Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Ο πολιτισμός των χόμπιτ στην Ινδονησία

xompit4.jpg

Μία ομάδα που αποτελείται από Αυστραλούς και Ινδονήσιους αρχαιολόγους, ανακάλυψε στην Ινδονησία ένα ον που μπορεί και να είναι νέο ανθρώπινο είδος.

Τότε είχαν υποστηρίξει ότι πρόκειται για ένα μεγάλο τμήμα της θεωρίας της Εξέλιξης που μέχρι τώρα δεν το γνωρίζαμε, και είχαν εστιάσει σε ένα βασικό ερώτημα: θα μπορούσε να είναι ένα χόμπιτ; Και από εκεί και πέρα, υπάρχουν και άλλα ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν.

Για παράδειγμα, αν τελικά πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις στην ανθρώπινη ιστορία; Ή μήπως κάνουν ένα μεγάλο λάθος; Αν οι σκέψεις τους σχετικά με το εύρημα είναι λανθασμένες, τότε οι καριέρες τους όχι απλώς διακυβεύονται, αλλά ενδέχεται να έχουν τελειώσει.

Οι πρώτες εικόνες της ανθρώπινης ιστορίας, σε βράχους της Αυστραλίας;

Η εκπληκτική τέχνη που βρέθηκε σε βράχους της Αυστραλίας και είχε δημιουργηθεί από τους πρωτανθρώπους οδήγησε τους ερευνητές να ταξιδέψουν μέχρι εκεί. Το ταξίδι τους άρχισε από την περιοχή Κίμπερλεϊ Ράνγκες, καθώς εκεί βρίσκονται οι πρώτες εικόνες που έχουν δημιουργηθεί παγκοσμίως στην ανθρώπινη ιστορία, και χρονολογούνται περίπου 30.000 χρόνια πριν.

Ο Μάικ Μόργουντ, ο οποίος είναι επικεφαλής αρχαιολόγος της αποστολής δίνει αρχικά την ακόλουθη διευκρίνιση: «Δεν μπορούμε να δούμε με απόλυτη ακρίβεια τι βρίσκεται κάτω από το έδαφος. Παρατηρούμε μόνο ένα τμήμα, ενώ αυτό που βρισκόταν από κάτω πλέον δεν έχει διατηρηθεί τόσο καλά ώστε να είμαστε σε θέση να το μελετήσουμε. Είναι σημαντικό να κάνουμε την σύνδεση για να καταλάβουμε τι απεικόνιζε αυτός ο πολιτισμός. Πότε ήρθαν εδώ αυτοί οι άνθρωποι; Ποια ήταν η καταγωγή τους; Ποιοι ήταν; Και όταν πια μετακινήθηκαν προς τα παράλια, ποια κατεύθυνση ακολούθησαν στη συνέχεια;»

Το νησί Φλόρες της Ινδονησίας

800px-Flores_Topography.png Έτσι, οι ερευνητές ήθελαν να ακολουθήσουν την μετέπειτα πορεία αυτού του πολιτισμού, αλλά προέκυψε ένα πρόβλημα: σε κοντινή απόσταση από το σημείο που βρίσκονταν, μεταξύ των ακτών της Αυστραλίας και των παραλίων της Ινδονησίας, υπάρχει ένα νησί πάνω στο οποίο βρίσκεται ένα ενεργό ηφαίστειο το οποίο αποτελούσε εμπόδιο για εκείνους.

Στο νησί Φλόρες της Ινδονησίας βρήκαν στοιχεία για τις εξερευνήσεις τους. Δεν μιλάμε μόνο για πολύ παλιά οστά ελεφάντων, αλλά για στοιχεία που υποδήλωναν πως στην συγκεκριμένη περιοχή υπήρχε στο παρελθόν μία διαφορετική παρουσία. Θα μπορούσαν να ζούνε χόμπιτ εκεί;

Μάικ Μόργουντ: «Αυτό που υποψιαζόμασταν ήταν πως υπήρχε ένας άλλος πολιτισμός στο νησί Φλόρες πριν από τουλάχιστον 7.000 χρόνια. Η πρώτη μου εκτίμηση ήταν πως θα επρόκειτο για την πιο σημαντική ανακάλυψη που είχα κάνει κατά τη διάρκεια της 30ετούς καριέρας μου.»

Το νησί Φλόρες για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είχε αποσπάσει καθόλου την προσοχή του υπόλοιπου κόσμου. Βρίσκεται στις ασιατικές ακτές. Είναι μία περιοχή πλούσια σε βλάστηση πλησίον της νοητής γραμμής που ενώνει Αυστραλία και Ασία όπου και σχηματίζονται πολλά ρεύματα. Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει κατοικήσει σε αυτό το νησί εδώ και 15.000 χρόνια, ενώ το μυστήριο που καλύπτει την συγκεκριμένη περιοχή έχει τις ρίζες του 1.000.000 χρόνια πριν.

Έχουμε ελάχιστα στοιχεία στη διάθεσή μας για τον πολιτισμό που υπήρχε εκεί πριν από τουλάχιστον 15.000 χρόνια. Οι επιστήμονες που πήγαν στην Ινδονησία ήθελαν να συλλέξουν περισσότερες πληροφορίες, και έτσι, βρέθηκαν μέσα στην πυκνή βλάστηση για να κατανοήσουν και τις συνήθειες των περίοικων.

Μετά από τις πρώτες παρατηρήσεις, για να συνεχίσει τις προσπάθειές της η ερευνητική ομάδα έπρεπε να μπει στα έγκατα της Γης ώστε να βρουν τα πολιτισμικά και επιστημονικά στοιχεία που τους ήταν απαραίτητα. Κανένας δεν μπορούσε να αναλογιστεί τότε ούτε και οι τωρινοί κάτοικοι της περιοχής τι ακριβώς θα ανακάλυπταν στην συνέχεια. Με τα κατάλληλα εργαλεία και με τη βοήθεια των περίοικων έμπαιναν όλο και πιο βαθιά στη Γη και απίστευτες ποσότητες χώματος μεταφέρονταν στην επιφάνεια για να συνεχίσουν.

Δυο χρόνια έψαχναν κάτω από τη Γη!

xompit3.jpg

Η προσπάθεια και η επιμονή τους δικαιώθηκαν ανακαλύπτοντας σταδιακά και άλλα μικροσκοπικά οστά. Όμως, λόγω του οικονομικού κόστους αλλά και του χρόνου που είχαν διαθέσει (που ξεπερνούσε τα δύο χρόνια) κάποια μέλη της αποστολής έπρεπε να επιστρέψουν στην πατρίδα τους – μεταξύ των οποίων ήταν και ο Μόργουντ -. Από αυτό το σημείο και έπειτα, συμμετείχαν κυρίως οι επιστήμονες της Ινδονησίας.

Ο Μόργουντ έφυγε προσωρινά από την Ινδονησία γιατί είχε κάποιες άλλες επαγγελματικές υποχρεώσεις, βρισκόταν όμως σε συνεχή επικοινωνία με τα μέλη της ομάδας του. Η ειρωνεία της τύχης είναι ότι αναχώρησε από την Ινδονησία λίγες μέρες πριν τη μεγάλη ανακάλυψη.

Μάικ Μόργουντ: «Κάθε βράδυ μιλούσα τηλεφωνικά με τα μέλη της αποστολής που είχαν μείνει στην περιοχή για να συνεχίσουν τις έρευνες. Λίγες μέρες αφού είχα φύγει τους άκουσα που ήταν πολύ ενθουσιασμένοι. Είχαμε βρει πλέον τον σκελετό ενός παιδιού για τον οποίο ήμασταν 100% σίγουροι ότι δεν ανήκε στο σύγχρονο ανθρώπινο είδος. Ακόμη και μόνο από το σχήμα του κρανίου μπορούσε κάποιος να αντιληφθεί τη διαφορά. Αρχικά σκέφθηκα πως επρόκειτο για το σκελετό ενός πεντάχρονου παιδιού, δεν μπορούσα να φανταστώ το αποτέλεσμα που θα προέκυπτε από τις εξετάσεις στο εργαστήριο.»

