τρώμε πουρέ με γλυκοπατάτα, καροτακι και κολοκυθάκι και σε 3μερες ξεκινάμε με αχλάδι για πρωινό. Το πολτοποιείς ώμο η το βράζεις πρώτα λίγο? Σκέφτομαι να το βάζω στον ατμομαγειρα,διότι δεν λιώνει καλα ώμο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Εμείς εδώ και έξι μέρες τρώμε πουρέ με γλυκοπατάτα, καροτακι και κολοκυθάκι και σε 3μερες ξεκινάμε με αχλάδι για πρωινό. Το πολτοποιείς ώμο η το βράζεις πρώτα λίγο? Σκέφτομαι να το βάζω στον ατμομαγειρα,διότι δεν λιώνει καλα ώμο 

Καλημέρα κορίτσια!εμείς τρώμε για αρχή εδώ και 11 μέρες φρουτάκια αχλάδι, μήλο και μπανάνα..δεν τα εβράζω το αχλάδι και το μήλο και μόνα τους όταν τα έδινα απλά αν χρειαστεί μπορείς να βάλεις λίγο νεράκι ..την παρασκευή το απόγευμα θα ξεκινήσουμε βανίλια ρυζαλευρο..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Εμείς εδώ και έξι μέρες τρώμε πουρέ με γλυκοπατάτα, καροτακι και κολοκυθάκι και σε 3μερες ξεκινάμε με αχλάδι για πρωινό. Το πολτοποιείς ώμο η το βράζεις πρώτα λίγο? Σκέφτομαι να το βάζω στον ατμομαγειρα,διότι δεν λιώνει καλα ώμο 

Καλημέρα κορίτσια  κ καλή αρχή με το φαγακι ❤️  εμεις σήμερα δεύτερη μέρα αλλά δεν το ήθελε με τίποτα 😂 εχθές μπορώ ν πω ότι έφαγε λίγο εχθές το ετριψα στο τρίφτη γτ στο μουλτι δεν αλέθονταν με τίποτα λόγω ότι ήταν λίγη η ποσότητα λογικό  οπότε τ ετριψα στο τρίφτη στο τέρμα ψιλό π εβγενε σαν πουρές σήμερα έβαλα το αχλάδι στον ατμομαγυρα κ το έκανα πουρέ με ένα πηρούνι κ έβαλα κ λίγο νεράκι ....επίδη είναι λίγη η ποσότητα δεν μπορούσα ν τα αλεσω στο  μουλτι σήμερα θ πάω ν πάρω ραβδομπλεντερ κ αύριο θ τα αλεσω με αυτό για ν δούμε ελπίζω ν αλέθουν ο παιδίατρος Μ είπε νην τ βράζω ούτε στην κατσαρόλα ούτε  στο ατμομαγυρα γτ χάνονται οι βιταμίνες δυστυχώς σε σχέση με απευθείας αλεσμένο ώμο  οπότε αύριο θ δοκιμάσω με ραβδομπλεντερ ν δούμε κ θ βάλω κ λίγο νεράκι π Μ είπε ☺️  παντός σήμερα το έφτυνε όλη την ώρα δεν ήθελε με τίποτα...

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!εμείς τρώμε για αρχή εδώ και 11 μέρες φρουτάκια αχλάδι, μήλο και μπανάνα..δεν τα εβράζω το αχλάδι και το μήλο και μόνα τους όταν τα έδινα απλά αν χρειαστεί μπορείς να βάλεις λίγο νεράκι ..την παρασκευή το απόγευμα θα ξεκινήσουμε βανίλια ρυζαλευρο..

 Ο τέλεια μια χαρά ☺️ πως τα πάει τα τρώει τ φρούτακια?? Γτ εμένα η δεύτερη μέραε τίποτα 😂 όλο στην σαλιαρα πήγε 😂 νερό π της έδινα πάλι το έφτυνε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Εμείς εδώ και έξι μέρες τρώμε πουρέ με γλυκοπατάτα, καροτακι και κολοκυθάκι και σε 3μερες ξεκινάμε με αχλάδι για πρωινό. Το πολτοποιείς ώμο η το βράζεις πρώτα λίγο? Σκέφτομαι να το βάζω στον ατμομαγειρα,διότι δεν λιώνει καλα ώμο 

Κι εμένα μου απαγόρευσε ο παιδίατρος το βράσιμο/ατμισμα των φρούτων, γιατί χάνονται όλες οι βιταμίνες. Επίσης, με προειδοποίησε από τώρα για το καλοκαίρι, τις βόλτες, κλπ, ότι θα μεταφέρω με θερμός το φαγητό του όπου είμαστε, αλλά ποτέ τη φρουτόκρεμα αλεσμένη, για τον ίδιο λόγο.

