Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πως να την πούμε;;;; :)


sofiamk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!!

Δεν έχω ξαναγράψει στο καφέ, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας...

Εν συντομία: Το πρώτο μας παιδάκι (αγοράκι) το βαπτίσαμε με το όνομα του πεθερού μου (Νικόλαος - μου αρέσει και πολύ).

Τώρα με το κοριτσάκι μας, έχω τον εξής προβληματισμό...

Δεν μου αρέσει ούτε το όνομα της μαμάς μου (Ματούλα) ούτε της πεθεράς μου (Ποτίτσα)... Η ιδιαιτερότητα είναι ότι την πεθερά μου την έχουμε χάσει πριν από αρκετά χρόνια, δεν πρόλαβα ούτε να τη γνωρίσω και ο άντρας μου παρόλο που δεν επιμένει να βγάλουμε το όνομα της αφού δώσαμε στο πρώτο του πατέρα του, ξέρω ότι θα το ήθελε... Από την άλλη εγώ το βλέπω σαν "ευκαιρία" να βγάλω κάποιον από τους δικούς μου γονείς, διότι και τρίτο να κάνουμε (αν κάνουμε) δε μπορώ να δώσω του πατέρα μου διότι είναι Δημήτρης και ο άντρας μου και ο πατέρας μου...

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα... Εν ολίγοις: Ποτίτσα ή Ματούλα;;;; για άσχετο όνομα μάλλον δεν ψήνομαι.... και πότε να τα γιορτάζω όποιο από τα δύο;;;; Αχ.....


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι έχουν βαφτιστεί οι γιαγιάδες ή είναι υποκοριστικά?

Δεν τα έχω ξανακούσει γι'αυτό ρωτάω...

Προσωπικά, η αλήθεια είναι δε μου αρέσει κανένα απο τα δύο, αλλά αν έπρεπε να επιλέξω σ'ενα απο τα δύο, θα επέλεγα το Ματούλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, και τα δύο είναι έτσι βαπτισμένα, όσο περίεργο κι αν ακούγεται...

Τη γιαγιά της μαμάς μου τη λέγαν Μάτα, και η μητέρα μου βαπτίστηκε Ματούλα. Δεν ξέρω αν βγαίνει από το Σταματία....

Το όνομα της πεθεράς μου είναι τοπικό Καλαματιανό. Προέρχεται από το Παναγιώτα (Παναγιωτούλα -> Ποτούλα -> Ποτίτσα), αλλά ο σύζυγος δεν θέλει να βγάλουμε το παιδί Παναγιώτα γιατί μου λέει ότι δεν του θυμίζει τίποτα. Αντίστοιχα και σε μένα δεν μου αρέσει το Σταματία γιατί ακριβώς δε μου θυμίζει τίποτα.

Τουλάχιστον η μαμά του γιόρταζε το Δεκαπενταύγουστο, ενώ η δική μου δεν έχει γιορτάσει ποτέ ονομαστική εορτή....

Άρα έχουμε 1-0 Ματούλα προς Ποτίτσα....

Για να δούμε.... :D

Υ.Γ. Και σε μένα δεν αρέσει κανένα από τα δύο... γι'αυτό και η κουβέντα!!!!


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν προλαβαίνω να γράφω συστηματικά....

Τελικά πολύ λιγότερος ο χρόνος με 2 παιδάκια! :D

Κι εγώ κάπως έτσι αντέδρασα όταν άκουσα το όνομα της μαμάς του άντρα μου... Ποτίτσα;;;; :shock:

Και ακόμα ένα αστείο: Την πρώτη φορά που έκανα μάθημα σε μία τάξη στην Καλαμάτα ζητώ από τους μαθητές να μου γράψουν σε ένα χαρτί τα e-mail τους. Κάποιος Παναγιώτης λοιπόν μου γράφει: potis[email protected].

