Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Baptisi????


Katanomi

Recommended Posts

Παντως Ειρηνη να ξερεις (που δηλαδη μαλλον το ξερεις, αλλα κουβεντα να γινεται), αν εσυ ή ο μπαμπας του εχετε ελληνικη υπηκοοτητα και δεν την αποποιηθειτε (εστω και αν παρετε βρετανιτκη) το παιδι εχει ελληνικη υπηκοοτητα για ολη του τη ζωη. Οχι οτι θα τον ψαξουν για τιποτα, απλως αν καποια στιγμη στην πορεια της ζωης του για οποιονδηποτε λογο που ισως δε μπορουμε να φανταστουμε τωρα χρειαστει μια δευτερη υπηκοοτητα, εχει παντα το δικαιωμα να παει να δηλωσει τη γεννηση του στο ελληνικο προξενειο και να βγαλει ελληνικο διαβατηριο. Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα διαβατηριο/ληξ.πραξη γεννησης του ελληνα γονεα. Εγω δηλαδη στη θεση σου θα φροντιζα, οταν μεγαλωσει να εχει προσβαση στα χαρτια σας, γιαιτ η ζωη ειναι απροβλεπτη και ο,τι εφοδια μπορουμε να δωσουμε στα παιδια μας καλο ειναι. Μια δευτερη υπηκοοτητα, αχρειαστη να ειναι, μπορει να του φανει χρησιμη, ας αποφασισει ο ιδιος.

Εκτος αν εχετε λογους να αποποιηθειτε οι ιδιοι της ελληνικης υπηκοοτητας, οποτε εκει αλλαζει το θεμα.

Καλη σας χρονια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Επειδή το θέμα με απασχολεί και μένα (ωστόσο δεν έχω πρόβλημα να δηλωθεί το παιδί Ελλάδα) μπορείτε να μου πείτε από που ξεκινάμε; Παίρνουμε τηλέφωνο την πρεσβεία εδώ στο Λονδίνο; Πρέπει να πάμε από εκεί; Κατόπιν ραντεβού;

Έβαλα τον πατέρα μου να πάει στην εκκλησία να ρωτήσει τον παπά τι χρειάζεται. Αν είμαι τυχερή και μου πει ότι θέλει απλά μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης που λέτε να απευθυνθώ για τη μετάφραση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

peekaboo ο παπας δεν ξερω κατα ποσο γνωριζει τα διαδικαστικα για τα παιδια που γεννηθηκαν στο εξωτερικο. εμεις πηγαμε προξενειο το δηλωσαμε, πηγαμε ελλαδα στο αλλοδαπων κ τον δηλωσαμε κ εκει κ απο εκει ολα πηγαν στην οικογενειακη μεριδα. μετα πηραμε πιστοποιητικο γεννησης στα ελληνικα κ καναμε την βαφτιση. ασχετα αν κανεις βαφτιση η οχι η διαδικασια για να μπει στην μεριδα σας ειναι αυτη που εγραψα παραπανω - μεγαλη ταλαιπωρια κ ισως θυμασαι πως εμας τα χασανε ολα μας τα χαρτια κατα την μεταφορα Αγγλια-Ελλαδα...τωρα λεμε να το παρουμε πιο χαλαρα χεχε θα βγαλουμε βρετανικο διαβατηριο κ στα δυο παιδια (εχουμε κλεισει 5 χρονια στην Αγγλια κ το δικαιουμαστε) κ μετα σιγα σιγα θα γραψουμε κ το δευτερο στην Ελλαδα

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδή θυμάμαι την ταλαιπωρία σας γι' αυτό και ήθελα να την αποφυγω. Αν ο πάπας ζητήσει απλα πιστοποιητικο γέννησης μεταφρασμένο θεωρεις οτι μπορεί να έχουμε απο αλλου πρόβλημα;

Το μωρο έχει ηδη βρετανική υπηκοότητα και διαβατήριο. Τη βάφτιση λέμε να την κάνουμε λίγο μετα το Πάσχα. Ξέρεις αν αντί της πρεσβείας στο Λονδίνο μπορω να κάνω τη διαδικασία κατευθείαν στην Ελλάδα, υποθέτω σε αυτό το ειδικό ληξιαρχείο;

Όταν λες οτι πηγατε στο προξενείο, πηγατε κατευθειαν απο εκεί ή κατόπιν ραντεβού;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ...δεν ξερω....μπορει να παει ο καθενας ετσι να βαφτισει σωστα? κ μετα που θα γραφτει η βαφτιση αν δεν υπαρχει μεριδα?

στο ειδικο ληξιαρχειο δεν μπορεις να πας αν δεν υπαρχουν τα χαρτια απο το προξενειο...ετσι μας ειχαν πει τουλαχιστον....

