Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες απο Γερμανια!!!


Recommended Posts

Eγω Φωτεινή μου δεν έχω δει τίποτα ακόμα, ουτε απο μωρουδιακά ουτε απο έπιπλα τίποτα. Το θέμα είναι οτι ειναι πανάκριβα εδώ στο Μόναχο και σκέφτομαι μήπως τα πάρω απο Ελλάδα και πληρώσουμε μια μεταφορική 300 ευρω να ερθουν πανω, ισως συμφερει περισσοτερο. Παντως εχουμε κανει μια μικρή ερευνα, ευελπιστώ οτι μέχρι Ιουνιο το αργοτερο θα εχουμε παραγγείλει ότι χρειαζόμαστε και τέλος. Εσύ καρότσι θα παρεις απο την αρχή αρχή? Εγώ δεν έχω καταλήξει, διαβάζω για διάφορες μαρκες και προσφορές, και όντως αυτό που είναι και καθισματακι αυτοκινήτου μαζι ακουγεται πολυ βολικό.

Καλή επιτυχία το Σάββατο στις εξετασεις Γερμανικών! Να σκίσεις!

Εγώ τελειώνω αυτόν τον κυκλο μαθημάτων και θα κάνω και άλλο ενα intensive μεχρι Ιουλιο και θα ολοκληρώσω κι εγω Β1. Απο Σεπτέμβριο θα δω τι θα κάνω, κι εγω αναλόγως με το πως θα είμαστε με το μωρο, θελω να προσαρμοστουμε πρωτα, να παρουνε ολα μια ροή και μετά. Πάντως έχει διάφορα απο οτι βλέπω, μέχρι και κάποια μαθήματα online το οποιο ακουγεται πολύ καλό. Μπορεί πχ να πηγαίνω μια φορα την εβδομαδα απο εκει και μια φορα online αν βολεψει. Παντως δεν θέλω να τα αφήσω αν γινεται.

Ασε η μαία ειναι πολυ δυσκολο κομμάτι. Δεν βλεπω να βρίσκω και στην αρχή αγχωθηκα, αλλα μετα λεω ε και? Μήπως στην Ελλάδα έχουμε? Ερχεται καμια στο σπιτι να μας βοηθάει? Αν βρω βρηκα, αλλιως δεν πειράζει έχει και άλλες εναλλακτικές. Για το θηλασμο πχ που με καιει πιο πολυ, εχει διαφορες ομαδες υποστηριξης που σε βοηθανε, οπως και συμβουλοι θηλασμού.

Αντε κι εσυ κοντευεις σιγα σιγα ε? Μπαινεις στην τελικη ευθεια! Μπραβο σου για την προσπαθεια που κανεις και δεν πηρες κιλά, ξερω ποσο δυσκολο ειναι να εχεις αυτοσυγκρατηση οταν εισαι εγκυος!

Ευαγγελία μου, γιατί δεν κοιτάτε να τα παραγγείλετε από το ίντερνετ; αλήθεια όμως είναι πιο ακριβά; εμείς έχουμε ένα μαγαζί εδώ που έχει ίδιες τιμές με το ιντερνετ οπότε μάλλον απο κει θα τα πάρουμε. Μη φανταστείς, και μεις ζοριζόμαστε γιατί εγώ δε δουλεύω, οπότε κοιτάμε κάτι οικονομικό.

Δηλαδή ένα καρότσι με το πορτ μπεμπε για να το βάζω που θα είναι νεογέννητο, στα 330 ?. Το καθισματάκι έχει 160 ? κ να πάρεις και τη βάση για το αυτοκίνητο άλλα 120. Για το λίκνο γύρω στα 100-120 και μια σιφονιέρα από ΙΚΕΑ κ μια αλλαξιέρα, το πλαστικό αυτό, δεν τη θέλω ενσωματωμένη. Αυτά θα είναι τα βασικά νομίζω. Σου λέω κοίτα και στο ϊντερνετ γιατί έχει πολλά.

Μπράβο που θα προλάβεις για το Β1. Και όπως λες, να μπουν όλα σε μια σειρά, και μετά όλα βρίσκονται. Και ειδικά εσύ εκεί, θα έχεις πολλές εναλλακτικές. Αχ, σ ευχαριστω για τις ευχές για τις εξετάσεις, άσε έχω άγχος!

Τελικά, γράφτηκες στα μαθήματα προετοιμασίας; Εγώ πηγα στο πρώτο, που ουσιαστικά ήταν μάθημα γνωριμίας. Μας εξήγησε κάποια βασικά, πχ πόσες βδομάδες μπορεί να κρατήσει η εγκυμοσύνη κτλ, αναλύσαμε το Mutterpass.. Εν τω μεταξύ, εγώ το φυτουκλάκι τα ήξερα γιατί είχα ψάξει στο ίντερνετ,τί σημαίνει το κάθε τι στο Mutterpass χεχεχεχεχε

Πάντως, ναι μην απογοητεύεσαι, και είμαι σίγουρη στο Μόναχο έχει και πολλές συμβούλους θηλασμού και ομάδες κτλ. ΜΙα χαρά θα είσαι. Θα σου δείξουν και στο νοσοκομείο και στα μαθήματα πριν. Μια χαρά, κανένα άγχος!!

