Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Έχω καιρο να σας γραψω. Και η αυχενικη μου και το Α τεστ ειναι τέλεια. Αυχενικη μου εκανεο κκύριος Νικολαΐδης και με αυτον θα κάνω και Β επιπέδου. Περναει ο καιρός άλλοτε αργά αλλοτε γρήγορα. Ο γιατρός μου μου είπε να μην μετράω με βδομαδες αλλά με μήνες γιατί ειναι καλύτερα λέει. Οπότε μπαίνω στις 2 Ιουλίου στον 5ο. Το παιδί μου με παιδεύει πολύ με το φύλο. Στην αυχενικη μας είπαν μάλλον αγοράκι. ην ππροηγούμενη που πήγαμε κοιμόταν το τερατακι μου με το δάχτυλο στο στομα. Μέχρι και ο γιατρός γελούσε. Τωρα ραντεβού την παρασκευη 5 ιουλιου και ελπιζω να βγάλουμε άκρη γιατί ο γιατρός το σκουντουσε και δεν ξυπνουσε με τίποτα. Αλλά μας είπε πως και αυτος για αγόρι το είχε αλλά τώρα φοβάται να πει. Η κοιλίτσα μου άρχισε να φουσκώνει δειλά δειλα απο τα μέσα του 3ου μήνα. Αλλά λόγω του ότι είχα παραπανίσια κιλα οι περισσότεροι νομίζουν ότι παχυνα. Και με συμφερει γιατί δεν το έχω ανακοινώσει σε όλους ακόμα. Παντός άκουσα ένα σχόλιο που λυθηκα στα γέλια. Να μην τρωω πολλά μακαρόνια γιατί φουσκώνουν την κοιλιά. Απαντάω και εγω φαντάσου που όταν τα τρωω πινω και μπύρες. Οι αναγουλες καλά κρατούν. Το στομάχι χάλια. Ακόμα με πειράζουν πολλά πράγματα αλλά οι εμετοί αραιωσαν. Πίνω από όλα πλέων. Μαγνησιο, ασβέστιο, σίδηρο και φυλικο οξύ που είπε ότι θα το πίνω μέχρι τέλους γιατί μόνο καλο κάνει. Όλα απο ενα την μέρα. Αλλά του ειπα πως τις μέρες που κάνω εμετό δεν μπορώ να πιω το σιδηρο γιατί με πειράζει και είπε ότι δεν πειράζει.

Επεισης νιώθω από την 15η εβδομάδα κάτι σαν χαδακια αλλά με το που μπήκα στην 17η νιώθω κάθε φορά που ξαπλωνω σαν να εχω μπουρμπουλήθρες στην κοιλιά μου. Και οπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να σηκώνομαι! Επεισης έχασα 3 κιλα σε λιγότερο από ένα μήνα λόγω των εμετων αλλα μάλλον θα τα ξαναπάρω γιατί πλέον το στομαχι μου ανεχεται και το πρωινο γεύμα! Αυτά! Εσείς τι κανετε; τα παιδάκια σας;


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Ellie μου αυτές οι μπουρμπουλήθρες είναι το μωράκι σου που κουνιέται!!!!!!! Κι εγω 17 εβδομάδων ακριβώς τον ένιωσα καθώς ξαπλώνα στο κρεβάτι μου! Ποτε δεν θα ξεχάσω αυτό το συναίσθημα!!! Ολες και όλοι είμαστε καλα δόξα το Θεό και μεγαλωνουμε παρά πολύ γρήγορα!!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω καιρο να σας γραψω. Και η αυχενικη μου και το Α τεστ ειναι τέλεια. Αυχενικη μου εκανεο κκύριος Νικολαΐδης και με αυτον θα κάνω και Β επιπέδου. Περναει ο καιρός άλλοτε αργά αλλοτε γρήγορα. Ο γιατρός μου μου είπε να μην μετράω με βδομαδες αλλά με μήνες γιατί ειναι καλύτερα λέει. Οπότε μπαίνω στις 2 Ιουλίου στον 5ο. Το παιδί μου με παιδεύει πολύ με το φύλο. Στην αυχενικη μας είπαν μάλλον αγοράκι. ην ππροηγούμενη που πήγαμε κοιμόταν το τερατακι μου με το δάχτυλο στο στομα. Μέχρι και ο γιατρός γελούσε. Τωρα ραντεβού την παρασκευη 5 ιουλιου και ελπιζω να βγάλουμε άκρη γιατί ο γιατρός το σκουντουσε και δεν ξυπνουσε με τίποτα. Αλλά μας είπε πως και αυτος για αγόρι το είχε αλλά τώρα φοβάται να πει. Η κοιλίτσα μου άρχισε να φουσκώνει δειλά δειλα απο τα μέσα του 3ου μήνα. Αλλά λόγω του ότι είχα παραπανίσια κιλα οι περισσότεροι νομίζουν ότι παχυνα. Και με συμφερει γιατί δεν το έχω ανακοινώσει σε όλους ακόμα. Παντός άκουσα ένα σχόλιο που λυθηκα στα γέλια. Να μην τρωω πολλά μακαρόνια γιατί φουσκώνουν την κοιλιά. Απαντάω και εγω φαντάσου που όταν τα τρωω πινω και μπύρες. Οι αναγουλες καλά κρατούν. Το στομάχι χάλια. Ακόμα με πειράζουν πολλά πράγματα αλλά οι εμετοί αραιωσαν. Πίνω από όλα πλέων. Μαγνησιο, ασβέστιο, σίδηρο και φυλικο οξύ που είπε ότι θα το πίνω μέχρι τέλους γιατί μόνο καλο κάνει. Όλα απο ενα την μέρα. Αλλά του ειπα πως τις μέρες που κάνω εμετό δεν μπορώ να πιω το σιδηρο γιατί με πειράζει και είπε ότι δεν πειράζει.

