Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Υποκοριστικό


Recommended Posts

sofiannna, sofianni sulia!

ta upokoristika stin teliki einai kati pou to vgazei kaneis oos thelei. de xreiazete aparaititos na exei apoluti sxesi.

exo akousei: korina (kuriaki - maria)

gogo, giolanta, gina, litsa (apo giorgia)

tania apo soultana, tatianna, sevastianni

klp

opote fonaxte to paidi opos sas aresei afou den "mporeite" na tou dosete to onoma pou sas aresei, an k metaxi mas den to katalavaino idika an exei thema k o andras me ti mana tou. ti fovatai ti tha pei o kosoms?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!! για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μπαινω σφηνα σε αυτο!!!:tongue::tongue: εχω μια ομορφη μπουμπου που θα την βαφτισουμε σοφια,ειναι της πεθερας μου!! ομως ο ανθρωπος αυτος μου σπαει τα νευρα:?, ειναι πολυ αυταρχικη κ σχεδον το εχει επιβαλλει το ονομα της.οσο ημουν εγκυος δεν ρωταγε ποτε πως ειναι το μωρο οταν πηγαιναμε στον γιατρο παρα μονο αν ειδαμε οτι το μωρο ειναι το σοφακι:shock::shock:.επισης απο την μερα που γεννηθηκε η μικρη την εχει δει 4φορες κ μενουμε διπλααααα!!! κ αλλα τετοια κουλα που αμα ξεκινησω δεν θα τελιωσουμε ποτε! στην συζητηση που ειχαμε με τον ανδρα μου εκεινος λεει οτι εκεινος θελει να βγαλουμε ετσι το μωρο,(εγω δεν θελω να του χαλασω το χατηρι) αλλα να λεμε την μικρουλα μας με καποιο υποκοριστικο..εχουμε καταληξει η' στο σοφη η' στο σονια που μας αρεσει λιιιγο καλυτερα!! εσεις τι λετε,ποιο σας αρεσει,εχετε καποιο αλλα υποψη σας??:P

το φαιη πως σου φαινεται? κ το σονια ειναι πολυ καλο. σοφια λενε την αδελφη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια σοουυυυυ!!! πραγματικο ομως!! το σαββατο πηγαμε για να αλλαξουμε ενα φορεματακι της μπουμπους κ περασαμε απο την πεθερα μιας κ μενει κοντα(πουυυ να ερθει εκεινη).. οπως καθομασταν λοιπον λεει ο ανδρας μου την μικρη με το ονομα που διαλεξαμε "σονια.σονια!!' κ η μπουμπου γελαγε.. πεταγετε η πεθερα κ λεει "γιατι την φωναζεις ετσι καλε??" λεει ο ανδρας μου οτι ετσι την λενε..:):D δεν λεει τπτ,δεν το συνιδητοποιησε καλα φαινεται κ ηταν κ τα αδερφια του μπροστα!! την επομενη περνει τηλ κ του λεει παλι γαιτ φωναζει ετσι το μωρο, λεει ο ανδρας μου οτι αυτο ειναι το ονομα της, απο το σοφια κ θα την λεμε ετσι με το υποκοριστικο!! πεταγεται η αγαπημενη μου κ λεει" εμενα με βαφτισανε σοφια κ με φωναζουνε σοφια κ ετσι θα λετε κ την μικρη" ντοινγκκκκκκ!!! μας επιβαλλεται κιολας καταλαβες!! λες κ την γεννησε εκεινη κ εχει κ αποψη.. της ειπε ο ανδρας μου οτι το μωρο ετσι το λενε αλλα θα τα πουμε καλυτερα απο κοντα εκεινη βεβαια τον χαβα της..εκει επιμονη!!.. οταν θα παει απο κει θα της πει οτι ετσι θα λεμε την μικρη κ αμα της αρεσει. αν ομως δεν θελει δεν πειραζει,θα βγαλουμε την μπουμπου με ενα αλλο ονομα που να μας αρεσει!!!! μπουαχαχα!! για να δω τι θα αποφασισει η αρχοντισσα!!!!


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας! Την μικρή μου θα την ονομάσουμε Παρασκευή ξέρει μήπως κανείς κάποιο υποκοριστικο ? Δεν θέλω να την φωνάζω Βούλα γιατι είναι κάπως συνηθισμένο.Μου αρέσει το Εύα αλλα είναι εντάξει ή δεν κολλάει ?:):)

αχ καλη μου εχω και εγω μια κορη που την λενε Παρασκευη!!!!Ηθελα και εγω οπως και εσυ να την φωναζω Ευα.....αλλα η κουνιαδα μου ξινισε και ειπαμε να την φωναζουμε Ευη......αλλα μπορεις και Βιβιαν ή Βιβη ή Σεβη....οτι θελεις εσυ αλλα να ξερετε πως οταν πανε σχολειο η Δασκαλα μαθαινει τα παιδια να γραφουν το ονομα τους ολοκληρο πλεον......και ετσι τα φωναζει!!!!!οποτε τσαμπα η "τοση ταλαιπωρια"......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα : ) Όσο αφορά το Σοφία, ωραίο μου ακούγεται μαζί με το Άννα! Και το Σόνια που διαλέξατε βγαίνει μια χαρά ως υποκοριστικό! Η δική σου η μητέρα δεν θα ήθελε να ακούσει το δικό της όνομα; Γιατί μόνο η πεθερά;


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Θα συμφωνήσω με την zophie στο ότι έχει και η μαμά σου το δικαίωμα να ακούσει το όνομά της, και νομίζω ότι το πρώτο κορίτσι πρέπει να παίρνει το όνομα της γιαγιάς από την πλευρά της μαμάς. Έχω όμως και 2 απορίες αφού θα δώσετε το όνομα Σοφία γιατί να το φωνάζετε με υποκοριστικό; και πως προκύπτουν από το Σοφία το Σόνια και το Σίσσυ; γιατί νομίζω πως είναι τελείως διαφορετικά ονόματα...

edit: επίσης μπορείς να δώσεις και ένα δεύτερο όνομα και να την φωνάζεις με εκείνο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αυτά αναφέρει το εορτολόγιο:

ΣΤΑΥΡΟΣ (Σταύρος, Σταύρακας, Σταυράκιος, Σταυρής, Σταυριανός, Σταυράκης, Σταυρούλα, Σταυριανή, Σταυρίνα, Σταυρία, Σταυρος, Σταυρακας, Σταυρακιος, Σταυρης, Σταυριανος, Σταυρακης, Σταυρουλα, Σταυριανη, Σταυρινα, Σταυρια)

αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Άκης που πάει σχεδόν σε όλα!! Αν και εμένα είναι από τα αγαπημένα μου το Σταυρος και δεν θα το χαλούσα!!:D

ελπίζω να βοήθησα! :/

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...