Χεχεεχε δεν κάνω και καμμια υπερπροσπαάθεια, τρώω, πώς δεν τρώω. Απλά δεν τρώω βλακείες, τζανκ φουντ, γαριδάκια και τέτοια. Καμμια σοκολάτα τρώω που και που γιατί με έχει πιάσει μανία με τα γλυκά. Ανησύχησα όμως που δεν πήρα κιλά προχθες που πήγα γιατρό και ρώτησα τη βοηθό αν είναι κακό. Μου λέει μην αγχώνεσαι, ό,τι χρειάζεται το μωρό το παίρνει. Αν και η μαμά μου λεει ότι τώρα θα αρχίσω να φουσκώνω τρελά που μπαίνω στην τελική ευθεία! Για να δούμε!!!!


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα vio.tz χαίρομαι που μας βρήκες! Και πάλι να σου ευχηθώ μια υπέροχη εγκυμοσύνη!! Εγώ είμαι μακριά, βόρεια και δυτικά, κοντά στο Ντόρτμουντ σχετικά.. Ναι, μαία που μου είχαν πει και μένα μετά την αυχενική διαφάνεια. Άργησα λίγο και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. Εϊναι που εμένα πέφτει καλοκαίρι, οπότε παίρνουν και τις άδειες τους, οπότε 2 φορές πιο δύσκολο..

Ναι, σε ενθαρρύνουν για φυσιολογικό χωρίς να καταφεύγουν αμέσως σε ιατρικές παρεμβάσεις. πιστεύουν στη δύναμη της γυναίκας και στη δύναμη του σώματος της να γεννήσει. στα μαθήματα προετοιμασίας που θα κάνεις πριν τον τοκετό θα σας τα εξηγήσουν. Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν για ανακούφιση από πόνους είναι πιο φυσικοί, μασάζ, χαλαρωτικό μπάνιο στη μπανιέρα, ακόμα και βελονισμό. το βελονισμό μπορείς να τον κάνεις λίγες βδομάδες πριν και λέγεται ότι μειώνει τους πόνους. Εγώ να πω την αλήθεια, αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά εδώ, οτι δεν θα με πιέσουν για πρόκληση τοκετού αν δε χρειάζεται, ότι σε περιμένουν ακόμα και αν περάσεις την ΠΗΤ σου και ότι θα ζήσεις τη γέννα σου. Φυσικά υπάρχει η λύση της επισκληριδείου αλλά προσπαθουν να χρησιμοποιήσουν άλλες μεθόδους πρώτα.

Να μη φοβάσαι, κι εγώ φοβόμουν αλλά έχω πάρει πολύ θάρρος και πολλή δυναμη :):)

Αλλά, ναι, κοίτα να απολαύσεις τώρα την εγκυμοσύνη σου και όλα θα γίνουν. Είσαι καιρό στη Γερμανία; Εγώ 2,5 χρόνια ήδη

Εγω ειμαι σχεδόν ενα χρονο εδω. Και οσο αφορα στην εγκυμοσυνη δεν νιωθω ασφάλεια γιατι είμαι πολύ φοβιτσιαρα , αλλα ουτε στην Ελλαδα θα ενιωθα καλύτερα.Απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Εκανα και την αυχενικη διαφανεια χτες, και ολα εντάξει, αν και αποτι μου ειπε ο γιατρος επρεπε να εχω παει τουλαχιστον μια βδομαδα αργοτερα, αλλα τα κορίτσια στη ρεσεψιον δεν το υπολογισαν καλα. Οπότε πήγα ενω μόλις μπήκα στην 11η βδομαδα. Ηθελα να σε ρωτησω ποιες αλλες εξετάσεις πληρώνουμε εμεις οι ιδιοι και οχι η ασφάλεια. Ας πουμε η Β επιπεδου ξέρεις αν καλύπτεται; Και αν επιτρέπεται τι ασφάλεια έχεις, γιατι η δική μου δεν εχει προγραμμα να σου επιστρεψει καποιο ποσο για τισ εξετάσεις εγκυμοσυνης κλπ.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωπ κι άλλη μια μεταναστρια στην παρεα! Καλως ήρθες, καλη εγκυμοσύνη να έχεις! Εισαι καιρό στο Μοναχο? Απο οτι καταλαβα πρωτο παιδάκι ε?

Καλημέρα και καλο υπόλοιπο εγκυμοσυνης και σε εσένα. Ειμαι περίπου ενα χρόνο εδω. Αν και η πόλη όπως ξέρεις ειναι φανταστική δεν εχω προσαρμοστει ακόμη πλήρως. :( . Πρώτο παιδακι με πολυ αγχος γιατι το περιμένουμε πως και πως και επειδη δεν ξερω αρκετα πράγμματα. Εσυ σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται; Σου αρέρει εδω;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλο υπόλοιπο εγκυμοσυνης και σε εσένα. Ειμαι περίπου ενα χρόνο εδω. Αν και η πόλη όπως ξέρεις ειναι φανταστική δεν εχω προσαρμοστει ακόμη πλήρως. :( . Πρώτο παιδακι με πολυ αγχος γιατι το περιμένουμε πως και πως και επειδη δεν ξερω αρκετα πράγμματα. Εσυ σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται; Σου αρέρει εδω;

Εγώ είμαι περίπου τρεις μήνες εδώ, αλλά ο άντρας μου μενει εδώ δυο χρόνια τώρα και πηγαινοερχόμουν.