Είχανε βρει έναν σκελετό μεγάλης αρχαιολογικής σημασίας. Ήταν μεν μικρός, αλλά τελικά δεν ανήκε σε κάποιο παιδί. Επρόκειτο για τον σκελετό μίας γυναίκας που έζησε τουλάχιστον 17.000 χρόνια πριν, είχε ένα μέτρο ύψος, και οι ερευνητές ευελπιστούσαν ότι είχαν ανακαλύψει το πρώτο χόμπιτ!

Τι έδειξαν οι εργαστηριακές έρευνες στο σκελετό χόμπιτ

xompit5.jpg Τα ευρήματα στάλθηκαν στο εργαστήριο του Πανεπιστημίου New England στην Αυστραλία, και τις εξετάσεις ανέλαβε ο Καθηγητής Παλαιοντολογίας Πίτερ Μπράουν. Για πρώτη φορά στην καριέρα του όμως θα αναλάμβανε να μελετήσει το σκελετό ενός χόμπιτ. Δεν δίστασε να προχωρήσει στις ακόλουθες δηλώσεις:

«Ο σκελετός που βρέθηκε ήταν εντελώς διαφορετικός από τον σκελετό του σύγχρονου ανθρώπου. Καθώς μελετούσα τον νέο τύπο ανθρωποειδούς μαζί με τους συναδέλφους μου, κάναμε συνεχείς μετρήσεις, αλλά κάθε φορά νιώθαμε την ίδια έκπληξη όταν αναλογιζόμασταν το μέγεθος του κρανίου (είχε το μέγεθος του κρανίου ενός νεογέννητου μωρού, περίπου το 1/3 του κρανίου του σύγχρονου ανθρώπου). Συγκρίναμε το κρανίο του χόμπιτ με το πιο παλιό ανθρώπινο κρανίο που έχει βρεθεί και χρονολογείται πριν 2 εκατομμύρια χρόνια, και είχαν σημαντικές διαφορές ως προς το μέγεθός τους.»

xompit2.jpg

Η ανακάλυψη έχρηζε περισσότερης έρευνας, που έγινε στο Πανεπιστήμιο Βόλενγκογκ της Αυστραλίας. Εκεί τέθηκε επικεφαλής ο Μπερτ Ρόμπερτς, ειδικός στη μελέτη παλαιοανθρωπολογικών ευρημάτων, ο οποίος ανέφερε: «Βάσει της ειδικότητάς μου μπορώ να χρονολογώ με ακρίβεια ευρήματα πολύ παλιών εποχών. Έτσι προσπαθήσαμε να χρονολογήσουμε και τον συγκεκριμένο σκελετό. Τα δεδομένα που προέκυψαν μας παρέπεμπαν 30.000 χρόνια πριν. Το εκπληκτικό ήταν πως προέκυπτε ότι τα χόμπιτ υπήρχαν σε μία εποχή όπου ήδη υπήρχε στη Γη ο σύγχρονος άνθρωπος.».

Σκελετός ετών 18.000!

Πλέον χρειαζόταν η εκτίμηση, ενός Παλαιοανθρωπολόγου, που ήταν τελικά ο Ralph Holloway, ο οποίος προσπάθησε να εκτιμήσει ποια ήταν η σχέση των ευρημάτων με τη θεωρία της Εξέλιξης. Ralph Holloway: «Το μέγεθος του κρανίου των χόμπιτ είναι πολύ μικρότερο από του χόμο σάπιενς. Το εύρημα δεν συνάδει με τη Θεωρία της Εξέλιξης.»

Στη συνέχεια, προχώρησαν σε ραδιοχρονολόγηση με τη βοήθεια του ειδικού στη Γεωχρονολόγηση Chris Turney, ο οποίος έμεινε έκπληκτος όταν ανακάλυψε ότι ο σκελετός χρονολογούνταν τουλάχιστον 18.000 χρόνια πριν, που σημαίνει ότι αυτό το είδος ανθρώπων συνυπήρχε στον κόσμο μαζί με τον σύγχρονο άνθρωπο. Προκειμένου να είναι βέβαιοι για το συμπέρασμα στο ��ποίο κατέληξαν, ζήτησαν την συνδρομή ενός άλλου τμήματος Παλιοανθρωπολογίας στην Ινδονησία, όπου μετά από μελέτες ενός μήνα , ανακοίνωσαν το ίδιο συμπέρασμα.

http://aneksigita-fainomena.blogspot.gr/2013/07/blog-post_20.html


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρέθηκε νεκροταφείο με 17 βαμπίρ!

vampire2_535_355.jpg

Εργάτες ανακάλυψαν τους τάφους των “βαμπίρ” ΦΩΤΟ REUTERS

Το νεκροταφείο εντοπίστηκε στην Πολωνία κατά τη διάρκεια εργασιών για την κατασκευή ενός δρόμου. Οι εργάτες ανακάλυψαν αρχικά τέσσερις σκελετούς βαμπίρ ενώ όταν κλήθηκαν στην περιοχή οι αρχαιολόγοι ήρθαν στο φως οι σκελετοί άλλων δεκατριών...

Οι εργάτες ανακάλυψαν ανθρώπινους σκελετούς θαμμένους με τα κρανία κομμένα και τοποθετημένα ανάμεσα στα γόνατα ή τα χέρια. Με τον τρόπο αυτό στο μεσαίωνα θάβονταν όσοι θεωρούνταν βαμπιρ. Ήταν ένα ... μέτρο των ζωντανών για να αποτρέψουν τη νεκρανάσταση των ... βρικολάκων.

vampire.jpg

Το κρανίο τοποθετημένο ανάμεσα στα πόδια. Ένδειξη ότι ο άνθρωπος θεωρούνταν “βαμπίρ” ΦΩΤΟ REUTERS

Η μακάβρια ανακάλυψη έγινε πριν λίγες εβδομάδες. Από τότε οι αρχαιολόγοι που έχουν προσδιορίσει τους τάφους μεταξύ του 15ου και του 16ου αιώνα προσπαθούν να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα. Στην περιοχή βρέθηκε και μια αγχόνη που παραπέμπει ακόμη και σε εκτελέσεις ατόμων, ωστόσο στα ίδια τα πτώματα δεν βρέθηκε σχεδόν κανένα στοιχείο. Ούτε υπολείμματα ρούχων, ούτε καν κουμπιά ή κάποιο άλλο αντικείμενο που να βοηθάει στις έρευνες.

Οι μύθοι για τους βρικόλακες πάντως ήταν στην κορύφωσή τους τον 15ο και τον 16ο αιώνα. Ήταν μια περίοδος που πολλοί άνθρωποι κατηγορήθηκαν και ίσως οι 17 νεκροί της Πολωνίας ήταν θύματα αυτού του παροξυσμού.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=222724&catid=7


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκλονίζει το νέο θαυμα του Αγίου Ιωάννη του Ρώσσου. Διαβαστε Διαδώστε!!!

agios_iwannis_o_rwsos.jpg

Το θαύμα του ασθενούς που συγκλονίζει. Δύο ώρες περίπου προσευχόταν κλαίγοντας ο κ. Κωνσταντίνος Πολυχρονίου, ανώτερος κρατικός υπάλληλος μπροστά στη Λάρνακα του Οσίου Ρώσου.

Φορούσε πιζάμες και ένα ταξί τον περίμενε στην Βορεινή πύλη της Εκκλησίας. Όταν τελείωσε τη μυστική του συνομιλία με τον Όσιο, ξεκίνησε με αργά βήματα, σέρνοντας τις παντόφλες στο δάπεδο και προχωρούσε προς την έξοδο.