Εγώ έβαζα και βάζω ακόμα λίγο γάλα. Επειδή αντλώ από την πρώτη μέρα, έχω πάντα στο ψυγείο. Τώρα, αν δεν αντλούσα, θα βαριόμουν να βγάλω μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο. Θα 'βαζα όμως λίγο νερό ίσως.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Melie είπε:

Κι εμένα μου απαγόρευσε ο παιδίατρος το βράσιμο/ατμισμα των φρούτων, γιατί χάνονται όλες οι βιταμίνες. Επίσης, με προειδοποίησε από τώρα για το καλοκαίρι, τις βόλτες, κλπ, ότι θα μεταφέρω με θερμός το φαγητό του όπου είμαστε, αλλά ποτέ τη φρουτόκρεμα αλεσμένη, για τον ίδιο λόγο.

Εγώ έβαζα και βάζω ακόμα λίγο γάλα. Επειδή αντλώ από την πρώτη μέρα, έχω πάντα στο ψυγείο. Τώρα, αν δεν αντλούσα, θα βαριόμουν να βγάλω μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο. Θα 'βαζα όμως λίγο νερό ίσως.

Εγώ π τον ρώτησα ν της βάζω γάλα Μ είπε όχι μόνο νερό κ δεν τον ρώτησα γτ  🙄 κ εγώ. Ακόμα αντλώ  πφφφ πολύ κούραση παντός η άντληση έχω ξεκινήσει ν το κόβω όμως είναι στις τεσερεις αντλήσεις πλέον ....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimitra97 είπε:

Καλημέρα κορίτσια  κ καλή αρχή με το φαγακι ❤️  εμεις σήμερα δεύτερη μέρα αλλά δεν το ήθελε με τίποτα 😂 εχθές μπορώ ν πω ότι έφαγε λίγο εχθές το ετριψα στο τρίφτη γτ στο μουλτι δεν αλέθονταν με τίποτα λόγω ότι ήταν λίγη η ποσότητα λογικό  οπότε τ ετριψα στο τρίφτη στο τέρμα ψιλό π εβγενε σαν πουρές σήμερα έβαλα το αχλάδι στον ατμομαγυρα κ το έκανα πουρέ με ένα πηρούνι κ έβαλα κ λίγο νεράκι ....επίδη είναι λίγη η ποσότητα δεν μπορούσα ν τα αλεσω στο  μουλτι σήμερα θ πάω ν πάρω ραβδομπλεντερ κ αύριο θ τα αλεσω με αυτό για ν δούμε ελπίζω ν αλέθουν ο παιδίατρος Μ είπε νην τ βράζω ούτε στην κατσαρόλα ούτε  στο ατμομαγυρα γτ χάνονται οι βιταμίνες δυστυχώς σε σχέση με απευθείας αλεσμένο ώμο  οπότε αύριο θ δοκιμάσω με ραβδομπλεντερ ν δούμε κ θ βάλω κ λίγο νεράκι π Μ είπε ☺️  παντός σήμερα το έφτυνε όλη την ώρα δεν ήθελε με τίποτα...

 Ο τέλεια μια χαρά ☺️ πως τα πάει τα τρώει τ φρούτακια?? Γτ εμένα η δεύτερη μέραε τίποτα 😂 όλο στην σαλιαρα πήγε 😂 νερό π της έδινα πάλι το έφτυνε 

Την τρώει αρκετά καλά μπορώ να πω ανοίγει το στόμα μόλις βλέπει το κουτάλι πάντα μόλις του βαζω βγάζει λίγο αλλά μετα σιγά σιγά το τρώει..εγώ σε ραβδομπλεντερ την αλεθω αλλά στο σταθερό δοχείο που έχει σαν μουλτι και επίσης αν και ξέρω ότι δεν θα το φάει όλο βάζω περισσότερα φρούτα για να αλεστουν καλά και μετά ότι περισσεύει το τρώμε η εγώ η ο μπαμπάς.. χαχαχα..τώρα βάζω δύο μικρά αχλαδακια μισό μήλο και σχεδόν μισή μπανάνα τρώει το μισό περίπου κ μετά γάλα..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimitra97 είπε:

Εγώ π τον ρώτησα ν της βάζω γάλα Μ είπε όχι μόνο νερό κ δεν τον ρώτησα γτ  🙄 κ εγώ. Ακόμα αντλώ  πφφφ πολύ κούραση παντός η άντληση έχω ξεκινήσει ν το κόβω όμως είναι στις τεσερεις αντλήσεις πλέον ....