Μου αρέσει, είναι όμορφη πολη. Κι εγώ δεν έχω προσαρμοστεί ακόμα και κυριως μου λείπει η παρέα μου και η οικογένεια μου στην Ελλάδα. Μένω κοντα στη Laim, εσύ?

Πες μου αν θες με τι ασχολεισαι και πόσων χρονών είσαι!

Εγώ ειμαι νοσηλεύτρια, δουλευα στην Ελλάδα και τώρα είμαι σε άδεια κυησεως και είμαι 27, πρώτο παιδάκι.

Έχω αρχίσει να ανακαλύπτω διάφορες ομάδες για μαμάδες εδώ, οπως meet up groups για μαμαδες που συναντιομαστε που και που για καφε, η διαφορα σεμινάρια υποστήριξης και συμβουλών θηλασμού, και γιογκα για εγκύους κλπ. Αν θες ανταλλάσσουμε πληροφορίες!


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία μου, γιατί δεν κοιτάτε να τα παραγγείλετε από το ίντερνετ; αλήθεια όμως είναι πιο ακριβά; εμείς έχουμε ένα μαγαζί εδώ που έχει ίδιες τιμές με το ιντερνετ οπότε μάλλον απο κει θα τα πάρουμε. Μη φανταστείς, και μεις ζοριζόμαστε γιατί εγώ δε δουλεύω, οπότε κοιτάμε κάτι οικονομικό.

Δηλαδή ένα καρότσι με το πορτ μπεμπε για να το βάζω που θα είναι νεογέννητο, στα 330 ?. Το καθισματάκι έχει 160 ? κ να πάρεις και τη βάση για το αυτοκίνητο άλλα 120. Για το λίκνο γύρω στα 100-120 και μια σιφονιέρα από ΙΚΕΑ κ μια αλλαξιέρα, το πλαστικό αυτό, δεν τη θέλω ενσωματωμένη. Αυτά θα είναι τα βασικά νομίζω. Σου λέω κοίτα και στο ϊντερνετ γιατί έχει πολλά.

Μπράβο που θα προλάβεις για το Β1. Και όπως λες, να μπουν όλα σε μια σειρά, και μετά όλα βρίσκονται. Και ειδικά εσύ εκεί, θα έχεις πολλές εναλλακτικές. Αχ, σ ευχαριστω για τις ευχές για τις εξετάσεις, άσε έχω άγχος!

Τελικά, γράφτηκες στα μαθήματα προετοιμασίας; Εγώ πηγα στο πρώτο, που ουσιαστικά ήταν μάθημα γνωριμίας. Μας εξήγησε κάποια βασικά, πχ πόσες βδομάδες μπορεί να κρατήσει η εγκυμοσύνη κτλ, αναλύσαμε το Mutterpass.. Εν τω μεταξύ, εγώ το φυτουκλάκι τα ήξερα γιατί είχα ψάξει στο ίντερνετ,τί σημαίνει το κάθε τι στο Mutterpass χεχεχεχεχε

Πάντως, ναι μην απογοητεύεσαι, και είμαι σίγουρη στο Μόναχο έχει και πολλές συμβούλους θηλασμού και ομάδες κτλ. ΜΙα χαρά θα είσαι. Θα σου δείξουν και στο νοσοκομείο και στα μαθήματα πριν. Μια χαρά, κανένα άγχος!!

Χεχεεχε δεν κάνω και καμμια υπερπροσπαάθεια, τρώω, πώς δεν τρώω. Απλά δεν τρώω βλακείες, τζανκ φουντ, γαριδάκια και τέτοια. Καμμια σοκολάτα τρώω που και που γιατί με έχει πιάσει μανία με τα γλυκά. Ανησύχησα όμως που δεν πήρα κιλά προχθες που πήγα γιατρό και ρώτησα τη βοηθό αν είναι κακό. Μου λέει μην αγχώνεσαι, ό,τι χρειάζεται το μωρό το παίρνει. Αν και η μαμά μου λεει ότι τώρα θα αρχίσω να φουσκώνω τρελά που μπαίνω στην τελική ευθεία! Για να δούμε!!!!

Γεια σου κορίτσι! Για πες πως πήγες με τα Γερμανικα!

Αντε καλά αποτελέσματα να έχεις!

Καλά κανεις και δεν τρως βλακείες, κι εγω προσπαθώ να αποφευγω το τζανκ φουντ και τα πολυ ανθυγιεινα αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Και μετά νιώθω τύψεις ότι ταιζω ότι να'ναι και το μωρο!

Περιμένω τα αποτελέσματα την καμπύλης σακχάρου με μεγάλη αγωνία.

Στο ιντερνετ ε? Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω που να ψαξω στο ιντερνετ για να πάρω πραγματα για το μωρό. Αλλά ωραία ιδεα. Κουνια δηλαδη δεν θα παρεις απο τώρα ε? Ενα σωρο πραγματα θελει ρε συ, και να ηταν μονο τα επιπλα! Ένα σωρό ρουχα, αξεσουαρ, τσάντες, ειδικά απορρυπαντικά, μπανιερά και δεν συμμαζευεται. Πρεπει να οργανωθουμε και να τα παρουμε σιγα σιγα μου φαίνεται, περνάει ο καιρός και δεν το καταλαβαίνεις.