Τον σταμάτησε ένας ιερέας της μονής και τον ρώτησε γιατί έκλαιγε τόση ώρα, γιατί δεν ήταν ντυμένος κανονικά και ήρθε στην εκκλησία με πιζάμες και αν...

επιθυμούσε να του έδινε δωμάτιο στον ξενώνα να αναπαυθεί για λίγο αν το είχε ανάγκη.

- Όχι πάτερ, απάντησε και συνέχισε, με ξεκούρασε για πολλά χρόνια ο Άγιος, αυτός, ο μεγάλος και θαυματουργός γιατρός που υπηρετείτε. Σήμερα το πρωί στον «Ευαγγελισμό», στο Νοσοκομείο, ήρθε η γυναίκα μου να με δει. Έχει περάσει δεκαετία και πλέον να σταθώ όρθιος όπως με βλέπετε τώρα. Μία χρόνια πάθηση του νευρικού συστήματος και μία αρρώστια που είχα περάσει μου έφεραν αναπηρία τόση που έχασα τη θέση μου, πήρα πρόωρα σύνταξη και οδηγήθηκα στα Νοσοκομεία γιατί μετά το δεύτερο χρόνο είχα πάνω από 80% παράλυση των κάτω άκρων.

Ή παράλυση, η κακή ψυχολογική κατάσταση, η πρόωρη έξοδος μου από τη δραστηριότητα της ζωής με οδηγούσαν σε μαρασμό, σχεδόν στο θάνατο. Σήμερα, λοιπόν, το πρωί η γυναίκα μου ήρθε στο Νοσοκομείο, με βρήκε να κοιμάμαι, δεν με ξύπνησε, παρά κάθισε δίπλα στο κρεβάτι μου σε μια καρέκλα. Για λίγα δευτερόλεπτα την πήρε ο ύπνος.

Βλέπει στο όνειρο της ότι, στο διπλανό θάλαμο γινόταν επισκεπτήριο γιατρών. Ανάμεσα τους ήταν ένας άγνωστος ξένος γιατρός. Τον πλησιάζει η γυναίκα μου και του λέει: Γιατρέ μου, είστε ξένος; Σας βλέπω για πρώτη φορά στο Νοσοκομείο. Σας παρακαλώ στο διπλανό θάλαμο έχω τον άνδρα μου πάνω από δέκα χρόνια παράλυτο. Οι γιατροί μου έχουν πει την αλήθεια, ότι χάνω το σύντροφο μου. Χάνω το στήριγμα μου. Θα πεθάνει ο σύζυγος μου. Ελάτε, γιατρέ μου, να τον δείτε, να του δώσετε κουράγιο, να μας πείτε κάτι και σεις.

- Πήγαινε, κυρία μου, περίμενε και θα δω και το σύζυγο σου. Ναι, γιατρέ μου, πέστε μου το όνομα σας, να σας περιμένω… - Ιωάννης Ρώσος, της απαντά. Ξυπνάει, πετιέται από το κάθισμα της. Με βλέπει που προσπαθώ μόνος μου, στηριγμένος στους αγκώνες μου, να σηκωθώ. Βοήθησε με, γυναίκα, της λέγω, κάποιος με κρατάει άπʼ τις μασχάλες και με σηκώνει, βοήθησε και συ… Σηκώθηκα, πάτησα στο έδαφος, όταν τα κλάματα της γυναίκας μου είχαν φέρει γύρω μας γιατρούς και βοηθητικό προσωπικό.

Ό υπεύθυνος γιατρός του τμήματος, ένας πιστός χριστιανός, συγκλονίζεται από τη διήγηση της συζύγου μου και προτρέπει: Κύριε Πολυχρονίου όπως είσαι, μη ζητάς, να αλλάξεις τις πιζάμες σου, φύγετε, πάρτε ταξί στην είσοδο του Νοσοκομείου και πηγαίνετε στο Πνευματικό θεραπευτήριο, στην Εκκλησία του Αγίου Ιωάννου του Ρώσου, που είναι στην κ

αταπράσινη κοιλάδα του Προκοπίου της Ευβοίας, όπου και ολόκληρο το ιερό του Λείψανο. Πηγαίνετε, πέστε το μεγάλο σας ευχαριστώ και γυρίστε για το εξιτήριο που αυτή τη φορά –σπάνια βέβαια– το υπογράφει όχι γιατρός αλλά ένας “Άγιος! Και σαν χριστιανός και σαν επιστήμονας ό,τι είπα το πιστεύω. Πάνω από την επιστήμη μας είναι η παντοδυναμία του Θεού και των Αγίων του. Αυτά μας είπε, Πάτερ. Αυτά … Δώστε μας και σεις την ευλογία σας.

Αυτά είπε, αυτά είδαμε από τον ευλογημένο αυτό άνθρωπο που με τα κλάματα του (οι άνδρες για να κλάψουν πρέπει κάτι το πολύ σοβαρό να συμβαίνει) έλεγε στον Άγιο εκείνο το «ευχαριστώ» που είναι πρόθυμοι να το πουν όσοι άρρωστοι στα Νοσοκομεία, στα παντός είδους Νοσηλευτικά Ιδρύματα και Άσυλα ανιάτων περιμένουν κάποιον Άγγελο, κάποιον Άγιο, τον Ίδιο τον Κύριο να ταράξει τα νερά για να μπουν σʼ αυτό το μυστήριο που λέγεται θαυματουργική θεραπεία, που όντως γίνεται κατά καιρούς σε ασθενείς που ο Θεός επιλέγει με τα δικά του κριτήρια, σχεδόν άγνωστα σε μάς.

πηγηΠΗΓΗ

Από το periergaa

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ…Η ιστορία που ακολουθεί πρόκειται για ένα αληθινό περιστατικό…

1.jpg

Που συνέβη στόν γνωστό συγγραφέα καί αγιογράφο, Φώτη Κόντογλου…

«Ένα βράδυ, τήν Δευτέρα τού Πάσχα, τού έτους 1964… , περασμένα μεσάνυχτα, λίγο πρίν κοιμηθώ, βγήκα στο μικρό περιβολάκι που έχουμε πίσω από το σπίτι μας, και στάθηκα γιά λίγο, κοιτάζοντας τον σκοτεινό ουρανό με τ΄ άστρα.

Ένας αγιασμένος γέροντας, μου είχε πεί μια φορά, πως γύρω από αυτές τις ώρες ανοίγουν τα ουράνια…

Θα στεκόμουνα εκεί πέρα μονάχος ως το ξημέρωμα. Σαν να μην είχα σώμα, μήτε κανένα δεσμό με τη γή. Αλλά συλλογίστηκα μήπως ξυπνήσει κανένας μέσα στο σπίτι και ανησυχήσουνε που έλειπα, και γιʼ αυτό μπήκα μέσα και ξάπλωσα.

Δε με είχε θολώσει καλά – καλά ο ύπνος, δεν ξέρω αν ήμουνα ξυπνητός ή κοιμισμένος, και βλέπω μπροστά μου έναν άνθρωπο με αλλόκοτη όψη.

Ήτανε κατακίτρινος, σαν πεθαμένος, μα τα μάτια του ήτανε ανοιχτά και μέ έβλεπε τρομαγμένος. Τό πρόσωπο του ήτανε σαν μάσκα, σαν μούμια, με το πετσί του σάν γυαλιστερό, μαυροκίτρινο, και κολλημένο στο νεκροκέφαλο με όλα τα βαθουλώματα. Κοντανάσαινε σαν λαχανιασμένος.

Στό ένα χέρι του βαστούσε κάποιο παράξενο πράγμα, που δεν κατάλαβα τι ήτανε, και με τʼ άλλο έσφιγγε το στήθος του, λές και πονούσε.

