Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Σαουδική Αραβία


Recommended Posts

Μπίγκι, αν εννοείς αθλητισμό με την έννοια των αθλημάτων κι όχι της γυμναστικής στο σπίτι, τότε όχι, δεν υφίσταται. Αν εννοείς σχολές μπαλέτου για παράδειγμα, εγώ είδα μία (μόνο μία), στην οποία διδάσκουν Ρωσίδες και εκεί πήγαινε ένα κοριτσάκι Ελληνίδα. Αυτό που δεν τη ρώτησα είναι, αν τα άλλα κοριτσάκια ήταν από την Αραβία ή από άλλα κράτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 33 δημοσιεύσεις

  • geo_yiou

    geo_yiou 17 δημοσιεύσεις

  • joy79

    joy79 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 8 δημοσιεύσεις

Μπίγκι, αν εννοείς αθλητισμό με την έννοια των αθλημάτων κι όχι της γυμναστικής στο σπίτι, τότε όχι, δεν υφίσταται.

Ναι, αυτό εννοώ. Διάβασα κάπου ότι απαγορεύουν τον αθλητισμό στα σχολεία (για τις μαθήτριες μόνο εννοείται) και ότι η Σαουδική Αραβία είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που δεν έχει στείλει ποτέ γυναίκα αθλήτρια στους Ολυμπιακούς! Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πού να κάνουνε παιδάκι μου αθλητισμό αυτές;!!!!!!:-):smile:

Εδώ μιλάμε ότι οι πιο θρήσκες φοράνε γάντια, στον κατακαύσωνα μάλιστα, για να μην τις δει ο κάθε άντρας στο δρόμο, ούτε στα χέρια. Άσε που στην πλειοψηφία τους φοράνε το μαντήλι σαν βέλο, έτσι που καλύπτει το πρόσωπο πλήρως με τέτοιο τρόπο, που όταν είναι ακίνητες και αδύνατες στο σώμα, δεν ξέρεις πού είναι το μπρος και πού είναι το πίσω. Τα μαντήλια αυτά εκτός από μαύρα είναι και αδιάφανα. Δε φαίνεται τίποτα από μέσα.

Επίσης, πολλές κυκλοφορούν με το σύζυγο μόνο και μόνο για να μη συνομιλήσουν με τους πωλητές των καταστημάτων που είναι άντρες, επειδή δεν είναι σωστό η γυναίκα να μιλάει σε αγνώστους. Έτσι ψωνίζουν και ό,τι θέλουν να ρωτήσουν τον πωλητή διευκρινιστικό για το ρούχο, το ρωτάει ο άντρας τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γκρεγκ.

Δε γνωρίζω πού μπορεί να απευθυνθεί ο άντρας σου στο Ντουμπάι, αλλά ίσως θα βρίσκατε άκρη, αν μαθαίνατε ποιες ελληνικές εταιρείες παίρνουν έργα εκεί, ώστε να ερχόσασταν σε επαφή μαζί τους, είτε μέσω των γραφείων τους στην Ελλάδα, είτε βρίσκοντας τα τηλέφωνά τους στο Ντουμπάι να μιλήσετε άμεσα.

σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας κορίτσια! απο ντουμπάι πλέον! όλο λέω να γράψω στο θέμα που είχα ανοίξει αλλά δε ξέρω απο που να αρχίσω.. θα γράψω κάποια πράγματα που δεν έπρεπε να κάνω όσον αφορά τη μετακόμιση..

γελάω με αυτά που λέει η εβίρι ... ούτε ένα εκατοστό δέρμα δε βλέπεις σε πολλές ακόμα και εδώ στα εμιράτα... παναγία μου .. άντε να κάνεις φίλες..

γκρέκ εμείς μιλήσαμε σε μνμ ότι άλλο θέλεις και ξέρω στείλε μου πάλι!

και όποια αποφασίσει να έρθει να με πάρει τηλέφωνο! ζητούνται επειγόντως φίλες με παιδιά και να μιλάνε ελληνικάααααααα:D

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια! απο ντουμπάι πλέον!

Καλή διαμονή σου εύχομαι Έλενα.

γελάω με αυτά που λέει η εβίρι ... ούτε ένα εκατοστό δέρμα δε βλέπεις σε πολλές ακόμα και εδώ στα εμιράτα... παναγία μου .. άντε να κάνεις φίλες..

Γελάς που λέω ότι δεν ξεχωρίζει το μπρος από το πίσω όταν είναι ακίνητες; :D:D:D:D:D Κι εγώ έτσι γελούσα.