Μην αγχωνεσαι που δεν παιρνεις κιλα, ισα ίσα. Απο τη στιγμη που τρως σωστά χωρίς υπερβολές κανεις το καλύτερο δυνατό για σένα και το μωρό.

Καλα προχθες σε μια συναντηση με μαμάδες ήταν μια μαύρη με Γερμανο αντρα και είχε ένα αγοράκι 6 μηνών, δεν φαντάζεσαι τι όμορφος! Εσένα σκέφτηκα όταν τον είδα, καθόμουν και τον χαζευα.


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι σχεδόν ενα χρονο εδω. Και οσο αφορα στην εγκυμοσυνη δεν νιωθω ασφάλεια γιατι είμαι πολύ φοβιτσιαρα , αλλα ουτε στην Ελλαδα θα ενιωθα καλύτερα.Απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Εκανα και την αυχενικη διαφανεια χτες, και ολα εντάξει, αν και αποτι μου ειπε ο γιατρος επρεπε να εχω παει τουλαχιστον μια βδομαδα αργοτερα, αλλα τα κορίτσια στη ρεσεψιον δεν το υπολογισαν καλα. Οπότε πήγα ενω μόλις μπήκα στην 11η βδομαδα. Ηθελα να σε ρωτησω ποιες αλλες εξετάσεις πληρώνουμε εμεις οι ιδιοι και οχι η ασφάλεια. Ας πουμε η Β επιπεδου ξέρεις αν καλύπτεται; Και αν επιτρέπεται τι ασφάλεια έχεις, γιατι η δική μου δεν εχει προγραμμα να σου επιστρεψει καποιο ποσο για τισ εξετάσεις εγκυμοσυνης κλπ.

Γεια σου κορίτσι! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά :) Τώρα δηλαδή πόσων εβδομάδων είσαι;

Λοιπόν, σ αυτό που με ρωτάς, από την τσέπη μας πληρώνουμε εκτός της αυχενικής διαφάνειας, κάποιες εξετάσεις που γίνονται στην αρχή, όπως για τοξόπλασμα και κυτταρομεγαλοϊό. Επειδή δεν είναι συνηθισμένο να κολλήσεις, δεν τις καλύπτουν. Εμένα με ρώτησαν αν έρχομαι σε επαφή με ζώα, ή με μωρά, αν αλλάζω πάμπερς γιατί μπορεί να κολλήσω τον κυτταρομεγαλοϊό. Εγώ αν και δεν έρχομαι σε επαφή, τις εκανα για καλό και για κακό,ήμουν πολύ φοβιτσιάρα! Κατά τα άλλα, δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Ξέρεις και θα δεις και στο Mutterpass ότι έχεις συγκεκριμένους υπέρηχους που θα κάνεις. Αν κάποια φορά θες να κάνεις εναν υπέρηχο έξτρα, θα πρέπει να τον πληρώσεις. Εγώ όταν πήγα για την καμπύλη ζαχάρου, ξεσήκωσα και τον άντρα μου να έρθει για να δει και το μωρό, και μας είπε η γιατρός ότι δεν είναι μέρα για υπέρηχο, ότι δεν μπορεί να μου κάνει γιατί δε θα πληρωθεί απο την ασφάλεια. Εγώ όμως ήθελα, οπότε πλήρωσα 38 ?. Οπότε αυτά έχω πληρώσει μέχρι στιγμής και δε νομίζω να είναι κατι άλλο.

Τη Β επιπέδου, όχι δεν την πληρώνεις.

Το νοσοκομείο ούτως ή άλλως δεν το πληρώνεις, ούτε τα μαθήματα τοκετού.

Δηλαδή,αναλόγως δεν είναι τίποτα. τώρα βέβαια εσύ πλήρωσες πολλά για την αυχενική, δεν ξέρω γιατί..

Ποια ασφαλιστική έχεις; Να δουμε μήπως έχει κάτι, κάποιο πρόγραμμα ή κάτι έξτρα.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι! Για πες πως πήγες με τα Γερμανικα!

Αντε καλά αποτελέσματα να έχεις!

Καλά κανεις και δεν τρως βλακείες, κι εγω προσπαθώ να αποφευγω το τζανκ φουντ και τα πολυ ανθυγιεινα αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Και μετά νιώθω τύψεις ότι ταιζω ότι να'ναι και το μωρο!

Περιμένω τα αποτελέσματα την καμπύλης σακχάρου με μεγάλη αγωνία.

Στο ιντερνετ ε? Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω που να ψαξω στο ιντερνετ για να πάρω πραγματα για το μωρό. Αλλά ωραία ιδεα. Κουνια δηλαδη δεν θα παρεις απο τώρα ε? Ενα σωρο πραγματα θελει ρε συ, και να ηταν μονο τα επιπλα! Ένα σωρό ρουχα, αξεσουαρ, τσάντες, ειδικά απορρυπαντικά, μπανιερά και δεν συμμαζευεται. Πρεπει να οργανωθουμε και να τα παρουμε σιγα σιγα μου φαίνεται, περνάει ο καιρός και δεν το καταλαβαίνεις.

Μην αγχωνεσαι που δεν παιρνεις κιλα, ισα ίσα. Απο τη στιγμη που τρως σωστά χωρίς υπερβολές κανεις το καλύτερο δυνατό για σένα και το μωρό.