Και εκείνη τη στιγμή που το διαβάζω σκέφτομαι: αυτό το παιδάκι μάλλον του έβγαλαν παρατσούκλι "ο πότης" επειδή θα πίνει..... Που να ήξερα ότι θα μου έπεφτε τέτοιο όνομα στο σπίτι μου!!! :)


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

an theleis oposdipote na vgaleis kapoion diko sas mporeis kai dimitra apo ton patera sou.

prosopika tha sou elega ena asxeto na vgalete. einai krima na exei asximo onoma mono kai mono gia na sunexisete ena psiloxazo ethimo.

tha mporousate na valete 2 (kapoio asxeto pou sas aresei kai pota/mata gia na timisete kapoia apo tis 2 an to thelete)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μου αρέσει και το Παναγιώτα και το Ματούλα (το οποίο ξέρω ότι είναι υποκοριστικό του Σταματίνα/Σταματία και γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου). Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να βγάλετε τα βαφτισμένα υποκοριστικά των γιαγιάδων, μπορείτε να δώσετε τα ολόκληρα και πιο συνηθισμένα ονόματα.

Προσωπικά θα την έβγαζα Παναγιώτα που μου αρέσει (αλλά δεν θα τη φώναζα Ποτίτσα!) ή Σταματίνα και θα τη φώναζα Μάτα, Ματούλα ή Μάντυ.

Τώρα που το σκέφτομαι ξέρω μια κοπέλα που την λένε Πότα από το Παναγιώτα και άλλη μία που τη λένε Τίτσα, επίσης από το Παναγιώτα. Καμία από τις δύο δεν έχει σχέση με Καλαμάτα, άρα δεν είναι τόσο σπάνιο το συγκεκριμένο όνομα και υποκοριστικό.

Και Τότα ξέρω, επίσης από το Παναγιώτα. Τελικά μήπως ξέρω πολλές Παναγιώτες;!! :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει και το Παναγιώτα και το Ματούλα (το οποίο ξέρω ότι είναι υποκοριστικό του Σταματίνα/Σταματία και γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου). Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να βγάλετε τα βαφτισμένα υποκοριστικά των γιαγιάδων, μπορείτε να δώσετε τα ολόκληρα και πιο συνηθισμένα ονόματα.

Προσωπικά θα την έβγαζα Παναγιώτα που μου αρέσει (αλλά δεν θα τη φώναζα Ποτίτσα!) ή Σταματίνα και θα τη φώναζα Μάτα, Ματούλα ή Μάντυ.

Τώρα που το σκέφτομαι ξέρω μια κοπέλα που την λένε Πότα από το Παναγιώτα και άλλη μία που τη λένε Τίτσα, επίσης από το Παναγιώτα. Καμία από τις δύο δεν έχει σχέση με Καλαμάτα, άρα δεν είναι τόσο σπάνιο το συγκεκριμένο όνομα και υποκοριστικό.

Και Τότα ξέρω, επίσης από το Παναγιώτα. Τελικά μήπως ξέρω πολλές Παναγιώτες;!! :P

Κι εμένα την πεθερά μου Τίτσα την φωνάζανε.

Επίσης ξέρω ένα κοριτσάκι εδώ στην Καλαμάτα πάλι που το έχουν βαπτίσει Πότα-Υπαπαντή :shock: !!!

Αλήθεια από που είναι όλες αυτές οι Παναγιώτες-Πότες-Ποτίτσες-Τίτσες που γνωρίζεις;;; Έτσι για στατιστικούς λόγους....

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα... Θα σας ενημερώσω....


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από Πελοπόννησο, Αρκαδία και Λακωνία.

Ξέρω και μία Γιώτα (τώρα τη θυμήθηκα!) από Μεσολόγγι και μία Πέννυ από Ιωάννινα!

Κι άλλη μια Πέννυ Κρητικιά.

Τελικά όντως ξέρω πολλές Παναγιώτες :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπέμπα σου είναι μικρή ακόμα, έχετε χρόνο να αποφασίσετε για το όνομα :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε και τόοοοσο πολύ χρόνο δυστυχώς. Η κουμπάρα είναι έγκυος και έχουμε κάποιο περιορισμό στις ημερομηνίες. Αν σκεφτείς και κέντρα-εκκλησία-προσκλητήρια-φωτογράφο.... Ουφ! Μάλλον πρέπει να αρχίσω να τρέχω. :)


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...