Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Εισαγωγή στερεών τροφών!!!!


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! ήθελα να σας ρωτήσω το πορτοκάλι πώς το βάζουν στη φρούτοκρεμα;το στιβουμε κ βάζουμε μόνο χυμό;

μπορεις να το στυψεις κ πριν αλεσεις τα υπολοιπα ωστε να το βαλεις κ αυτο στο μουλτι να βοηθησει στο λιωσιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω καταλήξει (από τον μεγάλο) ότι τα πιο απλά ποτήρια είναι τα καλύτερα και όσο λιγότερα καπάκια/καλαμάκια/κλπ έχουν, τόσο πιο γρήγορα μαθαίνει το παιδί να πίνει κανονικά. Ο μικρός έχει τώρα το πιο απλό ποτήρι του κόσμου από το ΙΚΕΑ, και μάλιστα πίνει χωρίς καπάκι, σαν κανονικό ποτήρι. Φυσικά και πήρα ένα no spill για να το δοκιμάσουμε, κι ούτε εγώ δε μπόρεσα να καταλάβω πώς να πίνω...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , thel είπε:

Κορίτσια μπορείτε να μου πείτε τι έχετε αγοράσει για να πίνουν τα μικρά σας νερό; 

Εμείς έχουμε πάρει ένα εκπαιδευτικό της nuk αλλά ότι βλέπω είναι περίεργο και δεν μπορεί το μωρό να ρουφήξει..έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.. σκέφτομαι να του δώσω για αρχή λίγο με το κουταλάκι για να δω αν θα το πίνει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορώ να πω ότι πιο εύκολα δέχτηκε το φαγητό, πάρα το νερό. Στην αρχή, για τουλάχιστον μια εβδομάδα, δεν ήθελε να πίνει καθόλου. Είχα απογοητευτεί. Μετά η πεθερά μου άρχισε να του δίνει με το κουταλάκι, κι έπινε 5 κουταλάκια περίπου μετά από κάθε γεύμα. Σιγά σιγά, (έχουμε 2 μήνες περίπου που ξεκινήσαμε φαγητό) ξαναδοκίμασα με το ποτηράκι.

Τώρα πίνει κανονικά. Του δίνω εγώ, αλλά τον αφήνω με το άδειο να κάνει την κίνηση και μόνος του. Μπορεί να του βάλω και μια μικροποσότητα μέσα για να παίξει. Αλλά κανονικά όχι, γιατί θα κάνει μπάνιο, πάρα θα πιεί!

Όταν ζεστάνει ο καιρός, θα αρχίσουμε τα πλιτς πλατς με το νερό σε διάφορα δοχεία, από ποτήρι, μέχρι λεκάνη και πισινούλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/3/2023 at 9:01 ΠΜ, thel είπε:

Κορίτσια μπορείτε να μου πείτε τι έχετε αγοράσει για να πίνουν τα μικρά σας νερό; 

Εμείς μέχρι στιγμής  της δίνω να πιει από ένα καπάκι από μπουκάλι της μαμ διάφανο π γράφει και τα μλ ουτοσιαλος πίνει τόσο ελάχιστο π δεν χριαζετε ακόμα  να της δίνω από ποτήρι αλλά κατά τη διάρκεια της μέρα της δίνω ένα ποτηράκι απλό από σιλικόνη π έχει και καπάκι με καλαμάκι και άμα θες το βγάζεις είναι εκπεδευτικο Εγώ της το δίνω χορις καλαμάκι μόνο και μόνο για να μάθει να το κρατάει και να το βάζει στο στωμα της χορις νερό μέχρι στιγμής ....  Κορίτσια εμείς αύριο κάνουμε εισαγωγή και στο πορτοκαλί 🥰

On 30/3/2023 at 1:32 ΜΜ, Melie είπε:

Εμένα μπορώ να πω ότι πιο εύκολα δέχτηκε το φαγητό, πάρα το νερό. Στην αρχή, για τουλάχιστον μια εβδομάδα, δεν ήθελε να πίνει καθόλου. Είχα απογοητευτεί. Μετά η πεθερά μου άρχισε να του δίνει με το κουταλάκι, κι έπινε 5 κουταλάκια περίπου μετά από κάθε γεύμα. Σιγά σιγά, (έχουμε 2 μήνες περίπου που ξεκινήσαμε φαγητό) ξαναδοκίμασα με το ποτηράκι.