Καλα προχθες σε μια συναντηση με μαμάδες ήταν μια μαύρη με Γερμανο αντρα και είχε ένα αγοράκι 6 μηνών, δεν φαντάζεσαι τι όμορφος! Εσένα σκέφτηκα όταν τον είδα, καθόμουν και τον χαζευα.

Γεια σου Ευαγγελία μου! Νομίζω πολύ καλά τα πήγα στα γερμανικά,για να δούμε όμως..

Ε, εντάξει κι εγώ προσπαθώ με τα γλυκα να συγκρατηθώ.. Επιτρέπω ένα γλυκάκι την ημέρα χεχεε ( φοβερή αυτοσυγκράτηση!)

Πότε θα έχεις τα αποτελέσματα; συνήθως δεν αργούν ,κανα δυο μέρες, ε;

Ρε συ, τι καλά που έχεις βρεις ομάδες και συναντιέσαι, αχ αυτά είναι τα καλά στις μεγαλες πόλεις.. Είναι και οι άλλες κοπέλες ξένες και μιλάτε αγγλικα; ή είναι γερμανίδες; Πώς τις βρήκες τις ομάδες;

Ναι, στο ϊντερνετ! Εγώ έχω βρει ένα κατάστημα εδώ, το babyone , http://www.babyone.de/

και έχει καλές τιμές. το έχω συγκρίνει δηλαδή και με το ιντερνετ, με αλλες σελίδες. Εγώ θα πάρω καρότσι και λίκνο από κει το πιο πιθανό. Κοίτα, έχει κοντά στο Μόναχο, στο Karlsfeld κατάστημα. Είναι κοντά σε σένα;

56445780_zoom_1.jpg

Να το λίκνο και είναι φτηνό, 100?.

και απο καρότσι, μάλλον το ABC

56383850_zoom_1.jpg

Από σελίδες στο ιντερνετ, κοίτα:

http://www.windeln.de/

http://www.baby-walz.de/

www.mytoys.de

http://www.baby-markt.de/

http://www.amazon.de/

Α και ΙΚΕΑ μπορείς να δεις για κούνια,αλλά είναι μικρές 120 εκ. Εγώ πήγα σήμερα και πήρα εναν υπνόσακο, ενα μπουρνούζι και έχει κάτι πετσετούλες, τα 10 τμχ 3 ?. για ρεψιμο,για να το πλένεις, και είναι και με αλλο χρώμα οι θηλιές που τις κρεμάς για να τις ξεχωρίζεις.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, να σου πώ, Ευαγγελία μου, δεν ξέρω αν εσείς εκεί έχετε Caritas. Εγώ θα πάω να ρωτήσω αν θα μας δώσουν κάποια βοήθεια οικονομική γιατί δε δουλεύω τώρα. Βοηθάνε τις εγκύους. Μας το είπαν φίλοι, που πήγαν και τους δώσαν κάποιο ποσό. Αύριο έχω ραντεβού, ελπίζω κάτι να γίνει, θα ειναι βοήθεια για μας..


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, να σου πώ, Ευαγγελία μου, δεν ξέρω αν εσείς εκεί έχετε Caritas. Εγώ θα πάω να ρωτήσω αν θα μας δώσουν κάποια βοήθεια οικονομική γιατί δε δουλεύω τώρα. Βοηθάνε τις εγκύους. Μας το είπαν φίλοι, που πήγαν και τους δώσαν κάποιο ποσό. Αύριο έχω ραντεβού, ελπίζω κάτι να γίνει, θα ειναι βοήθεια για μας..

Αντε κορίτσι, συγχαρητηρια για τα Γερμανικα! Δηλαδή τώρα κάνεις διάλειμμα ε? Απο τη νεα σεζον πάλι? Θα κάνεις τίποτα και μόνη σου να μην τα ξεχάσεις?

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες, πολυ χρησιμες αυτές οι ιστοσελίδες. Σιγά σιγά θα αρχίσουμε να παραγγέλνουμε πράγματα κι εμείς.

Αποτελεσματα απο την καμπύλη σακχάρου θα πάρω αύριο. Εχω μια μικρή αγωνία.

Επίσης την τελευταία φορα στον υπέρηχο ο γιατρός έκανε doppler στις μηριαίες αρτηρίες μου και βρήκε κάποιες ελαφρως μη φυσιολογικές τιμές σε κάτι που λεγεται αντίσταση. Αυτο λεει δεν δείχνει κατι απο μονο του, αλλα μπορει να δείχνει οτι εχω μεγαλύτερες πιθανότητες για προεκλαμψία και να ελέγχω που και που την πίεση μου. Καλά εγώ χεστηκα πάνω μου, έπεσε η ψυχολογία μου και είμαι κάθε μέρα στο φαρμακείο να μετράω πίεση.

Κατα τα άλλα καλά, φεύγω την Πεμπτη για Ελλάδα και θα κάτσω καμιά δεκαριά μερούλες, μάλλον τελευταία φορά πριν γεννήσω.

Εσύ πως πας κατά τα άλλα? Μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεια ε? Δυο μήνες μεινανε.

Αυτο το Caritas δεν το ξερω! Βοηθάνε ολες τις εγκύους ή τηρουμένων κάποιων κριτηρίων? Good luck, μπες να μου πεις πως πήγε το ραντεβου


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε συ, τι καλά που έχεις βρεις ομάδες και συναντιέσαι, αχ αυτά είναι τα καλά στις μεγαλες πόλεις.. Είναι και οι άλλες κοπέλες ξένες και μιλάτε αγγλικα; ή είναι γερμανίδες; Πώς τις βρήκες τις ομάδες;

Ναι έχει πολλά πράγματα εδώ, αρκει να το ψάξεις λιγο.