ειχαμε κλεισει ραντεβου, αλλιως δεν διεκπαιρωνεται τιποτα εκει :-/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να δηλωθεί κάπου η βάφτιση. Το παιδί ουτως ή άλλως όνομα έχει, δεν χρειάζεται ονοματοδοσία και προς το παρόν έχει μόνο βρετανική υπηκοότητα. Μπορεί να έχεις δίκιο και να χρειάζεται, δεν ξέρω. Θα δω τι θα πει και ο πάπας στον πατέρα μου. Ευχαριστώ πολύ παντως για τις πληροφορίες.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδή θυμάμαι την ταλαιπωρία σας γι' αυτό και ήθελα να την αποφυγω. Αν ο πάπας ζητήσει απλα πιστοποιητικο γέννησης μεταφρασμένο θεωρεις οτι μπορεί να έχουμε απο αλλου πρόβλημα;

Το μωρο έχει ηδη βρετανική υπηκοότητα και διαβατήριο. Τη βάφτιση λέμε να την κάνουμε λίγο μετα το Πάσχα. Ξέρεις αν αντί της πρεσβείας στο Λονδίνο μπορω να κάνω τη διαδικασία κατευθείαν στην Ελλάδα, υποθέτω σε αυτό το ειδικό ληξιαρχείο;

Όταν λες οτι πηγατε στο προξενείο, πηγατε κατευθειαν απο εκεί ή κατόπιν ραντεβού;

για να γραψεις το παιδι στην οικογενειακη μεριδα στην Ελλαδα (ασχετως βαφτισης) πρεπει να πας εδω στο Λονδινο και δωσεις το πιστ. γεννησης. Μετα δε χρειαζεται να πας πουθενα αλλου στην Ελλαδα, ισως η φαιρυ πηγαν στο αλλοδαπων επειδη εχασαν τα χαρτια τους;;; Δεν ξερω...

Αν δεν πας εδω η ταλαιπωρια στην Ελλαδα ειναι μεγαλυτερη (και το κοστος). Πρεπει να μεταφρασεις το πιστ. γεννησης, να βαλεις appostille, να παρακαλεσεις στο δημο, να τρεχεις στα κεπ, να κανεις ειδικη δηλωση για το ειδικο ληξιαρχειο κλπ. Πιο ευκολα να κλεισεις ενα ραντεβου και να πας στο Λονδινο.

Η βαφτιση ΔΕΝ χρειαζεται να δηλωθει πουθενα, απλως λογω παραδοσης στην Ελλαδα το ονομα δινεται μετα τη βαφτιση και πολλοι γονεις θελουν να φαινεται το θρησκευμα στο πιστοποιητικο γεννησης, οπτοε και εκαναν μια στηλη εκει διπλα για οποιον θελει να δηλωσει τη βαφτιση. Αυτο ομως ειναι παρανομο και η Ελλαδα πληρωνει προστιμο στην ΕΕ καθε χρονο (τουλαχιστον απ'ο,τι μου ειχε πει πριν πολλα χρονια ο ληξιαρχος στην πρεσβεια, δε βαζω και το χερι μου στη φωτια ουτε το'χω ψαξει παραπανω).

Νομικως, και ασχετως με τι θα πει ο καθε παπας και τι τρεχαματα θα σου βγαλει, ΔΕΝ υποχρεουσαι να εχεις οικογενειακη μεριδα στην Ελλαδα. Οποτε ενα μεταφρασμενο πιστοποιητικο θα επρεπε να ειναι αρκετο.

Αν αυτο θελεις να κανεις και κανει κονξες ο παπας ψαξ'το λιγο παραπανω γιατι το δικαιουσαι. Θα παρεις απλως το πιστοποιητικο βαφτισης και θα το φυλαξεις σαν αναμνηστικο μαζι με τις φωτογραφιες σας :P

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακή μερίδα έχουμε γιατί παντρευτηκαμε Ελλάδα. Το να τρέχω στο Λονδίνο είναι που ήθελα να αποφυγω, αλλά σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ότι η διαδικασία στην Ελλάδα είναι χειρότερη :)

Προξενείο και πρεσβεία είναι η ίδια υπηρεσία; Τηλέφωνο παίρνω εδώ;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακή μερίδα έχουμε γιατί παντρευτηκαμε Ελλάδα. Το να τρέχω στο Λονδίνο είναι που ήθελα να αποφυγω, αλλά σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ότι η διαδικασία στην Ελλάδα είναι χειρότερη :)

Προξενείο και πρεσβεία είναι η ίδια υπηρεσία; Τηλέφωνο παίρνω εδώ;

οχι, ειναι διαφορετικη υπηρεσια, αλλα ειναι διπλα το ενα στο αλλο. Εσυ θελεις το consular affairs http://www.greekembassy.org.uk/ConsularAffairs/MajorConsularIssues.aspx

απλως να διευκρινησω (επειδη πριν τα ειπα λιγο ανακατωμενα) οτι αν δε σ'ενδιαφερει να δηλωσεις το παιδι στην Ελλαδα τοτε θα επρεπε να μπορεις να κανεις τη βαφτιση μονο με μεταφραση του πιστ. γεννησης. Και οτι δε χρειαζεται να δηλωσεις τη βαφτιση πουθενα, ειναι θεμα επιλογης.

Καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα. Θα σκεφτώ τι θα κάνω :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


travellingmum αληθεια δεν χρειαζεται να πας στο ειδικο ληξιαρχειο? μας τα ειχαν πει πολυ διαφορετικα τοτε...μας ειπαν οτι απο το προξενειο πανε στο ειδικο ληξιαρχειο κ απο εκει στην μεριδα μας. φτασαμε ελλαδα δεν ειχε φτασει τιποτα στην αθηνα κ πηγαμε κ το καναμε εμεις manually - ευτυχως που ειχαμε αντιγραφα....

ερωτηση σχετικα με την βαφτιση. αν δεν γραφτει πουθενα η βαφτιση, στο μελλον πως το αποδεικνυεις? διοτι εμας περασε μεσα στην μεριδα οτι βαφτιστηκε με χαρτι απο τον παπα. εμεις τον βαφτισαμε οχι για θρησκευτικους λογους, αλλα δεν ξερεις που θα σου χρειαστει στο μελλον, πες πχ θελει να παντρεψει εναν φιλο του. δεν τα ζητανε ολα αυτα? σορρυ ειμαι ασχετη με τα εκκλησιαστικα :rolleyes: γιατι αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να βαφτισω το δευτερο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

fairy den xreiazete sxedon pouthena.

egw otan vafthsthka (sta 25 mou!) den th dhlwsa pouthena kai mou eixan pei pws xreiazete gia na mporesw na pantreutw alla telika dn to zhthse kanenas. oute twra pou tha vafthsw to mikro (mallon) tha to dhlwsw. oute otan pantrepsa oute otan vafthsa mou zhthsan kapoio xarti. eidika sthn ellada to exoun sunhthws ws dedomeno oti kapoios ellhnas einai vafthsmenos.

fantasou oti otan evgala thn 1h mou tautothta mou evallan sto thriskeuma X.O xwris na me rwthsoun kai xwris na eimai vafthsmenh kai enw fainotan sth lhxiarxikh praxh gennhshs to onoma mou fainetai oti einai po onomatodosia.

gia pes mas telika ti onoma tha dwseis sto 2o????


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη χαλασα ενα χιλιαρικο για το τιποτα????αχαχχχα

θα ρωτησω τον πεθερο μου τι εκανε το χαρτι της βαφτισης, απο οσο ξερω το πηγε στην μεριδα μας....αν ειναι να μην ξοδευτω για το επομενο λολ

κωνσταντινο θα το πουμε (οπως τον παππου μου τον συχωρεμενο)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη χαλασα ενα χιλιαρικο για το τιποτα????αχαχχχα

θα ρωτησω τον πεθερο μου τι εκανε το χαρτι της βαφτισης, απο οσο ξερω το πηγε στην μεριδα μας....αν ειναι να μην ξοδευτω για το επομενο λολ

κωνσταντινο θα το πουμε (οπως τον παππου μου τον συχωρεμενο)

oxi tzampa! perasate omorfa etsi den eina?

kai egw giauto tha to kanw! gia na perasoume omorfa! diaforetika tha mporouses na to kaneis xwris katholou kosmo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

travellingmum αληθεια δεν χρειαζεται να πας στο ειδικο ληξιαρχειο? μας τα ειχαν πει πολυ διαφορετικα τοτε...μας ειπαν οτι απο το προξενειο πανε στο ειδικο ληξιαρχειο κ απο εκει στην μεριδα μας. φτασαμε ελλαδα δεν ειχε φτασει τιποτα στην αθηνα κ πηγαμε κ το καναμε εμεις manually - ευτυχως που ειχαμε αντιγραφα....

ερωτηση σχετικα με την βαφτιση. αν δεν γραφτει πουθενα η βαφτιση, στο μελλον πως το αποδεικνυεις? διοτι εμας περασε μεσα στην μεριδα οτι βαφτιστηκε με χαρτι απο τον παπα. εμεις τον βαφτισαμε οχι για θρησκευτικους λογους, αλλα δεν ξερεις που θα σου χρειαστει στο μελλον, πες πχ θελει να παντρεψει εναν φιλο του. δεν τα ζητανε ολα αυτα? σορρυ ειμαι ασχετη με τα εκκλησιαστικα :rolleyes: γιατι αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να βαφτισω το δευτερο σωστα?

οχι, δεν ειπα αυτο. Απο το προξενειο παει στο ειδικο ληξιαρχειο αυτοματα (αν δε χαθει φυσικα, χαχα). Αν εχετε μεριδα στην Ελλαδα παει εκει. Αν δεν εχετε καθεται στ'αυγα του στο ειδικο και οποτε το χρειαστεις το ζητας απο το ΚΕΠ. Αυτο το αλλοδαπων πρωτη φορα το ακουω, δεν εχει χρειαστει τοσα χρονια να κανουμε τιποτα εκει.

Τη βαφτιση την αποδεικνυεις με το πιστοποιητικο που θα σου δωσει η εκκλησια. Αυτο το οποιο θεωρητικα πας στο ληξιαρχειο (αλλο αν εγω δεν ασχοληθηκα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...