Εκείνο το πλάσμα μʼ έκανε νʼ ανατριχιάσω. Τό κοίταζα, και με κοίταζε, δίχως να μιλήσει, σαν να περίμενε να το γνωρίσω. Και στʼ αλήθεια, μʼ όλο που ήτανε τόσο αλλόκοτο, σαν να μου είπε μια φωνή στό μυαλό μου:

–Είναι ο τάδε …

Μόλις άκουσα τη φωνή, τον γνώρισα ποιός ήτανε. Τότε κι εκείνος άνοιξε το στόμα του κι αναστέναξε. Μα η φωνή του σαν να ερχότανε από πολύ μακριά, σα να ʽβγαινε από κανένα βαθύ πηγάδι.

Έβλεπα πως βρισκότανε σε μια μεγάλη αγωνία. Τα χέρια του, τα πόδια του, τα μάτια του, όλα φανερώνανε πως βασανιζότανε. Απάνω στην απελπισία μου, πήγα κοντά του να τον βοηθήσω, μα εκείνος μου έκανε νόημα με το χέρι του να σταματήσω, νά μή πλησιάσω…

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ…

Άρχισε να βογκάει, με τέτοιον τρόπο, που πάγωσα. Έπειτα μου λέγει:

« Δεν ήρθα, αλλά με ” στείλανε…” Εδώ, ολοένα τρέμω! Βρίσκομαι σε μεγάλη ζάλη. Παρακάλεσε τον Θεό να με λυπηθεί. Θέλω να πεθάνω, μα δεν μπορώ.

Αχ! Όσα έλεγες Φώτη, βγήκαν αληθινά. Θυμάσαι, λίγες μέρες πριν πεθάνω, που ήρθες στο σπίτι μου και μιλούσες για θρησκευτικά; Ήτανε και δύο άλλοι φίλοι μου, άπιστοι κι αυτοί σαν κι εμένα. Εκεί που μιλούσες, εκείνοι χαμογελούσανε…

Σαν έφυγες μού είπανε:

Κρίμα, να έχει τέτοιο μυαλό ό Φώτης, και να πιστεύει στις ανοησίες που πιστεύουνε οι γριές!

Μια άλλη μέρα, σού είχα πεί, όπως και πολλές άλλες φορές:

«Βρε Φώτη, μάζευε λεφτά, θα πεθάνεις στην ψάθα. Βλέπεις εγώ, πόσα λεφτά έχω, και πάλι θέλω κι άλλα». Τότε μου είπες:

« Έχεις κάνει συμβόλαιο με τόν Χάρο πως θα ζήσεις τόσα χρόνια που θέλεις, για να καλοπεράσεις στα γηρατειά σου; »

Σου λέγω εγώ: « Θα δεις πόσο χρονών θα πάγω! Τώρα είμαι εβδομηνταπέντε. Θα περάσω τα εκατό. Έχω εξασφαλίσει τα παιδιά μου, ο γιος μου βγάζει λεφτά πολλά, την κόρη μου την πάντρεψα μʼ έναν πλούσιο από την Αβησσυνία, εγώ κι η γυναίκα μου έχουμε και παραέχουμε…

Όχι σαν κι εσένα, που ακούς αυτά που λένε οι παπάδες…

” Χριστιανά τα τέλη της ζωής ημών “. Τι θα βγάλεις από τα ” Χριστιανά τέλη”; Λεφτά, παρά, να έχεις στην τσέπη σου, και μη σε μέλει. Εγώ να δώσω ελεημοσύνη; Και γιατί έκανε φτωχούς ο πολυεύσπλαχνος Θεός σας; Για να τους τρέφω εγώ; Αμ βάζουνε εσάς και ταΐζετε τους τεμπέληδες, για να πάτε στον Παράδεισο… Χά ! Χά !

Εγώ ξέρεις πως είμαι γιός παπά, και τα γνωρίζω καλά αυτά τα κόλπα. Μα να τα πιστεύουνε αυτά οι μικρόμυαλοι. Όχι όμως κι εσύ Φώτη μου, που έχεις τέτοια σπουδή, και να πας χαμένος. Εσύ, όπως πάς, θα πεθάνεις πριν από μένα, θα πάρεις στον λαιμό σου και την οικογενειά σου.

Μα εγώ, σου λέγω και σου υπογράφω, σαν γιατρός που είμαι, πως θα ζήσω εκατόν δέκα χρόνια!…».

Λέγοντας αυτά, στριφογύριζε από δώ κι από κει, σαν να ψηνότανε σε καμμιά σχάρα, βγάζοντας κάτι μουγκρίσματα από το στόμα του: « Αχ! Αχ! Ωχ! …”

Ησύχασε για λίγο και ξαναείπε:

« Αυτά έλεγα, μα σε λίγες μέρες πέθανα! Πέθανα, κι έχασα το στοίχημα!

Τι ταραχή! Τι τρομάρα τράβηξα! Σαστισμένος, μια βούλιαζα και μια ανέβαινα απάνω και φώναζα:

Έλεος! Έλεος !

Μα κανένας δε μʼ άκουγε. Ένα ρεύμα με κλωθογύριζε σαν να ήμουνα κανένα ψόφιο ποντίκι. Τι τράβηξα ως τα τώρα, και τι τραβώ. Τι αγωνία είναι αυτή! Όλα όσα έλεγες βγήκαν αληθινά. Το κέρδισες το στοίχημα!

Εγώ, τότε, που βρισκόμουνα στον κόσμο που ζεις, ήμουνα ο έξυπνος. Ήμουνα γιατρός, κι είχα μάθει να μιλώ και να μʼ ακούνε όλοι, να κοροϊδεύω την θρησκεία, να συζητώ για χειροπιαστά πράγματα…

ΕΚΕΙ ΕΣΤΙ, Ο ΒΡΥΓΜΟΣ ΤΩΝ ΟΔΟΝΤΩΝ… ( Ματθ. ιγ΄ 42 )

Τώρα όμως βλέπω πως χειροπιαστά είναι εκείνα που τα έλεγα τότε παραμύθια και χαρτοφάναρα. Χειροπιαστή είναι η αγωνία που βρίσκομαι.

Άχ! Τούτος θα είναι ο σκώληξ ο ακοίμητος, τούτος θα είναι ο βρυγμός των οδόντων…»

Απάνω σʼ αυτά, χάθηκε από τα μάτια μου, κι άκουγα μονάχα τα βογγητά του, που κι εκείνα σβήσανε σιγά – σιγά. Με πήρε λίγο ο ύπνος, μα σε μια στιγμή, κατάλαβα να με σπρώχνει ένα παγωμένο χέρι. Άνοιξα τα μάτια μου, και τον βλέπω πάλι μπροστά μου. Τούτη την φορά ήτανε ακόμα πιο φριχτός και πιο μικρόσωμος. Είχε γίνει ίσαμε ένα μικρό παιδάκι, μʼ ένα μεγάλο γέρικο κεφάλι, που το κουνούσε πέρα δώθε.

Άνοιξε το στόμα του και μου είπε:

«Σε λίγη ώρα θα ξημερώσει και θα ʽρθουνε να με πάρουνε, εκείνοι που με στείλανε…» Του λέγω:

« Ποιοί σε στείλανε»;

Είπε κάτι μπερδεμένα λόγια δίχως να καταλάβω τίποτα. Ύστερα μου λέγει:

« Εκεί που βρίσκομαι, είναι κι άλλοι πολλοί από εκείνους που σε περιπαίζανε για την πίστη σου, και τώρα καταλάβανε πως οι εξυπνάδες δεν περνούνε παραπέρα από το νεκροταφείο. Είναι και κάποιοι άλλοι που τους έκανες καλό, κι αυτοί σε κακολογούσανε. Κι όσο τους συγχωρούσες, τόσο αυτοί γίνονταν χειρότεροι.

Γιατί ο πονηρός άνθρωπος αντί να τον κάνει η καλοσύνη να χαίρεται, αυτός πικραίνεται, επειδή τον κάνει να νιώθει τον εαυτόν του νικημένο.