Δυο γκρουπάκια βρήκα μέσω της ιστοσελίδας meetup.com, το ένα λεγεται moms to be που ειναι με εγκυούλες και το άλλο moms of munich, με μαμαδες που έρχονται με τα παιδάκια τους. Κυρίως είναι απο διάφορες χώρες εκτός Γερμανίας, αγγλόφωνες, αλλά έχει και μερικές γερμανίδες, απλά μιλάμε στα αγγλικά. Κανονίζεται συνάντηση μια φορά ανα μια με δυο βδομάδες, και όποιος μπορεί πάει. Κοιτα κι εσυ κοντα στην περιοχή σου τι έχει, μπορεί να βρεις κάτι εκει κοντα.

Επίσης πάω και στις συναντήσεις του La Leche League εδώ στο μόναχο, που είναι για συμβουλές θηλασμού, και πάμε όλες με κατι μικρό φαγώσιμο και σου δείχνουν πολλά πραγματα ή σου δανείζουν βιβλία αν θες. Εκεί οι περισσότερες έχουν μόλις γεννήσει και έρχονται με τα νεογέννητα και λενε τι προβλήματα αντιμετωπίζουν κλπ. Πάλι αγγλόφωνη είναι η ομάδα, και η συντονίστρια είναι αγγλίδα.

Στη γιογκα για εγκύους που πάω διοργανώνονται κι εκεί διάφορα, κυρίως postnatal για αγγλόφωνες μαμάδες, εκει δεν το έχω ψάξει ακόμα να δω τι παίζει και επίσης εκεί πληρώνεις.

Αυτά είναι όντως τα καλά των μεγάλων πόλεων και ειδικά το Μοναχο έχει πάρα πολλους ξένους, οποτε κανονιζουν διάφορες συναντήσεις.

Τι να πω, προσπαθώ κι εγώ να κοινωνικοποιηθώ λίγο!


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίπου τρεις μήνες εδώ, αλλά ο άντρας μου μενει εδώ δυο χρόνια τώρα και πηγαινοερχόμουν.

Μου αρέσει, είναι όμορφη πολη. Κι εγώ δεν έχω προσαρμοστεί ακόμα και κυριως μου λείπει η παρέα μου και η οικογένεια μου στην Ελλάδα. Μένω κοντα στη Laim, εσύ?

Πες μου αν θες με τι ασχολεισαι και πόσων χρονών είσαι!

Εγώ ειμαι νοσηλεύτρια, δουλευα στην Ελλάδα και τώρα είμαι σε άδεια κυησεως και είμαι 27, πρώτο παιδάκι.

Έχω αρχίσει να ανακαλύπτω διάφορες ομάδες για μαμάδες εδώ, οπως meet up groups για μαμαδες που συναντιομαστε που και που για καφε, η διαφορα σεμινάρια υποστήριξης και συμβουλών θηλασμού, και γιογκα για εγκύους κλπ. Αν θες ανταλλάσσουμε πληροφορίες!

Καλησπερα Ευαγελία

Εγω ειμαι 24 χρονών και μένω στο Ουντερσσλαιχειμ. Μέχρι πρίν λίγο έμενα Πασινγ αλλα σε μικρό σπίτι με κοινη κουζίνα. Ψάχναμε καιρο για δικό μας σπίτι να νοικίασουμε αλλα εκτός του ότι είναι πανάκριβα δεν μπορούσαμε να βρούμε. Ευτυχώς τωρα βρήκαμε , έστω κάπως μακριά από το κέντρο, αν και πάλι είναι πολύ ακριβό. Πρός το παρόν δεν δουλέυω διαβάζω μόνη μου να δώσω ένα τεστ στα αγγλικα, και μετά βλέπουμε.

Με ενδιαφέρουν αυτα που αναφέρεις. Αν και τωρα μεχρι να τελειωσω με το τεστ δεν εχω χρόνο. :( . Αν θυμαμε καλά ουτε εσυ εχεις βρει μαία. Σωστά.

Λοιπόν επειδί και εγω αν και είναι νωρίς δυσκολεύομαι η γυναικολόγος μου ειπε αν δεν βρω δεν πειράζει διότι υπάρχει αλλη μια υπηρεσία που προσφερει ο κράτος εδω με τις Kinderkrankschwester, οι οποίες επίσης έρχονται στο σπίτι μετά την γέννα και σε βοηθούν να φροντίσεις το μωρό. όσο για την γέννα μου ειπε ότι ετσι και αλλιώς η μαία δεν θα έκανε τίποτα αφού θα έχω γιατρο.