Τώρα πίνει κανονικά. Του δίνω εγώ, αλλά τον αφήνω με το άδειο να κάνει την κίνηση και μόνος του. Μπορεί να του βάλω και μια μικροποσότητα μέσα για να παίξει. Αλλά κανονικά όχι, γιατί θα κάνε κουράγιοι μπάνιο, πάρα θα πιεί!

Όταν ζεστάνει ο καιρός, θα αρχίσουμε τα πλιτς πλατς με το νερό σε διάφορα δοχεία, από ποτήρι, μέχρι λεκάνη και πισινούλα.

Ναι η αλήθεια είναι πως ούτε και εμένα πίνει νερό ίσα ίσα ελάχιστο   και ο παιδίατρος Μ είπε να μην ανχοθω αν δεν πίνει στην αρχή  είναι φυσιολογικό θα μάθει σιγά σιγά ......και εγώ αυτό κάνω της δίνω το ποτήρακι να μαθαίνει νΤο πιάνει 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μικρή Μ εχθές εκλεγε όταν έκανε💩 μαλον την πυραξε η μπανάνα π κάνει δυσκιλιοτητα σπίτι ξέρω   κ δεν βάζω πολύ από την μισή βάζω το μισό ...σφυγκοταν η καημένη κ κοκινιζει κ εκλέγε την λυπήθηκα τόσο πολύ ώσπου της έβγαλα την πάνα της έκανα πίσω τα ποδαράκια κ ετσι κατάφερε ν κάνει κιαλα...αλλά πάλι εκλεγε η ψυχούλα μ😟 ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια η μικρή Μ εχθές εκλεγε όταν έκανε💩 μαλον την πυραξε η μπανάνα π κάνει δυσκιλιοτητα σπίτι ξέρω   κ δεν βάζω πολύ από την μισή βάζω το μισό ...σφυγκοταν η καημένη κ κοκινιζει κ εκλέγε την λυπήθηκα τόσο πολύ ώσπου της έβγαλα την πάνα της έκανα πίσω τα ποδαράκια κ ετσι κατάφερε ν κάνει κιαλα...αλλά πάλι εκλεγε η ψυχούλα μ😟 ...

Η μπανάνα δε πρέπει να είναι ούτε άγουρη, ούτε παραγινομένη για να μη προκαλεί δυσκοιλιότητα. Εγώ βάζω στη φρουτόκρεμα 1 κ.σ βρώμη. Βοηθαει πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Η μπανάνα δε πρέπει να είναι ούτε άγουρη, ούτε παραγινομένη για να μη προκαλεί δυσκοιλιότητα. Εγώ βάζω στη φρουτόκρεμα 1 κ.σ βρώμη. Βοηθαει πολυ

έτσι της τη βάζω την μπανάνα ούτε άγουρη ούτε πολύ γινομενη ....θα έβαζα βρώμη αλλά τώρα ξεκινήσαμε στέρεες δεν έχει κάνει εισαγωγή στα δημητριακά ακόμα μας τα έχει μόλις κλείσουμε τον έκτο μήνα 😬

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Dimitra97 είπε:

έτσι της τη βάζω την μπανάνα ούτε άγουρη ούτε πολύ γινομενη ....θα έβαζα βρώμη αλλά τώρα ξεκινήσαμε στέρεες δεν έχει κάνει εισαγωγή στα δημητριακά ακόμα μας τα έχει μόλις κλείσουμε τον έκτο μήνα 😬

Μπορείς να βάζεις λίγο περισσότερο αχλάδι μέσα που βοηθάει περισσότερο και μια φορά την ημέρα να της δίνεις 50   ml  χαμομήλι βρεφικό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , Matina87 είπε:

Μπορείς να βάζεις λίγο περισσότερο αχλάδι μέσα που βοηθάει περισσότερο και μια φορά την ημέρα να της δίνεις 50   ml  χαμομήλι βρεφικό..