Τούτοι εδώ, βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση από μένα, και δεν μπορούνε να βγούνε από την σκοτεινή φυλακή τους για να έρθουνε να σε βρούνε, όπως έκανα εγώ. Βασανίζονται πολύ σκληρά, γιατί δέρνονται με την μάστιγα της αγάπης, όπως έλεγε ένας άγιος…

»Πόσο αλλιώτικος είναι ο κόσμος από ό,τι τον βλέπαμε! Ανάποδος από την έξυπνη αντίληψη μας. Τώρα καταλάβαμε πως η εξυπνάδα μας ήτανε βλακεία, οι κουβέντες μας πονηρές μικρολογίες, κι οι χαρές μας ψευτιά και απάτη.

»Εσείς που έχετε στην καρδιά σας τον Χριστό, και που για σάς ο λόγος Του είναι αλήθεια, η μοναχή αλήθεια, εσείς κερδίσατε το Μεγάλο Στοίχημα, που μπαίνει ανάμεσα στους πιστούς και στους άπίστους, αυτό το στοίχημα που το έχασα εγώ ο ελεεινός, και χάθηκα, και τρέμω κι αναστενάζω, και δεν βρίσκω ησυχία.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρόμος στο ταξί (Μεταφυσικό φαινόμενο; )

%CE%A4%CE%91%CE%9E%CE%99+-+%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91+-+%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91.jpg ΦΩΤΟ Ο Γεώργιος Γούλιας ήταν ταξιτζής από τη Θεσσαλονίκη και πριν από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο έκανε τακτικά δρομολόγια από

Θεσσαλονίκη στη Κοζάνη. Τότε όποιος είχε λίγα χρήματα προτιμούσε το ταξί από τα σαραβαλιασμένα λεωφορεία. Τις πιο φορές τα ταξί πήγαιναν γεμάτα και γύριζαν άδεια. Μια μέρα που γύριζε άδειος από Κοζάνη μια γριά σε μια στροφή της Καστανιάς τον έκανε νόημα να σταματήσει. Ήταν μαυροφορεμένη και στηριζόταν σε ένα ραβδί. Του έδωσε την εντύπωση ζωντανού σκελετού. Ήταν τόσο αδύνατη που δεν μπορούσε να μιλήσει. Απαντούσε στα ερωτήματά του με νοήματα ή με φωνή τόσο αδύνατη που σχεδόν δεν ακουγόταν. Ο Γούλιας την άνοιξε τη πόρτα και την έβαλε να

καθήσει πίσω. Από το καθρεφτάκι την παρατηρούσε. Η γριά έμενε ακίνητη. Ο ταξιτζής την έκανε ερωτήσεις αλλά εκείνη δεν απαντούσε. Κάποια στιγμή έγειρε στο κάθισμα και ο Γούλιας έπαψε να την ρωτά σκεπόμενος ότι ήταν κουρασμένη και είχε γείρει. Δέκα χιλόμετρα παρακάτω, σε μια στροφή, φρενάρισε απότομα για να αποφύγει ένα φορτηγό. Κοίταξε στο πίσω κάθισμα και είδε πως η γριά έλειπε. Ο ταξιτζής φοβήθηκε μήπως είχε πεταχτεί έξω, σταμάτησε και έψαξε φωνάζονας αλλά χωρίς να βρει τίποτα. Περίμενε αρκετή ώρα στην οποία πέρασαν δύο-τρία αυτοκίνητα κανένα από τα οποία δεν είχε δει τη γριά.

Μηνες μετά γύριζε πάλι αδειανός από Κοζάνη όταν τη ξαναβρήκε στο ίδιο σημείο. Την πήρε και τη ρώτησε τι είχε συμβεί. "Τίποτα", απάντησε εκείνη. Μετά από μισή ώρα πάλι εξαφανίστηκε. Ο ταξιτζής κόντεψε να τρελαθεί. Άλλοι του έλεγαν πως είχε πάρει κάποια τρελή που πηδούσε από το ταξί ή πως ήταν ο ίδιος τρελός. Το Μεγάλο Σάββατο του 1940 γύριζε πάλι αδειανός όταν ξαναείδε τη γριά. Την πήρε, ασφάλισε τις πόρτες και δεν την έχασε από τα μάτια του. Στο σημείο που εξαφανιζόταν την είδε να εξαϋλώνεται : "τα μαύρα της ρούχα έγιναν λευκά, η μορφή της νεανική. Μου έφυγε από τον τρόμο το τιμόνι. Λίγο και θάπεφτα στο γκρεμό. Πως βρήκα το κουράγιο να συγκεντρωθώ και να φρενάρω δεν ξέρω..."

Μόλις σταμάτησε σταυροκοπήθηκε και άρχισε να προσεύχεται δυνατά όταν ένιωσε μια θερμή πνοή και άκουσε ένα τραντατό γέλιο γεμάτο σαρκασμό. Έμαθε ότι στο σημείο εκείνο είχε σκοτωθεί σε τροχαίο μία κοπέλα που γύριζε νύφη στο χωριό της από τη Νεάπολη, έτσι όπως ήταν με το νυφικό της. (Εφημερίδα Βραδυνή 22-06-1950)

Πηγή: Βέμπος Θανάσης, Το Πνεύμα του Χρόνου, εκδόσεις Δαιδάλεος, σελ.632

Από το paranormap

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ

800px-the_majestic_western_ghats_along_the_palakkad_-_coimbatore_hwy_47-700x350.jpg

update 3/9/2013 17:52 Το συγκεκριμένο θέμα ίσως και να είναι απάτη μιας και στην disneyland στις Η.Π.Α. Το δέντρο στην Ινδία σύμφωνα με την ίδια πηγή σήμερα είναι αυτό.

http-inlinethumb55.webshots.com-21238-2332192500104237032S600x600Q85.jpg

Επιπλέον πληροφορίες θα υπάρξουν σύντομα εάν υπάρξουν.

Στην περιοχή Palakkad -Kerala στην Ινδία υπάρχει ένα δέντρο που αποτελεί μυστήριο… Για πολλούς κάποιους καλλιτέχνης το έχει σκαλίσει από πάνω έως κάτω… Για άλλους αυτό το δέντρο υπάρχει εκεί από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, για μερικούς είναι απλά μια τουριστική ατραξιόν και τέλος για λίγους είναι το δέντρο της ζωής…

att264599.jpg

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ηλικία του δέντρου είναι αρκετά μεγάλη…

att264601.jpg

Και ότι πάνω του υπάρχουν σκαλισμένα ζώα που έχουν εξαφανιστεί χιλιάδες χρόνια πριν…

att2646101.jpg

Αλλά και περιέργες φιγούρες….

att2646131.jpg

1a-x-c-life-tree-carving.jpg

Αλήθεια ή ψέμματα, ας πιστέψει ο κάθενας ότι θέλει…

E.O.E.

Από το thesecretrealtruth

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημερα κοριτσια!!εβιρι ταραα http://www.awakengr.com/2013/09/illuminati.html

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Κουφετάκι μου το έχω ξαναδεί το βίντεο, αλλά δε δείχνει από κοντά τις εικόνες και δεν μπορεί να βγάλει νόημα κανείς, γι' αυτό το παράτησα.

Link to comment
Share on other sites

H ερμηνεία του ονόματος “ΙΩΑΝΝΗΣ”

%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg Φωτό:medusaes.page.tl Το όνομα ΙΩΑΝΝΗΣ, είναι θεόσδοτο και έχει την ακόλουθη πνευματική σημασία, γράμμα – γράμμα.

- Το δέκατο τάγμα των δαιμόνων αποστασιοποιήθηκε. Με το Ι (του Ιωάννη) ο καλός Θεός καλύπτει το ανυπάκουο αγγελικό τάγμα που έφυγε, με τους υπάκουους ”ισάγγελους” μοναχούς, τοποθετώντας ως αρχηγό τον Προφήτη και Πρόδρομο.