Εσυ εχεις αποφασίσει που θα γεννήσεις; Εγω όχι ακόμη


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά :) Τώρα δηλαδή πόσων εβδομάδων είσαι;

Λοιπόν, σ αυτό που με ρωτάς, από την τσέπη μας πληρώνουμε εκτός της αυχενικής διαφάνειας, κάποιες εξετάσεις που γίνονται στην αρχή, όπως για τοξόπλασμα και κυτταρομεγαλοϊό. Επειδή δεν είναι συνηθισμένο να κολλήσεις, δεν τις καλύπτουν. Εμένα με ρώτησαν αν έρχομαι σε επαφή με ζώα, ή με μωρά, αν αλλάζω πάμπερς γιατί μπορεί να κολλήσω τον κυτταρομεγαλοϊό. Εγώ αν και δεν έρχομαι σε επαφή, τις εκανα για καλό και για κακό,ήμουν πολύ φοβιτσιάρα! Κατά τα άλλα, δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Ξέρεις και θα δεις και στο Mutterpass ότι έχεις συγκεκριμένους υπέρηχους που θα κάνεις. Αν κάποια φορά θες να κάνεις εναν υπέρηχο έξτρα, θα πρέπει να τον πληρώσεις. Εγώ όταν πήγα για την καμπύλη ζαχάρου, ξεσήκωσα και τον άντρα μου να έρθει για να δει και το μωρό, και μας είπε η γιατρός ότι δεν είναι μέρα για υπέρηχο, ότι δεν μπορεί να μου κάνει γιατί δε θα πληρωθεί απο την ασφάλεια. Εγώ όμως ήθελα, οπότε πλήρωσα 38 ?. Οπότε αυτά έχω πληρώσει μέχρι στιγμής και δε νομίζω να είναι κατι άλλο.

Τη Β επιπέδου, όχι δεν την πληρώνεις.

Το νοσοκομείο ούτως ή άλλως δεν το πληρώνεις, ούτε τα μαθήματα τοκετού.

Δηλαδή,αναλόγως δεν είναι τίποτα. τώρα βέβαια εσύ πλήρωσες πολλά για την αυχενική, δεν ξέρω γιατί..

Ποια ασφαλιστική έχεις; Να δουμε μήπως έχει κάτι, κάποιο πρόγραμμα ή κάτι έξτρα.

Καλησπέρα Luz

Είμαι 11w5d. Ρώτησα και την γυναικολόγο μου για το τι αλλα πρέπει να πληρώσουμε οι ίδιοι και μου λεει ότι έχουν μήνει κάποιες εξετάσεις που δεν καλύπτονται αλλα είναι για αργότερα και θα με ενημερώσει. Απότι κατάλαβα είναι μικρά πλέον τα ποσά. Μου είπε και αθτό που λές με τους υπέρηχους. Και εγώ νόμιζα ότι κάθε φορά που θα πάω θα βλέπω το μωρό. Και ότσν πήγα τη Δεθτέρα μου λεει αφού το είδες την Παρσκευή δεν θα τό δούμε σήμερα και μου έκανε κάποιους άλλους ελέγχους μόνο. Μού σταμάτησε και το φεμιβιον και μου ειπε να πάρω κάποιες απλές βιταμήνες από κατάστημα καλλυντικών. Μού φανηκε κάπως περίεργο αλλα μου ειπε δεν χρειάζεται πλέον να πληρώνω τόσα πολλά σε βιταμήνες. Εσείς τι πέρνετε;

όσο για αυτο που λες για την αυχενική η απάντηση είναι απλή , το Μόναχο είναι πανάκριβη πόλη.

Εσύ είσαι καθηγήτηρια ξένων γλωσσών σωστα έχω διαβάσει; Αν ναι πες μου καμιά συμβουλή για το Τοεφλ. :D

Διάβασα και αυτό για την Καριτασ πες μας τι θα σου πουν.

Καλα αποτελέσματα με τα Γερμανικά σου.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αντε κορίτσι, συγχαρητηρια για τα Γερμανικα! Δηλαδή τώρα κάνεις διάλειμμα ε? Απο τη νεα σεζον πάλι? Θα κάνεις τίποτα και μόνη σου να μην τα ξεχάσεις?

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες, πολυ χρησιμες αυτές οι ιστοσελίδες. Σιγά σιγά θα αρχίσουμε να παραγγέλνουμε πράγματα κι εμείς.

Αποτελεσματα απο την καμπύλη σακχάρου θα πάρω αύριο. Εχω μια μικρή αγωνία.

Επίσης την τελευταία φορα στον υπέρηχο ο γιατρός έκανε doppler στις μηριαίες αρτηρίες μου και βρήκε κάποιες ελαφρως μη φυσιολογικές τιμές σε κάτι που λεγεται αντίσταση. Αυτο λεει δεν δείχνει κατι απο μονο του, αλλα μπορει να δείχνει οτι εχω μεγαλύτερες πιθανότητες για προεκλαμψία και να ελέγχω που και που την πίεση μου. Καλά εγώ χεστηκα πάνω μου, έπεσε η ψυχολογία μου και είμαι κάθε μέρα στο φαρμακείο να μετράω πίεση.

Κατα τα άλλα καλά, φεύγω την Πεμπτη για Ελλάδα και θα κάτσω καμιά δεκαριά μερούλες, μάλλον τελευταία φορά πριν γεννήσω.

Εσύ πως πας κατά τα άλλα? Μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεια ε? Δυο μήνες μεινανε.

Αυτο το Caritas δεν το ξερω! Βοηθάνε ολες τις εγκύους ή τηρουμένων κάποιων κριτηρίων? Good luck, μπες να μου πεις πως πήγε το ραντεβου

Γεια σου κορίτσι!