Αμ το άλλο!!!!!!!!!! Όταν πηγαίναμε σε κάποιο εστιατόριο και βλέπαμε σε τραπέζι πολλές μαζεμένες γυναικοπαρέα, μου έλεγε ο άντρας μου

-"κοίτα το μνημόσυνο"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια! απο ντουμπάι πλέον! όλο λέω να γράψω στο θέμα που είχα ανοίξει αλλά δε ξέρω απο που να αρχίσω.. θα γράψω κάποια πράγματα που δεν έπρεπε να κάνω όσον αφορά τη μετακόμιση..

γελάω με αυτά που λέει η εβίρι ... ούτε ένα εκατοστό δέρμα δε βλέπεις σε πολλές ακόμα και εδώ στα εμιράτα... παναγία μου .. άντε να κάνεις φίλες..

γκρέκ εμείς μιλήσαμε σε μνμ ότι άλλο θέλεις και ξέρω στείλε μου πάλι!

και όποια αποφασίσει να έρθει να με πάρει τηλέφωνο! ζητούνται επειγόντως φίλες με παιδιά και να μιλάνε ελληνικάααααααα:D

Ελεν πως και βρεθηκες Ντουμπαι?

ειχε παει η ξαδελφη μου για μηνα του μελιτος...

Δεν της αρεσε ιδιαιτερα αν θυμαμαι καλα, δηλαδη καλα ηταν αλλα δεν ξετρελλαθηκε...

Εσεις δουλευετε εκει?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γελάς που λέω ότι δεν ξεχωρίζει το μπρος από το πίσω όταν είναι ακίνητες; :D:D:D:D:D Κι εγώ έτσι γελούσα.

Αμ το άλλο!!!!!!!!!! Όταν πηγαίναμε σε κάποιο εστιατόριο και βλέπαμε σε τραπέζι πολλές μαζεμένες γυναικοπαρέα, μου έλεγε ο άντρας μου

-"κοίτα το μνημόσυνο"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xaxaxaxaxaxaxa!!! έτσι έτσι είναι ! δίκιο έχει ο άντρας σου ... νταξ είπαμε μια μαντ'ηλα ένα κάτι , αλλά απο πάνω μέχρι κάτω βρε παιδάκι μου...:confused:

Ελένη , προτείναν στον άντρα μου μια θέση που δεν θα μπορούσαμε να πούμε όχι... και έτσι ήρθαμε οικογενειακώς, εγώ δεν δουλεύω ακόμη μέχρι να πάει ο μικρός σχολείο σε 1-2 χρόνια δλδ.

Εντάξει αυτά γούστα είναι , άλλωστε εμείς δεν ήρθαμε για τουρισμό.Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που δεν μου αρέσουν αλλά σε γενικές γραμμές για εμάςέίναι πού καλύτερα εδώ απο Ελλάδα.άλλωστε άν θα μπορούσε να πάρει έναν τέτοιο μισθό στην Ελλάδα , πραγματικά δεν υπήρχε λόγος για να φύγουμε.( θα υπήρχε δλδ αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαι και εγω μία Ελληνίδα που βρίσκεται στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας.

Ο σύζυγος μου εργάζεται εδώ σε μια κατασκευαστική εταιρεία και ο γιός μου κοντεύει 2 χρονών. Είμαι 5 μήνες εδω και αυτο που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα είναι οι συνεχόμενες προσευχές που έχουν, που αν σε πετυχουν στα μαγαζια εκεινη την ωρα θα πρέπει να περιμένεις να τελειωσουν (κανένα 50 λεπτο) καθώς κλείνουν και δεν σε εξυπηρετει κανεις. Ειδικα αν εισαι σε σουπερμαρκετ ειναι πολύ κουραστικο....

Κατα τα άλλα η ζέστη τώρα αρχίζει να πιάνει και προς το παρον την ανεχομαστε. Έχει 30 βαθμους το πρωι και το μεσημερι 40-41. Την αμπάγια την συνηθισα καθώς όλες οι γυναικες ειναι έτσι. Ευτυχως δεν φοράω την μαντηλα γιατι εκει θα ειχα θέμα. Την μαντηλα την φοράνε μόνο οι ντόπιες και απ'οτι εχω καταλάβει μόνο επειδη το θέλουν εκεινες.

Σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη να στείλω τον γιο μου σε παιδικο σταθμό πιο πολύ για να κοινωνικοποιηθεί, να κάνει παρέα με άλλα παιδάκια. Τον Σεπτέμβρη θα είναι 2 χρονών και 2 μηνων. Στο Βρετανικό σχολείο μου ειπαν οτι τον δέχονται αλλα θα πρέπει να έχει μάθει να πηγαινει τουαλέτα πράγμα το οποιο δεν προκειται να γίνει διότι έχουμε κάπως μια αργη ανάπτυξη θα έλεγα και εννοειται πως δεν προκειται να πιεσω το παιδι.