- Η εβραϊκή αλφαβήτα έχει 22 γράμματα και Ο Κύριος ερχόμενος ως Α και Ω, μη καταλύοντας το Νόμο, τον συμπληρώνει. Η ευλογημένη ελληνική 24γράμματη αλφαβήτα, συμπληρώνει με χάρη την κολοβωμένη του Νόμου (όπως ο Ιακώβ έρχεται ως

δευτερότοκος (αλλά πρώτος συλληφθείς) με επειλημμένη την χείραν του επί της πτέρνας του πρωτότοκου Ησαύ). Γραμματολογικά, παρότι το άλεφ, το αλίφ, το άλφα είναι ηχητικά όμοια, στην κυριολεξία, το σύμβολο του άλεφ (À) δείχνει με φυσικό και μεταφυσικό τρόπο, τον δεύτερο νόμο, ότι: οτιδήποτε είναι πάνω, μοιάζει με αυτό που είναι κάτω και αντίστροφα, δίνοντας κάποιες φυσικές κλείδες γνώσης όταν χρησιμοποιούνται διακριτικά οι αναλογίες μικρόκοσμου – μακρόκοσμου… θέσεις όμως που αν τους λείπει το Α της Αλήθειας, είναι ελλειπείς.

Στις μονοθεϊστικές θρησκείες, ο Θεός είναι άναρχος και ατελεύτητος. Συμβολίζεται με το Ο διότι αυτό δεν έχει αρχή και τέλος. Με την παρουσία του Χριστού, προστίθεται για τους χριστιανούς το δεύτερο Ο καθώς και σαν ενσαρκωθείς ʼνθρωπος ο Χριστός, είναι άναρχος ως εξ ασπόρου συλλήψεως και ατελεύτητος, ως αναστηθείς. Έτσι, οι εβραίοι, αλλά και όσοι δεν πιστεύουν στην ενανθρώπιση του Υιού του Θεού, Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, όσες γνώσεις και να έχουν δεν έχουν ούτε την Αλήθεια Α, ούτε το Ω, το συντιθέμενον εκ των δύο Ο+Ο=Ω.

- Ερχόμενος ο πρόδρομος Ιωάννης πρώτος (Ι), πριν Τον Κύριο (Ω) ξεκινά η αντικατάσταση του ζοφερότατου γένους των δαιμόνων, με το πανεκλαμπρότατον Ι τάγμα των μοναχών. Η αποκατάσταση όμως αυτή θα γίνει με την Ανάσταση (ΑΝ) Νεκρών (Ν) της Δευτέρας Παρουσίας.

- Την αρχική Δημιουργία, μετά τις 6 ημέρες πλάσης, (ως χρονικές περίοδοι) ακολούθησε η έβδομη της στάσης (επανάστασης) της εισόδου του θανάτου στον κόσμο, του 7ου θεολογικά αιώνα που διανύουμε. Η πλήρης αποκατάσταση με την παρέλευση και κατάργηση του αιώνα αυτού και των υπηρετών του, έρχεται ο Ηʼ αιώνας, ο 8ος. Επειδή ο αριθμός 100 που είναι το γράμμα Ρ είναι τέλειος, ο Υπερτέλειος, συμβολίζεται με το Σ (κατά εξήγηση του συναξαριστή, κατʼ εμέ, της άλλης όψης του Σ).

Έτσι συμπληρώθηκε το νοηματικό σύνολο το Ι με το Ω (Αρχηγός ισάγγελων μοναχών, Πρόδρομος και Δρόμος). Με την ΑΝάσταση Νεκρών στον Η (αιώνα) της Ζωής του Υπερτελείου Σ.

Κύριε, δια του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου, αφορμάς μετανοίας παράσχου ημίν, ώστε όλη η θεία Οικονομία να είναι προμηνυτικώτατη, στο μέτρο των βιωμάτων μας, ώστε οι μεν πιστοί να μην χάσουν τον Δρόμο, οι δε δύσπιστοι, να βρουν τα ίχνη Του, όλα κατά τάξη, για την έναρξη του εν ημίν ευαγγελίου ”…ιδού εγώ αποστέλλω τον άγγελόν μου προ προσώπου σου, ός κατασκευάσει την οδόν σου έμπροσθέν σου…”

Χαίρε, Προφήτα και Πρόδρομε, του εκ των δύο ΟΟ συντιθέμενου Ω, Ι πανεκλαμπρότατον, και του Α.Ν. του δευτέρου Ν, εις το ΗΣ προμηνυτικώτατον…

ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ.Β.ΜΑΤΘΑΙΟΥ.ΤΟΜΟΣ 6ος-Λόγος στον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο.

Πηγή:fdathanasiou.wordpress.com

Από το diakonima

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ HAARP ..... O ΦΕΙΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ

arxaioellhniko-haarp-o-feidias-kai-to-mystiko-tou-naou-tis-athhnas-parthenou.jpg

Μας ψεκαζουν ? Γιατι μας ψεκαζουν ? και ποια η σχεση αυτων ,

με σεισμους σημερα ? Εν αρχη ολων η Αλληλεπιδραση του αιθερα απο το κατωτερο πυκνο εως το ΑΝΩΤΕΡΟ αιθερικο μεσω της μορφοποιητικης ενργειας ..

Ο Πλάτωνας περιγράφει στον Τιμαίο, την πνευματική ουσία του σύμπαντος, το κοσμικό σώμα ή σώμα του σύμπαντος το οποίο ο Θεός το δημιούργησε με βάση την γεωμετρία και τα μαθηματικά που εκφράζονται μέσω των μεγάλων κοσμικών νόμων δημιουργοντας μεσω των ενεργειων δομες και φορμες ( Στερεα) που εκφραζονται μεσω του μεσου και ακρου λογου και φυσικα του Φ .

Ο Πλάτωνας πίστευε ότι τα πολύεδρα είναι οι θεμέλιοι λίθοι, τα πλέον βασικά και σημαντικά δομικά στοιχεία στην δημιουργία του Σύμπαντος.

O Kepler, ο οποίος γνώριζε άπταιστα αρχαία ελληνικά, μελέτησε τα έργα αρχαίων Ελλήνων επιστημόνων και παρατήρησε με τις μετέπειτα έρευνες του ότι οι τροχιές των πλανητών – και της Γης εν προκειμένω – «γράφουν» κατά την περιστροφή τους την περιφέρεια συγκεκριμένων πολύεδρων.

Για παράδειγμα, η Τροχιά του Άρη γράφει την περιφέρεια ενός Τετραέδρου. Η τροχιά του Διός την περιφέρεια ενός κύβου. Η τροχιά της Αφροδίτης την περιφέρεια Οκταέδρου της Γης, εικοσαέδρου κλπ.

Στον Πυθαγόρα οσον αφορα τα «κοσμικά στερεά» , βασίζεται στην ιδέα του ότι ο άνθρωπος και η Γη είναι ένα ιδανικό μαθηματικό και μηχανικό μοντέλο, όπου ο ένας επηρεάζει την συμπεριφορά του άλλου και συνεπώς την εξέλιξή του σε επίπεδο δομής.

Ο άνθρωπος ζει πάνω στην Γη, άρα είναι σε σχέση με αυτή και αντίστροφα. Το σύστημα «Γη-Άνθρωπος» είναι ένα σύστημα αυτόματου ελέγχου με το οποίο ο ένας δεν μπορεί να δρα ανεξάρτητα από τον άλλο, χωρίς να επηρεάζεται το όλο σύστημα!