Επεισης νιώθω από την 15η εβδομάδα κάτι σαν χαδακια αλλά με το που μπήκα στην 17η νιώθω κάθε φορά που ξαπλωνω σαν να εχω μπουρμπουλήθρες στην κοιλιά μου. Και οπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να σηκώνομαι! Επεισης έχασα 3 κιλα σε λιγότερο από ένα μήνα λόγω των εμετων αλλα μάλλον θα τα ξαναπάρω γιατί πλέον το στομαχι μου ανεχεται και το πρωινο γεύμα! Αυτά! Εσείς τι κανετε; τα παιδάκια σας;

Αχ Έλλη τι όμορφες στιγμές μου θυμίζεις!!!! εύχομαι όλα να πάνε καλά και το μωράκι σου να είναι γερό και τυχερό πάντα!! εγώ είχα κάνει ντοπλερ στον κύριο Νικολαίδη!! είναι εξαιρετικός , λίγο γρήγορος αλλά ξέρει καλά τη δουλειά του!! έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!!

το μωράκι μου εγώ το άκουσα στην 20η εβδομάδα νομίζω ήμουν στην παραλία κάτω από μια σκια είχα πάει για μπανιο με το σύζηγο και τσουπ να σου μια μικρή κλωτσια από μέσα....χαχαχα δεν το πιστευαμε...!!πολύ ωραίο συναίσθημα...από κει και μετά κλώτσαγε όλη την ώρα...λεπτο δεν σταματουσε...πολύ νευρικό και ζόρικο κορίτσι...κι ετσι ήταν κι όταν γεννήθηκε..τώρα που είναι 6 μηνών βέβαια έχει ηρεμήσει πολύ ευτυχώς!!!!

θα ευχαριστηθείς κλωτσιές από δω και περα οπότε απόλαυσέ το !!! β επιπέδου πότε κάνεις????

αααα επίσης κι εγώ είχα εμετούς και αναγούλες μέχρι τον πεμτπο μήνα και βαλεεεε...τους τελευταίους μήνες που μου είχε ανοιξει η όρεξη δεν μπορούσα να φάω γιατί είχα καούρες και παλινδρόμηση....πήρα 10 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη...αλλά χαλάλι οι αναγούλες και όλα θα το ξανακάνω κι εύχομαι να είναι σύντομα!!!!!!!!! φιλάκιααααααα


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φραουλιτσα μου μια χαρα η μικρή. Αφού ηρέμησε τώρα καλά είναι. Εγώ κανονικά θα έκανα αρχές Αυγούστου αλλά λόγο των ήδη υπαρχουσών κιλών μου μου είπε για τελος Αυγούστου που θα ειμαι σε πιο προχωρημενη ηλικία κύησης για να φαίνεται καλύτερα. Τωρα περιμενω να πάω την παρασκευή να το δω το μπεμπουλι μου μηπως τυχόν και ανοίξει τα ποδαράκια του και δούμε τι είναι γιατί με έχει φάει η περιεργεια. Και είμαι γενικά περίεργη σαν άνθρωπος.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έλλη μου να μας λες τα νέα σου γιατί μας θυμίζεις τα δικά μας και είναι ωραίο συναίσθημα!!! Πιστεύω θα είναι αγοράκι γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πράγμα που φαίνεται χιχι :)

