Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Πως να την πούμε;;;; :)


sofiamk

Recommended Posts

Μπορείς να αφήσεις την τύχη να αποφασίσει (γράφεις Σταματίνα σε ένα χαρτάκι και Παναγιώτα σε ένα άλλο, κλείνεις τα μάτια και τραβάς στην τύχη) ή να πεις στη νονά να διαλέξει αυτό που της αρέσει περισσότερο. Έτσι βγαίνεις από το δίλημμα :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Τελικά ο κύβος ερίφθη.

Το όνομα αυτής Ματούλα. Σκέτο. Ούτε Σταματίνα ούτε Σταματούλα. Θα τη γιορτάζουμε όμως 8 Νοεμβρίου.

Διάλεξα το όνομα της μαμάς μου. Ήθελα να δώσω σε ένα παιδάκι μου όνομα από τους γονείς μου και αφού για αγόρι δεν ήθελα δεύτερο Δημήτρη στο σπίτι μου (το Δήμητρα επίσης δεν το ήθελα για κορίτσι) διάλεξα να πούμε το κοριτσάκι μας Ματούλα στη μαμά μου. Μιλάω σε πρώτο ενικό γιατί ο σύζυγος μου άφησε εν λευκώ την απόφαση του ονόματος. Λόγω της απώλειας της μαμάς του ήταν πολύ φορτισμένος και δεν μπορούσε να διαλέξει αντικειμενικά ποια από τις δύο γιαγιάδες να βγάλουμε. Έτσι το μπαλάκι το είχα εγώ και διάλεξα τη δική μου μαμά. Δεν ξέρω αν τελικά έκανα το πιο σωστό. Που να βλέπατε τι αμηχανία έπεσε στην εκκλησία όταν ο νονός είπε Ματούλα! Περίμεναν οι περισσότεροι της πεθεράς μου....

Αυτά λοιπόν, και μιας και έχουμε κατά νου κάποια στιγμή (πολύ αργότερα) ένα τρίτο παιδάκι, είπα στον άντρα μου να βάλει τα δυνατά του να είναι κι αυτό κορίτσι και να βγάλουμε τη μάνα του!!!! ;)


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και εγω εχω προβλημα με το ονομα και ηθελα τη γνωμη σας.

η πεθερα μου λεγοταν τριανταφυλλια, εχει πεθανει, η μαμα μου Μαρια. Εμενα επειδη δεν μου αρεσουν τα ονοματα λεω να βγαλω ενα υποκοριστικο και απτα 2 ονοματα: Μαρια-Φυλλιω(απ το τριανταφυλλια) και να την φωναζουμε ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ

εσεις τι λετε ακουγετε καλα το μαριφυλλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τιποτα Ποτιτσα!Χιλιες φορες το Ματουλα!!Και εγω απο Καλαματα ειμαι,αλλα το ποτιτσα το εχω ακουσει σαν υποκοριστικο οχι σαν κυριο ονομα!!


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Με τιποτα Ποτιτσα!Χιλιες φορες το Ματουλα!!Και εγω απο Καλαματα ειμαι,αλλα το ποτιτσα το εχω ακουσει σαν υποκοριστικο οχι σαν κυριο ονομα!!

Πλέον και επίσημα Ματούλα!

καλησπερα κοριτσια και εγω εχω προβλημα με το ονομα και ηθελα τη γνωμη σας.

η πεθερα μου λεγοταν τριανταφυλλια, εχει πεθανει, η μαμα μου Μαρια. Εμενα επειδη δεν μου αρεσουν τα ονοματα λεω να βγαλω ενα υποκοριστικο και απτα 2 ονοματα: Μαρια-Φυλλιω(απ το τριανταφυλλια) και να την φωναζουμε ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ

εσεις τι λετε ακουγετε καλα το μαριφυλλη?

Πολύ ωραίο το Μαριφύλλη όπως και το Μαρίλια!


HETSp3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...