Κορίτσια και ειδικα εσύ Eviri που ήσουν εδω, μήπως γνωρίζεις κάποιον καλό παιδικό σταθμό εδω στην Τζέντα που να δέχεται παιδάκια απο 2 χρονών?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα geo-γiou.

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου και καλή διαμονή στη Τζέντα. Το εντυπωσιακό είναι ότι οι ζέστες άργησαν. Όταν ήμασταν εμείς εκεί, τα 40άρια έπιαναν από τις αρχές Απριλίου. Τέτοια εποχή μέσα Μαΐου έκανε συνήθως από 45 και πάνω. Από ζέστη ήταν δράμα βέβαια, αλλά τουλάχιστον από το Μάιο μέχρι το Νοέμβριο ψόφαγαν τα κουνούπια και μπορούσαμε κάπως να κάτσουμε έξω από το σπίτι.

Σε συμβουλεύω να γράψεις μία μέρα τις ώρες των προσευχών και τη διάρκειά τους, ώστε να πηγαίνεις για ψώνια πριν ή μετά έτσι ώστε να μη συμπέφτουν με την ώρα που θα είσαι στο ταμείο. Κάποια στιγμή θα τις μάθεις απ' έξω. Φαντάζομαι ότι το παρατήρησες ότι οι προσευχές μετακινούνται κατά ένα λεπτό αργότερα κάθε μέρα όσο προχωράμε προς το καλοκαίρι. Τους φθινοπωρινούς-χειμερινούς (χαχαχαχα) μήνες θα είναι όλο και πιο νωρίς και πάει λέγοντας.

Τη μαντήλα σίγουρα τη φοράνε οι ντόπιες, είτε το θέλουν είτε όχι. Αυτές που έχεις δει και δε φοράνε, αλλά μιλάνε αραβικά, είναι σίγουρα από διπλανές τριγύρω χώρες. Λίβανο, Συρία, Ιορδανία, Αίγυπτο ίσως κλπ. Θα προσέξεις κάποια στιγμή ότι μερικές που φοράνε μαντήλι θα σε κοιτάνε ζηλόφθονα κι άλλες με χαμόγελο σαν να θέλουν να σου πουν ότι επικροτούν το θάρρος σου.

Δυστυχώς, στο ερώτημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δε γνωρίζω κανένα σταθμό. Τα δικά μου παιδιά ήταν μεγαλύτερα όταν πήγαμε κι έτσι δεν έχω υπ' όψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα, πόσο σε καταλαβαίνω!! Έχω ζήσει 6 χρόνια στη Jeddah, νομίζω έχουμε ξαναμιλήσει μέσω του forum, επέστρεψα στη Ελλάδα το 2002 και μου ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ εδώ μετά. Η αλήθεια ότι αυτό το κομμάτι της ζωής μου εκεί με επηρέασε πολύ... Σου εύχομαι καλή προσαρμογή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα το site τυχαία, ψάχνοντας πληροφορίες για τη ζωή στη Σαουδική Αραβία και ειδικότερα στην Τζέντα.

Το περασμένο καλοκαίρι έγινε πρόταση στον σύζυγό μου για δουλειά εκεί, αλλά τότε δεν το συζητήσαμε καν, καθώς η κατάσταση εδώ στην Ελλάδα και στις δουλειές μας ήταν ακόμα σε καλό επίπεδο. Τώρα ξαναέγινε πρόταση και αυτή τη φορά το σκέφτεται πολύ σοβαρά. Μάλιστα πρέπει να πάρουμε απόφαση μέσα στο επόμενο δίμηνο.

Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα για τη ζωή εκεί, ειδικά όσον αφορά στις γυναίκες, μπορώ να πω ότι έχω τρομοκρατηθεί, αλλά από την άλλη είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τον σύζυγο, ο οποίος εργάζεται στον δημόσιο τομέα και έχει φτάσει να δουλεύει 14ωρα και Σαββατοκύριακα για πενταροδεκάρες.

Είναι τόσο αυστηρά εκεί όσο διαβάζω; Ποια μπορεί να είναι η διασκέδαση για μια γυναίκα; Στις γυναίκες επιτρέπεται να εργαστούν;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα L Ts.

Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα για τη ζωή εκεί, ειδικά όσον αφορά στις γυναίκες, μπορώ να πω ότι έχω τρομοκρατηθεί, αλλά από την άλλη είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τον σύζυγο, ο οποίος εργάζεται στον δημόσιο τομέα και έχει φτάσει να δουλεύει 14ωρα και Σαββατοκύριακα για πενταροδεκάρες.

Είναι τόσο αυστηρά εκεί όσο διαβάζω; Ποια μπορεί να είναι η διασκέδαση για μια γυναίκα; Στις γυναίκες επιτρέπεται να εργαστούν;

Ευχαριστώ πολύ.

Κοίτα πώς το βλέπω εγώ. Προτάσεις για δουλειά στο εξωτερικό δε γίνονται κάθε μέρα. Ξέρεις πόσοι θα ήθελαν να είναι στη θέση σου να πάνε ακόμη και σε ένα τέτοιο μέρος που όσο να το κάνουμε δεν είναι ελεύθερο, αλλά έχει και κάποια καλά; Τουλάχιστον γνωρίζεις ότι θα έχει καλή δουλειά ο άντρας σου και τουλάχιστον σίγουρη για τα επόμενα χρόνια. Η άποψή μου είναι να εκμεταλλευτείτε την πρόταση και να πάτε.

Εξάλλου, αν δυσκολευτείτε τόσο πολύ ώστε να φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο τότε γυρίστε πίσω. Τουλάχιστον, θα έχετε γνωρίσει ένα μέρος που αλλιώς θα ήταν αδύνατον να γνωρίσετε από κοντά (άρα θα έχετε πάρει εμπειρίες ζωής) και δεύτερον ό,τι έξτρα χρήματα μπορείτε να βγάλετε κέρδος σας θα είναι.

Αυστηρά είναι όντως εκεί, αλλά εμείς οι Ευρωπαίες ξεγλιστράμε (όσον αφορά το μαντήλι μόνο). Αυτό που θα καταλάβεις είναι ότι οι Άραβες αγαπάνε τους Έλληνες και δε θα ντρέπεσαι να λες ότι είσαι Ελληνίδα.

Διασκέδαση για τη γυναίκα δεν υπάρχει με την έννοια της ψυχαγωγίας και του θεάματος που γνωρίζουμε στην Ελλάδα. Η πιο διαδεδομένη διασκέδαση εκεί είναι να πηγαίνεις βόλτα στα μαγαζιά (εγώ θα συνιστούσα να έχεις πάντα μαζί σου κι άλλη -ες γυναίκα -ες ή τον άντρα σου να σε συνοδεύει) και για φαγητό ή καφέ σε εστιατόρια.

Εναλλακτικά, οι Ελληνίδες διοργανώνουν καφέ για τις φίλες τους στο σπίτι η μία της άλλης. Αν γνωριστείς σταδιακά με κόσμο, θα σε καλούν στο σπίτι τους, θα καλείς κι εσύ και θα περνάει ο καιρός. Φυσικά, μπορείς κι εσύ στο σπίτι σου να διοργανώσεις γλεντάκια ελληνικά, αρκεί να μη μένεις σε πολυκατοικία με άλλους ξένους (άραβες και διάφορους).

Άλλη διασκέδαση είναι το μπάνιο στη θάλασσα. Μπορείς να πηγαίνεις όλο το χρόνο, αφού όπως έλεγαν κάποιοι που πήγαιναν το Νοέμβριο, δεν είναι παγωμένη.

Τα νέα παιδιά πήγαιναν και σε μπιλιάρδο, αλλά δε γνωρίζω να σου πω για ποιες ηλικίες είναι και αν παίζουν και μεγαλύτερες γυναίκες εκεί. Έχει σε κάποιο mall και μια μικρούλα πίστα πατινάζ, αλλά αυτό δεν ενδείκνυται για σένα, γιατί με την αμπάγια που θα φοράς πιο πολύ κινδυνεύεις να μπουρδουκλωθείς παρά να ευχαριστηθείς. Άσε που θα είσαι σαν παπάς κυλιόμενος.

Σε σένα δε επιτρέπεται να εργαστείς, γιατί η βίζα που θα σου δώσει το Αραβικό Προξενείο θα γράφει ότι συνοδεύεις το σύζυγό σου. Για να εργαστείς πρέπει να πάρεις ειδική βίζα την οποία δεν τη χορηγούν οι Άραβες, αν δεν έχεις πρόσκληση από κάποια εργασία (όπως π.χ. σχολείο αν είσαι δασκάλα-καθηγήτρια ή από κατασκευαστική εταιρεία ή άλλου είδους επίχειρηση), όπως έχει ο άντρας σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...