Αν λάβουμε υπόψιν τώρα ότι η Γη έχει συγκεκριμένα σημεία τα οποία σχετίζονται άμεσα με τα ενεργειακά πεδία της, δηλαδή περιοχές με αυξημένη ηλεκτρομαγνητική δραστηριότητα η χωρητικότητα, περιοχές που λόγω δυναμικού – δηλαδή λόγω απόστασης από συγκεκριμένες εστίες ενέργειας (ουράνια σώματα) επηρεάζουν τη Γη δημιουργώντας μαγνητικά πεδία που επηρεάζουν όλο το γύρω χώρο και την χλωρίδα και βεβαίως την συμπεριφορά των υδάτων των ανθρώπων και των ζώων (Σελήνη).

Η αμοιβαία σχέση Άνθρωπος – Γη – ουράνια σώματα ίσως είναι και το κλειδί των Πυλών τόσο προς τα άστρα, αλλά και από τα άστρα προς Γη (http://www.thelivingmoon.com/42stargate/03files/Amaru_Maru.html )

(ή κατευθείαν μέσα στον ανθρώπινο εγκέφαλο!).

Ή ακόμα πιθανότατα εκεί να βρίσκεται και η αιτία πολλών καταστροφών που συνέβησαν στην Γη.

Η γεωμετρία των σχημάτων που γνώριζαν και χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι από αρχαιοτάτων χρόνων στις κατασκευές τους, φυσικά και δεν ήταν τυχαία.

Η τέλεια γεωμετρική κατασκευή των πυραμίδων δεν είναι αποτέλεσμα τύχης. Αλλά εξίσου τυχαία δεν είναι η κατάργηση της αρμονίας και της Γεωμετρίας στα έργα που άφησαν πίσω τους οι Μεγάλοι Αρχαίοι, μεγαλιθικά μνημεία βαριά ογκώδη με άναρχη δόμηση εκφράζουν την προσωποποίηση της επιβολής της Δύναμης στην κοσμική ψυχή και την κατώτερη πνευματική ιδιότητα των κατασκευαστών.

Φυσικά, ο αστρολογικός προσανατολισμός είναι δεδομένος αλλά η επιστημονική γνώση και η μηχανική δεν είναι απαραίτητα στοιχεία πνευματικά εξελιγμένων Όντων….

Aς ερθουμε τωρα στους Ψεκασμους και στο παραπερα απο το οφθαλμοφανες ....

Ο Γερμανός επιστήμονας H. SCHMUTZ, ο οποίος έγραψε το βιβλίο «Η ΠΕΝΤΑΕΔΡΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΓΗΣ» κάνει λεπτομερή περιγραφή για το Πεντάγωνο και τις ιδιότητές του και φυσικά την σχέση του με την Γη μας. Από όλο το βιβλίο κράτησα μια πρόταση

«Η ενεργειακή κατάσταση ενός τόπου, δεν μεταβάλλεται εύκολα και για να το επιτύχει αυτό κανείς θα πρέπει συνεχώς να βομβαρδίζει το σημείο εκείνο με ηλεκτρομαγνητικά κύματα υπερυψηλής συχνότητας. Η αλλαγή όμως του ενεργειακού πεδίου σε ένα σημείο του πλανήτη, μπορεί να επιφέρει ανεπανόρθωτες βλάβες στην ισορροπία του Όλου οικοσυστήματος».

Αν αυτο το ρολο δεχτουμε οτι παιζουν οι ψεκασμοι με συγκεριμενα υλικα που ειναι γνωστα μεσα απο τις σχετικες σελιδες ,ετσι, θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε κάποια περίεργα τσουνάμι και σεισμούς.

Πρόσφατα στην ΧΙΛΗ (όχι τυχαίο μέρος) μετακινήθηκε 3 χιλιόμετρα μια πόλη.

Πράγμα που σημαίνει ότι δοκιμάζουν ξανά να φέρουν τις μοιραίες αλλαγές στην Γη (που τίποτα καλό δεν προμηνύουν).

Για του λόγου το αληθές το σύστημα διατεταγμένων κεραιών Η.Α.Α.R.P. στην Αλάσκα, την Νορβηγία, και την Κύπρο, με τις συνέπειες της εστιασμένης ενέργειας στην Ιονόσφαιρα.

Ένα όπλο μαζικής καταστροφής, και επηρεασμού των συχνοτήτων του ανθρώπινου νου με ό,τι τραγικές συνέπειες μπορεί αυτό να επιφέρει, με συνδυασμένη παρενέργεια από τις μολύνσεις ψυχοδραστικών – νευροτοξικών ουσιών βαρίου, και αλουμινίου που κατά τακτά χρονικά διαστήματα αεροπλάνα ψεκάζουν στην ατμόσφαιρα Ελλάδας, Αμερικής, και σε κάποιες άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, προκειμένου να μπορέσουν κάποιοι επιστήμονες – ερευνητές να χαρτογραφήσουν την ενεργειακή ροή της γης. Τα ρεύματα και τις αλληλεπιδράσεις με ουράνια σώματα.

Είναι αισχρό να χρησιμοποιούνται ως όπλα μαζικής καταστροφής αυτές ακριβώς οι ακτινοβολίες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν από την Ιατρική για την θεραπεία της τρέλας, της σχιζοφρένειας, των επιλυπτικών καταστάσεων και άλλων σχετικών νόσων.

Η αστρολογία διασώζει στα σύμβολά της την ροή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, στο σύμβολο του υδροχόου.

Για κατακλειδα μπορουμε να δουμε ακριβως αυτην την γνωση αλληλεπιδρασης της ενεργειας με το οικοσυνολο στον ΝΑΟ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΑΘΗΝΑΣ .

Κατ αρχην οσον αφορα το Κοσμικο Στερεο της δομης ειναι φανερο και συναμα κρυμενο στην αρχιτεκτονικη του ναου ο οποιος φερει κατ αρχην το Φ , αν εξετάσουμε λεπτομερώς τις διαστάσεις του,θα διαπιστώσουμε πως μέσα σ'αυτά τα νούμερα εκφράζονται συμπαντικές μονάδες μέτρησης,όπως οι αριθμοί φ=1,61803 (χρυσή τομή),π=3,1416, e=2,61802..(νεπέριος αριθμός που είναι ίσος περίπου με φ2).

Εκτος αυτου μην ξεχνάμε επίσης τις δύο πυραμίδες που σχηματίζουν,οι προεκτάσεις του ιερού βραχου στα 835,50μ και οι προεκτάσεις των κίονων του Παρθενώνα στα 1852μ.

Είναι γνωστόν ότι η Πυραμίδα,είναι το πλέον ενεργειακό στερεό σχήμα.

Αρα ο παρθενωνας ειναι η απτη αποδειξη του αληθους λογου μου ..

Τι μενει ? Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ .......οποιος θελει μπορει να βρει στοιχεια εδω .

Διαβαζουμε ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο βιβλίο του στρατηγού-συγγραφέα Γερ.Καλογεράκη "Η Διαθήκη του Προμηθέα",αναφέρονται τα παρακάτω για την Ακρόπολη":

Ο Παρθενώνας της Ακρόπολης των Αθηνών, είναι κατασκευασμένος από Πεντελικό μάρμαρο, η θεμελίωση είναι από πωρόλιθο, ο βράχος είναι από ασβεστόλιθο, το σχήμα του, η δόμηση το ύψος και το σχήμα των κιόνων συνιστούν μια πολύμορφη ηλεκτρική μηχανή με ασύλληπτα ενεργειακά αποτελέσματα, άγνωστα ακόμη σ' εμάς.

Ίσως φαίνεται περίεργος ο τρόπος ελέγχου του ηλεκτρισμού από τους προγόνους μας, γιατί η σύγχρονη τεχνολογία με την πλήρη άγνοια της έκανε το πρόβλημα πολυσύνθετο.