Ευχαριστώ  ❤️ ελπίζω να της περάσει 

Link to comment
Share on other sites

να μην συνδυαζεις μηλο με μπανανα.αν της δημιουργει μεγαλο θεμα εγω θα την εβγαζα τελειως

εκτος απο το αχλαδι βοηθαει κ το αβοκαντο,το ακτινιδιο κ τα δαμασκηνα.σιγουρα κ η βρωμη για πιο μετα.οπως κ το μηλο βρασμενο αν δ της καθεται καλα

χαμομηλι προσωπικα δ θα εδινα.νερακι οσο πινει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια η μικρή Μ εχθές εκλεγε όταν έκανε💩 μαλον την πυραξε η μπανάνα π κάνει δυσκιλιοτητα σπίτι ξέρω   κ δεν βάζω πολύ από την μισή βάζω το μισό ...σφυγκοταν η καημένη κ κοκινιζει κ εκλέγε την λυπήθηκα τόσο πολύ ώσπου της έβγαλα την πάνα της έκανα πίσω τα ποδαράκια κ ετσι κατάφερε ν κάνει κιαλα...αλλά πάλι εκλεγε η ψυχούλα μ😟 ...

Μην ανησυχείς είναι παροδικό. Σχεδόν ολα τα μωράκια όταν ξεκινάνε τροφές έχουν δυσκοιλιότητα. 

3 φρούτα βοηθάνε πολύ : σύκα, δαμάσκηνα και ακτινίδια! Προσοχή όχι και τα 3 μαζί γιατί μετά θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα!!

Ακτινίδια είναι και της εποχής τώρα, τα άλλα 2 μπορείς να τα βάζεις στην φρούτοκρέμα και αποξηραμένα η σε μορφή σπιτικής μαρμελάδας ( εννοείται χωρίς ζάχαρη υπάρχουν πολλές στα βιολογικά)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

 

 

1 ώρα πρίν, vikib είπε:

να μην συνδυαζεις μηλο με μπανανα.αν της δημιουργει μεγαλο θεμα εγω θα την εβγαζα τελειως

εκτος απο το αχλαδι βοηθαει κ το αβοκαντο,το ακτινιδιο κ τα δαμασκηνα.σιγουρα κ η βρωμη για πιο μετα.οπως κ το μηλο βρασμενο αν δ της καθεται καλα

χαμομηλι προσωπικα δ θα εδινα.νερακι οσο πινει

Δημιουργει κ το μήλο δυσκιλιοτητα ε🤔 δεν τ ήξερα...σήμερα της έδωσα αβοκάντο κ αχλάδι ελπίζω ν την βοηθήσει

πρίν από 12 λεπτά , Sissaki89 είπε:

Μην ανησυχείς είναι παροδικό. Σχεδόν ολα τα μωράκια όταν ξεκινάνε τροφές έχουν δυσκοιλιότητα. 

3 φρούτα βοηθάνε πολύ : σύκα, δαμάσκηνα και ακτινίδια! Προσοχή όχι και τα 3 μαζί γιατί μετά θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα!!

Ακτινίδια είναι και της εποχής τώρα, τα άλλα 2 μπορείς να τα βάζεις στην φρούτοκρέμα και αποξηραμένα η σε μορφή σπιτικής μαρμελάδας ( εννοείται χωρίς ζάχαρη υπάρχουν πολλές στα βιολογικά)

Ακτινίδιο θ της δώσω σίγουρα κορίτσια αλλά Μ είπε ο παιδίατρος χορις τα σπορακια. Γτ μπορεί ν την πυραξουν σύκο πάλι Μ είπε όχι  😬...ίσως επειδή δεν έχει κλήσει καν τον έκτο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

έτσι της τη βάζω την μπανάνα ούτε άγουρη ούτε πολύ γινομενη ....θα έβαζα βρώμη αλλά τώρα ξεκινήσαμε στέρεες δεν έχει κάνει εισαγωγή στα δημητριακά ακόμα μας τα έχει μόλις κλείσουμε τον έκτο μήνα 😬

Οταν σας δωσει το οκ ο γιατρος, δοκιμασε το

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...