Να σου πω, έχω ακούσει για την περίπτωση να έχει κάποια αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες αλλά δεν ξέρω πού οφειλεται. Νομίζω σημαίνει ότι δεν μπορεί να περάσει τόσο εύκολα το αίμα μέσα από την αρτηρία. Μην πέφτεις ψυχολογικά, αλλά να έχεις το νου σου. Ρώτα τον μήπως χρειαστεί να πάρεις κάποιο φάρμακο, δεν ξέρω.. Να τσεκάρεις την πίεση σου, τακτικά και να περιορίσεις το αλάτι. Πρόσεχε τώρα που θα πας Ελλάδα να μην τσακίσεις τη φέτα! Και ηρεμία και χαλάρωση! Όλα καλά θα πάνε! :D

Τυχερούλα που πας Ελλάδα, έχω να πάω από περσι.. :(

Πήρες τα αποτελέσματα της καμπύλης;

Ναι, τώρα διάλειμμα από το μάθημα, θα δούμε του χρόνου..Δε νομίζω να γραφτώ αλλά θα δούμε. Από μόνη μου τώρα που έχω πάρει τις βάσεις θα διαβάζω κυρίως άσχετα πχ περιοδικά κτλ. Ελπίζω να έχω ευκαιρίες να μιλάω με άλλους, αυτό κυρίως.. Μακάρι να βρω και ομάδες όπως εσύ..

Εγώ κατά τα άλλα καλά, φτου φτου να μην αυτο-ματιαστώ, όλα κυλάνε ήρεμα.Πρέπει να οργανωθούμε με τα πράγματα και να φτιάξουμε το δωμάτιο το οποίο όπως το σκέφτομαι θα μοιράζομαι εγώ με το μωρό :D λυπάμαι τον άντρα μου να κοιμόμαστε μαζί και να πρέπει να πάει για δουλειά, οπότε θα τη βγάλω εγώ με το μωρό στο παιδικό. Έτσι το σκέφτομαι τώρα. Εσείς πώς θα το κάνετε; έχετε σκεφτεί;

Ναι, 2 μήνες ακριβώς από την ΠΗΤ μείνανε! Βέβαια ο γιατρός που μου έκανε αυχενική και Β επιπέδου, λέει ότι είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο, τι να πω..

Πήγα στο Caritas σήμερα αλλά τζίφος.. Είμαστε πάνω από το όριο εισοδηματικά.. το όριο είναι 1800 ? για το ζευγάρι. Εγώ παίρνω επίδομα ανεργίας οπότε ξεπερνάμε το όριο.. Δεν πειράζει. Τουλάχιστον ρώτησα πληροφορίες για το πότε να κάνω αίτηση για Elterngeld, το οποίο γίνεται μετά τη γέννα και το παίρνεις ένα χρόνο και μετά το χρόνο αν δεν το στείλεις παιδικό σταθμό, παίρνεις Betreuungsgeld. Τα είχα ψάξει αυτά και πιο πριν αλλά λέω μιας και είμαστε εδώ, ας ρωτήσω. Μας έδωσε και διευθυνσεις με μαγαζιά με μεταχειρισμένα, που γενικά παίζει πολύ, είπαμε Danke και φύγαμε χεχεε. Πήγαινε και συ όμως, δεν ξέρεις καμμιά φορά..


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πολλά πράγματα εδώ, αρκει να το ψάξεις λιγο.

Δυο γκρουπάκια βρήκα μέσω της ιστοσελίδας meetup.com, το ένα λεγεται moms to be που ειναι με εγκυούλες και το άλλο moms of munich, με μαμαδες που έρχονται με τα παιδάκια τους. Κυρίως είναι απο διάφορες χώρες εκτός Γερμανίας, αγγλόφωνες, αλλά έχει και μερικές γερμανίδες, απλά μιλάμε στα αγγλικά. Κανονίζεται συνάντηση μια φορά ανα μια με δυο βδομάδες, και όποιος μπορεί πάει. Κοιτα κι εσυ κοντα στην περιοχή σου τι έχει, μπορεί να βρεις κάτι εκει κοντα.

Επίσης πάω και στις συναντήσεις του La Leche League εδώ στο μόναχο, που είναι για συμβουλές θηλασμού, και πάμε όλες με κατι μικρό φαγώσιμο και σου δείχνουν πολλά πραγματα ή σου δανείζουν βιβλία αν θες. Εκεί οι περισσότερες έχουν μόλις γεννήσει και έρχονται με τα νεογέννητα και λενε τι προβλήματα αντιμετωπίζουν κλπ. Πάλι αγγλόφωνη είναι η ομάδα, και η συντονίστρια είναι αγγλίδα.

Στη γιογκα για εγκύους που πάω διοργανώνονται κι εκεί διάφορα, κυρίως postnatal για αγγλόφωνες μαμάδες, εκει δεν το έχω ψάξει ακόμα να δω τι παίζει και επίσης εκεί πληρώνεις.

Αυτά είναι όντως τα καλά των μεγάλων πόλεων και ειδικά το Μοναχο έχει πάρα πολλους ξένους, οποτε κανονιζουν διάφορες συναντήσεις.

Τι να πω, προσπαθώ κι εγώ να κοινωνικοποιηθώ λίγο!

έλα ρε, τι ωραια! Πολύ ενδιαφέροντα ακούγονται όλα! Εμείς εδώ δεν έχουμε κάτι, αλλά θα ψάξω καλύτερα :)


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...