Η παραγόμενη πολύμορφη ενέργεια στο βράχο της Ακρόπολης, θα μπορούσε να καλύψει ένα τεράστιο μέρος από το ενεργειακό πρόβλημα της πόλης των Αθηνών.Πριν από αρκετά χρόνια η ενέργεια αυτή συντελούσε στην εξουδετέρωση της πολλαπλής μόλυνσης της ατμόσφαιρας της πόλης.Σήμερα όμως έχει΄εξουδετερωθεί αφ'ενός λόγω της απομάκρυνσης των μαρμάρων για να προφυλαχθούν από τους ρύπους της πολεως και αφ'ετέρου λόγω του όγκου τσιμέντου και σιδήρου στα κτήρια των Αθηνών.

Το σημείο του ναού που ήταν τοποθετημένο το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς ήταν το σημείο της μεγίστης συσσώρευσης ενέργειας. Με τα σημερινά δεδομένα το άγαλμα ήταν ο ένας πόλος του συσσωρευτή βράχος και ο άλλος πόλος ήταν το πηγάδι, στο πίσω μέρος του ναού που είναι σήμερα σφραγισμένο. Έτσι ο στατικός ηλεκτρισμός του βράχου συσσωρευόταν στον ναό, δημιουργούσε μαγνητικό πεδίο, ηλεκτρεγερτική δύναμη και ιονισμό της ατμόσφαιρας και τα φαινόμενα αυτά ενισχυόταν στο μέγιστο από κρύσταλλο που βρισκόταν στο σπήλαιο κάτω από το ναό. Η ενέργεια διασκορπιζόταν για τους επιθυμητούς σκοπούς με τους κίονες του ναού, που χρησιμοποιούνταν σαν αγωγοί μεταφοράς της ενέργειας.

Τα υπόγεια τελλουρικά ρεύματα και το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της γης συσσώρευαν στο βράχο ποσότητες στατικού ηλεκτρισμού που ενισχυόταν από το σχήμα του Παρθενώνα και το υλικό κατασκευής του, το πεντελικό,μάρμαρο και την κοσμική ενέργεια.

Όλη η σημερινή δομή του ναού δείχνει ότι υπήρχε γείωση για την αποφόρτιση και κενό κάτω από το ναό για εκτόνωση της πλεονάζουσας ενέργειας.

Οι γύρω από το βράχο της Ακρόπολης των Αθηνών πέτρινοι λόφοι, είναι μέρος του όλου ενεργειακού πλέγματος παραγωγής πιεζοηλεκτρικών φαινομένων, αφού μετατρεπόταν σε συλλέκτες, κοσμικής ενεργείας και του γήινου ηλεκτρισμού, συγχρόνως και σε πυκνωτές ηλεκτρομαγνητικής ενεργείας.

Αργότερα τα οικήματα της βάσης του βράχου της Ακρόπολης συσσώρευαν και αυτά μεγάλο ποσό ενέργειας(ωδείο Περικλή με πυραμιδοειδή σκεπή και θέατρα).

Η στατικότητα των κατασκευών σε μεγάλο μέρος οφειλόταν στα δυναμικά πεδία που δημιουργούντο στους αρμούς συνδέσμου των κιόνων, και εξουδετέρωναν τάσεις μετατόπισης των σπονδύλων.

"Όλος ο βράχος είναι ισχυρότατος ενεργειακός χώρος, χώρος επικοινωνίας με το διάστημα και πύλη εξόδου σε άλλη διάσταση με επίκεντρο το σημείο τομής των διαγωνίων του Παρθενώνα",σύμφωνα με μηνύματα των Ολυμπίων.

Ο βράχος της Ακρόπολης ήταν ισχυρός συσσωρευτής παντοειδούς ενέργειας, θετικών ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και ο ναός μεταβαλλόταν σε πυκνωτή, που τη δέσμευε με το σχήμα, το υλικό κατασκευής και θεμελίωσης.

Ο συνδυασμός του Πεντελικού μαρμάρου, του πωρόλιθου θεμελίωσης και του ασβεστολιθικού βράχου, δημιουργούσαν πιεζοηλεκτρικά και ηλεκτροστατικά φορτία και αυτά παρήγαγαν μαγνητικό πεδίο, με αποτέλεσμα να έχουμε αδιάκοπη παραγωγή ηλεκτρισμού που συσσωρευόταν στο ναό. Η ενέργεια αυτή χρησιμοποιείτο και για την ενεργοποίηση του Γοργόνειου όταν απατείτο.

Η συσσωρευμένη ενέργεια εκτονώνονταν μέσα στα σπήλαια του βράχου της Ακρόπολης ή διαχέονταν στους γύρω λόφους και ενίσχυε τη φόρτιση των ομφαλών-συλλεκτών από μάρμαρο ή των ειδικών κρυστάλλων και έτσι δημιουργούσε ένα εκτεταμένο ενεργειακό πλέγμα.

Λόγω μορφολογίας της υπόγειας περιοχής του βράχου, των τελλουρικών ρευμάτων, και της κοσμικής ενέργειας λειτουργούσε και σαν οργονοσυλλέκτης(συλλέκτης αιθέρος).

Συνοψίζοντας θα μπορούσαμε να πούμε για το βράχο ότι είναι πηγή γεωμαγνητικής και κοσμικής ενέργειας που συσσωρευόταν στον Παρθενώνα πυκνωτή, πόλο έλξης και μετασχηματιστή ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας και συγκρατούσε μεγάλα φορτία.

Η μεγίστη τιμή του ενεργειακού πεδίου του βράχου βρισκόταν στο σημείο τομής των διαγωνίων του ναού και μεταφερόταν και σε βάθος όπου υπήρχε ειδικός κρύσταλλος που ενίσχυε όλες τις μορφές ενέργειας. Μπορεί σήμερα κάποιοι να πέτυχαν την νέκρωση του ναού του Παρθενώνα, με τη χρησιμοποίηση τεμαχίων μπετόν αντί μαρμάρων στους κίονες, δεν μπόρεσαν όμως να κάνουν το ίδιο και στον βράχο παρά το σφράγισμα των σπηλαίων, με το οποίο εξουδετέρωσαν μερικά θετικά ενεργειακά στοιχεία.

Οι ιδιότητες του βράχου σε συνδυασμό με διάφορους κοσμικούς παράγοντες, που θ' αναφέρουμε στη συνέχεια, δημιουργούσαν πίδακες φωτός, λάμψεις, φωταύγειες, ηχητικά φαινόμενα που έδιναν την αίσθηση ότι ο βράχος της Ακρόπολης δεν φιλοξενεί μόνο ιερά αλλά και τους ίδιους τους Ολύμπιους. Ο φωτισμός της Ακρόπολης τα βράδυα αποσκοπεί στην εξαφάνιση όλων αυτών των φαινομένων,επειδή ..κάποιοι το έχουν απαιτήσει.

Όπως προανεφέρθει,επεκτεινόμενες οι παρειές του βράχου σε ύψος 835,50 μ. καθώς και οι κολώνες σε ύψος 1852μ,σχηματίζουν πυραμιδοειδή στερεά που υποβοηθουν τη συλλογή ενέργειας.

Πιό ενδιαφέρον σημείο του Βράχου της Ακρόπολης είναι οι σπηλιές που υπήρχαν στη Βάση του, ο αριθμός των οποίων κατά τους αρχαιολόγους κυμαίνεται μεταξύ πέντε και δέκα. Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά περιγραφή για το βάθος τους και τι φιλοξενούσαν αυτές, ούτε ερευνήθηκαν ποτέ.

Γιατί σφραγίστηκαν οι σπηλιές και απαγορεύεται η προσέγγιση τους εδώ και χρόνια; Τι βάθος είχαν; Τι ήταν τα «Άρρητα» όπου και σήμερα κανένας δε μιλά γι' αυτά; Τι μπορεί να συμβαίνει κάτω από το Βράχο?Υπάρχει θεμελίωση του Παρθενώνα ή όχι?

Πηγή: Κατοχικά νέα http://www.katohika.gr/2013/10/arxaioellhniko-haarp-o-feidias-kai-to-mystiko-tou-naou-tis-athhnas-parthenou.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...