Πάντως, με λίγο γάλα σ εμάς έχω παρατηρήσει ότι έγινε πιο εύκολα η μετάβαση από το γάλα στην τροφή και η υφή είναι καλύτερη (θυμίζει smoothie περισσότερο). 

Η άντληση είναι όντως μεγάλο βασανιστήριο, τώρα που τρώει 3 γεύματα με στερεές και 2 γάλα (πρωί βράδυ), αντλώ 3 φορές και ανυπομονώ να πάω στις 2. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Melie είπε:

Πάντως, με λίγο γάλα σ εμάς έχω παρατηρήσει ότι έγινε πιο εύκολα η μετάβαση από το γάλα στην τροφή και η υφή είναι καλύτερη (θυμίζει smoothie περισσότερο). 

Η άντληση είναι όντως μεγάλο βασανιστήριο, τώρα που τρώει 3 γεύματα με στερεές και 2 γάλα (πρωί βράδυ), αντλώ 3 φορές και ανυπομονώ να πάω στις 2. 

Και εγώ το ίδιο ανοιπομωνω ν πάω στις δύο αντλήσεις της. Δίνω κ δικό μ κ ξένο γάλα δύο γεύματα......εμείς έχουμε ένα γεύμα κ σε δώδεκα μέρες θ προσθέσω μεσημεριανό   πόσο μηνών είναι το μωράκι σ ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφτάμισι μηνών (γεννήθηκε 8/8). 

Έκανα αποκλειστικό, αλλά με τεράστιο ψυχικό κόστος και μια μόνιμη αγωνία "θα φτάσει για το επόμενο γεύμα; δε θα φτάσει;" Να μετράς τις σταγόνες μία μία... πφ.... δε θέλω να το σκέφτομαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Είναι εφτάμισι μηνών (γεννήθηκε 8/8). 

Έκανα αποκλειστικό, αλλά με τεράστιο ψυχικό κόστος και μια μόνιμη αγωνία "θα φτάσει για το επόμενο γεύμα; δε θα φτάσει;" Να μετράς τις σταγόνες μία μία... πφ.... δε θέλω να το σκέφτομαι.

Να σου ζήσει ....και εγώ στην αρχή θηλασα για δύο μήνες αλλά δεν τα κατάφερα δυσκολεύτηκα πάρα πάρα  πολύ πληγωμένες θηλές λίγο γάλα  ..... δεν είχα γάλα και το αύξησα με θηλαστρο  με την  δυναμική άντληση  έτσι λέγετε μόνο έτσι Μ αυξήθηκε  και έχω μέχρι και τώρα .....ήταν μια δύσκολη φάση κ ψυχολογικά με είχε επυρεασει γτ είχα ξεκηνησει  με θηλαστρο  κ σταμάτησα να την βάζω στήθος και με είχαν προιξεί όλοι οι γύρω Μ κ ήμουνα χάλια ψυχολογικά ...αλλά εντάξει τα κατάφερα σιμασια έχει ότι έπινε γαλατάκι λ☺️❤️

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, επίσης!

Ναι, το φοβερό είναι ότι ο,τι και να κάνεις, πάντα κάτι έχουν να πουν. Γιατί θηλάζεις, γιατί δεν θηλάζεις, γιατί το βάζεις συνέχεια στο στήθος, γιατί αντλείς και δεν το βάζεις... Τεσπα, όλα καλά. Τα μωράκια μας να είναι καλά, αυτό έχει σημασία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Melie είπε:

Ευχαριστώ, επίσης!

Ναι, το φοβερό είναι ότι ο,τι και να κάνεις, πάντα κάτι έχουν να πουν. Γιατί θηλάζεις, γιατί δεν θηλάζεις, γιατί το βάζεις συνέχεια στο στήθος, γιατί αντλείς και δεν το βάζεις... Τεσπα, όλα καλά. Τα μωράκια μας να είναι καλά, αυτό έχει σημασία.

Ασεεε τι ξέρω έτσι είναι όπως τα λες ...ενοητε ν είναι καλά τα μωράκια μας ν έχουν την υγεία τους 🙏...πόσο γρήγορα μεγαλώνουν σαν χθες θυμάμαι π την πήρα πρώτη φορά στην αγγαλια μ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! ήθελα να σας ρωτήσω το πορτοκάλι πώς το βάζουν στη φρούτοκρεμα;το στιβουμε κ βάζουμε μόνο χυμό;

Καλησπέρα εμένα ο παιδίατρος Μ είπε ν στηψω μισό πορτοκάλι  κ ν τι ρίξω στο τέλος αφού αλεσω την φρουτοκρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...