Άρχισες να κοιτάς για αγορές; Ότι θες ρώτα εδώ ως πρόσφατες μανούλες μπορούμε να σου πούμε ακριβώς τι χρειάζεσαι και τι οχι! Επίσης κοίτα να βρεις σεμινάρια για ανώδυνο τοκετό και θηλασμό ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς! Απίστευτο ταξίδι η εγκυμοσύνη! Απόλαυσε το!! Μπορεί τώρα να μην περνάει ο καιρός αλλά όταν γεννήσεις θα είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα πραγματικά!! Απόλαυσε τη κάθε στιγμή!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες και μπεμπακια! Τι κάνετε; Εμείς καλά. Τελικά αγοράκι έχω. Το ήξερα από την ώρα που είδα τη χοριακη και τώρα με κοιτάνε λες και είμαι εξωγήινος. Με το.ύφος: που τό'ξερε αυτή! Δεν με νοιάζει καθόλου. Έχει ήδη αρχίσει να με τυρανναει ο μπεμπης! Η τουαλέτα έχει γίνει το δεύτερο σπίτι μου. Κάθετε συνεχώς στην κύστη μου. Καλά ότι με πιέζει και εχω ακράτεια συχνά πυκνά! Ο γιατρός μου όταν του τα είπα γελούσε. Μου είπε πως θα.μου τα κάνει.αυτά από δω και.πέρα! Καλά να'ναι και ας την τυραναει τη μαμά. Χαλάλι του! Το στομάχι μου ακόμα δεν σηκώνει όλα τα φαγητά αλλά οκ. Συνήθισα! Από κιλά δεν εχω φτάσει ακόμα αυτά που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης αλλά θα τα φτάσω τωρα. 2 μου έμειναν! Για τα ψώνια η λλίστα μου την εχω έτοιμη γραμμένησσε χαρτί για να μην ξεχάσω τιποτα. Και για να μην ξεφύγω κιόλας γιατί δύσκολα τα βγαζουμε πέρα. Κούνια.θα παραγγείλω στα μέσα Σεπτέμβρη από το πρατήριο motherbaby. Καρότσι θα κοιτάξω να βρω τώρα στις μήπως και κάνουν καμία τιμή καλή στις εκπτώσεις.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια και μπεμπακια τι κάνετε;; Εγώ μπήκα στις 31 εβδομάδες σήμερα. Άλλοι 2 μηνες έμειναν σχεδόν για να κρατήσω τον μπεμπουλη μου στην αγκαλιά μου. Και με εχουν πιασει και οι φοβιες μου αλλά και κλαιω από τη χαρά μου συνέχεια! Σκέφτομαι πως από μια τοσο δα μικρή κουκίδα που ήταν την πρώτη φορά που τον είδα τώρα είναι ένα θηριακι που με ξετρελενει με τις κλωτσιες του!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ Έλλη μου τι ωραία!! Όλα καλά με την εγκυμοσύνη; Εμείς μια χαρά απασχολούμαστε με δοντάκια/διατροφή/ύπνο κλπ :) Δεν το πιστεύω πως πέρασε σχεδόν 1 χρόνος απο τότε που απολαμβάναμε κλωτσιές και λέγαμε άντε να περάσει ο καιρός να έρθει το μωράκι στην αγκαλιά μας! Και τώρα στέκονται, μπουσουλάνε και είναι θηριάκα όπου να σαι θα αρχίσουν βηματάκια τα μωρά μας! αχ αχ :)


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και απο μένα! ειμαστε και εμείς καλά (με εξαίρεση αυτό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2598360#post2598360 που ξεφύτρωσε σημερα και εχω φαγωθεί τρελλά αν εχει καμια σας ιδέα τι είναι αυτό, ζητώ βοήθεια!! )

και όντως όπως τα λές λινακι είναι ,

ειναι απίστευτη η όλη διαδικασια, μαθημα ζωής, μάθημα ψυχής, μάθημα αντοχής,

μάθημα δημιουργικότητας....

ατελείωτη αγάπη και έρωτας... ποτε δεν θα πιστευα οτι θα ηταν κάτι τόσο τελειο , το ζείς μόνο όταν το κάνεις...

θηλαζουμε ακόμα και τρώμε παράλληλα και μπορέσαμε τελικά δηλαδή ως τώρα να τον συνεχίσουμε απροβληματιστα το θηλασμό και χαίρομαι απίστευτα που ζοριστηκα τρελλα στην αρχη αλλά το κατάφερα, και τώρα μπορώ και το δίνω αυτό στην μικρή μου.

ειδικα το πρωινό ξύπνημα έιναι έτσι τέλειο γιατί αν ειμαι τυχερη μου τη φερνει ο αντρας μου στο κρεβατι (γιατι μονο το πρωι τη βλεπει ο καημενος γιατι δουλευει πρωι βραδυ διαρκως και λειπει συνεχεια)

ερχεται και τρώει, και αν ειμαι τυχερη μπορει να κοιμηθούμε και λιγο μαζί, και ετσι ξεκινάει η μέρα πολύ όμορφα.

κοριτσια ειναι υπεροχος ο θηλασμός όσο μεγαλώνει το παιδάκι!! δε μπορώ να καταλαβω τι ανακατευονται οι άλλοι και σχολιάζουν.... το θεωρώ τώρα αυτονόητο, δε θα μπορούσα να το φανταστώ χωρίς! το φαγητο το τρωει κανονικα, κλπ.

σημερα επισοδειακή μέρα, την εσωσα παρατσακ που πηγε να κανει βουτιά στις κουνιες, στον αέρα την επιασα με το κεφάλι κάτω!

γενικά κανει χαχα, φωναζει , κανει γκριματσες... (οτι πιο όμορφο)... είναι θεικό.

επισης σημερα επιασε το δαχτυλακι της σε μια θηλιά και το ψιλοστραμπούληξε... αρχίσαμε λοιπον τα παρατράγουδα, άλλη πίστα τώρα!!!


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...